WESTERLAKEN8 Nieows uil Kaatsheuvel. MOSTERD AZUNEN TAFELZUREN SLA-OLIËN algemeen gemakkelijker is dan met de eigen havens boven den Moerdijk en de eigen noordelijke provinciën. Uitvoerig wordt betoogd, dat de ontwikkeling van het moderne verkeer de beteekenis van de scheiding tus- schen het land boven en beneden den Moerdijk geaccentueerd heeft in dte mate, dat daardoor vanzelf de nood zaak geboren werd, deze te overwin nen. Zoo is het geweest met de spoor wegen en zoo is het ook thans met het automobielverkeer. Zonder de spoorbrug over het Hollandsch Diep zou in ons land een rationeele indee ling van het spoorwegnet niet mogelijk geweest zijn. Zoo kan ook thans het automobielverkeer In ons land zonder een nieuwe overbrugging van het Hollandsch Diep niet tot volle ont plooiing komen. Men heeft er rekening mede te houden, dat de automobiel voor het moderne verkeerswezen van zoo groote beteekenis is geworden, dat men onherroepelijk achterop raakt, wanneer men niet tijdig de maatregelen neemt, die noodig zijn era te voor komen, dat in eenig deel van ons land de automobiel niet de roï kan vervul len, die hem toekomten hier gaat het om een aan de eischen van het moderne verkeer beantwoordende ver binding tusschen het steeds in betee kenis toenemende industriegebied van Noord—Brabant en Limburg eenerzijds en in het dichtbevolkte westelijk ge deelte van Zuid—Holland, dat bijna op elk terrein van het economische leven een zoo belangrijke plaats inneemt, anderzijds. Voor die goederen, waarvoor de vracbtautomobiel het aangewezen mid del van vervoer is en hiertoe behooren in het bijzonder de stukgoederen, raakt het land boven den Moerdijk met betrekking tot Noord—Brabant en een groot deel van Limburg op deze wijze afgesloten en het onrustbarende is, dat, daar de vrachtautomobiel steeds nieuw terrein wint, de groep van goederen, die zich voor het vervoer per vracht automobiel leenen, zich voortdurend aitbreidt, zoodat te voorzien is, dat in de toekomst die afsluiting zich nog sterker zal doen gevoelen. Hieraan komt men niet tegemoet door een verbetering van den bestaanden pont veerdienst over het Hollandsch Diep. Hier baat alleen een brug De noodzaak om spoedig tot een overbrugging van het Hollandsch Diep te komen, wordt beneden den Moerdijk nog des te sterker gevoeld, omdat men daar de gebrekkigheid van de bestaande ver binding als het ware dagelijks onder vindt. Het veer bij Moerdijk is duur, veroorzaakt veel tijdverlies en is in den winter bij mist, ijsgang en hoogen vloed in hooge mate onzeker. Dit heeft ten gevolge, dat men in Noord—Bra bant zijn week end gaat doorbrengen in de daarvoor in aanmerking komende plaatsen in België, die per automobiel gemakkelijk te bereiken zijn, tot schade van 's-Gravenhage en de ten noorden daarvan gelegen badplaatsen, die, wanneer het Hollandsch Diep over. brugd was, zeker een aanzienlijk ge deelte van dit verkeer tot zich zouden trekken, 's Gravenhage trekt bovendien als centrum der regeering doorloopend velen tot zich, Ook in dit opzicht gevoelt men het in Noord—Brabant als een bezwaar, dat Den Haag zoo moeilijk per automobiel te bereiken is. Door dezelfde oorzaak wordt het belang van Noord—Brabant bij Delft, Dord recht en andere steden belemmerd. Reeds thans ziet men in Antwerpen meer auto's uit Noord—Brabant en Limburg dan in al de Zuid—Hol- landsche steden te zamen. Omgekeerd staat het Hollandsch Diep de ontwikkeling van het vreemdelingen verkeer van Zuid-Holland naar Noord- Brabant in den weg Wat Noord- Brabant met zijn bosschen en vennen aan recreatiemogelijkheden biedt, is boven den Moerdijk nauwelijks bekend. Het zou intusschen verkeerd zijn te meenen, dat het openen van de moge lijkheid van een snel particulier auto mobielverkeer voor de ontwikkeling van de commercieele betrekkingen tusschen Noord—Brabant en Zuid- Holland zonder beteekenis zou zijn. Het tegendeel is het geval. Men komt hier op het terrein van de imponde rabilia, die nochtans in het zakenleven een zoo belangrijke rol plegen te spelen. Het komt voor, dat men aan Antwerpen boven Rotterdam als haven de voorkeur geeft, omdat men Ant werpen gemakkelijk per automobiel bereiken kan. Terwijl men rit Midden- Brabant per automobiel ongeveer in een uur tljds in Antwerpen is en na het beëindigen der zaken weder tijdig op kantoor terug kan zijn, is met een reis naar Rotterdam vrijwel de geheele dag gemoeid, daar men per trein moet reizen, omdat de automobiel op dit traject practisch niet altijd Ie gebruiken Is. Het gevolg daarvan is mede, dat men zich te Rotterdam extra kosten getroosten moet, wanneer men zich van het eene gedeelte van de haven naar het andere begeven wil, terwijl men daarvoor te Antwerpen zijn auto mobiel gebruiken kan. De Leidsche Schoenmakerspatroons-vereeniging op bezoek bij de Lederfabriek „Delhaye" te Waalwijk. De overbrugging van het Hollandsch Diep is verder van groot belang voor de ontwikkeling van het internationaal automobielverkeer tusschen het Westen van ons land en België, Frankrijk en ook het Rijnland. Hier openen zich perspectieven voor het Westland en voor het tuinbouwgebied in den om trek van Zwijndrecht, waartan de beteekenis in dezen tijd nu de tuin. bouw met zoo velerlei moeilijkheden te kampen heeft, niet mag worden onderschat. Indien er na dit alles één ding dui delijk is, dan ts het dit, dat de urgentie van een brug over het Hollandsch Diep niet met een beroep op de ver- keersstatistiek van het pontveer bij Moerdijk kan worden afgewezen. Hier valt de nadruk niet op hetgeen is, maar op hetgeen worden kan en moet, nog daargelaten, dat de bestaande toestand reeds bij den tegenwoordigen omvang van het verkeer geheel onvol doende is. Evenmin mag men verlan gen, dat de urgentie met cijfers wordt aangetoond. De toekomstige ontwikke ling van het verkeer is voor de stati stiek ongrijpbaar. De Kamers achten dit werk een zoo groot internationaal belang, dat het buiten de uitvoering van het rijks wegenplan om aanstonds afzonderlijk behoort te worden ter hand genomen. Alleen dan kan voorkomen worden, dat de overbrugging van het Hollandsch Diep bij de andere rivieroverbruggin gen wordt ten achter gesteld. Doch hiermede dient gepaard te gaan een afzonderlijke financiering van dit werk. Het mag in geen geval vertraagd worden door de omstandigheid, dat de vele uitgaven, die de uilvoering van het rijkswegenplan vergt, een zekere overspanning van het wegenfonds ten gevolge heeft gehad. Dit gevaar ligt voor de hand, omdat het hier het kostbaarste werk betreft, maar het moest juist vermeden worden, omdat het tegelijkertijd het belangrijkste is. Vindt een afzonderlijke financiering hierin op zichzelf reeds haar recht, vaardiging, dit geldt nog des te sterker, omdat de bouw van een brug over het Hollandsch Diep als een belangrijke maatregel van werkverruiming kan worden beschouwd. De N. Rolt. Courant en De Tele graaf ondersteunen met kracht dit adres. Noord—Brab Maatschappij van Landbouw. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der Noordbrabantsche Maat schappij van Landbouw zal op 7 Juli a.s. om 10 uur 45 in het Zuid-Holland- sche Koffiehuis te Breda een buitenge, wone algemeene vergadering worden gehouden. Hierop zaldevoorzitter.de heer P. M. Sneep, een lezing houden over het onderwerp: Het 50 jarig be staan der Mij. en de heer H. Douwes, voorzitter van de Groninger Maatschap pij van Landbouw over 't onderwerp: Waarom vraagt de Landbouw steun, in welken vorm vraagt hij dien en wat moet hij doen om dien steun te ver krijgen. Na de vergadering zal een Noord, brabantsche koffietafel worden gebruikt. Daarna wordt een rijtoer gemaakt door het Westen der Provincie. De Tilburgsche Courant verdwijnt. Naar men verneemt, heeft de N.V. Boekdrukkerij „Helmond", te Hel mond, met ingang van heden het eigendomsrecht van de Tilburgsche Courant overgedragen aan de firma Ant. Arts te Tilburg, uitgeefster van de Nieuwe Tilburgsche Courant. De Tilburgsche Courant heeft ruim 66 jaar bestaan en wordt thans opgeno men in de Nieuwe Tilburgsche Cou rant, De Nederlandsch-Belgi che betrekkingen. Van bevoegde zijde wordt mede- gedeeld, dat 't bericht van de „Nation Beige" dat de kwestie van de Wie lingen op het punt staat te worden opgelost ten koste van België, niet juist kan zijn, aangezien het van alge meene bekendheid kan worden geacht, dat de Regeering de Belgische kwestie in haar geheel en in eens, niet met stukjes en beetjes wenscht op te lossen Het bericht van de Brusselsche .Standaard" over een voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin aan Brussel kan tot dusver als fantasie bestempeld worden. De laatste 2 jaar is van een zoodanig bezoek van H.M. aan Belgie geen sprake geweest. BURGERLIJKE STAND. Berkdijk, den Eerw. Broeder Overste en onder—Overste van de Eerwaarde Broeders van Liefde, den Zeereerw. Pater Overste van het Missiehuis, de heeren Doktoren Cappetti en Ver- cauteren met hunne echtgenooten, den Rijks- en Gemeentè-Öntvanger, Notaris van Ham, Dokter Smals uit Loon op Zand, de Directeur van het P.T.T.- kantoor, de Besturen van de Vereen. K.B., Bel Canto, Euphonia, Apollo en Concordia en meer andere notabelen en particulieren. Een honderd-tal telegrafische gelukwenschen van ver schillende hooggeplaatste personen buiten de gemeente en ontelbare kaartjes bleven den geheelen dag binnenstroomen. Een schat van bloemen versierde het geheele huis. Maandag a s. wordt het feest voor de geheele gemeente voortgezet zooals onderstaand programma Iaat zien. Programma der feestelijkheden ter viering van den lOOsten verjaardag van den heer J. de jong te Kaats heuvel. 9'/a uur afhalen van den jubilaris en familie door feestcommissie met bruidjes, ter bijwoning van de plechtige H. Mis te half tien. 1 uur opstelling van den optocht aan de Kruisstraat, alwaar kwart voor 2 vertrokken wordt naar het Kerkplein, Hier zal den jubilaris een aubade worden gebracht door 1100 kinderen, waarbij overreiking van een bloemstuk door de jonge dames jo Dekkers en Rika Brekelmans. De optocht trekt verder door de Hoofdstraat, Verl. Hoofdstraat, Vaart straat, Provincialen weg, Tramlaan, Gasthuisstraat, Markt, Peperstraat, Hoofdstraat, alwaar ontbinding van den stoet. Daarna worden de kinderen, de meisjes bij de Eerw. Zusters en de jongens bij de Eerw. Broeders ont haald. 6 uur. Vanaf 6 uur tot 10 uur concert door de verschillende Har monieën en Zangvereenigingen. Volgorde van den optocht: 1 Grenadiers te paard. 2 Gymnastic k- vereeniging K.G.V. 3 Harmonie Wijk Gasthuisstraat. 4 Versierde fietsen, 5 Auto Bestuur, 6 Praalwagen, 7 Auto Bestuur, 8 Bfuidjeswagen, 9 Auto Bestuur Hoofdstraat (Buurt), 10 Voet balvereniging DES., 11 Harmonie, 12 Auto Gemeentebestuur, 13 Auto Bestuur, 14 Bruidjeswagen, 15 Jubilaris met familie, naast den auto 2 garde niers te paard, 16 Auto's Bestuur, 17 Praalwagen, 18 Zangvereniging jBel Canto", wijk Hoofdstraat, Verl. Hoofdstraat, Peperstraat, 19 Auto Bestuur, 20 Praalwagen, 21 Volgauto's, 22 Harmonie. Overige vereenigingen sluiten hier na aan. R. P. S. Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand juni ingelegd f 25007,39 en terugbe taald f 23707 31. Uitgegeven werden 13 nieuwe boekjes. Kermis. Met schitterend weer begunstigd is de eerste kermisdag gepasseerd. De diverse kermisgelegenheden hadden niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De math ées van de harmonieën Apolio en Euphonia waren reeds in den morgen de attractie van het uit gaand publiek. Vooral Apollo was enorm druk bezocht. Het Trio Matron 3loeg er geweldig in. In Euphonia vermaakten de Dames Merks op amusante wijze het publiek. De dans gelegenheden liepen overal vol. De politie had het zooals we dat met onze kermissen gewoon zijn uiterst gemakkelijk. Kaatsheuvel 3 Juli 1931. 100ste verjaardag van den heer Jan de Jong. 't Was heden 2 Juli den officieelen verjaardag van den heer jan de Jong alhier, die op 2 Juli 1831 in onze gemeente het eerste levenslicht aan schouwde. In ongekende belangstelling heeft het kranige oudje dezen dag mogen beleven. Voor zijne woning in de Hoofdstraat was onder leiding van i de hee en Tirion, Gem, Opzichter en Teunissen Dir. der Gem. Lichtbedrlj- ven een zeer artistieke versiering en verlichting aangebracht. Is van woge de kermis de viering van het feest bepaald op Maandag 6 juli, grooter belangstelling als heden kon den jubilaris niet ten deel vallen. Een file van dames en heeren, zoowel van in als buiten de gemeente maakten van de receptie gebruik otn den heer de jong met zijne familie met het zeldzaam feest te complinienteeren. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij opBurgemeester van Besouw en Wethouder v. d. Horst met hunne echtgenooten, den Hoogeerw. heer Pastoor Völker en de heeren Kape laans Hoekxs en Goijaarts en den assisteerenden Pater Capucijn Vigilius, Pastoor van Enschot van de parochie VADERLANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, GOi tegen beurskoers JL 4 AA |o OBLIGATIES O IUM met jaarlijksche uitloting. NIEUWS UIT HEUSDEN. A.s. Zaterdagmiddag wordt hier een serie wedstrijd gespeeld, waaraan zes clubs deelnemen. Deze wedstrijd is uitgeschreven door de voetbalvereni ging Longa. De heer A. Bouman ontving be richt dat hij is geslaagd voor 't praktijk examen boekhouden vanwege de ver- eeniging van Leeraren. In Concordia vergaderde de Winkeliersvereeniging. Besloten werd geen boetestelsel in te voeren en omstreeks Sinterklaas een winkelweek te organiseeren. Dinsdag waren ook hier velen in de gelegenheid, zij het dan ook slechts in de verte, richting Gelder land, de Graf Zeppelin te zien pas- seeren. Zaterdagavond is de Heusden- f sche Fanfare voornemens om 8 uur WAALWIJK. Geboren Elisabeth R. G. d.v. R. C. v. d. Hammen en E. van Dongen. Catharina H. d.v. C. Holster en A. Janson. Martinus J. G. z.v. G. P. H. Velt- man en G. Vissers. Elisabeth P. d.v. L. v. En gelen en A. K. Th. Grosse Kracht. Marinus A. z.v. J. A. Timmermans en A. v. Gelder. Johan na d.v. M. v. Tiggelen en J. Faro. Gerda S. M. d.v. H. J. M. v. Berkel en M. A. Verhoeven. 1 Theresia J. M. d.v. H. Boot en H. M. Voogd. Overleden: J. Froklage oud 82 jaar wedn. van M., C. v. d. Heijde. W. M. A. v. Loon, oud 1 mud. Huwelijksaangiften: Geene. Huwelijken: L. M. Couwenberg oud 25 jaar won. te Helmond en E. J. van Hooft oud 24 jaar won. te Waalwijk. Ingekomen: H. C. Melis van Eindhoven. G. J. v. d. Lee van Oudheusden. J. C. van Hoof van Tilburg. C. E. van Doren van Amsterdam. J. J. A. v. d. Aa van Raamsdonk. Vertrokken W. van Assen naar Deventer. J. van Ewijk naar Deventer. E. J. v. Hooft naar Helmond. - A. M. v. d. Bergh naar Tilburg. C. Aleman naar Terneuzen. W. Dingemans naar Vught. J. v. d. Meulen en gezin naar Utrecht. SPRANG—CAPELLE. Over de maand Juni 1931. Geboren: Anna d.v. J. Mynster en S. Ie Sage. Adriaan z.v. J. v. d. Schans en J. van Baardwijk. 1 Teun- tje d.v. J. Spuybroek en J. Korsten. Willem z.v. J. A. v. d. Schans en A. Kerstens. Adriana Johanna d.v. A. C. Metzke en H. C. van Peer. Johanna Brigetta Catharina d.v. J. Werther en E. M. Timmermans. Laurens Antonie z.v. G. v. dL Hoeven en J. M. Rijken. Pieter Antonius z.v. C. J. Schellekens en P. A. Kuysten. Willem Johannes z.v. C. J. Roubosi en A. M. Kruyf. Huwelijken.: L. Dijkstra oud 43 jaar en M. van Houwelingen oud 25 jaar.i II. A. van Zuilichem oud 31 jaar en L. Dijkstra oud 21 jaar. Overleden: A. Craayo ouc^ 91 jaar weduwe van J. van Lo ven. Marinus Vos oud 72 jaar echtgenoot van J. Hoevenaren. J. Hoevenaren oud 77 jaar we duwe van M. Vos. C. v. Zeist oud 80 jaar we duwnaar van H. Mouthaan. F. M. de Jong oud 76 jaar echtgenoot van A. C. Goedhart. J. van der Hoeven, oud 74 jaar weduwnaar van J. P. v. d. Beek. Willem Koenen oud 74 jaar z.v. H. Koenen en T. Gouda. RAAMSDONK. Van 1 tot en met 30 Juni 1931. Ingekomen Soplir. P. van de Weijer van Klundert Voorstr. A 226 naar G 48. Antonia Joha. de Wijs van Made c.a. A 76 naar F 122. Alida H. Verduijn van Sprang-Capelle D 281 naar J 50. Mart. Adr. van Rooij van Zevenbergen Markt 10 naar G 24. Mart. J. Zijlmans van Tilburg Kraaievensche- straat 5 naar Sandoel. Petra. M. Broeders van Oosterhout CJ 137 naar J 41. Joha. M. Adriaan- se, van Baxem Stationsstr. 104 naar E 63. Jo hannes H. de Bont en gezin van Geertruidenberg Waterpoortstr. 14 naar G 44. Willem H. Steetts en echtg. van Stompwijk Laanschekade 24 naar H 34. Petronella Versleeuwen van Schijndel B 1 naar J 45. Hendrika G. de Werdt van Schijndel B 1 naar J 45. Christina de Rooij van Berg- Ambacht C 163 naar J 104. Sijbren Steigenga en gezin van Dokkum Lange Oosterstraat B 40 naar H 23. Anselmus H. Zijlmans en gezin van Rot terdam Feijenoordstraat 18a naar C 45 Hen- dricus B. C. A. van Beek van Gilze en Reijen, Gil- ze A 417 naar J 31. 1 Simon C. A. Zijlmans en echtg. van Geertruidenberg Glacisstr. 1 haar J 91 Maria Pruijsten van Geertruidenberg Koestr. 45a naar I 44. Vertrokken: Hermanus A. Rij pert en echtg. van J 81 naar Geertruidenberg Veenestraat 16. Joha. M. Th. van Disseldorp van A 30 naar Dongen Lage Ham 9G. Johan Herman Kommers van F 76 naar Rot terdam van Malsenstraat 4b. Jan Molewijk van E 102 naar Oude Tonge Joh. P Groenendaal van I 56 naar Wobseradeel Kornwerderzand. Joh. C. Schuurbiers en echtg. van Keizersveer naar De venter woonark „de Trekvogel". Mathijs S. A van Strien en gezin van aan boord naar Rotter dam aan boord „Adma". Adrianus Jos. Jansen van A 59 naar Made c.a. Kalverstraat. Petra. J van Strien van D 31 naar Breda Koninginnestr. 60. Adriana M. Oom en van K 43 naar Oosterhout Klappijstr. D 82. Mathijs Sneijers en gezin van C 23 naar Oosterhout, Spookselstr. D 347. An ton Tritten en gezin van C 71 naar Dussen Hank C 329. Antonief G van den Hoek van F 22 naar Andel Boven de Zwaan. Aleida M de Bot van aan boord naar Rotterdam Groenehilledijk 235 Wilhelmus J. Aerts en gezin van G 44 naar Geer truidenberg Waterpoortstr. 2. Machiel van Beek en gezin van C 64 naar Waspik Boven F 45. Petrus Adr. Langerwerf van B 7 naar Boxtel Ton geren 71. Jan W< Cox en gezin van J 33 naar Weesp Heerensingel 31 Gerardus Nieuwland en gezin van J 109 naar Utrecht Bisschopplein 3. Adrianus H. Kieboom en gezin van E 124 naar Roosteren. Hendricus B. C. A. van Beek van J 31 naar Rotterdam Hoek v. Holland. Maria P. en Bertha M. C. van Zwol van aan boord naar Rotterdam Beijlandstr. 48a. Cornelis de Jong van, H 90 naar Maastricht Smedesstr. 16. 1 Hen- drikus Hub. Huijskens van J 101 naar Zutphen Turf straat 25. Jacobus J A van der Aa van F 96 naar Waalwijk Stationsstraat 47. GEERTRUIDEN BERG Geboren Wouter Hubertus zoon van L. Lambregts-Lees- termans. Gevestigd: H. J. Ligtvoet van Made c.a. naar Centraleweg 13. A. P. C. Gooijaersi van Zundert naar Veene straat 27. W. J. Aerts en gezin van Raams donk naar Waterpoortstraat 2. G. van der Pol van Lochem naar Brandestraat 18. W. Amstuz van Schiedam naar Markt No. 14. Vertrokken: C. Cath. G. Dudar van Veenestraat 28 naatf Ven- lo. S. C. A. Zijlmans en echtgenoote van,- Glacis- straat 1 naar Raamsdonk. M. Pruijsten van Koestraat 45 naar Raamsdonk. W. H. de Caes van Brandestraat 10 naar Haarlem. W. van Bracht van Zuidwal 34 naar Nijmegen.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7