DE EC Til HET 1 DEN. Juli a.s. Kantoren en Drukkerij Zaterdagmiddag 11 Juli 1 uur tot Dinsdagavond 14 Juli. 6 uur. Zaterdagmiddag vanaf 1 uur. No. 55/Woensdag 8 Juli 1931. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. Denkt tijdig aan uwe KERMIS-ADVERTENTIE, In de a.s. week zal met het oog op de jaarlijksche vacantie van ons personeel ons blad slechts éénmaal ver schijnen en wei Vrijdag 17 Advertenties en berichten uiterlijk tot 9 uUf voormiddag. der Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen en van dit blad zullen gesloten zijn vanaf De overige dagen des avonds PROVINCIAAL NIEUWS. .Waalwijk, 7 Juli 1931. Benoeming. De heer Arn. A. C. Verwie!, die eerstdaags 25 jaar werkzaam is aan de N.V. Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel alhier en tot dus verre procuratiehouder, is met ingang van 1 Juli 1931 benoemd tot Adjunct directeur dezer Vennootschap. Benoemd. Mej. H. Froklage alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de R.K. Bljz, Meisjesschool in de St. Ant.-parochie. Toelatings—examens. Voor het Toelatingsexamen der R.K. Hoogere Burgerschool met 3—jarigen cursus en R.K. Hoogere Handelsschool met 5—jarigen cursus te Waalwijk zijn geslaagd voor de le klas: J. v. d. Dungen, A. Hamers, J. Kllj- berg, H. Oudkerk, N. Proveniers, R. de Ruijter, L. v. Schijndel, Fr. de Vaan en J. v. Zeist te Waalwijk, H. de Bont te Waspik, C. Elshout, A. v. Laarhoven en Fr. Tuerlings te Kaatsheuvel, P. v. Mol te Qeertruidenberg en J. Sikkers te Drunen. Afgewezen 3; en voor de 2e klas: J. de Bruin te Kaatsheuvel en M. Nieuwenhuizen te Sprang. Afgewezen geen. Bij 't gehouden toelatingsexamen voor de eerste klas van het Gymnasium van het Bisschoppelijk College te Roermond slaagde de jongenheer Wim Klljberg. Hij is thans leerling van het Instituut Huize Ruwenberg te St. Michielsgestel en pas 11 jaar oud. Toegelaten tot de le klas Lyceum te 's Bosch, Grette Siemer, Ria Weijers en Victor Timmermans alhier. Over gangs—examens. Aan het Maria en St. Jans Lyceum te 'sBosch zijn bevorderd: Gymnasium van 5e klas B naar 6e klas B: Janny Kalis, Mies Tielen en Theo van Delft, van de 2e naar de 3e klas: Jan Huijsmans, Kees Kalis en P. Klerx, van delenaar de 2e klas: Herman Langemeljer; allen te Waalwijk. Vergadering. A.s. Vrijdag des avonds ten 8 uur zal het Centraal—Comité uit de vier Oranje—vereenigingen in onze ge meente, onder voorzitterschap van den burgemeester eene vergadering houden ten raadhuize. Etalage—week. De helft der prijzen ongeveer 125 zijn reeds getrokken en kunnen reeds vandaag worden toegewezen Deze week hoopt men geheel gereed te komen. Mooie onderscheiding. Doelfray's Schildersblad te Den Haag heeft een wedstrijd in Plastika-werk uitgeschreven. De jury bestond uit de heerenj. D. Ros, adjunct-directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te 's Graven hageJ. H. van Tour, schilderspatroon aldaar en J, W. Goudsbloem, redacteur van Doelfray's Schildersblad. Aan de jury werden voorgelegd 105 stalen, die voor dezen wedstrijd waren ingezonden. De firma W. Hens en Zonen te Waalwijk behaalde onder motto „Henzo 12" den tweeden prijs. Over de vijf beste stukken zegt de jury o.m. „De vijf stalen, die thans nog over „bleven gaven elk een geheel ander „beeld te zien wat betreft techniek en „opvatting van plastika-boetseerverf- „werk en waren toch elk op zichzel „een paneeltje van plastisch schilder „werk." En over het werk der fa. W. Hens Zonen: „Een tweede prijs werd toegekend „aan de inzending onder mottoHenzo ,12, technisch zeer goed vervaardigd „met een krachtige structuur en daarbij „toch behoorlijk gedetailleerd, zoodat „deze zeer goed aanpaste bij de mooie, „warme kleuren-combinatie." Wij mogen deze vooruitstrevende en deskundige firma wel hartelijk geluk- wenschen. Haar naam als prima vaklui zal hierdoor zeker nog stijgen. Kermlsmatlnée Liedertafel Oefening en Vermaak'1. A.s. Zondag 12 juli opent ouder gewoonte de Liedertafel de kermis met een matinée in Musis Sacrum. Onder leiding van den heer G Gerritsen zullen de volgende nummers worden gezongen: De Kuiper. Cools. 2. Er was ereis. v. d. Linden. (Koor met begeleiding.) 3. Dorpsdans. Andriessen. De Hebe uit de Taveerne. Cools. 5. Rosen aus dem Süden. (Bekende Strauss—wals met accompagnament.) Het een met het ander dus een echt kermisprogramma. Aanvang 12 uur. Entrée vrij. „Onderling Kunstgenot". Evenals voorgaande jaren zal het, zoowel in den omtrek als in Waalwijk gunstig bekend staande gezelschap Onderling Kunstgenot" een matinée geven in de zaal Musis Sacrum en wel den laatsten Zondag van de kermis. Waar aan dit matinée beproefde krachten medewerken en dit met ernstige studie gepaard gaat, kunnen wij het publiek een genotvollen middag voorspellen. Wij willen dan ook uwe volle aan dacht vragen voor de programma's die eerstdaags zullen verschijnen en cunnen u bij voorbaat reeds mededeelen dat de uit te voeren nummers uitsluitend op humoristischen grondslag zijn ge bouwd. Voor de muzikale medewerking van dit matinée wordt iets bijzonders ge bracht, waarover ieder die dit hoort verrukt zal zijn. Daarom reserveert allen nu reeds den laatsten Zondag van de kermis voor Onderling Kunstgenot. Kermis. De volgende vermakelijkheden zullen de a.s. kermis bezoeken: Gebr. v. Bergen, Stoomcarousel. G. Postumus, Hoepla. B. Giesen, Carousel. Oomen en Tieleman, Galanterie- kraam. G. W, Jacobs, Danstent. F. Giesen, Gebakkraam. V. Consael, Beignetkraam. L. Dassi, Schouwburg. P. Lahnstein, Vliegsport. J. v. d. Haar, Palingkraam. H. Geve, Schiettent. J. v. d. Leeuw, Suikerkraam. F. Jansen, Suikerkraam. Jansen-Giezen, Suikerkraam. C. Trommelen, Galanteriekraam. Doktersfonds R. K. W. V. Maandagavond hield 't Doktersfonds van de R.K.W.V. in.de groote zaal van het bondsgebouw zijn huishoudelijke jaarvergadering. De opkomst der leden was slechts matig. Na opening en wel kom door den voorzitter en voorlezing der notulen van de vorige alg. verga dering, welke onveranderd werden goedgekeurd, was het jaarverslag van den secretaris aan de orde. Uitvoerig werden hierin alle aangelegenheden het fonds betreffende, behandeld. Het ledental dat einde Dec. 1929 1459 be droeg, over 370 gezinnen verdeeld, gaf einde Dec. 1930 het getal van 1602 aan, over 470 gezinnen. Nog steeds beweegt het ledental zich in stijgende lijn. Ook met het verplegingsfonds gaat 't steeds crescendo. Eind Mei waren 1173 leden ingeschreven. Het verslag van den penningmeester gaf aan ontvangsten over 1930 een to taal bedrag van 9811,95 en uitgaven 10171.59, zoodat het boekjaar met een nadeelig saldo van 359.64 sluit. Beide verslagen werden goedgekeurd eri door den voorzitter werd aan beide functionarissen dank gebracht voor hunne werkzaamheden in het belang van het fonds. Namens de controle commissie werd door Ant. van Drunen rapport uitgebracht. Boeken en beschei den waren in de beste orde bevonden. Als nieuw lid van de controle-com missie werd benoemd de heer H. Roi ster. De aftredende bestuursleden J. Leijten en J. Swinkels werden bij en kele candidaatstelling herkozen, ter wijl de aftr. voorzitter de heer J. Leij ten bij acclamatie werd herbenoemd. Na nog enkele ondergeschikte mede- deelingen sloot de voorzitter de goed geslaagde vergadering met den gebrui- kelijken groet. Kindsheid-optocht. 'Begunstigd door prachtig zomerweer trok Zondagmiddag de optocht der H. Kindsheid in de St. Clemens-parochie door de straten dier parochie. Lange den geheelen weg trok de prachtige stoet zeer veel belangstelling, zoowel van de zijde der ingezetenen als van de honderden die uit de omgeving dezen kindsheid-optocht kwamen be wonderen. Er was slechts één roep over de keurige verzorging van het ge heel, zoowel van de kunstzinnige praal wagens als van de keurige groepen en personen op de missie en het geloof be trekking hebbende die in den kleurrij ken stoet werden uitgebeeld. Aan de vol-ijverige zelatricen der kindsheid en aan de heeren die zich voor de samenstelling van een en an der zooveel moeite gegeven hebben, komt wel een woord van hulde toe, ter wijl de WelEerw. heer Kapelaan Allard, die zich zoo bijzonder hiervoor be ijverd heeft,, alle eer en voldoening zal hebben gehad van dezen eersten kinds heid-optocht die onder zijn leiding tot stand kwam. De harmonie „St. Jan" verleende we derom hare welwillende medewerking door den stoet met muziek op te luiste ren. Ontslagname. Wij vernemen dat de heer Ed. van Beijnen ontslag heeft genomen als voorzitter der R.K. Waalwijksche Win keliersvereniging, afdeeling van den R.K. Middenstandsbond. Lederindustrie. Zaterdagmorgen werd door de Ne- derlandsche afdeeling van de Interna tionale Vereeniging van Lederindustrie Chemici, ten kantore van het Rijks proefstation ten bate der lederindustrie alhier eene algemeene vergadering ge houden. Na de vergadering werd door de aan wezigen het laboratorium bezichtigd, waarna de heer F. Prakke een lezing hield over de inwerking van zuren op natriumthiosalfaat, speciaal besprak de heer Prakke de inwerking van chroomaluin op natriumthiosalfaat. Een hartelijk applaus beloonde den heer Prakke voor zijne zeer belangwek kende uiteenzetting. Gevonden, voorwerpen. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Een doublé zegelring met steen; een overhemdeen kinderportemonnaie een gouden armband; een portemon- naie met inhoud; een zilveren collier met medaille; een double armband; een zweep; een portemonnaie met inhoud; een autoband; een schooletui met in houd; een zilveren rozenkrans; een mes van maaimachine; een zilveren damesarmband; een damesportemon- naie met inhoud; een zilveren rozen krans; een glacé dames en heeren handschoen; een autozwengel; een hondenhalsband; een lipssleutel N. 1738; een autolantaarn; een nikkelen rozenkrans in etui. Ned. Bond van Handels—, Kantoor- en Winkelbedienden. Dinsdag 30 Juni hield de afdeeling Waalwijk van den Ned. Bond van Handels, Kantoor en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" haar alge meene vergadering in Hotel Verwlel. De voorzitter opende.de vergadering met den Chr. groet en heette de aan wezigen hartelijk welkom. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat het bestuurslid P. de Koster, die zich voor onze afdeeling gedurende zijn lidmaat schap zeer verdienstelijk heeft gemaakt, wegens verhuizing onze afdeeling gaat verlaten en meent dat dit dan ook zeer zeker voor onze afdeeling een niet te onderschatten verlies beteekent. Een volgende mededeeling stelde de vergadering in kennis, dat een schrijven aan den Raad betreffende de winkel sluiting, niet zonder resultaat is geweest. Hij leest dan een besluit voor van B. en W., waardoor zij den Raad voorstellen: negen van de een en twintig door de Middenstandsvereen. aangevraagde dagen ongeschikt te verklaren om het sluitingsuur van die dagen met dat van Zaterdag gelijk te stellen. Hoewel dit voorstel niet geheel en al beantwoordt aan de wenschen van onze organisatie, sluit het toch reeds een verbetering in voor de winkel bedienden. Verder wordt nog medegedeeld dat aan alle patroons in Waalwijk een circulaire is verzonden betreffende de vacantieregeling. Daar tot heden de gewenschte resul taten hiervan nog niet gebleken zijn, sprak het bestuur de hoop uit dat de betreffende patroons aan de redelijke eischen alsnog gevolg zullen geven. Dan werd besproken een circulaire aangaande steunverleening der bedien den, waaromtrent een en ander werd geregeld. Naar aanleiding van een tweede circulaire werden de leden aangespoord doelmatig eenige propaganda onder de nog niet georganiseerde collega's te verspreiden. Een der leden maakte van de gelegenheid gebruik zich alsnog op te geven als deelnemer aan 't congres naar Amersfoort. Hierna volgde de rondvraag, waarvan geen gebruik gemaakt werd, waarna de voorzitter onder dankzegging voorde opkomst de vergadering sloot met den gebruikelijker! groet. Schouwburgloge. De groote schouwburgloge in de Mr. van Coothstraat zal gedurende de kermisdagen bepeeld worden: Zondag, Maandag en Dinsdag door de revue „Hallo Hierheen", Woensdag en Donderdag door operette „An den Schönen blaüen Donau", en Vrijdag, Zaterdag en Zondag worden tooneel—opvoeringen gegeven door een der beste Ned. gezelschappen Hallo Hierheen!' te Waalwijk. Onder directie van den ex directeur van het vroegere revuegezelschap van Henri ter Hall' den heer Johan Köhler, met als manager den gewezen manager van Louis Bouwmeesters revue, den beer Bob Peters, zal op Zondag 12 Maandag 13 en Dinsdag 14 juli om 8 uur (eerste 3 kermisdagen) in de Groote Schouwburgloge aan de Mr. van Coothstraat worden op gevoerd de door Rido geschreven revue „Hallo Hierheen!", revue in 1 proloog en 18 tafereelen. Waar Köhler en Peters door hun jarenlange erva ring meenen te weten, wat het Neder- landsche publiek van een revue ver langt. hebben zij zich alle moeite ge geven om iets te brengen, dat aan ieders smaak zal moeten voldoen. Vooreerst hebben zij geëngageerd een keurkorps van revue—artisten. In de allereerste plaats noemen wij Lob Bandy, den Hollandschen Maurice Che valier, dte met zijn dwaze grappen en kwinkslagen het publiek zal doen schaterlachen want de humor is de hoofdschotel van de revue. En dan: Roosje Köhler, de schattige commère, evenais bij ter Halls revue, die ten einde op tijd te zijn op de repetities van de revue „Hallo Hierheen 1" den moed had om als eerste Nederlandsche vrouw van Indië naar Holland te vlie ten. Vervolgens treden op: Sophie (öhler—van Dijk, eerste zangeres van het gezelschap „Die Haghesangers" [Carré), Ciairette Hammé, de snoezige soubrette, bekend uit de operette Walsdroom", „Dollarprinses", Czar- dasvorstin") Ad Timm, de Haagsche Komiek (Scala), Max Dekker, de sympathieke tenor (A.V.R O.—uitzen dingen), Arend Willebrandt, de helden- baryton en anderen. Doch behalve het komische gedeelte en de zang moet ook de dans ver zorgd worden ais extra attractie zijn dan ook geëngageerd de wereldbe kende 10 Dickson—girls onder per soonlijke leiding van balletmeester Jickson. Zij traden o.a. op te Parijs Empire), te Londen (Paladium), te ïerlijn, te Madrid, Barcelona enz. en werkten nog in Juni 11. te Amsterdam n het Tuschinsky—cabaret. Humor, zang en dans en een keur corps mannequins: dit zijn de be- standdeelen der revue. Zij vertoonen het publiek de sierlijke costumes, die een weelde voor het oog zijn, vooral in de finales„Wat de vrouw begeert" Goud—Edelsteen- Paarlen- Bont enz.), ,Het Czarenrljk", „Schoon Andalusie", ,De dag en de nacht", „Een huwelijk in het Hemelsche Rijk" enz. Ook de technische leiding is in goede handen. Rene SleeswQk ont wierp en schilderde de décors, Cor Ridderhof verzorgt de kleur, en licht effecten. Ten slotte het orkest, een hoofdbestanddeel van de revueheeft als kapelmeester een bekwaam musi cus, die veel op muzikaal gebied reeds gepresteerd heeft en wiens naam tedere bezoeker van Henri ter Halls revue kent: Gerrit van Weezel. Zoo is deze revue tot in de finesses verzorgd en wij twijfelen niet of het Waalwijksche publiek zal in grooten ge tale opkomen naar deze Hoilandsche revue die uitsluitend uit Hoilandsche krachten is samengesteld. Wij durven voorspellen dat het èn Zondag 12 èn Maandag 13 èn Dinsdag 14 Juli iederen avond uitverkocht zal zijn en wij raden ieder aan zeer tijdig zijn plaat sen te bespreken om teleurstelling te voorkomen. Kruisboogsport. J.l. Zondagmiddag had op de banen van het Kruisboogschuttersgezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij mej de Wed. J. v. Helvolrt, Putstraat alhier, het jaarlijksch Koningschieten plaats. Alle leden waren present om elkaar te bekampen en ondanks de felle hitte is er ook nog heel goed geschoten. Na een paar uur van feilen strijd kwam de heer L. Kroot als overwinnaar uit het strijdperk met 167 pur.ten in 40 pijlen. De heer F. v. Helvolrt was opvolger met 163 punten. De heer A. v. Blade!, oud—koning, reikte de koningsmedaille aan den nieuwen koning over, waarna nog eenlgen tijd door allen in 't clublokaal werd doorgebracht. De heer Kroot behaalde hiermede voor de vijfde maal het koningschap in het bijna 19—jarig bestaan van „Nooit Gedacht". Waalwijksche Concoursbond. Op Zaterdag 4 Juli hield de Waal wijksche Concoursbond een wedvlucht van uit Limoques. De prijzen werden behaald als volgt: Th. v. d Geld 1, Th. de Ronde 2 3, Stokwielder 4, A. v. Eijck 5 18. Th. Dulvenkam 6 20, Ant. v. Hilst 7, P. Schoenmans 8, H. Broumels 9, J. C. Muskens 10 13, G. J. Schoemans 11 12 17, C Verhulst 14 C Hamers 15 Arn Goedhart 16, J. Schoenmans 19 lste overduif K Broumels. lste duif 6 9 13. Ongevallen. De marechaussée P. Borgo, van de brigade Waalwijk, kwam onder Andel met zjjn motor te vallen wegens het uitschuiven in een laag mul zand, hetwelk op den weg lag. Hij werd ernstig gewond en bekwam een ge broken been bij den val. Dr. Giesberts uit Woudrichem verleende hem genees kundige hulp. De landbouwer R. v. d, B., wonende in de Tweede Zeine alhier, had gisteren bij het zandrijden een ernstig ongeval. Toen hij het tuig van het paard wilde vastmaken, kwam hij hierbij te vallen en kreeg hij een der wielen van de kar tegen het been. Hij werd aanstonds naar bet St. Nicolaas- Ziekenhuis overgebracht, waar een beenbreuk met versplintering werd geconstateerd. In de chemische fabriek der fa. Vincent Hoffmans alhier had een werk man het ongeluk een kuip zwavelzuur op zijn voeten te krijgen, waardoor deze zeer ernstig verminkt werden. Door Dr. Veldhuizen (assistent van Dr. Langemeljer) werd een voorlooplg verband gelegd, waarna de werkman naar zijn woning te Drunen werd overgebracht. jubileum A. Lichtenberg. De bekende firma J. A. Lichtenberg te Dongen, herdacht Zaterdag onder zeer groote belangstelling van collega's, leveranciers, afnemers en bekenden het 50 jarig bestaan harer zaak. Legio was het aantal sympathie- bewijzen dat de firmanten in ontvangst hadden te nemen, in den vorm van bloemen, tetegrammen enz. De receptie was zeer druk bezocht en ook het personeel liet zich niet onbetuigd. Prov. Staten. De Staten van Noord Brabant werden door Mr. dr. A. van Rijckevorsel Commissaris der Koningin Dinsdag geopend met de volgende rede Mijne Heeren, Krachtige arbeid en gestadige in spanning der leiders van landbouw nijverheids- en handelsondernemingen n ons gewest hebben niet kunnen voorkomen, dat Noord Brabant op Pijnlijke wijze den algemeenen druk en gevoelen kreeg. In samenwerking met de Rijksre— geering heeft het provinciaal bestuur tal van gemeenten en waterschappen gesteund bij de werkverschaffing. Het doet ons leed dat de maatschappelijke welvaart van zoovelen door de wereld crisis gestremd wordt. De sterke toeneming der bevolking van Noord Brabant van 1900 tot 1931 meer dan 60 pCt. herinnert ons als het ware dagelijks aan onzen plicht, om zoo krachtig mogelijk het welzijn van onze thans 900 000 inge zetenen te bevorderen. Erkentelijk breng ik in herinnering dat de volksvertegenwoordiging ver leden week het noodige crediet voor de verbetering der Maas toegestaan heeft. Onze provincie brengt voor dien arbeid een groot geldelijk offer ook de provincie Gelderland geeft een bijdrage van beteekenis. In Noord- Brabant zijn de belangen der bevol king van 'n gebied van 20 000 hectaren hierbij betrokken, De jongste winter heeft ons weer getoond hoe dringend noodig de ver betering der Maas is. Thans verheugen wij ons, dat het eind der waterellende in zicht komt. Wij danken de rijks— regeering; wij wenschen den voort- varenden leider der werken dr. Lely de kracht om zijn arbeid in voorspoed te voltooien. Onze eigen arbeid, de verbetering der Maasdijken, zal allerwaarschijnlijkst in den herfst van dit jaar gereed raken tot Velp. Terwijl wij ons wegennet van jaar tot jaar verbeteren, gaat het Rijk voort met den bouw van vaste bruggen. De snelle toeneming van het verkeer eischt die. Niemand onzer verwondert zich erover dat de organen van handel en nijverheid in Noordbrabant, Limburg en Zuid Holland zich op 25 |uni jl. tot de Regeering hebben gewend, om spoedige overbrugging van het Hol— landsch Diep bij Moerdijk te veikrflgen. Wij allen zullen dat verzoek onder steunen, niet enkel om de belangen van Noordbrabant, maar vooral om redenen, die met een gezonde opvat ting van nationalisme strooken. Wat w|j aan het Rijk vragen voor het Vaderland, trachten wij zelf te doen voor ons gewest, zooals U o.a. blijkt uit 't voorstel van Gedeputeerde Staten tot herziening van de voor waarden betreffende provinciale bij dragen in de kosten van aanleg van kunstw gen. Wij zouden gaarne voor stellen van verdere strekking tot uit breiding van het wegennet ter tafel hebben gebracht, doch de onzekerheid in zake onze middelen voor de vol gende jaren heeft ons daarvan weer houden. Verscheidene voorstellen, die in deze zitting aan uw oordeel worden onder worpen, beoogen rechtstreeks de bevor dering der welvaart ten plattelande. Daaraan kan ik toevoegen, dat de electriciteitsvoorziening van afgelegen dorpen en gehuchten regelmatig wordt uitgebreid, dat verscheidene plannen voor drinkwatervoorziening voorbereid worden, en dat bij de bewerking van streekplannen voor het oosten van Noord-Brabant de belangen der dorpen worden gewikt en gewogen. Sinds onze vorige zitting is de sa menstelling van dit College gewijzigd. Degenen die ons hebben verlaten, danken wij voor wat zij in het belang der provincie hielpen tot stand brengen. U die vandaag voor het 't eerst of opnieuw hier binnentreedt, verwelkom ik van harte; ik hoop dat gij voldoe ning beleven zult aan onzen gemeen- schappelijken arbeid dien onze mede- werkers in administratieven en techni-

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5