Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. nodrdbraband ONTERFD KAREL DE MOL. Voor. hffren-bam En bij Mol is alles soliede. Winkelnieuws. FEUILLETON ZATERDAG 18 JULI 1931. 54e JAARGANG. MMER 57. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG^ Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz: franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TJELEN Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiên 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiên moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. WASPIK. Vergadering van den gemeenteraad van Waspik op Vrijdag 10 Juli des nam. 6 uur. p Voorzitter de Edelachtb. neer u. Dekkers, burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd 8°Dege Voorzitter doet enkele mede- ^De^beschoeiïig in de Kerkstraat 'eraakte ln vervallen toestand. B. en hebben deze in orde laten brengen door werkloozen, zoodat hier een eoede werkverschalfhg gevonden Is die altijd is te prelereeren boven steun verleening. De kosten hebben bedra gen: timmerwerk f185 56, smldswerk f 63 60, verlichting en bestrating f 54, zandrljden f 36, toezicht f 45, dus in totaal f 384 16. Van het loon der werkloozen kon spr. nog geen totaal geven. Voorts heeft men de havens uitge baggerd van 8 April tot 16 Juli. hetgeen kost een bedrag van f 412 50. Verder kon men niet gaan, daar het crediet voor het baggerwerk hiermee was uitgeput. De Voorzitter deelt nog mede dat de secr.—penn. van het Burgerlijk Armbestuur een persoonlijke borgtocht gesteld heeft van f 3000. De heer Brokx merkt naar aanleiding hiervan op dat hij liever zou gezien hebben dat een zakelijke borgtocht gesteld was. Hfl vertrouwt dat de borg nooit zal behoeven te worden aange sproken, maar men moet met die zaken zeer voorzichtig zijn. De beste kwaliteit De laagste prils, Op al onze artikelen, Ten volle van toepassing. Mol blijft goedkooper. De Voorzitter acht het beter deze opmerking te bespreken bij punt 6 der agendaWijziging Reglement B A. In het reglement komt een bepaling voor dat de gemeenteraad kan goed vinden of er een persoonlijke dan wel zakelijke zekerheid gesteld wordt. Hij verzocht den heer Brokx zijn opmer king bij punt 6 te herhalen. Enkele processen—verbaal van kas opname zijn ingekomen. Bü den gemeente—ontvanger was in kas f 8644.43. bij den penn. van het B. A. f5168.08 en bij den administra teur van de Wonlngbouwvereeniging f 287 57. Alles is in orde bevonden. Een voorstel van B. en W. tot wijzi ging der begrooling wordt met alge- meene stemmen goedgevonden. Ingekomen is een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw betreffende steunverleening. De Minister deelt mede dat geen termen aanwezig zijn om aan de werkloozen in het land- en tuinbouw bedrijf steun te verleenen, aangezien hier niet van crisis-werkloosheid sprake Is. Van de PNEM Is de laatste aflossings termijn van f61.500 ontvangen. Op den gewonen dienst is hiervan f 1500 verantwoord. Op de leening van 5 Oct 1923 moest per 30 Juni nog worden afgelost f 2000 en op de leening voor den bouw der Ned. Herv. School per 1 Sept. f20.000 Bovendien is f5000 betaald aan de Thereslakerk. In totaal kan dus f 27.000 worden benut, terwijl het resteerende bedrag nog op de girorekening is gedeponeerd. Tot op heden is hiervoor geen belegging ge vonden kunnen worden. Ontbinding pacht B. A. De Voorzitter doet dan enkele mede- deelingen omtrent de actie die het Burg Armbestuur gevoerd heeft ten einde tot tusschentijdsche ontbinding van pacht te komen. Men had besloten om de pachters der landerijen te ont slaan met ingang van 1 Jan. 1932 Qed. Staten konden zich hiermede echter niet vereenigen en deze advi seerden telkens voor 1 jaar verminde ring van pacht te geven. In 't begin kozen B. en W. de partij van het Burg. Armbestuur, doch bij nadere beschouwing valt er veel voor de beslissing van Qed. Staten te zeggen, want wanneer nu het land opnieuw verpacht zou worden, zou het slechts van „De Echo van het Zuiden". zeer weinig opbrengen en mogelijk zouden de pachten over enkele jaren hooger kunnen zijn. Het B. A. vond het zeer onprettig dat Qed. Staten haar besluiL niet goedkeurden, temeer daar men het reeds met de pachters besproken had. Men heeft zich toen nogmaals tot Qed. Staten gewend en medegedeeld dat 't besluit genomen was na overleg met deskundigen. In dit verband wefd gewezen op de bijeenkomst die indertijd ten raadhuize gehouden is met den volledigen raad en het bestuur van den Boerenbond. Voorts Is aan Qed. Staten medegedeeld dat op 1 Mei f 3000 te vorderen was van pachters die een- 20-50UO"ron3 u voudig niet kunnen betalen. Verleden jaar werd de gevraagde pachtverlaging niet toegestaan en daarom werd thans besloten om alle contracten te ont binden. Het B. A. dreigde ln zijn schrijven met aftreding. B. en W. hebben dit schrflven ondersteund in een brief aan Qed. Staten. Qed. Staten hebben echter geant woord dat geen termen gevonden kunnen worden om hun standpunt te wijzigen. Zij blijven van meening dat geen ontbinding van pacht, maar vermindering der som voor telkens 1 jaar moet plaats hebben. De Voorzitter meent dat Qed. Staten voor deze houding dit argument hebben, nl, dat het B. A. door ontbinding der contracten later zou kunnen worden gedupeerd Wanneer de landertjen Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 32) I Ted hielp haar in de phaeton en reed weg. Ondanks William's verzekering van het tegendeel, waren de paarden bij zonder onrustig en drie of vier mijl achtereen eischten zij dan ook Ed ward's volle aandacht. Hij had Kiddie gevraagd om niet te praten, zaolang de dieren zoo schichtig waren. Maar na een poos liepen de paarden kal mer. Zoo Kiddie, zei hij opgelucht. Nu zijn ze er, denk ik, wel van over tuigd, dat zij zich netjes moeten ge dragen. We zullen ze in Nettleton wat rust geven, terwijl wij gaan theedrin ken en als wij straks weer naar huis rijden, dan zijn zij zoo mak als pas geboren kinderen, wed ik. Mag ik mennen, als we teruggaan oom Ted? Wat heb je mij beloofd, Kiddie? Het kind kreeg een kleur. Ik heb u beloofd, dat ik u niet zou lastig vallen, zoolang ze zoo on rustig waren, antwoordde zij schalks. Maar nu zij rustig zijn, kan het toch geen kwaad? Als u mij laat mennen, kunt u op uw gemak uw sigaar roo- ken. Edward moest hartelijk lachen en ook William, die achter in den Phea- ton zat, grinnikte en mompelde: Een A&A3 Heeft U onze inrichting al bezocht? Maakt ook gij kennis met onze artikelen. Voordeelige prijzen 5 gezellig winkelen; prettige vakkundige bediening. Koopen ls blf ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. bij-de-hand je! Dat is een poging tot omkoo- ping, verklaarde Ted kwasi-veront- waardigd, maar als je héél zoet en gehoorzaam bent, Kiddie, mag jij straks op den terugweg misschien een klein eindje mennen. Alweer liet lord Edward, doordat hij te zwak was, om het nichtje, waarop hij zoo. dol was, te weigeren wat ze graag wilde, zich verleiden tot I iets, waarvan hy"~in zijn hart besefte, dat het verkeerd was. j In Nettleton kregen de paarden rust en Ted en Kiddie gingen thee drinken in de oude, schilderachtige dorpsherberg. Daarna aanvaardden zij den terugtocht. Toen ze buiten het dorp geko men waren, herinnerde het kind haai oom aan zijn belofte, dat ze „mis schien mocht mennen. Het viel Ted i op, dat ze niet zoo opgewekt en spraakzaam was als gewoonlijk en dat was een reden te meer voor hem om haar niet teleur te stellen. Na een korte aarzeling gaf hij haar de teu gels over. Vooruit dan maar, Kiddie, zei hij. Voorzichtig hoor! Ze zullen eerst misschien nog wel een beetje onrus tig zijn, maar dat gaat direct over. Ik zal je wel helpen als het noodig is. Maar straks ga ik mijn sigaar rooken en laat ik ze aan jou over. Kiddie bloosde van pleizier dat oom Ted zooveel vertrouwen in haar rijkunst stelde. Zij hield de teugels stevig met haar kleine handen vast en zette haar voeten schrap tegen de voetenbank, die Williams gewoon was in het rijtuig te zetten, als Kiddie mee ging. De paarden bleken rustiger dan Edward gedacht had en na eeni- gen tijd leunde hij dan ook behagelijk achterover om een sigaar te rooken. Als je moe bent, Kiddie, zeg je het maar, dan neem ik het zaakje wel weer van je over, hoor, zei hij. Plotseling keerde hij zich om. Hij meende achter zich een auto te hoo- ren, die met groote snelheid kwam aanrijden. Zij waren vlak bij een punt, waar een zijweg den heuvelach- tigen hoofdweg, waarop zij zich bevon den, kruiste. Maar in werkelijkheid reed die auto niet achter hen, maar op den zijweg rechtshet in de boomen resoneerende geluid, dat door het hoefgetrappel der paarden boven dien niet heel duidelijk te onderschei den was, had lord Edward misleid. Hij bemerkte zijn fout binnen en kele seconden. Toen het rijtuig het kruispunt dicht genaderd was, zag hij een groote wolk van stof voorbij- suizen het verdere stuk van den zijweg op. Voor een botsing had geen gevaar bestaan.Maar er gebeurde iets dat minstens even ernstig was:- de zenuwachtige paarden waren ge schrokken door het plotseling te voor schijn komen van de autohet was met hun schijnbare kalmte van de laatste uren opeens en voorgoed gedaan. Help, oom TedIk kan ze niet meer houden, gilde Kiddie, die tever geefs al haar krachten inspande om de steigerende en brieschende paar den te bedwingen. Hij rukte het kind de teugels uit de handen en poogde uit alle macht het tweespan tot stilstand te brengen. Maar inplaats van hun vaart te ver minderen, begonnen de diren wild te galoppeeren. Als een razende trok Edward aan de leidsels. Vóór hen zette de weg zich kronkelend voort door het bosch en hij besefte maar al te goed dat het rij tuig groot gevaar liep tegen de boo men aan splinters te worden geslagen wanneer hij de hollende dieren niet spoedig tot staan zou weten te bren- gen. Kiddie leunde zoo ver mogelijk ach terover om hem meer ruimte te ge ven en klemde zich krampachtig aan de leuning vast. In vredesnaam, Kiddie, zit stil, schreeuwde Edward heesch, en op hetzelfde oogenblik hoorde hij een schellen angstkreet achter zich. Wil liams was buiten zichzelf van angst van het achterbankje gesprongen. Ted kon zich onmogelijk omkeeren. Hij spande zijn uiterste krachten in om nog wat richting te geven aan de wild voorthollende paarden en zoo te voorkomen dat het rijtuig, dat achter de dieren aanslingerde, tegen de boo men werd geworpen. Maar hij kon de catastrophe, die onvermijdelijk was, niet tegenhouden. De phaeton vloog enkele seconden la ter met een schok tegen een zwaren eik op en werd half aan splinters ge slagen bij de hevige botsing. Met een schok bleven de paarden onmiddellijk staan: de schrik had de vaart van hun dollen ren gebroken. Toen raakten hun pooten verward in het tuig en beide dieren vielen neer. Edward verloor door den smak, waar mee hij op den grond was geworpen, direct het bewustzijn, maar Kiddie was als door een wonder ongedeerd. Eerst was ze verdoofd door den schrik, maar al spoedig kwam de re- actie en begon ze hevig te huilen. Ver- wilderd keek ze om zich heen en zag toen opeens lord Edward liggen. Dat bracht haar weer tot het besef van wat er gebeurd wasZe stond met moeite op, ging op de beweging- looze gestalte toe en knielde snikkend naast hem neer. Oom Ted, heb je je erg bezeerd? vroeg zij met een klagelijk stemmetje, toen zij zag, dat zijn voorhoofd hevig bloedde en ze legde zijn hoofd voor zichtig in haar schoot. Eindeloos lang bleef ze geduldig in dezelfde onge makkelijke houding zitten, het kind had er geen idee van hoe lang, want het duurde een paar uren vóór Ed ward eindelijk de oogen opsloeg. Kiddie, zei hij zwak, heb je je bezeerd. Ik dacht heusch dat het met ons gedaan was. En zacht ging hij voort: Ik geloof dat ik bijna 7 is het alleen mijn been? Hij probeerde op te staan, maar viel onmiddellijk weer achterover, trillend van pijn. O, oom Ted, ben je erg gebro ken, stamelde Kiddie angstig. Blijl I maar heel stil liggen. Ik kan je wel houden, heusch! Mijn been, Kiddie, klaagde Ed ward. Ik ben bang, dat het heelemaal gebroken is. Kun je geen hulp gaan halen in de herberg verderop? Maar Kiddie durfde hem niet alleen laten. Bovendien wist het kind den weg naar de herberg niet, die midden in het bosch aan een smal zijpad lag, en Edward was bang, dat ze zou ver dwalen, als hij haar liet gaan. Ik ben bang dat er niets anders op zit dan te wachten tot ze ons ge vonden hebben. Ze gullen ons wel missen en gaan zoeken. Ben je koud Kiddie? Je rilt zoo! Een beetje. Maar dat is heusch niet erg. Als ik jou maar helpen kan, oom Ted. (Wordt vervolgd). De Echo van Waalwiifcsciie en LangstraatscÈe Courant* MAAT5C HAPPY VAM VERZEKERING OP HET LEVEN na l.anöslraaf is lang

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1