DG EC1 10 VAN Dl if ZOi DEN. GEMEENTERAAD. No. 57. Zaterdag 18 Juli 1931. 54e Jrg. tweede blad. DE WERELDTOESTAND. Sinds het verschijnen van ons vorig nummer, ls erin de wereld—cons ella- tie hjel wat te doen geweest, üe fiaancieele situatie van Duitschland nadert zijn crisis en 1.1. Maandag kwam het bericht dat een der groot, banken de Darmsifi iter und National bank hare loketten gesloien had en ook verschillende beurzen gesloten bleven. Men begrijpt welk een paniek een en andur heeft veroorzaakt en alles trok er op uit om z'n belegde geld terug te krijgen. De toestand werd Iets kalmer toen de regeering de directie der Bank machtigde tot de volgende verklaring De Rljksregeering zal op grond van de in den loop van vandaag verschij nende noodverordening van den Rijks- president door volledige garantie voor alle deposito's voor een rustige af wikkeling van de zaken van de Da- natbank zorg dragen. Met het oog op de beteekenis van deze betalingsstaking zijn de beurzen aangespoord het tffecten en deviezen verkeer voor Maandag en Dinsdag te staken. De Darms'ëdter und Nationalbank te Berlijn heeh bijkantoren te Darm stardt en Bremen en een groot aantal filialen. Na fusie met verschillende bank instellingen bedroeg het aandeelen kapitaal 600 millioen mark. Zij is geïnteresseerd bij tal van ban ken in 't buitenla! d, zoodat deze be richten in deheele wereld grooten In druk maakten. De beurzen werden in Pruizen twee dagen gesloten en alle Dultsche banken vormen een eenheiden men had hoop dat de Amerlkaansche regeering zou ingrijpen, wat niet is geschied. Ook verwachtte men hulp uit Bazel, maar deze is nog niet gekomenondanks 't feit dat dr. Bruning er direct per vliegtuig is gaan onderhandelen. Onder deze omstandigheden begrijpt men dat Duitschland en de geheele wereld in groote spanning verkeeren. Gelukkig houdt het Duiische volk zich tot dusverre rustig, waartoe een radio rede van minister Dietrich ongetwij feld heeft bijgedragen. Hij verklaarde dat er geen reden bestond tot paniekstemming dat de banken Donderdag weer voor uitbe taling van loonen enz. zouden open staan, dat de belasting moest worden betaald en dat men het geld gewoon moest laten circuléeren, wijl dan voor ineenstorting geen gevaar bestond, terwijl de praatjes over noodgeld en rentenmark praatjes waren. Ware het voorstel-Hoover onmid dellijk aangenomen, dan zou er waar schijnlijk nog niets gebeurd zijn, maar j de strijd van 14 dagen, die men er met Frankrijk om had moeten voeren, had ten zeerste tot versteiking der algemeene onrust bijgedragen. Een groote schuld trof ook die Duit- schers, die onze toestanden altijd zwarter aischllderen dan zij in werke- lijkheid waren en de gewetenloozen, die hun geld naar het buitenland had den gebracht De geruchten, die hier over liepen, waren echter steik ovei- dreven, reeds om de eenvoudige reden dat er maar weinig Uuitschers meer zijn die hun geld niet haid noodig hebben tot financiering van den han del en de Industrie in hel binnenland. De kapttaalvlucnt zal ernstig worden tegengegaan. De spaarkassen hadden 12 miljard mark aan inleggelden en deze waren absoluut veilig mus niet ledereen al zijn geld ervan terughaalde. Om dat te voorkomen waren de banken drie dagen gesloten geweest, maar de nieuwe noodverordening die vannacht tol stand is gekomen bepaalt dat vandaag (Donderdag) zoowei banken als spaar kassen in beperkte mate heropend zullen worden voor de uitbetaling van loonen. verzekeringen, belasilng schulden maar niet voor de spaarders die geen bedrijf of beroep uiioefenen dat kapitaal vereischt, De Rijksbank heeft 300 millioen uit de ontvangsten der post beschikbaar gesteld en spr. verwachtte dat ieeds vandaag de uit betalingen in hoofdzaak zonder moei lijkheden zouden kunnen geschieden. Het gepraat over nieuwe inflatie door veimetrdeiing van de bankbll- jettencirculalle was eveneens pure onzin of kwaadwilligheid. Voor den oorlog was 33 procent van den bank biljelier.omloop door goud gedekt, thans 40 procent. De Rijksbank zou oi getwijteld biljetten moeten drukken maar zoo, dat de dekking niet ondei de 35 procent zou komen dus in elk geval nog boven het percentage van 1914. Het directorium van de Rijksbank heeft gistermiddag besloten het dis conto met ingang van morgen te ver hoogen van 7 tot 10 pet. en de rente voor beleeningen van 2 tot 15 pet. De gebeurtenissen in Duitschland hebben natuurlijk hun weetklank in het buitenland gevonden. In de grens provincie wordt handel gedreven in marken. in Limburg bracht men spoorkaart jes naar dichtbij liggende plaatsen en betaalde men met 100, 500 en 1000 Mark; dat werd zoo erg dat een ander uit Utrecht zulks verbood. In België weigerde rnen Marken als betaalmiddel aan te nemen, daaruit volgde een uittocht van Duiische fa miltes uit Oostelnde, Blankenberge enz. met 500—taliën tegelijk. In Scheveningen, Zandvoort en Noordwijk was daar geen sprake van, men bleef er kalm, kwam de badgas ten zooveel mogelijk tegemoet en be taalden de hoteliers en banken, zooals dat ook overeenkwam met de beur» te Amsterdam den mark aan 52 tot 54. 4 De laatste berichten deelen mee dat Zaterdag en Zondag te Parijs en Maandag te Londen conferenties ge houden zullen worden tusschen Frank rijk Engeland, Amerika en Duitsch land. Franktijk heeft een nieuw initia tief onder zekere garanties. Men hoopt tot resultaat te komen, want zeker is het dat zoolang Frankrijk en Amerika en andere kapitaalkrachtige landen niet met een kracht ge steunver.eening komen, blijven wij de vooruitzichten weinig bemoedigend achten. Och voor onze handel op Duitsch land is de toestand meer dan moor dend men ga het maar eens in het Westland en elders vragen. BINNENLAND. Ramsay MacDonald op Waalhaven verwacht. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen dat Vrijdag 17 Juli de Engelsche eerste minister Ramsay MacDonald op weg naar Berlijn met 3 Engelsche militaire vliegtuigen op Waalhaven te Rotterdam zal landen, voor het inne- men van benzine; eveneens op zijn terugreis Maandag 20 Juli. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 13 April is aan H. P. J. van Thiel, industrieel, wonende te Beek en Donk (N.Br.), verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Heiligen Gregoriusden Groote van den Heiligen Stoel. Noordbrabantsche Christ Boerenbond De Noordbrabantsche Chr. Boeren bond telde op I Januari jl. 280 af- deelingen met 29,468 werkende, 1617 contribueerende en 10,340 boeren arbeidersleden, totaal 41,42"», tegen, over op l Januari 1930 40,947. De Jonge Boerenstand telde 199 plaatselijke vereenigingen met 5948 leden. De Boerinnenbond zag het aantal plaatselijke vereenigingen met 11 toe- nemen tot 46, met ongeveer 5000 Ie- den R.K. Universiteit. Aan de R.-K. Universiteit te Nijme- gen is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, om te onderwijzen in de handschriften, kunde en oorkondenleer, pater dr. Willebrord Lampen O.F.M. Hel petitionnement van de Nederlandsche dagbladpers. Het bestuur van de Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers deelt mee, dat het aantal onderteekeningen van het petitionnement voor Internationale Ontwapening alleen op Woensdag 15 Juli binnengekomen, meer dan 100.000 bedraagt. VAOERLANOSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAGE, Goi tegen beorskoers A 4AA |0 0BL1GAT1EN olUU met jaarlijksche uitloting. Hierdoor is thans een totaal bereikt van ongeveer 400.000. Helpt het nog belangrijk vergrooten 1 De postwlsseldienst gestaakt. De postwisseldienst van Duitschland naar Nederland, evenals de overschrij ving van bedragen per postgiro, is tot nadere mededeeling gestaakt. Ontspanningsoord voor de Bossche EK en KJ.V. In de vergadering der O. L. Vrouwe Stichting welke het E. K. en K. J. V.- werk financiert in Den Bosch, is met hooge goedkeuring van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen het besluit genomen om het bosch onder Vught even voor het B.V.V.-voetbalveld gelegen, groot bijna drie hectaren aan te koopen als ontspanningsoord voor de meisjes. De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Juni an- dermaal een daling aan te wijzen, en wel van f 4 885.400. In het eerste half jaar is f 232,914,700, ontvangen, of f 26,827,700 minder dan verleden jaar. WASPIK. Vervolg van het le blad). Vleeschkeurtngsverordenlng. 5. Wijziging Vieeschkeuringsverorde ning. Er is een schrijven ingekomen van den Vleeschkeuringsdienst te Raams donk, waarin wordt geadviseerd het reglement zoodanig te wijzigen dat het uitponden niet meer mag gebeuren in inrichtingen die niet aan de wettelijke eischen voldoen. De Voorzitter geeft er enkele voor beelden van dat het uitponden op sommige plaatsen zeer onhygiënisch gebeurt. Dikwijls moet men dit vleesch, hoewel tegen zijn zin, koopen omdat men moeilijk kan weigeren. Door toevoeging van enkele woorden aan artikel 28 zou het euvel te verheipen. zijn. B. en W. geven in deze geen advies. De heer Brokx vraagt waarom B. en W. geen voorstel doen. Het college bestaat uit 3 personen, dus is er toch altijd een meerderheid De Voorzitter merkt hiertegen op dat B. en W. niet verplicht zijn advies te geven. Zijn standpunt in deze scheelt met dat van de beide wethouders. De heer Verschure meent dat de uitponding op de meeste plaatsen behoorlijk geschiedt. Omdat er mis schien een enkeling is die het op minder hygiënische manier doet, zou den allen moeten boeten. De Voorzitter heeft het oog op de Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Van schrik kan de arme Knip Geen enkel woord meer spreken. Hij had gelijk gehad De kans was nu verkeken. Hij hield zijn adem in Greep in 't donker rond En tastte naar de plek, Waar zich zijn vriend bevond. Maat Knap was niet bevreesd, En sprak: .Let op nu Knip; Straks voel je weer een stoot, Dan zijn wij op het schip. 'k Vind het heusch wel echt, Zoo door de lucht te zweven." Knip dacht'k Was liever toch. Maar aan den wal gebleven. „Wel Knip", zei Knap, „je moogt, Nu weer gerust wat praten. 'k Geloof we zijn er al, De kist wordt neet gelaten," Daar werd door Knip en Knap opeens, Een groote slag vernomen Een flinke stoot. De kist Was nu aan boord gekomen. „'k Zou toch", zei Knap, „wel graag, Eens even willen zien, Of we in het ruim van het schip, Nu zijn, of wel misschien, Nog boven op het dek. Dat zou ik willen weten, AI zijn we nu aan boord, We moeten niet vergeten, Dat we. zoo gauw als het kan, De kist weer gaan verlaten. Maar stilhoor ik daar niet, Twee mannen samen praten? Ik hoor het al, zeg Knip. 't Is net. zooals ik dacht. De kist blijft op het dek, Tenminste dezen nacht." (Wordt vervolgd). DE VERRASSING. Verschillende jongens van eenH B S., die onder leiding van een der leeraren geleerd hadden hoe zij een radio toestel moesten bouwen en dan Zater dagsmiddags gezamenlijk naar een beroemd orkest luisterden, kwamen op het idee, om te gaan sparen en als zij genoeg geld bijeen hadden, met hun allen naar de stad te gaan, waar dat beroemde orkest speelde om de men schen eens zoo en niet door de radio t3 hooren. Zij vertelden dat aan hun leeraar. Deze nam alle mogelijk infor maties, hoe zij het goedkoopst daar zouden kunnen komen en hoeveel zij noodig hadden om de vertering te be talen in het restaurant waar het orkest speelde. Vele weken gaf iedere jongen een groot deel van zijn weekgeld aan den penningmeester en eindelijk was de som zoo groot als zij hadden uitge rekend en den eerstvolgenden Zater dag zouden zij dan ook met hun allen naar de stad gaan. Al vroeg stegen zij in den trein en kwamen ruim op tijc in het restaurant aan, waar de musici zelfs nog niet aanwezig waren. Een der jongens keek eens op de spijskaart maar bemerkte tot zijn grooten schrik dat de prijzen veel hooger waren, dan zij hadden uitgerekend en vertelde dit aan den leeraar, die ook mee was gegaan. Goeden raad was hier duur en toen de kellner kwam vragen wat de heeren wilden gebruiken, antwoordden de jon gens, dat het hun speet, maar dat zij allemaal weer moesten vertrekken, omdat het voor hun beurs daar te duur was. De kellner zag welke teleurstelling dit was en vroeg, of zij misschien even wilden wachten. De kellner begaf zich naar den eigenaar van het res taurant en vertelde het hem. Deze ging naar de jongens toe en vroeg hoeveel zij gedacht hadden te kunnen besteden. Zij vertelden hem dit. waar na hij hen vroeg, te blijven. Hij vond het zoo aardig dat de jongens per soonlijk met de leden van zijn beroemd orkest kennis wilden maken, na door de radio hen beluisterd te hebben, dat hij een tafei liet dekken, vlak bij het orkest en de jongens een heerlijken overvloedlgen maaltijd liet voorzetten. De urkestleider werd van het feit eveneens in kennis gesteld en kwam naar hen toe om te vragen oferstuh- ken waren, die zij graag wilden hooren, dan zou hij ze voor hen spelen. Dat gebeurde. De jongens genoten en kon den toen het weer tijd werd om te ver trekken, nauwelijks wegkomen. Zoo ein digde de teleurstelling gelukkig in blijheid, kleine behuiringen waar geslacht wordt en waar men geen geschikte plaats heeft om het vleesch te bewaren. De heer Verschure merkt op dat de wet al van 1922 in werking is en nog nooit is er hier iets voorgevallen, terwijl in plaatsen waar misschien wel een dergelijke regeling bestaat wel vleesch- bederf voorkomt. Spr. wijst op het vergiftigingsgeval te Erika. Hij beg>ijpt niet waarom die menschen die f 25 die ze misschien nog kunnen verdienen moeten worden onthouden. De Voorzitter zegt dat er verschil lende ingezetenen zijn die angst hebben het vleesch van de zgn. uitponding te koopen, doch zij kunnen er soms niet buiten. Spr gelooft dan ook dat het nadeel dat men ondervindt doordat men voortaan naar de centrale slacht plaats te Raamsdonksveer zal moeten, zal worden te niet gedaan door den grooteren omzet die men zal krijgen. De heer Pmijssers zegt dat men zijn vleesch toch wel kwijt raakt Hij is er tegen om die zeer arme menschen die nog een bees'je slachten te dupeeren. De heer Brokx vindt het niet billijk dat de slagers hun zaken keurig moeten Inrichten, terwijl de boeren totaal geen verplichtingen hebben. De heer v. d. Rijken merkt nog op dat het niet behoorlijk is dat de ge meente een rijkswet moet uitvoeren. Wordt b sloten met 9—2 stemmen de wijziging niet aan te brengen. Tegen de heeren Brokx en Smits. Burg. Armbestuur. 6. Wijziging Reglement Burg. Arm- bestuur. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen naar aanleiding van de veelvuldig voorkomende gevallen van traude bij instellingen van maatschap pelijk hulpbetoon. B. en W. stellen naar aanleiding hiervan voor het reglement te wijzigen, zoodat voortaan minstens 4 maal per jaar de boeken wordengecontroleerd zonder voorafgaande waarschuwing, terwijl de penningmeester als waarborg een persoonlijke of zakelijke zekerheid moet stellen. De heer Brokx wil persoonlijke zekerheid laten vervallen en dus alleen zakelijke zekerheid mogelijk maken. Weth. Vloeimans merkt op dat er velen zullen zijn die geen zakelijke zekerheid kunnen stellen. De wijziging wordt goedgevonden. De heer v. d. Rijken wil naar aan leiding hiervan nog een opmerking maken. HQ kan er zich nl. niet mee vereenigen dat de leden van den raad publiek in de kranten worden belache lijk en verdacht gemaakt. Er is nl in de kranten op gewezen dat de fraude bij het B. A. was mogelijk gemaakt doordat de raad uit verkeerde zuinig heid de controle had afgeschaft, hetgeen natuurlijk de fraude heeft in de hand gewerkt. De Voorzitter zet deze zaak nader uiteen. De rechter heeft ter terecht zitting de vraag gesteld of er controle was op het B. A. Het is gebleken dat wilden hem een geldstuk geven doch dit weigerde hij lachend en zei 1 „Ik heb u alleen den weg gewezen omdat ik het prettig vond u van dienst te kunnen zijn." Hij stapte weer in zijn I auto en reed heen. HULP! Eens moesten twee menschen met een auto naar het dok gebracht wor. den, waar een groote zeestoomer om 12 uur zou afvaren. Daar een der passagiers bang was telaat te komen, had hij al om half 11 de auto besteld, welke ongeveer een half uur noodig had om aan de kade te komen. De bagage werd opgeladen, de auto ver trok en alles ging goed, toen plotse Iing bij een der bruggen gekomen, de chauff ur den weg kwijt scheen te zijn. Hij stapte uit en vroeg verschil lende voorbijgangers naar den weg en toen hQ deze eindelijk wist, was er nauwelijks nog een half uur over. Stel U de ontzetting van de beide passa giers voor, toen zij plotseling bemerk ten, dat hun chauffeur naar een ver keerd dok gereden was. Vlug werd rechtsomkeert gemaakt en weer liep het hun niet mee, want zij moesten stoppen voor een brug.die juist open gedraaid was Achter bun stond een af lands—autotje, en een der inzittenden besloot den bestuurder van dien wa gen eens precies den weg te vragen. Deze keek den passagier eens aan en zei„Kijk, de brug gaat juist weer dicht, tijd om in mijn wagen over te stappen en uw bagage over te laden hebben we niet, geef echter uw chauf. feur opdracht mij precies te volgen, dan zal Ik u in den kortst mogelijken tijd aan de boot brengen. In vliegende vaart ging het nu door allerlei kleine, nauwe straatjes tot de eerste auto het stopsignaal gaf en vlak voor den zeestoomer stil hield. De tweede auto stopte eveneens en nu bleek het nog 8 minuten voor het vertrek der boot te zijn De passagiers waren hun vreemden gids zeer dank. baar, zooals licht te begrijpen is. Zij Oplossingen van de vorige week. 1 Achter het huis van onzen boer loopen 15 paarden. 2 „O. X. I. U." (O. ik zie U.) Kwart voor één. Een koster, want hij heeft den kost en houdt nog een derde deel (hier er) over. Één soldaat geeft 8. Vjjf soldaten 5 x 8 is 40. Een Zonnestraal. Kom—ma. 3 Tevredenheid is aan geen stand verbonden. Nieuwe Raadsels. 1 Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik iets, dat op bruiloften gegeten wordt, xxxxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxxxx een soort van pruim xxxxxxxxxx land, dat buitendijks gelegen is xxxxxxxxx in gesloten, daaronder begrepen xxxxxxxx iets dat gedeeld kan worden xxxxxxx plaats In Limburg xxxxxx soort van winterjas xxxxx ioofboomen xxxx lichaamsdeel xxx lidwoord xx zit aan de mast van een schip x medeklinker 2 Ik ben iets dat den tijd aangeeft. Keert ge mij om, dan ben tk een Water,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5