F Wajeh- g Bleek-Soda Voor het inde - week zetten 7 der warch. z Maakt c T water za juist toen het accountantsonderzoek is afgeschaft de fraude is begonnen. Het accountantsonderzoek had volgens spr. zeer veel nut. Cijfer voor cijfer werden de bedragen nagegaan, ook hetgeen bij den notaris werd betaald. De heer v. d. Rijken protesteert er nogmaals tegen dat de raadsleden in de krant worden belachelijk gemaakt, omdat deze maatregel uit het oogpunt van zuinigheid is genomen. Bouwverordening. 7. Wijziging Bouwverordening. De heeren de Zeeuw en Kamp, die veroordeeld waren voor de water— leidingkwestie, zijn in beroep gegaan en vrijgesproken op grond van het feit dat een artikel in de bouw verordening niet juist geformuleerd is. Bedoeld artikel noemt nl. de strafbare persoon niet. De Voorzitter stelt voor deze ver gissing, die bij het vaststellen der verordening blijkbaar is over 't hoofd gezien te herstellen. De heer Verschure is hiertegen en protesteert nogmaals tegen de hooge tarieven der Waterleidingmaatschappij. De Voorzitter begrijpt niet waarom men zoo gekant is tegen de Water leidingmaatschappij. In een gemeente waar zooveel slecht drinkwater aan wezig is mag gerust iets voor het drinkwater betaald worden. Is er iets meer noodzakelijk dan goed drink water Spr. weet zeker dat er 8 van de 10 menschen in de gemeente voor goed drinkwater zijn. De heer Verschure is niet tegen de waterleiding, maar tegen de te hooge tarieven. Zoolang die niet veranderen blijft hij ertegen ageeren. Er ontspint zich een lange discussie over de waterieidingkwestie. Tenslotte wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden Langerwerf en Rekkers. De Voorzitter deelt nog mede dal op 5 Juni een conferentie is gehouden met het Polderbestuur, het Burg Armbestuur en de R.K. Werklieden— vereeniging over werkverruiming. Er is gesproken over werkverschaffing, indien in den a.s. winter de werk— looshe'd weer grooter zal worden Binnenkort wordt nog een vergadering gehouden. Rondvraag, De heer v. d. Rpen vraagt of er niet een initiatief van den raad kan uitgaan, teneinde tot verlaging der tarieven voor de waterleiding te komen Spr. gelooft dat de Mij. niet naar wensch gaat. Er wordt zelfs ai verlies geleden. De Voorzitter acht het 't best da de raad een schrijven richt tot den Minister met de mededeeling dat de tarieven te drukkend zijn voor de gemeente en het verzoek verlaging in overweging te willen nemen. Wordt goedgevonden. De heer v. d Rijken bepleit ver volgens nog het plaatsen van bordjes met straatnamen, hetgeen door den Voorzitter wordt in overweging ge nomen. Naar aanleiding van den laatsten brand verzoekt de heer v. d Rijken voortaan de straat beter af te sluiten. Bovendien komt er bij iedere standpijp 50 ,M. slang tekort. Verder bepleit spr. het vaststellen van een vergoeding voor brandmeesters. Al deze opmerkingen worden door den Voorzitter in overweging genomen Deze brengt nog een woord van hulde aan den opperbrandmeester en den brandmeester voor hun krachtdadig optreden bij den fabrieksbrand. Met het oog op de a.s. kermis stelt de heer Langerwerf voor den weg naar het woonwagenkamp te verharden met sintels, hetgeen wordt toegezegd. De heer Langerwerf vraagt verder nog of de veldwachters veldwachters zijn of niet. Hij wijst op de vele kwajongensstreken in het veld. De Voorzitter zal den veldwachters opdracht geven hierop te letten. Naar aanleiding van den brand vraagt de heer Brokx wie de brandspuit van Waalwijk gerequireerd heeft en wat dit zat kosten. De Voorzitter zegt dat de kosten f 75 bedragen (f 50 transport en f 25 wachtgeld). Noch de opperbrand meester, noch de loco—burgemeester heeft de Waalwljksche brandweer echter gewaarschuwd. Dit zal ook aan de gemeente Waalwijk bericht worden. De heer Brokx vraagt nog wanneer de put in het Strooien Dorp zal ge maakt worden. Reeds 8 maanden geleden is hiertoe besloten. Weth. Rubbens zegt dat men nog niet weet waar ze het best geplaatst kan worden. De bewoners laten zich hierover niet uit. De heer Brokx vraagt nog met het oog op de a.s campagne der juin- fabriek te Geertruidenberg aan die fabriek te verzoeken de werklozen gezinnen bij het juintellen te willen bevoordeelen. De heer Ruitenberg klaagt nog over de opeenhooping van menschen op den hoek bij Mevr. de Roon, Emi^/mp.c.o^tvrmannl.Co'i Handel Mij.fl.V.Amiterdam. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de openbare vergadering wordt gesloten. De raad gaat in geheime zitting over. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags twee uur hoopt in (ie Ned. Herv. Kerk alhier in den Dienst des Woords voor te gaan Ds. J. Fok- kema. In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des namiddags vijf uur op te treden Ds. J. C. Hagen. De Chr. Gemengde Zangvereeni- ging „Looft den Heer" alhier zal op Zaterdag 15 Aug. a.s. per autobus een plezierreisje maken naar Nijmegen. De landbouwer W. v. Z. alhier had dezer dagen het ongeluk van een hooizolder te vallen, waardoor hij ern stige inwendige kneuzingen bekwam. Geneeskundige hulp van Dr. Winkel man werd ingeroepen. Het bleek dat v. Z. een rib had gebroken. De cateehesanten der Ned. Herv. Kerk alhier maken onder leiding van Ds. Fokkema een plezierreisje naar Amsterdam. De dames van den Naaikrans maak ten dezer dagen reeds een uitstapje naar Arnhem. i CAPELLE. Het Muziekgezelschap «Kunst na Arbeid" maakte j.l. Zaterdag- constateering 9-22-5 uur. trum van dat gedeelte dezer gemeente haar voltooiing nadert, zoodat men 't nieuwe gebouw binnen enkele weken in gebruik hoopt te nemen. De postduivenvereniging „Nog Sneller" te dezer plaatse, hield Vrijdag avond j.l. onder leiding van den voor zitter der vereeniging, den heer C. v. d. Schans, een algemeene ledenverga dering in de vergaderzaal in de Korte Nieuwstraat. Op deze vergadering, wel ke goed bezocht was, werd o.m. beslo ten, over te gaan tot aanschaffing van eenige nieuwe duivenmanden. Men deelt ons mede dat de 12- jarige V. te Vrijh.-Capelle op het voet balterrein van „Sparta" aldaar, zooda nig kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gecon stateerd werd dat een beentje in een zijner ellebogen was gespleten, In de Geref. Kerk alhier hoopt a.s. Zondag 19 Juli des morgens half tien en des middags half drie op te tre den Cand. A. v. d. Bosch. De postduivenvereeniging „Nog Sneller" alhier hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Lier, met .den vol genden uitslag: 1, 3, 4, 9; C. Groeneveld; 2, 12 Jj van Oosterhout; 5, 8, 10, 13 P. van Rooij6, 7, 11, 20 M. Mesch; 14 J. Treffers; 15, 21 L. Verduin; 16, 19 H. Boezer; 17 M. van Peer; 18 T. Groene veld. Eerste overduif L. Verduin. Eer ste constateering 9-2-28 uur, laatste avond een muzikale wandeling vanaf het repetitielokaal over Winterdijk, Willem v. Gentsvaart, Nleuwevaart, Zandschel en terug. Begrijperlljke wijze bracht een en ander in dat deel der gemeente heel was menschen op de been. De postduivenvereeniging «De Luchtvaart" gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v d. Haart, hield j 1. Zondag een wedvlucht vanuit Lier met den volgenden uitslag: J v. Doornic 1 11 12 13 14 19; A. Zwart 2 9 21; G. Treffers 3 5 6 18 25 26 27 29 P. Nieuwenhuizen 4 A. Versteeg 7 10 22 28 30G. Vos 8H. Dekkers 15E. Haverhals 16 20 en W. Versteeg 17 20 24. Eerste duif 9.3 en laatste 9 26 20. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O.L. School in de Nieuwstraat hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. Van Ged. Staten dezer provincie is de vereischte goedkeuring bekomen tot het veranderen van den keiweg in de Kom dezer gemeente in een asphalt betonweg Deze weg zal nu heel wat breeder gemaakt worden, dan hij mo menteel Is, wat het verkeer zeer zeker een goede zal komen. Het werk zal uitgevoerd worden door de N.V. Wegenbouw te Utrecht. Bij het aan het Gymnasium te 's Bosch gehouden overgangsexamen zijn OM. bevorderd; van de le naar de 2e klasse S Kuljpers en van de 2e naar de 3e klasse W. Heijmans, beiden te Vrijhoeve—Capelie, terwijl onze vroegere dorpsgenoot M Wendte van de 3e naar de 4e klasse werd bevorderd. Als een bijzonderheid kunnen we mededeelen. dat in den tuin van den heer C. V. een hortensia staat met niet minder dan 134 bloemen en knoppen. Met het oog op zijn vertrek naar Schelleunen hield Ds. Bolkensfeijn uit 's Gravemoer j.l. Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk a d Loonschendijk, voor welke gemeente Z.E. gedurende den tijd, dat hij in 's Gravemoer stond, verschillende vacaturebeurten vervulde, zijn afscheldspredikatie. Een groot aantal belangstellenden vul e bij deze gelegenheid het kerkgebouw en volgde met aandacht de rede van den schei denden predikant. In den Ring 's Grevelduin—Ca- )elie zijn momenteel een viertal vaca tures bij de Ned. Herv. gemeentenen wel b|j dit te Raamsdonk(veer), Waspik, "s Gravemoer en aan den Loonschen dijk. De godsdienst-oefeningen des Zondags worden beurtelings geleid door de Ring-predikanten. CAPELLE. Daar onlangs het huis, waarin de bakkerij van de Coöp. Ver eeniging „Ons Belang" gevestigd was, door brand is verwoest, werd door het bestuur van genoemde coöperatie be sloten een nieuwe bakkerij met win kelhuis te doen bouwen. Deze werk zaamheden zijn thans zoover gevor derd, dat de bakkerij welke gebouwd wordt in de Quirijnsteeg aan 't Brug getje te Vrijh.-Capelle, dus in 't cen- Zaterdag j.l. is te Vrijh.-Capelle in den ouderdom van 86 jaar overleden de heer M. Voordepoorte. De overlede ne was destijds in voormalig Vrijhoeve lange jaren lid van den gemeenteraad; tevens is hij vele jaren wethouder ge weest aldaar. CAPELLE. Men schrijft ons: Alle herkozen of gekozen leden van den Raad der gemeente Sprang-Capelle heb ben hun benoeming als zoodanig aan genomen. De nieuwe raad zal den 2en Dinsdag in September a.s. voor 't eerst in vergadering bijeen komen. Alsdan zal een drietal heeren, welke niet her kozen werden of zich niet meer be schikbaar stelden, niet wederkeeren in den nieuwen raad, n.l. L. Sneep, J. Rij ken en J. v. d. Hoeven. (Laatstgenoem de is inmiddels overleden). Hun plaat sen worden ingenomen door de heeren C. de Rooij, H. Boer en W. Dalinaijer. De heer de Rooij is een inwoner van voorm. Vrijhoeve-Capelle, een bekend handelaar in schoenfournituren en thans ook directeur van de bekende stoomschoenfabriek „Sport" te Waal wijk. Ongetwijfeld zal hij de belangen der gemeente, maar in 't bijzonder van Vrijhoeve-Capelle, naar zijn beste ver mogen behartigen. De heer H. Boer is inwoner van voorm. Capelie en werd als landbouwer, door dezen candidaat gesteld, omreden hij 'n bekende per soonlijkheid is in landbouwerskringen, en die de laatste jaren sterk op den voorgrond trad. Hij is voorzitter van den nieuwen boerenbond, mede onder zijn leiding kwam vorig jaar een pak huis tot stand. Hij is voorzitter-oprich ter van de coöp. bakkerij „Ons Belang" en bestuurslid van de coöp. stoomzui- velfabriek „De Toekomst". Naar veler meening zal hij ook in het raadscollege de rechte man op de rechte plaats we zen. De heer W. Dalmaijer, klein- schoenfabrikant-reparateur, is als in woner van voormalig Sprang op maat schappelijk terrein geen onbekende. In den arbeid op christ.-sociaal gebied heeft hij altijd een belangrijk aandeel gehad; van de vele functie's die deze stoere werker na volbrachte dagtaak nog verricht, noemen wijsecretaris van het Werkl. Verbond „Patrimo nium", 2e voorzitter van den Chr. Be sturenbond Sprang-Capelle, 2e voorzit ter van de A.R. Kiesver., lid van de commissie tot wering van schoolver zuim, leider der Geref. Knapenvereeni- ging e.m.a. Dit alles bezien geeft wel eenige waarborg dat de belangen van alle lagen der bevolking ook door hem als gemeenteraadslid, naar vermogen zullen worden behartigd. WASPIK. De processie naar Brielle is thans vastgesteld op a.s. Maandag 20 juli. A.s. Zondag zal in de parochie kerk een collecte worden gehouden voor kaarsen en bloemen voor den op 23 Juli a s. te houden biddag. Bij de N V. Scheepsbouwwerven v.h. P. en A. Ruitenberg zijn wegens slapte In het bedrijf 20 arbeiders ont- slagen. Door den heer A. J. Brokx is ontslag genomen als bestuurslid van de vereeniging «Het Wit-Gele Kruis". RAAMSDONK. Het eerste elftal van het Wapen van Raamsdonk speelde Zondag j.l. op eigen terrein tegen de Dussensche boys 1, de strijd eindigde met 3—2 voor de Dussensche Boys. De harmonie «St. Bavo" maakte Zondag j.l. een muzikale wandeling door het Dorp, hetgeen een massa volk op de been bracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de Schansstraat een jon gen van 9 jaar, woonachtig in 's Her togenbosch, aangetroffen, die niet thuis durfde komen, omdat hfj schoolwerk moest maken. Per trein is hij Donder dagavond naar Waalwijk gereisd en van daaruit 's nachts te voet naar Raamsdonk geloopen. Door de ge meente—politie is de vader direct op de hoogte gebracht, door wie de jongen dan ook reeds Vrijdagvoormiddag gehaald is. Op Dinsdag 21 Juli a.s. zal de Commissa is der Koningin dezer pro vincie deze gemeente bezoeken en zal alsdan des namiddags ten half drie in het Gemeentehuis audiëntie verleenen aan colleges en bijzondere personen alhier gevestigd, die Zijn Hoogedel, gestrenge hunne opwachting wenschen te maken of over het beheer en de belangen der gemeente wenschen te spreken. Onze Voetbalclub „het Wapen van Raamsdonk" neemt a.s. Zondag deel aan de seriewedstrijden uitgeschreven door «de Zwaluwen* van Raamsdonks- veer en komen uit tegen ,de Zwa luwen II". De processie naar Brielle die uitgesteld was, zal nu plaats hebben op Maandag 20 Juli a.s. RAAMSDONKSVEER. Zondag j.l, werd de finale der BVB clubs gespeeld. Om 12 uur speelde NAC en VOP beiden uit Breda. VOP neemt spoedig de leiding, doch voor rust weet NAC gelijk te maken. Na rust speelt NAC veel beter en geeft mooi samenspel te zien. Als scheid3 rechter C. Damen einde blaast heeft NAC dan ook een verdiende 3—1 overwinning behaald. De 2e wedstrijd ging tusschen Her cules 1 uit Breda en Oosterhout. Dit was een forsche partij. Hercules weet echter voor de rust de leiding te nemen en behoudt deze tot het einde 1—0 Om 2'/2 uur speelde Zwaluwen I een tusschenwedstrijd tegen TSCII, le klasse BVB uit Oosterhout Rust ging in met blanken stand 0-0 Na rust speelt TSC beter en weet tweemaal den Zwaluwenkeeper te verschalken, terwijl de Zwaluwenspil een mooi tegenpunt scoorde 1—2. Hierna werd de verliezerswedstrijd gespeeld tusschen VOP en Oosterhout. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel 1—1. Na de verlenging was de stand nog gelijk. VOP wint bij loting. Om 5 uur kwamen de winnaars usschen de lijnen n.l. NAC en Her cules. Na een kwartier spelen stond Hercules met 2—0 voor, doch voor rust weet NAC die een reuzen partij gaf, den stand gelijk te maken. Na rust was het weer hetzelfde vlugge spel, waarbij NAC twee doelpunten maakte en Hercules een, zoedat de wedstrijd eindigde in een welverdiende 4—3 overwinning voor NAC. Het eindresultaat voor de Afd. BVB is dus als volgt: Ie prijs NAC Breda, 2e prijs Hercules Breda, 3e prijs VOP Breda en 4e prijs Oosterhout. Zondag a s. 19 Juli begint de serie voor de R.K. clubs. De heer G. M. van Zwol slaagde Zaterdag j.l. voor het examen Gemeente financiën. De jongeheer P. Lips slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen voor het Gymnasium te 's Hertogen— bosch. Mej. A. Nollen ontving dezer dagen haar vaste aanstelling tot onder wijzeres aan de St. Theresiaschoel alhier. In de Prins Hendrikstraat pand E. 82 en 83 zal C. A. M, A. Bouwens een slachterij beginnen, Meldden we in het vorig nummer een en ander omtrent de opening der Antonetta-stichting, het Huis voor ouden van dagen, als aanvulling daarop moge het volgende dienen Reeds in 1903 werd het plan be raamd te eeniger tjjd tot de oprichting van een huis. waarin zieken, ouden van dagen en hulpbehoevenden konden worden opgenomen, te geraken. Aanvankelijk werd hiervoor uit de Gemeente flinke financieele steun toegezegd, doch naarmate de tijd der verwezenlijking door verschillende omstandigheden zich meer en meer verwijderde, werden de inzamelingen waarvoor door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente een commissie was ingesteld, steeds geringer. Desondanks groeiden deze na vele jaren, tot het vrij aanzienlijk bedrag van plm. f 20000. Een schenking van wijlen mevr. S. D. Lankhuijzen— Vermeulen, kwam dit fonds dermate versterken (en de vrijgevigheid van den Hooggeb Heer S. 5. Lankhuizen was daartoe mede oorzaak) dat het mogelijk werd deze stichting in het leven te roepen waarbij de zeer ge waardeerde medewerking van Clas sicaal Bestuur en Kerkeraad werd ondervonden. Als regenten werden benoemd dhren. S. D. Lankhuijzen, voorzitter, Mr Naaijen Vice Voorzitter. G. Oosterling Secretaris, D. Konings Az Penningmeester, D. Lankhuijzen, Sz.. D. Smits, Burgemeester van 's Gravemoer en Mej. A E van Dongen Sd alhier. Een gunstig gelegen hee renhuis werd aangekocht en door de architecten Meischke en Smidt te Rotterdam tot een moderne inrichting verbouwd. Op den beganen grond zagen we ccnversatiekamers voor mannen en voor vrouwen, deze laatste tevens eetkamer, met elk een aparte serrebestuurskamer, woonkamer voor vader en moeder, keuken met dien en bijkeuken, toegang tot electrische lift, installatie-centrale verwarming en vele gemakken. Op de eerste verdieping ziekenzaal met kamers voor verpleegster en badkamer, 5 zltslaapkamers en een zaal voor verpleegden. Vanuit de zit— slaapkamer heeft men toegang tot een balcon, dat een prachtig uitzicht biedt op de mooie omgeving en den rijks weg naar Breda. De tweede verdieping bevat even eens 5 zltslaapkamers en een zaal, benevens strijken linnenkamer en dienstbodekamers Een balcon aan de achterzijde biedt een zoo schitterend uitzicht als geen enkel gebouw in den omtrek. Op aiie vertrekken, gangen en portalen is centrale verwarming en alle kamers zijn voorzien van vaste waschgeiegenheden.Een sierlijke tuin aan den weg en een groote moestuin achter het gebouw volmaken dit tot een inrichting, die ver in den omtrek haar evenbeeld mist. Behalve de vele bloemstukken en een palm. kwamen ook talrijke ge schenken in, o.m. een prachtige tuin- bank, een gong, keukengerei, enz. Bijzondere vermelding verdient dat de dames en meisjeskrans, die door haar werkzaamheid en de gehouden verloting konden aanbieden de uit rusting der linnenkamer, een dressoir, een gangklok, benevens nog andere kleine zaken, een drietal foto's van de beide kerken der Herv Gemeente. De Vader en Moeder de Echte lieden Steigenga die reeds eenige jaren in soortgelijke inrichting te Heeg en Dokkum werkzaam waren, zijn naar ons Zuiden gekomen om hier hun zeer zeker moeilijken, doch ook heerlijken arbeid voort te zetten, zich gevend aan het werk der barm hartigheid. Mogen zij in ruime mate de bekende hartelijkheid en echt Brabantsche gemoedelijkheid ervaren. Als bewijs dat de daarstelling van deze zoo schoone stichting sympathie heeft moge hieruit blijken. Zij ont ving reeds een legaat van 1000 gulden, benevens 2 giften eveneens van 1000 gulden. Hartelijk is het te hopen dat de stichting tot in lengte van dagen grooten zegen moge afwerpen voor de ouden van dagen. Zaterdagmiddag kwam een elf jarig kind van dhr. Loonen uit de Suikerstraat geloopen en werd door een beladen vrachtauto aangereden met het gevolg dat een been verbrei- zeld werd. Tot afgevaardigde naar de Jaar vergadering van den Nat. Chr. Werk mansbond te Enschede te houden, werd benoemd het lid A. J. Pols en als plaatsvervanger D. J. de Rooij. J. A. van Raamsdonk, leerling der Chr. Mulo slaagde te Breda voor de le klas der Rijks Hooge e Bur gerschool. Tot opzichter der Kerkelijke en Schoolgebouwen der Herv. Gemeente werd benoemd, in de plaats van dhr. P. H. Kommers, die wegens leeftijd eervol ontslag vroeg en verkreeg, dhr. D. Kleijn Dz. Henco Henkei5.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6