Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD Adverteert in dil blad. (l f EUILLE lOfl arde heti -ze V, idel j itilgeli mb.l and l de la; smol 3, die; :n m den bi Harh L. Mi te 'si 1 tusst fgespt ft ver ijn ka denl Plotst ch in NUMMER 58. WOENSDAG 22 JULI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit sijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Teekent het request voor den Vrede Dezer dagen, bij een klein vacantie" uitstapje, stonden we op een platte landspostkantoor aan het loket op onze beurt te wachten. Vóór ons stond een oude boer. Die was nog niet zoo een_twee—drie klaar, want hij had een zonderlinge commissie te doen hij wou het petitionnement hij noemde het met een ander woord teekenen voor den vrede. De ambtenaar had heel wat moeite om hem de zaak duidelijk te maken, hem uit te leggen, dat hij daarvoor een formulier had in te vullen uit een of ander dagblad. Ons boertje las geen dagblad, ver klaarde hijhij kreeg zijn plaatselijke krant en zijn boerenbondsblad en méér las-ie niet. Met vereende krachten is het boertje toch geholpen geworden. Dat voorval wees ons een fout in de overigens zoo prijzenswaardige opzet van de Dagbladpers: men had de plaatselijke kranten, die eens of enkele keeren per week verschijnen, mee in de organisatie van het petition nement moeten betrekken. In de pro vincie, op het land, bevredigt een belangrijk deel van de bevolking haar behoefte naar kennis omtrent de ge beurtenissen van den dag met de lezing van een plaatselijk blad, ook al ver schijnt dat minder dan zes maal per week. En tegenover haar onbekende dagbladen staan die menschen dikwijls wantrouwend. Daarom zou het goed zijn geweest, als voor medewerking aan dit vredespetitionnement alle nieuwsbladen waren uitgenoodigd. We vinden deze actie overigens mooi en hechten er veel waarde aan, wat we van dergelijke massale bewe- gingen gewoonlijk niet kunnen zeggen. Als bij andere petitionnementsacties buren en kennissen elkaar met lijsten bestoken, dan verzamelt men voor een groot deel slechts handteekeningen onder valsche chèquesdat wil zeggen men zet zijn naam, zonder dat de waarde, waarvoor men teekent, wer« kelijk aanwezig is In de (hersen) kas. Men teekent, omdat iedereen het doet, om den aanbieder van de lijst een genoegen te verschaffen, of om de klank van een holle frase, zonder dat een ernstige studie, of zelfs maar een serieuse overdenking tot den drang van getuigen heeft geleid. Medewerking aan een petitionnement behoort volkomen vrijwillig te ge schieden slechts een onpersoonlijke opwekking moge het verzoekschrift vergezellen. En dat alles gebeurt met het petitionnement voor den vrede. Zelfs de eenvoudigsten, ja juist de eenvoudigsten, voelen het sterkste het ontzettende leed, dat een oorlog over de gezinnen en de volkeren uitstort en gaarne grijpen ze eigener beweging het middel aan, dat hun geboden wordt om vóór den vrede te getuigen. Dit petitionnement zal indruk maken op andere volkeren en dezer regeer ders. Daarom: róg is het niet te laat teekent, zoo ge het nog niet hebt gedaan nog deze week. Als ge geen formulier hebt, zelf geen dagblad leest, doe dan maar als ons boertje en stap brutaal-weg naar het postkantoor, of naar het gemeentehuis, het bureau van „den bond", naar den pastoor of den dominé, den onderwijzer of naar het bureau van deze krant. De menschen helpen allen wel voor dit goede doel. Maar allen boven de 18 jaar beslist teekenen, Als men zulks wenscht aan ons bureau. We hebben wel dagbladen en formulieren BUITENLAND. DE TOESTAND. Van den toestand in Duitschland valt niet veel bijzonders te zeggen. Alles is er rustig en leeft in afwach ting van den uitslag der conferenties te Parijs en Londen. De eerste heeft niet veel positief resultaat opgeleverd, de laatste is Maandag pas begonnen. De kopstukken der internationale po litiek zijn tesaam naar Engeland overgestoken om daar weder te be raadslagen. Men vermeent dat Enge land en Amerika het niet eens zijn met de eischen die Frankrijk aan Duitschland stelt. De Duitschers zijn weer gelukkig gemaakt met een nieuw stuk nood verordening. Ieder Duitscher (zoowel zaken- als, pleizierreiziger), die naar 't buitenland vertrekt, moet 100 R.M. storten. Men begrijpt wat zulks betee- kent voor internationaal verkeer. Het van „De Echo van het Zuiden". 33) Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. zal de bedoeling zijn de menschen en 't geld in eigen land te houden. De Zeppelin Vrijdag naar het Poolgebied. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar het Noordpoolgebied zal niet worden uitgesteld. Dr. Eckener ver klaarde, dat de expeditie trots den moeilijken toestand zal doorgaan. Er wordt op gewezen, dat de tocht voor het grootste deel door het buitenland wordt gefinancierd rijksmiddelen zijn er niet voor noodig. Het vertrek van het luchtschip is op Vrijdag a.s. bepaald. De voorbereidselen zijn in vollen gang en grootendeels reeds vol tooid. De bandietenterreur in China. Volgens een offic.ieele verklaring zijn in twee districten van de provin cie Hoenan alleen in de laatste twee jaar395.l55 personen door commu nisten en bandieten gedood. Verschillende steden, die eerst door fe'geeringstroepen ingenomen waren, vervolgens weer door communisten j heroverd werden etc. hebben op deze wijze meer dan de helft van het aan tal inwoners verloren. Staatslandboiiwbedrijven in de Sovjet-Unie. In een jongste publicatie in de Moskousche ,,Izwestya" omtrent de staatslandbouwbedrijven in de sovjet- 1 unie wordt o.m. gezegd, dat het juiste I aantal daarvan moeilijk kan worden opgegeven, daar het steeds toenemen de is. Eenige maanden geleden echter is namens het volkscommissariaat Van landbouw een telling gehouden, waarbij bleek, dat te dien tijde het aantal sowchozén in de sovjet-unie 4.220 bedróeg, welke te zamen een op pervlakte van 65i millioen hectare beslaan. De bezaaide oppervlakte van deze sowchozén is dit seizoen circa 10J millioen hectare. Behalve de land bouw houden deze staatsbedrijven zich ook op groote schaal met veeteelt bezig, welke slacht- en melkkoeien, varkens en schapen omvat. Voorts wordt naast graanbouw ook aan ta baks- en katoenbouw gedaan. Volgens de laatste gegevens over JuniJuli is de omvang der grootste landbouw- en veeteelttrusts als volgt De graantrust omvat 178 staatsland bouwbedrijven met een gezamenlijke oppervlakte van 14.788.000 hectare, waarvan l^i millioen hectare voor akkerbouw geschikt is. De Rundvee trust vereenigt 193 bedrijven met een oppervlakte van 29 millioen hectare, terwijl de Varkens-trust en de Scha pen-trust resp. 451 en 127 bedrijven omvatten en resp. 1.588.zz0 en circa 15 millioen hectare grond te harer beschikking hebben. De textielstaking in Noord-Frankrijk. Zaterdag deden zich in het Noord- Fransche textielgebied, dicht bij de Belgische grens, ernstige incidenten voor. 1 Autobussen met Belgische arbei ders, die de grens overkwamen, wer den ontvangen met een hagel van steenen en tenslotte tegengehouden door over den weg opgeworpen bar ricaden. De Belgische gendarmerie, die da delijk ingreep, werd door de stakers onder den voet geloopen, waarbij ver schillende hunner ernstige verwon dingen opliepen. Ook een aantal paarden der gen darmen werd door steenworpen ge- nd. De autobussen moesten over de Belgische grens terug. en Kijk maar niet naar mijn been, Kiddie Zijn stem klonk steeds zwakker en langzaam zakte hij weg in een toestand van halve bewusteloosheid. Kiddie zat nog steeds geknield op het vochtige mos en klappertandde van koude. Het was langzamerhand donker geworden en nog steeds kwam geen hulp opdagen. Zouden zij hier den heelen nacht moeten blijven dacht het kind angstig. En zou oom Ted doodgaan als ze hem niet gauw vinden? En weer begon zij hevig te snikken. Na eenigen tijd liet Edward een diepe zucht hooren. Ivoud, mompelde hij. Kiddie boog zich over hem heen. En plotseling flitste haar iets door het hoofd. Zij legde voorzichtig zijn hoofd op het zachte mos en stond op. Bevend trok zij haar jurkje- uit en spreidde het uit over Edward's been. Toen ging zij in haar dunne onder jurkje weer op den grond zitten en legde Edward's hoofd op haar arm. HOOFDSTUK XVII. Het was laat in den middag toen Barbara en Kenyon van hun rit terug kwamen en het meisje was regel recht naar haar kamer gegaan om zich te kleeden. Haar truc had succes gehad, want de kuren van „Queen of Hearts" hadden een geregeld gesprek tusschen haar en haar begeleider vrij wel onmogelijk gemaakt. Het was misschien niet heele- rhaal zooals het behoort, dat ik het paard die kunsten liet uithalen, dacht ze terwijl ze zich kleedde, maar in de liefde na den oorlog is alles geoor loofd! Gelukkig dat het dier mij zoo goed begrijpt! Zij wierp een blik op de klok die op den schoorsteenman tel stond en deed haastig een paar- len collier om. Ik ben laat, dacht ze. Ik kan niet meer naar Kiddie toe voor het diner enfin, dan ga ik straks nog maar even bij haar. Weet je ook of Kiddie al naar bed is? wendde ze zich tot de kame nier. Ik geloof het wel, mylady. De kinderjuffrouw is vanmiddag uitge gaan en heeft het kamermeisje ge vraagd om het kind naar bed te bren- gen. Goed, dan kom ik haar straks nog even goedennacht zeggen. 'Toen Barbara den salon binnen kwam, vond ze daar mevrouw Cart- wright en Harrel in druk gesprek met lady Bryant, terwijl mevrouw Mor- rence in beslag genomen was door Lester Kenyon, die zich haastig in avondtoilet had gestoken. Barbara begroette Digby alsof er niets tus schen hen voorgevallen was, maar toen ze de uitdrukking in zijn oogen zag, peinsde ze: Hij heeft het niet opgegeven. Vast en zeker begint hij er weer over. Toen flitste opeens weer door haar geest, wat mevrouw Morrence gezegd had en ze had een gevoel alsof de gloeiende vlammen haar uitsloegen. Als ik het eens mis had- nog eens niet te laat isha merde het in haar hoofd. Waar blijft Ted toch? vroeg lady Bryant ongeduldig en ze drukte op een bel, die vóór haar op tafel stond. Een der bedienden verscheen. Martin, ga direct naar boven en zeg aan lord Edward dat wij op hem wachten. Lord Edward is nog niet thuis, mylady. Nog niet thuis? Waar is hij dan heen? Een oogenblik was het doodstil in de salon en er was iets drukkends en dreigends in die stilte. Barbara was bleek geworden; ze ging op haar moeder toe en legde haar hand op lady Bryant's arm. Hij was van plan naar Nettleton te gaan, zei zij zacht, om de paarden af te rijden. Hebt u hem zien weggaan moeder Weggaan? herhaalde lady Bry ant. Neen, ik ben dadelijk na de lunch gaan rusten. Even zweeg zij. Groote hemel, riep zij opgewonlen uit, als de paarden eens op hol geslagen zijn! Martin, wie van het stalpersoneel is met lord Edward meegegaan? - Williams, mylady en lady Cathe rine was ook bij hem. Lady Catherine kwam binnen om haar hoed op te zetten; de kinderjuffrouw was juist beneden en ze dachten, dat u het had goed gevonden, dat zij met lord Ed ward mee ging. Ik? Ik heb het kind heelemaai niet gezien. Er is natuurlijk iets ge beurd. Barbara, wat moeten wij doen? Het zal wel niet zoo erg zijn, moeder, antwoordde Barbara op ge ruststellenden toon, ofschoon de angst haar bijna den adem in de keel deed stokken. Ik heb Ted gevraagd om Kiddie niet mee te nemen, -en hij zou dat niet tóch gedaan hebben als de paarden niet volkomen rustig waren 'geweest. Hij wilde haar natuurlijk een pleizier doen. Maar als u er geen be zwaar tegen hebt dat ik niet aan ta fel kom, ga ik dadelijk met den auto naar Nettleton Wood. Maar wij kunnen het diner toch niet uitstellen, omdat hij een of an dere krankzinnige streek heeft uit gehaald, zei lady Bryant geprikkeld. Stel je voor, we kunnen onze gasten toch niet vragen nog een poosje te wachten omdat jij je ongerust maakt. Dat heb ik ook niet voorgesteld, wierp Barbara kalm tegen, u gaat gewoon aan tafel, Ted en ik zullen straks wel dineeren. Martin, zeg te- gen den chauffeur, dat hij onmiddel- lijk met den wagen komt. I Zij ging vlug naar haar kamer en trok een dikken mantel aan over haar avonjapon. Zij gunde zich den tijd niet om een hoed op te zetten, maar sloeg een groote shawl over haar hoofd. Het viel haar in dat Kiddie het waarschijnlijk koud zou hebben en ze greep inderhaast ook nog een warmen omslagdoek. Het kind hoest te, maar zou er natuurlijk zooals kinderen nu eenmaal zijn niet aan gedacht hebben om wat warms aan te trekken. En er was niemand bij geweest toen ze van huis was gegaan. Toen Barbara beneden kwam, reed juist de auto voor. Naast den chauf feur zat een van de stalknechts en bij den wagen ontdekte zij de forsche gestalte van een man, met een over jas over zijn avondkleeding. Digby! riep ze verrast. Ik ga ook mee, zei hij rustig. Lady Bryant vond het een goed idee, maar ik zou in elk geval zijn meege gaan, Babs. Naar Nettleton, Miles, wendde hij zich tot den chauffeur, maar kijk vooral goed uit. Rijdt langzaam, Miles, fluisterde de huisknecht die naast den chauf feur zat, het zou me niet verwonde ren als iemand onderweg om hulp riep. Die dekselsche paarden waren de heele week al zoo nukkig. Barbara sprak geen woord. Ze tuur de ingespannen door het open pot- 1 tierraam, trachtend in de duisternis iets te ontdekken. Een mijl, twee, drie, vier mijlen. Zouden zij nooit iemand tegenkomen? Weet je zeker, dat Ted langs de zen weg terugkomt? verbrak Digby eindelijk het stilzwijgen. Dat denk ik wel, antwoordde Barbara zonder op te kijken. Hij was het tenminste van plan. Maar hij kan natuurlijk van idee zijn veranderd. Toen ze den kronkelenden bosch- weg' waren ingeslagen, die naar Nettleton voerde, kreeg de auto op eens een hevigen schok. De chauf feur stopte direct en de stalknecht sprong haastig van den wagen om een onderzoek in te stellen. Daar heb je het al, riep hij met gesmoorde stem, toen hij een stuk van een verbrijzelden disselboom op raapte. Het rijtuig is waarschijnlijk versplinterd j Harrel nam een electrische lan taarn, die hij had meegenomen en stapte ook uit. Barbara volgde. Zou je wel meegaan, Babs, vroeg hij zacht. Zouden wij niet eerst eens gaan kijken? (Wordt vervolgd). et Zuiden, WüUyksckt en Langstraatsclie Courant*

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1