De hevige brand in 't pakhuis van den heer Versteijnen en de schuur van den heer Ant. Coppens te Waalwijk. Op bovenstaande foto kan men duidelijk zien, met welk een enorme kracht het projectiel door het dak bij den heer H. Kolsteren is terecht gekomen. Het demonstreert ook de kracht waarmee de dik-ijzeren koolzuurbuis uit elkaar is geslagen; zij is inplaats van rond, een bijna geheel plat stuk van geweldige zwaarte. Dé uitvoer van steenkolen naar Frankrijk. Het Limburgsch Dagblad heeft in verband met het Fransche decreet in zake de beperking van den kolenin- voer in Frankrijk, zich gewend tot den directeur Ier Laura en Vereeni- ging. Deze zeide, op het oogenblik den toestand nog niet te kunnen overzien, weshalve het hem beter voorkwam, geen cijfers te noemen. Hij noemde den toestand echter zeer ernstig. Wij zullen, zoo zeide hij, onze productie naar Frankrijk vrij sterk moeten ver minderen en het is logisch, dat dit ook ten koste van het personeel gaat. Een oplossing zou gezocht kunnen worden in het inleggen van „Feier- schichten", waardoor het aantal ar beiders wel hetzelfde blijft, maar hun inkomen minder wordt. De directeur der Domaniale mijn zeide, dat de uitvoer v. de Domaniale naar Frankrijk per jaar 50.000 ton bedraagt. Deze uitvoer zal thans naar alle waarschijnlijkheid met 20 pCt. verminderd worden. Ook op de Doma niale overweegt men ernstig, door het inleggen van „Feierschichten" den toestand .het hoofd te bieden. Naar wij vernemen, zal er heden te Parijs een conferentie gehouden wor den tusschen de Limburgsche steen- kolenmijndir. en Fransche autoritei ten, waarbij men trachten wil de voor waarden voor ons land verbeterd te krijgen. Dichting sluitgat bij de Middel- gronden. De minister van Waterstaat heeft naar wij vernemen het plan tot het dichten van het sluitgat bij de Middel- gronden goedgekeurd. De Mij. tot uitvoering van Zuider zeewerken hoopt als het weer in het najaar gunstig is, nog dit jaar met het werk klaar te komen, althans zoo ver, dat het stormvrij is. Het volgend jaar komt dan het laatste sluitgat bij de Vlieter aan de beurt, waarmede de afsluitdijk tusschen Wieringen en Friesland geheel gereed zal zijn geko men. i Toestand in Spanje. Er is opstand in Sevilla. In den loop van den vorigen nacht zijn te Sevilla groote voorzorgsmaat regelen genomen, 's Ochtends is de algemeene typografenstaking begon nen. De troepen blijven geconsigneerd. De stakers hebben gisteren ge tracht het telefoonkantoor te bestor men en in brand te steken. Men slaag de erin dit te verijdelen, maar niet dan nadat er vijftien gewonden ge vallen waren. De indruk, die de gebeurtenissen in de regeeringskringen maken, is groot. Minister Maura heeft in den ministerraad een wetsontwerp inge diend, dat veroorlooft in geval van staking de betrokken vakvereenigin- gen ter verantwoording te roepen. Amerika's memorandum. De Amerikaansche staatssecretaris Stimson heeft thans in de conferentie zitting het Amerikaansche memoran dum voorgelegd. De kern van het vraagstuk wordt hierin geacht de economische toestand van Duitsch- land. Op politiek gebied zal Europa meer stabiliteit moeten verkrijgen door het onderling beter begrijpen der volkeren. De financieele crisis in Duitschland is een gevolg van de bui- tenlandsche credieten op korten ter mijn. Wat de buitenlandsche credie ten betreft, gelooft Amerika dat er een programma zal moeten worden opgesteld, waardoor de credieten ver lengd worden; de uitvoering van dit programma zal een terugkeer van 't vertrouwen tengevolge hebben. Er zal een commissie moeten worden be noemd, die de verlenging dezer cre dieten bestudeert. Op de conferentie van gistermorgen heeft Stimson een pleitrede voor Duitschland gehouden. BINNENLAND. De Duitsche noodverordening op het reizen naar het buitenland. En de Duitsche dienst meisjes en arbeiders. De vraag wordt gesteld, hoe men met betrekking tot de Duitsche nood verordening op het reizen moet han delen met Duitsche dienstmeisjes, die met vacantie naar huis gaan, of op het oogenblik thuis zijn, teneinde haar terugkeer hier te lande mogelijk te maken, zonder dat zij de 100 mark voor een pasvisum behoeven te be- talen. Naar bij informatie aan het Duit sche gezantschap is gebleken, behoeft men in dat opzicht geenerlei moeilijk heden te vreezen. Het gezantschap geeft zich alle mogelijke moeite om de nadeelige en hinderlijke gevolgen van de verordening voor ons land te beperken. Men wende zich tot het ge zantschap of wel tot een Duitsch con sulaat met duidelijke mededeeling van naam en woonplaats van het be trokken meisje en van zijn eigen adres, zoowel als van de data van vertrek en terugkeer en zal dan van het gezant schap, resp. het consulaat een bewijs ontvangen, op vertoon waarvan het betrokken meisje zonder betaling kan terugkomen. Dat geldt ook voor de dienstmeisjes, die sedert de afkondi ging van de verordening vertrokken zijn of reeds vóór dien tijd in Duitsch land waren. De Tolunie voor het Hof van Int. Justitie. Maandagochtend werd de behande ling der Duitsch-Oostenrijksche tol unie voor het Perm. Hof van Int. Jus titie te 's Hage begonnen. De agent der Duitsche regeering begon zijn pleitrede, die hij gisteren voortzette. Hij ging na de beteekenis van den ju- ridischen term „onafhankelijkheid", en besprak uitvoerig het Fransche memorandum, dat uit niet minder dan 52 pagina's bestaat een waarin de Fransche regeering de conclusie neemt dat het verdrag niet vereenig- baar is met de verdragen van St. Ger main en Genève. Heden wordt de zitting voortgezet en komt de Oostenrijksche agent aan het woord. Afstandsmarschen. De Internationale vierdaagsche af standsmarschen van den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding zijn Dins dag te Nijmegen begonnen en tellen niet minder dan 2200 deelnemers, die Maandagavond in de stad arriveerden en in tentenkampen, in hotels en bij particulieren zijn ondergebracht. DRUNEN. Zondagmiddag had alhier een ongeval plaats. De fietser d. B. uit Waspik reed achter een autobus die plotseling moest remmen. De B. kwam plotseling achter de bus te voorschijn en reed met een snelle vaart tegen de fiets van L. Luijten, zoodat deze zoodanig kwam te vallen, dat hij beenkwetsuren en een hoofdwonde opliep. Hij werd huiswaarts gebracht, waar Dr. v. Seters een verband legde. De B. had geen letsel, doch de fiets werd geheel in elkander gedrukt. Zondag werden alhier door enkele dames, bloempjes verkocht, ten bate van Herwonnen Levenskracht, georganiseerd door de R.K. Werk— liedenvereeniging. De opbrengst was f 56. Maandag werd alhier het feest van de H. Aloyslus op waardige wijze gevierd, door de leden der beide Congregaties. Om 6 uur werd door de ZeerEerw. Heer Pastoor Goosens een H. Mis van dankbaarheid opge dragen, waarbij bijna alle leden tegen woordig waren. Onder de H. Mis naderden allen ter H. Tafel,na de H, Mis werden de meisjes en kinderen bij de Eerw. Zusters goed onthaald. 's Middags hield men een feest vergadering voor de meisjes, 's avonds voor de jongens. Gisternamiddag kwam onze Hoog geachte Edelachtb. Heer Burgemeester R Th. v d. Heijden met zijn echtge- noote terug van zijn huwelijksreis om zijn intrede te doen in zijn nieuwe woning. Ofschoon deze intrede geen officieel feest was, had toch de buurt gemeend dezen dag niet ongemerkt te mogen laten voorbij gaan. Er was een feestcommissie gevormd, welke bi] de woning een prachtige eereboog had geplaatst, welke 's avonds schitterend was verlicht. Van vele huizen wapperde de vlag. Om half zeven arriveerde het bruidspaar per auto en werd allereerst door de familie begroet. Vervolgens werd door den Heer van Heijst, gemeente ontvanger van Oudheusden het welkom toege roepen namens de buurt. Door het dochtertje van H. Brok werden aan Mevrouw bloemen aange boden met een gepaste toespraak. De Burgemeester dankte voor dit feestelijk onthaal, hetwelk hij niet verwacht had. De heer van Heijst sprak nog een dankwoord, waarna een driewerf hoera, Leve de Burgemeester werd uitgebracht. ELSHOUT. J.l. Zondagmiddag werd alhier in de zaal der Jongens—Con gregatie een vergadering gehouden voor de leden der R K. W. V. alwaar als spreker optrad de Kringpropagandist de Heer Hoogers, uit 's Bosch. De heer Hoogers had tot onderwerp gekozen.Wat heb ik aan de R. K. Werkliedenvereniging Hij zette de groote voordeelen uiteen en spoorde allen aan het verbondsblad te lezen en gebruik te maken van de instellingen der vereeniging. De Voorzitter dankte den spreker. Verder werd besproken de groote Encycliek—demonstratie welke te Utrecht op 6 September wordt ge houden, hiervoor gaven zich 33 deel nemers op De reiskosten worden gedeeltelijk vergoed, tot Augustus kan men zich nog opgeven. Vergadering van het Waterschap .Hemt en het Herptsche Veld. HERPT. Deze vergadering stond in de belangstelling van bijna alle inge landen. De vergadering werd geleid door voorzitter van het Waterschap, den heer Chr. A. j. van Herpt, die mededeelde dat deze vergadering be legd was om te komen tot oprichting van een polderpompinstallatie. Reeds vele jaren had het hooger gelegen gedeelte van den polder in de zomermaanden gebrek aan water; een eertijds gemaakte begrooting om te komen tot een dergelijke installatie kwam het bestuur veel te hoog voor; door de electrificatie van Herpt kwam het plan opnieuw ter sprake en werd een milde berekening voorgelegd. Stond aanvankelijk voor om het hoogere gedeelte van water te voorzien, door de besprekingen kwam het bestuur op het jdee om door één installatie gemonteerd op een wagen, dit dusdanig te doen in richten dat het ook gebruikt zou kun nen worden om het lagere gedeelte te verlossen van het overtollige water. Vraagt de elecirische installatie eene uitgaaf van pl m f 6350, de andere installatie gedreven door een ruwolie—motor zal volgens deskun dige voorlichting de f 4000 niet over schrijden Wordt bij electrificatie het verbruik en de bediening bij 100 maal dagen van 10 uren met een capaciteit van 10 M3 per minuut op f 465 per jaar, de ruwolie—-installatie zal bij iets grootere capaciteit en meerdere maal- dagen ongeveer hetzelfde bedrag vra gen. Na deze uiteenzetting van den voor zitter geven verschillende aanwezigen hun oordeel te kennen. De heer van den Brand uit Nieuw- kuijk vreest dat de installatie alleen zal dienen om het hoogere gedeelte van drinkwater te voorzien en de groote kosten dus gemaakt zullen moeten worden alleen voor dit ge deelte van het waterschap. De heer van Everdingen uit Heusden was van meening dat reeds tot aan schaffing besloten zou moeten worden, ook wanneer slechts 2/3 deel er belang bij zou hebben. Enkele aanwezigen brengen de uitlossing, waterloopen en verplichte schoonmaak van slooten ter sprake. De voorzitter, de verschillende spre kers beantwoordende zegt met het laatste plan den geheeien polder te kunnen helpen, mocht het ooit zijn dat een klein gedeelte in een of ander voorziening wenscht dan zal ook daar voor gezorgd worden. Zijn de jaar- lijksch wederkeerende kosten voor electrische bemaling pl.m. 75 ets. per H.A., het laatste plan dat voorgesteld is zal meerdere maaldagen vorderen. De voorzitter geeft toe dat er gemak kelijk iets goedkoops te krijgen is, doch het moet vooral degelijk zijn. Na nog enkele vragen van ingelan den, werd met algemeene stemmen besloten een polderpomp-installatie aan te schaffen, die geschikt is om, zoowel het hoogere gedeelte van water te voorzien als wel om het lagere ge deelte van het overtollige water te verlossen. Eveneens werd het bestuur machti ging verleend tot het aangaan van eene geldleening van ten hoogste f 4.000 tegen een rente van hoogstens 4'/2 pCt. Ook verkreeg het bestuur machti ging om deze werken uit te voeren in overleg met hun adviseur. Hierop werd deze vergadering ge sloten. Wij konden na afloop van deze ver gadering beluisteren, dat deze instal latie de hoogere gedeelten van het waterschap zeer ten goede zal komen, en dat de kwaliteit van het lagere gedeelte veel verbeterd zal worden Indien de installatie naar tevredenheid zal werkengezien de accuratesse waarmede het bestuur in deze te werk gaat mag men het beste hoopen. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). De heer P. de Ligt, vroeger onder wijzer aan de Chr. School alhier, thans te Nijmegen slaagde dezer dagen te Arnhem voor het examen hoofd-akte. CAPELLE. Onder leiding van de dames M. van Erk en A. de Roolj, maakte de Ned. Herv. Meisjesver- eeniging .Bidt en Werkt" een uitstapje per fiets naar Breda en omstreken, o.a. werd bezocht het Zuider-Zendings- feest, hetwelk In het Liesbosch werd gehouden, Er heerschte een prettige stemming. Jammer dat het weer niet erg meewerkte. Het zesjarig zoontje van een zekeren G. had het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn pols brak. Genees kundige hulp moest worden inge roepen. De oude consistorie der Geref. Kerk is verbouwd en ingericht voor een vergaderzaal. Zooals bekend gaf onlangs een onbekende gever voor dit doel f500 Ongetwijfeld zullen vele vereenigingen van deze zaal, die ruim 100 zitplaatsen heeft gebruik maken. Vrijdagavond j.l. had door den penningmeester van de afd. van den Chr. Bouwvakarbeidersbond de uitbe taling plaats der vacantiebonnen aan de leden. Voor een bedrag van ruim f 800.— werd aan de leden uitbetaald. Naar men ons mededeelt, werd door het bestuur van den Ring van Herv. Jong.-Vereenigingen, vanwege den gehouden landdag, een tekort geboekt van ruim f 30.—terwijl vorig jaar de landdag nog een voordeelig saldo van f 140.gaf. Zouden de tijdsomstandigheden hier zich ook laten gevoelen, Men deelt ons mede, dat door het afdeelingsbestuur van den Chr. Fabrieks en Transportarbeidersbond, pogingen worden aangewend, om te komen tot het oprichten van een afdeeling van de Chr. Jeugd-organisatie. Door den Radio-handelaar J. van Wijlen in de Nieuwstraat wordt overgegaan tot het aanleggen van Radio distributie. Voor een contributie van 50 cent per week kunnen lief hebbers aansluiten. Ds W. Rijnsburger te Pols broek, welke voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankte, heeft voor Ridderkerk eveneens be dankt. De postduivenvereniging! „Nog Sneller* te dezer plaatse hie d een wedvlucht vanuit Bordeaux met den volgenden uilslag: 1 H. Vos, 2, 5 M. Mesch, 3 L. Verduin. 4, 7 L. Heurter, 6 T. Groeneveld en 8 C. v. d. Schans. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de eerste constaleering, zijnde de eerste prijs, reeds geschiedde Zaterdagavond om 6.45 uur, terwijl de tweede prijs ook nog dienzelfden avond n.l. om 7,15 uur geconstateerd werd; de overige prijzen zijn geconstateerd in den loop van den volgenden dag. De duiven waren te Bordeaux gelost Zaterdag morgen om 6 uur. De leden van „Nog Sneller" kunnen met voldoening op deze wedvlucht terugzien, Dezelfde vereeniging hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vilvoorde, uitslag als volgt1, 4, 5 M. Mesch, 2, 12 L. Verduin, 3, J. Treffers, 6 11 C. Groeneveld, 7, 16 J. van Oosterhout, 8 C. v. d. Schans, 9, 10, 15, 17 T. Groeneveld, 13 H. Vos, 14, 18, 19 L. Heurter, 20 J. Boeser, 21 M. van Peer. Eerste over duif J. van Oosterhout. Eerste consta teering 10 2.9 uur, laatste 10.17 uur. CAPELLE, Bij het vorige week te Breda gehouden examen voor de hoofdacte slaagde ide; heer H. Braaksma onderwijzer aan de Chr. school a/d Loonschendijk. Aan mej. van der Swet onder wijzeres aan de Bijzondere School in de Nieuwstraat is ziekenverlof ver leend. Gedurende de predikantsvacature bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse zal het consulentschap worden waargenomen door Ds. Schlemper te vm. Besoijen. Bij de vacante Ned. Herv. gemeente te Raamsdonk (veer) waar onze predikant Ds. A. van Wil ligen het consulentschap waarnam, is tot consulent benoemd Ds. Louwe Kooymans te vm. Baardwijk. Onder leiding van het onder wijzend personeel der Bijzondere School in de Nieuwstraat maakten de leerlingen der hoogste klassen dezer school jl. Donderdag een schoolreis naar Arnhem en Omstreken, waar door de kinderen een recht gezellige dag werd doorgebracht. Het bouwen van een dubbel woonhuis voor den heer H. Stam te Vrijhoeve Capelle is na gehouden aanbesteding opgedragen aan den aannemer B. Kielen te 'sGravemoer. A. s. Zondag des avonds 6 uur hoopt ds A. van Willigen in de Ned. Herv. Kerk alhier, in verband met zijn aanstaand vertrek naar Rijsen, zijn afscheidspredicatie te houden. Zon dagmorgen zullen door Z.E. eenige nieuwe lidmaten, welke deze week hun belijdenis hopen te doen, worden bevestigd. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", is voornemens Zaterdag avond bij gunstig weer een muzikale wandeling te maken door het Oostelijk gedeelte der gemeente. Het gerestaureerde orgel in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse werd jl. Zondagmorgen door Ds. A. van Willigen met een predicatie naar aanleiding van Ps. 150 vs. 4 ingewijd. De firma Koppejan uit Veenendaal, onder wier leiding deze restauratie plaats had, komt voorzeker een woord van lof toe voor de correcte afwerking van een en ander. Bij het aan de Rijks HBS te 's Hertogenbosch gehouden overgangs examen werden o.m. bevorderd van de 4e naar de 5e klasseE. Kuntze, van de 3e naar de 4e klasse. M. Rij ken en van de 2e naar de 3e klasse C. Addink, alhier. WASPIK Door de Harmonie „Volks vlijt en Volksvermaak" werd op het jl. Zondag gehouden federatief con cours in de tweede afdeeling de 2e prijs behaald. Dinsdag 1.1. bracht de Heer Commissaris der Koningin een ambte lijk bezoek aan deze gemeente. Zijn Hoogedelgestrenge arriveerde ongeveer 11 uur aan het gemeentehuis en had een bijeenkomst met Burgemeester en Wethouders. Om ongeveer 1 uur ver trok Z.H.E. naar 'sGravemoer. Van de 33 personen ingeschreven voor den dienstplicht der lichting 1932 zjjn er 21 bestemd tot buitengewoon i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2