Nieuws uil Kaatsheuvel dienstplichtig. 8 tot gewoon dienst plichtig, terwijl er 4 voor goed on geschikt zijn verklaard. RAAMSDONK. Van de ingeschre venen voor den dienstplicht der lich ting 1932 zijn in deze gemeente vrij geloot degenen» wier namen beginnen met een der letters L. M. en N. Het circus Renz gaf Zondag en Maandag een paar voorstellingen op het Raadhuisplein te Raamsdonk(dorp). Met de paarden en ponry's waarover dit circus beschikt, werden frappante staaltjes van rij- en dressuurkunst ver toond. Ook het gezelschap artlsten mag er zijn. Tusschen de nummers door traden de clowns op met hunne dwaze grappen, die de toeschouwers deden schudden van 't lachen. De belangstelling was echter niet groot. De leden der harmonie .St. Bavo" maakten Zondag j.l. per autobus een uitstapje naar Valkenburg. De Harmonie van Waspik gaf een concert op de kiosk op het Dorp. Er was nog al belangstelling. RAAMSDONKSVEER. De uitslag der j 1 Zondag gehouden seriewedstrijden der Zwaluwen, waaraan de R K. clubs deelnamen, is als volgt Madesche Boys I—De Maasmond. Raamsdonksveer 1—11. SNPI, Geertruidenberg—De Zwalu wenl 3—3 (afmattingswedstrijd). VeerscheBoys I, R'veer—Dussensche Boy3l 2—1, Zwaluwen II—Wapen van Raams. donk I 1—3 SNP I, Geertruidenberg—De Maas mond, Raamsdonksveer 8—0 Mej. E. Moons slaagde dezer dagen voor het toelatingsexamen St. Gertrudis-Lyceum te Roosendaal. GEERTRUIDENBERG. De processie Kaatsheuvel-Keveiaer zal plaats hebben op Zondag en Maandag 2 en 3 Aug. a.s. Kaartjes te bekomen bij den Broedermeester A. de Kroon. Voor het toelatings-examen der le klasse Rijks HBS slaagde mej. Tine Boon alhier. De campagne aan de uienfabriek W. Spijer is wederom begonnen. Dagelijks worden groote vrachten uien aan- en afgevoerd. Voor veie inwoners uit deze en omliggende gemeenten, welke daar te werk worden gesteld is het weer een schoone uitkomst. Zondag jl. gaf de K.E. Symphonie en Zangvereeniging Cecilia een wel geslaagd concert voor hare donateurs en leden, in de zaal van hotel Sant bergen alhier. Het concert zou bij gunstige weers omstandigheden plaats hebben gehad in den feestelijk verlichten tuin. jammer echter werkte het weer niet mede zoodat ook de opkomst niet bulten gewoon groot was. Zondag jl. omstreeks 4 uuront lastte zich boven deze gemeente een regenbui van ongekende hevigheid. In zeer korten tijd stonden verschillende straten blank, zoodat de riolen het water niet meer konden verzetten. Bij verschillende inwoners liepen de kelders vol. Zoo bv. bij het café van de Wed. Meschede—den Reijer, waar de biervaten in den kelder ronddreven Voor de evangelisatie der Ned Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s des namiddags half zes voor te gaan Ds. Strating uit Oosterhout. Mej. A. Joosen slaagde te Breda voor het diploma Mulo A. Zij genoot haar opleiding aan de Maria Kweek school te Breda. GEERTRUIDENBERG. Onze stad genoot de heer R. ter Berg slaagde op het j.l. gehouden examen te Rotterdam voor het Diploma Duitsche Handels correspondentie, Maandag j.l. 8l/2 uur n.m. arri veerde alhier met de passagiersboot de „Thor" van de reederij „Arie Smit" de bedevaartgangers uit Brielle. Na aankomst van de boot ging men ge- zamelijk naar de Kerk, waar het Lof werd bijgewoond. De oorzaak van de late aankomst te Geertruidenberg was een defect aan den scheepsmotor dat onderweg plaats vond. DONGEN. Geslaagd. Voor het te Roosendaal gehouden practijk-exa men Duitsche taal en Handelscorres pondentie van de Vereeniging .Het Nederlandsche Handelsinstituut", slaag de onze dorpsgenoot de heer G. Klerx Voor diploma Boekhouden slaagde__ de dames Dina Beerens en Dina van Riel. Allen ontvingen' hun opleiding van den heer L. van Turnhout, alhier DUSSEN, Oproeping Ier openbare vergadering van den raad der gemeente Dussen, op Vrijdag 24 juli 1931, des namiddags te 7 ure (zomertijd). Agenda. 1. ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Tegemoetkoming ingevolge artike 13 der L O wet 1920. 3. Aanvraag ingevolge artikel 72 der L.O. wet 1990. 5 Onderzoek van de geloofsbrieven j Rapport en crttisch verslag Bel Canto der nieuwbenoemde raadsleden. 1 6. Wijziging van de begrooting 1931. 7. Woningbouw. 8 Afschrijving hondenbelasting. St. JOACHIMSMOER. Het inwendige der parochiekerk is twee prachtige sieraden rijker geworden en wel een nieuwen preekstoel en een fraai The- resiabeeld Ze zijn uit dezelfde steen soort gehouwen als altaren en Com muniebank en dragen veel bij tot verfraaiing van Gods Huis. Deze week zal aan 34 kinderen dezer parochie door Z. H. Ex. Mgr. )iepen het H. Vormsel worden toe gediend in de Kerk te Loon op Zand op Woensdag 22 juli. Zondag speelde de voetbalclub Blauw Wit alhier een wedstrijd tegen 4ova Zembla uit Tilburg. Ter afwis seling speelde een tweede elftal van ilauw Wit in ouderwetsche boeren- cleederdracht. 't Spel werd door muziek opgevroolijkt. 't Weer was gunstig Blauw Wit won met 3—2. t Moersche elftal gaf dikwijls blijk van goed samenspel. NIEUWKUIK. Dezer dagen slaagde Mej. A. Bruurmljn voor het examen onderwijzeres. Zij genoot hare opleiding )lj de Eerw. Zusters te Veghel. Vanwege de gemeente zal voor onze plaatselijke burgerwacht een nieuwe en naar de eischen des tijds ngerichte volgens voorschriften schietschool schietbaan worden ngericht. Aan het rijkstelefoonnet zijn in onze gemeente gedurende de maand uli wederom 3 nieuwe aansluitingen gekomen n I. G. de Bont no. 13, Joh Siegers no. 14 en J. van Petten no. 15. Naar we vernemen, bestaan er plannen vanwege de PNEM om het electrisch net uit te breiden en de z. g. Dijkbewoners en de Peperstraat van electrisch licht te voorzien. 4. Geldleening. Zangconcours Zaltbommel 25 Mei. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Juli 1931, De collecte voor de hulpbehoevende blinden te Wolfsheeze bracht hier op de som van f 29.90. Ter gelegenheid van het 80-|arig bestaan van 't genootschap der H. Kindsheid wordt voor de schooljeugd der R. K Scholen in het Verenigings lokaal een Missie—film vertoond. Ver moedelijk wordt in September of Octo ber de Missie—film: „Ria Rago" ge geven voor de Parochianen tot steun der Missie. De tentoonstelling in de Zuster school van het door de leerlingen der handwerkcursussen (1930—'31) gepro duceerde, alhier gehouden op Zater dag en Zondag j.l., heeft wederom duidelijk laten zien van hoe groot belang die cursussen zijn. Het werk zag er allemaal even keurig en netjes uit en getuigde van den ijver der leerlingen, doch niet minder van de toewijding der Eerw, Zuster Anicata. die met de leiding belast is. De Hengelsportvereeniging, die Zondag deelnam aan het concours te Gennep, behaalde benevens den len prijs nog een paar personeele. Onze oud—stadgenoot W. Ver hoeven slaagde Maandag te Breda voor de akte hoofdonderwijzer. De heer N. viel bij de Oud- Heusdensche brug zoodanig met zijn fiets, die bekneld geraakt was in de tramrails, dat hij per auto naar huis moest worden getransporteerd. Naar men ons meedeelt, laat de ver wonding zich ernstig aanzien en kan het wel een tijdje duren, voor zij ge nezen is. Kaatsheuvel 19 Juli 1931. Koninginnedag. Evenals andere jaren organiseert de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" op 31 Augustus a s. wederom een Konin ginnedag. Met medewerking der Eerw. Broeders en Zusters enhet onderwijzend personeel der scholen, zal 's morgens voor het Gemeentehuis een zangaubade gebracht worden, terwijl kinderspelen en andere attracties met een groot avondconcert het verdere van den dag zullen vullen. Om de onkosten hieraan verbonden te bestrijden, zal aan de gemeente een subsidie voor tractatie der kinderen gevraagd worden, terwijl tevens een beroep gedaan zal worden op de medewerking der burgerij om door een kleine bijdrage de plannen te doen slagen. Bel Canto. In de hedenmorgen gehouden ver. gadering van de zangvereeniging „Bel Canto" is tot tweede-Directeur van het koor benoemd de heer W. Berzeveld. Wij zijn er van overtuigd, dat het bestuur in deze benoeming een keuze gedaan heeft, die in alle opzichten goed te noemen is. Thans is verschenen het rapporten critisch verslag van het Zangconcours waaraan onze Zangvereeniging „Bel Canto" op 25 Mei j.l. te Zaltbommel in de Eerste Afdeeling deelnam. In haar nauwelijks drie-jarig bestaan wist dit koor telkens met groot succes op te klimmen van de derde afdeeling tot de eerste afdeeling, waarin het ook thans met niet minder dan 364 punten een eersten prijs wist te verwerven. Het benoodigd aantai punten voor een eersten prijs was in Zaltbommel 300. Slechts twee corpsen behaalden op het geheele concours een hooger aantal punten in alle afdeelingen tesamen boven „Bei Canto". De jury zegt van Bel Canto" A. Perd. RoeskeEen muzikaal dirigent met punten voor de beide nummers: 9 voor opvatting, 8 voor samenzang, 9 voor klankgehalte, 8 voor zuiverheid, 8 voor uitspraak, 9 voor ryihmiek, 9 voor nuanceering, zoowel voor het verplicht als eigen gekozen nnmmer. De heer P. Kallenbach bemerkt Zeer muzikaal met 9 voor opvatting, heel goed met 9 voor samenzang, af en toe geforceerd met 8 voor klank gehalte, mooi op toon met 8 voor zuiverheid, 9 voor uitspraak. 9 voor rythmiek, 9 voor nuanceering. De heer v. Amelsfoort zegtVoor het verplicht nummer: Met tempera ment, zeer muzikaal, m'n compliment met 10 pnt. en bravo, dat is zingen met 10, voor het eigen gekozen nummer voor uitspraak zeer goed met 9 voor de beide nummers voor klankgehalte: forsch op het laatst, bassen prachtig, tenoren eenigszins schreeuwerig met 7 voor het verplicht nummer en forti te ruw. de tenoren knijpen soms met 7 pnt., voor zuiverheid met mooi op toon en 9 voor het verplicht nummer en zeer goecf met 10 voor het eigen gekozen nummer, met 7 voor uitspraak voor het verplicht nummer en 9 voor het gekozen nummer, met resp. 8 en 9 voor ryihmiek en tweemaal 9 met zeer mooi voor nuanceering. „Bel Canto" mag andermaal met eere op haar succes in Zaltbommel wijzen Wij wenschen de jeugdige vereeni ging crescendo toel Zangkoor .St Cecilia In hare vergadering van hedenavond besloot het parochiaal Zangkoor „St. Ceciiia" dit jaar een uitstapje te maken naar Brussel en Roche-Fort. R. K. Voetbalbeweging De rede die Wethouder L v. d. Horst hield bij gelegenheid van den propagandadag voor de R.K. Voetbal beweging in Kaatsheuvel, luidde als volgt Roomsche Voetballers. Gaarne voldoe ik aan het mij gedane verzoek een enkel woord ter verwel koming van U allen te spreken, ja zelfs stel ik er een eer in, want ik zie voor mij, menschen van karakter, jonge lieden die zeer zeker gaarne de voetbal sport beoefenen, doch gij zijt tevens doordrongen van het feit, dat gij zij i R.K en ook in al uw daden R.K. wilt blijven. De Maatschappij heeft haar eischen, het leven vervormt zich, daar hebben wij ons bij aan te passen, doch wij moeten bewondering en eerbied hebben voor den ver vooruit zienderi blik van onze geestelijke over held, die paraat is en leiding weet te geven in deze moeilijke tijden. Het strekt U tot eer, tot geluk en voldoening dat gij, met volle overtuiging die leiding volgt. Het strekt U tot eer, dat gij niet de bedrlegelljke vrijheidsleus aanheft, doch begrijpt en waardeert al hetgeen Uw geestelijke Adviseur en Uwe leiders voorU doen. Sport, geleid in goede banen, is goed en de beoefening daarvan moeten wij toejuichen, want nog altijd geldt het spreekwoord, ja zelfs meer dan ooit tevoren: .Ledig heid is des duivels oorkussen". Zij houdt U bezig, bevordert de kameraad schap onder elkaar en geleid en gesteund door uw Roomsche sportorga nisatie, ziet ge blijmoedig de toekomst tegemoet. Het District Tilburg viert zijn !5-jarig bestaan als lid van den R.K. Voetbalbond In het bisdom den Bosch. Welnu, aanvaard de hartelijke en wel gemeende gelukwenschen van de ver schillende clubs hier ter plaatse, maar ik haast mij er aan toe te voegen van bijna de geheele Kaatsheuvelsche be- volking, want zeer velen stellen belang in deze sport. Slechts weinigen die niet met spanning, hetzij persoonlijk, hetzij door de radio de belangrijke wedstrijden volgen. Langen tijd heeft men gesmaald op de Roomsche Sport organisatie. Maar niettegenstaande dat, zijt ge gegroeid tot een lichaam waar de Neutrale Bond, de Ned. Voetbal, bond rekening mee dient te houden. Uw sportbond toch is, ondanks tegen werking, uitgegroeid tot een machtiee organisatie, die thans meer dan 35000 leden telt. Ik mag wijzen op uw laatste prestatie in Duitschland te Elberfeld, waar niet minder dan 30 k 40.000 toeschouwers getuigen waren van uw kunnen. Met belangstelling heb ik den feestgids, uitgegeven bij deze gelegen heid, doorgelezen, en waarlijk moet ik van deze plaats hulde brengen aan de velen, zoowel geestelijke als wereldlijke personen, die steeds op de plecht hebben gestaan om de belangen van den Bond te behartigen. Ik heb gelezen de groote moeilijkheden, waarmede uw voormannen te kampen hebben gehad, ik heb kennis genomen van de tijdelijke inzinking, die plaats had, maar ik heb ook gezien, dat uw leiders na eenigen tijd met taaie volharding en onverdroten ijver de overwinning hebben behaald en dat na dit 3e lustrum het district Tilburg van den R.K. Voetbalbond bloeit als nooit tevoren. Ik spreek dé hoop uit dat deze bloei steeds moge toenemen en dat iedere Roomsche jongen propaganda zal maken voor den Roomschen bond. Moge 't Roomsche bewustzijn wakker worden en moge de overtuiging veld winnen, dat iedere Roomsche jongen thuis hoort in een Roomscheorganisatie. Mijne Heeren, weldra begint nu de feestwedstrijd ter gelegenheid van dit 15-jarig bestaan. Tilburgsche en Kaats heuvelsche vrienden, ik wensch U toe een genoeglijk spel, toont in dat spel dat gij zijt kameraden in den waren zin des woords, laat U niet door uw hartstochten leiden en ik ben overtuigd dat de Tilburgsche Sportbroeders eene aangename herinnering zullen behouden van Kaatsheuvel, van de Kaatsheuvel sche bevolking en de Kaatsheuvelsche voetballers. BURGERLIJKE STAND. HERPT. Over 2e kwartaal 1931. Geboren: Joanna Petronella dv. P. van Baardwijk-de Laat. Helena Adriana dv. Hendr. van Son- van der Wensch. Adrianus zv. Adriaan de Kort-Piron. Cornelia J. M. dv. C, ,J. van Grevenbroek-v. d. Brand. Martina A. M. dv. Joh. Fitters-van Sprang. Overleden of gehuwd: Geene. EETHEN. Over 2e kwartaal 1931. Geboren: Johannes zv. B. Treffers en D. Bouman. Johanna dv. H Combee en S. M. Verbeek. Pieter Johannes zv. A. van der Mooren en E. van Vugt. Alida Cornelia dv. A D. J. Saakes en J. N. van Wijk. Huibert zv. Peter Vos en J. C. Wijger- sen. Neeltje Johanna dv. J. Pelli- caan en G. S. Dekker. Geertruida Helena dv. W. G. van Wijk en G. G. Visser. Huwelijken: Mathijs Rijken en Pietje van Nordennen. Jan de Fij- ter en Hilleke Anna Colijn. Wil lem van Lier'en Cornelia de Fijter. Huibertus A. de Ruijter en Jacoba J. Branderhorst. Antonie Burghout en Antonia van Beusekom. Chris- tiaan Willem Bastiaanse en Maria Klasina de Graaf. Cornelis Denis van der Schans en Teuntje van der Beek. Stefinus de Joode en Gerritje van Brushem. Overleden: Hendrik Johan v. d. Koppel 2 jaar. Cornelis Gijsbert v. Wijlen 68 jaar, echtgenoot van M. J. van Pelt. Johanna Antonie van Rijswijk 1 maand. Cornela Hobo, 54 jaar, echtgen. van W. Schilders. Antonie van den Assem 14 maan den. Huibert Branderhorst 67 jaar echtgen. van A. v. d. Beek. Alt. Johannes Kromhout-v. d. Meer 92 jaar, we dn van M. Gelder blom. Jo hannes Verhagen 15 maanden. het ziekenhuis noodig oordeelde. De daders zijn later in hechtenis genomen. De toestand van den gewonde was gistermorgen bevredigend. Het echtpaar heeft zich weer met elkaar verzoend. Ernstige ontploffing In een ijzergieterij Maandagmiddag om half vier is in de ijzergieterij van de firma H. J Koning te Focham (Gron.) een ernstige ont- plolflng voorgevallen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is in de fabriek, waar een aantal weiklieden bezig was, een ketel uit elkaar gesprongen. Vijf arbeiders, die in de nabijheid stonden, werden tegen den grond geslingerd en allen min of meer ernstig gewond. Na voorloopig ter plaatse te zijn verbon den, zijn twee van hen, van Delden en Eggens, in zeer zorgwekkenden toestand naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. Bij van Delden moest een been worden geamputeerd. De andere drie getrof fenen zijn naar hun woningen vervoerd. Bij het gieten met een z.g. plunger d i. een massief ijzeren staaf, die in een cylinder past. kwam plotseling een hevige ontploifing voor, waarvan de oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat er lucht tusschen het gietijzer aanwezig was. De geheele fabriek was na de ont ploifing als bezaaid met stof en ijzer- deelen. Vele ruiten zijn gesprongen. Stukken ijzer zijn diep in de balken gedrongen. Van de werklieden werd de 31— jarige gehuwde G. van Delden, vader van twee kinderen, zwaar aan de beenen gewond, zoodat hem een been, gelijk gemeld, moest worden geampu teerd. De 35 jarige gehuwde J. Eggens kreeg eveneens dusdanige verwondin gen, dat operatief ingrijpen noodzakelijk bleek De arbeider J. Bruins kreeg wonden in den buik, de arbeider R. Beerta aan het oog en de gietbaas H. Dieters en H. Duzink kregen lichtere kwetsuren. bij Ernstig ongeluk de Zuiderzeewerken. GEMENGD NIEUWS. Een doodelijk schot Gisterenmorgen was de opperwacht meesterhoefsmid van de maiéchaussée E. P. Smit te Zwolle bezig met het schoonmaken van zijn revolver, daar heden wapeninspectie zou worden gehouden. Plotseling ging een schot af, waardoor de ongelukkige in het hoofd getroffen werd. De getroffene, die gehuwd is en vader van een kind, werd op slag gedood. Ernstige vechtpartij. Zaterdagavond, tegen 10 uur, had in de Bakkerstraat te Eindhoven, een ernstige vechtpartij plaats. Zekere vrouw H„ wonende te Weert, was na een huiselijken twist met haar man. naar Eindhoven getogen, in gezelschap van een kostganger, waar zij haar intrek nam bi] haar zuster, de wed. S Zater dagavond arriveerde haar man van uit Weert met een taxi in de Bakkerstraat, waar hij de ruiten insloeg? Toen de kostganger* wilde vluchten werd hem dit belet door zekeren M„ eveneens uit Weert. Bij de ontstane vechtpartij werden den kostganger in hoofd, rug en pols, een zestal ernstige steken toegebracht. Hevig bloedend liep hij de straat op, Zijn toestand liet zich ernstig aanzien zoodat dr. Goyarts overbrenging naar Gistermiddag is de 20—jarige J de Jong, uit Harlingen, werkzaam bij de Zuiderzeewerken op Texel, bij het overzetten van een wissel gestruikeld en door den locomotief overreden en gedood. Het slachtoffer was niet ge huwd. Nederlandsche auto in het Rijnland verongelukt, Wolff meldt uit Dueren (Rijnland): Op den straatweg tusschen Dueren en Langerwehe heeft Maandagavond een ernstig auto—ongeluk plaatsge vonden. Een personenauto van Ne derlandsche nationaliteit, bestuurd door een dame, is door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De auto sloeg over den kop in een sloot langs den weg en raakte onmiddelQk in brand. Met moeite gelukte het eenige Omwonenden de 4 inzittenden te bevrijden. Zwaar gewond zijn zij naar het ziekenhuis vervoerd. Turksche autobus in rivier gestort. Volgens berichten uit Constantinopel is een voile autobus in de Gedizrlvier gestort. Van de vijftien inzittenden gelukte het slechts drie uit den ge sloten wagen te komen en zich te redden. De overige twaalf verdronken. Inbraak te Rotterdam. Zondagmiddag is een van de fir manten van de firma P. B. v. K. toen hij langs den winkel van de firma aan den Binnenweg te Rotterdam kwam even naar binnen gegaan, hoewel men anders op Zondag nooit in het pand komt. Hij ontdekte toen. dat er was ingebroken Uit een brandkast, die in een opkamertje staat, was een bedrag van f 5800 gestolen. De dteven hebben de deur van een leegstaand pakhuis aan de Zwarte, paardenstraat opengemaakt en zij konden toen via een binnenplaatsje bij een raam komen van de zaak van de firma van K. Van dit raam hebben zij een ijzeren hor en een spijl ver nield. De firma is tegen inbraak ver zekerd. fapansche visschersboot vergaan. Een Japansche visschersboot met een bemanning van 23 koppen is tijdens een hevlgen storm vergaan, waarbij alle opvarenden verdronken. Voorts wordt uit Nanking gemeld, dat een Chineesche stoomboot met 31 opvarenden sinds gisteren over ttyd is. Men vreest dat ook deze boot in den storm is vergaan. Kerk in Angola ingestort. Tijdens den dienst in de kerk te Loanda in Portugeesch Angola stortte gisteren een deel van het koor in, waardoor talrijke aanwezigen bedolven werden. Tot nog toe werden twintig dooden geborgen, terwijl tweehonderd personen gewond werden, waarvan tachtig zoo ernstig, dat zij ter verple ging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3