lEECHiMnn No. 58. Woensdag 22 Juli '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 Juli 1931. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk is aan belanghebbenden de volgende circulaire verzonden No. 1849 Bevordering van den handel met Noord-Mantsjoerlje. Waalwijk, 15 Juli 1931. M In zijn economisch verslag over Noord-Mantjoerije van 1929 maakte de Consul van Nederland te Harbin melding van zijn ter plaatse verkregen indruk, dat er, wat den invoer van Nederlandsche fabrikaten betreft, veel meer zou kunnen worden gedaan, dan destijds het geval was. Sindsdien is de Consul op deze aangelegenheid teruggekomen met een voorstel tot ontwikkeling van den handel van Nederland en Koloniën met dit gebied door middel van eene aan het Consulaat te verbinden mon sterkamer van„Nederlandsche en Neder- landsch Indische producten, welk voor stel door Hr. Ms. Oezant te Peking In de aandacht der Regeering werd aanbevolen. Over dit denkbeeld is overleg ge pleegd met den Nljverheidsraad, waar bij bleek, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de invoer van pro ducten der Nederlandsche industrie in Noord—Mantsjoerlje belangrijk zou kunnen worden worden uitgebreid. Alvorens verdere maatregelen te nemen, als het instellen van een monsterkamer te Harbin, zou echter eerst moeten worden vastgesteld, of er bij de industrie belangstelling voor de uitbreiding van dezen export bestaat. Om dit te kunnen doen. zou aan de betrokken takken van nijverheid een inzicht moeten worden gegeven, welke artikelen in genoemd gebied worden gebruikt. Teneinde dit voorloopig doel te bereiken werd door het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid aan den Consul te Harbin opdracht ge geven een collectie monsters bijeen te brengen van artikelen, welke in Noord-Mantsjoerije worden gebruikt en welke naar diens oordeel in Neder land zouden kunnen worden ver vaardigd. Deze monstercollectie is intusschen ontvangen en teneinde een zoo groot mogelijk aantal fabrikanten in de ge- legedheid ie stellen deze te bezichtigen is de afdeeling Handel en Nijverheid bereid gevonden deze gedurende een korten tijd aan eenige Kamers van Koophandel af te staan. Onder de collectie bevinden zich een 33-tal monsters leder, (chevreau-, chroom-, zooileder, reptielleder, enz.), welke voor belanghebbende fabrikan ten ter bezichtiging zullen worden uitgestald van 20 tot en met 23 Juli des morgens van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur ten kantore onzer Kamer te Waalwijk, Raadhuis Kamer No. 3 (boven). Het is de oeüocimg, Uat onze Kamer na afloop der expositie hare bevin dingen zal rapporteeren aan de Af deeling Handel en Nijverheid, welke eventueel ingekomen aanvragen voor elk speciaal geval in behandeling ;zal nemen. De Kamer v. Kooph en Fabrieken voor de Langstraat, De Voorzitter, O. N. VAN LOON] De wnd. Secretaris, J. VAN NUENEN. Kermis. Onze voorspelling is uitgekomen. De laatste kermisdagen zijn zeer druk ge weest. Vrijdag, Zaterdag en Zondag waren echte ouderwetsche kermisdagen; Vrijdag, de „boeren-dag", vooral was 't zeer druk overal en ook de laatste Zondag trok zeer veel vreemdelingen. Jammer dal het om een uur of zeven geweldig begon te regenendit kon er echter de kermisstemmir.g niet uithouden. Zondagmorgen hadden we de traditioneele matinée van „Onderling Kunstgenot", die zooals steeds druk bezocht was. Alles is natuurlijk goed verloopen, alleen Zaterdagavond hebben eenige bezoekers van buiten het wat lastig gemaakt, waarover elders meer. Wij brengen gaarne openlijk een woord van lof aan onze politie, met inspecteur Houben aan 't hoofd, voor haar beleidvol en tactisch optreden in elk opzicht in deze voor haar zeer drukke en moelelijke week. N.V. Het Nederlatidsch Tooneel. De drie laatste kermisdagen heeft de Schouwburgloge ons tooneel— uitvoeringen bezorgd die èn wat de opgevoerde stukken, èn wat het spel betreft, uitvoeringen zfln geweest zoo als ze ons hier slechts hoogst zelden worden geboden en het is daarom toch zoo jammer dat betrekkelijk zoo weinigen deze sporadisch voorkomende gelegenheid hebben aangegrepen om van het beste wat onze Hollandsche tooneelsterren kunnen bieden te komen genieten. Het had er storm moeten j loopen in den Schouwburg, maar het j bezoek was, vooral Vrijdag, slechts gering. De eerste avond ging „De man die beslag legt", blijspel in 3 bedrijven, naar het Engelsch van Harwood, een charmant, fijn, geestig stuk, dat3peelt in de betere kringen van Londen, Raymond Dabney, een jongmensch, dat een kostbare opvoeding genoten heeft, maar zich die niet naar den zin van den ouden heer Dabney ten nutte weet te maken, wordt door dezen „over boord gegooid" in figuurlijken zin dan altijd en vindt een baantje bij een deurwaarder. Als zoodanig komt hij beslag leggen bij 'n lustig weeuwije, maar doet dat zóó grondig, dat hij niet alleen bij maar tevens op dat weeuwtje beslag legt. De 10 spelers die in dit stuk optraden, we zouden werkelijk niet weten wie van hen we het eerst zouden moeten noemen, ze gaven ons iets te zien dat we bezwaarlijk spel kunnen noemen, het was eer een vroolijk charmant stukje leven. Antoinette Sohns was de lieve moe derlijke mevrouw Dabney en Bets van Berkel de dienstbode Esther, al 17 jaar bij de familie, dus van ouder wetsche degelijkheid. Richard Flink, de strenge oude heer Dabney, met Rien van Noppen als Claude, zijn degelijke zoon en Cees Laseur als Raymond Dabney, zijn anderen zoon, „de man die beslag legt". Dan was er Clara, het wereldwijze kameniertje, (Adrienne Canivez) en Rie Qilhujjs als Chrystal Wetherby, het aardige jonge weeuwtje Vooral deze laatste vormde met Cees Laseur een tweetal van bijzonder gehalte, dat het grootste gedeelte van het succes toekomt. Het publiek bewees door zijn enthousiasme zijn groote waardeering voor het gebodene en heeft door een warm applaus de kilte der vele ledige plaatsen zoo goed mogelijk pogen te verdrijven. Zaterdag en Zondag bracht het zelfde gezelschap „Het Chineesche Landhuis", een spel in 3 bedrijven van Marion Osmond en James Corbet, voor het voetlicht. Een zeer bijzonder en zeer sterk speelstuk, zooals wij zelden zagen. Maar ook een stuk dat staat of valt met den persoon van den hoofdrolvertolker. Mr. Juan Sing, een rijk Chineesch edelman is getrouwd met een Engel- sche vrouw, die hem voor een harer landgenooten ontrouw wordt' Op een volgens Chineesche begrippen volko men rechtvaardige, maar voor ons westerlingen haast onmenschelijke wijze, voltrekt hij aan haar en haar minnaar zijn wraak, de wraak van een Chinees, duiveisch, wreed, geslepen. Tot hij voor zijn vrouw's zuster een onbeantwoorde liefde opvat en ook hier weer een mededinger van dat gehate Engelsche ras ontmoet. Hij vindt tenslotte hier een oplossing op een hem waardige maar toch hooge en nobele wijze. Als ooit een stuk hooge eischen aan de spelers heeft gesteld dan is het zeker dit, maar de regie heeft hier tevens iets bereikt, dat niet licht te evenaren, laat staan te overtreffen is. Vooral de hoofdpersoon mr. Juan Sing, (Albert van Dalsum), als de allesbeheerschende persoonlpheid heeft een waarlijk meesterlijke creatie gegeven van deze geheimzinnige figuur. Wat een mysterieus waas spreidde zich over geheel zijn wezen, wat een magische invloed ging er van hem uit, met zijn geruischlooze bewegingen, zijn rijzende kalme gestalte, zQn loeren de blik, zijn grimmige grijns en ter gend langzame manier van spreken. Het publiek zat geboeid, men kon een speld hooren vallen wanneer hij ver scheen en aller belangstelling zich op hem concentreerde. Maar naast hem verdienen ook zijn medespelers groote bewondering en dan moeten bovenal genoemd de dames Willy Haak en Sara Heijblom, resp. als Sadie, de vrouw van mr. Sing en Charlotte haar zuster, die op ontroerend teere wijze haar rollen vertolkten. Dan de beide Engelschen, Harold en Richard Marques, de heeren Cruys Voorberg en Henri Eerens en last not least de Maleische en Chi neesche bedienden die zoo prachtig in deze sfeer pasten, Ook de costumeering, decors en verlichting droegen er niet weinig toe bQ het geheel een geheimzinnig Chi neesch aanzien te geven, idles was even punctueel verzorgd, wat pleit voor de goede zorg der directie, die zelfs hier in den betrekkelijk bekrom pen schouwburg alles tot zijn volle recht wilde laten komen. Het publiek heeft In ademlooze spanning dit stuk gevolgd en barstte bij het einde in een daverend applaus los. Het waren voor ons, die op het gebied van goed tooneel niet verwend zijn, avonden om niet licht te vergeten. Concours—hlppique. Verschenen is 't vraag-programma voor het groot concours-hippique op Zaterdag 15 Augustus a.s. Het voornaamste is 't volgende I. Concours Luxe Eenspannen (1.55) met prijzen van zilveren medaille en f 100, f 50 en f 25. II. Spring—concours E. Ie prijs ZilverenTimtur-Wisselbeker door de firma Timmermans—van Tu- renhout uitgeloofd en f 175 (om definitief in het bezit van den beker te komen, moet deze 2 maal achtereenvolgens of 3 maal in 't geheel gewonnen worden), 2e prijs f 125, 3e f 60, 4e f 40. 5e en 6e f 25. III. Concours Luxe Eenspannen (stok- maat 1.55 en daarboven). Prijzen f 100, f 50 en f 25. IV. Concours schoonste rijpaard. Ie pr. medaille van Prins Hendrik en f 25, 2e f 40, 3e f 20,4e f 15, 5e f 10. V. Concours Twee spannen. Prijzen f 100, f 50, f 25, f 25. VI. Springconcours F. Ie prijs Groote Zilveren Medaille van H. M. de Koningin en f 100,2e f 50, 3e f 25. Zooals men ziet een schitterend programma, speciaal in de spring- nummers en wij vernemen dat hier- voor ook groote belangstelling bestaat. Ook worden dezer dagen zooals gebruikelijk de uitnoodigingen ver zonden voor het schenken van me dailles. Wij vertrouwen dat daaraan als steeds velen zullen voldoen en zoo de vereeniging zullen steunen in den grootschen opzet van 't concours, dat voor de paardensport en 't vreemde lingenverkeer in plaats en streek van zoo groot belang is. De winkeliers en anderen die geen medailles schenken, kunnen deze goede zaak zoo prachtig steunen door het plaatsen van eene advertentie in het programma boekje, waartoe zij t.z.t, zullen worden uijgenoodigd. Examen. Onze vroegere stadgenoot, de heer Piet Pijnenborg te 's Bosch, behaalde aan de Ned. R.K. Kerkmuziekschoo! „St. Caecilia" te Utrecht, alwaar hij een 3—jarige opleiding genoot, het Laureaat. Tegen 1 Augustus a.s. is hij benoemd tot organist aan de kerk van de H.H, Petrus en Paulus in de Kalverstraat te Amsterdam. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen hoofdacte de Eerw. Zuster Sebastiana (mej M E v. d Goor) van de Zuster school in de St. Ciispijnstraat alhier. Bloempjesdag „Santos". De bloempjesdag ten bate van het Santos—fonds der R.K Middenstands- vereeniging heeft opgebracht een be drag van f 142.4272. T. B.C.—bestrijding. A.s Zondag zullen ten verkoop worden aangeboden bloempjes, waar van de opbrengst zal strekken ten bate van het Provinciaal T.B.C.—fonds. Gaarne bevelen wij dezen verkoop aan en hopen we dat de ijverige ver koopsters der bloempjes wederom een flink bedrag aan het T.B.C.—fonds kunnen afdragen. De plaatselijke afdeeling is voor een groot deel afhankelijk van de bijdragen van het Provinciaal fonds. Tooneel. De tooneelvereeniging van den R.K. Vrouwenbond heeft in studie genomen het tooneelstuk „Het Lokaas" too- neeispel in 2 bedrijven van Gerard Nielen en „'n Gezellige Betrekking klucht in 1 acte van Jo van Duine. Aangekocht. Door het Kerkbestuur van de parochie St. Jan is een stuk grond van plm 30 M2 gelegen op de Kloosterwerf en grenzende aan het pand van mej. D. Velthoven, verkocht aan den heer Speet te Oss, die zooals bekend genoemd pand heeft aangekocht en dit geheel gaat verbouwen. „Onderling Kunstgenot." Genoemde vereeniging gaf Zondag 1.1. een goed geslaagd matinée, dat zich in een bijzondere belangstelling mocht verheugen. Het programma werd vlot afgewerkt en viel zeer in den smaak van het publiek, Vooral het blijspel „Daar is Mijnheer" oogstte veel bijval. Door de welwillende medewerking van de Fa. Jos. de Folter mocht het gezelschap zich verheugen in een smaakvolle decoratie van het tooneel, hetwelk het geheel zeer ten goede kwam. Rest ons nog te vermelden dat de muzikale begeleiding in goede handen was bi] de Fa. Mulders—Sars, dan kunnen de bezoekers zoowel als de medewerkenden met genoegen terug zien op dit matinée. Brand. Maandagmorgen ten ruim elf uur ontstond brand in 't pakhuis van den heer Versteijnen, langs de Poststraat, grenzende aan de schuur van den heer A. Coppens, en waarschijnlijk tenge volge van 't spelen met lucifers door het zoontje van den heer V. Een varken werd door de gemeente politie gered, alsook een groote en kleine hondmeer kon niet geborgen worden, wijl het vuur te snel om zich heen greep. De brandweer was weldra ter plaatse en begon met twee stralen met kracht water te geven, temeer waar bleek dat een viertal gevulde koolzuurbussen zich in het pakhuis bevonden. De rook- massa was ontzettend en plotseling hoorde men een hevigen knal, een ontploffing en hoog in de lucht, mis schien 100 M. vloog als een projectiel een der uiteen gespatte bussen. Zij kwam op een afstand van plm. 70 M. in den dam tegen 't huis van den heer Nic. van Dongen terecht en vernielde daar een stuk van de muur en een ruit. De zware ijzeren bus was vrijwel geheel plat geslagen gelukkig dat zich niemand in de nabij heid bevond. Kori daarna volgde een tweede en derde ontploifing, nog veel heviger dan de eerste en wederom ging zulk een projectiel met enorme kracht de lucht in, kwam terecht op het dak der wo ning van den heer Kolsteren—Lagarde, vernielde de pannen, de latten en een dik gebint en kwam met kracht op den zolder terecht, waardoor het plafond op de eerste verdieping nog werd beschadigd. Het was als een gloeiende massa, die door spoedig optreden van eigenaar en brandweer geen verder onheil kon stichten. Groote ijzeren stukken kwa men in den dam naast ons bureau terecht. Men begrijpt dat zich een ware paniekstemming van de menigte meester maakte, vooral waar men nog meer ontploffingen vreesde en deze werd nog verhoogd toen eensklaps een drietal vliegmachines vlak over de menigte snorden, met een geweldig gesnor door den rook vlogen en vlak over de huizen en boomen scheerden Eenige malen werd dit gevaarlijk experiment herhaald. De personen waren duidelijk te zien, alsook de nummers, die door de politie werden genoteerd. De huizen van dhr. v. Gent en familie Verwiel liepen door den vonkenregen nog een oogenblik gevaar. Verdere ont plolfingen bleven achterwege en het pakhuis en schuur brandden geheel af. De groote voorraad hooi bleef lang smeulen en veroorzaakte 'n geweldigen rook, die den geheelen middag bleef hangen. Naar wij vernemen zijn beide ge bouwen en de voorraden daarin verze kerd, al is 't ook laag. Men begrijpt dat er groote belang stelling was. De politie handhaafde als steeds uitstekend de orde en een goede verkeersregeling. H. Wijding. Op Zondag 19 Juli diende Z.H. Exc. Mgr. J. Biermans, bisschop van Car gara, Generaal-Overste der St. Joseph's Congregatie voor Vreemde Missiën, in de kapel van het St. Joseph's College te Mill—Hill, de H.H. Wijdingen uit, o.a. het Sub-diaconaat aan den Eerw. heer J. v. Haaren, alhier. Rijwielmerken 1931[32. De Fg. Directeur van het P. T. T.- Kantoor te Waalwijk, brengt ter kennis, dat van 16 Juli af Rijwielmerken 1931 /'32 verkrijgbaar zijn aan alle kantoren der Posterijen. Het publiek wordt uitgenoodigd tot een vlotten gang van zaken mede te werken door reeds nu met het aan- koopen der Rijwielmerken te beginnen en daarmee niet te wachten tot den iaatsten dag. De Fg. Directeur, J. H. DUITGEN1US. R.K. Hoogere Burgerschool en Hoogere Handelsschool. De RK. H.BS. en H.H S. alhier heeft een aardig boekwerkje uitge geven, teneinde de ouders in onze streek opmerkzaam te maken op het groote nut van deze school en de prachtige opleidingsgelegenheid die zij biedt voor jongens die bestemd zijn om in den handel of industrie te worden opgeleid. De directeur der school heeft hierin op duidelijke wijze omschreven wat de school is en wat ze biedt en tevens enkele der vragen, die zich op den voorgrond dringen wanneer de kin deren de lagere school gaan veriaten kort en duidelijk beantwoord. in zijn artikel geeft de directeur ook een opsomming van de rechten die aan het einddiploma der H B S, en H.H.S. verbonden zijn, hetgeen de keuze van een geschikte opleiding der kinderen voor de ouders zeer zal vergemakkelijken. Het boekje verdient alle aandacht der ouders in onze streek; het is smaakvol uitgevoerd en met talrijke oto's verlucht; Naar de oplossing van den crisis? De Schoenmakers spannen zich ervoor. Wij zitten hier in een echt schoen- makersland, we hebben zoo goed als allemaal interesse in de schoenmakerij ja misschien zeg ik niet te veel als ik beweer dat we ons allen, de een wat meer en de ander wat minder, schoenmaker" voelen, al was het dan ook alleen maar omdat we stammen uit een echt schoenenland. Begaafde kerels zitten er onder die schoenmakers. Wie het vakblad „De Schoen" leest zal hierover mee kunnen praten. Daarin zijn aardige staaltjes verteld van „lap pers", die bijzondere gaven bleken te bezitten. Nog pas kon men in genoemd blad b.v. lezen over een doodgewonen schoenmaker die het eenvoudigste middel van de wereld gevonden had tot oplossing van den crisis. Ja, tot oplossing van den crisis, het probleem waarover de geleerden nu al wel haast jaren zich het hoofd breken, waardoor zij met de handen in het haar zitten en weet ik wat al meer. Inderdaad een schoenmaker die dezen crisis met één slag wilde op lossen. U zoudt het niet geiooven, alswe niet zelf zoo'n schoenmaker rijk waren. Werkelijk ik durf het haast niet zeggen, we voelen ons immers schoen makers en een schoenmaker is van huis—uit een bescheiden man we hebben hierin Waalwijk den tweeden crisisoplosser gevonden. Het is voor U misschien moeilijk te geiooven, maar gaat U zelf maar eens kijken, in het Kerkpad woont hij. Het middel is omschreven in een request aan H. M. de Koningin, dat nu voor de kleine ruitjes te lezen hangt. Het lijkt er zoowaar een soort krantenbureau. Wat is nu eigenlijk het middel Wegens den omvang heb ik 't request maar zeer oppervlakkig gelezen en is het grootste deel jammer genoeg me niet bijgebleven. Alleen herinner ik me dat hij spreekt over de liefde die uit onze maatschappij verbannen is en die terug moet komen, opdatde ambte naren f 5 van hun salaris laten vallen. Arbeiders die minder dan f 30 verdienen moeten worden vrijgesteld van belas ting, terwijl ook de andere kleinere lasten overbodig zijn. Verder geloof ik dat het des schoenmakers bedoeling is de leden van ons koninklijk huis „elk een steentje te laten bijdragen". Er wordt nog gesproken over de Raden van Arbeid en de onbillijkheid van de Ouderdomsverzekeringspremie wordt duidelijk voorgerekend. Aan het slot van het request wordt de hoop uitgesproken dat H. M. het eens met dezen maatregelen zal „probeeren". En er staat nog veel meer in. Gaat U zelf maar eens kijken, U zult zelf moeten toegeven dat mogelijk de ware oplossing gevonden is. Helaashet schijnt aan contanten te ontbreken voor de uitvoering van het plan, waarom medewerking wordt verzocht, opdat het request in 1000— voud kan worden gedrukt en aan H. M. gezonden. Wie helpt er mee? Wie weet hoe gauw we nu van die nare malaise verlost zijn? Als het request wordt opgestuurd, en als H. M. erop ingaat, en èls de maatregelen succes hebben, zullen we in elk geval met voldoening kunnen zeggen dat de crisis door een Waalwijkschen schoen maker is opgelost. ja, het zijn pientere bazen. We hebben het nooit durven zeggen, maar nu kunnen we het moeilijk verzwijgen. Herriemakers In de balzaal. jammer genoeg moesten Zaterdag avond enkele kwajongens uit Waspik en Capelie de Kermisvreugde komen verstoren. Met een twintigtal hadden ze in het café v. Helvoirt in de Put straat flink zitten drinken, tot ze ver velend werden en lawaai gingen schoppen Zekere IJ., 'n Waspiksche, moest van den dansvloer verwijderd worden en was hierover zoo ontstemd dat hij met zijn mes begon te dreigen. De agent van politie van Berkel die in de zaal aanwezig was, wilde hem het mes afnemen, doch werd hierin ge hinderd door de kameraden van IJ. Even later barstte de bom. In de danszaal begon IJ. opnieuw praatjes te maken tegen den agent, hij werd hierin weldra bijgestaan door de overige herriemakers, die den agent met stoelen, flesschen en bierglazen bekogelden, v. B. moest toen wel tot krachtiger maatregelen overgaan en trok zijn sabel, waarmee hij den troep uit elkaar joeg. In een ommezien waren de helden stuk voor stuk verdwenen, doch niet nadat lj. een paar fiksche slagen had te incasseeren gehad, waardoor hij enkele sneden op het voorhoofd kreeg. Deze, de voornaamste van de troep, nam toen ook de beenen, hij werd echter even later op den Winterdijk

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5