DE ECHO VAN HET ZUIOEN WAALWIJK TELEF: 173 ANN2 IÖÓ2 H. de Bont-v. Huiten No. 59. Zaterdag 25 Juli '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. Waalwijk, 25 Juli 1931. Het nieuwe Raadhuis. De bouw begint te vorderen. Half April ging de eerste spade voor den bouw van het nieuwe raadhuis in den grond. Men is dus thans reeds 3 maanden aan het werk en nu men de muren^aan het optrekken is, vordert de bouw zlenderoogen. We hebben dezer dagen eens een rondwandeling over het groote terrein gemaakt. Het is werkelijk de moeite waard die bedrijvigheid te zien. Met man en macht wordt er thans gewerkt om zooveel mogelijk van het zomer* seizoen te profiteeren, daar straks de winter onverwachte vertraging zou kunnen opleveren. Hier legt de metselaar zijn steenen vlug en behendig daar is het een passen en meten om ramen en deuren op de juiste plaats te krijgen, weer verder egaliseert men een betonvloer, werklui rijden af en aan met krui wagens steenen of beton en dit alles onder het voortdurende eentonige gebrom van den betonmolen en het onophoudelijk geklik der troffels op de steenen en overal, zoowel wat funda* menten als bouw betreft, krijgt men den indruk van groote degelijkheid. De ziel van den arbeid Is in de directie-kamer van het Bouwbureau, waar wij den opzichter van het werk, den heer de Hoog, bereid vonden ons eenige mededeelingen omtrent den stand van het werk te doen. Op de groote teekentafels is men hier nog ijverig aan het werk om de details van het plan nader uit te werken; de wanden zijn behangen met teekeningen, die alle op het raadhuis betrekking hebben. De heer de Hoog begon met te vertellen dat het grondwerk nogal verrassingen heeft opgeleverd en men hierbfl voor onverwachte moeilijkheden Is komen staan. Er zijn overblijfselen gevonden van vroegere overstroo mingen in den vorm van groote kuilen waardoor men veel strijd heeft gehad met het grondwater. Vandaar dat de fundeeringen dieper moesten worden gelegd dan oorspronkelijk de bedoe ling wasdit alles heeft veel tijd in beslag genomen en daardoor heeft het grondwerk langer geduurd dan tevoren gedacht kon worden. De fundeeringen zijn opgetrokken uit beton en wel voornamelijk om twee redenen: de bevoordeeling der Hollandsche industrie en het gebruik maken van Waalwjjksche arbeids krachten. Vooral dit laatste is een belangrijke factor geweestvoor metsel werk immers had men geschoolde krachten noodlg, het betonwerk echter kon door de Waalwjjksche werkloozen worden gedaan, waarom men tot dit laatste besloten heeft. De buitengevels, die thans worden opgetrokken, worden gemaakt uit handvormsteen van bijzonder groote afmeting en van een prachtige roode kleur met volle kleurwisseling. zooals deze verwerkt zijn aan vele oude gebouwen en kasteelen, o.a. ook aan de Ridderzaal te den Haag. De steenen van het hoofdgebouw, dat immers het representatieve gedeelte wordt, waarin de overheid zetelt, zjjn van nog grootere afmeting als die van den zijvleugel, waarin de verschillende bureaux zijn ondergebracht. De onderverdieping is reeds voor het grootste deel gemetseld en in den zijvleugel is men reeds bezig met het stellen der bekistingen voor den vloer van de hoofdverdieping. De duur van den bouw is in het bestek bepaald op 1 jaar en 3 maan den; onvoorziene tegenslagen daar gelaten hoopt de heer de Hoog het werk ook in den gestelden tijd klaar te krijgen. De plaatsing van een ge denksteen zal nog onder het bewind van den ouden raad plaats hebben. Behalve het reeds gezegde over de steenen der buitengevels gaf de heer de Hoog ons nog enkele bijzonder heden over de gebruikte materialen. Het onderstuk van den voorgevel wordt gemaakt uit Qroffeehard graniet, terwijl in den gevel zelf Rackwitzer zandsteen verwerkt wordt. De groote en reeds bewerkte graniet- en zand- steenblokken liggen reeds op het terrein. Er is een enorme verscheiden heid van steenen op het terrein aan wezig; niet minder dan 20 soorten worden verwerkt. De ontwerpen der glasramen zjjn reeds gemaakt en de heer de Hoog liet ons er verschillende van zienin het hoofdtrappenhuis zullen de teekens van den dierenriem en vjjf planeten in glas in lood worden afgebeeld, terwijl in den achtergevel de morgen stond, het avondrood en de vier jaargetijden worden aangebracht. Op verschillende plaatsen zullen in de wanden tableaux worden inge metseld met symbolische voorstellingen en lijfspreuken van onze groote voor vaderen ook de industrie zal niet vergeten worden. Een wapen der gemeente ter grootte van 3 x 2 M zal den voorgevel sieren. Ook spraken wjj nog even den uitvoerder van het werk den heer de Bont uit Nieuwkutk, die ons o a. meedeelde dat van het 25 tal arbeiders het overgroote deel uit Waalwijk ge- requireerd is, enkele vaklui moesten echter van buiten worden betrokken. Zoo wordt rusteloos voortgebouwd om het grootsche werk zoo spoedig mogelijk klaar te hebben. Nu de buitengevels opschieten kan men de hoofdvormen al aardig onderscheiden. Wie belang stelt in het werk moet eens een kijkje nemen vanaf den Winterdijk, vandaar heeft men een mooi overzicht. Wij vertrouwen dat wij een trotsch bouwwerk zuilen krijgen waarin wjj nog versterkt zijn door een bezoek dezer dagen aan 'i gemeente huis van Noordwjjkerhout, waar architect Kropholler eveneens een raadhuis bouwde, dat ongeveer in denzelfden stijl (zjj het in veel geringer afmeting) is opgetrokken als 't onze Wij hebben het in- en uitwen dig nauwkeurig bekeken en 't maakte op ons een uitstekenden indruk, zoowe wat stjjl, bouw, inrichting als installatie betreft, het bracht ons de overtuiging bjj dat hier in elk geval iets moois, iets goeds, iets monumentaals tot stand zal komen, wat wij van harte hopen. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 436 BETERE HEERENKLEEDING Ontspanningen Roestelberg. Van ouds is de Roestelberg een zeer gezocht ontspanningsoord. Er gaat geen vacantie voorbij of niet heele troepjes ziet men de jongens en meisjes naar de hei trekken om zich in het losse zand eens flink te laten rondbuitelen of te wandelen in de schitterende omgeving. Vele, zeer vele gezinnen hebben het zich tot gewoonte gemaakt jaarlijks er eens op uit te trekken, gewapend met proviand voor den geheelen dag en hun bivakken op een schaduwrijk plaatsje in het mulle zand op te slaan. De Roestelberg is nog steeds hét ontspanningsoord voor Waalwjjk's jeugd. Veel is er anders de laatste jaren veranderd, vooral met betrekking tot de ontspanningsgeiegenheden die er zijn. Zoo heeft dit jaar het aloude „Huize Roestelberg", dat aan een nieuwen eigenaar den heer Vissenberg is overgegaan, een algeheele vernieu wing ondergaan. De heer Vissenberg heeft het bekende café geheel gemo derniseerd en opnieuw ingericht, zoo dat een zeer gezellig interieur verkregen is. Het terras is tevens een flink stuk grooter geworden, terwijl men een zeer gezellig zitje heeft in 't plantsoen tegenover het café. Verder heeft de nieuwe eigenaar een pension aan zijn inrichting ver bonden, waartoe hl] enkele ruime en frissche slaapkamers, benevens een eetzaal keurig heeft ingericht. Vooral de eetzaal, die geheel in oud—Holland- schén stijl is gehouden, ziet er prachtig uit. Reeds eenige families logeerden er, en roemden zeer de installatie, be diening en logies. Voor de kinderen heeft de eigenaar een speeltuin met verschillende attrac ties ingericht, terwijl de bezoekers tevens over een schitterend wandel terrein van niet minder dan 1 H A grootte kunnen beschikken. Wij wenschen den heer Vissenberg het beste succes met deze nieuwe inrichting, en we gelooven wel dat er van deze mooie gelegenheid om eens enkele dagen in de open lucht te zijn een druk geb.ruik zal worden gemaakt. Ook „Berg en Dal" van den heer P. v. Eeuwijk is dit jaar met een pen sion uitgebreid, waartoe in den tuin achter de bestaande uitspanning een paviljoen „Heidelust" is gebouwd. Het café „Berg en Dal" heeft zijn terras onder de hooge boomen beduidend uitgebreid, zoodat hier aan velen een prachtig zitje wordt geboden. Ook den heer v. Eeuwijk, die reeds gasten tot z'ch trok, wenschen wij een goed succes toe. Het voorjaar, in de Paaschvacantie, was er reeds een druk bezoek aan den Roestelberg. Het weer heeft echter tot op heden nog niet meegewerkt. Wanneer dit omslaat kan men weer een drukke Augustus—maand verwach ten. De eigenaars der ontspanningen doen zooveel mogelijk hun best. In Waalwijk en omgeving moet men ook toonen dat dit gewaardeerd wordt. De weg er heen is door de gemeente Loonopzand veor 'n stuk verbeterd. Moge de rest, zij het in samenwerking met onze gemeente, spoedig volgen. Kamer van Koophandel Naar wij vernemen is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier aan het Nat. Steuncomité tot opbouw van het nieuwe Nederlandsche Pavil joen op de Koloniale tentoonstelliing te Parijs, een bijdrage verleend van f 50. R K. Mtddenstandsvereenlglng. Woensdagavond hield de R.K. Mid- denstandsvereeniging een algemeene vergadering in Hotel Verwiel, alhier. Besloten werd tot toelating van drie nieuwe leden. Hierna werd door den secretaris verslag uitgebracht omtrent de centrale vergadering gehouden te 's Bosch. Naar aanleiding daarvan werden geanimeerde discussies gevoerd om trent de volgende puntena. de A.T.O., b. de automaten en de winkelsluiting, c. de bisschoppelijke voorschriften om- uent het doen uitvoeren van werken voor rekenplichtige instellingen door katho liek georganiseerde bouwpatroons, d. het adverteeren in programma's enz,, e. de verplichtingen wederzijds van standsorganisatie en vakorganisatie, de enquete omtrent de electriciteits- tarieven voor kleinbedrijf, winkels enz. De voorzitter deed verschillende mededeelingen ook omtrent bezoeken aan kloosters, scholen etc. om even- tueele leveranties op te dragen aan R.K. georganiseerde middenstanders. Deze bezoeken beloven succes op te leveren. Nadat nog verschillende huishoude lijke zaken waren behandeld sloot de Voorzitter met den christelijken groet de vergadering na de aanwezigen be dankt te hebben voor de aangename en vruchtdragende discussies. H. Vormsel. Donderdag had in onze gemeente de 4-jaarlijksche plechtigheid van de toediening van het H. Vofmsel plaats. Woensdagavond arriveerde Z H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Bosch, in onze plaats, om den nacht door te brengen in de pastorie der parochie van O L. Vrouw. Na een algemeene H. Communie der kinderen, begon 's morgens om half 10 in de parochiekerk van O. L. Vr. de plechtigheid. Hier werden gevormd 88 kinderen uit vm. Besoijen en on geveer 150 uit de parochie St. Antonius, voor welke kinderen resp. als peter en meter optraden de heer en mevr. Verwiel en de heer en Mevr. A. de Qraaff. Om half twaalf begon de toediening van het H. Vormsel In de parochie kerk van St. jan voor de parochies St. Jan en St. Clemens. Voor de plm. 300 kinderen van St. jan traden als peter en meter op de heer en mevrouw van Dooren, en voor de 160 uit v.m. Baardwijk de heer en mevrouw Loeff. Tegen half twee was de plechtigheid afgeloopen. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld dat dit de eerste maal was dat de bisschop het H. Vormsel toediende in de O. L. Vr.—parochie, sedert deze parochie vóór 80 jaar werd opgericht. Hoog bezoek. Naar wij vernemen heeft Z H. Ex.c. Mgr, Diepen Donderdagmiddag ten half zes een bezoek gebracht ten huize van den heer Schoondermark aan het Vooreinde alhier, teneinde zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van diens zoontje dat Woensdagmorgen door den auto, waarin Z. H. Exc. was gezeten, werd aangereden. Begrijpelijkerwijs werd dit blijk van belangstelling van den bis schop door de ouders en niet minder door de buurtgenooten ten zeerste op piijs gesteld. De toestand van het patientje is op het oogenblik goed vooruitgaande. Bij nader onderzoek bleek het echter niet bij uitwendige verwondingen te zijn gebleven. Dr. Kolster constateerde nog een sleutelbeenbreuk. Hond doodgeschoten. Door de gemeente—politie werd gistermorgen een losloopende hond doodgeschoten. Het dier jaagde in de weide achter het vee, en had reeds een kalf doodgebeten. Aanrijdingen. Woensdagavond hadden twee aan rijdingen plaats. Op den hoek Mr. van Coothstraat—Qrootestraat werd mej. R. K. uit Sprang, die langs de trottoir stond aangereden door een vrachtauto, bestuurd door S„ tengevolge van het onvoldoende uitwijken van den wagen. De fiets was vrij ernstig beschadigd. In de Grootestraat werd zekere de G., die met zijn fiets aan de hand een wagen duwde, aangereden door een luxe auto uit Tilburg, bestuurd door S. Het ongeval is te wijten aan onvoor zichtig passeeren van de auto. De politie heeft beide gevallen in onderzoek. Ongeval. Op de meubelfabriek alhier raakte de werkman H. met de hand tusschen een schaafmachine, waardoor ze ern stig werd geblesseerd. Dr. Langemeij- er verleende geneeskundige hulp. „De Eendracht" Het kruisboogschutters-gezelschap „De Eendracht", gevestigd bij den heer L. Leijtens, hield een groot con cours, dat den volgenden uitslag te zien gaf: le prijs M. Casteleijns, 2e H. de Graaff, 3e F. Verdonk, 4e J. van den- Hoven, 5e J. Hombergen, 6e J. de Folter, 7e H. Bergmans, 8e H. Bruur- mijn, 9e Th. Schoof, 10e B. Bergmans, lie L. Leijtens, 12e Th. de Graaff, 13e J. de Folter, 14e A. Negro, 15e L. van Zon, 16e F. Bruurmijn, 17e A. de Graaff, 18e J. van Zon, 19e J. van Iersel. Extra prijs hoogste aantal punten M. Casteleijns 135 p. Extra prijs hoogste aantal rozen J. Hom bergen met 8 rozen. Extra prijs mees te vieren J. van den Hoven met 21 vieren. Kruisboogsport „Nooit Gedacht". J.l. Zaterdagmiddag had de jaar- lij ksche onderlinge prijsver schieting plaats van het Kruisboogschuttersge zelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij mej. de Wed. J. v. Helvoirt, Putstr. alhier. Alle leden zonder uitzondering wa ren present en er werd wederom zeer gezellig om de fraaie prijzen gestre den, zooals we dat bij „Nooit Gedacht" gewoon zijn. Er werd in ploegen van 6 personen geschoten, waarvoor geloot werd, zoodoende de minder goede schutters in staat stellende ook een mooie prijs te behalen. Hieronder de uitslag van den wedstrijd. Ploeg 3 behaalde het hoogste aan tal punten, zijnde 483, met de volgen de personen: le prijs Jac. van Hel voirt, 2e prijs H. v. Helvoirt, 3e pr. C. v. d. Wiel, 4e pr. B. de Ronde, 5e pr. P. van der Heijden, 6e pr. K. van der Schans. Dan volgde ploeg 4 met 460 punten, zijnde: 7e pr. Aug. van Bladel, 8e pr. L. Kroot, 9e pr. A. Demmers, 10e pr. Arn. Brok, 11e pr. Jos. Schambdrgen, 12e pr. J. Muller. Hierna kwam ploeg 2 met 443 punten met: 13e pr. A. Rombouts, 14e pr. Ant. van Iersel, 15e pr. F. van Hel voirt, 16e pr. H. van Delft, 17e pr. Jac. Lammers, 18e pr. Ant. Stokwielder. Ploeg 1 behaalde 395 punten, waar van 19e pr. C. Brok, 20e pr. Ant. van Herpen, 21e pr. J. van Loon, 22e pr. Adr. de Ruijter en 23e pr. K. Dolle- kens. De extra eereprijs werd behaald door Aug. van Bladel met 87 punten, le eereprijs door Jac. van Helvoirt met 83 punten, 2e eereprijs door Ant. Rombouts met 81 punten, 3e eereprijs door C. Brok met 79 punten. De 3e prijs door Jos. Schamber- gen met 10 drieën. Zondagmorgen ten half 1 waren de leden weer present om de prijzen in ontvangst te nemen in het clublokaal. De Voorzitter, de heer A. Rombouts dankte de leden voor hunne trouwe 'opkomst, zoowel op den schietwed strijd als thans en bracht hun tevens een woord van dank voor de fraaie prijzen, welke elk lid voor deze prijs- verschieting had geschonken, waar na tot prijsuiitkiezjng werd overge gaan. Zoowel de eerste als de laatste prijswinnaar kwam in het bezit van een mooien prijs. Daarna werden de leden op werke lijk royale wijze getracteerd door mej. Wed. v. Helvoirt en bleef men nog langen tijd gezellig bijeen totdat ook deze prijsverschieting wederom voor een jaar tot het verleden behoorde. Het waren een paar gezellige midda gen voor de leden van „Nooit Ge dacht". Keuring van dekhengsten. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is bepaald, dat de gewone keu ringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1931, welke alleen door de Stamboekcommissiën zullen geschieden, zullen worden ge houden o.a. te Waalwijk op Donder dag 3 Sept. voor het type tuigpaard. Circus. Zooals men ons mededeelde komt binnen eenige dagen't groote Fransche Circus De Muynck Fiéres naar hier. Reeds vorige jaren bezocht dit circus met groot succes de grootste steden van Limburg en Noord-Brabant. Het is niet het grootste, maar eok niet het kleinste circus dat men zal te zien krijgen. Het biedt plaats aan 1700 personen, het is een circus geheel in anderen stijl, men zou het kunnen noemen „Intiemen Circus". Geen ge heel linnen tent, neen, dit circus is gansch uit hout gebouwd met dubbele kap of koepel in linnen, geheel com fortabel ingericht met alle zitplaatsen bekleed met roode pluche zoodat geen banken of stoelen zichtbaar zijn. Het interieur is gefceel gedecoreerd hetgeen den toeschouwer direct bij de binnenkomst tegenlacht en aangenaam doet stemmen. Het circus wordt met eigen lastauto's vervoerd: alleen bij groote reizen zijn 30 spoorwagons noodig om het mate riaal te vervoeren. Buiten 'n Hinken stal paarden met goede vrijheid-dressuur en Hoogeschool paarden, heeft dit circus artisten van den allereersten rang, welke men nog in geen ander circus aantrof. Daarbij Clowns en Augusten die de toeschouwers met hun ronden Vlaam- sche tongval, goed door Hollanders verstaanbaar,om hun kwinkslagen doen brullen ja zelfs doen huilen van het lachen, en waarover de Maastrichtsche Courant „De Limburger Koerier" schreef dat „als men lachen wil en een goed programma op circusgebied wil bewonderen, men naar Circus De Muynck moet gaan." De lage entrée prijzen die dit circus vergt zullen er beslist toe bijdragen dat eenieder hiervan zal profiteeren daar men voor een zeer geringen prijs een gezelligen, genotvollen avond kan doorbrengen, die lang nog in ieders geheugen zal blijven. Wij vertrouwen dan ook dat het aan belangstelling voor deze werkelijk eerste klas circus-onderneming niet zal ontbreken. RSJNi MOEZELWÜ FFWLIEMPT

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9