Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD FEUILLETON nummer 60. WOENSDAG 29 JULI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Russisch graan, Deensch vleesch en Margarine aan het leger. Naar aanleiding van de op 23 Juli jl. gehouden algemeene vergadering van den Noord-Brabantschen Christe- lljken Boerenbond driestart „Het Huisgezin, van gelijken datum .Wat den hoofdadviseur van den Boerenbond, pastoor van Kessel, die zijn voorganger, pater van den Eisen, In openhartigheid niets toegeeft, deed uitroepen, dat men wel op propaganda voor den bijzonderen vrjjwilligen landstorm prijs stelt, maar onze(n) jongens in het leger Russisch graan, Deensch vleesch en margarine te eten geeft". (Zie ons no. van 11. Zaterdag) Het lijkt ons niet onnoodig, volgens „de Maasbode" naar aanleiding van deze uitlatingen van den hoafdadviseur even de juiste feilen te geven 1. Qeen korrel Russisch graan werd of wordt voor het leger gekocht. 2. juist minister Deckers is begonnen met het vreemd vleesch door inlandsch vleesch te vervangen. Gedurende het laatste jaar (1 Juli 1930 1 Juli 1931 werdpn ten behoeve van het leger 389 000 KG. inlandsch rundvleesch en slechts 16 000 KG buitenlandsch rundvleesch aangeschaft. De soldaten wordt inderdaad mar garine verstrekt, doch uitsluitend Nederlandsch fabrikaat. Verandering op dit punt zou dus alleen kunnen geschieden ten koste van de Neder- landsche nijverheid. Ook zouden be duidend hoogere uitgaven voor de schatkist het gevolg zijn. Zou het niet beter zijn, dat de Boerenbond zich in verbinding stelde met onzen Minister van Defensie, die den landbouw zulk een goed hart toedraagt, alvorens grootendeels on juiste mededeeiingen in zulk een scherpen vorm ten beste geven van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 35) De dokter is bang, dat Ted altijd kreupel zal lijven. Zijn been is op twee plaatsen gebroken en het heeft veel te lang geduurd vo.or het gezet kon worden. En Kiddie Ze liet haar hoofd tegen Digby's schouder rusten en vocht met haar tranen, maar ze kon ze niet tegen houden. Zacht streelde hij haar ar men en hij voelde diepe, zij het ook droevige vreugde dat zij hem toestond haar te troosten in haar angst eri smart. Babs, lieveling, fluisterde hij met trillende stem, huil niet, ik kan het niet verdragen. Kunnen wij niets doen? Zij is al wat ik had om van te houden, klonk het wanhopig. Ik had zoo graag voor haar willen zorgen en haar beschermen tegen alles, wat ik zelf heb moeten doormaken. o. en nu wordt zij weggenomen. De dokter is heel bang dat we haar niet zullen kunnen behouden. Hij bukte zich en drukte zijn lippen zacht op haar voorhoofd. Voor het eerst in zijn leven besefte hij hoe een zaam en ellendig Barbara, die hij voor een gevierd, aan luxe gewend meisje, uit de aanzienlijke kringen had gehou den, zich eigenlijk voelde. Lieveling, fluisterde hij. Kiddie is niet de eenige, van wie je houden kunt. We zullen hopen en bidden dat ze gespaard mag blijven, maar sta De Encycliek Rerum Novarum en de moderne industrie, de landbouw en de fabrteks arbeid van vrouwen II Mr. H. vah Haastert, secretaris van den R.-K. Boerenbond in Den Haag, toetste het pachtwetvraagstuk aan de beginselen van Rerum Novarum. De Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII, alsmede de Encycliek Qua- dragesimo Anno van Paus Pius XI, die tot zekere hoogte beschouwd kan worden als een commentaar op de Rerum Novarum, hebben, zoo zeide hij, vele aanrakingspunten met het pachlvraagstuk. De beginselen, van welke Leo XIII bij zijn betoog over het arbeidersvraagstuk uitgaat, zijn mu tatis mutandis, ook van toepassing op het pachtvraagstuk Vooral twee punten zijn hier van belang: de kwestie van het eigendomsrecht en het vraagstuk van den rechtvaardisen prijs. Het eigendomsrecht worde bezien van de zijde van den grondeigenaar verpachter, zoowel als van de zijde van den grond, gebruiker-pachter. Het eigendomsrecht -van den grondeigenaar is beperkbaar. Het zal, voor zoover het algemeen belang het eischt, door de gemeen schapsorganisatie ook feitelijk beperkt moeten worden, indien dit noodig is, om den pachter in staat te stellen, de vruchten van zijn arbeid te plukken. Ten aanzien van het vraagstuk van den rechtvaardigen prijs moet men zich los maken van de gangbare libe rale opvatting, dat de wederzijds over eengekomen prijs ook steeds de juiste prijs is, dat dus de overeenkomst „an und für sich" den prijs als het ware rechtvaardigt. Ook ontbreekt er vaak nogal iets aan de werkelijke vrijheid van een der contractanten, nl. den pachter. Voorts geldt ook voor den pachter, als arbeidende mensch, dat hem aller eerst uit de opbrengst van het pachtgoed een deel toekomt, dat „niet onvoldoen de mag zijn om een spaarzamen en oppassenden werkman(incasupach'er) te onderhouden". mij toe, je zorg en verdriet te deelen, Barbara. En als Kiddie beter wordt, laten wij haar dan samen beschermen en verzorgen. HOOFDSTUK XVIII De auto die lady Bryant zond om lord Bryant af te halen, bracht Les ter Kenyon, die in de gegeven omstan digheden moeilijk op Guthrie kon blijven logeeren, naar het station. Hy voelde zich teleurgesteld, maar al lerminst ontmoedigd; hij was over tuigd, dat het ongeluk van gisteren slechts uitstel voor hem beteekende. Het scheelde weinig of hij had Digby, die met hem meereed, over het doel van zijn bezoek aan het landgoed ge sproken, zoo vol hij van lady Barba ra's aantrekkelijkheden. Lord Bryant en Digby hadden el kaar in geen jaren gesproken en Digby herkende hem dan ook niet onmiddelijk. Lord Briant had zijn baard laten staan, zoodat hij ouder leek dan hij werkelijk was. Harrel? vroeg hij een beetje onzeker,toen hij den jongeman bij de auto van Guthrie zag staan. Het is immers Digby Harrel? Ja. Ik had jou ook bijna niet herkend, Noël, antwoordde Digby. S'ap in. Onderweg zal ik je alles wel vertellen. Wat is er toch gebeurd, Dig by? vroeg Lord Bryant bezorgd, toen de auto zich in beweging had gezet. Je hebt mij alleen getelegrafeerd, dat er een ongeluk gebeurd is. Maar met wie? Met Barbara? Met moe der? Met het kind? Met Kiddie en Ted. De paarden zijn op hol geslagen en Ted en het kind werden uit het rijtuig gewor pen. Ted's been is op twee plaatsen gebroken. 'sAvonds laat hebben wij hem pas gevonden en dat heeft zijn toestand natuurlijk niet beter ge- id 8-43 Het than9 bij de Eerste Kamer aan- hangige wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht en tot instelling van pacht- commissies ligt volgens spreker volko men in de lijn van de beginselen, in Rerum Novarum klaar uiteengezeten in Quadragesimo Anno opnieuw helder belicht. Ten slotte zette dr. W. Koenraadt, professor aan het Seminarie te Hoeven, zijn standpunt uiteen met betrekking tot den fabrieksarbeid van vrouwen en meisjes. De moderne technische vindingen in betrekking tot het productieproces heb ben, zoo zeide hij, voor vrouwen en meisjes de mogelijkheid van fabrieks arbeid geschapen. Dat deze arbeid zulk een omvang heeft genomen, is gevolg van meer dan één oorzaak. Onder deze oorzaken moet een zeer reëele betee- kenis worden toegekend aan den on- christelijken geest, welke de volkshuis houding beheerscht. De nadeelige terugslag van den fa- brieksarbeid op het lichaam en de psyche van vrouwen en meisjes, op godsdienst en goede zeden, op het christelijk gezinsleven, op de werkge- tegenheid voor mannen en jongens, overtreft verre de mogelijke goede ge volgen, welke er aan worden toege- schreven. Noch Rerum Novarum, noch Qua dragesimo anno wijst den fabrieksarbeid door vrouwen en meisjes onvoorwaar delijk, m.a.w. als op zich zelf verwer pelijk af. Wel wordt in het algemeen geleerd, dat de huiselijke arbeid ten zeerste de waardigheid van het vrouwe lijk geslacht beveiligt, en dat de vrouwen van nature tot dezen arbeid zijn aan gelegd. Wij mogen, zoo zeide spreker verder, maakt. Wonder boven wonder had Kiddie zich niet bezeerd, maar nu is zij ernstig ziek. De dokter denkt dat het longontsteking is. Ze was al verkouden en heeft urenlang on beweeglijk op de plaats van het on geluk gezeten. Bovendien had die schat haar jurkje nog uitgetrokken om Ted's been mee te bedekken en dat heeft er natuurlijk ook geen goed aan gedaan. Is er levensgevaar? vroeg Bryant op de man af. Levensgevaar? herhaalde Digby aarzelend. De dokter maakt zich ernstig ongerust, maar hij wil voor alle zekerheid eerst een consult heb ben met een Londenschen specialist. Dien heb ik gisteravond getelegra feerd, dus zal hij straks wel komen. Ted heeft haar zeker meege nomen in het rijtuig, veronderstelde Bryant. Ja, maar hoe het precies ge beurd is weten wij niet. Barbara had hem dringend gevraagd om Kiddie niet mee te nemen, omdat de paarden onrustig waren. Maar het schijnt dat het kind hem heeft bepraat en dat hij het toch heeft gedaan. Ze is dol op hem, dat merk je wel uit dat verhaal van haar jurk, dat ik daarnet deed. Maar bijzonderheden weten wij nog niet.Kiddie heeft hooge koorts en kan niets vertellen. Zij ijlt voortdurend en Ted was vanmorgen een poosje bij bewustzijn, maar mag absoluut niet praten. Hij moet zoo rustig mogelijk worden gehouden. De Londensche specialist kwam dien middag op Guthrie en schudde bedenkelijk het hoofd, toen hij zijn onderzoek geëindigd had. Kiddie's toestand was heel slecht, en hij durf de maar weinig hoop geven. Dagenlang werden de bewoners van het buiten geslingerd tusschen hopen en vreezen. Barbara week haast niet van het bed van de kleine pa tiënte; de verpleegsters hadden de grootste moeite om haar te bewegen zich de noodige rust te gunnen. Dig by was bijna den geheelen dag op Guthrie en hield Bryant gezelschap, maar veel opbeuring kon hij den vader, die zich meer aan zijn kind scheen te hechten, naarmate het ge vaar om te verliezen grooter werd, niet geven. Noël was vreeselijk onrus tig, en deed zichzelf voortdurend ver wijten dat hij zich niet genoeg om zijn dochtertje bekommerd had na den dood van zijn vrouw. Digby en Barbara hadden in deze omstandighedeen weinig gelegenheid om met elkaar alleen te zijn, maar het was alsof er na dien avond in de bibliotheek ook maar weinig meer te zeggen viel. Ze hadden beiden het gevoel dat er een band tusschen hen was ontstaan, die niet meer zou ver- I broken worden, en dc blik waarmede ze elkaar in de oogen keken, wa§ een wederzijdsche bevestiging van dat gevoel. Maar hoe zouden ze van lief de hebben kunnen spreken, zoolang de schaduw des doods over het huis lag Ted was nog steeds h'el zwak, yyi. been was gezet en de doktoren hadden de overtuiging dat hij altijd kreupel zou blijven, omdat hij na het ongeluk te lang zonder geneeskundige hulp was gebleven. Maar in levensgevaar verkeerde hij niet, herstel was in zijn geval slechts een kwestie van tijd. Hij was ontroostbaar, toen hem voor zichtig werd verteld, dat zijn kleine nicht zoo ernstig ziek was en hij put te zich tegenover zijn broer en Bar bara uit in verwijt over wat hij zijn slapheid en lichtzinnigheid noemde. Als hij zich niet door Kiddie had la ten bepraten om haar mee te nemen, zou het meisje immers niets overko men zijn! Zijn eenig excuus was dat niet louter passief blijven tegenover het verschijnsel van den vrouwelijken fa brieksarbeid, nog ook tevreden zijn met te werken aan de opheffing en de be scherming van het arbeidende meisje. Verbod van den arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen, is reeds lang een der programpunten van de R.-K. Staatspartij. Wat het meisje betreft, moet veel meer dan dit tot dus ver het geval was, in onze activiteit tot uitdrukking komen, dat de fabriek voor het meisje onder alle arbeidsgelegenhe- den de slechtste, en zonder bijkomende reden niet gewenscht is. De huiselijke arbeid, de arbeid als dienstbode moet in eere worden hersteld. Bij de gedachtenwisseling zeide mr. B. J. M. van Spaendonck, dat het be ginsel: de vrouw uit de fabriek, prac- tisch onuitvoerbaar is. De internationale economische verhoudingen laten dit niet toe. Elke concurrentie-mogelijk- heid op de wereldmarkt zou uitgesloten zijn. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Zaterdagavond 7 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer Moons, burge meester. Afwezig de heer Lankhuizen Gzn. Op de notulen worden geen aan merkingen gemaakt, zoodat deze on veranderd worden vastgesteld. Aan de orde is 1. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen leden. Na schorsing der vergadering wor den de geloofsbrieven door de heeren Weth. Schoenmakers, de Bruin en Zijl mans onderzocht. hij zoo dol op het kind was, dat hij haar geen pleiziertje weigeren kon, en zijn broer en zuster waren te eer der geneigd hem zijn ondoordacht- zaamheid te vergeven, toen zij zagen, hoe vreeselijk hij er zelf onder leed en hoe ongerust hij was over Kiddie. En ze hadden hem nog niet eens ver teld, dat er maar een héél kleine kans bestond, dat hij het nichtje, waarvan hij zooveel hield, ooit zou weerzien Maar een heel kleine kans....! Dagenlang lag Kiddie met hooge koortsen, nu eens doodstil, dan weer wild ijlend, roepend om tante Babs, om oom Ted, om haar vader, dan weer uitbarstend in angstkreten bij de herinnering aan het ongeluk. Het was hartbrekend om te zien, hoe het kind leed, terwijl de hoop op herstel zoo klein was, zoo bedroevend klein en met den dag minder werd. Eindelijk kwam de crisis. Kiddie was vrijwel den heelen dag buiten be wustzijn geweest en de dokter had dc huisgenooten op het ergste voorbe reid. Hij had het beter geacht dat slechts hij en de beide verpleegsters bij het patiëntje bleven: op absolute rust en stilte was zijn laatste hoop gevestigd. De heele familie zat in den salon bijeen: lady Bryant met haar oud sten zoon, Barbara, Digby het was alsof het vanzelf sprak dat ook hij in deze uren van folterende onzeker heid hier was. Slechts af en toe viel een woord; het etensuur ging voorbij, zonder dat een van allen er aan dacht aan tafel te gaan. De avondschemering legde zich over het park nog zaten zij bijeen en zwegen. alleen lord Bry ant werden de stilte en de spanning te machtig en dan liep hij rusteloos het vertrek op en neer of wandelde door de openslaande deuren den tuin in, een voorbeeld, dat Digby volgde. (Wordt vervolgd). cho van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsclie Courant m

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1