Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. provinciaal nieuws. f 5620.— f 4443. - f4300.— i f 4240.- f4187.- f 4115.- f4096.- f4000.- f 3989.- f 3985.- f 3792.- Aanbesteding. Uitslag van de door het Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waalwijk gehouden publieke aanbesteding voor de verbouwing der Electrische Was- scherij van den heer B. van den Berg- Massar te Waalwijk L van Oers, Drunen H Kramer, Waalwijk p. Kramer, Qenderen j. Kooien, Waalwijk C. Timmermans, Sprang A van Huiten, Waalwijk h! Maas, Waalwijk A Vermeeren, Loon-op-Zand Fa Wed. A. Aarts, Waalwijk M Wijnands. Waalwijk A. Yermeer, Waalwijk Gegund aan den laagsten inschrijver. St. Ambrosius. Op het 1.1. Zondag gehouden scherp schutters-concours te Elshout wist de vereeniging „St. Ambrosius" alhier den eersten Korpsprljs, nl een Zilveren beker te behalen Verder werd door 11 leden een personeele prijs gewonnen waaronder de eerste en tweede. Wij wenschen de vereeniging profi ciat met haar behaald succes. Mooi Vaght. Onder den titel „Het schoone en schilderachtige Brabantsche dorp Vughi" werd door het gemeentebestuur van deze plaats een keurig verzorgde gids uitgegeven De tekst werd verzorgd naar een aantal schetsen van Vught, van den bekenden folklorist D. J van der Ven te Oosterbeek. Voor diegenen die nog niet met de mooie omgeving van het dorp in aanraking zijn geweest zal dit boekje een aanleiding zijn tot een bezoek aan Vught's prachtig natuurschoon, waarvan de veie foto's waarmede het boekje verlucht is, een mooi beeld geven. Vooral van de plaats als villadorp geeft het boekje een uitstekend en aantrekkelijk beeld. „Het diene zichzelf aan" schrijft burgemeester Loeff in zijn inleiding; wij gelooven dan ook wel dat de door drukkerij Krijnen te Vught uitstekend verzorgde gids zijn weg zal vinden. De feestelijke officieele opening van de nieuwe Centrale der P. N. E. M Zaterdag had te Geertruidenberg de feestelijke officieeleopening van de nieuwe centrale der N.V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteits Maat schappij plaats, waaraan wij het vol gende ontieenen. De bijeenkomst dergenoodigden had plaats te 's Hertogenbosch vanwaar per boot naar Geertruidenberg werd afge varen. Onder de genoodigden merkten we o.a. op Minister Reijmer. de Com missaris der Koningin der Provincie Noordbrabant, de leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten, enkele burgemeesters uit Brabantsche Ge meenten, de administrateur van het Departement van Waterstaat, de griffier der Staten Vincent Cleerdin, de hoofd- ingeneur van den Rijkswaterstaat en de hoofdambtenaar van de P. N. E. M Aan boord waar men voor een stevige Brabantsche koffietafel had ge zorgdwerd het woord gevoerd door den Minister van Waterstaat die o m mede deelde dat het H.M de Koningin be haagdhadden heer Jonker, directeur van de P.N E.M., te benoemen tot olficier in de orde van Oranje Nassau. Nog werd het woord gevoerd door Mr. P. Loi ff president-commissaris van de P. N. E. M. en de Commissaris der Koningin, die de directie en mede werkers huldigde voor het grootsche werk dat tot stand is gekomen. Toen men te Geertruidenberg was aangekomen werd het gezelschap rond geleid door het oude gedeelte der Centrale, alwaar een capaciteit wordt opgewekt van 40 000 K.W. per dag. Het nieuwe gedeelte verwekt echter een beetje meer n I. het driedubbele. Mocht een storing in het oude gedeelte plaats vinden dan werkt het nieuwe gedeelte lustig door daar deze twee gedeelten van elkander zijn gescheiden gebleven. Zoo is het ook omgekeerd. In het nieuwe gedeelte zijn 6 stoom ketels geplaatst door de Mij. de Schelde te Vlissingen welke in de stroomop wekking voorzien. De P. N.E. M. voorziet, uitgenomen Tilburg, alle gemeenten van Noord— brabant benevens enkele Zeeuwsche Eilanden van stroom en hoopt de stroomlevering nog op te voeren door het bouwen van 2 openluchtstations n.l. een te Geertruidenberg en een te Eindhoven waarmede men het volgend jaar klaar hoopt te zijn. Na afloop werd nog door de deel nemers de thee gebruikt aan boord van het schip, waarna de otficieele opening als geëindigd werd beschouwd. Openlucht— 7heater Oisterwijk N.B. .Het lied van alle tijden". Zoo zal dan op den tweeden Au gustus aanstaande, des namiddags 4 uur, de première gaan van Scheffer's Romantisch Tooneelspel in 3 bedrijven Het lied van alle tijden. De naam Scheffer alleen biedt reeds waarborg genoeg voor een tooneelwerk °P peil. Noemen we slechts z'r. .De Pastoor van Neuvillette", dat driejaren geleden in Oisterwijk's Openlucht— Theater ging en met veel succes. Speelde de geschiedenis in laatst genoemd tooneelwerk zich af tijdens den Fransch—Dultschen Oorlog van 1870—1871. „Het lied van allen tijden" voert ons terug in den tijd derFransche mimm Mc Diamanten bruiloft. Wij geven hierboven een foto van 't echtpaar F. van Delft en H. van Delft—Wertz, dat Donderdag 27 Augustus a.s. zijn diamanten bruiloft viert. Is dit op zichzelf al een bijzonder zeldzaam feest, overwaard op schitterende wijze te worden gevierd, nog meer is dit hier 't geval, waar het een echt paar geldt, dat al buitengewoon populair is in geheel Waalwijk Iedereen kent de echtelieden Van Delft (beter bekend als .de Spin"), die hun leven sleten aan den Dijk achter de Goudmijn en die ondanks ouderdom en moeilijke tijden in opgeruimdheid en vroolijkheid iedereen vriendelijk tegemoettreden en iedereen waar mogelijk van dienst zijn. Dat zijn populaire menschen van 't echte oude Waalwijksche schoenmakersras en daarom zouden we durven zeggendeze diamanten bruiloft is niet een feest voor familie en buurt alleen, maar een Waalwijks feest. En iedereen in Waalwijk en ver daar buiten zal zeker gaarne 't zijne doen om de jubilarissen een genoegelijke feestdag en als 't kan een goede oude dag te bezorgen Zij zijn respectievelijk 81 en 82 jaar. Revolutie 1792 en volgende jaren. Brumalre (II Nov. 1793). De revo- lutie woedt op haar hevigst. Een paar weken geleden zijn de gematigde Girondijnen ten val gebracht door de ultra—revolutionnaire Jacobijnen. De wetgevende macht berust bij de Na tionale Conventie, aan wier hoofd het driemanschap Robespierre, Couthon en Saint—just met onbeperkte macht regeert. Het is de tijd van het Schrikbewind. De wet op de .Verdachten" voert dagelijks nieuwe slachtoffers naar de Conciergeriede sombere staatsge vangenis, die men gewoonlijk slechts verlaat, om het schavot te bestijgen. Uiterlijk gaat het leven zijn gewonen gang. De schouwburgen worden druk bezocht. Men heeft behoefte aan aflei ding en vergetelheid. En terwijl op de „Place de la Re volution" de guillotine haar afschuwe lijk werk verricht van doodelijken haat zingt elders de liefde haar eeuwig lied: .Het lied van alle tijden". We twijfelen niet of dit mooie tooneelwerk met 'n lach en 'n traan, zal ten zeerste in den smaak vallen van het publiek. Nieuwe naamlooze vennootschap. N.V. Schoenfabriek „het Beertje", te Oisterwijk. OprichtersG. H. v. d. Ven en A. F. J. van Beurden, beiden industrieel te Tilburg, Doel: het fabriceeren van en den handel in schoe nen. Duur: onbepaald. Kapitaal f 100 000, verdeeld in 200 aandeelen aan toonder ad f 500, waarvan er 50 zijn geplaatst en volgestort door in breng van onroerende goederen, han delsvoorraad en zaakvorderingen. Bestuuréén of meer directeuren, waartoe voor de eerste maal de beide oprichters zijn benoemd. Bedrijfsvereeniging Ziekengeldverzeke ring Schoenindustrie. De jaarlijksche algemeene ledenver gadering van de Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering in de Schoenindustrie zal worden gehouden Dinsdag 11 Augustus a.s, in het ge bouw Kamer van Koophandel te Tilburg. De agenda vermeldt; 1 Notulen vorige vergadering. 2 Ingekomen stukken, 3 Behandeling van het verslag, als mede van de balans en rekening en verantwoording 1930. 4 Behandeling verslag der Balans commissie over 1930. 5 Benoeming der Balanscommissie voor 1931, bedoeld in art. 47. Statuten. In de vergadering van 3 Febr. 1930. werden tot leden der Balanscommissie benoemd: 1 werkgeveren2 werknemers, nl. de heeren H. Mannaerts te Tilburg, H. Verhoeven te Tilburg en Jac. Vos te Kaatsheuvel. Thans zal volgens het besluit van genoemde vergadering de Balanscommissie over 1931 bestaan uit 2 leden—werkgevers en 1 lid werknemer. 6 Voorstel tot wijziging van Statuten en Ziektereglement der Bedrijfsver eeniging. 7 Rondvraag en sluiting. (Zie vervolg 2e Blad.) BUITENLAND. Frankrijk en Rusland. Volgens de „Matin" zijn de bespre kingen over den Russisch-Franschen handel zoo ver gevorderd, dat zij spoe dig afgesloten zullen worden. Twee Russische deskundigen zijn te Parijs aangekomen, om bestellingen aan de Fransche industrie te doen. Uitvoering der Londénsche besluiten. MacDonald heeft heden in zijn functie van voorzitter der zeven-mo- gendheden-conferentie een telegram van den president der Bank voor In ternationale betalingen McGarrah ont vangen, waarin wordt gezegd, dat een der voorstellen van de Londensche conferentie rèeds in staat van uitvoe ring verkeert. De conferentie had na melijk aanbevolen, de Internationale Bank uit te noodigen een commissie te benoemen van vertegenwoordigers der centrale banken van de betrokken landen, welke commissie een onder zoek zal moeten instellen naar de verdere credietbehoeften van Duitscb land, nadat maatregelen zullen zijn genomen voor de handhaving van den huidigen omvang der credieten op korten termijn. De commissie zal verder de mogelijkheden bestudeeren voor het omzetten van de credieten op korten termijn in credieten op langen termijn. Na Parijs en Londen, Berlijn. De berichten over de beëindigde conferentie te Londen bepalen zich tot beschouwingen en commentaren 't Wordt thans duidelijk, dat te Londen, zooals trouwens reeds eer der gezegd 'n tusschen-oplossing is gevonden, die het Duitsche volk wel eenige verlichting geeft, maar die het desondanks nog noodzakelijk maakt, dat Duitschland de tanden opeenzet en volhoudt. Zij zijn er op aangewezen met eigen uitgeputte krachten de geweldige moeilijkheden te overwinnen, waarmede het land bedreigd wordt. Te Parijs en Londen is dan ook geen duurzame oplossing gevonden hoogstens is zij er wanneer wij optimistisch zijn willen vtoorbe reid. Alles zal er nu van afhangen of Duitschland inderdaad kan volhou den en of de politieke partijen het land de noodige binnenlandsche rust zullen gunnen om aan het herstel te kunnen werken. Er hebben nu reeds nieuwe bespre kingen plaats tusschen) de ministers te Berlijn. Het is te hopen, dat deze bespre kingen meer daadwerkelijk nut zul len hebben voor de verhoudingen in Europa, dan die van Parijs en Londen gehad hebben. Mac Donald in Berlijn. Maandagmiddag is Mac Donald in Berlijn aangekomen, waar hij door een geestdriftige menigte werd ontvangen. Het Centrum-orgaan, de „Germania", heet in een hoofdartikel Mac Donald en Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. Henderson hartelijk welkom als verte genwoordigers van een volk, dat in zijn pers en in zijn openbare meening steeds meer begrip aan den dag legt voor den toestand van Duitschland en de noodzakelijkheid van een gemeen schappelijke actie. Het blad zegt ver der, dat de Britsche regeeririg in de twee jaren van haar bestaan overtui gende bewijzen heeft gegeven van haar verlangen naar internationale solidari teit, hetgeen vooral blijkt uit haar po gingen om de economische crisis in midden-Europa te lenigen. Minister Stimson kwam Maandag avond uit Berlijn per vliegtuig te Am sterdam aan, hij dineerde in! den Haag en ging direct door naar Londen. Aan het diner dat den Engelsche ministers in de kanselarij werd aan geboden, heeft Bruning zijn dank baarheid jegens Engeland uitgespro ken. Londen noemde hij de grondslag voor samenwerking, waarop nu moet worden verder gebouwd. Mac Donald sprak woorden van bewondering je gens Duitschland en drong vooral aan op een voortzetting der onder handelingen met Frankrijk. Op de Rijkskanselarij werden giste ren de besprekingen van Chequers door de 4 ministers voortgezet." Frankrijk's ontwapeningsmemorandum. Een der grootste bladen te New-York schrijft over het voor eenige dagen door de Fransche regeering gepubli ceerde memorandum over de ontwape ning, dat de publieke opinie in Amerika geschrokken, is van den onverzoenlij- ken toon, waarin dit memorandum is opgesteld. De ontwapeningsconferentie lijkt bij een dusdanige houding van Frankrijk wel nutteloos. Er bestaat evenwel nog een zwakke hoop, dat 't gezond verstand in FranI rijk de overwinning zal behalen en dat het Fransche volk zal inzien, met hoeveel spanning de rest van de wereld op een vermindering der bewapenings lasten wacht. Vijfjaarsplan voor Ruslands landbouw. De Russische regeering bereidt een tweede vijfjaarsplan voor den Russi- schen landbouw voor; dit nieuwe plan zal gelden voor de periode van 1933 tot 1937. Volgens een officieele mededee- ling behelst het plan, dat in den ge- heelen landbouw het collectieve stelsel wordt ingevoerd. De totale oppervlak te voor den uitzaai zal aanzienlijk wor dep vergroot en de graanproductie zal worden verhoogd tot 60 van de to tale landbouwproductie. Het bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling. De Fransche minister van koloniën heeft medegedeeld, dat de Koloniale tentoonstelling in Mei door 3 millioen, in Juni door 4,5 en tot 20 Juli weer door 31/» millioen toeschouwers be zocht was. Belgische Spoorwegen. In de eerste helft van 1930 was de winst der Belgische spoorwegen 137 millioen francs; dit cijfer is voor de eerste helft van 1931 teruggeloopen tot 4,5 millioen, hetgeen uitsluitend wordt toegeschreven aan den malaisetijd. Koning Alfons doet afstand. De Daily Express verneemt van haar correspondent te Madrid, dat koning Alfons van zijn aanspraken op den Spaanschen troon afstand heeft gedaan ten gunste van zijn derden zoon, Don Juan. De landbouwcrisis in de V. S. De democratische afgevaardigde voor den staat Missouri heeft in een verklaring over den nood in den landbouw medegedeeld, dat in de laatste tien jaren in de Vereenigde Staten 147.315 boerderijen door haar eigenaars of pachters waren verlaten, omdat de menschen geen kans meer zagen er zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. Bolsjewisme in China. De arme Koreanen, die meestal in een ondergeschikte positie in Mant- sjoerije leven, zijn zeer gemakkelijk voor de communistische ideeën te winnen. In massa's zijn ze trouwens reeds naar de sovjets overgeloopen en deze overloopers vormen een plaag voor het heele land. Van twee hoofdkwartieren uit trek ken hun blijkbaar goed georganiseer de benden het land door, overrompe len afgelegen hofsteden en weten daarbij geld en alles, wat ze verder gebruiken kunnen, af te persen. Ge ven de menschen niet vrijwillig, dan nemen ze familieleden als gijzelaars mee en laten dezen alleen tegen een hoog losgeld weer vrij. Soms operee- ren ze in grooten stijl, overvallen hee le dorpen en rooven en moorden tot ze „verzadigd" zijn. De Chineesche politie treedt er niet krachtig tegen op. Het is trouwens niet gemakkelijk, om deze lieden te pakken te rijgen, want in de voor on- ingewijden ontoegankelijke bergklo ven vinden zij voortreffelijke schuil plaatsen. Bijzonder 'erg hebben ze onlangs huisgehouden in het gebied der...mis- siestaties Tairyongtong en Tqwtau- kaw. Ze staken er een aantal grootè hoeven in brand,"nadat ze eerst de eigenaars met hun gezin in de huizen hadden opgesloten. Om hun onverschrokkenheid tegen over de overheid te demonstrëereiï, laten ze hier en daar ook regeerings- scholen in vlammen opgaan. Nog on langs viel een onderwijzer met zijn ge zin aan het vuur ten offer. De missie liet men tot nu toe vrij wel ongemoeid, men "Weet blijkbaar, dat daar weinig waardevols te balen is. Of het moest zijn, dat deze benden nog eenige vreës hebben voor het in grijpen der vreemde mogendheden. Omwenteling in Chili. In Chili hebben onlusten plaats ge had, die hebben geleid tot het aftreden van President Hanez, die deze functie juist 4 jaren bekleedde. In Santiago is het volk vol geestdrift. Er is een juncta gevormd, terwijl Ojazo tot voorloopig president is gekozen. De juncta en de president zijn echter inmiddels weer afgetreden. De jongste relletjes hebben aan' 34 personen het leven gekost. Onlusten, in Vera Cruz. Te Jalapa in den staat Vera Cruz (Mexico) zijn twee Katholieke priesters in de kerk La Doctrina voor het altaar door onbekende daders doodgeschoten. Bij den aanslag werden bovendien twee kerkbezoekers, een jongen en een meis je, gewond. Eveneens is een aanslag gepleegd op den gouverneur van den staat Vera Cruz, Tejeda. Terwijl Tejeda slechts 'n verwonding aan het oor opliep, werd de jeugdige dader door begeleiders van den gouverneur doodgeschoten. Het decreet, waarbij het aantal Ka tholieke priesters in den staat Vera Cruz wordt beperkt, heeft algemeene onrust te weeg gebracht. Het bericht van den aanslag op den gouverneur gaf aanleiding tot ernstige onlusten, in het verloop waarvan vier. kerken in de asch werden gelegd. Ver-, scheiden personen werden gedood en vele gewond. De staat van beleg is door de autorfiteiten afgekondigd. De Zeppelin naar de Noordpool. Vrijdag vertrok de Zeppelin voor zijn Poolreis van de werf té Frie- drichshafen. Na tusschenlandigen té Berlijn en Leningrad is het luchtschip gisteren behouden in de buurt van het Frans Jozef-land gearriveerd. Op de Zeppelinwerf is gisteren een telegrafisch bericht ontvangen, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" bij aankomst boven Frans Jozef-land de voorbereide ontmoeting met den Rus- sischen ijsbrelcer „Malygin" bij de Hooker-eilanden heeft kunnen uit voeren. Het luchtschip daalde op 't water, nam post van de „Malygin" in ont vangst en gaf post af en steeg na 15 minuten weer op. Een langer verblijf op het water was door het ijs niet mogelijk. Na deze goedgeslaagde ont moeting zette de Zeppelin haar tocht naar het Frans Jozef-land voort. Ook de Nautilus weer op weg. De duikboot „Nautilus" is heden uit Plymouth vertrokken om via Bergen de reis naar het Poolgebied te hervatten. BINNENLAND. De Avro vergadert. De algemeene vergadering van de A.V.R.O. te Utrecht gehouden, heeft bij schriftelijke stemming met 58 te gen 0, dus met algemeene stemmen besloten het royement van mr. van Doorne te handhaven. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan dë be noeming van den heer G. de Clercq tot tijdelijk voorzitter als opvolger van dr. Molhuyzen. Er is thans een batig saldo van 2 ton. N.V. Philipsfabrieken. Zaterdag is aan negenhonderd ar beiders van de N.V. Philipsfabrieken ontslag aangezegd. In verband met de slapte is de proeffabriek geheel stopgezet. Het totaal aantal arbeiders bedraagt thans 8500. Rijna twee -millioen handteeken'rigen Het Bestuur der Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" maakt bekend dat tot gisteravond 1 950 770 nderteekeningen van hef petiitonne- ment voor Internationale Oniwapening door de bladen werden ontvangen. Het aantal onderteekeningen nadert snel de twee millioen. De uitvoer van Nederlandsche steenkool. Naar de Limb. Koerier uit betrouw? bare bron verneemt schijnt het gevaar, dat ook in België beperking van den koleninvoer zat plaats hebben, iets waarop in verband met de Fransche invoerbeperking herhaaldelijk gewezen is, zoo goed als verdwenen te zijn. De Limburgsche mijnen zijn intus- schen begonnen met het wegsturen van wagons kolen naar Frankrijk onder de nieuwe bepalingen, geschapen door de Fransche invoerbeperkingsmaat regelen aan de Limburgsche mijnen zijn licenties voor den invoer verleend W* f

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3