%u£ti£ éUtfetif&te&c f C P. IMerI in dit Blad. stand op godsdienstig, zedelijk en maatschappelijk gebied onder de jeugd, die werkzaam is in de groot- en klein- industrie". Nu heelt men er echter weinig aan om dezen toestand te constateeren, het hoofd te schudden, zeggen dat het erg is en het dan daarbij laten. Ook heeft men er niet veel aan om commissies te benoemen, die eerst de toestanden eens goed zullen bestüdeeren, dan ijverig vergaderen, nog ijveriger rapporten uitbrengen en eindelijk onverrichter zake uiteen gaan, omdat men het niet eens kan worden over de wijze waarop men de zaak nu eens zal aanpakken. Hier brengt alleen reddingde daad. Welnu, die daad, waarop reeds te lang gewacht was, werd eindelijk ge steld, toen anderhalf jaar geleden onder goedkeuring en met aanmoediging van Mgr. Diepen in het Bisdom Den Bosch de Diocesane Bond van „De Jonge Werkman" werd opgericht. Reeds be stonden hier en daar plaatselijke ver- eenigingen voor de organisatie der rij pere, mannelijke arbeidersjeugd en daaraan isi het te danken, dat de Dioce sane Bond niet op kader behoefde te wachten. Men had daar plaatselijk den nood gevoeld en men trachtte er in te voorzien door de jonge arbeiders een afzonderlijke vorming te geven, die bi. het milieu paste waarin ze te leven en te werken hadden. Zoo nam ook de Diocesane Bond zijn taak op. Het werk werd geregeld voor het geheele bisdom. Er werd een vast plan opgemaakt en alhoewel de groei aanvankelijk moest tegengehouden worden bij gebrek aan voldoende plaat selijke leiding, sprong toch het getal van afdeelingen en leden omhoog. De behoefte werd te sterk gevoeld. Spon taan drong men in vele plaatsen aan tot spoedige oprichting. Vijf maanden na den stichtingsdatum werd de eerste leiders- of bestuurders- cursus gehouden op het gastvrij St. Joseph-studiehuis bij Dr. Ahaus in Til burg. Toen nam voortaan Aalmoeze nier Bannenberg 't ontwikkelingswerk op zich en spoedig vingen de leiders cursussen aan in de verschillende dis tricten. Den Bosch, Nijmegen, Druten en Eindhoven kregen tot nu toe een beurt met een gemiddeld getal van 40 cursisten, die ieder ook de 40 lessen van den cursus bijwoonden en verwerkten in het huiswerk, dat er vcor werd op gegeven. Van deze cursisten gaat de groote propaganda uit. Zij zijn de baan brekers, de voortrekkers van „De Jon ge Werkman" op de plaatsen hunner inwoning en in hun omgeving. Naar buiten in de heerlijke frissche natuur! Bedenk, dat slechts Persil Uw zomerkleed een schoone frissche tint geeft! Tot nu toe vond de Diocesane Bond het nog niet noodig op de groote trom te slaan. Er was aanmoediging genoeg van den kant van wien die allereerst noodig was, n.l. van onze Kerkelijke overheid. Onze Bisschop heeft zelfs te Rome niet kunnen zwijgen van den Jongen Werkman. Ook de nieuwe Vi caris van ons Diocees, voor wie de Jon ge Werkman met z'n moeilijkheden geen onbekende is, Mgr. Hendrikx en de steeds jonge veteraan onzer Dioce sane sociale actie, Mgr. Prinsen, lieten zich niet onbetuigd maar steunden de jonge beweging krachtig, onvermeld de sympathie en medewerking, die „De Jonge Werkman" van vele priesters en leeken in het anderhalf jaar van zijn bestaan reeds ondervond.: Toch is het nu de tijd om in breeder kringen bekend te worden, dan hij tot nu toe was. „De Jonge Werkman" moet met z'n doel en streven, z'n werkwijze inrichting duidelijk worden aan en iedereen, die maar iets met hem te ma ken kan hebben. En dat is tenslotte iedere Katholiek van ons Bisdom, on verschillig tot welken stand hij be hoort. Want „De Jonge Werkman" ver tegenwoordigt een katholiek belang. Slaagt hij in zijn opzet, dan is het ge- loofsbehoud van onzen grootsten stand verzekerd. Is dat 'n algemeen katho liek belang, ja of neen? Dus ieder katholiek zal er prijs op stellen nader kennis te kunnen nemen van wat de organisatie van „De Jonge Werkman" precies wil. Hij zal 'n over zicht willen hebben van wat er zooal in die vereeniging geleerd en gedaan wordt. Aan die gerechtvaardigde en ver wachtte belangstelling van ieder katho liek zal worden voldaan, als eerstdaags TOUWTJE— OVERNEMEN. Dit kunsje is heelemaal niet moeilijk. Eerst zetten wij bet louw op, zooals wij dat met touwije—overnemen altijd doen. Daarna breng je de wqsvtnger van je linkerhand onder de lus van de rechterwijsvinger, zie fig. 1. Je trekt het touw nu weer aan, maar voorzichtig, dat je het touw niet laat glippen, zoo krijg je een draai in het touw 5 herhaal je nu deze be weging, dan komen er natuurlijk steeds meer draaien, doch voor ons geval is drie van die draa'ïagen genoeg, Z'e fig, 2. Nu is de rest heel eenvoudig. Breng de lus van den rech terduim over op die van den linkerduim en van den rechlerplnk od die van den llnkerplnk. Trek je nu het touw weer aan, dan heb je fig. 3. Deze figuur heet de vischnet—truc. De zaak is natuurlijk, dat je pro- beeren moet dit figuur te maken zonder, dat je er bij moet denken. Doe het dan je vriendjes voor, dan is het ongeiocflljk hoe ingewikkeld het lijkt, üebruik een lang touw, ongeveer anderhalve meter en liefst alleen met een knoop, waarmee de einden aan elkaar worden gebonden. LUCHT-TAXI. In Amerika wenken de men- schen naar boven, Inplaats van naar een taxi en daalt er on middellijk een taxi-vliegmachine. verkrijgbaar wordt gesteld het rijk-ge- illustreerd Propagandablad, dat door het geheele Bisdom van den Bosch ver kocht zal worden in duizende exempla ren, tegen den zeer matigen prijs van 10 cent. De groote trom zal nu geroerd wor den. Laat er niemand doof voor blij ven! Katholieken, koopt Zondag of den volgenden Zondag het propagandablad van „De Jonge Werkman"! Rector P. MOMMERSTEEG, Directeur-Voorzitter van den Diocesanen Bond „De Jonge Werkman". De Katholieke Illustratie, 65ste jaargang No. 44. Tusschen interessante plaatjes, actu- eele kieken en een stijlvolle voorplaat, wordt onze aandacht onverdeeld ge vraagd voor den spannend actueelen en socialen roman „De strijd om de ha ven". Fred. Tomas behandelt het van dalen-werk, verricht aan „Grijze wach ters uit oude dagen", waarnaast J. de S. G. in „Christo Redemptor" de tot standkoming van het Christusbeeld op den Corvado in boeiende trekken weer geeft. Beide artikelen zijn met een keur van foto's verlucht. In „De souvenirs" geeft Jan van Noort een oorlogstragedie weer, die met een fijne pen tot stand kwam, terwijl T. Ruygrok een handels-tragicomedie met een gelukkig slot bijdraagt, in „De stille compagnon". Verder treffen we nog een kort artikeltje aan „Bij het tweede eeuwfeest van de orde der Zus ters Redemptoristinnen" en een ge dichtje „.Tuli-gedachten" door S. Ons nieuwe paviljoen te Parijs. Lofuitingen der Fransche bladen. De Fransche bladen publiceerden heden foto's van ons nieuwe pavil joen. Onverschillig van welke rich ting, putten zij zich uit in de meest waardeerende beoordeelingen, geheel in overeenstemming met den indruk, die bij het publiek is gewekt door den actieven herbouw en de verrassende snelheid der werkzaamheden. De „Echo de Paris" g^eft wel zeer typisch den Franschen toon, zeggen de: „Het is een mirakel van doortas tendheid en van wilskracht, een mag nifieke krachtsinspanning". De „Intransigeant" zegt: „We wis ten wel en werden door bewondering aangegrepen, dat Nederland zijn pa viljoen weer op zou bouwen, maar konden we ooit geloofd hebben, dat het besluit op dezelfde wijze zou wor den uitgevoerd. Precies een maand geleden brandde het prachtige pavil joen af. Eén maand later, zijn niet alleen de wanden opgerezen uit de asch, maay de driekleur kondigt reeds het einde van den opbouw aan. Om het kort te zeggenmen gelooft zijn oogen niet". Commissie betreffende de vredes samenstelling van de landmacht. De minister van defensie heeft een commissie ingesteld, teneinde hem van voorlichting te dienen betreffende de mogelijkheid om door reorganisa tie van de vredessamenstelling van de wapens der infanterie en artillerie, een organisatie van het leger in tijd van vrede te verkrijgen, welke ten be hoeve van het personeel minder uit gaven vordert dan de huidige, zoodat een betere verhouding kan worden geschapen tusschen de uitgaven voor het personeel en die voor het materi eel der Koninklijke Landmacht. De economische toestand in voer van grondstoffen voor verbruiks- goederenindustrieën alleen de katoen- invoer lager dan de overeenkomstige maanden van 1930; de andere grond stoffen worden thans in grootere hoe veelheden ingevoerd en de invoer daarvan heeft van den crisis over het algemeen geen merkbaren terugslag ondervonden. In overeenstemming met het bo venstaande is ook de werkloosheid, gemeten aan de voorloopige cijfers, in de metaalindustrie en in de tex tielnijverheid nog steeds hoog; de eerste neemt, afgezien van seizoen invloeden, nog toe, de laatste vertoont echter reeds vier maanden een dalen de beweging. Daarnaast vertoont de uitvoer van katoenen weefsels nog steeds achteruitgang en luiden de be richten uit deze industrie voortdurend ongunstig. De uitvoer van construc tiewerken is ook nog altijd dalende, evenals die van radio-apparaten en oliën. Daartegenover blijven de uit- voerhoeveelheden van b.v. cacaoboter en kunstzijdengarens nog steeds op een peil, dat door den crisis weinig aangetast is. Sterk weerspiegelt zich de crisis en nog in toenemende mate in den invoer van machines, de aanbestedingen voor fabrieksbouw en den omvang van het tonnage scheepsruimte in aanbouw. In den landbouw hield de winter werk loosheid extra lang aan; de uit voer van eenige belangrijke artikelen als aardappelmeel en boter daalde verder (afgezien van seizoenbewegin gen) de uitvoer daarentegen van bacon neemt toe, waarnaast vele an dere artikelen in ongeveer dezelfde hoeveelheden als vovige jaren wor den uitgevoerd. Het indexcijfer van groothandels- prijzen daalde van Mei op Juni met 2 punten tot 100 (basis 1913), tengevol ge van prijsdalingen van een aantal landbouw- en veeteeltproducten; deze daling is sterker dan de normale sei zoenbeweging en eveneens sterker dan de daling in het laatste half jaar (December 1930: 107), doch zwakkei dan de daling van begin 1930. De rentestand bleef in Juni zeer laag, doch trok tegen eind Juli eenigs- zins aan waardoor de prolongatierentc tot 2 pCt. toe noteerde. De koersen van aandeelen ondei- vonden van Mei op Juni een daling van wederom 10 pCt.; door het be kende eerste voorstel-Hoover verbe terden vele koersen aanmerkelijk, terwijl de daarna plaats hebbende schommelingen tot 21 Juli over het geheel niet weer terugvoerden naar het lage peil van vóór het plan-Hoo- ver. Ondertusschen vormt de effec- tenmarkt wel een van de meest ge voelige barometers voor de politieke gebeurtenissen der laatste weken, en de onzekerheid op dit punt maakt een beoordeeling van de economische be- teekenis der cijfers vrijwel onmoge lijk. Terugkeer der Koningin en Princes, H. M. de Koningin en H. K. H Prin- ces Juliana arriveerden Vrijdag te 12.16 vanuit het buitenland per trein aan het station Arnhem. Vandaai hebben zij zich per auto naar Soest- dijk begeven. Z.K H. Prins Hendrik houdt voorloopig verblijf in Mecklen burg. LAND- EN TUINBOUW. kleurprent. Op een vrijen Woensdagmiddag waren Henk en Wim gaan hoepelen en liepen wat zij konden om het eerst het heele plein rondgeweest te zijn Houden jullie ook van hoepelen Het is de bedoeling, dat je probeert dit prentje met frissche lichte kleuren te kleuren. Veel pleizlerl Nederland. In zijn overzicht van den economi- schen toestand van ons land voor Juli merkt het Centraal Bureau voor de Sftatistjek te Gravenhage o.ai op, dat aangaande de industrieele bedrij vigheid kan gemeld worden, dat de grondstoffen voor de productiemid delenindustrieën de laatste maanden in zeer geringe hoeveelheid werden ingevoerd, n.l. 120 pCt. van het ge middelde over 1922'25, nadat in 1929 cijfers boven de 200 bereikt werden. Daartegenover is van den in- Beperking van den kolenlnvoer in Frankrijk. Dumping van Nederlandsche zijde? De vertegenwoordigers der Britsche steenkoolindustrie, die naar Parijs zijn gekomen om de belangen van hun land te behartigen, werden Woensdag morgen door Laval ontvangen. In den middag hadden zij een onderhoud met den directeur-generaal van het depar tement van Mijnwezen. Het voornaam ste punt, dat de Britsche delegatie naar voren bracht was, dat de toevloed van kolen, welke de Fransche regeering gedwongen heeft restrictiemaatregeien te nemen tegen den invoer, voorname lijk het gevolg is althans volgens deze delegatie van een politiek van dumping tegen uiterst lagen prijs, soms met behulp van regeerings-subsidies, gedurende het afgeloopen jaar door landen als Nederland, Polen en België, toegepast. Vooral Polen en Nederland hebben, aldus de delegatie, in de afgeloopen zes maanden evenveel kolen naar Frankrijk uitgevoerd als zij in normale omstandigheden deden in een jaar. Bemesting in den Groententuin, Een tuin te bezitten is een groot voorrecht. Niet alleen, dat het veel genoegen geeft zijn eigen groenten, enz, te kweeken, ook kan een tuin hoe bescheiden van grootte, een flink voor deel opleveren. Toch geven vele tuinen lang niet die opbrengst als mogelijk is, omdat de bezitters niet voldoende met de bemesting en met de teelt op de hoogte zijn. Wij bedoelen hier meer de particuliere tuinbezitters en ook de boerentuin wordt vaak stiefmoederlijk behandeld. Vooral de bemesting laai nog veel te wenschen over: men heeft hiermee nog niet voldoende ervaring, En juist een goede, oordeelkundige bemesting is ook in den tuin onmisbaar, Eerst dan is men van hooge opbreng sten en van producten van goede kwa- liteit verzekerd. Meer en meer gaat men echter ook voor tuinbemesting gebruik maken van kunstmeststoften. De bemesting van groenten, enz. hiermee is dan ook vee! gemakkelijker en zindelijker dan met het gebruik van natuurlijke meststoffen, zooals stalmest, beer, enz. Maar ook kan men met kunstmest veel oordeel, kundiger mesten. Men kan het gebruik zoo regelen, dat men de verschillende voedingsstoffen in zulk een hoeveelheid en vorm geeft, als de gewassen noodig hebben en ook op den geschiksten tijd. Men kan met kunstmest den geheelen zomer mesten, hetzij als overbemesting, hetzij als een perceel geoogst is en voor een volgende groentensoort wordt gereedgemaakt. Men heeft een goede opbrengst dus veel meer in de hand dan bij de ouderwetsche manier van bemesten. Daar het ook bij de tuinbouwge- wassen hoofdzakelijk neerkomt op de toediening van de voedingsstoffen stikstof, fosforzuur en kali, moet men er dus voor zorgen dat deze drie st ffen in voldoende hoeveelheid en in gemakkelijk opneembaren vorm aan- wezig zijn. Wat de eerste, de stikstof betreft, kan men tegenwoordig het beste ge bruik maken van kalksalpeter of kalk- ammonsalpeter, voor de tweede het fosforzuur, van superfosfaat of thomas- slakkenmeel en voor de derde, de kali. van patentkali. De beide laatste voedingsstoffen, het fosforzuur en de kali, strooit men vroeg in het voorjaar uit, de stikstof in den vorm van kalk salpeter of kalkammonsalpeter, kan gedurende den geheelen zomer, ook als overbemesting, worden aangewend. Een flinke bemesting bestaat uit 8 Kg. kalksalpeter of 6 Kg. kalkammonsal peter, voorafgegaan door 8 Kg, super- fosfaat of thomasslakkenmeel en 6 Kg. patentkali per Are of 100 vierkante meter. Waar men stikstof, fosforzuur en kali tegelijkertijd met éénmaal uit- strooien wil geven, kan men zeer goed gebruik maken van de nieuwe, volle dige mestslof Nitrophoska, welke stik stof, fosforzuur en kali, innig gemengd, en in een gemakkelijk opneembaren vorm bevat. Naast de soort, welke 16 5 pCt. stikstof, 16.5 pCt. fosforzuur en 21.5 pCt. kali bevat, kan men nog twee andere soorten gebruiken, die even eens voor minstens de helft uit zuiver plantenvoedsel bestaan. Het is zeer goed en gemakkelijk strooibaar, kan zoowel bij het zaaien en poten, als overbemesting worden gebruikt. In den regel zullen met 8 Kg. van deze meststof per Are, in twee keer gegeven, goede gewassen verkregen kunnen worden. Wordt veel van den tuin ge- haald, twee of meerdere oogsten, dan kan men de hoeveelheid wat grooter nemen. De bemesting van den groententuin is dus niet ingewikkeld, ja ze kan zeer eenvoudig zjjn. Wanneer men be- Eenig Importeur E. Oatermann Co 8 Handel Mij., Amttetdam Fabrikant®; Henkei Cie. A. G,. Düseeldort

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6