Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD FEUILLETON NUMMER 62. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden eni. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons besit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD HET NEDERLANDSCHE SCHAAP. Het vorige jaar hebben wij onze zwakke stem verheven tegen de Ne derland sche grootbanken, toen zij met de Young-leening op de markt kwamen. Wij protesteerden tegen het feit, dat men zonder eenige gunstige voorwaarde voor Nederland te bedin gen, het goede vaderlandsche geld bij millioenen gaf aan een land, dat er len deele een ons scherp beconcurree- rende industrie mee steunde, terwijl met de rest het buitenland strijken ging. Voorts waarschuwden wij voor een belegging, die geen belegging, doch gewaagde speculatie was. De leening ging er natuurlijk, onder de prachtige vlag van klinkende namen en aanlokkelijk gemaakt met lappen van advertenties in de groote pers, als koek in. De Young-leening noteert amper 50 de Nederlanders zijn-ö-e- helft van hun kapitaal kwijt. De mo gendheden confereeren met elkaar, om zich veilig te stellen België in cluis Nederland echter, dat na Amérika aan Duitschland het meeste leende, wordt niet toegelaten. Nu wordt ook de groote pers wakker en de financieele medewerker van „De Maasbode" hief vorige week een jere miade aan. „Onze bankiers", zoo schreef hij, „hebben zich slechte za kenlui getoond, zij hadden zich aan de Franschen of de Italianen kunnen spiegelen. Frankrijk zal nimmer geld aan niet-erg-credietwaardige staten uitleenen, of hjet verlangt nog wat meer dan de bloote belofte van een hooge interest. Vroeger moesten de Russen voor elk milliard franken, dat zij kregen, een paar strategische spo ren gouwen. Tegenwoordig krijgt Po len slechts onder soortgelijke voor waarden geld. Italië heeft aan het zelfde land geld gefourneerd, onder conditie van de tabakslevering. An dere staten stellen bij het voorschie ten van een paar millioenen tegen woordig ook veelal voorwaarden, welke hun industrie of hun landbouw j te stade kunnen komen. Zélfs parti culieren gaan daartoe over, zooals Zweed Kreuger daarvan het pakkend- ste voorbeeld is. Maar wij, wij hebben ons alleen door die belofte van 7 interest laten verblinden. Duitschland had enorme behoefte aan geld en was bereid de gekste condities aan te gaan om wat los te krijgen. En wij, dom- j ooren, wij schonken het bijna twee milliard mark, zonder eenige zeker- heid. Niets hebben wij weten te berei- ken voor onzen tuinbouw; niets voor onze industrie, niets voor onzen han del. Niets dan zeven procent. En er ger nog, wij hebben het geld gefour-, noprd, oin Duitschland in staat te stellen zijn kaliverschepingen over Hamburg om te leiden, in het licht waarvan de krach, die Rotterdam on langs tegenover Antwerpen maakte, er nog al gek uitzag. Ja, het Neder- landsche schaap is degelijk gescho ren. Het blaat pas wanneer het zijn wol kwijt is. De troost blijft dat de vacht weer aangroeit. Laten wij nu beter op zijn wol letten, dan kunnen wij er zelf warm van loopen. BUITENLAND. Gaat Gandhi naar Londen Het is nog niet zeker of Gandhi naar Londen zal komen ter bijwoning van de Ronde-Tafelconferentie. De mahatma aarzelt nog steeds bij 't ne men van een definitief besluit. Er is reeds een hut voor hem gereserveerd op het s.s. „Mooltan", dat op 15 Au gustus vertrekt, doch door Gandhi zelf zijn nog geen voorbereidingen voor zijn reis getroffen. Een defini tieve beslissing zal pas enkele dagen voor het vertrek van het schip vallen. Indien Gandhi naar Londen gaat, zal hij aan boord van het schip slechts enkele dekens medenemen. Mevrouw Gandhi zal met het oog op haar slech ten gezondheidstoestand en haar hoo- gen ouderdom haar echtgenoot niet vergezellen. Een geschiedenis van den Russischen burgeroorlog. Op voorstel van Maxim Gorki heeft het centrale comité van de commu nistische partij besloten in tien a vijf tien deelen een geschiedenis van den burgeroorlog (19171927) uit te ge- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 37) Als zij het geld niet waard is, zou ik het, er ook niet voor vragen antwoordde de planter droog. Al mijn dieren zijn prima anders ver koop ik ze niet. Kijk eens naar die bruine merrie daar. Is 't geen pracht beest? Is dat niet de ponny van Harrel? Je hebt een goed geheugen, hoor! Tusschen haakjes: heb je den laatsten tijd nog iets van hem ge hoord? Ja, mijn vrouw logeert bij zijn zuster, waar hij ook in huis is, en zij schrijft, dat hij het heel goed maakt. Ik hoop, dat ik binnenkort nog eens iets van hem zelf hoor. Ik wilde wel dat hij getrouwd terug kwam met een echte dame! Ja, stemde Salmon peinzend toe, terwijl hij zich omdraaide en langzaam in de richting van het huis liep; dat hoop ik ook. Hier heefteen man nog meer een vrouw noodig, dan ergens anders. Harrel was altijd een aardige kerel. Hoe gaat het met mademoiselle de Floissac? vroeg Morrence plotse ling. Sedert ik het laatste hier was, heb ik haar niet meer gesproken. Ze is den laatsten tijd wel wat kalmer geworden ik denk dat ze zich het vertrek van Harrel erg heeft aangetrokken. Ik geloof dat ze dol op hem was misschien heeft ze 1 zich verbeeld dat hij van zijn kant ook niet ongevoelig was voor haar charmes. De beide mannen waren nu den kant van het huis genaderd, waar Harrel bij zijn eerste bezoek aan Rêve d'Or dat weemoedige liefde liedje had hooren zingen. In de sche merdonkere kamer lag Eulalie half dommelend op een divan voor 't open raam. Dat deed ze vaak tegenwoor dig. Ze was lang zoo levendig en ac tief niet meer als vroeger; uren kon ze niets doen, verloren in somber ge peins. Het gesprek onder haar venster deed haar opschrikken en plotseling herkende ze Morrence's stem. Ik verzeker je, dat Harrel nooit de bedoeling heeft gehlad, om juf frouw de Floissac omtrent zijn ge voelens voor haar te misleiden, ver klaarde de kapitein, in antwoord op Salmon's opmerking, die zij niet had gehoord. Hij moet natuurlijk ook hebben gezien dat ze heel knap is, maar daarmee is ook alles gezegd. Als zij meent, dat hij méér voor haai voelde, dan heel oppervlakkige vriend schap, heeft ze zichzelf misleid. Eulalie richtte zich op om het ge sprek nauwkeuriger te kunnen vol gen. Haar oogen begonnen te fonke len. Ik neem graag aan, dat je gelijk hebt, antwoordde Salmon, maar ik geloof, dat zij zóó gewoon is, dat ie dere man onmiddellijk het slachtof fer wordt van haar aantrekkelijkhe den, dat zij niet schijnt te kunnen be grijpen, dat Harrel zich daardoor niet heeft laten vangen. Moet ik uit je opmerking van zooeven, dat je hoopt dat hij getrouwd terugkomt, afleiden dat er in Engeland een meisje is, ven. Het zal een verzamelwerk van historische en belletristische opstel len zijn, onder hoofdredactie van Gorki, Molotof, Worosjilof, Kirof, Boebnof, Hamarnik en Stalin. Het besluit gaat vergezeld van een oproep van Maxim Gorki, waarin hij betoogt, dat in' den ijver van den so- cialistischen opbouw de tijd snel vliet en dat gemakkelijk vergeten wordt wat gisteren beleefd werd. Niet alleen de arbeiders- en boerenjeugd van de Sovjetunie, maar het proletariaat en de werkende massa van de heele we reld moeten weten, dat de overwin ning, welke bevochten is in de vier jaren, waarin „de half-verhongerde, half-naakte arbeiders en boeren bijna met bloote handen streden tegen le gers, welke knappe tsaristische gene raals georganiseerd hadden met de middelen van groot-grondbezitters en fabrikanten, tegen regimenten, waax- in bijna iedere mindere een officier was", een begin gemaakt heeft met een nieuwe wereldgeschiedenis en nieuwe, socialistische vormen van het leven van het werkende volk. De beschrijvingen, welke in dit verzamel werk vereenigd zullen worden, zullen moeten uitmunten door „eenvoud, klaarheid en waarachtigheid". Allen die zich de gebeurtenissen uit die ja ren herinneren, worden opgeroepen hun herinneringen te boek te stellen en aan de redactie op te sturen. „De deelnemers aan den revolutionnairen strijd moeten vertellen van hun deel neming aan de gevechten. Het zou niet slecht zijn, als de gewezen deel nemers aan de „groene beweging", de benden van Machno, Grigorjef, Tjoet- joenik en andere bandieten eveneens over hun optreden vertelden." Ter vergemakkelijking van 't werk wordt nog den raad gegeven ter beschrijving van de gebeurtenissen in groepen bij een te komen en de onderlinge verkla ringen aan elkaar te toetsen. 50 mlllioen voor de Bank van Engeland. De Barque de France en de Federal Reserve Bank (Amerika) hebben een crediet geopend van 50 millioen pond sterling voor de Bank of Engeland. Dr. Brünlng en Curtius naar Rome. Heden zullen dr. Brünlng en Curtius hun reis naar Rome aanvaarden. Dr. Brünlng wordt vergezeld door dr. Plank, Oberregierungsrat in de rijks kanselarij dr. Curtius door legatieraad Thomson. Maandagmorgen zullen de ministers naar Berlijn terugkeeren. Terug van de Zuidpool. Het ontdekkingsyaariuig „Discovery" arriveerde heden te Londen, na twee jaar te hebben doorgebracht in het Zuidpoolgebied. Kapitein Mackenzie verklaarde, dat tijdens de ontdekkings reis, welke ondernomen was onder leiding van sir Douglas Mamson, zeven nieuwe landstreken zijn ontdekt. Hij voegde eraan toe, dat de expeditie 4800 mijlen jn de antarctische wateren heeft afgelegd en dai zij wetenschap pelijke gegevens van buitengewone waarde ter beschikking heeft gesteld van de universiteit te Adelaide. Communistische actie in China. Gemeld wordt, dat de communisten te Canton en in het omliggende gebied groote activiteit aan den dag leggen. Voortdurend komen er onrustbarende berichten binnen, maar door de cen suur is het moeilijk de waarheid van deze mededeelingen te toetsen. Een betrekkelijk groot aantal Russische communisten is kortelings hier aange komen. Zij zijn over de verschillende wijken van Canton verdeeld en ver spreiden van huis tot huis vlugschrif- waaraan hij zijn hart heeft verloren? Inderdaad, het is nog een verre bloedverwant van hem. Een buitenge woon mooi meisje. Ik geloof, dat Har rel al van haar hield, toen zij nog op school was en ik hoop dat Barbara ook van hém houdt. Ze waren in elk gevat bijzonder goede vrienden. Nu, ik mag voor Harrel lijden, dat zij met hem mee terugkomt. De beide mannen verwijderden zich en de stemmen stierven weg. Eulalie werd vuurrood; ze trilde over haar geheele lichaam. Neen, ik zal het niet doen, mom pelde zij. Ik wilde mij behoorlijk ge dragen. Ik heb het dokter Meillet be loofd en ik heb mijn best gedaan. Maar dit is te veel! Zij verborg het hoofd in de handen en barstte in een woeste huilbui uit. Alles had ik hem willen terug? geven. Ik had het stuk uit den muur willen halen en naar bngeland terug sturen. Ik heb toch zoo mijn best ge daan om goed te zijn. Maar moet ik dat nu voor die andere vrouw doen? Dat zij met hem kan trouwen en hem gelukkig maken. Neen, ik wil niet, ik wil niet! Zij stond op en begon onrustig de kamer op en neer te loopen. Met een wild wanhoopsgebaar drukte zij de hand tegen de borst. Nooit heeft hij mij geschreven, sinds hij weg is, zette zij haar harts tochtelijke alleenspraak voort. Na tuurlijk was hij bij haar en heeft hij mij heelemaal vergeten. Haar fijne neusvleugels trilden en zij moest zich inspannen om te blijven staan. Maar plotseling richtte zij zich in haar volle lengte op. Goed! Nóóit zal hij het krijgen! Ik zal het wegnemen en vernietigen. Nooit zal hij met die andere op dat mooie landgoed wonen! Haastig wiesch zij haar gezicht, om de sporen van haar opwinding zoo veel mogelijk te doen verdwijnen, en toen zij de trap afging, neuriede zij het liedje, dat Digby Harrel uit het open venster had hooren klinken, toen hij na zijn eerste bezoek aan John Salmon's plantage wegreed: „Snel vervliegt het geluk, Dat de liefde kan geven. Maar de liefde der smart, Duurt heel het leven." Toen Eulalie aan het middagmaal verscheen, kon de kapitein niets bij zonders aan haar merken. Wel was zij bleeker dan anders, maar zij be groette hem met dien half schertsen den en toch zoo innemenden glimlach die haar bewonderaars zoo goed van haar kenden. Af en toe nam zij deel aan het gesprek en dan amuseerde Morrence zich niet weinig met haar rake, geestige opmerkingen. Toen ze van tafel opstonden, was et een hevige wind komen opzetten. Sal mon keek naar buiten en er kwam een ietwat angstige uitdrukking over zijn altijd zoo joviaal gezicht. De wind komt uit het Noord- Oosten, zei hij. Kapitein Morrence, ik geloof dat ik straks uw hulp zal moe ten inroepen en trouwens van ieder een, dien ik op de plantage maar te pakken kan krijgen. Waarom John? vroeg zijn vrouw verwonderd. Je denkt toch niet, dat er een orkaan komt opzetten? Ik moet tot mijn spijt bekennen dat ik dat wél denk. Ik verwachtte hem al een paar dagen, maar ik wilde je niet ongerust maken vóór het ab soluut noodig was. Maar ik zou je toch wel willen aanraden, alles wat je denkt noodig te hebben, in den kel der te brengen. Juffrouw de Floissac en de kinderen kunnen je helpen. Wij zullen ondertusschen de beesten in veiligheid brengen. Gaat u mee, ka pitein Morrence? We hebben geen tijd te verliezen! Toen Morrence en Salmon naar de weide galoppeerden, zagen zij boven de bosschen een groote, donkere wolk drijven, die steeds naderbij kwam, terwijl de wind hand over hand ster ker werd. Nauwelijks hadden zij de paarden in de stallen gedreven, of zij hoorden in de verte de boomen als riet kraken onder het geweld van den storm. Al de arbeiders van de plan tage waren op de weide te hoop ge- loopen en hielpen hun meester. Maar nauwelijks waren zij in het huis te ruggekeerd en hadden zij tijd gehad om. haastig alle deuren en luiken te grendelen, of Salmon's sombere vooi-- spelling werd bewaarheid. De wind was iets gedraaid en wierp zich nu met volle kracht op de voor zijde van Salmon's woning. De plan ter riep Morrence toe, hem te helpen de zware voordeur tegen te houden, terwijl de zwartjes zich ijlings naar het achterhuis begaven. Met groote moeite slaagden de beide mannen er in te verhinderen, dat de deur openwoei en de wind al wat zich in huis bevond, zou vernie len. Eenmaal werden Morrence en Salmon door de kracht van den or kaan terug gedrongen en met een he- vigen slag sloeg de deur open. (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwpschc en Langstraatsche Courant* 1 4

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1