De openioa Der Baardwisehe lens. commissie, excuseert zich dat hl] de vergadering niet heeft bijgewoond Hij wist er niets van en had geen convo catie gezien. De heer Brokx vraagt of de com missie wel gerechtigd is advies uit te brengen, wanneer de meerderheid niet aanwezig is. De Voorzitter zegt dat de rekening zelfs kan worden goedgekeurd ook al is ze niet door de commissie ingezien. De rekening wordt vastgesteld. 4 Vaststelling vergoeding Bijzonder Lager Onderwijs. De vergoeding voor de 3 scholen bedraagt f7 50 per leerling. 5. Adhaesiebetuiging brug by de Moerdijk. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, houdende een afschrift van het adres aan den Raad van Ministers gericht inzake het verkrijgen van een brug bij Moerdijk, met verzoek tot adhaesiebetuiging aan dit adres. De heer Brokx had liever gezien dat men actie voerde voor een brug bij Qorcum, maar kan zich desniettegen staande goed met het adres vereenigen Met algemeene stemmen wordt be sloten tot adhaesiebetuiging. 6. Aankoop brandweermateriaal. In de vorige vergadering is in prin cipe besloten tot aanschaffing van nieuwe materialen over te gaan, thans nu de begrooting hiervan gemaakt is, wordt definitief het besluit genomen. De heer Brokx vraagt of het niet mogelijk is de materialen door bemid deling van den plaatselijken ijzerhan- det te koopen, misschien kan die er dan ook nog iets aan verdienen. De voorzitter zai informeeren of langs dezen weg de middenstand een voordeeltje gedaan kan worden. 7. Wijziging Begrooting 1931. De post .steun werkloozen" wordt met f 10C0 verhoogd. Werkverschaffing. De voorzitter wil eenige mededee- lingen doen omtrent de werkverschaf fing, hij acht het evenwel beter dit in besloten vergadering te doen. De heer Brokx vraagt of het niet mogelijk is de zaak in het openbaar te behandelen. De voorzitter vindt het zeer moeilijk deze kwestie publiek te bespreken, vooral in verband met eenige mede- deelingen die hij hieromtrent te doen heeft. Spr. kan wei zeggen dat het gemeentebestuur het meest voelt voor werkverschaffing, daar 't geld dat aan steun wordt uitgegeven verloren is. Bovendien willen de werkloozen zelf liefst werk hebben. Het gemeente bestuur heeft geconfereerd met polder, en armbestuur en de vrijgestelden van den landarbeidersbond en gezamenlijk zijn plannen ontworpen, die den mi nister zullen worden voorgelegd. Er zijn plannen om grond aan te koopen en daarop de Waspiksche Dijk te ver voeren, verder om de havens uit te baggerenhet Armbestuur wil enkele perceelen grond ophoogen, en de polder zal de kade laten verbeteren. Wat de kosten betreft lijkt het spr, den besten weg deze over meerdere jaren te verdeelen de kosten zullen waarschijnlijk f 15000—f 25000 be dragen, doch de mogelijkheid bestaat dat de minister hierin ook een bijdrage geeft. De heer Brokx geeft in overweging ook met de afgevaardigden van andere bonden te confereeren. De kwestie wordt verder in besloten vergadering behandeld. Rondvraag. De heer Brokx komt nogmaals terug op de put die in het Strooien—dorp gemaakt moet worden. Hoewel Weth. Rubbens in de vorige vergadering heeft toegezegd de zaak te zullen af werken is er nog niets gebeurd. Spr. heeft verschillende menschen gespro ken, die graag een gedeelte van hun terrein willen afstaan om de put te slaan. Spr. zou graag zien dat deze zaak ^dle nu reeds 8 maanden hangt spoedig werd afgewerkt. Weth. Rubbens heeft op verschil lende plaatsen gevraagd wat men voor zijn terrein wilde hebben, doch nergens kon hij antwoord krijgen. De voorzitter zegt zelf onnoodig te vinden dat daar een put gemaakt wordt, maar daar de gemeenteraad er toe besloten heeft, moet het natuur, lijk gedaan worden. Er staan daar 5 huizen, waarbij één put, die echter geheel verwaarloosd isspr. vreest dat het met de nieuwe in dezelfde richting zal gaan. B. en W. zijn ter plaatse een kijkje wezen nemen, om te zien waar de put het best geslagen zal kunnen worden. Aan een persoon en ook aan het polderbestuur is daarna een schrijven gericht, en van de polder is zoo juist toestemming gekregen om daar de put te maken. Aan Sabelkous is reeds prijsopgaaf gevraagd, het zou echter verstandig zijn alleen de ringen te koopen en het werk door werkloozen te laten uit voeren. Brokx. Wij maken wel eens aan merkingen op het Ministerie, omdat men daar dikwijls lang laat wachten, maar dit heeft ook 8 maanden geduurd. Het is tóch wel eigenaardig dat B. en W. geen toestemming konden krijgen om de pomp te plaatsen; de eerste grond—eigenaar dien ik het gisteren gevraagd heb, vond het al goed. Brandweer. De heer Brokx merkt op dat de tuin van dhr. van Dijk, door den laatsten brand zeer beschadigd is, en vraagt of daarvoor geen schadevergoeding kan worden gegeven. De Secretaris bevestigt dit, de tuin moest door de brandweer vernield worden. De voorzitter vindt het billijk dat daarvoor een vergoeding gegeven wordtdhr. van Dijk moet daartoe dan maar een verzoek indienen. De heer Brokx heeft verder nog gehoord dat dhr. Henne, die de maté. chaussée's te Waalwijk gehaald heeft j nog geen schadevergoeding gekregen j heeft. De voorzitter zegt dat voor den heer Henne wel een vergoeding is vastge steld, hij heeft deze echter nog niet opgevraagd. Wat betreft de kwestie der Waal- wijksche brandweer deelt de voorzitter mede dat hij aan het gemeentebestuur van Waalwijk heeft geschreven dat de kosten niet konden worden vergoed, daar geen opdracht was gegeven om de motorspuit te laten komen. Waalwijk heeft hierop geantwoord dat bij onderzoek gebleken is dat de hulp is ingeroepen door middel der telefoon—aansluiting van dr. Wijffels. O.m. is van deze aansluiting gebruik gemaakt door den burgemeester van Raamsdonk, echter niet om Waalwijk op te bellen. Het is dan ook niet be kend wie dit gedaan heeft. Er wordt echter op gewezen, dat bij de aankomst der motorspuit direct dank betuigd is aan de Waalwijk, schen opperbrandmeester, en toen men weer wilde vertrekken werd verzocht nog even te blijven voor nablussching. B. en W. kunnen hierin echter geen aanleiding vinden om tot uitbetaling over te gaan. De heer Brokx vreest dat men hier- door eventueel later in moeilijkheden zou kunnen komen. Spr. begrijpt trou wens niet dat niet achterhaald kan worden wie de hulp heeft ingeroepen. v. d. Rijken. Wie heeft opdracht gegeven om de maréchaussées in Waalwijk te halen Secretaris. Dat heb ik gedaan. De voorzitter meent dat dhr. v. d. Rijken te ver gaat en van de rondvraag misbruik maakt. U stelt die vraag alsof U wilt zeggen: .Wat is dat nou, wie heeft dat nou weer gedaan". Ik kan me best indenken dat de opper brandmeester dezen maatregel genomen heeft. De heer v. d. Rijken zegt geen ver keerde bedoeling te hebben gehad met het stellen van deze vraag. Het doen van deze vraag is toch nog geen critiek uitoefenen. Spr. stelde zijn vraag alleen naar aanleiding van het geen hij hoorde zeggen over een ver goeding aan dhr. Henne. De heer v, d. Rijken heeft in de vorige vergadering eenige vragen ge steld betreffende de brandweer, waar van er echter nog pas één, die betref fende het materiaal, beantwoord is. Spr. vraagt wat besloten is omtrent wegafsluiting, het plaatsen van lan taarns en politie—toezicht. De voorzitter zegt dat de opper, brandmeester hiervoor al de noodlge maatregelen genomen heeft. Bij iedere spuit is een lantaarn geplaatst. Ook spr, acht het gewenschl de straat bij brand af te sluiten. De heer v. d. Rijken acht ook de vergoeding die de brandmeesters krij gen veel te laag. Deze zaak is vol gens spr. niet in orde en wanneer B. en W. niet spoedfg maatregelen treffen, zou men voor het feit kunnen komen staan dat de brandmeesters bedankten. Voorzitter. Daar geloof ik niets van. v. d. Rijken. Ik weet het welzeker. Voorzitter. Dan blijft men niet con sequent. U moet bedenken dat er ook eereambten zijn. Indertijd is de vrij willige brandweer opgericht op initia tief van Waspik's Belang. Die brand weer heeft aardig gewerkt. Ik geloof trouwens dat ze moeilijk te salarieeren zou zijn. De heer Brokx zou die menschen die zich beschikbaar stellen een ver goeding willen geven. De voorzitter merkt op dat het toch een vrijwillige brandweer is. De heer Brokx acht dit karakter van „vrijwillig" al lang verdwenen. Er is toch ook een opperbrandmeester die gesalarieerd wordt. Spr. weet zeker dat verschillende brandmeesters zullen bedanken als de toestand zoo zou blijven. De heer Verschure vindt dat de brandmeesters dan 'n dergelijk verzoek tot den raad moeten richten. Men behoeft toch niet op de zaak vooruit te loopen, De heer v. d. Rijken vraagt B. en W. de zaak nog eens te onderzoeken en in de volgende vergadering met een voorstel te komen. Aldus wordt besloten. Steunregeling. De heer Smils vraagt of de steun regeling voor werkloozen weer niet in werking kan treden. De voorzitter antwoordt dat de werk verschaffing pas op het laatst van September kan beginnen, het is dus wel gewenscht tot dien tijd steun te verleenen. Spr. stelt voor de steun regeling thans te doen ingaan, waartoe met algemeene stemmen besioten wordt. Hierna wordt de vergadering ge sloten, en gaat de raad over in geheime zitting. BUITENLAND. De Duttsche ministers In Rome. De Duitsche ministers Biüning en Curtius brachten eind vorige week hun bezoek aan Rome, teneinde daar de besprekingen van Chequers, Parijs, Londen en Berlijn voort te zetten. Er werden verschillende conferenties ge houden met de Italiaansche ministers Mussolini en Qrandi, waarbij de Euro- peesche toestand uitvoerig besproken werd. Men was het er over eens dat samenwerking van alle regeeringen noodig is en dat in de eerste plaats plaats de a.s. ontwapeningsconferentie moet slagen. Zaterdagmiddag werden beide Duit- schers door den Paus in het Vaticaan in audiëntie ontvangen. Van een bezoek aan den Koning van Italië moesten de ministers afzien daar deze buiten Rome vertoeft. Mussolini heeft de uitnoodiging om een tegenbezoek aan Berlijn te brengen aanvaard. Mussolini naar het Vaticaan Naar de Romeinsche correspondent van de „Neu Zuricher Ztg." meldt, moet Mussolini het plan hebben, bin nenkort een bezoek aan het Vaticaan te brengen, waarbij dan een ontmoe ting tusschen den Paus en den duce zal plaats hebben. Men verwacht, dat dit bezoek reeds deze maand zal plaats hebben, hoewel de juiste datum nog niet is vastgesteld. Naar verluidt, zijn alle voorbereidende formaliteiten reeds vervuld Het Fransch bezoek aan Berlijn. „Paris Soir" meent uit bevoegde bron te hebben vernomen dat de reis van den Franschen minister-president Laval, den minister van buitenlandsche zaken en van den minister van finan ciën aan Berlijn den I5den Augustus (Maria Hemelvaart) zal aanvangen. Disconto in Duitschland. Het disconto in Duitschland is van 15 op 10verlaagd. Een mislukt „Volks—Entscheid" Een rustig verloop in heel Pruisen. Schietpartij te Berlijn. Aanslag op een D—trein. Het volksreferendum in Pruisen, waarbij ontbinding van den Landdag werd gevraagd, is op een mislukking uitgeloopen. Van de rond 26 500 000 stemgerechtigden, brachten 9.800.000 ofwel 36.9 pCt. hun stem uit ten gunste van ontbinding, zoodat er nog ongeveer 3'/a millioen ja—stemmers te kort kwamen. Het aanblijven der regeering—Braun is door dezen uitslag dus verzekerd. Over het algemeen is de verkiezings dag in geheel Pruisen rustig verloopen. Slechts uit Berlijn, Breslau en Halle wordt een betrekkelijk gering aantal arrestaties gemeld Meerendeels waren deze hei gevolg van kleine overtre dingen, zooals pogingen tot 't vormen van optochten, het in brand steken van reclamezuilen etc. Schietpartij ie Berlijn. De vrees dat het te Berlijn nog tot ongeregeldheden zou komen is be waarheid. Des avonds ontstond een ernstige schietpartij op den Bülow— Piatz, waar zich een groote menschen- menigte voor het gebouw van de communistische „Rote Fahne" had verzameld, om kennis te nemen van de resultaten van het referendum. Reeds in den vooravond had 't publiek hier een opgewonden houding aan genomen. Plotseling vielen voor de Babylonbioscoop verscheiden schoten. De politie beantwoordde het vuur en er ontstond een schietpartij, waarbij twee politie--officieren werden gedood en één zwaar gewond, terwijl ook aan de zijde der communisten dooden en gewonden vielen. Onmiddellijk traden de politie— afdeelingen met kracht op. Met de blanke sabel en de revolver in de hand ontruimden zij het plein. In allerijl vluchtten de menschen naar de donkere zijstraten of zij verscholen zich in de donkere gangen van huizen. Alle voorbij komende automobilisten, motorrijders en voetgangers werden gefouilleerd, terwijl de politie de ven sters en banken in de zijstraten scherp in het oog hield. Qeruimen tijd bleven er echter nog schoten vallen, hetgeen de politie noodzaakte enkele gebouwen te door zoeken. Het gerucht ging, dat er aan de zijde der communisten 15 personen gedood zouden zijn. Dit wordt echter door de politie tegengesproken, die verklaart dat er vier; burgers gedood en 15 zwaar gewond 2ijn. Het aantal lichtgewonden is niet met zekerheid bekend. De communisten hebben ver scheidene hunner gewonden mede genomen. Twee Engelsche journalisten, corres pondenten van een Londensch blad te Berlijn, werden toen zij voor het stemlokaal in de Koesliner Strasse fotografische opnamen wilden maken, door een troep communisten aange vallen en tegen den grond geslagen. Beide journalisten werden licht gewond. De treinaanslag. Op den sneltrein Bazel—Frankfort a. d. Main—Berlijn, die 's avonds om 10 uur 22 op het Anhalter—station te Berlijn moet aankomen, is Zondagavond tusschen 9 en 10 uur bij jüterbog een dynamietaanslag gepleegd. Kort nadat hij het station Jüterbog had verlaten, hoorde de machinist plotseling een geweldigen knal, waarop hij direct de rem in werkingsteldeen pogingen aanwendde om den trein tot stilstand te brengen. Voor dat dit echter gelukte, waren reeds 7 wagons plus de goederenwagen en de restau ratiewagen uit de rails geloopen en van de helling van den spoordijk gestort. Twee reizigers werden zwaar gewond, dertien liepen minder ernstige en zestig lichte kwetsuren op. Voorts werd bij het reddingswerk een lid der reddings brigade gewond. Dank zij den stablelen bouw der wagons is de materieele schade be trekkelijk gering, wat echter tevens te danken is aan de constructie van de buffers, die een in elkaar schuiven der wagens verhinderen. Slechts de achter ste wagen, die nog voorzien was van gewone stootbuffers, werd ernstig beschadigd. De reizigers werden toen met den D—trein uit München, die eenige oogenblikken later de plaats des onheils passeerde, naar Berlijn vervoerd, waar zij kort na één uur 's nachts aankwamen. De machinist heeft het volgende omtrent de ramp verklaard Toen de D—trein Jüterbog verlaten had, reed hij met een snelheid van 100 KM. per uur. Plotseling hoorde ik een donderenden knal en zag groote vlammen om mij heen. Ik heb terstond geremd, doch merkte spoedig daarop, dat de trein uit de rails geloopen was en op de dwarsliggers verder sprong. De trein is op deze wijze nog een vierhonderd meter doorgereden. Loco motief en goederentrein stonden toen nog; alle andere wagons vieien om. in de duisternis ontstond natuurlijk een wilde paniek, kreten om hulp en angstgeschreeuw snerpten door de lucht. Wie eenigszins kon, werkte zich door de vensters van de wagons naar buiten. De eerste hulp werd vervolgens door inwoners van het dorp Zinna verleend. Na eenigen tijd verschenen toen ook de Rijksweer en de brandweer uit Jüterbog, die met fakkels en schijn- werpers er voor zorgde, dat de plaats van de ramp werd verlicht. Naar van de zijde der Reichsbahn— directie wordt medegedeeld, heeft men naar aanleiding van den aanslag op den D—trein Bazel—Berlijn, op alle baanvakken verscherpte controle in gesteld. Naar Wolff verneemt is bij het deskundig onderzoek, dat Maandag den geheelen dag heeft geduurd, vast gesteld dat de daders met dynamiet gevulde gasbuizen als bommen hebben gebruikt en die door middel van een 170 M. lange leiddraad met 'n', zaklamp batterij tot ontploffing hebben gebracht. Verder is uitgemaakt dat waarschijn lijk drie daders den aanslag hebben gepleegd en dat de aanslag een politiek karakter draagt en het werk is van radicale elementen. De stoffelijke schade, door den aan slag veroorzaakt, zal naar schatting ver over het millioen mark bedragen. Men heeft een ernstig spoor der daders gevonden. Opening nieuwe Nederlandsche Paviljoen. Op 18 Aug. a.s., des middags te 3 uur, zal op de Int. Koloniale Tentoon stelling te Parijs het nieuwe Neder landsche paviljoen officieel geopend worden. Deze officieele opening en de rondgang door de tentoonstelling zal worden uitgezonden door den K.R.O. Mgr. Dr. Nolens. In den toestand van mgr. dr. W. H. Nolens, die de vorige week reeds bezorgdheid wekte, is sindsdien geen verandering ten goede gekomen. BINNENLAND. De overbruggihg van het Hollandsch Diep. Het Kamerlid van der Waarden heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de Minister van oordeel, dat, naast de verkeersverbetering der drie doorgaande wegen met overbrugging over de groote rivieren via Nijmegen, 's-Hertogenbosch en Keizersveer, weike eerlang tot stand komen, reeds on middellijk een vierde overbrugging ter hand genomen dient te worden Is de Minister bereid, gelet op de groote geldelijke offers, welke geëischt zouden worden voor de uitvoering van een vierden doorgaanden ver keersweg met overbrugging van het Hollandsch Diep, af te wachten waar toe de verkeersontwikkeling over de genoemde drie overbruggingen leiden zal, alvoretis tot uitbreiding van het aantal over te gaan? Is de Minister van oordeel, dat nu reeds kan worden uitgemaakt, dat een vierde overbrugging moet geslagen worden over het Hollandsch Diep bij Moerdijk en niet met het oog op de kortste verbinding met het Zuiden en de Zeeuwsche eilanden nabij Willemstad Is de Minister bereid het moeilijke vraagstuk van de meest gewenschte plaats en de functie welke de bestaande Moerdijkspoorwegbrug daarbij kan blijven vervullen, grondig te doen onderzoeken en aan de Kamer de uitkomsten van dit onderzoek mede te deelen. alvorens de beslissing geval len is? Philips grond aan Philips-werkloozen. De N V. Philips gaat van haar gron den lapjes van 100—300 M2 beschik baar stellen aan haar geheel of gedeel telijk werkloozen, opdat dezen op den grond groenten en aardappelen kunnen telen. De uitgifte strekt om niet, of tegen een vergoeding van 40 c, per jaar per 100 M2. Bij goede bebouwing wordt een langer bezit in uitzicht gesteld. De gronden liggen bij de woningcom plexen. PROVINCIAAL NIEUWS. WAALWIJK, 12 Aug. 19311 V m. Baardwijk was Zondagmiddag in feeststemming ter gelegenheid van de plechtige opening der nieuwe muzieknis. Alles trok naar het plein, waar voor enkele maanden nog het oude raadhuis het grootsche verleden van Baardwijk symboliseerde en waar nu de mooie nis preikt achter een fleurig bloemenperk Tegen 4 uur verzamelde zich een groote menigte op het nieuwe plein, Het weer liet zich niet bijster gunstig aanzien, doch gelukkig wist een stevige Westenwind het droog te houden, behoudens een fiksch buitje lijdens de speech van den heer Veltman. De genoodigden hadden plaats ge nomen op de gereserveerde stoelen die voor de nis geplaatst waren. We merkten onder hen op den Z.Eerw. Pastoor van Erp, WelEerw. Heer Kap. Aliard, den Ed.achtb. Heer Burgemeester Moonen en de beide Wethouders de heeren W. Eibers en F. Smolders, loco-secretaris J. van Mierlo, verschil lende gemeenteraadsleden, de E Achtb. Heer J. A. J. van Heljst, oud-burge meester van Baardwijk de heer fos van Heijst te Drunen, oud-voorzitter en eere lid der harmonie St. Jan, de be kende oud-Baardwijker Mr. P. Loeff te 's Bosch, het bestuur der vereeniging „Waalwijks Belang" en de Besturen der Zangvereenigingen „Tot Bloei der Toonkunst", „Oefening en Vermaak", „Tavenu", Vooruitgang zij ons Doel" en verder het bestuur der harmonie „St. Jan„ en het voltallige kiosk- comité. Het eerste beklom de heer Oer, Veltman als Voorzitter van het kiosk comité de treden der nis, om het bouwwerk namens de burgerij over te dragen aan de Harmonie St. Jan. Zeereerw. Heeren, Edelachtbare Heeren. Dames en Heeren. Als voorzitter voel ik mij verplicht U voor alles den dank van ons Comité over te brengen, dat U gehoor gegeven hebt aan onze uitnoodiging, om door Uwe tegenwoordigheid aan deze voor ons zoo gewichtige gebeurtenis meer luister bij te zetten. Een bijzonder woord van dank zijn wij verschuldigd aan den Edelachtb. Heer Burgemeester, die aanstonds bereid gevonden werd, om deze mu zieknis officieel in gebruik te doen nemen. Bij de eerste-steenlegging heb ik er reeds op gewezen, dat hetgeen hier gebeurt een historische achtergrond heeft. Door de slooping van het raadhuis verdween immers de laatste herinne ring aan de gemeente Baardwijk, maar door deze muzieknis verrees tegelijker tijd 'n blijvend symbool van de eens gezindheid, die door de annexatie niet verloren is gegaan. Toen wij ruim een half jaar gele den onze eerste vergadering hielden, hadden wij niet durven hopen reeds zoo spoedig het enorme bedrag, dat voor den bouw van een kiosk gevergd werd, bijeen te zullen krijgen. Wat toen schier onmogelijk scheen, is thans een feit geworden en dwingt de bewondering af van andere ge meenten. Ik weet het, inwoners van Baardwijk, zware offers zijn van U gevraagd in dezen malaise-tijd; te zwaar zelfs voor de alom bekende Baardwljksche vrij gevigheid. Maar dat is geleden en zal spoedig geheel zijn vergeten, terwijl de herin nering, aan Uw schoone daad zal blijven voortbestaan een herinnering waarvan de groote Duitsche dichter Schiller zegt: Zij is als een Paradijs, waaruit men niet verdreven kan wor den. Ik dank U allen daarom voor Uw financieelen steun, voor Uwe mede werking, die ons Comité in de gele genheid hebben gesteld, om namens U dit cadeau aan de harmonie te kunnen aanbieden. Ik sta er werkelijk verlegen mee, wanneer ik woorden van dank moet gaan uitspreken, 't Is alles zoo mooi zoo schitterend gegaan van den be ginne af. Ik zou de smartkreet uit de Max Havelaar om willen zetten in 'n juich kreet en uitroepen „Wijs mij de plaats, waar we tevergeefs hebben aange klopt!" en ge zult 't niet kunnen. Was daar niet de vorstelijke gift van den beschermheer van de Harmonie, den Weled. Heer Donkers, op wiens steun men hier nooit, nooit tevergeefs een beroep doet Was daar niet het dubbeltje van

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2