1 i§Wt rS f f HiflK idverleer) in I ld. r'r Vtf. r i BflFTiTlHto, Hierop letten! f f „i Mrttidlilf 14 den arme, dat wij hebben moeten weigeren, omdat het uit den mond gespaard moest worden Was daar niet het eenparig besluit van den gemeenteraad, om onze wen- schen in te willigen Was daar niet de spontane aanbie ding van WaaiwQks Belang, om een avondconcert te doen houden Heeft de Redactie van „De Echo van het Zuiden", hoewel wij geen geld meer beschikbaar hadden, toch niet op loffelijke wijze voor de noodige publicatie zorg willen dragen Zijn de Vereenigingen hier tegen woordig niet het bewijs van de be langstelling, die ons streven in de plaatselijke muziekwereld had En last not leasthebben wij in den gemeente-opzichter, den heer van Halten niet een man gevonden, die geheel belangeloos ontwerpen schiep, ons met raad en daad onvermoeid ter zijde stond en zich met het toez'cht op de uitvoering belastte Aanvaard allen, vooral U mijnheer v. Hullen, den oprecht gemeenden dank van alle inwoners van voormalig Baardwijk. Harmonie Sint Jan. Namens de geheele burgerij bied ik U dan deze muziéknis aan. U bebt kunnen beluisteren, hoe men hier met Uwe vereeniging medeleeft en ik feli citeer U van harte met dit schoone geschenk, maar meer nog met het telt, dat allen, zonder een enkele uit zondering, hun offer, groot of klein hebben gebracht. Moge elk lid, wanneer hij zich naar het repetitie-lokaal begeeft en dan deze nis dus passeert, er aan herinnerd worden, dat de eensgezindheid, die deze nis heeft gebouwd, van hem elscht, dat hij het zijne er toe bijdrage, om de eensgezindheid in de vereeni- ging te bewaren. Ik spreek de verwachting uit. dat U de milde gevers uit dankbaarheid dikwijls op een concert zult onthalen, dat Uwe vereeniging moge groeien en bloeien, opdat men eens met dezelfde trotsch, waarmede men in Baardwijk vroeger sprak van Onzen Minister, op festivals en concoursen zal kunnen spreken van Die daar blazen? Dat is „Onze Harmonie 1" Mag ik thans den Edelachtb. Heer Burgemeester verzoeken, over te willen tot de opening. Een krachtig applaus beloonde den heer Veltman voor zijn met gloed en warmte uitgesproken woorden. Hierna ging de E.Achtb. Heer Bur gemeester over tot de opening der muziéknis waarbij hij de volgende toespraak hield. Mijnheer de Voorzitter, Mijne Heeren, Het is mij werkelijk een genoegen vandaag in de gelegenheid te worden gesteld deze muziéknis met eenige plechtigheid te openen, ik heb met graagte voldaan aan het verzoek daartoe tot mij gericht, met te meer voldoening nog omdat ik indirect aandeel heb gehad in deze pleinvorming en in de totstandkoming van deze nis. Het is bekend dat het afbreken van het oude raadhuis van v.m. Baardwijk, vooral bij de oudere garde ontstem ming heeft gewekt. Ik kan goed be grijpen dat gevoelige snaren zijn in trilling gebracht en dat men met wee moed heeft gezien dat dit gebouw, waaraan dierbare herinneringen ver bonden waren, onder de handen van den slooper viel. Vele oud—Baard- wijkers hebben menige schrede naar dit raadhuis gezet, met opgewekten gang, maar ook met droeven tred. Vaders togen daarheen vergezeld van verwanten of buren om de geboorte van hun kinderen aan te geven. Daar heen gingen ook de verloofden om zich in ondertrouw te laten verbinden an later om de huwelijksbanden door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te laten vastknoopen. Maar daarheen togen ook de bloedverwanten om aangifte te doen van een dierbaren overledene, en daarheen gingen zij die steun en opbeuring noodig hadden, en Z1 zijn de treden van het raadhuis "gtroost en gesterkt afgekomen. Ik begrijp daarom goed dat de aan blik van het raadhuis by vele ouderen steeds weer herinneringen opwekte die diep in het hart werden gekoesterd, en waarin men zelfs de naaste om geving niet meer wenschte te doen deelen. Zulke menschen moet het aan het hart zijn gegaan dat de sloopers hun handen sloegen aan het gebouw, dat voor hen een schakel beteekende met het verleden, en het broksgewijs onder hun mokers deden verdwynen. Maar is dit dan ook een reden, moeten die herinneringen een beletsel vormen om het raadhuis af te breken. Straks, wanneer het nieuwe gemeente huis in Waalwyk gereed zal zyn, zal ook daar het oude raadhuis, dat thans nog in gebruik is, afgebroken moeten worden. Ook daaraan zijn even dier bare herinneringen verbonden als aan het raadhuis van oud-Baardwyk dat thans gesloopt is. Vraag U niet af of Uw kinderen later het ouderhuis zullen sparen, het huis waaraan gij zoozeer zijt gehecht, dat Uw leven vervuld heeft en dat van uw ouders en groot-ouders. Wanneer dat huis later schril tegen het comfort der moderne woningen zal afsteken zullen zij het meedogenloos naar beneden halen en op dezelfde plaats een moderne woning zetten, die aan- trekkeiyker is, en meer gerief biedt. Dat is 's menschen en 's werelds lot, het oude is bestemd om te verdwynen en te worden vergeten, en het nieuwe dringt zich daarvoor In de plaats. Maar, zullen anderen zeggen, er is ons een gebouw afgenomen dat ons herinnerde aan het zelfstandig bestaan onzer gemeente. Zeker de bakens zijn verzet toen 't gety verliep, maar gelooft gij dat het nut heeft te teeren op ver gane grootheid. Oij weet dat meerdere schryvers de gehechtheid aan de grootheid van vroeger jaren tot onder werp van hun,roman hebben .gekozen, en zy schetsten daarin hoe het uitscha kelen der werkeiykheid van het heden, en het doodzwijgen en doodzyn van de ontwikkeling van het maatschappe- lijk verkeer en de toepassing van nieuwe uitvindingen die het leven kunnen veraangenamen, hoe dit dood zwijgen endoodzien het leven versuft en verduft en dat het in het licht van heden beschouwd een leven is waarvan alle energie gedood is. In Waalwijk, waar alles dringt naar vooruitgang, kunnen we een dergeiyke geest niet voeden 1 Trouwens voordai stuk herinnering dat we hebben weg genomen, krijgt ge een brok leven terug. Vanuit deze nis zullen U toe golven de klanken Uwer Harmonie „St- jan" en Uwer Liedertafei. De oud—Baardwykers zullen zich hier verzamelen op dagen van vreugde en hier treffen hun familie, vrienden en buren en zy zullen hier hun zorgen en huiseiyke beslommeringen vergeten en trotsch zyn op dien zoon die daar zulk een kranig figuur slaat tn het korps, of op dien echtgenoot die een waardig lid der liedertafel is. De muziek zal U opwekken en de scha duwen zullen door licht worden ver drongen. Ik voel my daarom gedrongen het comité hartelijk dank te brengen voor de opgewekte en opwekkende propa ganda en den nooit falenden ijver, waarmede dit schoone resultaat is be reikt. Door de eensgezindheid van Baardwyk is hier een middelpunt ver kregen, een centrum van feestvreugde dat, daaraan twyfel ik niet de saam— hoorigheid van Baardwyk zal ver— hoogen. Maar die saarnheorigheid, geleid door dit milieu van vreugde, zal geen enghartige saamhoorigheid zijn die schade doet aan de groote gemeenschap Waalwyk, die wy allen samen vormen. Ik ben ervan overtuigd dat dit plein en deze nis algemeene bevrediging zal schenken, en dat de harmonie St. Jan in de prachtgelegenheid welke hier geboden wordt aanleiding zal vinden om door ernstige studie ook de hoog gestemde verwachtingen te bevredigen. Ik bied aan het comité myn harteiyke gelukwenschen aan en ik hoop dat het tot In lengte van jaren ldoenine zal mogen terugzien En hiermede, Myne Heeren, wil Ik gaarne overgaan tot de opening der muziéknis. Als de burgemeester het zyden lint dat de nis afsloot heeft doorgeknipt ontbarst een krachtig applaus uit de groote menigte van toehoorders. In welgekozen woorden bracht de heer A. de Leeuw, voorz der harmonie St. Jan hierna dank aan burgemeesler. kiosk—comi en Baardwyks burgery. Dankwoord A. de Leeuw. Ook deze woorden werden met een krachtig applaus beloond. Gemengd Nieuws. Nederlandsch /acht gezonken. Zondag is in de nabijheid van het Borumer Diep nabij de monding van de Elbe het Nederlandsche jacht „Par- cifal", uit Rotterdam omgeslagen en gezonken. Van de drie inzittenden is één verdronken. De beide andere op varenden slaagden er in in de roeiboot te komen. Zij werden later door een visschersboot opgepikt en aan land gebracht. Tragisch einde van een gezin. Op het meer van Constanz is een ernstig ongeluk gebeurd. Een gezin van vier personen had een roeiboot gehuurd om daarmee een tochtje op het meer te maken. Later werd de boot gevonden, die zonder inzittenden ronddreef. Er werd terstond een on derzoek ingesteld, waarbij het lijk van de moeder werd gevonden. De lijken van vader, zoon en dochter konden echter nog niet worden geborgen. Ontzettende ramp teHankau. Zondag is op de renbaan te Hankau de groote tribune, welke geheel gevuld was met de vluchtelingen der over- stroomingsramp, ingestort, waardoor 400 personen om het leven kwamen. Door de verwarring, welke door deze ramp werd veroorzaakt, geloofde men eerst, dat de muren van het nabijge legen ziekenhuis door het ondermij nende water van den Jangtsekiang waren bezweken. Een muur omgewaaid te Utrecht. Een hevige rukwind heeft Zaterdag middag omstreeks zes uur aan de Potterstraat te Utrecht een der muren omver geworpen, die opgetrokken zijn voor den winkel van De Unie, die naar voren wordt uitgebouwd. Deze muur, die ongeveer 4 bij l'/a meter oppervlakie heeft en slechts weinig gesteund wordt, doordat hij buiten de huizenrij uitsteekt, stortte van minstens tien meter hoogte op straat, juist toen een aantal passagiers den tramwagen van lijn 4 en de Zeister tram verlieten. Zij staken de straat over om op het trottoir beschutting tegen den regen te zoeken. Plotseling werden enkelen hunner bedolven onder het puin van den val lenden muur. De hevig verschrikte omstanders ijlden toe om zoo noodig hulp te verleenen. Het bleek, dat een viertal personen door de steenen, te zamen ongeveer een hoeveelheid van twee karrevrachten vormend, letsel be komen had. Een ervan is ernstig ge wond. Zeilboot verongelukt. De opvarenden verdronken. Maandagavond waren, naar Het Volk meldt, op de Rottemeren, op ongeveer een half uur afstand van Zevenhuizen, twee jongemannen uit Zevenhuizen, de 25-jarige M. Knoop en zijn 17-jarige broeder G., aan het zeilen. Zij werden door het slechte weer overvallen en, naar het schijnt, waren zij niet in staat de boot te besturen. Het vaartuig is in den loop van den avond omgeslagen. Beide zeilers zijn verdronken. Gister morgen zijn, op ongeveer een half uur afstand van Zevenhuizen, de lijken van de beide jongemannen opgehaald. De gebroeders K. waren naar Rot terdam geweest, om de door hen ge kochte zeilboot te halen. Opdeneersten tocht naar huis zijn zij verongelukt. Door een vallenden mast getroffen en gedood. Gistermiddag is de 33-jarige schipper A. Oostinga uit Rotterdam, die met zijn schip voor een scheepswerf in de Hijmanswetering bij Alfen a. d. Rijn lag, gedood door het omvallen van den mast van zijn vaartuig als gevolg van het breken van een staaldraad. De man laat een vrouw met vier jeug dige kinderen achter. Bij het baden verdronken. Bij het baden in de Lek is gister middag de 17-jarige boerenknecht J. H. v. Montfoort uit Jaarsveld ver dronken. Twee ton verduisterd? Naar wij vernemen, zijn aan de stroocartonfabriek „De Dollart* te Nieuwe Schans ernstige malversaties ontdekt. Volgens het voorloopig onder zoek zou sinds 1916 een bedrag van ongeveer tweehonderdduizend gulden zijn verduisterd. De directeur der fabriek is in de laatste vergadering van aandeelhouders, op 30 Juni j.l. plotseling ongesteld ge worden en «verleden. Hij wordt nu verdacht van deze verduisteringen, waarvan het onderzoek nog wordt voortgezet. Een aandeelhoudersvergadering zal worden uitgeschreven. I pui v J fM1 -• - Groep-foto van genoodigden en comité-leden voor de nieuwe Waalwijk, v.m. Baardwijk. muziéknis te Edelachtb. heer Moonen, J Namens de Harmonie dank ik U voor de goedheid die U hebt willen toonen, op verzoek van het comité, deze muziék nis officieel te openen. Zoolang wij U, burgemeester, kennen hier in onze gemeente, hebben wij niet anders kunnen constateeren <kui dat U een steun waart voor vereenigingen die iets goeds willen bereiken. Nooit hebben wij tevergeefs bij 1 aangeklopt, altijd was U bereid te helpen en onze voor spraak te zijn bij Uwen raad. Voor alles wat U voor onze vereeni ging hebt gedaan, danken wij U van gan seher harte en wij hopen dat U nog lange jaren voor de gemeente moogt gespaard blijven, dan zal het ons goed gaan. Want wij witten terdege iets goeds bereiken. Dames en Heeren genoodigden, De Harmonie zou te kort schieten in dien ook zij niet de opgekomenen, die hun sympathie bewijzen, een woord van dank bracht. Met blijdschap constateeren wij, dat van uit geheel onze gemeente dames en heeren zijn opgekomen om getuige te zijn van de grootsche daad, welke heden de harmonie St. Jan ter eere, wordt ge steld. Wij heeten U allen welkom en danken u voor de sympathie die u allen hiermee bewijst. Wij danken onze broeders en zusters in de kunst, die hunne muzikale nedewerking willen verleenen op dezen voor ons onvergetelijken dag. Wij heeten u welkom op onze muziék nis en hopen dat deze u goed moge be vallen, opdat u met graagte nog eens zoudt terugkomen. U bent ten allen tijde welkom. ZeerEerw. heeren, Edelachtb. heeren, Dames en Heeren, Reeds lang hadden wij het gemis van een kiosk gevoeld, totdat de hoofden bij elkaar werden gestoken om te trachten, indien mogelijk, in het bezit daarvan te komen. De eerste definitieve schrede daartoe gezet, was de algemeene oproep lol u Baardwijkers, in onze circulaire van 6 October 1930. Wij hadden het gewaagd op een be roep te doen, wat volgens ons eigenlijR onuitvoerbaar was; zoo'n kiosk kostte te veel om de contanten daarvoor bijeen te krijgen. Met den moed der wanhoop togen wij naar de eerste algemeene vergadering, het uitwerksel van onze circulaire. Toen ging direct een pak van ons hart, toen wij bemerkten met welk een sympathie dezen oproep was ontvangen geworden. (lij herinnert het u allen nog, comite- leden, de zaal bij den heer W. v. Helvoirt was bijna bezet. En waarom, dames en heeren. Enkei en alleen: de harmonie had u opgerot' pen, uwe harmonie liad verlangens en met graagte gingt 11 luisteren naar die verlangens, met den besten wil deze, ndien eenigszins mogelijk, te vervullen. Een keur van krachten pakten aan. „Ja natuurlijk, de harmonie moet een kiosk hebben, wij zullen er voor zorgen" en het begin was gemaakt. Thans ziet u de verwezenlijking van ons plan, u zult ons hier aanstonds ge zeten zien op den troon, door u ons be reid. U ziet de schitterende resultaten van uw werk, van uw opofferend werk en eenieder die hier voorbijgaat, zal met verwondering blijven staan en zeg gen: Wat een schitterende muziéknis, wat een monumentEn nader tredende, zullen zij zien dat het een geschenk is aan de harmonie van geheel Baardwijk, vertegenwoordigd door haar oud-burge meester, den Edelachtb. heer v. Heijst. Dames en Heeren, wy danken u allen voor de moeite, zorgen en bijdragen, welke hebben geleid tot totstandkoming van deze muziéknis. Wij danken den Edelachtb. heer Moo nen voor zijn royale medewerking, het comité direct toegezegd. Wij danken het gemeentebestuur, dat volmondig toestemde in het verzoek van het comité het oude raadhuis af te bre ken, waardoor zij een schitterende plaats kregen 0111 hun geschenk aan ons te bouwen. Wij danken '1 comité, 't zeer ijverige en werkzame comité, dat zonder ophou den gewerkt heeft om onze verlangens te verwezenlijken. Aan hunne werkzaam heid is het te danken geweest dat de op zet werd doorgezet. Zij hadden a gezegd, zouden niet alleen b zeggen, doch wer ken tot de zaak was afgewikkeld. Ziehier, mijne heeren comitéleden, de vruchten van uwen arbeid. En mocht u al eens gewanhoopt hebben uwe zaak tot het einde te volvoeren, wij zouden het 11 niet kwalijk genomen hebben, want de taak die u op uwe schouders genomen had, was zwaar, doch des te meer succes hebt gij geoogst nu gij hier voor u ziet, het gewrocht van uwe on: vermoeide werkzaamheid. Heeren co mitéleden met uwen heer Veltman aan het hoofd, onzen welgemeenden dank. Doch, wat ware er van uwe werkzaam heden terecht gekomen, indien gij niet de volle medewerking had gehad van alle voormalig Baardwijksche ingezett nen? Gij allen Baardwijkers, gij hebt getoond mede te willen leven met uwe harmonie. Wat anders toch! Het is toch uwe harmonie! Spontaan hebt gij gegeven, het was voor de harmonie, dus„na tuurljjk doen wij mee, een. kiosk moei en zal er komen". Dit waren ook uw al ler woorden en ook u zou ik kunnen zeggenZiet allen, gevers van dit monu ment, ziehier uw geschenk, steen voor steen werd door u bijgedragen, van de fundamenten tot aan de spits, alles het werk van uwe bijdragen. Wij, uwe pleeg kinderen, zijn u dankbaar tot in de weef sels van ons gemoed. Wij zullen deze daad van vrijgevigheid nooit vergeten, Wjj allen danken den ZeerEerw. heer pastoor, die het comité vergunning gaf op zijn, in erfpacht gekregen terrein, een plaatsje voor de muziéknis af tc staan. Wij danken den WelEd. heer Donkers, die alweer eens getoond heeft een be schermheer van St. Jan te zijn, niet al leen in woord, doch ook met de daad. Voor de royale voorlichting en on baatzuchtige werkzaamheden danken wij den heer van Huiten, gemeentebouwkun- dige, voor het werk voor het comité ge leverd. Wij danken de aannemers, die hun werk „op z'n best" gedaan hebben, een muziéknis af te leveren, die er zijn mag. Wij danken de sociëteit Ons Genoegen voor hare royale bijdrage aan 't comité gedaan. Wij danken het bestuur van W. B., dat zoo welwillend was ons een avond concert aan te bieden, te geven door de harmonie Euphonia, Kaatsheuvel. E11 thans, dames en heeren, dank ik al de hiervoor niet genoemden. Mocht ik iemand vergeten hebben, hij neme hel mij niet kwalijk. Ik sluit in mijn dank woord eenieder in die heeft medege werkt ons dit geschenk te doen. Dames en Heeren, in naam van onze vereeniging, de harmonie St. Jan, ne men wij uw geschenk, ons aangeboden door uwe comitéleden, in dank aan. De leden onzer vereeniging staan 11 borg voor de nette intacthouding van uwe onvergetelijke daad van vrijgevig heid. Iedere gelegenheid zullen wij aan grijpen om onze muziek te doen schal len onder onze weldoeners, 0111 te too nen, dat wij geen ondankbaren zijn. Ik dank 11. Den talrijke genoodigden en comité- leden werd hierna in de zaal van het Patronaatsgebouw de eere-wijn aan geboden. Intusschen had de harmonie „St. Jan" zich op haar nieuwe muziéknis geïnstalleerd om vandaar haar eerste uitvoering voor het publiek te geven en toen de genoodigden weer op de ge reserveerde plaatsen voor de muziék nis hadden plaats genomen, zette de Harmonie „St. Jan" onder leiding van directeur J. Thijssen een pittige marsch in. De honderden luisteraars waren het er allen over eens dat door de nis een prachtige klankweergave werd verkre gen en elk onderdeel der bezetting zelfs op verren afstand, ook bij passages die zacht werden gespeeld, uitstekend tot zijn recht kwam. Later bij het op treden der zangvereenigingen kwam het nog veel duidelijker tot uiting dat voor het gehoor een muziéknis ver bo ven een kiosk te prefereeren is. Na de harmonie „St. Jan", die na tuurlijk voor deze opening van hare muziéknis haar beste beentje voor zette, traden achtereenvolgens op, de Liedertafel „Oefening Vermaak, on der leiding van den heer van Heijst, de Gem. Zangver. T.A.V.E.N.U., onder lei ding van den heer Duivelaar, de lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst", onder leiding van den heer v. Cromvoirt, en de Chr, Gem. Zangver. „Vooruitgang zij ons Doel", onder leiding van den heer Nelis, die alle eenige keurig uitge voerde nummers ten beste gaven en door het aandachtig luisterend, talrij ke publiek, met hartelijk applaus be loond werden. Te ruim 7 uur was het optreden dei- plaatselijke zustervereenigingen ten einde. Om verkeerde gevolgtrekking te voor komen mogen wij hier nog vermelden dat de harmonie „St. Crispijn", door dat al haar instrumenten naar de fa briek waren opgezonden, niet in de ge legenheid was de opening mede op te luisteren.Wij hopen haar echter zoo spoedig mogelijk eens in de nieuwe mu ziéknis te hooren. Te 8 uur ving 't groot avond-concert aan van het Koninklijk Muziekgezel schap Euphonia uit Kaatsheuvel, wel willend aangeboden door Waalwijks Belang. Ondanks het minder gunstige weer trok dit concert buitengewoon veel be langstelling. Met groote belangstelling werd de uitvoering van het schitterend programma gevolgd. „Euphonia" heeft allen een avond van hoogstaand mu zikaal genot verschaft dat telkens door een luid applaus werd gewaardeerd. Dit uitstekende muziekgezelschap met zijn sterke bezetting heeft hier een uit- nemenden indruk achtergelaten en zal hier steeds een graag geziene gast blijven. Bij avond verlicht door een paar schijnwerpers, maakte de fraai versier de kiosk en 't geheel gevulde plein een prettigen indruk en het bleef tot laat in den avond te Baardwijk een gezelli ge drukte. 't Is een welgeslaagde dag geweest, waarop allen, maar vooral de harmonie „St. Jan" en het ijverige kiosk-comité nog lang met genoegen zullen terug zien. Export naar Duitschland. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat te Waal wijk geeft belanghebbenden, die thans moeilijkheden ondervinden bij den ex port hunner artikelen naar Duitsch land, in overweging zich ter bekoming van inlichtingen omtrent de thans gel dende bepalingen voor den invoer in dat land, in verbinding te stellen met de Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfort a.M. (Hans „Offenbach"). Laatstge noemde Kamer is, zoo noodig, bereid in voorkomende gevallen stappen te doen bij de betreffende Duitsche auto riteiten. Korfbalclub. Maandagavond werd in „de Twee Kolommen" een vergadering gehouden van korfballiefhebbers, waarin tot op richting eener korfbalclub besloten werd. Reeds tijdens de vergadering trad een 20-tal personen tot de ver eeniging toe. De heer H. van Lier werd tot voorzitter gekozen. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. Paard dood gevonden. Gistermorgen werd een paard van de wed. v. d. Broek aan het Hoekeinde al hier, dood in de wei gevonden. Het bleek aan buikvliesontsteking gestor ven te zijn. Het cadaver werd voor de consumptie afgekeurd.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3