Smetten, Doorzitten Stukloopen der Huid PUROL PirT^r*im m Bij Pijnen gemeenteraad. T4&2% No. 65. Zaterdag 15 Aug. '31. 54e Jrg. tweede blad HED1KHU1ZEN -HAARSTEEG. Vrijdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van den Edel Achtb. heer burgemeester v. Heerevelt. Subsidies. Er waren verschillende verzoeken om subsidie ingekomen, die allen tot de behandeling der begrooting 1932 worden Uitgesteld, Geloofsbrieven. De geloofsbrieven der nieuwe raads leden werden in orde bevonden, zoodat tot toelating besloten werd. Verbouwing woonhuis Vet hoeven. Op verlangen van den raad heeft de voorzitter ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daarbij ishemgebleken.dat de eigenaar bereid is voldoende waar borgen te stellen, zoodat de gemeente nagenoeg geen risico behoeft te loo- pen. Spr. stelt dan ook voor een voorschot van maximum 300 gulden te verleenen mits het rijk eenzelfde bijdrage geeft. Op verzoek van den Inspecteur der Volksgezondheid heeft de aanbesteding intusschen reeds plaats gehad, laagste inschrijver was de fa. J, van Veluw te Haarsteeg-Vlijmen voor een bedrag van f1194, exclusief ar- chitecténloon. Naar aanleiding van dit punt ont spint zich een langdurige discussie, tenslotte wordt het ontwerp—besluit door den raad vastgesteld. Werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat B.en W. zich gedwongen hebben gezien een werk verschaffing in te stellen en daarom begonnen zijn met de ontginning van den Westakker. Tot op heden konden deze kosten uit den kapitaaldienst worden bestreden (Hoofdstuk VII), doch deze post zal spoedig uitgeput zijn, daar het aantal werkloozen nog steeds ioenemende is. Is de raad van oordeel dat de werkverschaffing moet worden doorgezet, dan zal het noodig zijn een geldleening voor dit doel aan te gaan. Weth. v. d Water acht het wen- schelljk de werkverschaffing door te zetten. Men moet volgens spreker het werk niet alleen zien ais werkver schaffing, doch meer nog als het pto&actief maken van gronden, deze zullen hierdoor een veel hoogere waarde krijgen, waardoor een geldlee ning dus zeker gemotiveerd zou zijn. De Voorzitter durft deze meening niet geheel te onderschrijven en hij betwijfelt het of er wel voordeel uit deze ontginning zal voortspruiten, vooral met het oog op de malaise in de mandenindustrie. De heer v. d. Dobbelsteen merkt op dat Haarsteeg en omgeving een een trum der mandenindustrie is, er zal hier dus steeds vraag naar bandhout blijven; temeer daar er dan bijna geen transportkosten op komen. De heer van Hemert vraagt of er voor deze arbeiders ook geplakt moet worden, waarop de secretaris ant woordt dat dit niet noodig is wanneer men kan bewijzen dat het werk gezocht is voor werkverschaffing. Er volgt nog eenige discussie over de Ioonen en den arbeidsduur. De heer v. d. Dobbelsteen wijst er op dat deze kwestie van diep ingrij penden aard is, het zou z.i. daarom wel wenschelijk zijn een commissie te benoemen, die de zaak grondig bestu deert. Men zou anders voor het geval kunnen komen staan, dat arbeiders, die aldus werk kunnen krijgen, dit niet accepteeren, daar zij liever In de werkverschaffing werken, op die manier zou de gemeente een soort Inrichting van weldadigheid worden. De Voorzitter zou de benoeming dezer commissie willen uitstellen tot de nieuwe raad heeft zitting genomen, waartoe besloten wordt. Electticlteltstarieven. Van de PNEM is een schrijven in gekomen houdende mededeellng. dat de tarieven voor licht- en krachtver- bruik zijn verlaagd.Voor Hedikhuizen is de nieuwe regeling reeds per 1 Julij.l. in werking getreden, voor Haarsteeg zal zij 1 Januari '32 Ingaan. De klein- verbruikers zullen echter slechts weinig profijt trekken van deze verlaging, hetgeen de voorzitter met eenige voor beelden aantoont. Voor Haarsteeg, dat zelf distribueert is de stroomprljs verlaagd met f 17 50 per graad maximale belasting, hetgeen een vermindering van f 300beteekenen zal; tezamen met de verlaging der huur van het transformatorhuisje zal dit voor de gemeente een voordeel beteekenen van f500. Ambtenarenreglement. De voorzitter merkt op dat vóór 1 September a s. door den raad een ambtenarenreglement moet worden vastgesteld, anders geschiedt zulks vanwege Ged. Staten. Verschillende concepten worden op voorstel van den Voorzitter gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren v. d. Dobbelsteen, v. Hees- wijk en v. d. Heijden, deze commissie zal uit deze concepten een ontwerp- reglement formulieren. Winkelsluitingswet. De voorzitter acht het wenschelijk dat de raad gebiuik maakt van zijn bevoegdheid om, onder koninklijke goedkeuring, een aantal dagen aan te wijzen (max. 2\) waarop de winkels des avonds later dan 8 uur geopend mogen zijnmaakt men van deze be voegdheid geen gebruik dan is men aan de wet gebonden. Besloten wordt een aantal dagen aan te wijzen na raadpleging van be langhebbenden. Achterstallige Pachten. De secretaris leest de lijst van ach terstallige pachten over 1930 voor. Na eenige discussie over de inning dezer posten wordt besloten zich tot de borgen te richten, om zoo noodig daarna nadere maatregelen te nemen. Afscheid oude leden. Na afwerking der agenda werd door den voorzitter tot de altredende raads- leden, de heeren van Heeswljk en van Vrede een afscheidswoord gesproken, waarin hij hun verdiensten voor de gemeente gedurende hun zitlingspe riode in het licht stelde. Rondvraag. De Secretaris geeft nog enkele in lichtingen aangaande de herstelling der brugleuning van de z.g. Spaansche Brug. Op verzoek van dhr. v. d. Heijden zegt de voorzitter toe de brugleuning aan den Dijk te doen herstellen. Dhr. v. Hemert dringt nog aan op vergrooting en uitdieping der brand putten in Hedikhuizen. De Voorzitter antwoordt hierop dat B. en W. hiertoe reeds besloten hebben tot nu toe kon het besluit echter nog niet worden uitgevoerd. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Augustus 1931, des namiddags te 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Mr. v. d. Heijden. Aanwezig alle leden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken w.o. a. een besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 10 juli 1931 houdende goedkeuring van de wijziging van den kapitaaldienst der begrooting 1930; b een besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 27 Juli 1931, houdende goedkeuring van de wijziging van den gewonen dienst der begroo ting 1930 c. verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Waalwijk om adhaesie te betuigen aan hun adres aan den Raad van Ministers, betreffende de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdyk B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen gezien dit ook voor de industrie en landbouw van Dru- nen van belang geacht wordt. Aldus wordt besloten. d. verklaringen van de tot leden der schattingscommissievoordeR.I.B. benoemden dat zij hun benoeming als zoodanig aannemen e. dankbetuiging van den R.K. Boe renbond voor de verleende sub sidie over 1931 rekening 1930 en begrooting 1932 van de gezondheidscommissie te Heusden De kosten voor deze gemeente bedragen f 170,55 zal ter visie worden gelegd. g. verslag van den Vleeschkeurings- dienst kring Waalwijk over het dienstjaar 1930 wordt ter inzage gelegd. h. Rekening en verantwoording der Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Ze smulden samen van het brood, En van de lekkere worst, Die Knap nog meegenomen had, Geen kruimel werd vermorst. Toen 't eten eindelijk was gedaan, Sprak Knap .Nu even kijken. Of 't veilig is, dan kunnen wij De kist weer vlug bereiken." Weer loerden ze om de kisten heen, Weer spitsten zij de ooren, Maar onraad was er niet te zien, En geen geluid te hooren. Voorzichtig slopen Knip en Knap, Nu over 't dek weer voort, Ze kwamen spoedig bij de kist, En kropen ongestoord. Er in. Toen trokken zij, Het deksel zacht weer dicht. „Hier zijn we veilig, Knip, zei Knap .Hier vindt men ons niet licht". Zoo goed zij konden legden zij, Ter ruste zich nu neer. Knip dacht nog voor hij slapen ging, Ik zie geen uitkomst meer. Want morgen vroeg vertrekt de boot, Dan zyn we gauw op zee, En 't schip neemt ons, wie weet, Misschien naar China mee. Lang lag hij wakker nog, die Knip, De slaap wou maar niet komen, En toen hij eindelijk sliep, Werd hij gekweld door bange droomen Hij droomde in een bosch te zijn, Waar dikke slangen kropen, En waar hy tusschen het dichte Hout een groote leeuw zag ioopen. Een reuzenslang kwam op hem af, En beet hem in zijn been. En angstig sloeg die arme Knip, Al slapend om zich heen. (Wordt vervolgd). schoenmakersvakschool over 1930 wordt ter inzage gelegd. Verzoekschrift van eenige bewoners van de Hei ten Oosten van de remise om plaatsing van een brandput met een pomp er op voor drinkwater. De voorzitter zegt, dat B. en W. naar aanleiding van dit adres een onder zoek hebben ingesteld. Hun meening is dat een brandput daar niet noodig is daar die buurt voldoende van water is voorzien. Ingeval van brand kan er onder normale omstandigheden over voldoende water beschikt worden. Het is echter niet zoozeer om een brandput te doen dan wel om een pomp, doch B. en W. achten zich niet verantwoord, om voor een of twee menschen die kosten te maken. Ver schillende bewoners hebben zelf een put laten makener is daar goed drinkwater te krijgen. De raad kan zich met het standpunt van B. en W. vereenigen. 2. de Electriciteitscommissie Noord brabant 1931 vraagt opdracht om na mens de gemeente Drunen te mogen optreden voor het houden van bespre kingen met de P N.E.M. en andere autoriteiten, inzake bestaande grieven tegen de stroomleveringscontracten met de P.N E.M. en verzoekt tevens om een bijdrage uit de gemeentekas ter be strijding der kosten van genoemde commissie tot een bedrag van 1 cent per aansluiting aan het electriciteitsnet. De voorzitter zegt, dat B. en W. gezien de minder aangename ervarin gen met de P N.E M. opgedaan voor stellen van het aanbod dezer Eleclri- citeits-commissie gebruik Ie maken. Als voorbeeld haalt hij aan, hoe men hem persoonlijk had toegezegd, dat de stroomprljs in Wolfshoek gelijk gesteld zou worden met die in Drunen, hetgeen spr. ook aan den raad had toegezegd. Later heeft de P.N E M. deze toezegging weer ongedaan ge maakt en trok zich van spr.'s protest niets aan. Zoo heeft men hier en overal veel grieven. Wanneer men gezamen lijk kan optreden komen de gemeenten sterker te staan om tegen die wille keurige handelingen op te treden. De kosten bedragen voor deze ge meente slechts f 4,30 per jaar. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. De commissie van onderzoek be staande uit de heeren A. v. Speijk, W. v. d. Wiel en R. v. Drunen adviseert tot toelating waarmee de raad accoord gaat. 4. Aanbieding gemeenterekening 1930 en van het Burgerl. Armbestuur. Deze worden in handen gesteld van een commissie van onderzoek waarvoor worden aangewezen de heeren A.v.d. Wiel, Chr. Muskens en G. Verhoeven. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om evenals verleden jaar de houders van groote jachtakten ver gunning te verleenen tegen betaling van f 2,— te mogen jagen in de Kuiksche Heide en de Wolfshoek. De heer v. Drunen vraagt of de houders van een vergunning om op schadelijk gedierte te jagen ook ver gunning van de gemeente kunnen krijgen om op die terreinen schadelik wild te schieten. De voorzitter zegt zulks een beetje bezwaarlijk te vinden, omdat er zoo veel zijn en hij de noodzakeiykheid er niet van inziet. Tot heden zijn er niet veel klachten over schadelijk wild op die terreinen en die enkele konijntjes die er ioopen, zullen de jagers er wel bijnemen die moeten hiervoor behalve hun jachtacte. nog f 2,— extra betalen. Die vergunning hebben om te jagen op schadelijk gedierte zien vaak by vergissing een haasje voor een konyntje aan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met algemeene stemmen aan genomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den houten paal van het electrisch net by de tramremise te doen vervangen door een ijzeren. De voorzitter zegt, dat de bestaande paal sterk overhelt en gestut moest worden. B. en W. achten het beter deze te vervangen door een yzeren, waarvan de kosten op f 50,— k f 60,— worden geraamd. De raad gaat hiermede accoord. Aan het einde der agenda gekomen doet de voorzitter den raad nog eenige mededeellng o.a. dat de stoep naar de Veiling 20 cM. is verlaagd en deelt de namen mede van de pachters die hun pacht by de gemeente hebben opgezegd. Tot slot zegt de voorzitter: Dit is de laatste vergadering van den raad in zyn oude formatie. Ik acht het daar om myn plicht en ook een behoefte van de leden die niet meer terugkee- ren afscheid te nemen en dank te brengen voor wat zij in den raad in het belang der gemeente hebben ge daan. Eenigen zyn slechts korten tijd raadslid geweest doch hebben reeds getoond, dat de belangen der gemeente hun zeer ter harte gingen. Het zijn L. v. Drunen, W. v. d. Sanden en A. v. Bladel, die ik hier, zeker ook na mens den raad, harteiyk dank breng. Maar een byzonder woord van dank moet ik richten tot wethouder v. Speyk, die heengaat na byna 30 jaar raadslid en 18 k 20 jaar wethouder te zijn geweest. Ik geloof dat niemand in Drunen het zal betwijfelen, dat de heer v. Speijk al die jaren met hart en ziel voor Drunen gewerkt heeft. Altyd kon men een beroep op hem doen en was dan zeker van zyn steun. In den korten tyd dat ik in Drunen ben, heb ik op de meest prettige wyze met hem samengewerkt. Ik breng hem voor alles wat" hy voor Drunen deed ook namens de gemeente harteiyk dank en spreek de hoop uit dat hem nog een lang en gelukkig leven mag zyn weggelegd. De heeren v. Speyk, v. d. Sanden, L. v. Drunen en v. Bladel zeggen elk op hun beurt den voorzitter hartelijk dank en uiten de beste wenschen voor de voorzitter en de leden van den ouden en nieuwen raad. Hierna sluiting. Het avontuur van de kanarie. Pietje beleefde eens een groot avon tuur dat gelukkig, zooals de meeste avonturen, eindigde met een gelukkig slot. Pietje was een mooie gele kanarie, die. als hij ons zag, altyd riepPiet, Piet, en daarom hadden wy hem dan ook „Piet" genoemd. Wy leerden hem uit de kooi te komen om op onzen knie te gaan zitten en zoo de zaadjes, die wy hem voorhielden uil onze hand tg pikken* Op zekeren dag nu, beleefde Pietje een avontuur, waaraan wij zelf ook wel schuld hadden. Wy maakten weer het deurtje vsn zijn kooitje open en vergaten het raam te sluiten. Nu was het buiten prachtig zonnig weer en hij hoorde al de vogels in de boomen hard schreeuwen en fluiten en lokken. De verleiding werd hem te groot en hy nam een aanloopje met „rrrtl" weg was hij het raam door naar bui ten. Wat hy daar zag, ging zyn begrip ver te boven. Hy kwam nl. uit een klein «plaatsje in Saksen en was nu eensklaps op een plein in Den Haag. Den Haag is een heerlijke stad maar niet geschikt voor een kanarie, die den weg niet kent, om alleen op verken ning uit te gaan. Toen wij 's-avonds thuis kwamen vonden wij zijn kooi leeg en het raam open en begrepen, dat hy weggevlogen was, want hoe wy ook zochten en riepen en hem trachtten te lokken, het hielp niets, Piet was en bleef weg. Nu was er op het plein waaraan wy woonden, een groot perk met allerlei heesters en een van onze vrienden vertelde ons, dat hij tusschen de heesters gisteren onze kanarie had zien vliegen, wy gingen nu het plein op en probeerden hem te vinden, en vooral omdat wy natuuriyk niet in het perk zelf mochten Ioopen. Maar hoe wy ook keken, wy zagen niets. Toen had een van ons de goede inval om een groot papier op de straatdeur te bevestigen waar opstond: „Wegge vlogen een mooie gele kanarie, luis terende naar den naam van Piet. Tegen groote belooning terug te bezorgen alhier". Nu bestaat Den Haag uit allemaal aparte wyken, waar massa's verschil, lende winkels zyn, en zoo'n wyk is net een klein dorp op zich zelf. De meeste menschen kennen elkaar dan in zoo'n wyk, en daar er altijd een heeleboel nieuwsgierige menschen zyn wist spoedig iedereen in onze wyk dat onze Piet weg was. Den volgenden dag ontmoetten wij een vriendinnetje, die het papier las en zei„O, als Iemand hem vindt, kryg je hem beslist terug want mijn poes is weg geweest, en pas vyf maanden later vonden zy hem en kreeg ik hem weer terug Wy waren nu erg gerustgesteld, en begrepen, dat wy alleen wat geduld moesten hebben. Den volgenden dag kwam hy Inder daad weer bi] ons terug. Zyn avon tuur was het volgende: Hy was weggevlogen, had even in de heesters op het plein gezeten, doch was toen weer de lucht ingevlogen, waar hy over de daken heen in de tuinen van een blok huizen terecht gekomen was. Hy was vermoeid en geschrokken en piepte van angst. De menschen van dien tuin konden hem gemakkelijk vangen en zetten hem zoolang in een kooi, waar hij na een paar uur weer veilig zat. Maandag moest de dochter van die menschen een boodschap doen, zy kwam voorbij ons huis, zag het papier en las het Natuurlijk belde zij aan en vertelde Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bfl Uw Drogist. dat de kanarie waarschyniyk bij haar thuis was en vroeg, hoe hy er precies uitzag. De rest van het avontuur is spoedig verteld. Dienzelfden avond zat er een verschrikte en vermoeide kanarie in onze kooi, die zijn lust tot wegvliegen! voor goed verleerd had. Oplossingen van de vorige week. 1 De bergketen. 2 Michiel. 3 P a a Va a K a r S t r K r o r d r t e 1 Ij d o s Nieuwe Raadsels. 1 Verborgen namen van dieren. Die booten varen de rivier op en af. Wij hebben in het park iets mooisgezien. Het ruischen van den waterval kan men hier heoren. Ik ga niet mee schaatsenryden. Draagt R<ka katoenen jurken in den zomer? 2 22—2—3—11 een ijverig diertje 30-24—9—8—6—11 vogelnaam 1—13—15 jongensnaam 18-16-4 ton 23—32—10—12 niet gezond 7—5—25 metaal 14—7—16—17—20 meubelstuk 23-3-19 getal verzacht en geneest men met Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apotb. en Drogisten l€k l«

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5