HEUSDEN. De raad was voltallig. 1. Notulen der vorige vergadering. Deze werden onveranderd goed gekeurd. 2. Voorloopige vaststelling gemeente rekening en rekening Vleeschkeurings- bedrijf, beiden over 1930. Het lid de Mol bracht namens de commissie van onderzoek verslag uit, waarbij hij mededeelde dat geen op of aanmerkingen waren gemaakt en de commissie dus voorstelde de gem - rekeningen voorloopig vast te stellen. De Voorzitter noemde vervolgens de eindcijfers, waarbij vernomen werd dat de rekeningen van den gewonen dienst sloten met f 60948.15,/a wat betreft de inkomsten en met f 54074.55'/» aan uitgaven, zoodat er een batig slot is van f6873.60. Bij den kapitaaldienst waren de bedragen resp. f4488190 en f44811.90, zoodat het batig slot bedraagt 170. De rekeningen van het Vleesch— keuringsbedrljf sloten in inkomsten en uitgaven met f 5744.32'/*. 3. Voorstel van B en W. tot verkoop van door iepziekte aangetaste boomen langs de wegen naar Elshout, Herpt, Heesbeen en de stadswallen. De Voorzitter deelde mede dat er op die wegen resp staan 58, 5. 8 en 8 zieke boomen. doch dat een nader onderzoek zal worden ingesteld door een deskundige van het Staatsbosch- beheer, die er vermoedelijk nog wel meer besmet zal verklaren. Het lid Stap stelde voor alle boomen te verkoopen, wat ontraden werd door Weth. Verhoeven. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. 4. Verzoekschrift van het bestuur der vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs* om verhooging van de subsidie voor leerlingen uit deze gemeente die de Handelsschool te Waalwijk bezoeken. De Voorzitter stelde het groote belang van de Handelsschool te Waalwijk in het licht, zei wat men b.v. elders van gemeentewege moet bijdragen voor schoolbezoek, wat soms zeer duur te staan komt etc., waarom hij voorstelde de subsidie per leerling per jaar te bepalen op f 100, wat zonder discussie werd goedgekeurd. 5. Adressen van de Kamers van Koophandel etc. inzake de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk en van de Merwede bij Sleeuwljk. De Voorzitter stelde namens B. en W. voor beide verzoeken te steunen, zonder daarbij in beoordeeling te treden welke brug de belangrijkste Is. Hierbij ontspon zich een discussie. Het lid Stap was het meest voor over- brugging bij Sleeuwijk met het oog op deze streek. Weth. de Haan was het niet met hem eens, evenmin als het lid Maasen, waarvoor beiden hun motieven opgaven. Na nog eenige beraadslagingen werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 6 Verzoek van voerman v. d. Lee te Elshout om tegen 15 Aug. e.k. eervol ontslag te verleenen als stads— besteller. van der Lee, die sinds jaren een besteldienst heeft, voornamelijk van 't Station Drunen—Heusden naar hier, en indertijd van de gemeente een olficieele aanstelling verwierf, verzocht tevens z|jn schoonzoon Verhoeven als z]jn opvolger te benoemen. Het Hd Metselaar vroeg of ingeval een olficieele aanstelling werd verleend, anderen ook nog gerechtigd waren zich met bestellingen te belasten. De Voorzitter antwoordde dat hiertegen geen bezwaar bestond, waarna v. d. Lee eervol werd ontslagen en zijn schoonzoon tot zijn opvolger werd benoemd. Bij de rondvraag bleek niemand daarvan gebruik te willen maken, weshalve de Voorzitter de vergadering sloot. HERPT c.a. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 7 Augus tus 1931 des namiddags 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer H. J. v. Eggelen, burgemeester. Secretaris F. A. J. van Liempt. De notulen der vorige vergadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen: Besluiten van Gedep. Staten tot goedkeuring van a. Wijziging reglement Burgerlijk Armbestuur, en b. Wijziging gemeentebegrooting 1930. Van de P.N.E.M., ingaande 1932, eene mededeeling, dat voor iedere lamp boven 20 K.W. per jaar de prijs per K.W. bedraagt 13 ct., de garantie van 300 K.W. blijft ad 45 ct. Voor particulieren wordt het bedrag van 45 ct. per K.W. voor licht gebracht op 40 ct., iedem voor kracht van 20 op 16 cent. Verzoek R.K. Militaire Vereeniging Venlo om eene subsidie van 5. Wordt wederom toegestaan. Van de Gezondheidscommissie, ze telende te Heusden, de rekening die sluit met een goed slot van 221.92^. De begrooting van dezelfde met een te betalen bedrag van 29.75 voor 1932, zijnde 5 cent per inwoner, zal op de begrooting der gemeente voor dat jaar geplaatst worden. Inzake electrificatie van de Hoe ven zijn brieven ingekomen van de gemeenten Nieuwkuijk en Hedikhui- zen. Met Nieuwkuijk wordt de brief wisseling nog voortgezet, zoodat in deze nog geen besluit kan genomen worden. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Herpt om de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor uitbrei ding der bijzondere R.K. school. Dit punt wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over 1930. Deze wordt in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de le den v. d. Broek en Kouwenberg. Na onderzoek brengt het lid v. d. Broek verslag uit, wijst nog op eenige te in nen posten, die hij in de bijzondere aandacht van B. en W. aanbeveelt en adviseert tot voorloopige vaststelling. Dit geschiedt met aan ontvangsten 17.321.92', aan uitgaven 15.596.461 alzoo een batig slot van 1725.46. De kapitaaldienst sluit aan ont vangsten en uitgaven met 7.074.35. Bij de rondvraag wijst het lid van Herpt op een tiental borden met „ver boden toegang" van den Rijkswater staat. De Voorzitter zegt dat deze voor eenmaal bestaande openbare wegen geen effect kunnen hebben. Ook vraagt het lid van Herpt aan den Rijkswaterstaat een eenvoudige stoep aan te vragen aan den Noorder- dijk der Bergsche Maas. Waar voor het snelverkeer aldaar zulke groote kosten gemaakt worden, meent hij dat een eenvoudige stoep voor de boeren wel op zijn plaats is. Zal worden aangevraagd. Ook vraagt hij nog een lamp te plaatsen voor de Herptsche straat en in den „Hoek". Lamp no. 1 wordt noodig geoor deeld, naar de overige te plaatsen lampen zal een onderzoek worden ingesteld. Hierna sluiting. Afwezig was het lid J. de Wilt Pz. BUITENLAND. Het Hooverplan geregeld. De te Londen gevoerde beraadsla gingen der deskundigen over de uit voering in het Hoover-plan in de praktijk zijn geëindigd met de onder- teekening van een rapport en een protocol. Het practische resultaat der over eenkomst komt hierop neer, dat Duitschiand gedurende het Hoover- jaar wordt ontlast van de betaling van 1 593 676 278 Mark. Voor dit bedrag wordt tot 1 Juli 1933 een renteloos uitstel verleend, waarna het in tien gelijke jaarlijksche termijnen met in achtneming van een rentevoet van 3% zal worden terugbetaald. Het moeilijke probleem der leve ringen in natura is opgelost door het vaststellen van zekere fundamenteeie principes, welker toepassingen in de praktijk aan de commissarissen voor de leveringen in natura te Parijs zal worden toevertrouwd. Hierbij is in de eerste plaats met nadruk bepaald, dat het volbrengen der leveringen in natura gedurende het Hooverjaar geen lasten mag meebrengen voor deDuit- sche begrooting en het economische leven van Duitschiand niet nadeelig mag beïnvloeden. Het protocol wordt onmiddellijk na de onderteekenlng van kracht. Tot de Bank voor Internationale Betalingen is het verzoek gericht de noodige maatregelen te nemen voor de uitvoe ring. Nlenwe plannen van Hoover Uit Londen wordt geseind Tusschen president Hoover, de lei ders van het congres en den minister van Buitenlandsche Zaken Stimson, zal, na de terugkeer van dezen laatsten uit Europa, een conferentie plaats hebben, waarop, volgens de Daily Telegraph, het vraagstuk der oorlogs schulden zal worden besproken. Naar het blad verder zegt te kunnen melden, blijft de democratische oppo sitle in het Amerikaansche parlement er op staan, dat het verleende uitstel der betalingen gedurende een jaar slechts een mijlpaal vormt op den weg naar algemeene verlaging der schulden. Hun standpunt wordt ver sterkt door den toestand in Duitsch iand en de algemeene economische depressie. President Hoover heeft reeds te verstaan gegeven, dat het geheele vraagstuk der schulden opnieuw zal worden behandeld, en in overeenstem ming met de huidige koopwaarde van den dollar zal worden gebracht. Fascisme en Kerk. Zooals reeds gemeld, bevatte de „Neue Züricher Zeitung" de vorige week een bericht van haar Romein» schen correspondent, volgens hetwelk Mussolini het plan zou hebben, om binnenkort een bezoek te brengen aan het Vaticaan, waarbij dan een ontmoe ting tusschen den Paus en den duce zou plaats hebben. Volgens eenige Duitsche bladen echter is dit bericht van een bezoek van den duce aan het Vaticaan nog verre toekomstmuziek. Waar is alleen, dat de polemiek tusschen het facisme en het Vaticaan is gestaakt. Reeds herhaalde malen werden po gingen aangewend, cm het geschil bij te leggen, sommige hiervan mislukten, andere worden voortgezet. Intusschen schijnt een nieuwe commissie benoemd te zijn, waarin van den kant der Italiaansche regeering den minister van justitie, Rocco, en den president van den Senaat, Federzoni, benoemd zijn, terwijl de vroegere staats-secretaris, kardinaal Qasparri en Francescl Pacelli, de broer van den tegenwoordigen staats secretaris, kardinaal Pacelli, in deze commissie het Vaticaan vertegen woordigen. Federzoni goldt steeds als 'nijverig katholiekhij behoort tot den royalis- tlschen vleugel der fascistische partij De beide vertegenwoordigers van den H. Stoel zijn gedegen kenners van het verdrag van Lateranen en van het concordaat met Italië. Intusschen is in het conflict nog geenerlei wijziging gekomen en voor loopig is ook nog geen oplossing te wachten. Een verbod van de Duitsche communistische partij te wachten Naar enkele bladen melden zal de Pruisische regeering zich in verband met den moord op de twee officieren van politie te Berlijn tot de Rijks regeering wenden met het verzoek de communistische partij in het geheele rijk te verbieden. De treinaanslag bij Jüterbog. De politie heeft enkele belangrijke sporen ontdekt die leiden kunnen tot opheldering van den aanslag op den D.-trein van Zondagavond. Intusschen heeft bij Loebau een nieuwe treinaan slag plaats gehad, die echter mislukte. Er was een groot stuk rotssteen op de rails gelegd, dat echter door de machine werd opzij geschoven. De Belgische bevolking. In het Staatsblad is de statistiek verschenen over de bevolking van België v Volgens dit overzicht bedroeg s lands bevolking ep 31 Dec. 1930, 8.129 824 zielen. De dichtst bevolkte provincie is Brabant. Wat de groote steden betreft, Brus sel (zonder voorsteden) telt 207 878 zielen en Antwerpen 294 902. De kleinste gemeente telt 35 zielen. Nog ernstige ongeregeldheden in Duitschiand. Na afloop van het grondwetsfeest is het te Maagdenburg tot ernstige on lusten gekomen. Toen de rijksbanier naar huis terugkeerde, werd een af- deeting uit het nationaal—socialistische lokaal Inslebener Schloss in de Neuen Neustadt beschoten. Op de schoten kwam de politie af, die het plein afzette. Zij arresteerde ongeveer 60 menschen. Een groot aan tal wapens, dolken, boksbeugels enz. en ook eenige revolvers zijn in beslag genomen. Ook te Lüneburg is het tot een bloedige botsing gekomen, n 1. tus schen jonge Stahlhelmers en jonge socialisten en leden van de rijksbanier. Drie personen zijn gekwetst, één hun ner ernstig. De politie heeft eenige arrestaties verricht. BINNENLAND. Nederland en Vincennes. Prinses Juliana heeft f 1000 geschon ken aan het comité ten bate van den herbouw van het Nederlandsche pa viljoen op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs. GEMENGD NIEUWS. Veelbelovende jongelui. Door de politie te Hillegersberg zijn aangehouden de 19 jarige mejuf frouw L. en de 19-jarige P. B. haar verloofde beiden utt Hillegersberg Mejuffrouw L. was reeds geruimen tijd als werkster in betrekking bij de familie M. aan den Straatweg. Eenige weken geleden miste de heer M. plotseling uit een geldkistje, dat op slot ^was en in zijn woning stond, een bedrag van ruim f 3000.— Het geld was eigendom van den zoon van den heer M., die te Rotterdam woont en het geld bfl zijn vader in bewaring had gegeven. Aangifte bij de politie werd gedaan, doch het gelukte de politie maar niet den dader te vinden. Voor enkele dagen viel de aandacht van de politie echter op den verloofde van de werkster, die bij het meisje inwoont. Het meisje was, als te doen gebruike lijk zeer goed voor haar verloofde. Zij trachtte het hem zoo aangenaam mogelijk te maken, alhoewel het gezin van het meisje het niet al te breed had. Steeds werd hij met cadeaux overladen. Zoo kreeg hij dezer dagen van haar een bedrag van f 1200. Hij vroeg niet hoe zij aan het geld kwam maar kocht den volgenden dag een motor rijwiel, uitgerust met duo. Als tweede geschenk volgde nog een leeren motorjas met kap. Na één dag van zQn motor te hebben geprofiteerd, werd tot aankoop van een zijspan overgegaan. Zaterdag j.l. werd door B. nog een zegelring van f 65.— gekocht. Een en ander ontging echter niet aan de aandacht van de politie, die gisteren tot aanhouding van de veel belovende jongelui is overgegaan. Zij hebben een volledige bekentenis afge legd en zijn opgesloten. Het motor rijwiel en de andere door hen ge kochte artikelen, alsmede een bedrag van f150, welk bedrag van de f3000 was overgebleven, zijn in beslag ge nomen. Drama te Nijmegen. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft zich op de Groote Markt te Nij megen een afschuwelijk drama afge speeld. De 50 jarige groenten, en fruit koopman R. H. Leunk zat op dit tijdstip achter zijn wagen, toen hij plotseling werd aangevallen door dsn 40-jarigen Brouwer, een grondwerker en gepensionneerd Indisch militair. Brouwer haalde een geopend scheermes voor den dag en bracht Leunk daar- mede een vreeselijke wonde in den hals toe. Het hoofd werd bijna van den romp gescheiden. Hevig bloedend stortte het slachtoffer ter aarde, terwijl zich van de zeer talrijke menschen, die van de misdaad ooggetuigen waren, een paniek meester maakte. De dader werd onmiddellijk door twee politie-agenten gegrepen Hij bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren en riep steeds: „toch ben ik geen moordenaar*. Hij werd terstond overgebracht naar het hoofd bureau van politie. Het slachtoffer bleek er zeer ernstig aan toe. Dr. Woltring was spoe dig ter plaatse en gelastte overbrenging naar het St. Canisiusziekenhuis. Bij aankomst bleek de man reeds te zijn overleden. Een eigenaardig natuur—verschijnsel. Gisterenmiddag sloeg de bliksem in het buitengoed van den heer Vervoort te Mierlo. Een groote vuurbal kwam door een openstaande deur de villa binnen en verdeelde zich daar in ver schillende kleinere ballen, welke o.a. in de keuken langs de voeten van den chauffeur en de dienstbode vlogen, zonder deze te treffen. Vervolgens ver dwenen ze achter elkaar door een schoorsteen naar buiten. Er werd ner gens eenige schade aangericht. Ernstige brand te Eindhoven Vrijdagnacht zijn te Eindhoven on der voormalig Strijp een groote boer derij en drie boerenwoningen door een reusachtigen brand in asch gelegd. Het was omstreeks halféén, dat de zuster van den landbouwer W. van Tuyn werd opgeschrikt door een hevig ge knetter, dat zij aanvankelijk voor feilen regenslag hield. Het bleek echter wel dra, dat er brand woedde in de groote hoeve, zoodat zij ijlings de huisgenooten waarschuwde. Allen vluchtten naar buiten en nauwelijks had men zich in veiligheid gesteld, of van alle kanten laaiden de vlammen uit het gebouw op. Het was niet mogelijk eenig huis raad naar buiten te brengen, hoewel daartoe wel pogingen zijn aangewend. Men was er vooral op bedacht de brandkast te redden, die een bedrag van vele duizenden guldens bevatte, aangezien Van Tuyn kassier van de Boerenleenbank van Strijp is. Dit is echter niet gelukt, doch naderhand is gebleken, dat de brandkast niet van het vuur geleden heeft. Inmiddels hadden de hoog oplaaien de vlammen zich medegedeeld aan het strooien dak van de nabij gelegen woning van Van den Oetelaar. In minder dan geen tijd stond ook deze woning in brand vandaar sloeg het vuur over op de rieten daken van twee andere perceelen, bewoond door de gezinnen Braat en Koisters. Ook hier slaagde men er niet in ook maar iets van de inboedels in veiligheid te brengen. Mijnwerker gedood. Zaterdagavond omstreeks halfelf is de 20-jarige gehuwde houwer G. Brei- denbach uit Brunssum in staatsmijn .Hendrik" door plotseling afvallend gesteente getroffen en gedood. B. was van Duitsche nationaliteit. Drama te Schoonhoven. In den nacht van Zondag op Maandag heeft de ruim 70-jarige zilversmid A. P., wonende aan den Tol te Schoonhoven, gepoogd zijn 59-jarige echtgenoote om het leven te brengen. Zij heeft zich Twinti evenwel kunnen losrukken en de hulp der buren kunnen inroepen, zoodatf ic zijn voornemen niet' ten uitvoer U P brengen. P.,* die gehandeld heeft iE Toulon J een plotselinge vlaag van krankzinnig l S, 1 heid, heeft daarop zichzelf door opvoor ni hanging het leven benomen. étn en p en wen v Kind te Venlo verbrand. twintig pe Woensdagmiddag omstreeks drit geheelen uur stookten eenige kinderen een vuut. tje, waarbij zij elkander met een bran, dende stroozak naliepen. Plotseling vatten de kleertjes van het vierjarig dochtertje van den kleermaker Steii man, dat naar het vuur stond te kijken H vlam. Huilend liep het arme kind tut eüan" de brandende kleertjes in de richting «nden v van haar woning. Uit zijn werkkamp V"*' zag de vader zijn dochtertje aankomen; hij snelde naar buiten, doch alvoreoi hij het kind was genaderd, viel reeds uitgeput op den grond. Hij trachtte de vlammen te blusschen do® het kind door het zand te rollen. Hij liep hierbij zelf ernstige brandwonde! aan handen en armen op, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Met ernstige brandwon, den overdekt werd het kind in zorg. wekkenden toestand per autonaarhtt St. Joseph Ziekenhuis te Venlo ver voerd, alwaar het tegen den avond» overleden. De politie stelt naar dt oorzaak een onderzoek in. gezocht, onverwacl de zon ei vele klein voor het of toor e aan het t herige wi gewoon g later schei weer kali de kassc Toulon, Vrouw verbrand. Hedenmorgen te 9 uur heeft dt 63-jarige mej. J. H. wonende te Hl ligersberg aan den Parallelweg eti ongeluk gehad met 'n petroleumslt met gevolg dat haar kleeding vlat vatte. Aangezien haar man 2 uur voren de woning had verlaten en e geen andere hulp aanwezig was is dt vrouw verbrand. Bij aankomst van dt dokters waren de levensgeesten reeds geweken. De politie heeft bij nader onderzoek het lijk in beslag genomen. Een vordering van nul cent. In de „Schager Courant" lezen rij het volgende Een inwoner van Schagen had een telefoon, welke dezer dagen is opge. heven. Van de directie van de rijks- telefoon ontving hij een laatste nots van 5 cent, zegge vijf cent voor ge houden en nog te betalen locale ge sprekken. Maar.... tevens was er noj winter o een aftrekpost op de nota voor korting op locale gesprekkosten van 5 cent zegge vijf cent. De man was dus, de nota wees het duidelijk uit, nul cen( Vanna zegge nul cent schuldig. Ntctteini'D bewaakt werd den ex-abonné op de ommezijde Wfttsielc der nota medegedeeld, dat hij dit door ee bedrag van nul cent per postcheque moest storten vóór 10 Aug. '31 ten postkantore te Schagen. Wanneer dil bedrag vóór dien dag niet was betaalt zou de betrokkene 10 cent innigs- kosten verschuldigd zijn. Invordering zou geschieden ten huize door aan bieding van een stortingsformulid "eanwaï Bij niet-betaling bestond uitsluiten! aanva' den eersten werkdag volgende op diei van aanbieding nog gelegenheid voo storting ten postkantore. Daarna zoi een bedrag van f0.35 innings koste: verschuldigd zijn en een tweede e: laatste aanbieding aan huis volgen. De C Hetgee burgerooi dwijnt in de verwo' de overs! aanrichte De tc Jangtse heeft he van deze gezet, h nield, ei de dieps ln hor ming zij: mogelijk grooten. Te Ha door een gestorvei epidemie genomen Uit 1 overstroc meer da lende ge lies van miljoen De toe erop te van grc jonge i heer Is gevaarlij huls gi ongeluk wachter gesloten Te I auto-onj ëischt. Duisbuf hersteld al te ze des na een aut Duisbui in de bestuuri bemerkt met grc De aangeschrevene achtte het mal het best, om naar het postkantoor li gaan en zijn verschuldigd bedrag var nul cent te storten. Hij werd het serieus ontvangen, stortte het bewusii bedrag van nul cent en ontving daai voor een deftig bewijs van stortinl Als curiositeit toonde men de redactii dit bewijs voor f0 00. jack Diamond tot vier jaar veroordeelt |n jjg'jj Jack Diamond, de bekende gangstei Dit is veroordeeld tot vier jaar tuchthui! verbanc strai, wegens schending van het drank getrokk verbod en het expleiteeren van e» tenden clandestiene distilleerderij in het Cal! killgebergte. Hij is tot de hoogst straf veroordeeld, welke voor de» overtredingen kaal worden opgelegd. Diamond en zijn medeplichtig!' hebben tegen het vonnis hooger beroü aangeteekend en in afwachting van dt behandeling in tweede instantie we» den beiden mannen gelegenheid ge geven hun vrijheid te verkrijgen een borgtocht van resp. 15 000 b Willis 7500 dollar, welke bedragen difet Michig voordal waren dronkei de au Identlte niet va Vre 2j« Op werden gestort. Fangborn en Herndon in Japan gearresteerd. De Amerikaansche vliegers Pao| bom en Herndon, die van New Yo» over den Atlantischen Oceaan Siberië naar Japan zijn gevlogen, 01' te Tokio gearresteerd, aangezien zonder de noodige vergunning op het vliegveld aldaar zijn geland. Voorat melijk sehijnt hun arrestatie in verbapd te staan met de vrees der militri" autoriteiten, dat zij de versterkte zon« waar zij thans overheen gevlogenz'l' hebben gefotografeerd. De Japanse»1 minister van Buitenlandsche Zak»' heeft geadviseerd de zaak met fl noodige soepelheid te behandelen den vliegers geen al te groote moei' lijkheden in den weg te leggen. een au twee ir vijftien waren de zei de ze zevenll een gr de spc De p steld f dat d< tochtje zijn o zij eer bezocl door meisje worste met h

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6