Uw Zenuwen expeditie zoekt, ais in een visioen een langen witten, giinsterenden band van licht, de kust van het Noord-Oostelijke gedeelte van het eiland. Toen werd het plotseling allen leden van de expeditie duidelijk, dat Andree en zijn metgezellen een dergelijk vi sioen moeten hebben gehad, waardoor ztj er toe gedreven werden, om deze kust in hun kleine booten te bereiken, welke poging alleen tot gevolg had, dat zij, gedwongen waren, geheel uit geput en aan alle kanten in het nauw gebracht door het meedoogenlooze ijs en den storm, terug te keeren. Zoo is het te verklaren, dat de over. blijfselen van Andree en zijn metge zellen 43 jaar later teruggevonden werden op de meest onherbergzame plaats van het eiland, in plaats van meer naar het binnenland, waar zij niet zoo zeer aan den verschrikkeiijken wind en de ijzige koude blootgesteld zouden zijn geweest. Zoo is het ook te verklaren, dat de leden van de Andree—expeditie er niet In geslaagd zijn, eeh veilige plaats voor hun winterkamp te vinden. 'n Donkere toekomst voor Europa. In een onderhoud, dat de Duitsche Rijkskanselier dr, Bi ning aan den bijzonderen correspondent van de „Daily Mail" toestond, verklaarde hij dat de aanstaande winter de ergste voor Europa gedurende de laatste eeuw zal zijn. Er zullen in Duitschiand minstens zeven millioen werkloozen zijn en de moeilijkheden, om voor 't onderhoud van deze menschen te zorgen, zuilen even zwaar zijn voor het Rijk en de landen en de gemeenten. Daarnaast is de onzekere fmancieele toestand in Duitschiand van invloed op de aangrenzende landen, hetgeen weer op ons terugslaat, waardoor wij steeds meer in het moeras komen. Er is slechts een hulpmiddel en wel de internationale samenwerking om het gemeenschappelijk gevaar met gemeen schappelijke krachten tegen te gaan. Dr. Btüning deed een beroep op de verantwoordelijke staatslieden van Eu ropa, om zoo spoedig mogelijk bijeen te komen, teneinde den prijs van goe deren van gelijke kwaliteit internatio naal vast te stellen en den ontwrich- lenden concurrentiestrijd der landen en industrie, die thans tusschen de landen bestaat, te doen ophouden. Daarnaast zou hij een internationale regeling van de douane larieven toejui chen. Een andere voorwaarde voor de redding ven Europa is het politieke vertrouwen. Het is van principieele beteekenis dat de volken van Europa aan het handhaven van den vrede op langen termijn geloovén, Dr. Btüning zeide, dat hij Frankrijk van de waarheid van den Duitschen wil naar duurzamen vrede heeft trach ten te overtuigen De Duitsche weer loosheid is het beste bewijs, dat een oorlog met Frankrijk onmogelijk is. Wanneer hij den Europeanen een goeden raad mag geven, dan zou dr. Brüning hen toeroepen .Spreekt niet van oorlog, denkt niet eens aan den oorlog als een mogelijkheid voor de toekomst." is ervanovertuigd.dat een dergelijk spreken over den oorlog tot den wereldoorlog geleid heeft, want daardoor wjrden zelfs de regeeringen geprikkeld en zenuwachtig. Laval en Brland voorlooplg niet naar Berlijn. De Fransche minister.president Laval heeft aan den Duitschen ambassadeur von Hoesch doen weten, dat hij tot zijn spijt niet in staat was naar Berlijn ie komen op den aanvankelijk vast gestelden datum van 26 en 27 Augustus, daar de gezondheidstoestand van Briand, hoewel aanmerkelijk verbeterd, dezen nog niet toeliet zich naar Duitsch iand te begeven in den loop van deze maand. Stimson's besprekingen met Mac Donald. De Amerikaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Stimson, die op het oogenblik in Schotland vertoeft, heeft een telegram gezonden, waarin hij de geruchten, dat hij met Mac Donald de kwestie der reparatie- en oorlogs schulden heeft besproken, tegenspreek'. Intusschen wordt de vraag, wat ge beuren zal na afloop van het Hoover- plan, in politieke en financieele krin gen druk besproken. Velgens de „Evening Post" heerscht in Wallstreet—kringen de meening, dat de wereld niet meer zal terugkee- ren tot de basis der ooriogsschulden, welke vóór het voorstel van Hoover bestond, Moskousche toebereidselen. SHANGHAI, 18 Augustus (R.O De activiteit der autoriteiten in de buitenlandsche concessie alhier heeft wellicht heel het Verre Oosten behoed voor een dreigende revolutie. Men is er nl. in geslaagd een groote communistische propaganda—centrale op het spoor te komen, die haar ver takkingen heeft over heel Azië en het gebied van den Stillen Oceaan. ÉU IISK Mevrouw Timmermans-Vërschure reikt den prachtigen Timtur-Wisselbeker j, uit aan Kapitein de Kruijff. Uit de in beslag genomen documen- ten blijkt de uitgestrektheid van het bewerkte gebied. Uil de kasboeken is voorts gebleken dat alléén de laatste paar maanden de som van 8000 p. st is besteed aan propagandistische doeleinden. Waarschijnlijk zal reeds vandaag tot talrijke arrestaties worden overgegaan in Japan, te Hongkong en op het Maieische schiereiland. BINNENLAND. Werktijden en loonen bij Philips De directie der N.V. Philips Gloei lampenfabrieken heeft een rondschrijven tot het personeel gercht, waaraan wij het volgende ontleenen In het begin van het jaar hebben wij, aldus schrijit de directie, door den aigeheelen wereldcrisis daartoe ge dwongen, voor verschillende afdeelin- gen den werktijd tot 40 uur verkort, waardoor het ons toen mogelijk ge maakt werd een groot aantal werk nemers, die wij anders hadden moeten ontslaan in dienst te houden. Wij koesterden daarbij de hoop, dat de omstandigheden zich zoodanig zouden wijzigen dat wij tegen den winter weer langer zouden kunnen werken en dat de bijbetalingen van 40 tot 42 uren in verband daarmede een tijdelijk karakter zouden dragen, Thans hebben wij opnieuw onder de oogen moeten zien of en in hoeverre, aan de arbeiders een zekere bijbetaling boven de 40 uren zou moeten blijven plaats vinden. Wel is waar is het ons, zij het ook met groote inspanning moge gelukken op verschillende afdeelingen door pro— ductievergrooting de werkweek reeds op te voeren, doch een aantal afdee lingen werkt nog steeds 40 uren per week. Waar nu gebleken is, dat de be doelde bijbetalingen voor deze afdee lingen niet van zulk een tijdeiijken aard zouden zijn als aanvankelijk werd gehoopt, komt het ons, met het oog op de daaruit voortspruitende hooge lasten, niet gewenscht voor deze in haar vollen omvang te blijven toe passen. Wij hebben derhalve besloten ze ingaande 21 Aug. a s. voorloopig alleen te handhaven voor onze ge huwde arbeiders en voor hen, die wegens kostwinnerschap door ons met hen worden gelpgesteld. Wij hopen, dat de omstandigheden het ons mogelijk maken, door pro— ductievergrooting de werkweek ook voor de overige afdeelingen geleidelijk uit te breiden, waardoor het nadeel, dat deze gewijzigde toepassing der bijbetalingsregeling voor sommige arbeiders oplevert, automatisch zal komen te vervallen. Ten einde degenen, die tengevolge van den huidigen crisis geheel of gedeel telijk werkloos zijn, in hunmoeilijk— heden eenigszins tegemoet te komen, worden stukken grond beschikbaar gesteld waarop men met geringe kosten eigen aardappelen en groenten kan verbouwen. De staking aan de Chamotte—fabriek te Geldermalsen opgeheven. Op initiatief van den heer van der Ven, burgemeester van Geldermalsen, begonnen 28 Juli besprekingen tusschen de directie van de Vereenfgde Neder- landsche Chamottefabrieken en het bestuur van de Algemeene Werkgevers Vereeniging eenerzijds en de vertegen woordigers van de Vereeniging van Fabrieksarbeiders anderzijds over de mogelijkheid om tot opheffing van de staking te Geldermalsen te komen, die thans ruim 14 maanden heeft geduurd. De besprekingen stonden onder leiding van mr. Kolff, burgemeesfer van Deil, die reeds van het najaar 1930 af be middelingspogingen aanwendde. Daar de vakorganisatie bereid was, den eisch tot ioonsverhooging, waarop in Juni 1930 de staking werd gepro clameerd, in te trekken en er zich ook bij neerlegde, dat geen collectief con tract zou „worden afgesloten, was de basis voor overeenstemming ge kregen. De moeilijkheid was echter, dat de fabriek volledig doorwerkt met andere arbeiders en de directie na drukkelijk weigerde deze arbeiders te ontslaan. Na een reeks conferenties werd ten slotte overeenstemming verkregen op de volgende voorwaarden, die met zich brengen een bedrljfsuitbreiéing der Chamottefabriek 89 arbeiders van hen die 16 Juni 1930 in staking gingen worden binnen 3 weken aangenomen, 70 verdere arbeiders binnen vier maanden. Uit de resteererde groep stakers worden gedurende een termijn van een jaar daarna de arbeiders, die het bedrijf verder noodig heefl, gere cruieerd, met uitzondering van speciale vaklieden. In deze overeenkomst zijn ook de bazen en de niet—georgani seerde arbeiders begrepen. Deze overeenkomst is door de ge houden stakingsvergadering aangeno men, waarmede een eind is gekomen aan deze zeer langdurige staking, die in het geheele land met belangstelling werd gevolgd, ook door de onrust, die zij te Geldermalsen en omstreken, ver oorzaakte. W. Kalis KLzn f In het Diaconessenhnis te Leiden is overleden, 46 jaar oud. de heer W. Kalis K.L.zn., een der directeuren van K. L. Kalis Zoonen en Co.'s aanne mingmaatschappij te Siiedrecht. De heer Kalis behoorde tot een bekend Siiedrechtsch aannemersgeslacht, dat den naam van ons land op dit gebied in tal van Europeesche landen en ook buiten Europa hoog heeft gehouden Vooral in Spanje, doch ook in andere landen, heeft hij bij belangrijke bagger, werken de leiding gehad. Onder buitengewoon groote belang stelling, voornamelijk van Nederland sche aarnemers, is gistermiddag op de algemeene begraafplaats te Siiedrecht ter aarde besteld 't stoffelijk ovmchot van den heer W. Kalis, in leven direc teur van de n.v. K. L Kalis Zonen en Co.'s Aannemingsmaatschappij. Daar er verzocht was geen bloemen te zenden, waren er slechts drie kransen van de naaste familie. Aan het graf hebben gesproken de heeren Bothcff uit Nijmegen, vriend, Nieuwenhuizen te Nijmegen, familielid, A. P. Voler, schoonvader en A Bos, procuratiehouder van den overledene. De heer Nieuwenhuizen dankle voor de groote belangstelling. De kankerdiagnose volgens dr, Bendien. Naar Reuter uit Londen meldt, zal dr. Plney, de patholoog van 't kanker hospitaal te Lorden en secretaris van de commissie van onderzoek van den Britschen rijkskankerveldtocht binnen kort proeven leiden tot onderzoek van de methode, die dr. Bendien te Zeist toepast ter bepaling van kanker bij zijn patiënten. Een zuiver gelijk toestel als dr Ben dien gebruikt is in Duitschiand besteld. RECHTZAKEN. Huiselijke twist. Voor den strafrechter verscheen het echtpaar C. Q. uit Meeuwen De man een landbouwer van 62 jaar, was de schuldige en de vrouw door hem mis handeld, kwam tegen „den baas" getuigen. .Baas" bleek het hoofd van het gezin niet te zijn, want het heele gezin spande tegen hem samenmoeder en dochter, die als getuigen verschenen en de zoons, die in verwijderd ver band hun deel hadden in de geschie denis. De buren der oorlogvoerende familie verhalen er van, dat er veel getwist wordt, 't Is een gewoonte geworden en men het er verder niet op. En waar er twee kij ven, aldus de uitspraak der oud—Hollandsche wijsheid, daar hebben er twee schuld. Op 27 Mei had een zoon een koe van den stal verkocht. Moeder en kinderen wisten er alles van maar vader werd erbuiten gehou den. Hij voelde zich in zijn rechten te kort gedaan en toonde dit door vrouw en dochter wat fiksche meppen te geven. Dus had hij zich voor den strafrechter te verantwoorden we gens mishandeling, En dat het met hem niet zoo best in den haak is, bleek uit de getui genverklaringen, waar bij naar voren kwam, dat verdachte misbruik maakt van sterken drank, echter zonder dronken langs den weg te zwieren. Wat niet zeggen wil, dat zulke stille drinkers een minder verfoe'eiijke ge woonte van drinken hebben en minder verkwistend zijn. Verdachte verhandelde ook wel vee zoo in z'n eenlje en dat hij dat 'snachts deed, wijst erop,dat hij in stilte zijn gezin te kort deed, wellicht tengevolge var. drankmisbruik. 't Is treurig, hoor, aldus de president, 62 jaar oud geworden en dan nog wegens mishandeling op vrouw en dochter terecht moeten staan. Wat zeg je er zelf van? Dat het treurig en meer dan schande is, dat ik thuis niet geteld ben, klaagde verdachte, ik word geen „vader" ge noemd en mijn zoon schaamt zich niet mij met een hamer te gcoien.Ze roepen me niet om te komen eten. Is er dan geen politie in Meeuwen vroeg de president. M'n vrouw is in geen 25 jaar naar de kerk geweest, ging de man voort en als ik naar de kerk ga, dan scheidt ze me uit! 't Is alles samen 'n schande en we hebben toch een nette boer derij Het O M. was van oordeel, dat ver dachte een geldboete moet opgelegd worden daar lijdt heel het gezin onder en zal misschien aanleiding zijn te trachten zamen hun best te doen in vrede te leven. Wat denk je van den eisch vroeg de president. Vader zal wel voor vrouw en kinderen moeten onderdoen! Ze hebben me ook al eens onder curateele willen doen stellen, beweerde de man. De uitspraak werd uitgesteld tot 14 Sept a s. In 't Cachot. H. J. v. D. chauffeur te Dussen, was dronken en werd ingepikt, 't Is anders niet zoo'n booze En de president wees er op, dat een chauffeur toch zeker niet drinken moet. Verdachte vond 't ook en klaagde bovendien dat hij door het geval in kwestie zijn post is kwijt geraakt en sindsdien werkloos is Dat komt er van aldus de president. Een chauffeur, die drinkt blijft een gevaarlijk iemand bij zijn werk. 't Ergste van wat de chauffeur op z'n kerfstok had was, dat hij, niet in z'n schik in de cel, daar aan 't ver nielen sloeg en er van door trok, Overigens maakte hij geen slechten indruk en bleek door de geschiedenis van den bewusten avond en de ge volgen er van wè! een gevoelige les te hebben gekregen. Daarom kwam hij er zeker voor den rechter zoo goedkoop af. Hij werd veroordeeld tot f 5 boete wegens vernieling. De veldwachter mishandeld. 't Gebeurde aan de kerk te Dussen. A, C v. H., arbeider te Dussen, 21 jaar, had er den veldwachter vastge grepen, toen deze verbood, dat er weer zooveel ontstichtend en ergerlijk la waai zou zijn als daar vaak den kerk gangers had gehinderd, v. H verdroeg de opmerking niet en mishandelde den veldwachter Verdachte is al meer malen veroordeeld en heeft nog twee vonnissen te goed. Toen hij voor de rechtbank stond en begreep, dat het ernst werd, begon hij te grienen en klaagde, dat z'n moeder het toch al zoo hard te verantwoorden had Jammer dat hij, de oudste van tien kinderen daar niet eerder aan dacht. De eisch luidde tegen hem 14 dagen, de uitspraak 7 dagen gevangenisstraf. DRUNEN. De Harmonie der Jongens- Congregatie vertrok Zondag naar Am sterdam om deel te nemen aan 't groot nationaal concours georganiseerd dooi de Amsterdamsche Postharmonie. Met moed en vol van de beste verwachtin gen werd de reis aanvaard. Door het daarbij tevens gesterkt door het gebruik Mljnhardi's Zenuwtableti, Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogist succes behaald in Boxtel, alwaar in de af deeling Uitmuntendheid t zooveel lof den eersten prijs wist te] halen, en in Helvoirt, waar men in eere-afdeeling den eersten prijs haalde, was men aangemoedigd ook thans weer al het mogelijke doen. Ongeveer 5-uur nam-onze harmoi plaats op de kiosk. Zoowel de vert king van het verplichte nummer J lustige Weiber von Windsor, als het eigen gekozen nummer „Ouverti Maritana van Wallace, was uitstekt en het applaus geleek wel een oval Na 'n korte poos vol spanning, de mededeeling: „Harmonie Jonge Congregatie Drunen, Hoogste Eert. deeling, Eerste prijs, met extra cong ment van den Voorzitter der fee commissie en van de jury en vele ft citatie's-. Na nog even in Amsterdam vertot te hebben werd de terugreis wedero aanvaard en arriveerde men omstret; middernacht in vroolijke stemmin» Drunen, Een talrijke menigte was aanwi om de muzikanten te ontvangen. Zeer zeker past een woord van k telijk proficiat aan het kranige ga schap, dat zich in zoo korten ti tot een dergelijke hooge sport op muzikale ladder wist op te werken, 2 ker verdient de onvermoeide directa dhr. Brok, 'p woord van warme hult Een woord van lof mag ook mi- worden onthouden aan den heervi: den Akker, die zich door zijn insta ties zeer verdienstelijk heeft gemaal Ook wij brengen aan de harmoi; onze felicitaties en spreken 't vertra wen uit, dat dit een aansporing zijn, om zich steeds meer te bekwam in de schoone muziekkunst. Begunstigd door mooi weer ve trok Zondagmorgen per extra tre: aan station DrunenHeusden, de pt cessie met een 600-tal deelnemers,! der leiding van den Hoogeerw. b Deken Wouters, naar Kevelaar, om Wonderbare Moeder te vereeren. 0n. veer 1 uur kwamen zij na een voi spoedige reis aan en begaven zich all naar hun gasthof. Om 4 uur werd den stoet opgestt en trok de processie met vaandels banieren naar de groote kerk, alw; door den Hoogeerw. heer Toeken tl welkomstwoord werd gesproken. Vl volgens werd de zilveren medaille g wijd en aan den heer Jos Zeegt: Broedermeester uit v.m. Besoijen gereikt. Vervolgens werd een lof gecelebrct waarna de Eerw. heer Kapelaan Versteeg uit Vlijmen een schoone p: dicatie hield. Om 8 uur werd de fakkeloptocht! houden door de straten van Kevek doch het weer was toen zeer slecht, De tweede dag werd begonnen i een algemeene H. Communie. Na plechtige solemneele H. Mis werf kruiswegoefening op het veld gek den, alwaar bij den Boom doorl Eerw. heer Versteeg een prédis werd gehouden. Daarna werd in'! Kunkerhof een vergadering gehoiil voor de Broedermeesters en 't besti der processie. Uit het uitgebrachte slag bleek, dat het ledental is gestejj tot ruim 2600. De inkomsten bedroe! 2290.101/2, de uitgaven 1196' blijft alzoo in kas 1093.26V>. Bestó werd om in 1932 wederom op 16 ei Aug. processie te houden. Men zald trachten kinderkaarten te verkrijg Het getal overledenen bedroeg jaar 56. Om half 3 werd de afscheidsoefe gehouden, waarna men zich weden naar het station begaf om de teru te aanvaarden. 's HERTOGENBOSCH. De meenteraad heeft gistermiddag spoedeischende vergadering gehoul tot onderzoek van de geloofsbrie van het nieuwbenoemde lid den S. Winsemius, de opvolger van heer G. Jimmink (s.-d die we„ gezondheidsredenen ontslag heelt nomen. Vooraf sprak de voorzi loco burgemeester Van Meerwijk vriendelijk afscheidswoord aan adres van den heer Jimmink, w fractiegenoot de heer Fakkers daar" dankte. Besloten werd tot toelali van den heer Winsemius. Aan de orde werd nog gesteldf voorstel van den heer van den Dr om in beroep te gaan tegen het bei van Ged. Staten inzake toelating' den heer van Meerwijk, die secret) van den Armenraad is, als lid' den raad. De heer van den Dr zeide dat zijn bedoeling was, een' spraak in hoogste instantie te verkrijj1 Bij de besprekingen over dit vd stel merkte wethouder Houtman dat prof, Oppenheim zegt, dat als raad tot toelating besluit en Ged' Staten dit besluit bevestigen, dit

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2