I Toegewijd een Handel» Industrie en Gemeentebelangen. „NGDPDBPABAND FEUILLETOI1 «MER 68. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981. 54e .JAARGANG. dit nummer bestaat uit twee bladen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Tele gr.-Adres: ECHO. Prjjs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. eerste blad GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Begrooting 1932 aangenomen Zaterdagavond kwam de raad dezer gemeente ten raadhutze te Raams- donksveer in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de EdelAchtb. Heer Moons, burgemeester. Afwezig de heer de Jong. De notulen worden goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan merkt de heer Zijlmans op dat de uitvoering maar slapjes is. De voorzitter verzocht hterop bij de rondvraag terug te komen. Aan de orde 1. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer M. Th. de Bruyn. De heeren Schoenmakers, de Klljn en Lankhuizen bevinden de stukken in orde, zoodat tot toelating besloten wordt. 2. Ingekomen stukken. Van het Centraal Stembureau mede- deellng betreffende de benoeming tot raadslid van M Th de Brutjn. Besluit van Qed. Staten inzake het bezwaar van den heer v. d. Kieboom, die niet als raadslid is toegelaten Qed. Staten bekrachtigen het besluit van den raad. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Vergoeding scholen. 3. Ontwerp besluit tot vaststelling van het bedrag van de vergoeding der kosten van instandhouding van bijzon dere scholen, Dit ontwerp—besluit wordt goedge vonden, diensvolgens zullen de vol- gende vergoedingen worden gegeven Raamsdonk(dorp) per leerling f 7.54 Jongensschool f 7 84. Meisjesschool f 8.24. Ned. Herv. School f 4 39. Raamsdonksveer per leerling f8 47. Theodorusschool f 32.93. Theresiaschool f25.13. Nederduitsch Herv. School f 18.08 Voor het U. L. O.—onderwijs per leerling f 14.23. Nederduitsch Herv. U. L. O—school f 679 48 4. Ontwerp-besluit inzake aanneming erfdienstbaarheden voor afvoer van water. B. en W. stellen voor een erfdienst baarheid aan te gaan met de heeren Ztjlmans en van Heivoort, en vragen machtiging met het Kerkbestuur over de vestiging van een erfdienstbaarheid te onderhandelen. Wordt goedgevonden. 5. Diverse verzoekschriften om sub sidie worden bij de begrooting behan deld. Vaststelling Rekeningen en Begrootingen De volgende rekeningen en begroo tingen worden allen op advies der commissie vastgesteldrekening 1930 Electriciteitsbedrijf, Vleeschkeurings- bedrijf, Burgerlijk Armbestuur en Be grooting 1932 van dezelfde Instellin gen. benevens de gemeente—-rekening 1930 die de volgende bedragen aan wijst Gewone Dienst ontvangst, f 175399.93 Uitgaven f 182041 19 Nadeelig saldo 1 6721.26 Kapitaaldtenst ontvangsten f 616798 05* Uitgaven f 499651.205 Batig saldo f 17146 84 Gemeentebegroting 1932. Hierna komt aan de orde de vast- stelling der begrooting 1932. Namens de Commissie van Onder zoek rapporteert de heer Lankhuizen Gzn. de bevindingen en opmerkingen Hoofdstuk 111 Brandbluschmiddelen. Een lid wees erop dat de brand- haken die op verschillende plaatsen in de gemeente zijn opgeborgen blijkbaar niet geregeld worden gecontroleerd, daar er verschillende zijn die niet meer bruikbaar zijngevraagd wordt deze kwestie te onderzoeken. Antwoord van B. en W. Het is ons gebleken dat er brand- haken zijn die onbruikbaar zijn. Wij zullen de aandacht van de brandweer directie hierop vestigen. Hoofdstuk V Volksgezondheid. Bij den post rente en aflossing van bedragen verleend in het belang der volkshuisvesting, werd er de aandacht op gevestigd dat er in de Koning straat vele arbeiders—woningen on bewoond zijn, De commissie beveelt daarom aan de oude krotwoningen te ontvolken en de arbeiders zooveel van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). mogelijk van de nieuwe woningen te laten gebruik maken. Antwoord van B. en W. Afgescheiden van het leegstaan van enkele woningen zijn wij van meening dat hier nog woningtoestanden heer- schen die niet door den beugel kun nen. Bevordering van een verbetering van dezen toestand zou zeer zijn toe te juichen en wij zijn bereid de noo- dige aandacht aan deze kwestie te schenken. Hierover ontstaat een korte discussie. De heer Kanters vraagt hoeveel wo ningen er in de Koningstraat leeg staan, waarop de voorzitter antwoordt dat dit een dertiental bedraagt. De heer Kanters vindt het voorstel der commissie zeer mooi. doch hij vraagt zich af of de menschen die nu f 1 per week betalen wel in staat zullen zijn meer te betalen. Verlaging der huren in de Koningstraat zou dus wenschelijk zijn, hetgeen natuurlijk moeilijkheden ondervindt daar een ge deelte bewoond is, maar dit neemt niet weg dat de huur die betaald zal moeten worden voor velen te hoog is. De voorzitter merkt hiertegen op dat hel onbewoonbaar verklaren van woningen, tengevolge van het bestaan van toestanden die niet meer toelaat baar zijn, alleen moet geschieden in het belang der volksgezondheid, en dus geheel afgescheiden moet zijn van de draagkracht der bewoners. Het is een betreurenswaardig feit dat ver schillende personen tegen zichzelf moeten verdedigd worden. Over het algemeen ziet men nog niet voldoende in, het groote zedelijke en maatschap lijke belang dat «er voor de arbeiders schuilt in 't bewonen van goede wo ningen. Mocht het eventueel later blij ken dat er menschen zijn die meer huur zullen moeten betalen, dan kan dit altijd nog door het gemeentebestuur of de bouwvereeniging worden onder 't oog gezien. Zelfde hoofdstuk. Een lid der commissie oordeelde dat het bedrag waarmee het totale huur bedrag verminderd is, voor 't eventueel leegstaan van woningen gedurende 't jaar te lang is. De commissie stelt voor den post met f 100 te verlagen. Antwoord van B. en W. Wij zfln met de commissie van oor deel dat hiermede niet voldoende reke ning is gehouden, en het wil ons voorkomen dat 't voorzichtig is dezen post met f 100 te verlagen. Het voorstel der Commissie wordt aangenomen. Hoofdstuk IV. Onderzoek straten en pleinen. Door een lid der commissie werd de aandacht gevestigd op den slechten toestand van den weg Waspiksche grens—Rijksweg. Hierover is reeds meermalen gesprokengevraagd wordt of binnen afzienbaren tijd verbetering kan worden aangebracht. Antwoord van B. en W. Het ligt in onze bedoeling dezen weg geleidelijk te vei beteren, voor 't loo- pende jaar is daarvoor aangewezen 't gedeelte van den Overweg tot den Provincialen weg In verband met de crisis—omstandigheden moeten wtj be zwaar maken tegen algeheeie vernieu wing, temeer daar de uitvoering door vakmenschen moet geschieden, en dus niet in 't belang der werkver schaffing werkloozen kunnen worden aangesteld. Zelfde hoofdstuk. Naar aanleiding van den postkos- kosten van leggen van wegen, voet paden en waterleidingen, klaagde een lid over den toestand van enkele siooten o.a. bij Merks, welke dreigen te worden gedempt door het inwerpen van vuil; de stank die een en ander verspreidt is bovendien zeer hinderlijk. Het zou wenschelijk zijn deze siooten in orde te laten brengen. 2) Bilcher, de lange bookmaker, grijnsde. Hij wordt een dolleman, als hij niet uitscheidt met drinken, zei Wj. Laat hem maar gaan, riep Jai kes verontwaardigd rondkijkend, 't Is hest in orde met Mr. Will, hij is best in orde Plotseling zweeg hij en bracht zijn hand aan den mond, want terwijl hij aan het woord was, was de man over wien men sprak, de bar binnen geko men. Hoofdstuk II. Ja ik ben best in orde, ik ben hest in orde, schreeuwde Denver, terwijl hij „de Korenschoof" binnen- ^aggelde. Ik ben zoo dronken als 'n kanon en ik heb iederen vervloekten jjuit, die ik ooit in de wereld gehad heb, verloren. O ja, da's best in orde. Onbestemd rondkijkende door de har, strompelde hij naar den eersten den besten leegen stoel in zijn buurt, v'ak bij een tafeltje met een marme ren blad, midden in de gelagkamer. On voeten konden hem nauwelijks zoover dragen en zoodra zijn hajn- den den stoel voelden, trok hij hem naar zich toe en liet er zich met zijn volle gewicht in neervallen; zijn i kin zonk op zijn borst. Zooals hij daar was neergezakt, zag Denver er werkelijk jammerlijk uit. Hij was zoo ver weg, dat zijn ledematen hem weigerden te gehoor - 1 zaïnen terwijl zijn geest helder ge noeg was gebleven om,den desolaten staat van zijn lichaam te beseffen. Om zijn toestand te verbergen sloeg hij een uitdagenden toon aan, maar als hij zweeg logenstrafte de miserabele, bijna waanzinnige uit drukking in zijn oogen de kranige houding die hij trachte aan te nemen. Zijn dronken toestand en de wan orde van zijn kleeren, die aan de ar men en knieën bevuild en besmeurd waren, alsof hij meer dan eens ge vallen was, verborgen toch het feit niet, dat Wilfred Denver een groote goedgebouwde jongeman was. Hij kon een jaar of dertig zijn en had spieren, die getuigden van de beoefening van sport in de open. lucht. Evenmin kon 't vergif, waar mee hij als het ware doortrokken was, de schoonheid van zijn trekken verbergen. Zijn oogen die nu met bloed door- loopen waren en glazig stonden, had den hun vriendelijke grijze kleur niet verloren en hoewel de hoeken van zijn mond, die omgeven was door 'n dunnen knevel en een kort punt baardje, omlaaggetrokken waren, maakte hij geen onaangenamen in druk. De bezoekers in de zaal keken allemaal naar hem toen hij naar de tafel scharrelde. Eenigen van hen grinnikten, maar de meesten schudden het hoofd niet onvriendelijk. De waard was een van hen, die den jonker met zachte oogen be schouwde. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen; Meneer Denver was een uitstekende klant van hem geweest.den laatsten tijd en hij had in zijn zaak een schep geld uitgegeven. Hij leunde over de toonbank heen: Wel, meneer Denver, op het verkeerde paard gezet? vroeg hij belangstellend. Denver richtte het hoofd op en keek met een verwarde uitdrukking in zijn oogen rond. Neen, Tubbs, neen, antwoordde hij eindelijk. Ik heb op het goede paard gewed, maar het verkeerde heeft gewonnen. Jonge, jonge, da's jammer, zei een van de bookmakers, die, omdat hij vandaag niets aan Denver verdiend had, zich veroorloven kon de kwestie van een niet-zakelijk standpunt te bekijken. Geen sprake van, vond Denvei, ik heb verloren en jij hebt gewonnen. Als er niet van die gekken op de we reld waren als ik, wat zou er dan van die arme stakkers terecht moeten komen? Nou, u schijnt het nogal gemak kelijk op te nemen in ieder geval, zei Bilcher bitter. De woorden van den jongen man irriteerden Denver. Zijn stem kreeg een minder aangename klank, toen hij het hoofd in zijn richting wendde en zei: Ja, Bilcher, ik heb vandaag mijn geld verloren en morgen zal ik jouw vriendschap verliezen. Ik ben heel tevreden met dat koopje. Bilcher scheen een boos antwoord gereed te hebben, terwijl Denver doorging hem minachtend aan te kij ken. Maar Jaikes, die sinds het bin nenkomen van zijn meester gezwegen had, ging tusschen de beide sprekers in staan en zich tot Denver richtend, poogde hij diens aandacht van den bookmaker af te leiden. Wat? Weer gewanboft, meneei Will, sprak hij, zijn hoofd droevig schuddend. 't Is of de duivel er mee speelt, Jaikes, antwoordde Denver. Ik had alles op dien duivelschen Patacake gezet en nou ben ik geruïneerd. De oude man hief zijn handen op alsof hij een slag wilde afweren. Oh, Mr. Will, 't is toch niet waar? Nou, zeg dan uitgekleed, platzak, als je dat beter vindt, Jaikes. Denver duwde zijn stoel achteruit, stond tegen, de tafel aangeleund en keek over het hoofd van den ouden man heen naar het buffet. Bilcher! riep hij. De bookmaker draaide zich om en kwam naar de tafel. Bilcher, vervolgde Denver, ik moet je nog 150 pond betalen. Ja, dat weet ik wel, zei de an der, en ik zou wel graag willen weten wanneer je me die betaalt. Dat zou ik ook wel willen weten Bilcher. Waarom heb je mijn raad niet gevolgd, vroeg de bookmaker geme lijk. Ik zei je toch dat die van een Braggins je bedroog. Ha, ha! lachte Denver op een ruzieachtigen toon. Weet je dat Brag gins precies hetzelfde van jouw ver telde? Kom Bilcher, wees nou niet schrokkig. Jij hebt mij aardig ge plukt, laat die andere schooiers nou ook eens een beurt hebben. Oh, ik bemoei me niet meer met jou, snauwde Bilcher en draaide zich op zijn hakken om. Denver liet zich weer in zijn stoel vallen met een lach. Best hoor, zei hij, daar zit ik erg mee in. De bookmaker stond even stil, zijn gezicht werd rood van woede en hij scheen terug te willen komen naar de tafel, maar Tubbs gaf hem vanaf de toonbank een wenk, terwijl Jaikes opnieuw tusschenbeide kwam en zijn meester op den arm klopte met een zonderlinge mengeling van eerbied en vertrouwelijkheid. Kom, kom, meneer Will, tracht te hij hem te overreden, u deed beter met naar huis te gaan. De trekken van Denver ontspanden zich, maar hij schudde boos 't hoofd. Naar huis, schreeuwde hij. Waarom zou ik naar huis gaan? Om mijn arme vrouw te laten zien, wat j voor een dronken bruut ze getrouwd heeft. Om mijn kinderen te laten zien wat voor een miserabel creatuur ze tot vader hebben? Nee, ik wil niet naar huis. Ik heb geen huis. Ik heb alles opgedronken. Oh, meneer Will, in hemels naam, praat niet zoo, smeekte de oude knecht. Er klonken tranen in zijn stem. Denver was niet ongevoelig, maar de drank had de overhand en wakkerde zijn toorn nog aan. Ga zelf naar huis, riep hij ruw uit. Jaikes zag hem bedroefd aan; nu blonken er tranen in zijn oogen en hij beefde. Wordt vervolgd. U.A, e Echo van het Zuiden, aalwybscbe en Langstraatsche uskëri uiden, Jt. De zilverHonino MAATSCHAPPY VAM VEfHEKERJMG OP MET LEVEfl ithtu»1

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1