Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m i FEUILLETON GEMEENTERAAD. (NUMMER 70. WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1931. 64e JAARGANG. ~ohb- a u" UT M IB" Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele ryk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD ELSHOUT. De nieuwe raad kwam gistermorgen ten raadhuize voor de eerste maal bij een, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Mr. R. J. Th. van der Heijden. Beëediging. De zuiverings- en de ambtseed worden door de leden afgelegd, waar na de Voorzitter hen met hunne be noeming gelukwenscht. De gemeen tenaren hebben hierdoor getoond hun vertrouwen te stellen in de thans af gevaardigden. De heeren weten welke belangen de gemeente heeft en hoe deze 't best kunnen behartigd wor den. Spr. vertrouwt dat de nieuwe raad in de komende 4 jaren met hart en ziel voor de belangen van de ge meente zal werken en dat de gemeen tenaren ten allen tijde zullen kunnen zeggen, dat ze hun belangen aan de ware personen hebben toevertrouwd. De notulen worden hierna goedge keurd. Wethoudersbenoeming. Hierna volgt, de wethoudersbenoe ming. Bij eerste stemming wordt ge kozen oud-wethouder W. Klijn met 5 stemmen tegen 1 op C. Vugts en 1 blanco. Bij tweede stemming wordt gekozen de heer J. Klijn met 6 stem men tegen 1 op H. v. Mook. De Voorzitter wenscht de beide wethouders geluk met het vertrouwen dat de raadsleden in hen gesteld heb ben. Wethouder W. Klijn kent hij reeds langer en het is hem een genoe gen hem ook voor deze periode her- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 4) Hij gooide de deur van de zaal open. Waarachtig, mijn kans zal keeren, zal keeren. Vooruit dan, zei Denver en hij scharrelde al naar de deur van de bil jartzaal. Vervloekt, mijn kans moet keeren. Hoofdstuk III. Er viel een stilte in de zaal, toen 't gezelschap de bar verliet om naai den strijd tusschen Denver en Gor- kett te gaan zien. De mannen van de renbaan waren er fel op om zoo iets prikkelends mee te maken. Luid ruchtig kwamen ze de biljartzaal binnen, druk sprekend en al weddend omtrent den afloop van den wed strijd. Tubss zelf verdween van ach ter de toonbank en ging nu elders zijn plichten waarnemen. Slechts een der bezoekers bleef zitten, de kalme man, die tevergeefs getracht had den Londenaar zijn geld te doen wegsteken. Hij zette zich in 'n hoek je» trok een avondblad naar zich toe mi keek het onverschillig in. Een licht gerucht deed hem op- benoemd te zien. De nieuwe wethou der J. Klijn heeft spr. uit de raads vergaderingen zeer leeren waardee ren en hij is er dan ook van overtuigd ook met hem aangenaam te zullen kunnen samenwerken. De nieuwe wethouder J. Klijn dankt den Voorzitter hartelijk voor de hem toegesproken woorden en wil de ver zekering geven zijn beste krachten te zullen wijden aan 't gemeentebelang, hopend en vertrouwend dat de zware taak die hem thans op de schouders is gelegd, door onderlinge samenwer king en onder leiding van den voor zitter gemakkelijk en licht te torsen zal zijn. Spr. dankt ook de raadsleden en hoopt dat onder dezen raad het be lang der gemeente door eendrachtige samenwerking zal worden behartigd. 4. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten d.d. 7/12 Augustus 1931 betreffende uitwoning tijdelijk ontvanger der gemeente. Ged. Staten vragen een aantal da gen vast te stellen, waarop de out vanger in de gemeente zitting zal hou den. B. en W. meenen te kunnen vol staan met overname van hetgeen in de instructie bepaald is nl. eiken Don derdag, of zoo deze een feestdag is, een dag te voren. Het is slechts een formaliteit, daar de ontvanger in zijn kwaliteit van secretarie-ambtenaar altijd hier aanwezig is. Wordt goedgevonden. b. Verzoekschrift van eenige café houders om wijziging der verordening regelende de personeele belasting. Men verzoekt de verordening zoo te wijzigen, dat de caféhouders geen be lasting behoeven te betalen voor bil jarten; op 't oogenblik betalen deze 40.welk bedrag zwaar op hun bedrijf drukt. De Voorzitter zegt dat B. en W. kijken. De deur van de bar ging zachtjes open en het hoofd van een ouden man kwam te voorschijn. Het was 'n eigenaardig hoofd, vrij groot, met een breed, bleek gezicht, getooid met 'n langen witten baard en bakke baardjes, maar de bovenlip was glad geschoren. De oogen waren zeer licht, met een melkachtige tint, met het witte haar gaven zij hun eigenaar een vriende lijk argeloos voorkomen. Geheel daar bij passend droeg de oude man voor zoover dat te zien was door de half geopende deur 'n zwarten wij den jas en zijn hoofd was gedekt door een zwarten vilthoed met 'n breeden rand. De kalme man in de bar hield zijn krant voor het gezicht, toen de ander naar binnen keek en hij bleef zoo zit ten totdat de man verdwenen was. Uitgenomen een kreet, die af en tot weerklonk uit de biljartzaal, lag er weer stilte over de gelagkamer. Eenige minuten herhaalde zich de zelfde pantomime, maar ditmaal trok zij zich niet terug; een lichte, snelle stap weerklonk bij de deur, die naai de straat leidde en een flinke verschij ning trad binnen. De nieuwe bezoeker vormde een groot contrast met allen, die dezen avond in de bar waren geweest; hij was onberispelijk gekleed; van zijn keurigen hoed tot de lakneuzen van /zijn fijne schoenen, van de witte das, 'die helder afstak tegen den fluweelen kraag van zijn welgesneden jas, tot de toppen van zijn handschoenen. Hij was omstreeks veertig jaar, flink en welgebouwd. Zijn trekken waren re gelmatig en min of meer zwaarmoe dig. Hij had zwart haar, dat aan de slapen begon te grijzen. Zijn tint was meenen goed te doen den raad le ad- viseeren hierop afwijzend te beschik ken. De belastingopbrengst op de be grooting voor 't nieuwe jaar mag niets verminderd worden, en wanneer deze belasting zou vervallen, dan zouden misschien opcenten moeten worden geheven. B. en W. hebben de begroo ting thans zoo samengesteld, dat geen nieuwe belasting behoeft te worden geheven; daarom moet alles in 't werk worden gesteld om de inkom sten der gemeente niet te doen dalen. Spr. geeft toe dat 't bedrag nogal hoog is,- maar 't is dan ook een amu sement en geen levensbehoefte. Als de caféhouders er de belastingkosten niet kunnen betalen, moeten ze den bi lj art prijs verhoogen. De heer v. Mook is tegen 't voor stel van B. en W. Wel zou hij geen geheele ontheffing geven, maar toch wel gedeeltelijk, b.v. 20.Spreker maakt er een voorstel van, dat echter bleek, zijn kaak krachtig, zijn mond spotachtig en iets of wat wreed van uitdrukking. Wanneer men den nieuw aangekomene bekeek, kon men niet ontkomen aan het gevoel, dat men op zijn hoede moest wezen, zonder dat /men wist waarom. De nieuwe bezoeker scheen den ouden man in de deuropening niet te zien. Hij wandelde rechtstreeks naai de zijde van de bar, waar de kalme man geleund zat met de krant voor zich uit en als per ongeluk schopte hij hem tegen den voet. De krant ging omlaag en twee paar oogen ontmoet ten elkander. In beider oogen kwam een blik van herkenning. De groote man liet zijn monocle dit zijn oog val len en vroeg: Nog wat nieuws in de krant? Ik veronderstel, dat je al wee; dat Blue Ribbon vandaag gewonnen heeft? Zoo. Ik wed nooit! En dat ze dien vent te pakken hebben, die dien juweelendiefstal bij Lady Fairford gepleegd heeft? Kijk, hier staat het. Het interesseert je misschien. Eigenaardig, het schijnt, dat de dief een heele meneer was, net zoo keurig gekleed als jij. O ja, hoe is 't mogelijk, zei de nieuwe bezoeker, terwijl hij zijn mo nocle weer op haar plaats bracht, en rustig den ander aankeek. Wat een brutaliteit van die kerels! De man met de monocle ging lang zaam naar de andere zijde van de bar, nam een lucifer, waarmede hij een sigaret aanstak, alvorens de krant te gaan lezen. Hij was nu vlak bij den ouden man aan de deur van de bar, maar hij liet op geen enkele manier blijken, dat hij hem gezien had. De oude man scheen toch ergens ver niet gesteund wordt. De heer Vugts vraagt of de belas ting dit jaar verhoogd is. De Voorzitter zegt dat deze evenals verleden jaar is gebleven. Met 64 stem wordt 't voorstel van B. en W. aangenomen; tegen stemde de heer v. Mook. 5. Vaststelling ambtenaren-regle ment. De Voorzitter merkt op dat dit re glement bij de wet geëischt wordt, hoe wel 't voor kleinere gemeenten niet zoo noodzakelijk is als voor groote. Hier is door goede samenwerking tus schen B. en W. en de ambtenaren reeds veel te bereiken. Het concept is den leden reeds thuisgezonden. Geen hunner wenscht naar aanlei ding hiervan nog verdere inlichtingen en 't reglement wordt zonder stem ming goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. tot oni slag der pacht aan J. van Wijk. De Voorzitter licht toe dat v. Wijk reeds lang achterstallig is in 't beta len van zijn pacht en 't is niet te voor zien dat hij dat binnen korteren ot langeren tijd zal kunnen. Hij bebouwi trouwens 't land niet behoorlijk. Bin nenkort worden er landerijen ver pacht en is er dus een mooie gelegen heid om ook deze perceelen opnieuw te verhuren. B. en W. hebben zich over 't ontslag met van Wijk verstaan en deze kan er zich bij neerleggen. Op een vraag van den heer Vugts zegt de Voorzitter dat 't de bedoeling is v. W. al z'n perceelen te ontnemen, B. en W. hebben den indruk dat hij er niet zijn best voor doet om 't land zoo goed mogelijk te bebouwen. Wat de nog achterstallige pacht over 1930 en '31 betreft, deze moet natuurlijk nog Worden aangezuiverd of door v. W. of door zijn borgen. heugd over te zijn. Toen nieuwe kre ten uit de biljartzaal opklonken, kwam hij naderbij en fluisterdeBeste jongen, ik ben blij, dat je gekomen bent. De „beste jongen" verroerde geen lid; hij sloeg zijn oogen niet eens op. Zelfs zijn sigaret bewoog nauwelijks tusschen zijn lippen, maar eenige kort afgebeten woorden bereikten de ooren voor welke ze bestemd waren. Als je me nog eens aanspreekt in het openbaar, zal ik je den nek om draaien, oude idioot. De oude man keek angstig. M'n beste jongen, betoogde hij heesch fluisterend, zaken zijn zaken en er is een gevalletje, dat een heel fortuin voor ons allemaal kan betee- kenen een zak vol diamanten in Hatton Garden. Geen risico en geen gevaar is er aan verbonden. Doodge makkelijk. Hoe komen we er binnen? Nou, we breken door den mpur van het huis er naast. En om in dal huis er naast te komen, beste jon gen Wil je nu ophouden met je ver duiveld gesnater, gromde de man met de monocle, die schijnbaar nog steeds verdiept was in zijn krantje. Zie je dien vent aan den anderen kant van de bar? Dat is Sam Baxter, de detec tive. Baxter, de detective? Ja, stommeling, kijk nu niet naar hem. Hij heeft me herkend en hij zal ine straks stellig volgen. Ik moet zien hem van het spoor af te brengen. Het lawaai uit de biljartzaal was grooter geworden, terwijl hij sprak en nu vloog de deur met een ruk open en Gorkett vloog de bar weer Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. De heer de Baaij merkt op dat van Wijk dan toch van gemeentewege ge holpen moet worden. De Voorzitter zegt dat dit al ver schillende malen gebeurd is Verleden winter en ook nu is hij al- werklos- ze geholpen en wanneer er karwei tjes op te knappen zijn, wordt zijn hulp ingeroepen. De verhouding van B. en W. tot dezen persoon zou echter heel anders geweest zijn, wanneer v. W. getoond had zijn land zoo goed mogelijk te willen bewerken. Het voorstel wordt aangenomen. 7. Aanbieding gemeentebegrooting 1932. Deze zal den leden ter inzage wor den verstrekt. W e rk ve rs clwffin g. De Voorzitter wil nog even een en ander zeggen over de werkverschaf fing. Vorigen winter was 't reeds moeilijk de werkloozen aan 't wrerk te houden; werd dit echter niet ge daan, dan moest 't Burg. Armbestuur toch steun verleenen, hetgeen weer uit de gemeentekas moet komen. Het is daarom veel beter om hen te werk te stellen, maar de moeilijkheid is dat hiervoor in Elshout maar weinig gelegenheid bestaat. Vorig jaar is besloten om de slooten in de gemeen- teperceelen te laten opknappen. Dat heeft echter z'n bezwaren. Het kan n.l. gebeuren, dat de pachters gaan denken dat de gemeente dit werkje voortaan altijd zal opknappen, het geen niet in de bedoeling ligt. Spreker vraagt of geen der leden een voorstel te doen heeft betreffende een moge lijke werkverschaffing voor den ko menden winter. De heer v. Lieshout wijst een stuk land aan, waar voor enkele jaren de boomen gerooid zijn en dat sindsdien renteloos is blijven liggen. Het zou een nuttig werk zijn indien dit renda- binnen, zijn gezicht nog opgewondener dan eerst. Een groepje gesticuleerende en schreeuwende mannen volgden hem, sommigen met een glas in de hand. Tubbs kwam bedrijviger dan ooit achter de toonbank, schonk op nieuw champagne, bang iemand over te slaan. Toen hij Tubbs in de gaten kreeg, schreeuwde Gorkett: Ha, Tubbs, weer gewonnen, jon gen. Ik heb hem eigenhandig gemaakt hoor. Tubbs glimlachte hem goedaardig toe. Wat heb je gewonnen, Arry? Dat spreekt vanzelf. Hij maakte er niets van. En nu heeren, vervolgde hij, de bar doorkijkend, laat ons vroo- lijk zijn. Vooruit, drink op, allemaal, vooruit. Ik heb mijn geld als een gentleman verdiend en ik geef het als een gentleman uit ook. Wat gebrui ken jullie? De man met de monocle en zijn be jaarde kennis waren een oogenblik gestoord, toen de drukke bende naar de- toonbank drong. De eerste fronste de wenkbrauwen en wilde heengaan, toen de ander fluisterde: Zie je dat jonge ventje, dat juist binnen kwam? Ik heb ontdekt, dal hij slaapt in het huis, waar wij in wilden. Hij is bediende bij den man, die daar kamers heeft; zijn slaapka mer is boven. Als we nu met hem ln contact konden komen Hou je mond toch. En luister eens naar mij. Jij ontlast dien dwaas van zijn bankpapier, terwijl ik Bax ter's aandacht trek. Wanneer die be diende platzak is, kan je best met hem in aanraking komen. En kom jij daar dan zoodra het donker is, beste jongen? Het adres is Hatton Garden 114, Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, IWaalwpsclie en Langstraatscfie le Ziluerhaning j

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1