Be Bh li lopMI en Zes flBonnemenisTDoneemoopsiellingen 70. Woensdag 2 Sept. '31. 54e Jrg. tweede blad. n ne Lederindustrie Is in den loop der aatste 30 jaren, ook sterk gemechani seerd Aanvankelijk scheen onze leder „dus'trle wat bij het buitenland ten achter te blijven, in dit opzicht. Men ileei wat langer aan oude beproefde methodes hangen, Men spiegelde zich aan tal van mislukkingen. Maar nadat de moderne looimethoden allengs beter waren gefundeerd, wierp onze industrie rich met des te meer kracht op de invoering der moderne looiwljzen. In £en betrekkelijk kort tijdsbestek heeft in de lederindustrie, een ware omwenteling plaats gehad. Het gaat hier niet alleen over de invoering van mechanische bewerking, doch over zeer ingrijpende en grondige veranderingen In het eigenlijke looiproces De behoefte aan leder, die tijdens de mobilisatie optrad, bevorderde dit proces. Ook hier werd deze toestand ie baat genomen om de bedrijven financieel 'en technisch op zoo hecht mogelijke basis te stellen. Het is mede hieraan te danken dat de lederindustrie, ondanks den vrijen leder-import, de geweldige na oorlogsmoeilijkheden en de ups and downs, die in het laatste decennium in dit zeer speculatieve vak plaats vinden, te boven is gekomen, resp. er niet aan is ten onder gegaan Ook de lederindustrie ondergaat al de moeilijkheden, die de huidige econo mische verwarring met zich brengt. Enorme prijsdaling van haar waarde volle grondstof en niet minder van het product. Verminderde afzet in het binnenland wegens slapte in de schoen industrie. Sterk bemoeilijkte export Maar toch is de positie krachtig In vergelijking met den toestand in vele andere Europeesche landen, waar groote debakels, juist in deze industrie plaats hadden. Aangezien de leder industrie eerder kapitaal—intensief is, wordt zij niet in die mate als de schoenindustrie gehandicapt door lagere productiekosten in het buitenland. Des lc meer beangst is zij echter voor Inflatie—verschijnselen. In 1923 heeft zij dan ook, een proef moeten door staan, zóó zwaar, ais waaraan zij, onbeschermd, geen tweede maal zou mogen worden blootgesteld. De Lederindustrie is sterk Interna tionaal. Er is geen land ter wereld, vanwaar zij geen grondstoffen Impor teert. En ook in ieder heeft ondanks alle tolmuren een belangrijke inter nationale handel plaats. Het product Is, wat dit betreft .beweeglijker" dan b.v. schoenen. Dit ligt aan den aard van het product of beter gezegd, van de diverse en talrijke producten die er in leder bestaan. Het is de Nederlandsche (men mag bijna zeggen de Brabantsche) leder industrie gelukt, een betrekkelijk sterke positie in dezen internationalen handel In te nemen. Niettegenstaande de uit voer van leder zich vrijwel tot Euro peesche landen beperkt (de uitvoer naar de Vereenigde Staten dietn 1928 en 1929 ca. vier miliioen gulden per laar beliep, ging in 1930 wegens ver hoogd Invoorrecht iot 2 miliioen terug) bedroeg onze totale lederuitvoer in 1930 nog ruim 21 000 000 gulden Het uitvoersaldo bedroeg bijna zeven miliioen gulden. De ligging van ons land is gunstig voor den aanvoer der hoofdzakelijk overzeesche grondstoffen. De producten onzer lederindustrie ge nieten in binnen- en buitenland een uitstekende reputatie. Ook hier worden de gevolgen der malaise sterk gevoeld. Ongetwijfeld wordt in vele gevallen met verlies gewerkt. De tarievenpoli tiek van vrijwel alle andere landen belemmert een verdere krachtige ont wikkeling onzer lederindustrie. De vrije import maakt de verhoudingen op de binnenlandsche markt uitermate scherp. Vooruitzichten. Omtrent de vooruitzichten voor onze industrieën, valt moeilijk ieis positiefs io zeggen. De gang van zaken wordt rechtstreeks door den wereld—crisis beïnvloed en wie kan zeggen hoelang de algemeene malaise zal aanhouden of zelfs in welke richting de toestand zich vooreerst zal ontwikkelen. Men kan moeilijk zeggen, dat er in dit op zicht reeds lichtpunten vallen waar te nemen. Maar wel mag men aannemen, dat wanneer er een algemeene verbetering intreedt, onze schoen- en lederindustrie sn ook de in dit district gevestigde gtootere ondernemingen van ander wrakter, zich die verbetering ten nutte zullen kunnen maken. De industrie is gezond. Wij beschik ken over goede inrichtingen voor vak- en handelsonderwijs. Onze arbeiders- bevolk'ng (het argument, dat de Ne derlandsche arbeider niet geschikt zou zijn voor industrieelen arbeid heeft ook al afgedaan) is geschoold, orde lievend en voor haar taak berekend. De vraag is nu maar of de econo mische „Umschwung" niet zóó lang op zich zal laten wachten, dat de industrie bloedarm wordt. Door onze handelspolitiek zijn wij kwetsbaarder voor invloeden van algemeenen aard dan menig ander land (verhoogde import, verlaagde exportEn al kan onze Regeering den wereldcrisis niet opheffen, zoo meent men toch dat zij de gevolgen daarvan voor bepaalde industrieën kan verzachten. Wat dan ook eenigszins somber stemt, is de eeuwige strijd om de handelspolitiek in ons land. Werkelijke vrijhandel zou voor ons land zeker de voordeeligste toestand zijn. Maar waar zijn de teekenen, die wijzen op een kentering in het buitenland Wanneer een land als Frankrijk zegt „Vrijhandel deugt niet voor Frankrijk" dan kunnen wij onmogelijk zeggen „Eenzijdige vrije invoer is goed voor Nederland". Nu de argumenten aan zakelijke motieven ontleend, hebben uitgediend baseert men zich op de theorie. Men zegt .Kapitaalexport is goederenexport" ofwel „goederenimport is goederen export" maar ook deze theorie houdt geen rekening met de complicaties der praktijk. Qeen land kan natuurlijk uitvoeren zonder in te voeren. Maar moet de invoer daarom per sé aan den uit voer voorafgaan Al stellen wij het buitenland nog zooveel „Nederlandsche koopkracht" ter beschikking, hetzij in den vorm van ieeningen, of van goe deren—import, het zal van onze dien sten daarom nog niet gebruik maken, indien onze schepen zijn verouderd of de tarieven te hoog zijn en onze pro ducten van landbouw en industrie niet het koopen waard zijn. In het betere geval, zal het buitenland zich ook de noodige „Nederlandsche koopkracht" verschaffen zonder dat wij het eerst geld leenen of op groote schaal eind producten en halffabrikaten impor teeren. Laat de uitvoer het doel zijn, de invoer komt dan wel van zelf. Maar juist door de tolmuren worden onze producten te duur of brengen onze producten te weinig op om loonend te zijn. Wanneer wij dan het buitenlandsche product b.v. schoenen, hier binnen halen, verzwakt men de positie der industrie daardoor opnieuw ook op de binnenlandsche markt. De toestand is in dit opzicht zeer veel slechter dan vóór 1914 en wel geschikt om een (anders gemotiveerd) optimisme sterk te temperen. Vroeger kon men in het algemeen spreken van vrijhandel met beperkin gen, nu is het eerder „verboden invoer met beperkingen". Nu is dit wel eigenaardig: Terwijl in de enkele vrijhandelslanden die er nog zijn, een zeer sterke minderheid is (of is het wel een minderheid?) die meer bescherming wil, verneemt men in de protectionistische landen, van het bestaan zelfs, eener vrijhandel partij, bitter weinig. Wij zullen waar schijnlijk weinig succes hebben wan neer wij tegen het buitenland zeg gen „Breek de tolmuren ai", wanneer wij zelf niet van plan zijn, ze een tikje hooger op te trekken. Ik wijdde over de handelspolitiek eenigszins uit, doch de positie onzer gewestelijke hoofdindustrie wordt er zoodanig door beheerscht, dat men aan deze factor wel degelijk een ruime plaats moet toekennen, bij het beoor- neelert der vooruitzichten. Zou echter, ondanks alles, de hoop niet Ijdel blijken, dat eerlang een ver betering zal intreden, tn den alge- meenen economischên toestand, als ook op het gebied der handelspolitiek, dan zal Nederland op het gebied van schoen- en lederindustrie, een voor aanstaandeplaats in de wereld innemen. HEBT U INTERESSE voor de in CONCERTGEBOUW, Den Bosch. Vraagt zonder verplichting prospectus aan of vervoegt U om inlichtingen aan 't Bureau van dit blad. Bij voldoende deelname extra autobus-verbinding. Optredende Gezelschappen: KON VEREENIGING NED. TOONEEL 2 x - N V. HET SCHOUW- TOONEEL 2 x N.V. CENTRAAL TOONEEL. N. V. ROTTERDAMSCH HOFSTADTOONEEL. O. N. VAN LOON. Voorz. K. van Kooph. en Fabr. v. d. Langstraat. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Diamanten bruiloft. Wij gaven in ons vorig nummer nog 't verslag van de huldiging dooi den voorzitter van 't buurtcomité, den heer J. \an Ierse] en de smaak volle koffietafel-, die door de dames zoo uitmuntend was verzorgd. Nadien kwamen zeer vele personen de jubilarissen complimenteeren, o.m. de Edelachtb. heer burgemeester, de ZeerEerw. heer pastoor v. Riet met zijn drie kapelaans, wethouder Eibers en familie en zeer talrijke particulie ren, waarbij het jubelpaar vele ge schenken werden aangeboden. Tevens kwamen zeer vele felicita ties en telegrammen binnen. Na den middag maakte het heele feestvierende gezelschap in de beste stemming een rondwandeling. De beide oudjes werd een keurig diner aangeboden, waarna zij per auto een rondrit maakten door Waalwijk. De belangstelling nam tegen den avond steeds meer toe en toen de lichten ontstoken waren vooral de transparant met de teekeningen dei beide oudjes aan de Grootestraat gaf hierbij een zeer mooi effect stonden honderden aan den dijk en in de Goudmijn de komst van de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" en van de Harmonie St. Crispijn af te wach ten. Tegen half negen arriveerde de- eerste om de jubilarissen een serena de te brengen. Nadat enkele nummers op zeer verdienstelijke wijze gegeven waren, trad de nieuwe voorzitter der liedertafel, de heer Th. Festen, naar voren om de jubilarissen met hun zeldzaam feest geluk te wenschen. Hij wees er op hoe heide oudjes al die 60 jaren tevreden hadden geleefd, hoewel zij niet rijk met aardsche goe deren bedeeld waren en hij hoopte dat de jubilaris, vischliefhebber als hij is, nog menig voorntje zal mogen verschalken. Met een lang leve de familie „de Spin" eindigde spreker, waarna de liedertafel dit laatste nog eens ferm bekrachtigde. De heer J. v. Iersel dankte hierna de liedèrtafel „Oefening en Vermaak" en gaf hen de beste wenschen voor de toekomst. Direct hierna kwam de harmonie opdagen, om aanstonds enkele pittige nummers in te zetten. De heer F. Pas sier feliciteerde de oudjes namens de R.K. Werkl.-Vereen. en wenschte hen nog een lang en gelukkig samen zijn met kinderen en kleinkinderen. De voorzitter van 't feestcomité dankte hierna de harmonie. De buurtgenooten trokken hierna naar de zaal „Musis Sacrum", waar een feestavond gegeVen werd. Het liep al gauw aardig vol en vooral toen de familie „de Spin" overkwam, begon er de stemming in te komen. Om on geveer 10 uur kwam ook de jubilaris even een kijkje nemen. Het krasse oudje werd natuurlijk met veel vreugde ontvangen en menig „lang leven" werd hem toegewenscht. Het ging er hier zeer gezellig naar toe, geen wonder dus dat het sluitingsuur gauw gekomen was. De meesten be gaven zich hierna naar de feesttent bij de woning der fam. van Delft op den Dijk om daar de feestvreugde met de familie te deelen. Ook Zondag is er nog volop feest gevierd ter eere van de oudjes; het was toen echter een intiem familie feest. Tot zeer laat bleef men gezellig bijeen en door voordrachten en mu ziek werd de feeststemming er in ge houden. Het feest, dat den oudjes en hunne familie bereid is, zal hen ongetwijfeld nog lang in 't geheugen blijven. Het was in elk opzicht een prachtig ge slaagde en keurige feestviering van het begin tot het einde. Een dank woord past daarom wel aan het ijverige feestcomité onder leiding van den voorzitter, den heer J. v. Iersel, dat de feestviering zoo uitstekend heeft op touw gezet en dat daarnaast ook gezorgd heeft de zorgen van het diamanten paar voor de verdere ja ren zooveel mogelijk te verlichten. Enkele winkeliers hebben nog te recht gemeend ook het hunne tot het welslagen van 't feest te moeten bij dragen; naast de gift der firma Jamin gaf de heer Pulles-Heesbeen een groot aantal gebakjes en de heer Jos. Slaats het noodige roomijs, terwijl de Elem, die de geheele elec- trische verlichting aanbood, met eere mag worden genoemd. Schietwedstrijd pr. P. van Brunschot 91 p.; 4e pr. H. Nouwens 90 p.; 5e pr. W. de Leeuw 89 p.; 6e pr. H. van Beurden 89 p.; 7e pr. P. Musters 87 p.; 8e pr. L. van S Eethen 86 p.; 9e pr. J. Eijkenbroek 85 p.; 10e pr. C. v. d. Aa 85 p.; lie pr. J. v. d. Griendt 76 p. i In een gezellige bijeenkomst, waar- bij de plaatselijke leider een opwek kend woord tot de leden sprak, had dix-ect na afloop de prijsuitreiking in een der lokalen van de R.K. W. V. plaats. Bijz. Vrijw. Landstorm. Uitslag van den Zondagnamiddag gehouden onderlingen schietwedstrijd van den Bijz. Vrijw. Landstorm, al'd. Waalwijk. Schex-pschutters le prijs F. Smolders met 99 pun ten; 2e pr. A. Gadella 96 p.; 3e pr. G. Duijvelaar 92 p.; 4e pr. P. Wijkmans 92 p.; 5e pr. A. de Rooij 92 p.; 6e pr. J. C. van Oostrum 89 p.; 7e pr. L. Dekkers 87 p. Schutters le en 2e klas le pr. J. Schapendonk met 94 pun ten; 2e pr. L. Schapendonk 92 p.; 3e 40-Jarig Huwelijksfeest. Morgen zal 't echtpaar Peer Colijn en A. Borstlap, wonende in het Kerkpad alhier, zijn 40-jarig huwelijks feest vieren. Peer die zich reeds jaren geleden als zandschipper hier vestigde is een zeer bekend type aan de Haven; geen wonder dan ook dat de buurtgenooten de hoofden bijeen hebben gestoken om hem en zijn echtgenoote dit feest tot een onvergetelljken dag te maken Er wordt in 't Kerkpad een aardige versiering aangebracht, terwijl een eerepoort wordt opgericht. Morgen vroeg om 10 uur zuilen enkele buurtgenooten de jubilarissen een passend geschenk aanbieden, terwijl de dag verder natuurlijk in gezellige feeststemming zal worden doorgebracht. Jubileum fa. Verwlel. De fa C. Verwiel, electrlsche drukkerij alhier, vierde gisteren onder groote belangstelling haar 25 jarig zaken- jubileum. Zeer velen kwamen de familie Verwiel hunne gelukwenschen aanbieden, terwijl anderen schriftelijk een blijk van belangstelling gaven. Ook een 10-tal prachtige bloemstukken getuigden van belangstelling in dit zilveren jubileum. Hoofd der School. Tot hoofd der St. Petrusschool is aangesteld de eerw. broeder Serafinus van Heerlentot hoofd der St. Theresiaschool de eerwaarde Zuster Florentia van Nijmegen. „De criticus In 't hol van den Leeuw". Lezing van Rijthoven. Zondagmiddag le 12 uur werd de tweede lezing der .O.O.Q."-reeks gehouden, waarbij ditmaal als spreker optrad dhr. van Rijthoven, journalist te Tilburg. Na een kort openingswoord van den leider der vereenlging den heer H. van Engelen ving de spreker zijn lezing aan met een hartig woordje uver de Brabantsche gemoedelijkheid die vaak ontaardt in een zekere lafheid, wat op zijn beurt weer verklaard kan worden door de eeuwenlange onder drukking der Zuidelijke gewesten. Er moet een strijd gestreden worden om tot 't idealisme te komen en in dien strijd moeten de kunst-beoefenaars in de voorste gelederen staan. Het devies van den kunstenaar, zegt spr., moet zijn de verheffing van 't leven. Het leekentooneel moet In alle opzichten aan 't noodige prestige winnen, want als we het leven op een hooger plan willen brengen, moeten we erkennen dat er aan de tooneelbeoefening nog heel wat mankeert. Al te zeer ontbreekt op het tooneel nog maar de ernst, men verzuimt in 't tooneel 'n ernstige zaak te zien. Werkelijk goede tooneeldillettanten zijn dan ook zeer schaarsch, voor velen is de ondeskundigheid het grootste struikelblok. Er wordt van 'n tooneel- speler wel degelijk ontwikkeling ge vergd en zonder deze moest men feitelijk geen lid eener tooneelver- eeniging worden. Uil eigen ervaring weet spr. dat de weinige ontwikkeling der spelers voor hen 'n groot struikel blok is; dit is misschien trouwens ook wet de reden waarom 't tooneel In inteilectueele kringen nog zoo weinig ontzag heeft. Deze weinige belangstelling opvoeren is broodnoodig en daartoe moet in de eerste plaats de hoofdoorzaak hiervan worden vermeden't gebrek aan persoonlijke beschaving en ontwikke ling van den dillettant in 't algemeen. De tooneeibeoefenaar zal zich dus op de eerste plaats ontwikkeling moeten bijbrengen. Aanleg blijft natuurlijk wel hoofdoorzaak, maar is niet vol doende, men moet met dezen aanleg weten te woekeren en juist dat doen de dillettanten nog te weinig. Veel te veel ontwikkelt men z'n talent te een zijdig en onder ondeskundige leiding. Als voorbeeld neemt spr. de spreek wijze die dikwijls ergerlijk is om aan te hoorenop dit punt moet de schrijver natuurlijk altijd iets aan den speler overlaten en deze laatste moet spreken zooals de persoon die hij voorstelt in 't dagelijksche leven zou doenhij moet zich in dien persoon kunnen inleven. Verder laakt spr. het theatrale in de houding van sommige spelers op het tooneel het te weinig meeleven, ook wanneer een ander spreekt. Men moet eenvoudig doen alsof men in de werke lijkheid stond en het publiek moet men geheel wegdenken. Ook aan de keuze van 't te spelen stuk bezondigen vele clubs zich meer malen, men neemt b.v. stukken die bestemd ztjn voor 't beroepstooneel. Het is in deze beter zich op zijn eigen terrein te blijven bewegen en de stukken te spelen die voor amateurs geschreven zijn. Doch al deze factoren zijn naar spr.'s meening terug te brengen tot het groote hoofdgebrek: te weinige ontwikkeling. Moeilijk is ook 't zoeken van een geschikte leider, die door ontwikkeling en begaafdheid een heerschende positie kan innemen. Als middel tot verhooging van de ontwikkeling van den dilletant bepleit spr. het houden van onderlinge debat avonden, declamatie-wedstrijden, veel en hardop lezen van goede lectuur, dikwijls sprekers en declamators laten optreden. Tenslotte geeft spr. nog den raad: doe niet mee aan persoonsvergoding, blijft eenvoudig, eenvoud is 't ken merk van 't ware. Vrees geen critiek, wees ervan overtuigd dat het leeken tooneel veel beter gediehd is door ernstige critiek dan door ongemeende en onverdiende lofuitingen. Met een woord van hulde aan de vereeniging „O.O.O." voor 't baan brekend werk dat zij verricht voorde opvoering van 't dilletantenspel besluit spr. zijn lezing, die met een flink applaus werd beloond. Na een korte pauze droeg spr. enkele fragmenten voor uit eigen werk. Koninglnnefeesten Vereeniging mOranfehuis". Ter voorkoming van misverstand wordt nog medegedeeld dat alle kinderen van de lagere scholen aan de kinderfeesten zullen meedoen, dus ook die kinderen, welke nog geen 6 jaar oud zijn en toch reeds school gaan. Deze worden ingedeeld bij de kinderen van 6 jaar. Dus alle schoolkinderen Zaterdag middag om 2.15 uur aanwezig aan de Burg. v. d. Klokkenlaan om aan de wedstrijden te kunnen meedoen en mede te dingen naar de fraaie prijzen. Deze prijzen en de uit te reiken ver snaperingen zuilen vanaf morgen Donderdag te bezichtigen zijn voor een der etalageramen van de zaak Jos de Folter, Grootestraat. Door omstandigheden moet het uur van aanvang iets later worden gesteld, 2,15 uur aan de Burg. v, d. Klokken laan. Het programma van de Liederiafel wordt nog aangevuld met als no, 2 Het Geuzenvendel op den thuismarsch (v. Wamel). Voor den rondgang met muziek door de stad na afloop van 't concert zullen even vóór den aanvang vanaf de muziektent lampions met kaarsen en draagstokken worden uitgereikt. Route van den rondgang:' Markt—Qrootestraat—Mr. v. Coolh- straat—Burgem. v. d. Klokkenlaan— Stationsstraat—Qrootestraat tot Put straat vandaar terug naar de Markt waar de stoet wordt ontbonden. De kinderen moetenlzich tooien met oranje en rood-wit blauw en de inge zetenen worden verzocht te vlaggen. Des avonds zal de Markt worden verlicht en op de Markt zullen ver- sieringen worden aangebracht.; Wij willen gaarne voldoen aan het verzoek van 't Bestuur van „Oranje huis" en de ingezetenen aanmoedigen zooveel mogelijk deel te nemen aan den feestdag van a.s. Zaterdag. Vooral de kinderfeesten kunnen een aardig nummer vormen, als de deel name zooveel mogelijk algemeen is en ook op andere wijze kan men z'n belangstelling toonen. Koninginnedag v m. Baardwijk. In aansluiting op de reeds in ons vorig nummer gepubliceerde program ma's van de viering van Koninginne dag in de andere deelen onzer gemeen te laten wij hieronder het programma volgen dat de vereeniging „Oranje Boven" te v m. Baardwijk voor a.s. Zaterdag heeit vastgesteld: 2 uur n,m. Zamenkomst van alle schoolkinderen. Voor de jongens aan de R.K. Bijzondere jongensschool voor de Meisjes aan de R.K. Bijz. Meisjes school. Daarna wordt gemarcheerd naar de muzieknis, alwaar door de jongens en meisjes gezamenlijk gezongen wordt.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5