If 1 16 3 m 5 H tM en en nz, in ik pjr. 71. Zaterdag 5 Sept, '31. 54e Jrg. tweede blad. itrm en |zen. gemeenteraad, geertruidenberg. Vergadering van den raad dezer «emeente op Dinsdag 1 September 1931 des namiddags 2 uur. Voorzitter Edelachtbare heer J. Bianchi- Aanwezig alle leden. 1 Installatie van de op 22 Juni 1931 benoemde leden van den raad. De Voorzitter opent de vergadering cn spreekt als volgt Mijne Heeren. Op de eerste plaats jjeet ik u allen welkom. De raad der „enieente Geertruidenberg heeft in Kip vergadering van 7 Aug. j.l. uwe geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden en besloten u als leden van den raad toe te laten. Alvorens uw ifuiictie te kunnen aanvaarden, behoo ren door u de bij de wet gestelde ee- den te worden afgelegd. Hierna volgt de aflegging der eeden. Ik wensch u allen geluk met uw raadslidmaatschap. Thans zijn de belangen van onze gemeente aan u toevertrouwd en vertrouw ik dat u alle kracht zult aanwenden om het welzijn van G'berg te bevorderen. Ik koop dat er in uw raad .steeds een samenwerking zal zijn. Weet eikaars meeningen te respec- teeren, hoe uiteenloopend deze ook mogen zijn. Zet verre van u alle per soonlijke sympathieën en antipathie ën, houdt bij al uwe be.sissingen uit sluitend voor oogen het algemeen be- van onze gemeente. Verder doe ik een beroep op uwe medewerking om onze vergaderingen op een goea peil te houden. Moge onder Gods ze gen u kracht en beleid geschonken worden om de taak, welke thans op uwe schouders rust, te volbrengen tot van onze gemeente. Moge uwe «sluiten voor G'berg en zijne ingeze- enen voorspoed brengen. 2. Benoeming twee wethouders. Benoemd worden de heeren A. J. C, Je Kroon en J. C. H. M. W. Sassen Beiden verklaren hun benoeming aan te nemen en danken voor het in keu gestelde vertrouwen De heer C. Jansen feliciteert beide feeren nog met hun benoeming, jjaama de vergadering wordt geslo ten EETHEN. Vergadering van den raad dezer ge- "eente, gehouden op 1 Sept. 1931 des voorm10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Brune. Secretaris de heer D. A. van der pans. De vergadering wordt op de ge- "uikelijke wijze geopend, waarna de aadsleden in handen van den Voor zitter de bij de wet voorgeschreven eeden afleggen. De Voorzitter wenscht de gekoze nen geluk met hunne benoeming en spreekt den wensch uit, dat zij, be zield met onderlinge waardeering, in de komende 4 jaren veel zullen mo gen doen in het belang der gemeen te en zullen beraadslagen in vreedza me stemming. Waar uit den aard dei zaak critiek niet zal uitblijven, hoopt spr. dat die vredelievend zal zijn, met de bedoeling om op te bouwen en niet om af te breken. De notulen van de vorige vergade ring worden gelezen en goedgekeurd zonder eenige op- of aanmerkingen. Ingekomen stukken zijn een twee tal verzoekschriften van ingezetenen, die hunne kinderen elders een on derwijsinrichting willen laten bezoe ken en nu een bijdrage verzoeken in de te dier zake te maken kosten. Deze verzoekschriften worden aan gehouden tot een volgende vergade ring. Aan de orde is vervolgens de be noeming van wethouders. Na gehouden stemmingen blijken te zijn uitgebracht: bij de eer.ste stem ming 5 stemmen op den heer J. A. v. d. Schans en 2 stemmen op den heer Donken en bij tweede stemming 5 stemmen op den heer E. v. d. Beek en 2 stemmen op den heer Donken. Desgevraagd verklaren beide geko zenen hunne benoeming aan te nemen waarop zij bij monde van den Burge meester worden gelukgewenscht. Vervolgens betuigt de Voorzitter zijn dank aan den niet-herkozen wet houder, den heer G. v. d. Beek. Spr. zegt, dat v. d. Beek in de jaren, dat hij raadslid en wethouder was, de belangen der gemeente naar zijn bes te krachten heeft gediend, dat hij steeds voor eigen, weldoordachte meening uitkwam, maar dat hij niet temin altijd heeft medegewerkt aan een goede verstandhouding. Sprekei vertrouwt dan ook te spreken namens den raad en zeker mede namens den heer v. d. Schans, die tegelijk met hem in het Dagelijksch Bestuur der gemeente zat, als hij hem dank zegt voor al wat v. d. Beek voor de ge meente deed en voor zijn aangename samenwerking. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Buuren hoe het komt, dat thans, even min als in de vorige vergadering, de pers vertegenwoordigd is, wat te meer in 't oog valt, daar toch ten opzichte van de uitwoning van den burge meester in de vorige vergadering een belangrijke beslissing gevallen is. De Voorzitter antwoordt hierop dat de Pers noch voor deze, noch voor de vorige vergadering is uitgenoo- digd, omdat geen enkel punt van de agenda eenige beteekenis had, tenzij dan de benoeming van de wethou ders, die aan de Pers zal worden me degedeeld. Wat de behandeling in de vorige vergadering betreft over een brief van Gedeputeerde Staten over 151 Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. •Ziezoo, dacht Knip, daar gaan we dus, M goed maar opgelet, 'mi J116"' wat mogelijk is, de kist 'N|el onder de andere zet. iAIs dat gebeurde, konden wij, 'Ue kist niet meer verlaten, «Het zou verschrikkelijk zijn, als wJJ, ■Hter opgesloten zaten. fjton zou het nog het beste zijn, «nat wij een kloek besluit maar namen, M als de kist wordt weggehaald, erst voor den dag maar kwamen." 8| daar voelden zij een ruk, «Kist werd weggeschoven, r,in opgelicht en een, twee drie. gekanteld, ondersteboven. Is zwaar", sprak een matroos, f Ik het niet beter- wist, 'rJi ze8gen, daar zit vast wat in, lUat Is geen leege kist." Werd de ki8t nu opgelicht En ir v,e' het deksel open, Er ,rTn mel verschrikt gelaat, "vee jongens uitgekropen. El Ze keken heel verbaasd in 't rond, Maar de matrozen lachten, „Wel, wel", sprak een van hen, „Wie zou zooiets nu toch verwachten*. „Zooiets heb ik nog nooit beleefd, Liet nu de ander hooren, Het spijt me, dat we jullie nu, Zoo in je slaapje storen." Maar staat eens op en dan verteld „Hoe ben je hier gekomen, En dacht je. dat je op dit schip, „Voor niets werd meegenomen „Vooruit nu maar, naar den „Kapitein, dien moet je vertellen, „Die zal niet bijster vriendelijk „Zijn, dat kan ik je wel vertellen." (Wordt vervolgd). Hoe bestijgt de dwaas de trap? Er was ereis een wreede oude ko ning die een schoone dochter had. Er waren vele jongemannen die graag met de prinses, die beeldschoon was, wilden trouwen en kwamen van heinde en ver om naar hand te dingen en hun geluk te beproeven. Om de prinses te kunnen trouwen, stelde de koning echter den candidaat de uitwoning van den burgemeester, zegt de Voorzatter d|ien brief eerst 's morgens voor de vergadering te hebben ontvangen, zoodat het toen te laat was daarvan nog iets op de agenda te vermelden of de verslagge vers te waarschuwen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Nbl. v. H. HEDIKHUIZEN. Tot wethouder werden gekozen de heeren J. v. d. Dobbelsteen met 4 stemmen tegen 3 op J. C. Winkel; M. v. d. Water met 5 stemmen tegen 2 op J. C. Winkel. De Raad benoemde de heeren H. v. d. Heijden, W. v. d. Brand en J. van Bokhoven als leden van de commis sie voor de werkverschaffing aan werkloozen. Intusschen heeft 't Rijk hierin reeds eene subsidie toegekend. De Raad besloot den koopprijs van een perceel bouwterrein in de Bern- sche Hoeve met 100 te verlagen ter bevordering van den woningbouw. Rapport van den heer J. v. d. Dob belsteen inzake de rekening 1930. De gemeenterekening sluit in den gewo nen dienst met een nadeelig slot van 3498.59 en den kapitaaldienst met een batig slot van 84.97. De rekening van het G.E.B. over 1930 sluit met een winst van 591.08, die van het Armbestuur over 1930 met een nedeelig slot van 66.44. Bij de behandeling der begrooting 1932 zal de heffing van de noodige belastingen worden behandeld toi dekking van dit nadeelig slot, hetwelk hoofdzakelijk is ontstaan uit de min dere opbrengst der hooilandverpach ting. Het vast te stellen ambtenarenre glement zal in de volgende vergade ring nader worden behandeld. Aanbieding der gemeentebegrooting 1932. Tot leden der commissie met het onderzoek hiervan belast worden aangewezen de heeren D. v. Hemert, J. vart Bokhoven en W. v. d. Brand Prov. Crt. HEUSDEN. 1. Beëediging der op 3 Juni j.l. ge kozen raadsleden. Dit had op de gebruikelijke wijze plaats, waarna de Voorzitter hen met een hartelijke toespraak installeerde. 2. Notulen der vorige vergadering. Deze werden onveranderd goedge keurd. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen waren een besluit van Ged. Staten betreffende een wijziging van de gemeentebegrooting voor 1931 en eën idem betreffende de conversie van een 5 leening in een 4 4. Benoeming van wethouders. De aftredende wethouders, de hee ren A. de Haan en Hub. Verhoeven werden herkozen. 5. Vaststelling van een ambtenaren reglement. Op verzoek van wethouder Dé Haan, wien het aan tijd ontbroken had het ontwerp goed na te gaan, werd de behandeling tot de volgende vergadering uitgesteld. Ook het lid Metselaar had een paar vragen; welke de Voorzitter verzocht schriftelijk in te dienen. Op een vraag of de wethouders ge meente-ambtenaren zijn, antwoordde de Voorzitter, dat zij zulks ingevolge de ambtenarenwet van 1929 niet zijn. 6. Verzoekschrift van het bestuur der kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. Conform het voorstel van B. en W. werd afwijzend beschikt. 7. Voorstel tot het houden eener al- gem. maandelijksche markt. Besloten werd deze te houden iede- ren derden Donderdag der maand van 9 tot 1 uur. Hierna deelde de Voorzitter mede dat hij een onderhoud heeft gehad met den rentmeester van het kroon domein. Daar de vuilnisbelt te klein is, heeft hij verlof gekregen tegen 12 per jaar een stuk van een aan grenzende gracht te mogen benutten, om daar vuilnis in te storten. Niemand had hiertegen bezwaar. Nog was heden ingekomen een ver zoekschrift van enkele werkloozen aan B. en W. Daar er heden (1 Sept.) geen wet houders waren en bovendien de tijd voor behandeling ontbrak, zeide de Voorzitter het stuk direct na afloop dezer vergadering in het Dag. Bestuur ter bespreking in te dienen. Bij de rondvraag kwam het lio Maasen weer met een klacht over hel lawaai bij de concerten op de Visch- markt. De Voorzitter zegde toe den gemeen teveldwachter op te dragen goed toe zicht te houden, waarna de vergade ring werd gesloten. DRUNEN. Dinsdagavond kwam de nieuwe raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Mr. v. d. Heijden, burgemeester. Aanwezig alle leden. 1. Beëediging van den raad. De leden leggen den zuiverings en den ambtseed af, waarna de Voor zitter het woord neemt en er zijn voldoening over uitspreekt de eerste te mogen zijn om de leden geluk te wenschen met hunne benoeming, waaruit blijkt welk vertrouwen de gemeente in hen heeft. Menigmaal is het reeds gezegd dat een raadslid tot plicht heeft te zorgen voor 't gemeente belang niet alleen, maar zelfs ervoor te strijden. Spr. hoopt in de nu Inge gane periode te kunnen rekenen op prettige samenwerking, in 't algemeen belang der gemeente Drunen. Hierna wordt overgegaan tot de wethoudersverkiezing, die als volgt verloopt Vacature van Halder, herbenoemd Weth. M. van Halder met 10 stemmen aiMS eerst een moeilijke vraag ter beant woording. Zag de jongeman kans die vraag goed te beantwoorden, dan mocht hij de Prinses trouwen, kon hij het niet, dan werd hij in de gevan genis geworpen. Eens op een dag kwamen er drie zoons van een armen kleermaker aan het hof en dongen naar de hand van de Prinses. De twee oudsten hadden prachtige kleeren aan en hadden heel veel praats. De derde was echter heel armelijk gekleed en werd door zijn broers uitgelachen, omdat hij ook met de Prinses wilde trouwen. De Koning keek hem eens aan en zei: Wie van jullie drieën kan de trap voor mijn troon oploopen, te beginnen op de eerste trede, op zoo'n manier, dat je tweemaal op den troon aan mijn voeten komt, na eerst op den grond te zijn geweest. Verder moet je iedere trede evenveel malen betreden en daarbij moet je dit doen in het minst mogelijke aantal slappen". „Niets aan", zei de oudste broeder, probeerde het, doch zat al spoedig in de gevangenis. „Doodeenvoudig", zei toen nummer twee, doch al spoedig hield hij zijn broer in de gevangenis tegen 1 op Chr. Muskens. Vacature van Spijk, gekozen de heer Chr. Muskens met 9 stemmen tegen 1 op W. v. d. Wiel en 1 blanco. Onder dankzegging aan den ge meenteraad voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen verklaart de heer van Halder zijn benoeming gaarne aan te nemen en de plichten die hieraan verbonden zijn naar best vermogen te zullen behartigen. Ook de heer Chr. Muskens neemt zijn benoeming aan onder dankzegging. Hij zal zijn best doen hei vertrouwen van den raad waardig te worden. De Voorzitter wijst erop welk een belangrijke stap thans gezet is in het belang der gemeente Drunen, nl. de wethoudersveikiezing. Hij is zeer ver heugd uit de stemming te zien dat er eensgezindheid bestaat. Een dergelijke verantwoordelijke positie ais wethouder moet dan ook door een overgroote meerderheid gesteund worden. Spr. is zeer verheugd Weth. van Halder weer in 't college tt rug te zien. Het laatste jaar heett spr. hem immers leeren kennen als een hoogstaand mensch en voortreffelijk wethouder. Daarom is het voor spr. een groot genoegen dat deze wethouder weer terugkeert en hij hoopt ook de volgende 4 jaren op een aangename samenwer king te kunnen rekenen. Ook verblijdt het spr. dat de heer Muskens gekozen is, ondanks enkele meeningsverschilien die er tusschen beiden bestaan hebben. Spr. is ervan overtuigd dat de raad een goede keuze gedaan heeft, daar de heer Muskens verstand heeft en iets voor de gemeente kan doen, zoodat zijne benoeming in het belang der gemeente zal zijn. De gemeente heeft voor den eminenten Wethouder van Spijk een goed plaats vervanger gekregen. Spr. hoopt in deze zittingsperiode op vruchtbare samenwerking te mogen rekenen. 3. Ingekomen stukken. a. Rapport van kasopneming en controle van 't electrlcitelisbediljf. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Adres der Vereeniglng van Café houders om onthelfing van petsoneele belasting op de biljarten. De Voorzitter zegt dat B. en W. meenen te moeten voorstellen op het verzoek afwijzend te beschikken, daar in een tijd ais deze, waarin men moet zorgen dat men niet voor een tekort komt en men kan rekenen op groote uitgaven voor werkloozensteun, niet moet beginnen met een hoog noodige belasting op een amusement af te schaffen. Men zou voor 't telt kunnen komen te staan dat andere belastingen verhoogd moeten worden. Ttouwens wanneer de biljart hare belasting niet opbiengt moet de eigenaar den pi ijs verhoogen. Spr. geeft toe dat de belas ting hoog is en in normalen tijd zou hij voor afschalfing te vinden zijn, in deze omstandigheden echter is het ongewettigd een dergelijke belasting te verminderen. De heer Q. Verhoeven is 't hiermee niet geheel eens en zou een gedeelte gezelschap. Nummer drie zet niets, oieef rustig staan waar hij stond, dacht goed na en begon toen de trap op te loopen precies zooals de koning net zich had gedacht. Tot dank kreeg hij nu de prinses tot vrouw en leefde lang en gelukkig met haar. Hoe liep hij nu de trap op Ik heb de eer U te groeten MOPPEN, Slim. Klein kindVader hebt U een dubbeltje voor me VaderNeen, ik heb heelemaal geen klein geld. Klein kindGeeft U mij dan maar een papieren rijksdaalder. De proef. Op zekeren dag maakte een wereldberoemd violist een visite bij Charlie Chaplin in zijn studeer kamer, en toen hij daar de viool van Charlie zag liggen, vroeg hij na een poosje of hij den toon van de viool eens mocht probeeren. „Natuurljjk", zei Chaplin glim—

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5