De scholen zijn weer begonnen, lijke vermindering willen toepassen, in dit verband wil spr. de aandacht vestigen op de Congregatie, waar men 9 biljarten heeft en in 't geheel geen belasting behoeft te betalen. Dat de caféhouder 80 ct. per week moet betalen voor een gepast vermaak vindt spr. niet in den haak. De Voorzitter merkt op dat het nauwelijks een jaar geleden is dat deze belasting is vastgesteld. Spr. vindt dan ook geen grond om nu de belasting reeds te verlagen. De Con gregatie is volgens de wet vrij van belasting. Spr. geeft graag toe dat het een zeer gepast vermaak betreft, maar dat neemt niet weg dat 't oogenblik om tot verlaging over te gaan zeer ongeschikt is. De heer Verhoeven merkt op dat 't slechts 5 biljarts betreft De mindere opbrengst zal dus niet zoo groot zijn dat de gemeente andere belastingen behoeft te verhoogen. De heer W. v. d Wiel vindt de belasting van f 35 per jaar zeer hoog. Dit is misschien het vorig jaar toen alle belastingen tegelijk geregeld zijn over het hoofd gezien. De Voorzitter is het met de beide heeren eens dat de belasting zeer hoog is en dat er in normalen tijd reden zou zijn tot verlaging. Echter moeten hier voor eerst betere omstandigheden worden afgewacht. Als 'i volgend jaar blijkt dat de economische toestand verbeterd is, dan kan verder gezien worden, De heer W. v. d. Wiel merkt op dat verschillende instellingen van vermaak zelfs subsidie genieten en biervoor moet betaald worden. De Voorzitter zegt dat alleen subsidie gegeven wordt aan die instellingen die de cuitureele ontwikkeling der bevol king trachten op te voeren. De heer van Drunen wil de belasting met f 10 verlagen. De Voorzitter acht dit echter niet in de lijn van het verzoek, waar om algeheele afschaffing verzocht wordt. Ook Weth. Muskens acht de belasting hoog en onredelijk in verhouding tot het Patronaat. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en me 7 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren R v. Drunen, W. v. d, Wiel, Q. Verhoeven en H. de Wijs. c. Schrijven van Ged Staten waarbij zij mededeelen dat aan deze gemeente een subsidie van f265 is verstrekt in de kosten der Schoenmakersvakschool lachend, „tenminste als u mijn instru ment kunt bespelen." De beroemde violist keek hem ver wonderd aan en zei toen: .Natuurlijk kan ik uw instrument bespelen". Hij nam de viool uit de kist en wilde hem onder den kin vasthouden, doch dat lukte hem niet. Lachend boog hij voor Charlie Chaplin en zei: „ik geef me gewonnen, op Uw instrument kan ik niet spelen". Charlie Chaplin is links en heeft een viool laten bouwen die precies andersom is dan een voor menschen die rechts zijn. tasch en boeken zijn in orde. Maar hebt gij voor PUROL gezorgd PUROL verzacht en geneest alle wondjes, die Uw kinderen in, van en naar school opdoen. Oplossingen van de vorige week. 1 Het is gemakkelijk riemen te snijden van een andermans leer. 2 ONWEERSBUI Nederland Westland Evelien Etburg Reest Saar Ben Ut I 3 De schaduw. Nieuwe Raadsels. 1 Hoe kan men het getal 45 in vier deelen splitsen, zoodanig, dat, wan neer men bij het eerste deel 2 voegt, van het tweede 2 aftrekt, het derde met 2 vermenigvuldigt en het vierde door 2 deelt, men telkens hetzelfde getal krijgt. 2 Wat heeft een ezel steeds vooraan, Dat bij een koe moet achterstaan Wit kunt ge mij eten, Zwart kunt ge mi] zingen. Nu zult ge 't wel weten. Wat zijn dat voor dingen Wie kijkt er van buiten, Brutaal door de ruiten, Doch zegt toch niet, Al wat ze daar ziet? Hier is wat te zien, 6x6 is 10. Dat lijkt wel raar, En toch is het waar. Bedenk je maar. Wordt voor kennisgeving aan genomen. d. Verzoek van 't Wit—Gele Kruis te Drunen om subsidie in verband met de aanstelling eener vroedvrouw kraamverpleegster. Indertijd heeft de raad reeds in principe besloten deze subsidie toe le staan. Thans kunnen de cijfers genoemd worden Het salaris der vroedvrouw bedraagt f 1200. De vereeniging ver zoekt om een subsidie van f850 en een renteloos voorschot van f 1500, terug te betalen in 15 jaarltjksche termijnen. De Voorzitter merkt nog op dat het verzoek is opgesteld in overleg met B. en. W. Op voorstel van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. 4. Gemeenterekening 1930 en reke ning Burg. Armbestuur 1930. Namens de commissie van onderzoek zegt de heer A. v. d. Wiel dat de rekeningen in orde bevonden zijn. De gemeenterekening wordt voor- loopig vastgesteld, en die van het Burg Armbestuur goedgekeurd. 5 Goedkeuring begrooting 1932 Burg Armbestuur. De begrooting sluit op een bedrag van f 5724 54. De heer van Drunen vraagt de begrooting onder de leden te laten circuleeren opdat deze ze kunnen inHen, zooals ook andere jaren ge schiedt. De Voorzitter vindt het geen bezwaar de goedkeuring aan le houden om de leden gelegenheid te geven deze be- greoting in te zien. Aldus wordt besloten. 6. Concept—besluit tot wijziging van het Regiement van het Burgerlijk Armbestuur. Eenige vergaderingen geleden is hierover gesproken, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, die aanpassing werschten van het reglement aan de wettelijke bepalingen, en bovendien vroegen den penning meester een zekerheid te doen stellen. B. en W. stellen daarom voor de noodige wijzigingen aan te brengen, waarmee de raad accoord gaat. 7. Vaststelling Ambtenarenreglement. De Voorzitter merkt op dat de wet een dergelijk reglement eischt. Voor kleinere gemeenten acht hij het echter niet van groot belang. Daar kan meer bereikt worden door goede samen werking tusschen B. en W. en de ambtenaren. Is deze samenwerking er niet, dan kan ook een ambtenaren reglement geen orde scheppen. B. en W. hebben daarom dit regiement zoo beknopt mogelijk opgesteld. Toch zijn er nog 39 art. De heer W. v. d. Wiel zou het reglement graag wat langer in zijn bezit hebben gehad, opdat hij het grondig kan bestudeeren Hij wijst op art. 6 waar staat dat een ambtenaar die 3 jaar in tljdelQken dienst geweest is een vaste aanstelling krijgt. Spr. is het niet met deze bepaling eens. De ambtenaar zou dus een aanstelling moeten krijgen, ook al voldeed hij niet aan de eischen die men hem stellen moet. De Voorzitter zegt dat B. en W. dezen termijn al in 5 jaren veranderd hebben. Spr. acht het billijk om iemand die 5 jaar in tijdelijken dienst is voor vast aan te stellen. Hij ziet niet in dat B en W. een tijdelijk ambtenaar die niet aan z'n plichten voldoet, 5 jaar in dienst zouden houden. De heer W. v. d. Wiel acht 't best mogelijk dat men zoo iemand tegoeder- trouw 5 jaar houdt. De Voorzitter geeft de heer W. v. d. Wiel in theorie gelijk, doch practisch zal het nooit voorkomen, indien ten minste B. en W. niet in hun plicht tekort schieten. Een tijdelijke aanstelling komt hier bijna nooit voor. Dit gebeurt alleen maar op groote secretarieën en in plaatsen die misschien binnenkort worden opgeheven. De heer W. v. d. Wiel vraagt of de ambtenaar die door B. en W. wordt ontslagen, beroep heeft op den raad. De Voorzitter zegt dat hij recht van beroep heeft bij de door de wet inge stelde Arbitrage—commissie, die wordt samengesteld in overleg met den amb tenaar en zijn organisatie. Bovendien kan de raad altijd het besluit van B. en W. vernietigen door de betrokken ambtenaar opnieuw aan te stellen. Het reglement wordt hierna z. st. goedgekeurd. 8 Wijziging gemeente—begrooting 1931. Wordt goedgevonden. De Voorzitter deeit nog mede dat B. en W. aan C. Klerks toestemming hebben verleend het nagrasgewas aan een ander te verhuren. De raad gaat daarna over in besloten vergadering. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Dinsdag 1 Sep». 1931. des namiddags 6 uur. Voorz. Edelachtb. heer j.J.H. Snij ders, aanwezig alle leden waarorder 4 nieuwe leden. Alvorens de nieuwe zittingsperiode aan te vangen, wil de Voorzitter een woord van dank brengen aan de niet terugkeerende leden, in het bizonder den heer Middelkoop, die zoolang de belangen der gemeente met nauwgezet heid heeft behartigd, zoo ook den heer Berm welke 8 jaar zitting heeft gehad doch ook de heeren J. van Etten en D. de Graaf, die hoewel kort steeds de belangen voorstonden. Hij beveelt de gemeente Dussen aan in hun be langstelling en spreekt de hoop uit, dat God hun moge loonen. Dan wordt door alle leden den zui veringseed en daarna den ambtseed af» gelegd. Daarna spreekt de Voorzitter den wensch uit steeds prettig te mogen samenwerken, zoowel voor ambtenaren als voor hem zelf en dat alles steeds mag strekken tot waarachtig belang. Hierna voorlezig notulen welke on veranderd worden goedgekeurd. Dan volgt de benoemingWeihouders. gekozen worden de heeren T. A van der Pluijm tot eerste wethouder en M van der Pluijm. Bij de eerste stemming was de uit slag T. A. van der Pluijm 8 stemmen, M. van der Pluijm 1 en J. van Balkom 2 stemmen. Bij de tweede M. v. d. Pluijm 9 en j. van Balkom 2, zoodat beiden wei houders werden herkozen. Beiden nemen hen benoeming aan. Voorzitter wenscht hun geluk en hoopt steeds prettig te mogen samenwerken. M v. d. Piaijm brengt dank ook namens zijn collega voor het in hen gestelde vertrouwen en spreekt de hoop uit de belangen te mogen blijven be hartigen als tot heden en verzoekt om steeds zooveel mogelijk te mogen samenwerken. Ingekomen stukken. Brochure Politiehonden met verzoek toe te treden als lid B en W. stellen voor afwijzend te beschikken, wat wordt goedgevonden. Verzoekschrift met bijlagen van R.K. Vroedvrouwenschool „Moederschaps- zorg" te Heerlen, welke een subsidie vraagt van f25.Wordt afw. beschikt. Beslissing Ged. Staten ex art 13 L O wet van A. van Drunen, wiens 5 kinderen de L school teNieuwen- dijk bezoeken en vanwege de onbe rijdbaarheid der wegen moeten over blijven van Maandag tot Vrijdag en f 3.— kostgeld per kind moet betalen. Hij krijgt hiervoor vergoed f 1 50 per week en per kind doch verzoek! dit te willen verhoogen tot f 2 per week en per kindwaarop afwijzend is beschikt. B. en W. vinden in beroep te gaan niet noodzakelijk. Schrijven gem. ontvanger houdende verzoek uitbetaling van een schuldbrie' groot f 100.—, welke in 1926 al is uitgeloot doch niet eerder werd aan geboden. We zijn aldus de Voorzitter dit bedrag schuldig en zullen dus de toestemming verleenen. Smink. Is dat de coupon waar reeds meer over gesproken is. Voorzitter. Neen. De machtiging tot uitbetaling word goedgevonden. Schrijven Ged. Staten houdende goedkeuring aangaan eener geldieening groot f 25000 a 4°/0. Vleeschkeurlngsdiensthoudende ver deeling saldo's wat voor Dussen be draagt f 124.72 met het aandeel er bi groot f 542 41, zoodat dit in het gehee bedraagt f 667.13. Goedkeuring besluit van 29 Juli 193 betreffende bouwcredieten. Nota van aanmerkingen betiffende woning Rijks veldwachter. B. en W. stellen voor deze alsnog in dat besluit op te nemen. Verzoek van het R K. schoolbestuur wijk C (Meisjesschool) wat in de vorige vergadering voor nader onderzoek is aangehouden. Gebleken is dat de banken alsoo een lessenaar noodig zijn. 't Bedrag waarvoor men vorige vergadering zoo huiverig was, is noodig, daarbij komen alle rekeningen hier op het gemeente huis en 't adres is ook een bekende Firma n.I. van Kooijmans Mes te WQchen. Vaststelling van een Reglement in gevolge art. 125 der Ambtenarenwet wordt na voorlezing door den Voor zitter goedgekeurd. Drinkwaterleiding. Voorzitter zegt voor te stellen den sloot aan de Korn, welke pas is in orde gemaakt door de gemeente en waarin schutten zijn gesteld te brengen onder openbaar drinkwater. Door deze bewoners is toen een request getee kend Jet water niet te bevuilen, doch het werk is nog pas klaar en wordt tiet reeds bevuild. H. van Daal. Ja, maar Teuling en Nederveen moeten wel, daar zelfs het regenwater van de straat er in loopt over hun erf. Voorzitter, ja, maar dat ze dan b.v. een zinkputje maken. H. van Daal. Ze kunnen toch ook niet hun vuil waier aan de overzijde der straat brer.gen. Voorzitter. Ik heb zelf gezien, dat een, eert houten goot naar dat water heeft voor atvoer vufi water. Smink. 't is nog al mooi ook. dan nog wel die hei eerst geteekend heeft. H. van Daai. ik heb bij ondervinding dat het water er niet goed isze komen bij mij water halen, daar ze het niet kunnen gebruiken ais drinkwater. Het water is niet goed ook, 't wordt zelfs groen. Voorzitter, ik zeg ook het water is er niet goed, doch door de stemmen die uit den Raad opgingen is het ver anderd en nu ts het tenminste veel vetbetetd, doch nu leggen ze een riool n 't gezicht naar dat water, of ze willen zeggen, nu hebben ze die kosten ge maakt doch we zullen ze nu eens tegenwerken. H. van Daal. Er z|]n er die nu zelfs water in „de Dusse" moeten gaan halen. Voorzitter. Ja, 't is geen goed water, maar daar is niets anders. H. van Daai. Zoolang die boomen er staan, kan het water niet goed zijn. Wanneer de Z.H. Polder eens wat medewerking verleende kon het nog wel veei verbeterd worden. v. d. Zouwen. Maar de gemeente heeft toch zelf een rioolput met afvoer van drinkwater meen ik, zooals aan de school in wijk C. Voorzitter. Dat is geen openbaar drinkwater. v. d. Zouwen. Wat moeten wij dan drinken Voorzitter. Uit den Gantei. v. d. Zouwen. Daar loopen zooveel gierputten op. Voorzitter. Dan is 't hier nog wat anders, dit geval waarover we het heb ben, hebben allen geteekend het niet te bevuilen. T. v. d. Pluijm 'i Water kan er heel goed zijn, want 't kan er doorstroomen. H. van Daal. 't Blijft er in den draai hangen van hei vuii. J. C. van Dijk. Als Voorzitter van het Polderbestuur „Noordenveld" heb ik mij zeer geïnteresseerd en de heeren zijn bij my om medewerking gekomen er is toen gedaan wat kon en nu gaan ze het bijna moedwillig bevuilen en eenige werken het tegen. Ik heb me zelf verschillende avonden overtuigd, dat het water beslist schoon was en we moeten er ons mede behelpen en ik zou er voor zijn, dat er streng toe zicht wordt gehouden. Voorzitter. Zeker v. Dijk. U hebt groot gelijk; door aanvragers wordt het nu zelf bevuild, we zullen nog eens waarschuwen; eerst de kosten laten maken en dan tegenwerken. Smink Ik zou niet alleen daar op letten doch bij alle drinkwater; hier in „de Dusse" loopen verschillende gier en mestvaalten uit. Jongbioets. Als ze dan deden als W. Roubos die heeft ook zijn mest vaalt achter het huis en naast een sloot, doch die heeft een put gelegd over de sloot en zoo met buizen over de sloot; daar naar toe en het is er steeds helder water. Voorzitter stelt voor het te beschou wen als openbaar drinkwater. Koekkoek Het water in de „Dusse was 'n dag of 14 geleden finaal rood en er moest eens wat meer doorlaat komen. Jongbioets. En het loopt al wel 3 maanden aan een stuk. Koekkoek Dat begrijp ik niet want we hadden bijna geen water. Jongbioets. Dat komt doordat het met den aanleg te smal Is gemaakt, dat is de schuld der architecten, zoo doende wordt dit verhinderd vooral door de vele groeiende slingerroos. Voorzitter. We moeten ons er mede behelpen. van Daal. Verbeeld U dat die men schen schrobben, dan wordt het water al vuii. 't is te kort aan de straat. Voorzitter. Daar wordt natuurlijk rekening mee gehouden en 't kan toch niet anders. van Daal Dan hadden ze toch den sloot recht door kunnen maken, dan was het beter geweest. Jongbioets. Dat kost wel een 4000 gulden misschien. Wordt besloten deze sloot onder openbaar drinkwater op te nemen. Uitgeloot worden van ieening 1918 groot f 35.000. 2 Obl. elk groot f 500,— en wel no. 27 en no. 37. leening f 6000.— 6°/0. de laatste Obl. groot f 100,— en wel no 4 leening f 10,000 1920 jaarlijks 1 Obl. h f 500,— no. 8 Aanbieding gem. rekening 1930. welke sluit op den gewonen dienst aan ontvangsten f 74491,38, uilgaven f 77204 69, nadeelig slot f 2713,31, De rekening wordt gesteld in handen eener commissie ter onderzoek be. staande uit de heeren Smink, v. Daal en Koekkoek. Voorzitter, ik zou voor de Rond. vraag nog even willen spreken over lichtpunten straatverlichting, dit zou niet meer kosten dan aanleg zulks In verband met de a.s verlaagde tarieven van den stroom, Destijds is verzochteen lichtpunt te plaatsen in den hoek doek de PNEM vroeg daar toen f 125 voor waarom het toen niet is geplaatst.Nu had ik gedacht een lichtpunt daar te plaatsen, een op de baan bij Gen. v, d. Beek, een bij Middelkoop (Kerk. straat) en bij Colijn nan de Komenit Hank bij Prinsen (Sluisje) daar hel daar zoo smal is. Van Dijk. Wordt door de stroom der straatverlichting niet meer afge. nomen. Voorzitter. Het kost nu niet meer aan stroomverbruik doch alleen de kosten van aanleg lichtpunien. Voorzitter Ik z„u er daarom voor zijn 'tin eigen beheer ulttevoeren.de PNEM vroeg alleen in den hoek voor dat punt f 125 en zal ik nu pogen deze genoemde lichtpunten aangelegd le krijgen voor f 250. J. van Balkom. Voorbij mijn huls ziiten ze alle in het donker daar onder die boomen. Voorzitter. Ja, we konden met die menschen niet klaar komen, er mocht zelfs nog geen tak uit den boom. Van Balkom. Ze kunnen ze er b| mij wel uit doen. Voorzitter. De PNEM oordeelt ook over uitbreiding. Voorzitter. Dan wilde ik U nog me. dedeeien dat in den Polder een pa- tiënt met ruggemergontsteking welke besmettelijk is, is opgenomen in hel gasthuis, en zullen de kosten voorde gemeente komen. Herman. Met het-oog op de win termaanden wil ik U verzoekende vergaderingen niet te houden bij avond. Voorzitter. Hiermede wordt rekening gehouden en is zulks alleen geweest gedurende de zomermaanden, met hel oog op de werkzaamheden. BUITENLAND. Verbanning naar Timor. Belga meldt uit Lissabon, dat de stoomboot Pedro Gomez naar Timor is vertrokken met 25 officieren, sergeants en 271 burgers, die eveneens aan de jongste revolutionnaire bewe ging hadden deelgenomen, endiedaa1' worden verbannen. De dictatuur in oego—Slaviè afgeschaft. Koning Aievander heeft een bood schap tot z'n volk gericht, waarin h{ mededeelt dat de dictatuur in z'n land wederom wordt opgeheven, de kamen wederom ingevoerd. De tweede kamt! wordt door 't volk gekozen de eersit voor de helft en voor de helfl be- noemd. Er zijn reeds verschillend! nieuwe ministers aangesteld en andeit maatregelen genomen. De Tolunie ingetrokken. Duilschland ên Oostenrijk hebbti hun plannen voor het vormen van eti Tolunie ingetrokken. De ministei! Curtius en Schober hebben dit beslui Donderdag in de eerste zitting vandt Europeesche Studie—commissie lot gelicht. De toestand tn Spanje. De staking te Saragossa duurt steeds voort. Hier hebben zich onlaslti voorgedaan. Uit Barcelona zijn troept! aangekomen en in de stad zijn machine geweren opgesteld. Ook te Barcelow is thans door de comm. arbeiders vereeniging de staking voor onbepaald! tijd afgeroepen. MacDonald antwoordt zijn ktesdlstrld MacDonald heeft een schrijven gt' zonden aan den voorzitter van M socialistisch partijbestuur in het W district Seaham, dat hem zijn raandail wil ontnemen. MacDonald verklaarde zich bert» zijn mandaat ter gelegenertijd in handen zijner kiezers terug te legg*11 Hij wenschte echter duidelijk w uitdrukking te brengén in geen ge'1 te zullen aftreden, wanneer dat ffl zich zou brengen een verwaarloos van den plicht, welke hij binden achttenl. de groote arbeidersraad in Groot—Brittannië tegen een ernst' ramp te beschermen. „Wanneer Gij deze dingen nu" spreekt zoo schrijft MacDona letterlijk in omstandigheden,' van instorting en paniek, dan i1 dit slechts verplicht aan mijn coiieg en mijzelf, die de maatregelen nam welke op het oogenblik noodzake zijn en die zoo onpartijdig zullen zi ais dat voor een menscheiijken g mogelijk is. Indien wij gedwong^ worden de werkloozen te vi omstandigheden te aanvaarden, afwijken van die in 1929, dan is omdat wij hen wenschen te beaches 4 tegen ontaarding, welke anders

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6