De Brabantsche industriedagen op 10, 11 en 12 September. 1 y! ■ra Het Radio Programma. II L 5' •'■K/I pp—«y '^SSSm- Mr. Dr. A. B. G. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant en Voorzitter van het eere-comité der Brabantsche Industriedagen, die Vrijdag 11 Sep tember te Den Bosch zal spreken over„De ontwikkelingsmogelijkhe den van de provincie Noord-Brabant." Mr. L. J. van der Valk, algemeen secretaris-penningmeester der Brabantsche Industriedagen. "RAAfi #11 De heer Charles Stulemeijer van de R. K. Werkgeversvereeniging Diocees Breda, voorzitter van het Al gemeen Comité der Brabantsche In dustriedagen, die Donderdag 10 Sep tember bij de officieele ontvangst in de aula der N. V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven zal «pre ken over: „Het karakter van de In dustriedagen als zoodanig". werkelijkheid zou worden." Het zal u moellflk vallen dit te erkennen. Maar zoo zijn de feiten en binnenkort zult gij het weten. Ten opzichte van één deel van uw resolutie wensch Ik u echter volkomen duidelijk te maken, dat ik onder geen omstandigheden mij zal onttrekken jan den plicht, welke ik als gebiedend beschouwd, de massa der loontrekken- den te beschermen tegen een ernstige ramp. Elke stap, dien ik daarom zal doen in antwoord op eenige aangenomen resolutie, zal dus geschieden, nadat Ik mijn plicht, welken ik thans op mij beb genomen, heb gedaan en niet eerder. De Fransche ministers vermoedelijk einde September naar Berlijn. Met betrekking tot de kwestie van het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn zijn tusschen dr. Curtius en Francois Poncet, die zich beiden te Genè/e bevinden, besprekingen ge voerd. Voorloopig is het bezoek op 16 dezer bepaald, na het einde der Volkenbondszitting. Brland, die begin der volgende week It Genève arriveert, zal niet tijdens den geheeien duur der Volkenbonds- bljeenkomst in Zwitserland blijven verloeven, maar reeds eerder naar Parijs terugkeeren, ten einde op den vastgestelden datum te Berlijn te kunnen zijn. Behalve Briand zal, zoo als men weet, ook Laval zich naar de Rijkshoofdstad begeven. Het bezoek heeft dezelfde strekking als het bezoek der Duitsche ministers aan Chequers en Parijs. De reeds ge troffen toebereidselen voor het bezoek aan Berlijn hebben echter de hoop ge wekt. dat er vermoedelijk ook positieve afspraken, en wel afspraken van eco- nomischen aard uit zullen voortspruiten. Het lot van de „Nautilus". In Noorsche kringen is men ongerust over het lot van de onderzeeboot .Nautilus", daar men reeds sedert vier dagen geen verbinding tusschen de Noorsche radiostations en de .Nauti lus", die In het pakijs ligt, heeft kun nen krijgen. Het proces—Moulin. Dr. Moulin, de Itallaansche advocaat Albasini en de student Malfi werden Ieder tot twee jaar hechtenis veroor deeld. De andere Itallaansche beklaag den werden vrijgesproken. Tegen Moulin en Maifi had het openbaar ministerie vijfjaar, tegen Albasini zeven laar opsluiting geëlscht. Kerk en Fascisme. Overeenkomst bereikt. Woensdagmiddag te half een zijn de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de Itallaansche regeering met goed resultaat geëindigd. Deze onderhande len hadden betrekking op een juiste Interpretatie van art. 43 van het Con cordaat betreffende de Katholieke ver- lenigingen, in het bijzonder de Katho de Actie. Een olficiëele mededeeling hierom trent Is spoedig te verwachten. Te Rome beschouwt men de over- instemming tusschen het Vaticaan en j« Itallaansche regeering als een be- ungrljke tegemoetkoming van de gees- telijkheid. daar door de bepalingen in os overeenkomst voor een deel aan "et tegenwoordige karakter der actie wordt toegegeven. In de overeenkomst wordt o m. be paald, dat de Katholieke Actie direct met de Diocesen zal samenhangen en van de bisschoppen afhankelijk zal zijn. De iaatsten zullen de geestelijke en wereldlijke letders uit de vereeni- ging benoemen. Zij kunnen slechts tot leiders wor den gekozen, die niet tot een klooster behooren en waarmede de Itallaansche regeering z|jn instemming kan betuigen. Zij mogen geen politieke actie voeren. De Katholieke Actie mag slechts gevoerd worden onder Itallaansche nationale vlag. De actie mag in haar program geen beroepsopleiding opnemen, daar zij uitsluitend de godsdienstige en geestelijke opvoeding ten doel heeft. De jeugd organisaties mogen insignes dragen, doch hierop moet uitdrukkelijk vermeld staan, dat zij van een reli gieuze vereeniging afkomstig zijn. BINNENLAND. De uitvaart van Mgr. Nolens. Woensdagmorgen om twaalf uur is te Venlo de teraardebestelling geschied van het stoffelijk overschot van mgr. dr. W. H. Nolens. Om elf uur had in de St. Martinus- kerk een plechtige Hoogmis plaats, geleid door pastoor deken J. v. Oppen uit Venlo, geassisteerd door de pas toors van alle parochies, waarbij mgr- L. Schrijnen uit Roermond deabsoute gaf. Onder de mis zong het koor de Missa Pro Defunctis van P. Haag. Na de mis werd de Marche Funèbre et Chant Sérafique van St. Quilmont op het orgel gespeeld. Een ontzaglijke menigte vulde het kerkplein en de straten waar de lijk stoet zou passeeren. De winkels waren gesloten en de vlaggen hingen halfstok Ceremoniemeester was kapelaan Om- loo. Aan - de Roermondsche Poort zongen 200 leden der Koninklijke Zangvereeniging Venlonia het Ecce quomodo moritur. In den stoet werden opgemerkt de vertegenwoordiger van de Koningin, graaf de Marchant et d'Ansembourg, de commissaris der Koningin in Lim burg, baron van Hötrell tot Westerfiier, de ministers jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Verschuur, mr. Reymer, mr. Deckers, en mr. Donner, de bijna voltallige katholieke kamerfractie, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Schalk, vele Eerste Kamerleden, deken Knu— velder namens den aartsbisschop van Utrecht, vicaris-generaal Bauduin van Roermond, bisschop mgr. L. Schrijnen, prof. Weve van de Hoogeschooi te Tilburg, dr. Verhoeven uit Den Haag, directeur van het Centraal Onderwijs bureau, mr. Qosseling en den heer Teulings, bestuursleden der R.K. Staats partij, en vele anderen- Aan de groeve werd niet gesproken. De absoute werd door bisschop Schrij nen gegeven. Verscheidene vereen, met vaandels waren den stoet voorafgegaan. Mgr. Nolens, f Prof. mr. Aalberse ontving het vol gende telegram van de Koningin „Nam met oprecht leedwezen ken nis van overladen minister van staat Nolens. Zal vele diensten door Z.Exc. aan den lande bewezen steeds in dankbare herinnering houden. (w. gWilhelmina." Prins Hendrik zond een telegram van den volgenden inhoud „Met diep leedwezen ontving ik het bericht van overlijden van mgr. prof. dr. Nolens. Beseffende welk een groot verlies het heengaan van dezen uitstekenden Nederlander voor ons vaderland be- teekent betuig ik u mijn oprechte deelneming en verzoek die ook aan de familie te willen overbrengen." Mgr. Nolens' opvolger In de Tweede Kamer. De heer J. H. Maenen, HdvanGed. Staten van Limburg, is, naar De Tijd meldt, opvolger op de R. K. lijst voor leden der Tweede Kamer in de vaca ture van wijlen mgr. dr.W. H. Nolens. Wordt de benzine belast In verband met den ongunstigen finantieelen toestand hier te lande, moet ondanks alle opportunisme rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de regeering zich genoopt zal zien nieuwe rijksmiddelen aan de orde te stellen. Hoewel Nederlandsche automobilis ten reeds personeele- en wegenbelas ting betalen, wordt het in kringen van belanghebbenden niet uitgesloten ge acht, dat ook de benzine belast zal worden. Zijn wij wel ingelicht, dan zou de regeering de invoering van een dergelijke belasting tbans ernstig over wegen, al staat het nog geenszins vast, dat deze plannen reeds op de a.s. begrooting tot uitdrukking zullen komen. (Tel.) Kolen—Import in België. De conferentie omtrent het kolen- invoer-contigent van Nederland in België, welke bespreking te Brussel plaats had, heeft natuurlijk voor ons land een ongunstig resultaat gehad, dat een ernstig protest uitlokte van de Ned. delegatie. 20#/0 zal de invoer vermoedelijk ver minderd worden; wij laten natuurlek België vrij in, wat hebben dus te bieden. Nieuwe zeevaartschool te Delfzijl Gisteren is door den heer J. Buis kool, burgemeester der gemeente, de nieuwe zeevaartschool te Delfzijl ge opend. Behalve door den burgemeester, werd bij deze plechtigheid het woord gevoerd door den heer van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheids onderwijs. die den Minister van Onder wijs, K. en W. vertegenwoordigde, den heer L. A. Reiniers, directeur der school, den heer Fock, hoofdinspecteur van de scheepvaart, den heer P. Bos sen, oud-directeur der school, den schout-blj-nacht Ravenstein namens de examencommissie en den heer Hilkens namens de Ned. Ver. van Gezagvoer ders en stuurlieden. Russisch graan naar Nederland. Men meldt uit Berlijn aan het „Hbld": Naar de Duitsche Handelsdienst verneemt, hebben de onderhandelingen van de Sovjet-regeering over de leve ring van een groote hoeveelheid Rus sisch graan naar Nederland haar beslag gekregen. De levering heeft een waarde van een miliioen mark. Voor dit bedrag koopt de Sovjet- regeering Nederlandsche producten. Bovendien onderhandelt de Sovjet- regeering over den verkoop van dar men. Deze onderhandelingen hebben echter tot dusver nog niet tot een resultaat geleid. LEEUWARDEN GEMENGD NIEUWS. Pastoor en Kapelaan vermist. Maar behouden terug. Dinsdagochtend waren de 46-jarige zeereerw. heer Th. W. Loomans, pas toor der H. Egbertuskerk, en zijn 34- jarige kapelaan, de weleerw. heer P. Jong, uit Hoek van Holland, hun parochie, per fiets vertrokken, vermoe delijk naar het strand langs den Scheur- polder. Verschillende onderzoekingstochten in de omgeving werden ingesteld. Doch zonder resultaat, zoodat men terecht vreesde, dat de geestelijken een ongeluk was overkomen. Tot groote voldoening der angstige bevolking zijn de beide vermiste gees- telijken Woensdagmiddag omstreeks half een te Hoek van Holland terug gekeerd. Hun kleeren waren bemod- derd, daar zij den nacht in den Scheur, polder hadden moeten doorbrengen, daar zij klaarblijkelijk door hoog water waren overvallen, zoodat het niet meer mogelijk was, om vóór den avond terug te keeren. In den Scheurpolder zijn de geeste lijken naar de z.g. Rietgorzen gegaan. Het is hier buitengewoon moerassig en zeer eenzaam. Toen het hoog water werd, was het niet meer mogelijk om terug te keeren. Woensdagmorgen hebben zij er zich bij laag water weten uit te werken. Zij zijn niet ontdekt door de lieden, die op opsporing waren uitgegaan, maar op eigen gelegenheid teruggekeerd. De Pastoor vertelt. Aan een onderhoud, dat een verte genwoordiger van de „Msb." met den pastoor gehad heeft, ontleenen wij het volgende Men was eergisteren naar den over- kant getrokken om Roozenburg, dat voor een deel tot de parochie van den Hoek behoort, maar door slechts enkele gezinnen wordt bewoond, eens te gaan verkennen. Langs het Zuiderstrand waren zij met den wind in den rug een heel eind gefietst, tot ze na eenige uren door het opkomend water vast raakten. Van het gevaar, dat ons daarbij be dreigde, was ik mij, aldus de pastoor eerst niet bewust, doch toen het water al hooger en hooger kwam, begrepen wij, dat wij hier geheel van de be woonde wereld afgesloten, in een hachelijke positie waren geraakt. Door den vloed gedwongen gingen wij de eindeloozerietvelden in om daar doorheen een uitweg te zoeken, maar dit pogen bleek ijdel. Over dezen nacht in deze moeilijke positie doorgebracht, wilde de pastoor zich niet uitlaten, maar ieder kan zich levendig indenken, wat dit voor beiden is geweest. Ze waren verdwaald en de vrees overviel hen, of zij in dit land nog wel ooit weer zouden worden teruggevonden. Toen de dag aanbrak hebben zij getracht een uitweg te vindenGelukkig zijn ze daarin geslaagd. ZONDAG 6 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. (V.A.R.A.) 8.30 Ochtendgymnastiek. 8.50 Postduiven- en voetbalberichten. 9.00 S. Lantinga: Bolgewassen v. kamer en tuin. 9.30 Vioolrecital Nap. de Klijn en Joh Jong V.P.R.O.) 10.30 Kerkuitzending uit Baarn, spr. Dr. Proost. (A.V.R.O.) 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Concert Avro-octet. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg Concert Avro-octet. 2.00 Boeken-halfuur, Herman de Man. 2.30 Piano-recital door C. Rijneke. 3.00 Kurhaus-concert door 't Residentie-orkest. 3.45 Amerikaansch kwartiertje, Ant. v. Dijk. 4.00 Waterpolowedstrijd HollandEngeland, aan gevuld met Gramofoonmuziek (V.A.R.A.) 5.00 Friesch kinderuurtje. 5.45 Concert Vara-orkest. 6.15 Tooneelspel door 't Groot Volkstooneel. 6.45 Vervolg Concert. (A.V.R.O.) 8.00 Nieuws- en sportberichten. 8.15 Concert Oinroep-orkest, medew. van Sophia Haase-Pieneman. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Vervolg Concert. 10.00 Gramofoonmuziek (humoristisch). 10.15 Omroep-orkest, operette-ouvertures. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.0012.00 Kovacs Lajos-orkest. HUIZEN, 298 M. (N.C.R.V.) 8.30 Morgenwijding. (K.R.O.) 9.30 Morgenconcert. 10.00 Hoogmis uit de kerk v. d. H. Henricus te Amersfoort. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Aansluiting met Utrecht, Rerum-Novarum- herdenkingscongres. 2.00 Literair halfuur, Jos. Gielen. 2.30 Middagconcert K.R.O.-sextet. 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. (N.C.R.V.) 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Kerkdienst Gerf. Kerk Gorinchem. Daarna gewijde muziek. (K.R.O.) 7.45 Pater N. Sanders: „Het toeval in 't leven van 'n Heilige". 8.10 Concert K.R.O.-orkest. 9.30 Vaz Dias. 10.10—11.00 Epiloog Klein Koor. MAANDAG 7 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. (V.A.R.A.) 6.45 en 7.30 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Jo Sternheim leest uit „Max Havelaar". 10.30 Ziekenuurtje, viool-piano. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Vara-septet en Gramofoonmuziek. 1.45 Zenderverzorging. 2.15 P, v. Veen. leest uit „de Soldaat". 3.00 Zang en piano, afgew. door Gramofoonm. 3.30 P. Kers: „Vegetarische keuken." 4.00 Viool en piano. 4.30 S. Franke leest voor uit kinderverhalen. 5.15 Concert Vara-septet. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.55 Vocaal concert, afgew. d. gramofoon. 7.30 Cello-recital Piet Lenz. 8.00 W. Graadt van Roggen, over de Jaarbeurs. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Tooneelspel: ,,'t Hoofd in den strop", door Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel. 10.10 Persberichten. 10.2012.00 Concert Vara-orkest. HUIZEN, 298 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Ziekendienst door J. Valk. 11.00 Gramofoon. 12.00 Politieberichten. 12.30 Orgelconcert Herst. Evang. Luth. Kerk té Amsterdam. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Schooluitzending, P. Legène. 2.30 A Herwig: Kamerplanten. 3.00 Uitz. 15c Maranatha-conferentie uit Zeist. 5.00 Concert, viool, cello en piano. 6.30 H. Gordeau: Vriendentrouw. 7.00 Vervolg uitz. Maranatha-conferentie. 8.30 Politieberichten. 8.45 Kunstavond bij de fam. N. C. Raver. 10.15 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 8 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 J. Aerts: „Kleuretsen". 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Avro-kwartet en Gramofoonmuziek. 2.00 Aansluiting met Tilburg, herdenkingsrede door Dr. J. de Visser, naar aanleiding van de campagne 18301832. 2.30 A. Tartaud-Klein, over tentoonstelling: „*t Kind". 3.00 Zenderverzorging. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Kinderuur Ant. van Dijk. 5.00 Kovacs La jos en zijn orkest, daarna Gramo foonmuziek. 6.00 Causerie door I. König. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Prof. Ornstein: „Prof. H. A. Lorentz". 8.00 Omroep-orkest, met medew. van het Wie ner a Cappella koor. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Omroep-orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek (schlagers). HUIZEN, 298 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Politieberichten. 12.15 Middagconcert K.R.O.-trio. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zenderverzorging. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 H. v. Esch over horlogemakers. K.R.Ö.-kunstensemble. Prof. v. d. Veldt over de pioniers der Kath. herleving in Italië. 7.00 Ch. Stulemeijer: „Brabantsche Industrie dagen". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Concert K.R.O.-orkest. II.0012.00 Gramofoonmuziek. WOENSDAG 9 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1875 M. (V.A.R.A.) 6.457.30 Ochtendgymnastiek. 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 P. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Toespraak. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Concert Vara-Septet. 1.45 Zenderverzorging. Coöperatief kwartiertje. K. de Boer. 4.50 6.30 2.15 2.30 Kindervertellingen door Oom Keesje. 3.30 „Maak 't zelf". Celine Schaake-Verkozen. 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Kinderuur. 6.00 Onderwijsfonds v. d. Binnenvaart. 6.30 Vara-mandoline-ensemble. 7.00 H. van Veen over arbeiderstooneel. 7.20 Orgelspel Joh. Jong. 7.50 Concert fluit en piano. 8.20 Tooneelspel „Pomarius" door 't Groot Volks tooneel. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Vara-orkest. 11.00 Humorist H. Marchand. 11.30—12.00 Vervolg Concert. HUIZEN, 29a M. .(N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing. 8.15 Morgenconcert. 10.00 N.C.R.V.-dameskoor. 10.30 Ziekendienst Dr. Kruijswijk. 11.00 Harmoniumbespeling M. Jurjaanz. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Middagconcert, viool, cello, piano. 2.00 Knipcursus. 2.30 3.00 Chr. lectuur door mcj.. M. Wentink. Onthulling Lorentz-monument uit Arnhem. 5.00 Kinderuurtje door mej. Brants. 6.00 Gramqfoonplaten. 6.30 Declamatie door E. Prins uit Vondel. 7.00 K. Kisman over levensverzekering. 7.30 Politieberichten. 7.45 H. Amelink spreekt namens 't C. N. V. Concert orkest o.l.v. F. Schuurman. Na afloop persberichten en Gramofoon muziek. 8.00

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7