Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. li NOORD BRABAMU I FEUILLETON IMMER 72- WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegri-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD ut van itewer- sdrijfs- hoven. >ot A, or hel as van bosch. ie van kkema n tiet lagere i geen s onze BUITENLAND. Werkloosheidsbestrijding in Duitschland. De rijksminister van Financiën, dr. Dietrich, heeft het rijkskabinet een grootsch opgezet kolonisatie-plan voor gelegd, dat het mogelijk zal maken, binnen afzienbaren tijd een deel der wkloozen te werk te stellen, zoodat M plan als een belangrijke bijdrage lol de bestrijding der werkloosheid moet worden beschouwd. Het koloni- jalieplanDietrich bewandelt een ge heel nieuwen weg. Het tot dusverre gevolgde stelsel der kolonisatie op bet platteland stuitte zoowel in psycholo gisch als in financieel opzicht op groote moeilijkheden. Volgens het voorstel van den minister zal de kolonisatie plaats hebben in de nabij heid der steden. Het terrein zal door de steden en den staat beschikbaar moeten worden gesteldvan 't materiaal iilti.v. het hout uit de staatsbosschen worden verschaft. De kolonisatie zal aanvankelijk op zoo bescheiden moge lijke wijze geschieden, d.w.z. in den vorm van een kleine, primitieve woning met 1 a 2 H.A. land. Voorwaarde voor aanneming als kolonist is, dat de pachter, die later recht op verkrijging In eigendom zal kunnen uitoefenen, zelf medewerkt aan den bouw van het huis, Men schat dat bij toepassing van dit plan voor een bedrag van 200 mlllioen mark circa 100.000 kolonisten aan het werk gezet kunnen worden. Men zal nog in September met de uitvoering van bet plan beginnen en hoopt reeds tegen het voorjaar de 100.000 kolonisten gehuisvest te heb- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 'li 6) Maar Ware wilde niet gewaar schuwd wezen. Jalouzie brandde in zijn hart en die overschaduwde ieder ander gevoel. Hoe haatte hij dezen man, die hem nu de baas was, zooals hij dat vroeger ook al eens geweest was. Zou zijn lang gedroomde triomf hem nu nog geen voldoening ver- h schaffen? Hij knarstte met de tanden. Toch trachtte hij zijn gezicht weer tot een glimlach te dwingen, een glimlach, die nog boosaardiger was dan die welke hij een paar minuten geleden vertoond had. Nu, goed, zeide hij, maar pas maar op je zelf, beste jongen. En doe m'n vriendelijke groeten aan Nelly! bat was de druppel, die de emmei 'leed overloopen. Met een woedenden S'loek sprong Denver opnieuw van z'n stoel op en in het volgende oogenblik had hij den inhoud van zijn glas in het gezicht van zijn vijand gesmeten. Er zou beslist een vechtpartij zijn ontstaan, als de mannen, die rond de toonbank stonden, niet tusschen beiden gekomen waren. Bilcher, ging v,ug met z'n lang lichaam voor Den ver staan, terwijl twee van de ande an Ware van 't tafeltje wegdrongen. ben. Zij zullen dan nog steun krijgen tot den eerstvolgenden oogst en uiter lijk tot einde 1932. De toestand in Engeland. Is de opzet van MacDonald, die de gunst van zijn arbeiderspartij om wille van het nationaal belang opofferde geslaagd Heeft hij zijn land van een catastrophe gered? Ja! In zijn verdedigingsrede voor de radio had hij er den nadruk opgelegd, datEngeland den financieelen ondergang nabij was en alleen gered kon worden door de uitkeeringen aan de werkioozen een weinig te verlagen, financieele maatregelen, die niet in de lijn van de Labour—party lagen. MacDonald's verdediging is niet aanvaard. Hij heeft de leiding van de arbeiders laten varen en de arbeidersregeering verwisseld met een nationaal kabinet. Deze gewichtige daad van den socialist by-uitstek, die internationaal meende te moeten zyn, door 't natio nale voorop te stellen, heeft de toekomst voor Engeland als by tooverslag ver anderd. De rust is weergekeerd. Door de ieeningen van Parijs en New—York is het pond sterling gered en daarmee ook het land, dat den ondergang nabij was. Royaal offer van Koning George. Koning George heeft den premier doen mededeelen, dat hy voornemens is. zijn civiele lyst met een bedrag van 50 000 pond sterling (ruim 600 000 gulden) te verminderen, ten einde per soonlijk deel te nemen aan 't streven tot verlaging der nationale uitgavin ('s Konings civiele lyst beloopt in totaal 470.000 pond sterling, d.i. ruim 5 6 miilioen gulden.) Voorts werd nog medegedeeld, dat ook de koningin en de overige leden van het koninkiyk huis, voor wie jaariyks bedragen door Denver trachtte nog een oogenblik te vergeefs Bilcher op zij te krijgen Maar al spoedig bedaarde zijn woede, de armen vielen hem slap langs he< lijf en hij liet zich gewillig naar zijn stoel terugbrengen. Doe dien man weg, hijgde hij, doe hem weg, voor ik hem vei moord. Ware, verward en bleek, had nog een grijnslag op z'n gezicht, maar hij liet zich toch meenemen uit de ge lachkamer. Maar op den drempel draaide hij zich om en toen schoot hij zijn laatste pijl af. I Dag, hoor Will riep hij, vergee: mijn boodschap aan je vrouw niet. Tubbs begon haastig te praten cur, Denver af te leiden. Ik geloof, Meneer Denver, dat u beter deed met nu naar huis te gaan. het parlement worden gevoteerd, wen- schen, dat deze bedragen verlaagd zullen worden. MacDonald heeft den koning en den leden van het koninkiyk huis zijn dank betuigd voor het edelmoedige voor beeld, door hen gegeven. De prins van Wales, die geen civiele lijst heeft, deed den premier weten, dat hy een bedrag van 10 000 pond sterling zal storten tot steun aan de nationale schatkist. Ook hiervoor heeft de premier zijn dank betuigd. MacDonald heeft heden een bood schap tot het land gericht, waarin hij mededeelt, dat het parlement morgen zal byeenkomen. De regeering zal een votum van vertrouwen vragen, aldus de premier, en is er zeker van, dat zij die zal verkrygen. „Ook op het volk doe ik een beroep", aldus MacDonald, „om ons zijn vertrouwen te geven en elke gedachte te verbannen, dat de crisis, waartegenover wij gesteld zijn ilö-43 Neen, ik wil hier blijven, Tubbs, aan_ nen van zijn berooiden toestand be gonnen bij hem op te komen. Zou hij den moed ooit kunnen vinden om het huis te betreden, waaruit zijn vrouw en kinderen weldra verdreven zouden worden. Hij zuchtte diep en liet zijn hoofd op de tafel vallen, welke nat was van den inhoud van het glas dat hij in zijn bevende handen had gehou den. Korten tijd al kon het voor zijn gevoel ook uren geweest zijn lag hij met zijn gezicht op het tafeltje, zonder zich te bewegen. Plotseling deed het opengaan der deur hem ont waken uit zijn verdooving. Een stroom koele lucht streek door de zwoele zaal en hij hoorde een lichten stap ach ter zich. Hij richtte zich op en wendde het hoofd om. Een jonge vrouw was de kamer binnengekomen en staarde hem j verklaarde Denver; hij schoof zijn stoel naar de tafel en hij legde zijn j hoofd op zijn uitgespreide armen. O, m'n hoofd, klaagde hij. M'n hoofd. - Kom, Bilcher, zei de waard op gelucht, we zullen hem maar laten begaan. Als wij naar de kegelbaan gaan, sukkelt hij wel in slaap en dan kunnen we hem naar huis brengen. Maar Denver had geen oogen en ooren meer voor wat er om hem heen gebeurde en bleef alleen in de gelachkamer achter. HOOFDSTUK V. Een poos later beurde Wilfred Denver zijn hoofd op en staarde we zenloos voor zich uit. De gelachka mer van de „Korenschoof" draaide voor zijn oogen en zijn slapen hamer den zonder ophouden, zoodat hij niet helder denken kon. Verwarde visioe- Slank, schoon en bleek stond zij daar een oogenblik doodstil, terwijl Denver zijn bloeddoorloopen oogen met een verdwaasde uitdrukking over" haar zacht, droevig gelaat, haar gra cieus, nog meisjesachtig figuur, haar eenvoudige kleeding liet gaan. Iets in haar houding, in het beven van haar lippen, in haar gevouwen handen trof hem en herinnerde hem er plotselig aan wie dit was en waar zij zich bevonden. Nelly, jij hier! Mijn hemel, wat doe je. hier, zei hij snikkend en tei- wijl hij trachtte op te staan, leunde hij zwaar op de tafel. I De jonge vrouw zag hem aan. i Hoort de vrouw niet aan de zijde van haar echtgenoot te zijn, vroeg zij Vriendelijk. j - Niet wanneer het een echtgenoot I is als ik ben. Ga naar huis, lieveling geen werkeiyke gevaarlijke crisis zou zyn en dat wy ertegen hadden kunnen optreden met minder krachtige maat regelen dan die, voor welke wij de goedkeuring van het parlement zullen vragcfo. Wij moesten alle mogeiyke gevolgen van den crisis onder de oogen zienwij moesten vastberaden en snel handelen. Het is van belang, dat wy thans reeds bereikt hebben, dat het Lagerhuis niet byeen hoeft te komen om een uitweg te vinden uit een financieele débcicle, doch om zich uit te spreken over voorstellen, welke er op gericht zyn, die vreeseiyke moge- tykheid uit te bannen en 't evenwicht te herstellen." Een land zonder werkloosheid. Terwyi de geheele wereld zwaar te lijden heeft onder de werkloosheid, is japan in de gelukkige omstandigheden, bijna alle bewoners aan brood en werk te kunnen helpen. Groote werken en herstellingswerk, zaamheden, die noodlg zijn tengevolge van de tairyke catastrophen der laatste jaren, houden alle anders overvloedige werkkrachten aan den arbeid. Mijnstaking in België afgewend. De werkgevers in de steenkolen- industrie hebben medegedeeld, dat in verband met de besprekingen met verschillende landen over den steen- koolinvoer de opzegging van het col lectieve contract met de arbeiders één maand zal worden verschoven. Deze opzegging zou zelfs komen te verval len, indien de besprekingen tot resul taten mochten leiden. De werkgevers zouden dan alleen een kleine wyziging in de loonovereenkomst voorstellen. Sovjet—Rusland en Oostenrijk samen Naar van Oostenrljksche zijde ver luidt zou Litwincff, de Oostenryksche regeering hebben gepolst over het sluiten van een handelsverdrag. De stamelde hij, in een poging om al zijn krachten te verzamelen en de controle over zijn stem weer te krijgen, ga naar huis, dan kom ik straks ook. Een oneindig medelijden straalde hem uit haar oogen toe en zij legde teeder haar hand op zijn arm. Neen, Wil, kom nu! drong zij aan. Wat maakte haar lieve manier om niets te willen zien van zijn afgrijise- lijken toestand het hem moeilijk. Als ze afkeer getoond had of hem tege moet was getreden met bitse woor den, dan had hij dat kunnen hebben. Maar nu kreeg wroeging de overhand, het verschikkelijk zelfverwijt van het beter-ik, dat toch nog in hem leefde. De oprechtheid van de emotie, die hem deed beven, kon niet misverstaan worden. Ik heb je geruineerd, Nell, zeide hij, ik heb je geruineerd. Ik heb de laatste .stuiver, die ik bezat, verloren. Morgen aan den dag zullen jij en onze kinderen gebrek lijden. Ach Nell, mijn lief, lief meisje, kijk me aan. Zie, wat er van me geworden is. Waarom ben je toch met mij getrouwd, met zoo'n dronken lor als ik ben! Omdat ik van je hield, Will, en ik houd nog van je. Ondanks alles, wat er gebeurd is. Ga mee paar huis en begin morgen opnieuw en beter. Zij ging naar hem toe en trachtte hem mee te nemen naar de deur, maar hij hield zich weerbarstig aan het marmeren blad van de tafel vast en trachtte van haar weg te komen; hij wendde zijn hoofd af om haar blik I te ontwijken, die hem zoo'n smart be zorgde. Ik kan niet, zei hij gebroken, ik moet zoo door gaan, ik kan er niet mee ophouden. Ik ga naai- den kelder, Oostenrijksche industrie zou dan groote Russische opdrachten krygen. De Oostenrijksche industrie zou aan bondskanselier Schober hebben ver zocht zyn verbiyt te Gerève te be nutten, om te spreken over de han delsbetrekkingen met Sovjet—Rusland. Tolunie-plan afgekeurd. De belangstelling voor de uitspraak van het Haagsche Hof inzake de Tol- unie-kwestie is op 't laatste moment danig verminderd doordat Duitschland en Oostenryk hun voornemen reeds hadden teruggetrokken, waardoor het directe belang der uitspraak verdwenen washoogstens behoudt deze dus haar waarde voor een eventueel toekomstig conflict. Zaterdag deed 't Hof uitspraak en veroordeelde de Tolunle als stiijdig met het protocol van Geneve 1922. De onrust in Chili. De Chileensche regeerings-stryd— krachten hebben de muiters uit de haven van Cognimbo verdreven waar bij tal van dooden gevallen zyn. De stryd verloopt gunstig voor de regeeringstroepen en waarschyniyk zullen de muiters zich moeten over geven. Bij de herovering van een belangrijke zeehavendoor de regeerings troepen vielen 500 slachoffers. Het Nautilus-avontuur. Nadat men eenige dagen in ongerust heid heeft gezeten omtrent het lot van de Nautilus op haar Noordpool— expeditie, heeft men te Tromsöeweer verbinding met het vaartuig gekregen. Naar verluidt, heeft Hearst, die by- zonder sterk geïnteresseerd is by de onderneming van de „Nautilus" draad loos het dringende verzoek gericht tot kapitein Wilkins, zijn onderneming af te breken en onmiddeliyk terug te keeren, zonder zich in nieuwe avonturen te storten. Men hoopt, dat Wilkins zyn j steeds verder zak ik af. En ik weet niet waar het naar toe moet I Zij kwam een paar passen naar hem toe, toen sloeg ze krachtig haar armen rond zijn schouders en bracht zijn gezicht naar het hare. j Oh, zeg het toch niet, Will, sprak zij en voor het eerst klonk er nu een toon van wahoop in haar stem. Je moet er mee ophouden, lieveling, om mijnentwille, terwille van onze kinde ren. Een oogenblik scheen het alsof Denver alles vergat. Hij keek zijn vrouw met betraande oogen aan en terwijl hij den arm om haar hals fegde, streelde hij haar haren en haai I wangen. Toen liet hij plotseling zijn arm zakken en zonk wanhopig terug in zijn stoel. J Je mag hier niet komen, zei hij ruw. Je mag hier niet komen, zeg ik je. Je laat me maar gevoelen wat voor een slappeling ik geweest ben. Nog bleef Nell staan. Toen voelde ze zich opeens zoo innig hulpeloos. Was er dan niets dat zij doen kon om de ellende van hun leven te verdrij ven? Nogmaals legde zij de hand op zijn .schouder, Will, zeide zij, voor ik hier kwam heb ik onze kleine Cissy en Ned naar bed gebracht en ik heb geluisterd toen zij hun gebedje zeiden. „God, zegen onzen lieven vader", baden zij. De deur van de bar ging open, ter wijl zij sprak; een man kwam binnen en wandelde de zaal in. Maar geen van beiden hoorde hem, want Denver stond op met opengesperde oogen. Oh, riep hij heesch, leer ze dat toch niet. Je moet ze niet leeren voor mij te bidden; leer ze maar mij te vloeken en te haten. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, faalwijksclie en Langstraatsclie Courant* it ziiverhoiiino MAATSCHAPPy VAM VEB2&KER1MG OP MET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1