Hie expeditie op een later tijdstip onder betere omstandigheden en met een stabiler vaartuig zal kunnen voort zetten' Verbinding met de „Nautilus'. Een opgewonden oogenblik beleefde Vrijdagavond om 10.10 uur de marco nist van het station Tromsö, toen hij na meer dan 24 uur getracht te hebben draadlooze verbinding met de Nautilus te krijgen, plotseling de roepletters van den onderzeeër ontving. De marconist, die ongeveer twintig minuten met de Nautilus in verbinding was, verklaarde dat hij slechts de mededeeling gekregen had, dat alles aan boord wel is. Kapitein Wiikins heeft hem r iets medegedeeld waarom de draadlooze verbinding zes dagen verbroken is geweest. De marconist te Tromsö verklaarde dat de Nautilus gedurende den tijd, dat geen draadlooze verbinding was te krijgen, waarschijnlijk onder het ijs is geweest. Het radiostation te Tromsö trad later nog eens tn verbinding met den onder zeeër, terwijl het station te Bergen, alsmede de marconist aan boord van den robbenvanger „Fridtjof Nansen" welke op weg was naar Tromsö voor het organiseeren vaneen hulp expeditie, eveneens in draadloos contact met de Nautilus kwamen. BINNENLAND. Rijkswerkverschaffing. Naar de „Stand." meldt is binnen kort een wetsontwerp te verwachten, waarin wordt voorgesteld, over te gaan tot den aankoop van 1400 H.A. woesten grond in Drente, gemeente Grolloo, ten behoeve van de Rtjkswerkver— schaffing. De 25ste Jaarbeurs te Utrecht. De 25ste Nederlandsche jaarbeurs is gisteren te Utrecht geopend. Evenals andere jaren ging ook dit maal aan de opening een persconfe rentie vooraf. De secretaris generaal de heer W. Graadt van Roggen, schetste hierin de moeilijkheden die vooral in 't begin ondervonden zijn. Vooral de financiën hebben er in en vlak na het houten tijdperk zeer slecht voorgestaan, en ook de hoop dat deze lasten na den oorlog gedelgd zouden kunnen worden werd aanvankelijk niet bewaarheid, zoodat de vereentging aan den af grond van een financieele debacle heeft gestaan. Thans bij de 25ste Jaarbeurs is de oude oorlogsschuld zoo goed als ge heel afgelost. De vooruitzichten van de Najaars beurs 1931 gaven den secretaris reden tot groote voldoening, en tot zijn ge noegen kon hij constateeren dat handel en industrie den moed nog niet ver loren hebben, en zich flink door de moeilijkheden trachten heen te slaan. De inschrijvingen waren zoo talrp dat reeds in de eerste maanden aan de deelnemers beperking in ruimte moest worden opgedragen. Er zijn thans 1004 deelnemers, ongeveer evenveel als ver. leden jaar. Er is ook een inzending van Italiaansche producten tot stand gekomen, terwijl ook Zuid—Slavië vertegenwoordigd zal zijn. Men verwacht een zeer druk bezoek vooral ook vele collectieve bezoeken, o.a. een Ilaliaansch gezelschap. De bouw van 't derde jaarbeurs gebouw vordert goed, het zal bij de Voorjaarsbeurs worden in gebruik ge- nomen. De Secretaris eindigde zijn beschou wing met er op te wijzen dat deze 25ste jaarbeurs haar belangrijkheid ontleent aan de spanning van 't tijds gewricht. De kranige wijze waarop deze beurs is tot stand gekomen moet een aanmoediging zijn voor den zakenman. R. K. Werkliedencongres te Utrecht. Vijftigduizend arbeiders uit alle dee- len van het land kwamen Zondag naar Utrecht ter bijwoning van het demon stratief congres van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland. Na de stille H. Mis. waarbij Mgr. Jansen werd geassisteerd door de HoogEerwaarde Heeren Deken Knuvei- der en Kanunnik van Schaik, trad Mgr. naar voren op htthooge podium waarop het altaar was opgesteld en na enkele vriendelijke wenschen voor het welslagen van het congres gaf mgr. aan de massa zijn bisschoppe- Ipen zegen. In de openingsrede zeide de bonds voorzitter, de heer A. C. de Bruljn o.a. het volgendeDoor de Quadra- gesimo Anno, uitgevaardigd door Paus Pius XI zijn de arbeiders tot 't sociale bewustzijn gebracht. Dit heeft ertoe geleid, dat de werknemers weldoor dachte eischen zijn gaan stellen be trekking hebbend op hun individueele en sociale positie. Dit bewustzijn heeft mede geleid tot het organiseeren van dit congres. Wij ztjn thans bijeengekomen om in het algemeen belang en het belang der werkers, voor medezeggenschap en bedrijfs organisatie te getuigen. Alles bijeen beteekent dit congres een hoogst ernstig maanwoord niet 't minst aan regeering en vele anderen. Hierna begroette de heer De Bruijn de verschillende aanwezige autoriteiten o.w. ook minister Verschuur, de Kamer leden, mr. Gooseting, Schuring, dr. Moller, Engels, v. d. Bilt, Uyen, Kuy- per, v. d. Guit en Hermans, dr. Reijter, voorzitter van den middenstandsbe- drijfsraad, prof. Kors O P. en de buitenlandsche vertegenwoordigers, ais- mede de burgemeesters en de wet houders van de gemeenten Utrechten Houten. Met ontbloot hoofd hoorde de menigte de gevoelvolle woorden welke spr. aan wijlen mgr. Nolens wijdde, aan. In een korte rede zette prof. dr. J. Kors O P. vervolgens nog eens uiteen, waarvoor de arbeider in dezen moei lijken tijd heeft te strijden. Ook spr. was van meening. dat de staat rege lend en leidend moet optreden en voor kapitaalsverdeeling zorgen moet. Min. Verschuur hield daarna een korte toe spraak, waarin hij de hoop uitsprak dat zijn wetsontwerp spoedig tot stand zal komen. 's Middags werd door de menigte gedefileerd langs het huis van mgr. Jansen aan de Maliebaan. Vijftigduizend betoogers uit alle deelen van het land kwamen op de oude Bisschopsstad aanzetten. Reeds 's morgens vroeg begon het te stroo men. Met bussen, treinen, op de fiets, loopende, op alle mogelijke manieren deinde de massa aan. Elk uur bracht nieuwe drommen. Achter een troep gemoedelijke Volen dammers met hun wQde broekpn, die zich van de drukte niet veel aantrokken, kwam een kolonne mijnwerkers aan gewandeld in tenue, de lamp op de borst bengelend. Zeeuwsche boerinnen liepen achter stoere Friesche boeren. Alle dialecten hoorde men. Het moeilijk verstaanbare Groningsch zoowel als het leutige Brabantsch. De regen, die af en toe bij stroomen neerviel, vermocht de vreugde niet te storen. De verschillende muziekkorpsen bliezen er lustig op los. Het meetingsterrein was tegen 12 uur reeds een zwarte menschenmassa en nog bewoog zich op den Konings weg van de stad af een onafgebroken stroom van bezoekers. 's Middags kwam de drukte nog beter uit. Het verkeer in de binnenstad was voor een groot gedeelte stopgezet. Alleen de trams reden nog. Tegen den avond zakte de stroom af naar het station, dat voor de tweede maal dien dag in een geweldig men- schenarsenaal werd herschapen. Prinses Juliana wederom naar Parijs. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal Prinses Juliana Vrijdag en Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan de Kol. Tentoonstelling te Patijs, tn 't bijzonder ter bezichtiging van het nieuwe Ned. Paviljoen. Dr. Bendien weer naar Londen Dr. Plnty, die proefnemingen doet volgens de methode van dr. Bendien in het kanker-hospitaal heeft verklaard, dat hij precies dezelfde instrumenten gebruikte als dr. Bendien en dat hl] hoopte tot dezelfde resultaten te komen, Zijn resultaten waren echter niet zoo goed, als hij had gehoopt, maar hij zou trachten dr. Bendien naar Londen te laten komen, om te demonstreeren, hoe het onderzoek dient verricht te worden. Melsjeskleeding bij sport-demonstratie. De Vereeniging Betuwsche Paarden sport hield gisteren haar jaarlijksche concours hippique te Andelst op de gemeenteweide. Ter opluistering van de paarden- nummers zou een gymnastiekvereeni- ging uit Eist demonstreeren. En inder daad trad een groep jongens en meisjes in het veld allen gekleed in korte sportbroek en wit shirt zonder mouwen. Op het zien van deze kleeding der meisjes trad onmiddellijk de Zeereerw. heer Schaars, pastoor van Indoornik in den ring en protesteerde publiek en luide tegen de kleeding waarin de dames-gymnasten in het openbaar op- traden. Hij drukte zijn spijt en veront waardiging er over uit, dat, na hetgeen onlangs te Arnhem algemeen afgekeurd is, het bestuur der Ver. Betuwsche Paardensport niet beter begrepen heeft, dat door deze vertooning het sportfeest voor velen onmogelijk gemaakt werd* Een der bestuursleden trad daarop op den pastoor toe en verzocht hem zich uit den ring te verwijderen waaraan de pastoor, die kalm uitgesproken had, voldeed. De brug over de Waal. Het college van B. en W. te Nij megen stelt tn meerderheid den raad voor, tot goedkeuring van 't bekende ontwerpovereenkomst tusschen tijk provincie en gemeente inzake de Waaloverbrugging te besluiten. Het departement Nijmegen van de Mij. van Nijverheid en Handel heeft gisteren den raad een adres gezonden met verzoek in het belang van handel en nijverheid 't voorstel aan te nemen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 9 Sept. 1931. Bouwlust. Met belangstelling vernemen we dat het bouwterrein aan de Westzijde van het Kerkpad ter lengte van 100 M zoover de straat—aanleg der gemeente gevorderd is en dat toebehoort aan de Diaconie der Ned Herv- Gem geheel is verkochteen drietal huizen zijn in aanbouw, de rest zal spoedig be bouwd worden. Ondanks de malaise wordt de am bitie om te bouwen er nog niet minder op. Blljartsport. Donderdag 3 Sept. j 1. had in het café .Modern" van den heer Tb. Lommers, alhier eenopenings-wedstrljd plaats tusschen de biljart-vereeniging .de Schepper" en het 2e viertal van „Amusement" v.m. Besotjen. De uitslag was als volgt „De Schepper". .Amusement". Fr. Staats 75 P. Dekkers 59 Th. Lommers 45 J. Klerks 75 A. Siaats 70 H. Veltmeijer 75 Römer 73 W. van Raak 75 A. Verhoeven 75 I v. d. Ven 72 Leenheers 75 C. van Campen 44 Totaal 413 400 Hoogste serie werd behaald Romer 23. W. van Raak en H. Veltmeijer 12. Verder werd de avond gezellig onder elkaar doorgebracht; wij feliciteeren dan ook de jeugdige vereeniging met hare 1ste overwinning op het groene laken. Jan Grosfeld over dlllettanten-tooneel. Zondagmiddag werd de derde lezing der O.O.G.—reeks gehouden. Ditmaal was het de bekende tooneelschrijver en regisseur Jan Grosfeld die voor de dillettanten optrad. Alvorens de spreker de katheder beklom, richtte de heer H. v. Engelen zich met een kort openingswoord tot de aanwezigen, waarbij hij 't onlangs opgerichte Grosfeld— Uitgeversfonds Tn aller belangstelling aanbeval. Op de hem eigen gemoedelijke praatwijze ving de heer Grosfeld dan zijn causerie aan, met de vraag te stellen; Wat is tooneel en wie is tooneelspeler Hij beantwoordde deze vraag kortTooneel is een stuk levens beeld en zoo gauw ais de uitbeelding de werkelijkheid nabij komt speelt men goed tooneel. Vooral is hierbij de tempo—kwestie van belang het tempo op de planken moet hezelfde ztjn als het gewone tempo van 't dageljksche leven, slechts dan kan een zuiver levensbeeld gegeven worden en is de dillettant dus ook kunstenaar. De tooneelspeler moet de bedoeling van den schrijver van het tooneeistuk tot 't publiek brengen, en juist daarom, om dus een juiste uitbeelding van zijn werken te krijgen, heeft de auteur zulk een groot belang bij een ideaal dillet tanten—corps. Een eerste plicht van een goed tooneelist is echter een goed organi satieman te zijn, want zonder solida- ristischen geest komt men er in het tooneelleven niet. Een goed dillettant moet zichzelf in 'i belang der vereeni ging kunnen wegcijferen. Vervolgens behandelt spreker de kwaliteiten die een regisseur dient te hebben, Hij behoeft geen intellectueel te zijn, zijn ontwikkeling moet zijn die van het practisch dillt tiantisme, hij moet kunnen spelen en respect hebben in de vereeniging. Met nadruk zegt spr. dat een regisseur nooit zijn geduld mag verliezen en kwaad worden als het niet goed gaat. Hij moet bedenken, dat de spelers hun best doen om vooruit te komen. De keuze van het te spelen stuk wordt meestal verkeerd gedaan, nl. door het bestuur in overleg met den regisseur. Het beste is den regisseur een stuk te laten kiezen in overleg met het bestuur, en daarbij rekening houdende met allerlei omstandigheden welke zich in een vereeniging kunnen voordoen. In deze kwestie dient men vertrouwen te stellen in zijn regisseur De rolverdeeling, die ook door den regisseur moet geschieden, is voor hem een der moeilijkste kwesties, en hij dient hierbij vooral te zorgen dat hi zoo 't eenigszins mogelijk is, direct een definitieve verdeeling maakt, waar van zoo weinig mogelijk mag worden afgeweken. Vervolgens komt spr. tot de instu- deering van het stuk. Dat moet als 't ware een groeiproces ztjn. Vooral moet men zorgen bij het instudeeren niet te overhaast te zijn. Men krijgt hierdoor verkeerde gewoonten en verkeerde uitspraken of beklemtoningen, die men moeilijk weer kan afleeren. Vooral op de juiste uitspraken van woorden, speciaal van vreemde woorden, moet gelet worden. Het verdient volgens spr. aanbeveling bij de instudeering van een zeker soort rol zich een dergelp type van het dagelijksche leven voor den geest te halen. Tenslotte geeft spr. nog den raad om ook op de repetities zoo Het echtpaar N. J. Hooijmaaijer-Eypen, dat op 29 September a.s. zijn gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. gauw mogelijk de handen te gebruiken. Men ziet op uitvoeringen nog maar al te dikwijls dat men met die ledematen geen blijf weet. De heer Grosveld werd met een hartelijk applaus beloond. Hierna werd een korte pauze gehouden, waarna de spreker nog enkele gedeelten uit eigen werk voordroeg. Ook de derde lezing van O.O.G. mag zeer geslaagd worden genoemd. Liedertafel „Oefening en Vermaak". Het bestuur heeft besloten het eerste groote winterconcert te geven op Maandag 23 Nov. e.k, Onder de directie van den nieuwen directeur, den heer G. Gerritsen, zijn een aantal koren in studie genomen, terwijl tevens onderhandeld wordt met een der beste Nederlandsche solisten. De hoogstaande muzikaliteit van den directeur, alsmede de groote ambitie van leider en zangers, waarborgen ons dezen winter avonden van hoogstaande kunst. Loterijvereenlgtng Fortuna Bovengenoemde vereeniging, welke gevestigd is in het café van den heer A. van der Pluijm, bestond 4 Augustus 1.1. 30 jaren. Wegens omstandigheden werd deze geboortedag der vereeniging stilzwijgend voorbij gegaan, maar zal deze a.s. Zaterdagavond door alle leden feestelijk herdacht worden. Op dien avond zullen tevens ook nog een drietal jubilarissen der veree niging gehuldigd worden, nl. de heeren J. de Werd, M. Alewijn en A. van der Pluijm, daar de eerstgenoemde dan 30 jaren en de twee laatstgenoemden 25 jaren lid der vereeniging zijn, wat zeer zeker voor een dergelijke veree niging wel een zeldzaamheid mag genoemd worden. Deze jubilarissen zullen een herinnering van de vereen, ontvangen. Wij wenschen „Fortuna" proficiat met dit jubilé en hopen dat ook vrouwe „Fortuna* haar in de volgende jaren gunstig gezind zal zijn. Vergadering Waterschap „de Binnenpolder van Waalwijk". In de achterzaal van hotel „Verwiel" werd gisteravond onder voorzitter schap van den heer H. Hoffmans, de algemeene vergadering gehouden van 't Waterschap „de Binnenpolder van Waalwijk." De voorzitter, de heer Hoffmans, die periodiek aftrad, werd met bijna alge meene stemmen herkozen. Op de rekening 1929'30 werden geen aanmerkingen gemaakt. Deze re kening sluit met een saldo van 372.91, terwijl het jaar begonnen werd met 'n saldo van slechts 163.24. Bij de behandeling der begrooting werd breedvoerig gesproken over de verbetering van de Burg. v. d. Klokken- laan. Het gedeelte dat 't waterschap in beheer heeft, van Station tot Kerkpaad, is 270 M. lang. Dit weggedeelte moet geheel vernieuwd worden, daar het niet meer mogelijk is de weg afdoende te repareeren, wat op den duur ook veel hoogere kosten zou met zich brengen. De weg moet een breedte krijgen van 4.50 M. en, aan beide zijden een rijwiel pad van 60 c.M., in totaal dus 5.70 M. Een keibestrating wördt begroot op 8600.—- De heer B. v. d. Hoeven vindt dat de kosten te zwaar drukken op 't water schap, de ingelanden hebben er weinig belanga bij en 't strekt hoofdzakelijk belang bij en 't strekt hoofdzakelijk die dus zelf maar de kosten moet be talen. De voorzitter merkt op dat de ge meente ook verreweg 't grootste deel betaalt, daar de ingelanden van den totalen aanslag slechts 300 betalen en de bebouwde eigenaren, de gemeen te dus, 1500.—. De heer G. van Huiten merkt nog op dat de weg door 't waterschap moet worden onderhouden in den toestand waarin hij wasi toen het beheer van de Spoorwegen is overgenomen. Na een uitgebreide discussie, wordt met op een na algemeene stemmen (dhr. v. d. Hoeven stemde tegen) be sloten tot vernieuwing van den weg. Er wordt nog even gediscussieerd over den aanleg van kei-, dan wel kerbestrating, doch het bestuur werd gemachtigd het werk naar eigen g< dunken uit te voeren. De leening zal tegen 41k% en met een aflossingstermijn van 20 jaar worden gesloten bij de Mij. Noord-Brabandai- hier. De omslag voor 1931'32 wordt ge steld op 3% voor de ongebouwde en! van 1/3 der kad. huurwaarde bouwde eigendommen. De heer A. Kroot wil tenslotte! post uitgetrokken voor den polderbodi laten vervallen. Dif bedrag van 4,- per week kan best bezuinigd worden, Toen vroeger dhr. Timmermans voor zitter was, is er nooit een polderbodt geweest; naderhand is hij erin men en gebleven, ofschoon de ieder jaar kleiner wordt. Met 't geld dat nu nutteloos aan den opzichter ge geven wordt, kan veel ander werk ver richt worden. De voorzitter merkt op dat volgens 't reglement geen nieuwe maatregelei kunnen worden genomen als het niet minstens 14 dagen tevoren aan dele den is bekend gemaakt, of als 2/3 dei leden zich ervoor verklaren. Er is hier geen meerderheid van 2/3 aanwezig zoodat dit besluit thans niet genomei kan worden. Spr. geeft de leden raad desgewensc.ht bij 't bestuur eei spoedvergadering aan te vragen ter be handeling van dit punt. Hiertoe wordt besloten. Tenslotte wordt het bestuur nog ge machtigd de onderhoudswerken eigen beheer uit te voeren. Bij de rondvraag wordt op voorstel van dhr. Verhoeven besloten art. 3 hst. 4 der begrooting te splitsen in art, 3a en 3b. De voorzitter en dhr. G. v. Huta deden nog mededeelingen omtrent de plannen om tot betere afwatering te komen. De voorzitter meent dat het in de bedoeling van 't rijksbureau ligt polders van Groot Waalwijk in ééi waterschap te vereenigen, terwijl v. Huiten zeide dat het gemeentebestim van Waalwijk in deze diligent is. Hierna wordt de vergadering geslo ten. De Kozakken in Waalwijk. Zooals reeds in ons blad van. Zaterdag is medegedeeld zalookonn plaats Zaterdag en Zondag bezocht worden door de beroemde ruitergroep der DjiguitesDon—Kozakken, Het bestuur der Voetbalvereenlging W.SC heeft deze ruiters voor een tweetal voorstellingen geëngageerd. In alle gioote steden van ons zijn de Don-Kozakken reeds met lid grootste succes opgetreden en overal was het publiek een en al opgetogen heid over de schitterende prestaties die deze Russische ruiters op hunne paarden leveren. De rijkunst-staaltjes der cowboys, zooals we die van di film kennen, zullen we nu in werkt lijkheid kunnen bewonderen, en moge lijk nog emotievoller en behendiger In elke stad waar deze kozakkengroep optrad, werd ztj voorafgegaan dooi een grooten roep, doch hunne p® talies hebben telkens weer de stoutst! verwachtingen van het publiek ovei' troffen, wel een waarborg dat hetgeen zij bieden Iets buitengewoons is. Vooi Waalwijk is het dan ook een hoogt zeldzaamheid, en een eer zouden «i haast zeggen, dat dergelijke voorsE Hngen gegeven kunnen worden. meenen te mogen verwachten dal ïW vele sportliefhebbers, in het bijzone» natuurlijk der paardensport, deze unie gelegenheid om de wereldberoemd Djiguites-Kozakken aan het werk zien, niet onbenut zullen late",*0.;, bijgaan. Wij stellen het mooie initial1 dat de voetbalvereenlging WSC in der ondanks niet geringe geldelijke ofte genomen heeft ten zeerste op p' en wtj hopen dan ook dat deze gen met een zeer talrijk bezoek zuil beloond worden. Er wordt hier w keltjk iets geboden, dat In WaalW'l en de verre omgeving wellicht in ja niet meer te zien zal zijn, niet a6 in Waalwijk dus, doch ook uit verre omstreken zullen de voorstem poeders e de verpa Mijnhardt op, want gen van bezoek i A.s. Z om 6 i het WSC lelweg. laag moi gelegenh stellingei Is muzi sleden Kozakke: Waal wij! wege bli De K rondrit gemeenti Voor de ann< spreide I DRUN jaarlijkse handboo de Jonge Ofschc lieten di digen. De sl begin to De pr; als volgt Ie prijs 2e 3e 4e 5e Jé" J §CAP ging wedvlucl den volg Qroenev' C- v. d. 13 L. H §- t wedvlucl van uit I als volgl 2611 11 5 T. Grc 15J.V.0 Eerste Twee ee §- I: ring van den Chr besloten lijk te h: Een hoo lol het t P. Faro, herdenk! de opric WASF dienst w Ier secre 10 rundi - D Centraal gemeent Heer W heeft aa - Do Is bepa, wezighe burgeme Wethout Bij o onstente wordt d den We RAAM kinderen I Septer R'K. J jesschoo en 24 tr Op h( 313 jon; meisjes wijs 96 ULO o meisjes. - Bi stonden Ingeschr oppeilie metselaa Heden, timmert! werkveri zijn er - D op het op 18 e eon dem zal ook kampioe GEEF wedslrij Zondag omstand - 2 verjaard door d Meisjes!

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2