1 net Meisje. Als ik Koning wa Ranbesteding. Premiekeurini Bouwmeesters Rei CHAMPAG fiebrs. rniOjL tilburb innaai 3 Mt Uisch 3 Nieuwe Schilmach Fl. 3.00 falaagk d. Heijden, li NET MEISJE zoekt plaatsing GELDEN Concertgebouw - Den Bo; B uzi au en Nieuwenhuii GROOT MATINÊi Aladin en de Wonderli LUXOR-BIOSCOOp Openen wij ons Winter-prog Wordt gevraagd OPEN SIGARENZAAK, Weckglazen, Steriliseerto# I 1 jinding met het Land van Altena en :rnstig waterbezwaar van de op de )uitenpolders lossende binnenpolders. De gemeente Raamsdonk werd evenals n 1928 door overstrooming geteisterd. Zoolang de open monding van Donge :n Oude Maasje niet wordt gesloten, :ullen overstroomingen niet uitblijven :n de ontwikkeling van goede land- en uinbouwcultures belemmerd blijven. De verbetering van den waterstaat, oestand in de Langstraatsche binnen- >olders in het Westelijk deel van het listrict, waartoe uitzicht werd geopend loor de oprichting van het Waterschap ,Het Zuiderafwateringskanaal*, laat ïog steeds op zich wachten door de vertraging in de goedkeuring van het vaterschapsreglement, terwijl de bema- ing door het Rijksstoomgemaal bij Keizersveer nog steeds onvoldoende slijft. Ook over de onvoldoende bemaling ran het poldergebied ten Noorden ran den Maasmond door de Rijksbe- malingen wordt opnieuw en met recht Jeklaagd en was met name de bema- ing van het Noorderafwateringskanaal loor het Rijksgemaal onvoldoende. De aag gelegen landerijen waren door den jngunstigen waterstaatstoestand bij de 'edaalde landpachten bijna niet te rerhuren en brachten sommige per celen minder op dan aan grond- en polderlasten moest worden betaald. Door den onderlingen wedijver van le verschillende waterschappen om loor bemalingen water kwijt te raken :en laste van lager gelegen polders sij n onhoudbare toestanden in het leven 'eroepen. Het is onbegrijpelijk, dat bij den drang, die op de Regeering wordt uitgeoefend om den landbouw in deze moeilijke tijden te steunen, de Rijkswaterstaat maarsteeds heteenmaal ingenomen standpunt ten aanzien van de bemalingen, zoowel ten Zuiden als ten Noorden van den Maasmond, blijft handhaven ondanks de enorme schade, die aan de landerijen door de onvoldoende bemaling wordt toe gebracht. Met de geringe kosten, die een ruimere bemaling zou met zich brengen, zou niet alleen rui mere werkgelegenheid worden gegeven op de thans goeddeels verdronken landerijen, doch zou een einde worden gemaakt aan andere zeer ongewenschte toestanden. der nachlvorsten tijdens de vrucht zetting zelfs zeer gering was, zoodat wat deze perceelen aangaat nog niet van een half gewas kan worden ge sproken. De kwaliteit der rogge was tamelijk goed, maar de prijs was gelijk alle soorten abnormaal laag. De haver gaf een middelmatig be schot, zoowel wat korrel als stroo be treft en werd goed gewonnen, terwijl de prijs eveneens laag was. De opbrengst en kwaliteit der aard appelen was goed, de handel hierin echter slap en met lage prijzen. Het jaar 1930 was voor het z.g. knolgroen zeer gunstig. De grasgroei was zeer overvloedig evenals de opbrengst, terwijl de prijs abnormaal laag was te noemen. Het tokken van vee, alsook 't houden van melkvee gaf in 1930 geen slechte uitkomsten. De prijzen der zuivelproducten waren niet ongunstig. Besmettelijke veeziekten kwamen weinig voor. Met de varkensmesterij en fokkerij werd in het begin van het afgeloopen jaar een goede winst behaald, later werden de prijzen lager. Aan paardenfokkerij wordt hier ter plaatse zeer weinig gedaan. Door de stoomzuivelfabrlek werd in 1930 4 783 062 K.Q melk ontvangen. Het gemiddelde vetgehalte bedroeg 3.29. De gemiddelde uitbetaling per 1 °/0 vet was f 1 91 (vorig jaar f 2.261/z) en per 100 KG. melk f 6 29 met bijschrij ving van f0 05 ledenkapitaal. De resultaten van den tuinbouw waren slecht. Weliswaar kan niet ge- klaagd worden wat de opbrengst betreft, doch de prijzen waren van dien aard, dat gezegd kan worden, dat velen weinig winst met den tuinbouw moch ten boeken. De glascultuur breidt zich in deze gemeente langzamerhand, doch gesta dig uit. De omzet van de veilingvereniging _De Langstraat" bedroeg in het jaar 1930 f315 598 23 tegen f 480 286.23 in 1929. hetwelk te wijten is aan de lage prijzen. De toestand van den handeldrijven den middenstand bleef hetzelfde als in 1929. Gemeenten tot het district der Kamer behoorende, met het voorlooplge be- volkingscijfer op 1 Jan. 1931 en den belastingdruk op het inkomen voor gehuwden met 2 kinderen over het belastingjaar 1930/1931. GEMEENTEN. Dongen Drunen Dussen Eethen Geertuidenberg 'sGravemoer Hedikhuizen Herpt Heusden Hooge en Lage Zwaluwe Loonopzand Made ca. Nieuwkuik Oudheusden Raamsdonk Sprang-Capelle Waalwijk Waspik Wijk ca. Gemeentelijke Ink. Belasting bij een zuiver inkomen van Opcenten pers. belasting Opcenten ver mogens belasting 88.375 100.- 182.16 64.60 108.545 75.80 155.25 118.05 235.575 133.42 317.10 376.75 210.75 281.80 273.60 427.40 118.45 150.96 293.04 158.375 235.25 415.14 143.- 245.395 164.90 318.25 276.66 80 35 50 30 55 20 80 55 50 50 20 50 80 50 80 50 50 40 100 50 100 100 100 50 100 100 100 75 100 50 Aantal inwoners 1 Jan. 1931. 8854 3383 3719 2597 2759 1405 1374 588 1816 4935 10338 5397 1502 1C87 7193 4915 9903 3481 2480 Economische toestand In de gemeenten behoorende tot het district der Kamer. Hieronder volgen eenige aanteeke- ningen uit de rapporten omtrent den economischen toestand van de gemeen ten in het district der Kamer. Drunen. De voornaamste welvaartbronnen In deze gemeente zijn de schoenindustrie, het landbouw- en tuindersbedrijf. De schoenindustrie heeft in het be gin 1930 aan de verwachtingen, die het einde 1929 gaf, beantwoord. De algemeene toestand in de schoen industrie in het eerste halfjaar 1930 mocht in deze gemeente bevredigend heeten. Op het einde van 1930 werd de toestand minder goed De malaise, welke over alle linlën heerschte, deed ook hier haar invloed gelden. De handschoenmakerij, die ook in deze gemeente van weinig belang meer is en zich beperkt tot nog slechts enkele degelijk en goed bekend staande ondernemingen, wist zich in 1930 op hetzelfde peil als in 1929 te hand- haven. Het grootste aantal werklooze schoenmakers, die een volle week of meer werkloos waren, bedroeg in 1930 10, terwijl een bedrag van nihil aan werkloozensteun en van f 270 31 in gevolge het werkloosheidbeslutt over het eerste halfjaar 1930 werd uitge- keerd De alhier gevestigde vakschool voor schoenmakers, die zich uitsluitend be last met de opleiding in het hand- werkbedrijf, mocht zich met hare 39 leerlingen, waarvan 25 uit buitenge meenten, wederom in een druk be zoek verheugen. Wat den landbouw aangaat, kan over het algemeen van een ongunstig jaar worden gesproken. De opbrengst der rogge was, zoowel wat graan als stroo betreft, over het algemeen beneden het middelmatige, terwijl deze opbrengst op sommige der lichtste gronden met betrekking tot het graan tengevolge Ten slotte zij nog vermeld, dat de verhouding tusschen werkgever en werknemer in deze gemeente over 1930 goed was te noemen. Stakingen of uitsluitingen kwamen niet voor. Over het verkeer, dat met trein, tram en een autobus—maatschappij over vloedig is geregeld, kwamen eveneens geen klachten voor. Het aantal ingekomen personen be droeg in 1928. 1929 en 1930 resp. 114, 102 en 161 en het aantal ver trokken personen in diezelfde jaren resp. 145, 161 en 184. Het aantal werkforensen bedroeg in deze gemeente gedurende 't belasting jaar 1930-1931 78. Dussen. De toestand van den industrieelen en handeldrijvenden middenstand is steeds achteruitgaande, als gevolg van de meer en meer toenemende concur rentie, hetwelk eveneens met den groothandel en de grootnijverheid, voor zoover in deze gemeente voor komende, het geval is. Niettegenstaande bleef de verhouding tusschen werk gevers en werknemers goed stakingen, uitsluitingen enz. kwamen niet voor. Nieuwe verkeersverbindingen, hoezeer ook gewenscht, kwamen niet tot stand. Zij blijven thans uitsluitend tot autobus- verkeer van Sleeuwtjk via Dussen— Heusden naar 's Bosch en bootverkeer van Waalwijk via Dordrecht naar Rotterdam beperkt Voor verder vracht vervoer te water wordt een beurtvaart- dienst op Rotterdam en tusschengelegen plaatsen onderhouden. Eethen. Landbouw en veeteelt vormen de hoofdbronnen van bestaan in deze gemeente. Behalve de C< öp. Zuivel fabriek te Qenderen bestaat geen industrie, terwijl groothandel niet voor komt en kleinhandel in zeer beperkte mate. Deze betreft bijna uitsluitend vee. landbouw— en veeteeltproducten. Over het algemeen kan men over de resultaten van den veehandel in 1930 tevreden zijn Door vrij regelmatigen uitvcer naar het buitenland en vooral door den weelderigen grasgroei bleven de prijzen het geheele jaar zeer be vredigend en bijgevolg kon de handel ook behoorlijk winst maken. De handel in aardappelen was oor spronkelijk slecht De prijzen van den oogst 1929 waren zeer laag en de omzet geschiedde traag. Ook in de eerste periode van den oogst 1930 was de toestand, hoewel Iets beter dan het vorige jaar, toch niet bepaald roos kleurig. Gelukkig kwam er verbetering en de laatste maanden was de handel bepaald levendig met goede winsten De fruithandel was minder roos kleurig. Er groeide weinig fruit zoodat de handel zeer beperkt bleef. Voor landbouw en veehouderij, vooral voor den landbouw, gaf 1930 zeer slechte uitkomsten. Weliswaar groeiden door het zeer gunstige weer de gewassen voorspoedig, doch vanaf den hooioogst was het weer gedurende den geheelen zomer en herfst zoo, dat veel moest bederven en niet of in uiterst slechte conditie geoogst kon worden. Bovendien veroorzaakten de uiterst lage prijzen van bijna alle land bouwgewassen een zeer slechte finan- cieele uitkomst. Van de granen brachten de zelfs nog vrij gunstig geoogste de pachtwaarde van den grond niet eens op. Bieten gaven een goeden kilo- opbrengst, maar degenen die deze aan de coöperatieve fabrieken leverden, maakten door de slechte suikermarkt zulke ongekend lage prijzen, dat elke hectare, met bieten beteeld, een aan zienlijken verliespost voor den eigenaar opleverde. Zooals boven reeds vermeld werd, liep het met de aardappelen gunstiger, doch het was dan ook het eenige ge was, dat winstgevend genoemd kon worden, terwijl uit den aard der zaak slechts enkele landbouwers hiervan profiteerden. Helaae komt de hulp der Regeering voor den tarweverbouw voor velen te laat. Een groot deel van den oogst werd als veevoeder gebruikt of door minder financieel krachtigen tegen la- ^en prijs afgezet. Verscheidene beter gesitueerden be waren nu, reeds ver in 1931, nog hun oogst in de hoop, dat de regeering hun deze tegen behoorlijke prijzen zal afnemen. De sterk ingekrompen vlasverbouw verkeerde ook al in moeilijke omstan digheden. De lintopbrengst was be vredigend, maar de prijzen niet loo- nend. De paardenfokkerij leverde nog altijd slechte resultaten. Zoolang de uitvoerrnogelijkheid naar onze Ooster buren niet gunstiger wordt, zaj wel »een beduidende verbetering zijn te wachten. Toch houden enkele fokkers vol om hun materiaal zooveel moge- Ijk op peil te houden en dit peil zoo mogelijk te verhoogen. De alhier gevestigde Cc öp. Veree- niging tot verbetering van het paar denras kocht in Oldenburg een jonge hengst uit een der beste bloedlijnen. De rundveefokketlj gaf, in verhou ding tot de overige bedrijfstakken, be hoorlijke resultaten jammer dat de zuivelprljzen terugliepen, zoodat de melkerij onvoldoende winst gaf. De leden der Fok- en Controle- vereeniging houden moedig stand in hun streven tot verbetering van het rundvee. Een tweetal stieren van deze vereeniging en van haar leden behaal den de hoogste onderscheidingen op de Prov. keuring. De jaarlijksche fokveedag dezer ver eeniging gaf een duidelijke verbetering van den veestapel, speciaal wat be treft, het jonge vee, te zien De schapenfokkerij gaf goede uit komsten, doch het buitengewoon natte najaar bezorgde veel dieren de z.g. leverbotziekte zoodat in den winter 1930/'31 een groot aantal stierven. De rationeele teelt van het Ttxelsche schapenras krijgt meer en meer be oefenaars. De varkensfokkerij was aanvankelijk goed, maar de algemeene malaise nam ook deze in haar stroom mee en zoo zakten de prijzen in het laatste deel van het jaar in en kon daarna nog slechts door uiterste rationaliseering van. het bedrijf en mede in verband met de lage graanprijzen, winst ge maakt worden. De pluimveeteelt gaf, tengevolge der buttengewoon lage voederprijzen, nog bevredigende resultaten. Met bezorgdheid zien de landbou wers de toekomst tegemoet. Velen kunnen er slechts korten tijd tegen om met verlies te werken. Komt er niet spoedig verbetering in den alge- meenen toestand, dan zullen vele nij vere en oppassende lieden hun be drijf moeten verlaten en tot armoede worden gebracht. Op 29 September 1931, f hopen onze geliefde Ouders, j| Behuwd- en Grootouders, I N. J. Hooymaayer en A. Hooymaayer-Eype hunne 50-jarige Echtver- eeniging te herdenken, f Hunne dankbare Kinderen, 1 Behuwd-en Kleinkinderen I Besoijen, A 12. Receptie Dinsdag 29 September van 12'/2 tot 2 uur. Zaterdag 8 uur Zondag 6 en met de wereldberoemde, geheel gekiend Zingende, Sprekende en Musiceeren^ Bij ons vertrek naar Amerika brengen wij onzen hartelljken dank aan allen, die ons de dagen in Waalwijk zoo aangenaam heb ben gemaakt, voor de genoten vriendschap en gastvrijheid. Waar het onmogelijk is van allen persoonlijk afscheid te nemen, roepen wij alle vrienden en be kenden door deze een hartelijk vaarwel toe, met onze beste wenschen voor eene gelukkige toekomst. Mr. en Mrs ARNOLD MADIOL. 15 jaar 47202 voor de morgénuren, Waar zegt de Uitgever. een Adres B. v. d. BERG MASSAR 46984 Waalwijk. t 12 Toegang 16 jaar. In de hoofdrollen Jeannette Mac Donald en Dennis Kin Duitsch sprekend. Voorzien van Hol!, tekst „Als ik Koning was" Is een film voor ieder p Een der grootste en mooiste gekleurde fil® ooit gehoord en gezien hebt. Laat U dit filmwerk niet ontgaat Wij vragen de bijzondere aandacht van hei pubile ons bijprogram waarin o a. is opgenomen een klucht van Billy Dooley en een voorfilm vat „DAS LIED 1ST A US." Daar wij deze film volgende week vertoonen rai eenieder aan om thans naar deze voorfilm te kon want men krijgt dan reeds de overtuiging welkgro filmwerk wij volgende week gaan vertoonen. Plaatsbespreking bij Wed. I. v. d BROEK—v. verkrijgbaar tot elk bedrag zonder borgen tegen 5%. Nimmer wordt een credlet geweigerd. Brieven porto anlw. Postbox 50, ROTTERDAM Sol. vert. gevraagd. Hooge verdiensten. BUITENPOLDER WAALWIJK. Het Dagelijksch Bestuur van bovengenoemden Polder wenscht aan te besteden: Het ophalen van den Zuidelijken oever van den Overlk, vanaf de Groensteeg tot aan de Haven Inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd by den Voor zitter, den Heer H. P. J. HOFFMANS te Waalwp, uiterlijk den 2len September a.s. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Polderopzichter, den heer ARN. VAN DEN BROEK te Waalwijk. Op 24 September 1931 wordt te Wai jaarlijksche groote van RUNDVEE gehouden. Alle rundvee, dal te Waalwijk ter veemarkt wordt aangevoei voor keuring in aanmerking. Aangifte behoeft te voren niet plaats te Voor de keuring wordt het vee ingede klassen, waaronder 2 klassen voor vetvee en voor kalf- en melkvee en fokkalveren. In totaal wordt een bedrag van f 275.- vooi beschikbaar gesteldprijzen van f 10.-flS f 2 50. Bovendien in iedère klasse minstens2a Veewagens worden op het station der Nes wegen beschikbaar gehouden. Aanvang der keuring 10 uur voormiddag DE VEEMARKT-COAT Oonderdag 17 Sept. t/m. Zondag 20 S«pl Prijzen der plaatsen: 1300 (fauteuils), f2.00, fü plus rechten. Plaatsbesoreken Telefonisch 744 dagelijks. Met deze maak ik het geachte publiek van Waalwijk er [Omstre ken bekend, dat ik HEDEN een naar de eischen des tljds ingerichte waaraan tevens verbonden is een uitgebreide Schoenfournlturenhandel Verder verkrijgbaar alle soorten verpakt goed voor huls» houdelijk gebruik. 46988 Minzaam aanbevelend, ANT. DE RUIJTER, Stationsstraat 8 b/d. Markt WAALWIJK. Zondag 20 Soptember 2 uur: Verlaagde prijzen; f2 00. f 1.50 f 1.00, f 0J5. pM Voor TERRAZZO-, BETON- en HOUTGRANIET VLOEREN, TERRAZZO GOOTSTEENEN, Alle maten uit voorraad leverbaar. BETONSCHUTTINGEN. Voor Waalwijk en Omstreken boodschappen en bestellingen be zorgen Café .De Korenbeurs" Markt, Waalwijk. I Verder bij 1 pond Koffie 1 gummi Voetbal of 3 Theedoeken Bij 2 pond Koffie 1 prima Tafelmaf. Zaterdagmiddag 2 uur: DE SCHITTERENDE KINDERREVÜf Prijzen der plaatsen f 1 00, f 0 75, f 0 50. alle recP lederen avond extra dienst der Holl spoorwegen. Vertrek nlt den Bosch voor slechts U kunt hiermede schillen Aardappelen en Knolvruchten, van eiken vorm VERDER KOOLSCHAVEN, KOOLMESSEN SNIJBOONENMOLENS 2-gaats I qua. M SNIJBOONENMOLENS 2-gaats I qua. met tog SNIJBOONENMESJES EN BEUGEL^ INMAAKPOTTEN, glashard, die niet1 en Onderdeelen. volge Aanvi 46960 f 3000.- f5000. 98.55 66.06 148.74 183.75 67.75 143.40 120.— 185.405 54.48 70.56 130.90 Veemarkten le ffaali I ADVEKTENTHN. o» cu js u CD c O) CT O CD CU CQ I Steeds hel oieon

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2