DÉICHQ VAN H£T 2UI0EN it 1 slen neu enz, TJ 5l moppen. I»1; Nrr 73 Zaterdag 12 Sept. '31. 54e Jrg. tweede blad. II 2. Ill Drie lellen. Ie. Op 1 April 1925 werd in Pale stina een Joodsche Universiteit geopend. Palestina is een land, dat in alle op zichten nog in het eerste stadium van ontwikkeling verkeert. Toch achtten de loden het eerst noodzakelijk eene loodsche Universiteit. Waarom Men kon het lezen in .Het Beloofde Land", maandblad van het Nederlandsche Pa lestina Opbouwfonds „Keren Hajesod" (3e jaargang, no. 6). Daar lezen wij Alleen als kern, waaromheen een éigen geestesleven zich kan ontwikke len, dat Joodsch zou mogen worden genoemd, is de stichting van de joodsche Universiteit op dit oogenblik gerechtvaardigd". En verder„De voorbereiding van een gezonde geestelijke a mosfeer is niet alleen even moeilijk als het leggen van de grondslagen voor economischen voorspoed, maar ook even essentieel voor het tot een goed einde brengen van de groote taak, die ons Joden in deze dagen op de schouders is gelegd". 2e. Beg'n 1922. „Het Volk", hoofd orgaan van de S.D.A.P., schreef over prof. Pekelharing Hoogleeraar te Delft, had Pekel haring drie en dertig jaren lang, van 1874 tot 1907, op het denkleven van vele honderden studenten een zeer grooten Invloed. Zijn schitterende col. leges over economie en administratief recht verhieven de studie van deze vakken voor de aanstaande ingenieurs lot een hoogen rang. Zijn avondcolleges over het socialisme, die met de be roemd gebleven voordrachten van Quack vergeleken mochten worden, brachten zijn arbeid voor de socia listische gedachte en zijn bewondering voor haar voornaamste dragers over In de hoofden en harten van vele jongeren. Van veler leven en werken heett hij daardoor de richting bepaald. In den arbeid van velen heeft zijn leering voor het gansche voik zijne vruchten gedragen". 3e. In Juli 1925 richtte de heer Mr. Troelstra een brief aan het Congres van den Bond van SociaalDemocra tische Studieclubs. Daarin schreef deze socialistische leider: i „De student mag niet afzijdig staan In den grooten strijd onzer dagen, die Is&Vge samenwerking eischt van arbeid en intellect. Al zal ook voor hem het studeeren hoofdzaak moeten zijn, bij de keuze van leeraren en te behande len onderwerpen, zal hij rekening dienen te houden met de groote gees telijke, politieke en economische vraag stukken, welke de klassenstrijd en het zoo hoopvolle proces van geestelijke ontwikkeling der arbeiders de huidige generatie ter uitwerking en oplossing aanbieden." Is dit alles duidelijk of niet? Hebben wfj ook niet, zooals dejo- dep, behoefte aan een „kern, waarom heen een eigen geestesleven zich kan ontwikkelen Spreekt het niet tot ons geweten, dat hoogleeraren aan neutrale univer siteiten hunne studenten voor het Socialisme trachten te winnen? Is de „keuze van leeraren en de te behan delen onderwerpen" voor den Katholiek die toch ook een sociale taak te ver vullen heeft, niet van even groot, neen, van veel grooter belang ais voor den Socialist Welnu, dan zien wfl door onze gees telijke tegenstanders bevestigd dit 'woord van onze Bisschoppen „De eigen universiteit moet en zal ons brengen die mannen en vrouwen, waaraan wij steeds meer behoefte hebbenmannen en vrouwen, van wetenschappelljken zin, tevens levend en werkend uit ons heilig geloof, mannen en vrouwen, die allen des te beter vaderland en gemeenschap zullen dienen, naar gelang zij deze juister zullen zien in het licht van Oods waarheid en van Zijn alwijze en al- goede Voorzienigheid. Is 't nu duidelijk, wat onze eigen universiteit beteekent voor de katho lieke cultuur, voor volk en vaderland Is 't te veel gezegd, dat wij op de schepping van dit Instituut roem mo gen dragen? Wij hebben het zelve tot stand gebracht. Qeen der andere universitei ten van ons land is zoo in den goeden zin van het woord eene volksuniver siteit als de onze. Ook de kleinsten, ook de minst vermogenden onder ons, hebben ertoe bijgedragen en op de lijsten der donateurs staan zelfs arbei ders en dienstboden vermeld, die jaarlijks vijf gulden en meer offeren voor onze Hoogeschool. Wat is dit mooi. Toch zijn er achterblijvers, ook onder de kleinen, maar onder de grooten vooralachterblijvers uit sleur of onwetendheid, maar, naar wij hopen, niet uit onverschilligheid. Laten dezen nu ook naar voren ko men om hun aandeel te vragen in het grootste en schoonste katholieke werk, dat in deze eeuw in ons land werd tot stand gebracht. Ons nageslacht moet op de R K. Universiteit kunnen wijzen als op een monument van het gansche katholieke volk. Oeen katholieke naam mag ontbre ken op de lijst der weldoeners! Ook gQ, die dit leest, zult willen helpen, om onze Hoogeschool volledig te makenwant zij is De Kroon op het werk van den beschavingsarbeid, door onze voorvaderen begonnen en door ons, die er de vruchten al van genieten, voortgezet onder den zegen van God! Henri HERMANS. BUITENLAND. Duitsch Ontwapenings—memorandum Dr. Curtius heeft aan den secretaris, generaal van den Volkenbond een memorandum over Duit9chlands' ont. wapening gezonden, waarin hij zegt dat de tabellen toonen hoe gering de bewapening van Duitschland is in vergelijking met andere landen met overeenkomstig bevolkingsaantal en grondgebied. Gedeeltelijk zijn zij zelfs nog aanzienlijk minder dan mogelijk zou zijn volgens de bepalingen van het verdrag van Versailles. Zoo heeft b v. de marine tegen woordig slechts vier in dienst zijnde linieschepen, alhoewel zij op grond van het Verdrag van Versailles en 't schrijven van de inter-geallieerde ma rine-controiecommissie van 26 Maart 1920 recht heeft op zes linieschepen en twee linieschepen voor de reserve. De rijksweer omvat 100.500 man en 5040 officieren, de Duitsche vloot omvat 15.000 man en 1500 officieren. De vloot heeft een totaal tonnage van 125.780 ton, de vier linieschepen zijn 23 tot 26 jaar oud. Duitsche werkloosheid in den a s. w'nter. De rijksminister van Arbeid Steger- wald heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Vossische Zeitung" de ontwikkeling van 't werk- loozenvraagstuk in den a. s. winter besproken. De minister waarschuwde tegen overdreven pessimisme. De cijfers, die voor het vermoedelijke getal werkloozen genoemd zijn, moeten als volkomen uit de lucht gegrepen worden beschouwd. Uit de in den afgeloopen zomer opgedane ervaring moet men veeleer tot de conclusie komen, dat Duitschlands' economisch leven over een verrassend weerstands vermogen blijkt te beschikken. Doch ook wanneer het aantal werkloozen grooter wordt dan in den vorigen winter, behoeven wij niet te wanhopen, zeide de minister; er bestaat nog een reeks mogelijkheden, die echter op energieke wijze benut moeten worden. De minister verwacht, dat het rijk en de gemeenten in de eerstkomende zeven maanden circa twee milliard voor werkloozen verzekering zullen moeten opbrengen. Stegerwald drong er op aan, dat in bepaalde gevallen overeenkomsten zouden worden getroffen tusschen de gemeenten eenerzijds en cooperates en kleinhandelaars anderzijds, opdat voorwerpen van dagelijksch gebruik tegen verlaagde prijzen ter beschikking van de werkloozen zouden kunnen worden gesteld Voort9 wees de minister nog op het plan tot kolonisatie in de nabijheid der steden Naar door het rijksbureau wordt medegedeeld, is de werkloosheid in de tweede helft van Augustus iets langzamer toegenomen dan in de eerste helft dier maand. Op 31 Augustus waren bij de arbeidsbeurzen rond 4.185.000 werkloozen ingeschreven Dit beteekent een toeneming met 91.000 sinds half Augustus; in de eerste helft van Augustus was 't aantal werkloozen met 114.000 toegenomen. De gebouwen der Kalh. Actie in Italië teruggegeven Naar de „Times" van zijn Romein- schen correspondent verneemt, zijn thans, gelijk onlangs aangekondigd, door een overeenkomst tusschen de prefectuur en den kardinaal vicaris van Rome zoowel de club-als andere gebouwen der organisaties van de Katholieke Actie, welke gesloten zijn geweest, weer teruggegeven aan de kerkelijke leiders door bemiddeling v?n de verschillende parochie-geeste lijken. Naar verluidt zijn de formaliteiten welke moesten worden vervuld met groote hartelijkheid uitgevoerd en in vele gevallen stonden dezelfde poli tieke agenten, die de instellingen gesloten hadden, erop haar persoonlijk aan de priesters terug te geven. De gebouwen der athletiekclubs van de Knights of Columbus blijven ge sloten, tot verdere orders uit de Ver. Staten worden ontvangen, Ontwapentngskwestie In de Volkenbondsvergadering heeft de Italiaansche minister Grandi vooral besproken het ontwapeningsvraagstuk en daarbij het interessante denkbeeld aan de hand gedaan, dat de staten, die reeds definitief besloten zijn aan de ontwapeningsconferentie in Februari deel te nemen, zich onmiddellijk onder elkaar zullen verbinden tot'n stilstand in de bewapening, met dien verstande, dat van dit oogenblik af tot het einde der werkzaamheden van de ontwape ningsconferentie geen enkel plan voor het construeeren van nieuwe wapenen zoowel te land, ter zee als in de lucht zal worden uitgevoerd. Grandi meende, dat door de aan neming van dit plan een gunstige atmosfeer voor de ontwapeningscon ferentie zou geschapen worden. Ook de Nederlandsche gedelegeerde minister Beelaerts van Blokland riep op tot ontwapening De redevoering van Grandi wordt in de bladen druk besproken. Eens gezind wordt erop gewezen, dat het Italiaansch standpunt in de ontwape ningskwestie overeenkomt met het Engelsche, doch verschilt met het Fransche. De Nautilusbij Spitsbergen. De „Nautilus" is op Spitsbergen aangekomen. Het vaartuig was zwaar gehavend en de verf was er vrijwel geheel af, doch overigens had het zich goed gehouden De bemanning zag er onbeschrijfelijk vuil uit: allen hadden lange baarden, doch glimlachten en waren overgelukkig, weer in de be woonde wereld terug te zijn. Hun eerste verzoek was om water, daar hun voorraad reeds eenigen tijd was uitgeput. Nadat zij hun dorst hadden gelescht, namen zij een Turksch bad. Hun tocht in Zuidelijke richting langs de kust van Spitsbergen was buitengewoon zwaar en verscheiden waren zeeziek geworden. De beman ning keek er zeer van op, toen zij vernam, in welke spanning de wereld had verkeerd gedurende de dagen, dat er geen radioberichten van de „Nautilus" waren ontvangen. De „Nautilus" vertrekt weer naar Amerika. Mac Donald behaalt een meerderheid. De met spanning tegemoetgeziene Lagerhuiszitting in Engeland is afge- loopen met een votum van vertrouwen in het nationale bewind. Mac Donald behaalde een meerderheid van bijna 60 stemmen, ruim voldoende dus om het noodprogramma te kunnen afwer ken. De meerderheid bestond uit con servatieven en liberalen en 'n twaalftal Labourieden. Opgewonden debatten tusschen Mac Donald en Henderson zl|n aan deze stemming voorafgegaan. In de pers heeft dit debat nogal stof opgeworpen. De „Times" laakt Hen dersons' negatieve opvattingen, terwijl het Labour-blad „Daily Herald" schrijft dat Mac Donald is gezwicht voorden druk der financiers. De spanning in het Lagerhuis sloeg tijdens de zitting ook over op het volk en er hebben voor 't parlements gebouw on-Engelsche relletjes plaats gehad, die door communisten waren uitgelokt. Een duizendtal politieagenten te paard en met auto's moest krachtig optreden om de demonstranten uiteen te jagen. Er werden eenige buiten staanders licht gewond, terwijl de po litie tot verschillende arrestaties moest overgaan. Desondanks is het den ge» heelen avond zeer onrustig gebleven. Henderson zoo nood'g voor protectie. Op het vakvereenigtngscongres te Bristol heeft Henderson gezegd, dat hij volhoudt even krachtig vrijhande laar te zijn als wie ook, maar dat hij, ais hij voor de keus gesteld wordt tusschen een groote verlaging van den werkloozensteun of een tarief van twintig percent als tljdelijken maatregel, waarvan de opbrengst zou dienen ter bestrijding van de werkloosheid, en zulks uitzicht zou bieden op een be hoorlijk tegemoetkomen aan de eischen van het oogenblik, bereid zou zijn de entrii jgen irijzei d. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit dezerubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. .Komaan, vooruit nu, maak wat voort", Liet zich een ander hooren. Het leek als hadden Knip en Knap, Van schrik hun stem verloren. Ze keken angstig om zich heen, Maar de matrozen lachten, En Knip en Knap begrepen wei Hier was geen hulp te wachten. Wat zal ons nu, dacht Knip met schrik, Voor vreeselijks gebeuren Hij keeks eens rond, maar nergens was, Een uitweg te bespeuren. En Knap, hoe moedig anders ook, Niet gauw in het nauw gedreven, Was net als Knip geheel van streek, En liep van angst te beven. .Wei, wei, wat breng je daar", Liet de Kap'tein zich hooren. Hij keek heel boos, omdat men hem, Weer in zijn werk kwam storen. HQ sloeg een blik op Knip, Wat waren dat voor knapen, Die met een bieek ontsteld gelaat. Hem stonden aan te gapen. .Kapitein, sprak een der mannen nu, We hebben hen gevonden, In een der kisten, die wij eerst, Vanmorgen bergen, konden. Waarschijnlijk zijn zij vannacht Bij ons aan boord gekomen. Toen ik de wacht had op dek, Heb ik een gerucht vernomen. Ik heb het dek toen afgezocht Maar hoe ik ook mocht zoeken, En hoe ik keek ook overal, In alle donkere hoeken, De jongens heb ik niet gezien. Ik vond een der kisten open. Waarschijnlijk zijn ze vannacht, Daar al eenmaal uitgekropen." (Wordt vervolgd). dan nemen wij een lucifersdoosje en maken van de lange kanten twee zit. bankjes in de boot, die wij in de nog zachte klei persen, zoodat ze goed vastzitten. Daarna maken wij 'n man netje van klei en zetten dit op een der bankjes met een lucifer in iedere hand, die als roeispaan dienst moet doen. Laat nu alles eerst goed drogen, voordat je er mee in het water gaat spelen, want anders loopt de klei uit elkaar. Misschien lukt het de eerste keer nog niet de boot diljvende te houden. Probeer dan maar op te zoe ken waar de fout zit. want daar is de klei dikker en dus zwaarder. Na een paar maai geprobeerd te hebben, zul je zien, dat het wel gaat. Hoe maken we een bootje. Jullie hebben natuurlijk allemaal een beetje klei waar je allerlei aardige dingen van kunt maken? Als je het niet hebt, mag je misschien voor een paar centen wat kiel gaan koopen Nu eerst beginnen wij een bal te maken, die wij goed kneden. Dit kneden is het voorneamste van al het werk, want daardoor kan men de klei goed vast in elkaar persen en daarna op gelijke dikte uitrollen. Nu maken wij den bal plat en probeeren de randen om hoog te werken en den bodem de laagte ln, zoodat er een bootmodel ontstaat. Denk eromt vooral zoo dun mogelijk de klei uitduwen, want anders is het bootje topzwaar en zinkt. Is het modelletje klaar en naar onzen zin, Ais tule ezels vlug woidcn. De uitlegging. Jan Pa, is vandaag morgen VaderWeineen, hoe kom je daar bij JanMaar dat hebt u gisteren toch gezegd. VaderWanneer heb ik tegen jou ge zegd, dat vandaag morgen was? Jan: Gisteren. Vader: O, bedoel je dat zoo. Jamaar dat komt omdat vandaag was morgen gisteren, maar vandaag is vandaag, precies zooals gisteren was vandaag gisteren maar Is gisteren vandaag, en morgen zal morgen vandaag zijn en dan is vandaag gisteren 1 Janja vader, nu begrijp ik het. Jullie ook? Een bekende naam. VreemdelingHoe heet U KLEURPRENT. Eerst moeten wij pro beeren het plaatje te tee kenen, dat kunnen wij doen door de nummers van 1—74 met elkaar te verbinden. Probeer nu die mooie Spaansche dame en Spaan- sche heer in felle kleuren te schilderen. Het is een heel prettig werkje. Denk er om in Spanje dragen de dames veel rood met zwart en de heeren veel blauw met zwart en roode hoed- Herder: Shakespeare, VreemdelingEen zeer bekende naam. Herder: Dat komt uit, ik ben hier in het dorp al 80 jaar schaapherder 1 Oplossingen van de vorige week. 1 8 en 2 is 10 12 2 is 10 5 x 2 is 10 20 2 is 10 45 2 De letter e. Noten. De zon of de maan. Zes maal zes is 10 letters. Oplossing: Hoe bestijgt de dwaas de trap Hij staat op de eerste trede, gaat terug naar den grond, dan gaat hij op trede 1. 2 en 3, gaat terug naar 2, dan 3, 4, 5, terug naar 4. dan 5 6 7, terug naar 6, dan 7, 8. troon, terug naar 8 en troon. Hij heeft dus de trap bestegen in 19 stappen en heeft iedere trede twee maal gebruikt, alleen den grond een maal, maar dat is geen trede, dus daar hoefde hij niet tweemaal op terug te komen. Nieuwe Raadsels. 1 Neem 6 a's, 2 d's, 2 m's en schudt ze goed door elkaar. i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5