a. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m de L Hel 1 I;- i FEUILLETON 1H immer 76. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Bij de Tweefde Kamer is een wets- ontwerp tot herziening van de Lager- Onderwijswet 1920 in verband met jet verslag der staatscommissie-Rut- ps ingediend. De minister heeft in hoofdzaak de 0rstellen van de commissie tot de jie gemaakt. Wat de principieele juten betreft, wijkt het thans aange ven ontwerp niet van het rapport to commissie af. Verschillende voor- itellen van de commissie zijn in het ntsontwerp opgenomen. Allereerst het voorstel om de thans geldende gedifferentieerde leerlingen- schaal te vervangen door een uniforme 15- en 26-schaal, respectievelijk vooi scholen voor gewoon en voor uitge- 1 lager onderwijl. Mede in ver met hejgeen voor de andere tak ten van onjderwijs benoodigd is, de regeering eenige bezuiniging èringenden eisch, waarbij h. i. in le eerste plaats als object van bezuini ging het aantal onderwijzers in aan- nerking komt, teneinde zoodoende len op het Rijk steeds meer druk- itnden salarislast eenigermate te ver- linderen. De minister meent aan de nzdniging welke het voorstel van de «eerderheid der commissie oplevert, moeten vasthouden en elk stelsel te meten afwijzen, dat de bezuiniging linjder zou doen zijn. Kleine scholen. Wat het argument betreft dat de 5- en 26-schaal te weinig rekening ondt met de redelijke behoeften van van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). De Kapitein knikte, voor het eerst mendelijk, .sinds hij binnengekomen nas. Nu, die tijjfl is goed besteed, Oripps, antwoordde hij. Je bent een vakman. Maar waarom voor den frommel, wou je mij hebben vana- »nd? vervolgde hij minder vriende- Ik moet vanavond naar de partij 'a Lady Blanche Wynter. Cripps had zich omgedraaid om het '"Het van den muur weg te «schiii- maar er was blijkbaar iets in I® toon van den ander dat hem hin- 'ert'e, zoo onderdanig als hij zich nog toe getoond had. Wel, voor den duivel, wat heb ^daarmee te maken? viel hij uit en "J staakte zijn bezigheden even. Wan- n «inte' ter je te grootsch bent voor je werk Rmoet je het maar zeggen, dan zal zelf -wel doen. {De monocle werd koeltjes op hem De Kapitein legjde de tasch "'"F inbrekerswerktuigen op de tafel, I w twee of drie stuks uitgenomen rPn dokl hebben. Geef me de teekening eens aan alles wat hij antwoordde, brommende haalde Cripps een de kleine .scholen, zegt de minister, dat de moeilijkheden voor, !de kleine scholen uit den aard der zaak, voort vloeien en niet mogen leiden tot een aanvaarding van een stelsel, dat een begunstiging van de kleine scholen inhoudt. Voorts heeft de minister de volgen de voorstellen van de staatscommissie in beginsel overgenomen: a. in zake geneeskundige keuring van de onderwijzers vóór hun eerste vaste aanstelling; b. betreffende verkorting van den duur van |de aanspraak van de .school besturen op gemeentelijke vergoeding voor boventallige onderwijzers; c. tot het formuleeren van een be grenzing van de kapitaalsuitgaven bij aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen ten behoeve van bijzondere scholen en van de ex ploitatie-uitgaven d. in zake centraliseering van het onderwijs in lichamelijke oefening. De minister heeft de bepalingen van het ontwerp van de staatscommissie aangevuld en gewijzigd, in de eerste plaats door het voorschrift, dat nabu rige gemeenten gemeenschappelijke scholen kunnen oprichten en in stand houden, uit te breiden in dien zin, dat deze samenwerking ook op zichzelf staande gymnastieklokalen zal kun nen betreffen en dat ook gemeen schappelijke terreinen voor het on derwijs in lichamelijke oefening kun nen worden ingericht, in de tweede plaats, doorjdat den minister de be voegdheid is gegeven om te bepalen, dat in een gemeente of in een door hem aangewezen gedeelte van een ge meente het onderwijs in lichamelijke oefening niet behoeft te worden ge geven, onder voorbehoud, dat althans onderwijs wordt gegeven in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; stuk papier uit zijn zak en gaf dat over de tafel heen aan. De safe staat hier, aan den an deren kant van den muur, legde hij uit en de belangstelling voor zijn be roep kreeg de overhand weer op zijn kwade bui, terwijl hij met een vuilen vinger de plaats aanwees op de tee kening. Ik dacht zoo bij mezelf, toen ik hiernaast die safe opstelde daar hen ik verleden maand mee be zig geweest dat is een mooi kar weitje voor ons. En die lui wilden hem zoo .stevig mogelijk hebben. Er komt voor een waarde van vijftig duizend pond aan diamanten in die safe, hoorde ik hen zeggen. Ik moest werkelijk lachen bij de gedachte, dat 't geen oogenblik bij hen opkwam wat,een prachtige tip ze mij en eenige vrienden daarmee gaven!" Het schorre gefluister scheen nau welijks door te dringen tot de ooren van zijn metgezel, die al dien tijd be zig was met het plattegrondje te be- studeeren. Toen hij zweeg, keek hij op en zei ruw: Houd je mond toch; je moet niet zoo kletsen. Maak nu voort, Cripps; ik moet om twaalf uur op het bal bij Lady Blanche zijn. Het noemen van den naam van de aristocratische vrienden van zijn chef scheen irriteerend te werken op den bulldogman; hij spuwde minachtend en gromde: Die verdraaide Lady Blanche De Kapitein lachte grimmig, maar reageerde verder niet op deze opmei- king. Hij had zijn instrument in el kander gezet en beduidde Cripps naast hem te komen. Terwijl hij ach ter het buffet ging staan, begon hij in een der paneelen van den muur te boren, toen plotseling een woest ge e. in zake vervanging van de ouder verklaring door een verhooging van de waarborgsom voor stichting van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs van een beperkten omvang (scholen met minder dan 150 leerlin gen). Onderwijzersopleiding. Ook wat de opleiding van de onder wijzers betreft, zijn in het wetsont werp, behoudens wijziging of aan vulling op onderdeden, de voorstellen van de staatscommissie, tot handha ving van het thans gel|dend stelsel, be lichaamd. In twee opzichten wijkt de minister echter van de voorstellen van de com missie af, eerst doordat hij een bepa ling heeft opgenomen, waardoor de oprichting van nieuwe bijzondere kweekscholen afhankelijk wordt ge- steljd van de goedkeuring van de Kroon en in de tweede plaats doordat het rijk niet verplicht wordt om de hamer ergens beneden, weerklonk, gevolgd door een heftig gebel. Hij staakte zijn arbeid. Hij nam zijn mo nocle uit zijn oogkas en keek naar Cripps, die doodsbleek werd. Wat is dat voor een helsch la waai? De vraag van den kapitein werd niet beantwoord door Cripps, die als vei- lamd .scheen, maar luide stappen weerklonken op de trappen; de deur vloog open en daar stapte niemand anders dan Coombe naar binnen, wiens lichtblauwe oogen uit zijn hoofd puilden, terwijl zijn bakke baardjes langs zijn breed wit gezicht wapperden. Skinner, Cripps, beste jongens, hijgde hij. Daar is die dronken kereZ uit de „Korenschoof". Hij staat be neden voor de deur. Hij maakt een ge weldig kabaal en beweert dat hij het huis zal afbreken als we hem niet binnen laten. En terwijl hij sprak, weergalmde weer het woedende gebel, die er bij na uitgetrokken werd en 'n roffel op de deur. De man, die als Skinner was aan gesproken, keek kwaad van den hij genden Coombe naar het gat, dat reeds gemaakt was in den muur ach ter het buffet. Wat wil hij? vroeg hij. Hij moet meneer Ware hebben. Hij gelooft niet dat hij uit is, ant woordde Coombe, nog hijgend en aan zijn bakkebaarden plukkend. Wat moeten we doen? Skinner beet zich op de lippen en toen keek hij op met een .snellen ge- decideerden blik. Laat hem hier komen, zei hij vastberaden. Coombe's hand liet zijn bakke- gebouwen der bestaande gemeentelij ke kweekscholen tegen taxatieprijs te koopen. In dit opzicht blijkt dus even eens van een zeker streven naar be zuiniging. Ook met betrekking tot het vraag stuk van het buitengewoon lager on derwijs heeft Re minister zich in be ginsel met de voorstellen v. d. staats commissie vereenigd, zoodat 't wets ontwerp wèl ten aanzien van het on derwijs aan zwakzinnigen, zeer zwak zinnigen en schipperskinderen, een algemeene wettelijke regeling bevat, maar, wat de overige vormen van bui tengewoon onderwijs betreft, de be staande toestand gebaseerd op het particulier initiatief, vrijwel onveran derd wordt gelaten. Van de voorge stelde regeling zal een verhooging van de rijksuitgaven, van pl.m. 1.000.000 het gevolg zijn. Vreemde taal hij het l. o. Het wetsontwerp stelt voor bij het vak algemeene geschiedenis eenige kennis van de inrichting en de werk wijze van (den Volkenbond onder te brengen en wil voorts de mogelijk heid openen om in het vijfde en zesde leerjaar eener school voor gewoon la ger onderwijs en in de daarmede over eenkomende leerjaren van het nieuw ontworpen type u.l.o.-school, een vreemde taal te onderwijzen en wel in elk dier leerjaren lot een maximum van drie uren per week. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. RAAMSDONK, Manufacturen. De manufacturers konden In 1930 denzelfden omzet handhaven als In 1929, zoodat mag worden geconcludeerd, dat de alge- baardjeis los en zijn lichte oogen gin gen wijd open van verbazing. Wat, hier? bracht hij er uil. Skinner knikte. Ja, zeg hem maai', dat meneer Ware wel thuis is en laat hem boven komen. De oude man aarzelde even, nog steeds verbaasd voor zich uitkijkend, toen verliet hij met een onderworpen gebaar de kamer. Waar is mijn chloroform? mom pelde Skinner, zijn zak inspecteerend. Ha, daar heb ik de boel. We zullen hem gauw kalm krijgen! Hij haalde een pakje watten uit zijn zak, alsmede een klein fleschje, welks inhoud hij op de watten uitstortte. Nu vlug, Cripps, weg met dal licht, beval hij, terwijl hij zich tot den inbreker wendde, die besluiteloos tus- schen de tafel en het raam stond. Ga daar staan, bij de deur, ver volgde Skinner .scherp. Zijn toon, zijn vastberaden, zelfbe wuste wijze van optreden scheen zijii ondergeschikte te bemoedigen, want Cripps nam zonder verder een woord te spreken de hem beduide plaats in, naast de halfgesloten deur en keek Skinner aan, die aan den anderen kant bleef staan wachten met de chlo- roformwatten va.st in de hand. Coombe's stem klonk weer vanai de trap tot hen door. Daar is hij, zei de oude man. Meneer Ware is daar in de kamer. Recht vooruit. Men hoorde wat gestommel, een verwensching, haastige passen en Denver trad binnen, terwijl hij woest met de revolver zwaaide. Nou, schurk, schreeuwde hij, kom maar voor den dag, dan zullen wij eens afrekenen. Kom dan te voorschijn en laat me je kop eens zien. Nou, waar blijf je dan? meene economische crisis dit bedrijf tot op heden niet ongunstig heeft be ïnvloed. Melk- en boterhandel. Het groot aantal melkslijters maakt voor hen in dividueel den omzet kleiner, doch de prijzen bleven van dien aard, dat ook dit bedrijf gunstig was te noemen. Metselaars en aannemers in het aannemersbedrijf was niet veel doch geregeld werk de bedrijfsuitkomsten kunnen normaal worden genoemd. Scheepsbouwwerven. De resultaten van dezen tak van industrie zijn in het afgeloopen jaar minder gunstig ge weest dan in 1929. Tengevolge van den slechten toestand in het schip persbedrijf kwamen haast geen nieuwe orders binnen, terwijl de geboekte orders successievelijk werden afge werkt. Toch is het geheele jaar door gewerkt, zij het met minder personeel. Schoenfabricage. In dit bedrijf werd aanvankelijk in 1930 op volie capa citeit gewerkteerst op het eind van 1930 kwam de inzinking, die mede werd veroorzaakt door verlies van exportgelegenheid. Slagerijen. De toestand van het slagersbedrijf mag gunstig worden genoemd De vieeschprijzen bleven betrekkelijk hoog gehandhaafd in ver band met de kosten, die de slagers moeten maken voor hun slachtvee en bovendien is de concurrentie in dit bedrijf niet groot. Smederijen. Dit bedrijf bood in het afgeloopen jaar voldoende werkgele genheid. De verkoop van huishoide lijke artikelen wordt in dit bedrijf veel minder. Tengevolge van de electrische installaties, die in dit bedt ijf bijna on misbaar zijn, wordt tegenwoordig met minder arbeidskrachten gewerkt, waar door de bedrijfsresultaten gunstiger worden. Steenkolenhandel. De steenkolen Hij had geen gelegenheid nog meer te zeggen, geen tijd om door te drin gen in de duisternis van de kamer, waar volmaakte stilte heerschte, wam met een sprong als van een panter, zoo vlug en zeker, wierp Skinner zich op hem en hij drukte- hem de watten met chloroform voor de neusgaten. Iets langzamer kwam Cripps naderbij en greep van achteren naar de hand, waarmede hij de revolver zwaaide. Denver worstelde een oogenblik heftig, maar Skinner greep om zijn hals als een stalen band. Het slacht offer werd achterwaarts gedrongen, de weeige lucht van de chloroform drong hem in het hoofd, zijn slapen begon nen op ondraaglijke wijze te kloppen, zijn spieren ontspanden zich en iedere weerstand werd in hem gedood. Hij voelde, dat hij door de kamer werd gedragen en toen viel een zwarte duis ternis over hem; hij verloor het be wustzijn, gleed .slap op den vloer en bleef daar stil liggen. Skinner knielde bij hem neer en hield hem de watten zoolang voor den neus tot hij de zekerheid had, dat de chloroform haar werk gedaan had. Neem nu de revolver maar weg en leg dat ding op tafel, zei hij. Cripps wrong het wapen uit de handen van den bewusteloozen man en deed zooals hem gevraagd was, ter wijl Skinner weer opstond. Leg hem daar maar neer, een beetje uit de buurt, beval hij. Cripps sleepte het beweginglooze, zware lichaam over den vloer en leg de het op het haardkleedje. Skinner wierp een onverschilligen blik op de roerlooze gestalte. Wordt vervolgd J "Per. inga. 'k te sink. rken aphy, oosch iaan- van De Echo van het Zuiden, aalwpscbe en Langstraatsche Courant k tier lam. "heer- 'k te Inian, da in ïhijn. I door lo. Mt- n door Volks. horst. Doyen. Luth. t. Ie vas- VI iet. nsf", L. Kok. )ureau. 'kest. atie v. cl. Concert dingen buiten- k. w. het 5e d. Glas, 70or de De a.s. 'n in gen, crates, lestraal- ral, den teek en Lector li ziluerkoniDO R.8. cur- Tritsen. yy, door C oor. iranje. Wentirii C. Vil'.Ij jer aan fl Persburcfli® as en Grfl

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1