Ook de tegenwoordige groote pakken groot—handel was In het atgeloopen jaar wederom zeer levendig. De groote omzet, die ln 1930 werd bereikt stem- pelt den toestand van dit bcdrflf zeer gunsiig. Timmerlieden. De resultaten van dit bedrijf, waarvoor het geheele jaar voldoende werkgelegenheid bestond, mogen bevredigend worden genoemd. Zuivelfabriek. De algemeene depres sie en de crisis in den landbouw deed zich gevoelen ln de zuivelproducten, waarvan de prfls in 1930 aanmerkelijk is verlaagd en in evenredigheid daar van werd ook door de zuivelfabriek geen hooge prijs voor de melk aan de leveranciers uitbetaald. Gemeentelijk Electriclteltsbedrijf, Het jaar 1930 was voor het Q E.B. een belangrijk jaar. Op 1 April ging een aanmerkelijke tariefsverlaging in, ten- gevolge waarvan de prijs voor licht stroom werd bepaald op 25 cent en de krachtstroom werd gereduceerd tot 16, 14 en 12 cent per K.W U Bij daling der stroomprijzen is het ver bruik gestegen, zelfs in die mate, dat het Q.E.B met een batig saldo sluit. Ook op het gebied van stroomverkoop vo ir huishoudelijke doeleinden is het O E.B. met gunstig resultaat werk zaam Het aantal aansluitingen blijtt toenemen. Storingen kwamen in 1930 weinig voor. Het bedrijf blijft zich in gunstigen zin ontwikkelen. Landbouw. De resultaten van het landbouwbedrijf waren in 1930 ntel onverdeeld gunstig. De economische crisis heeft zich bijzonder tot de landbouwcultuur uit gestrekt. die de prijzen der producten tot ver beneden den normalen prijs terugbracht. De oogst werd in het afgeloopen jaar slecht gewonnen, ofschoon een goed gewas te velde stond. Ook het bietengewas was goed. maar deze teelt is voor de landbou wers niet loonend, tengevolge van den lagen suikerprijs. Beter resultaat werd bereikt met de veeteelt, melkopbrengst en vetweideiij ofschoon ook de handel, wat dit ge deelte van den landbouw betreft, niet erg vlot was. Daar de pachtprijzen alhier varieeren tusschen de f 140 en f 160 per H.A. bi] een pachttermijn van 4 16 jaren waren de bedrijfsuitkomsten van den landbouwerpachter, speciaal den kleinen landbouwer, minder goed. Alleen het gemengd bedrijf bracht over het algemeen nog de beste uit komsten, ook al waren deze zeer aan den lagen kant. In de laatste jaren wordt meer dan voorheen gebruik gemaakt van kunst mest. Ter bevordering van den landbouw zijn in deze gemeente werkzaam een laadbouwvereeniglng en de N.C B., waarvan een afdeeiing bestaat zoowel op het Dorp als op het Veer. Deze vereenigingen zijn hoofdzake lijk werkzaam door centralen inkoop van kunstmest en veevoeder-artikelen. De land- en tuinbouwcursus, gege ven voor jongens op het Dorp werd dit jaar voortgezet. Er blijft voor dezen cursus veel belangstelling bestaan. De resultaten van het landbouwonderwijs zijn bevredigend. Scheepvaart langs de rivieren, kana len en vaarten. Qetal schepen en stoombooten, gevaren door de Ge- meente en door de sluizen, aan de Gemeente toebehoorende Opbaart: Getal schepen en stoom booten 13 219 Tonneninhoud 1 719 029 AivaartGetal schepen en stoomboo- ten 12 961Tonnen inhoud f 1 507.737. Gezamenlijke op- en afvarende schepen en stoombooten: 26.183 met een tonnen inhoud van 3 226.766. Mtddeien van vervoer te water. Er bestaat een stoombootdienst op Rot terdam en tusschengelegen plaatsen en een op Amsterdam /angs Gorinchem door het Merwedekanaalbovendien een geregelde beurtschependienst op Dordrecht en Gorinchem. Middelen van vervoer te land. De Gemeente is gelegen aan de spoorlijn 's Bosch—Zwaluwe en aan de lijn der ZuiderstoomtramwegMaatschappij Breda—Oosterhout—Geertruidenberg, zoodat de Gemeente, wat communica tiemiddelen betreft. In gunstige con- ditie verkeert. Voerlieden rijden meer. malen per week naar Breda en Waal wijk, terwijl de Algemeene Transport. Onderneming (A.T O.) een geregelden autobusdienst onderhoudt van Gorin chem— Raamsdonksveer op Breda v.v Werven en scheepsbouw. Schepen op Stapel op 1 Januari 1930: 2 sleep schepen met een totaal inhoud van 1.245 ton. Schepen nieuw gebouwd gedurende het jaar5 sleeobooten met een totaal inhoud van 3.600 ton. Schepen op stapel op 31 December 1930: 1 sleep«chip met een totaal- Inhoud van 1 lOO ton Uitgaven ten laste der Gemeente De kosten ten behoeve der Werk loosheid betaald aan de bondskassen, bedroegen over 1930 in totaal f 2.066.35. x dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit. Quaker havermout is alleen echt in de geel- blauw-roode origineele verpakking. Verzamel de bons voor zwaar verzil verd tafelzilver zonder reclame erop, welke zich in elk pak bevinden. Grootst aantal werkloozen 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 Grondwerkers en/of opperlieden Metselaars Aakschippers Machinedrijvers Bankwerkers Rijnschippersknechts Schoenmakers Schildeis T ransportarbeiders Sigarenmakers Metaalbewerkers Kantoorbedienden Bakkerknechts Timmerlieden Dienstboden Straatmakers 183 4 9 2 3 3 6 180 4 9 2 3 4 6 114 3 6 94 3 28 3 177 6 128 4 208 5 377 7 18 1 1 1 1 2 15 1 1 2 14 3 2 BUITENLAND. Bewapeningsvacantie-voorstel. Het Bureau der Assemblée heeft een spoedvergadering gehouden om een be slissing te nemen inzake de procedure voor de behandeling van het voorstel der Scandinavische staten, Zwitserland en Nederland, over een „bewapenings vacantie" in afwachting van de ontwa peningsconferentie. Het bureau heeft besloten de staten niet-leden van den Volkenbond alsmede Argentinië, welk land niet ter vergadering aanwezig is, te verzoeken, de volgende week zich te Genève te doen vertegenwoordigen om aan de beraadslagingen over bovenge noemd voorstel deel te nemen. Men neemt in Volkenbondskringen aan, dat door dit besluit de kans van slagen van dit denkbeeld, dat oorspron kelijk van den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, af komstig was, is gestegen, aangezien het onwaarschijnlijk is dat men deze sta ten uitnoodigt naar Genève te komen en hen dan na eenige dagen onverrich- terzake terug te sturen. Onder de uitgenoodigde staten bevin den zich, zooals bekend, de Ver. Staten, Sovjet-Rusland en Turkije. Duitsche Oceaanvliegers gered. De „Associated Press" verneemt uit Halifax, dat het Noorsche stoomschip „Belmoira", dat van Albany in den staat New-York naar Rusland onder weg is, de Oceaanvliegers Rody, Jo- hannsen en Veiga aan boord heeft ge nomen. Zooals bekend waren de vlie gers den 15en Sept. uit Lissabon ver trokken. Op hun tocht waren zij slechts door één schip gezien, daarna hoorde men niets meer van hen. Niet minder dan 158 uur moeten zij, volgens nadere berichten, op het water hebben gedob berd alvorens zij werden gered. Laval naar Washington. President Hoover heeft den Franschen minister-president Laval uitgenoodigd voor een bezoek aan Washington. Men verwacht dat Laval deze uitnoodiging zal aannemen. Spanje geen arbeidersrepubliek. Het eerste artikel der Spaansche grondwet, waarbij bepaald werd dat Spanje een arbeidersrepubliek zou zijn, is na een bestaan van één dag door de oppositie der radicalen in de cortes ge annuleerd. 4 Uitbreiding Tuinderij bij Keulen. Blijkens mededeeling van den consul te Keulen breidt de groententeelt zich in de omgeving dier stad in de laatste jaren, dank zij den overheidssteun, sterk uit. In de directe omgeving zijn thans ongeveer 750 h 800 H.A. bouw grond, waar vroeger graan en suiker bieten verbouwd werden, in groenten- tuinen veranderd. Bloemkool en sluit- kool vormen er de hoofdteelten. De lei ding is nog grootendeels in handen van bekwame Nederlandsche tuinders en vele Nederlandsche hulpkrachten vin den hierbij emplooi. Koolschuren, van Nederlandsch model, voor het bewaren der winterkool zijn in aanbouw. Van oudsher waren het de tuinen in het „Vorgebirge", welke Keulen van versche groenten en vruchten voorza gen. Die tuinen doen dat ook thans nog, maar ook hier zijn in de laatste jaren allerlei verbeteringen aangebracht in de cultuurmethoden en worden deze meer en meer op Hollandsche leest ge schoeid. De teelt van tomaten en kom kommers onder glas, ook van aardbei en, heeft daar thans bijzondere aan dacht. Ontvingen de groote groentenhande- laren in Keulen in dezen tijd van het jaar dagelijks 8 a 10 wagons bloemkool uit Nederland, thans wordt bijna niets meer aangevoerd. Alweer, dus een nadeel voor den Ne der landschen tuinbouw. Vooral de op komende cultuur in Noord-Limburg vond in de industriesteden der Rijn provincie een afzetgebied. De kwestie der verkiezingen in Engeland. Men verwacht, dat Mac Donald spoe dig een verklaring zal afleggen inzake de kwestie der verkiezingen en men meent dat hij zich momenteel met de voorbereiding van deze verklaring be zig houdt. Algemeen is men in Enge land van oordeel, dat een officieele uit lating over deze kwestie dringend ge- wenscht is, daar de onzekerheid om trent Engelands politieke toekomst reeds zeer nadeelige uitwerking op de industrie moet hebben gehad. De pro paganda voor onverwijlde nieuwe ver kiezingen wordt met name door den rechtervleugel der conservatieve partij met kracht gevoerd. Papieren wegen in Rusland. Wij dalen steeds af. Na de ijzeren wegen van Frankrijk en de wegen van katoen in Amerika brengt Rusland thans als nieuwe vinding de wegen van papier. In den vorm van zware keien wordt n.l. onder zeer hoogen druk pa pier geperst, dat doordrongen is met bitumen. Dit materiaal schijnt zeer elastisch te zijn en niet kostbaar en bo vendien het lawaai van het verkeer te dempen. Of het op den duur goed zal blijven, wordt niet vermeld. DE FINANCIEELE CRISIS IN ENGELAND. De gouden standaard prijsgegeven. De geweldige daling in de Engel- sche waardepapieren op de New- Yorksche en Amsterdamsche beurs hebben de Engelsche regeering ge noopt tot onverwijlde krachtdadige maatregelen. MacDonald keerde on verwijld naar Londen terug, waar hij in Downingstreet een bespreking hield met de fiancieele autoriteiten. Het resultaat van deze bespreking is weest, dat dat de regeering besloten heeft de Bank tijdelijk te ontheffen van haar verplichting goud af te ge ven, terwijl de Bank tegelijkertijd haar disconto van 4^ pet. op 6 pet zal verhoogen. De Londensche beurs bleef Maan dag gesloten om het parlement in staat te stellen de noodige wetgevende maatregelen te nemen ter bescher ming van den financieelen toestand. Het opmerkelijke diplomatieke ver schijnsel bij de aankondiging van dt tijdelijke opheffing van den gouden standaard was de atmosfeer van vol komen kalmte en de afwezigheid van elk spoor van opwinding of alarm in de regeeringskringen. Uit navraag van Reuter's diplomatieken corres pondent is gebleken dat de Bank van Engeland tot het laatst toe gehoopt had dezen stap te kunnen vermijden maar dat de' groote onttrekkingen, zoowel Vrijdag als Zaterdag, dwon gen tot onverwijlde noodmaatregelen De hoofdambtenaren leggen er den nadruk op dat de schorsing van den gouden standaard alleen beschouwd moet worden als een zuiver tijdelijke maatregel. Snowden heeft een verklaring in het Lagerhuis gegeven van de ophef fing van den gouden standaard en 3 wetten ingediend, die onder de om standigheden noodzakelijk waren en dan ook aangenomen zijn. In de toe lichting zeide hij, dat Woensdag door de Engelsche Bank 5 millioen pond naar het buitenland was gestuurd, Donderdag 10 millioen, Vrijdag 18 millioen en Zaterdag een halve 11 millioen. De Directie van de Bank van Engeland had zich toen genoodzaakt geacht het ingrijpen der regeering in te roepen. (Sinds Juli is reeds 200 millioen pond verstuurd). Spr. zeide voorts, dat z. i. spoedig zou blijken, dat het vertrouwen in het pond niet misplaatst geweest was, maar het uitbetalingssysteem had geen stand kunnen houden, nu ieder een verkocht had op Londen en zijn saldi overal teruggetrokken had. Henderson, als leider der oppositie, stemde ten volle met Snowden's woorden in en zeide, dat hij hedeïi door geen enkel woord er toe zou mee werken om een paniekstemming thuis of in het buitenland te ontketenen. MacDonald heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regeering beslo ten had om onbillijkheden voor zekere categorieën van ambtenaren te voor komen en een algemeene verlaging van tien procent in te voeren der sa larissen van onderwijzers, politie macht en de drie leden der weer macht, leger, vloot en Lichtdienst Alleen voor de hoogere salarissen zou het oorspronkelijk plan gehandhaafd blijven. De begrooting zou ondanks deze kleine vermeerdering der uitga ven gedekt blijven. Aan de werkloo zen-uitkeering kon echter niets wor den veranderd. De indruk in andere landen. De Canadeesche premier heeft la ten verklaren, dat het dominion Ca nada aan den goudstandaard zal vast houden. De Japansche minister van finan- cian is van oordeel dat Engelands fi nanciën op een solieden grondslag staan en dat er geen reden is om een embargo op het goud te leggen. Tengevolge van den toestand in Engeland is de effectenbeurs te Bom bay gesloten. In officieele kringen te Washing ton beschouwt men de Engelsche maatregelen als een constructieven stap die moet leiden tot een herstel van de stabiliteit van den wisselkoers Men erkent te Washington dat het ineenstorten van Engelands credlet den geheelen toestand in de wereld op losse schroeven zou zetten. Radio-rede van Snowden. Snowden heeft zich Maandagavond in een radio-rede tot 't volk gericht. Hij wees erop, dat er geen reden is voor een paniekstemming, mits ieder gewoon aan het werk blijft en zijn kalmte bewaart. De levensmiddelen zijn nog ruim voldoende, zoodat er op 't oogenblik geen reden is voor prijsstijging in den kleinhandel. Conjliet tusschen China en Japan. De twee grooten van het Oosten, China en Japan, zijn met elkaar in conflict gekomen. De aanleiding van de botsing schijnt te zijn de moord op den Japanschen kapitein Nahamoera, gepleegd door Chlneesche soldaten. De Japanners hebben destadMoek- den in Mandsjoerljen bezet en de be langrijkste straten en openbare bouwen met troepen bevolkt. De minister van buitenlandsche zaken te Nanking heeft tegen de vijandelijkheden geprotesteerd. Uit Japansche bron werd gemeld dat de Japansche troepen verschillende strategische punten bezet hebben .teneinde te vermijden dat de zaak zich verder uitbreidt." Deze berichtte spreken van een Chineesche troepen macht van 14000 soldaten om de stad Moekden. In de provincie Chantoeng is de staat van beleg afgekondigd. De Chi neesche troepen concentreeren zich voornamelijk op de spoorwegen om de orde te handhaven. De Noord Chineesche regeering heeft voorgesteld de burgeroorlog te staken teneinde front te maken tegen Japan. Nadere berichten melden dat de japanners In Moekden op groote tegen stand stuiten. Zelfs zouden de kazernes weer door ds Chineezen heroverd zijn. Tsjang sjoe-Llang de 'maarschalk van Mandsjnerije geeft een geheel andere lezing van de toedracht, de Chineesche troepen zouden geen weerstand hebben geboden, en de Japansche actie is volgens hem slechts een poging om de Chineesche eenheid kapot te maken De Chineesche delegatie verzocht den Raad van den Volkenbond on— middelijk maatregelen te nemen om verergering van den toestand, die den vrede in gevaar brengt, te voorkomen de vroegeren toestand te herstellen en den omvang en den aard der schade vergoeding, waarop de Chineesche regeering aanspraak zou moeten maken, vast te stellen, De Chineesche regee ring twijfelt er dus niet aan of de Raad zal China als het slachtoffer van een Japansche aanval erkennen. De toestand wordt te Gerève niet als gevaarlijk beschouwd. Begrijpelijkerwijs is men in Rusland zeer bezorgd over den toestand, daar dit land groote belangen in het Oosten heeft. BINNENLAND. De Amsterdamsche beurs gesloten. De Amsterdamsche beur.s bleef Maandag gesloten. In verband met de financieele situ atie zullen de heeren mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank en dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handelmaat schappij, die thans buitenslands ver toeven, naar Nederland terugkeeren. Herstel van de rust? De Amsterdamsche beursredacteui van de Maasbode melde Blpens een desbetreffende mede deeling in het ochtendblad, is de Nederlandsche Bank bereid, om ef- tectenposten welke op 19 September oeleend waren, met behoud van hel daarbij aanwezige surplus in beleening te nemen. Zij stelt als voorwaarde, dal de beurs vandaag niet zal worden gesloten. Ais basis voor de waardeering dier ffectenposten zal zij de koersen van 19 September aannemen. In aansluiting op dit communiqué wijzen wij er op, dat de uitdrukking „tffectenposten" met opzet werd ge. oezigd, omdat de directie der Neder landsche Bank, daarmede wilde te kennen, dat haar aanbod eveneens geldt voor de zoogenaamde rekening courant posities, welke circa 3/4 van net totaal der beleende effectenposten uitmaken. Men mag dus zeggen, dat de gebo den steun algemeen is en wat den geldigheidsduur van den aangenomen gronasiag van waardeering (de koersen van 19 Sept.) betreft, kan worden opgemerkt, dat een bepaalde tijdsduur met werd vastgelegd. Wfj achten het van belang, de aan dacht hierop te vestigen, omdat daar door een einde zal worden gemaakt aan de voortdurende noodzaak tot aanvulling van het surplus, üe directie van de Nederlandsche Bank stelt hier mede een daad, welke-ongetwijfeld zal bijdragen tot een herstel van de rust onder de effectenbezitters. Men mag aannemen, dat door deze tegemoetkoming, de stroom van liqui daties krachtig zal verminderen, binnen afzienbaren tijd zelfs wellicht tot staan zal komen. Amsterdam heden weer geopend. Hedenmorgen heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel opnieuw vergaderd ter bespreking van den toestand in verband met de finan cieele crisis in Engeland. Naar wij vernemen, heeft het beslum in deze vergadering bestoten, dat ei geen reden meer aanwezig is den minister van Financiën te verzoeken de Amsterdamsche effectenbeurs heden te sluiten. De beurs zal dus heden weer ge woon worden geopend. Het bezoek van H. M. de Koning H.M. wenscht geen feestelijk heden in verband met decrial!, In verband met de verscherping der moeilijke economische omstandigheden waardoor alle lagen van de bevolking worden getroffen, heeft de koningin besloten af te zien van haar voornemen gedurende haar verblijf ln de hoofd stad feestelijke ontvangsten ten paleize ie doen plaats hebben, zoodat zoowe het avondfeest als oificieele diners nlel zullen doorgaan. Uit het mijnbedrijf. De totale netto productie van de ge zamenlijke steenkolenmijnen in L®' burg in Aug. 1931 bedroeg 1.067.6oo ton. Het totale aantal arbeiders der ge zamenlijke steenkolenmijnen in h®' burg was op 1 September 27.141 onder gronds en 11.236 bovengronds, in totaa 38.378. Het bedrijf werd in Augustusbij alle mijnen op 25 dagen regelmatig m geoefend, behalve bij de Oranje Nass® III, waar 24 en bij de mijn Laura dei maatschappij Laura en Vereenig"^ waar 23 dagen regelmatig werd 8e' werkt. De „Vorst van Geleen". Op de rol van de zitting van den Hoo gen Raad kwam gisteren weer voor een zaak van mr. F. J. Leufkens, zich n® mende „vorst van Geleen". De ree bank te Maastricht had hem veroor deeld wegens het fietsrijden z°" e belastingplaatje. Van dit vonnis had ij cassatie aangeteekend, aanvoerende 8 men hem als heer van Geleen n'nl®e voor den Nederlandschen strafrec e kan dagen) De advocaat-generaal zal 5 Octo concludeeren. -•

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2