ir ii teert in di M.ZONDEPVAN g> te DIEN t M. A. J. van Liempt. 'HEEBEN, DAMES KINDERKLEEDINO SC valt echter te constateeren, dat de uitbreidingen der fabrieksgebouwen deels noodig waren wegens gebrek aan ruimte, deels ter verdere verbete ring der outillage van het bedrijf, terwijl slechts enkele uitbreidingen noodig waren als gevolg van vergroo ting der productie.. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bij het plaatselijk correspondent schap der intercommunale arbeids bemiddeling bedroeg einde januari 42 en einde December 78 (in 1929 resp. 25 en 48). In de bouwbedrijven, waarin hier ter plaatse enkele jaren volop werk is geweest, trad in het laatste gedeelte van 1930 een verslapping in. In de bestekken van gemeentelijke bouwwerken werden bepalingen opge- j nomen omtrent tewerkstelling van arbeiders uit de gemeente Waalwijk, j waardoor mede werkloosheid bestreden j en voorkomen werd De toestand in de landbouwbedrijven, die zich voor het groatste gedeeltej bepalen tot de melkvoorziening der ingezetenen, was. evenals in de meeste streken des lands, niet gunstig. Voor de middenstands— en winke- liersbedrijven zij verwezen naar de elders in dit verslag opgenomen ver slagen der betrtffende organisaties. Behalve de wekelijksche markten op Dinsdag en Vrijdag, werden nog 15 z.g. jaarmarkten gehouden, welke steeds zeer veel bezoekers blijven trekken, i Door middel van een in 1929 in het leven geroepen marktcommissie is in 1929 en 1930 een actie begonnen tot herstel der veemarkten In 1929 was de aanvoer van vee betrekkelijk groot, hoewel de handel er geen gelijken tred mede hield. In 1930 was de j aanvoer minder, doch de handel nam toe. De verminderde aanvoer is hieraan toe te schrijven, dat in 1929 geen marktgeld werd geheven en in 1930 wel, waardoor in eerstgenoemd jaarj veel vee werd aangevoerd uitsluitend om in aanmerking te komen voor premlën. In 1930 werden ter markt aangevoerd 561 runderen, 1600 varkens, 44798 eieren, aardappelen, fruit, bloemen, manufacturen, ijzerwaren, enz. Het aantal kramerijen nam steeds toe. De jaarmarkten zijn voor deze branche bloeiend. De pluimveeteelt en eier- handel is mede van beteekenis In de in het verslag van 1929 op genomen middelen van vervoer te water en te land kwam geen wijziging. Gemeentelijk Slachthuis Overzicht der slachtingen. 1926 1927 1928 1929 8 2 6-6 4—41 713 691 694 822 232 230 201 259 1408 1509 1432 1152 Ingevoerd vleesch. Bevroren rundvleesch 1926 1927 1928 1929 59 b. 119 b. 86 b. 13 b. - Versch rundvleesch. 18 b. 65 b. 248 b. 318 b. 321 b. Versch rundvleesch klein 2455 K. 3124 K 4796 K 4456 K. 5105 K. Kalveren 1 4 '/s Varkens l'/2 12'/2 9 23'/2 Staat van de voornaamste bedrijven, die met krachtwerktuigen werken. Aantal Aantal arb. 1929 1930 1929 1930 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 Sept. 1931. Gemeente-Secretaris van Waalwijk. Waalwijk wordt de laatste jaren wel getroffen in zijn beste mannen! Wie zou niet treuren bij het lijk van dezen man, die in de kracht zijner jaren na een sleepende doch dan weer hoop gevende ziekte, toch ten slotte in volle berusting, aan zijn huisgezin, aan zijn vele vrienden, aan z'n werk en aan onze gemeenschap werd ont nomen. Onnaspeurlijk zijn werkelijk de we gen der Voorzienigheid! De heer M. A. J. van Liempt, een onzer beste burgers, een onzer beste Waalwijkers, overlêed 1.1. Woensdag in het St. Nicolaas-ziekenhuis alhier in den ouderdom van 47 jaren Verleden jaar November reeds heeft zijne kwaal zich geopenbaard. De verminderde aanvoer is hieraan jNa een Jlangdurige en z*r£?lle ver. ®een pleging in zijn huis, is hij in het Paarden Veulens Runderen Kalveren Varkens 2 18 22 3 2 8 2 3 28 4 3 1 29 36 301 20 71 31 35 313 28 30 1768 1852 5 3 1 26 32 27 34 26 22 Cartonnagefabrieken Chemische fabrieken (artikelen voor de schoenindustrie) Boekdrukkerijen Lederfabrleken Machinefabrieken Meubelfabrieken Schoenfabrieken Fabrieken met de schoenindustrie in verband staande Timmerfabrieken Veevoederfabrieken Schoenmakerijen (zonder kracht- werktuigen) Waspik. In den toestand van den induslrieelen en handeldrijvender. middenstand kwam nog steeds geer verandering, zoodat de kleine zaker. slechts met de grootste moeite in stand konden blijven. Groothandel bestaat nietnijverheid bestaat uit scheepsbouw en leder Industrie. De scheepsbouwwerven kon den ondanks de heerschende malais.' nog met volle capaciteiten werken. Dc toestand in de schoen- en lederindustrie was iets beter te noemen dan in 1929 De verhouding tusschen werkgeveis en werknemers is steeds zeer goed Groot-Ziekengasthuis te 's Bosch geo pereerd en toen hij terugkeerde in ons midden en hij tijdelijk in krachten toenam, heeft hij zelf, hebben z'n fa milie en z'n vele vrienden en vereer ders toch nog gehooptmaar he laas, plotseling keerden de verschijn selen van zijn kwaal terug, hij ver zwakte met den dag, met het uur, hij werd naar het St. Nicolaas-ziekenhuis. voor welker stichting hij zoo geijverd heeft, overgebracht, .waar hij zijn toe stand ten volle beseffend, maar in een volkomen berusting en overgave aan Gods H. Wil voorbeeldig, zooals zijn leven was, is ontslapen. Martinus, Antonius, Johannes van Liempt werd geboren te Waalwijk op 8 Mei 1884, volgde daar de Openbare- en later de Normaalschool, voelde eerst neiging tot het H. Priesterschap en ging daarom ter studie bij de Pa ters Capucijnen te Langeweg bij Breda. Daar studeerde hij eenige jaren en keerde toen in de wereld terug, kwam op de secretarie bij zijn vader, werd 8 Mei 1902 benoemd tot ambtenaar ter secretarie en volgde zijn vader op als gemeente-secretaris van Waalwijk op 1 Januari 1912, en was dus bijna 20 jaar secretaris. Hij had ondertusschen het examen van gemeentesecretaris afgelegd, behaalde M. O. Staatsinrich ting en meer andere acten. Wij behoeven niet te schetsen wat hij in die bijna 20 jaren voor onze gemeente en de gemeentehuishouding heeft gedaan. Zijn prae-adviezen wa ren een keur van stijl en conceptie, een vooraanstaande plaats of een grootestads-secretarie waardig. Zijn grondige kennis der gemeente-admi nistratie, z'n algemeene ontwikkeling, z'n diep en gezond oordeel, z'n pret tige en keurige omgangsvormen maak- 88 ten van hem een zeer bijzonder amb- 1930 4 713 261 1425 1930 26 26 75 75 tenaar, die vele plaatsen ons hebben benijd. Maar de liefde voor zijn geboorte plaats, zijn vele relaties, z'n vele vrienden bonden hem aan Waalwijk, dat hij heeft gediend met een voor- beeldigen ijver, met 'n 'groote opoffe ring, liefde en opgewektheid, omdat het werken voor onze gemeente hem een behoefte was. Dat deedi hij als gemieente-setóre- taris, maar niet minder als ambte naar van den Burgerlijken Stand, als secretaris van het Burgerlijk Armbe stuur, als secretaris van de Lichtbe- drijven en het Bouwbedrijf, als se cretaris der Teekenschool- en Vee kring-commissie en dat deed hij ook in vele functies buiten 't gemeentelijk bestek. Wij noemen o.m. als secretaris der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat, welke functie hij sinds 24 Febr. 1916 waar nam en welker requesten, verslagen geweest; stakingen, uitsluitingen enz. en initiatief-voorstellen algemeen in kwamen ni t voer. De gemeente bezit voldoende ver keersmiddelen in spooren water wegen. Door beurtschippers worden geregelde diensten onderhouden op Rotterdam en Dordrecht, terwijl d voerlieden de diensten met naburige gemeenten onderhouden de autobus dienst op Geertruidenberg en Donger. werd, als zijnde niet rendabel, in de; loop van het jaar opgeheven. De vier markten werden slechts zee matig bezocht. In totaal werden aan gevoerd 197 stuks vee. Werkloosheid. De werkloosheid was in 1930 niet zoo groot als in 1929 zoodat bestrijding daarvan niet noodig bleek. j den lande werden geroemd; dat deed hij als Voorzitter van Waalwijks Be lang, waarvan hij bijna 25 jaar be stuurslid en haast 10 jaar de emi nente Voorzitter is geweest en welke vereeniging hij diende met groote kracht en die hij zoo tal van malen met z'n welversneden pen en oratori sche talenten zoo meesterlijk wist te representeeren; dat deed hij als se cretaris van de Binnen- en Duiten- polder; dat deed hij als lid der com missie voor wegen- en verkeer sverbe- tering; dat deed hij als voorzitter van 't comité der letterkundige winter avondlezingen die ons zooveel schoons en leerrijks brachten; dat deed: hij als Hoofdbestuurslid onzer roemri,i.ke ten» i toonstellingen in 1910 en 1925, als or ganisator van de schitterende feeste lijkheden, Koninginnedagen, festivals, e.m.d.; dat deed hij in zoo tal van andere vereenigingen, waarvan hij voorzitter, secretaris of bestuurslid was. I Niet alleen in de administratie, maar ook op 't terrein der architec tuur had hij een uitnemende kijk; steeds was hij actief om te voorkomen dat z'n gemeente op eenigerlei wijze zou ontsierd worden. Hij had op dit ge bied veel gelezen en gezien en z'n goe de smaak demonstreerde zich in z'n raadgevingen, z'n advies, niet 't minst in de inrichting van zijn eigen huis. Wat heeft hij niet gedaan voor de raadhuis-kwestie, ook toen hij eigen lijk reeds lijdend was, ter verdediging zijner eerlijke overtuiging. zich vooral Z'n goed hart uitte in tijden van werkverschaffing en i steunverleening en ook als commis saris der R.K. Spaarbank voor Waal wijk en Omstreken was hij de rechte man. Het onderwijs vond in hem een groot voorstander en bevorderaar, getuige zijn veel en goed werk als se cretaris van het plaatselijk bestuur der R.K. H.B.S. en H.H.S. en als lid van het hoofdbestuur van O.M.O. te Tilburg, vanaf de oprichting dier in stituten. Waalwijk heeft wel ontzettend veel aan hem te danken en 't is geen ge meenplaats wanneer wij hier schrij ven dat de heer van Liempt niet te vervangen zal zijn, want het aantal warm voelende Waalwijkers in het genre als onze overleden slecretaris slinkt met den dag en het weinig je echt-Waalwijksche wind dat er hier en daar waait, zal door zijn heengaan nog meer verflauwen. Ook ons blad verliest in hem een groote steun, een groot bevorderaar. Wij brengen een woord van dank bare hulde aan z'n nagedachtenis voor 't vele wat hij voor ons in al die jaren deed, voor z'n hartelijke en welge meende vriendschap, zijn raad en daad. Hij was voor ons de man, waar men op aan kon, waar men op bou wen kon. Toen wij hem kort voor z'n sterven bezochten en hij ons ten afscheid voor altijd nog krachtig de hand drukte, vroeg hij ons aan alle ken nissen en de Waalwijkers z'n dank over te brengen voor de genoten vriendschap; een droeve taak, die wij hiermede gaarne vervullen. Met weemoed zien wij, zoowel als z'n vele vrienden met wie hij zoo hartelijk en prettig kon omgaan, zien alle Waalwijkers voor wie hij steeds toegankelijk en hulpvaardig was in alle omstandigheden en ten al len tijde, hem grafwaarts dalen, waar hij helaas naar menschelijke bereke ning te vroeg zal rusten. Te vroeg voor zijn vrouw en kin deren, die zijn raad en hartelijke lief de zoo vreeselijk zullen missen, te vroeg voor zijn vele vrienden, te vroeg voor zijn werk in en voor Waalwijk, dat hem zoo dierbaar was. Hij was een edel mensch, hij was een fijn mensch in elk opzicht! Moge God de treurende weduwe, de drie jeugdige kinderen, z'n familie en ons allen (Re hem na staan, de be rusting geven dezen slag te dragen op de wijze zooals hij zelf den dood tegemoet ging ondanks zijn jonge jaren. Moge de algemeene hoogachting, de waardeering, het hartelijk meevoelen van geheel Waalwijk en velen daar buiten voor de naastbestaanden eenige troost zijn in dit ontzettende en schier onherstelbare verlies. De hemel moge hem tenslotte ver gelden z'n werkzaam, voorbeeldig en braaf leven, z'n diep godsdienstig af sterven. Hij ruste in vrede! f M. A. J. VAN LIEMPT. f Er was rouwe op het Huis, Er was rouwe in de kluis, Toen de Heer ons gebed had verworpen. Wat de dichter hier zegt van den dood van een weldoener in een Utrechtsch dorp, geldt thans ook voor Waalwijk. Er is droefheid in de hui zen der rijken evengoed als in de ne derige woningen van de minder be deelden, allen hebben een vriend ver loren, die ieder op de meest welwil lende en sympathieke wijze met raad en daad terzijde stond. Waalwijk heeft een zwaar verlies geleden: Se cretaris v. Liempt is niet meer, hij, die aan onze gemeente zijn hart had verpand, die een open oog had voor de belangen van de geheele Lang straat en omgeving, die zijn geboorte provincie als weinigen heeft gekend en liefgehad. Zacht en kalm is hij ge storven, gelijk heel zijn leven zich had gekenmerkt door beminnelijken een voud en kinderlijke blijmoedigheid. In zijn betrekkelijk kort leven heeft hij gewerkt, zoolang het dag was: het is niet onze taak, zijn vele verdien sten voor deze gemeente, voor het district der Langstraat, voor onz« heele provincie hier nader aan te too- nen. Wel meenen wij even te moeten aanstippen, hoe deze ontwikkelde en fijngevoelige mensch zich tot taak had gesteld, niet enkel het stoffelijk bestaan van alle menschen, werkge vers en werknemers, landbouwers zoowel als ambtenaren, te verbeteren, maar ook om Waalwijk tot het intel lectueel en cultureel centrum van de Langstraat te maken. In een fabrieks plaats, waar de strijd om het bestaan scherper gevoerd wordt dan in een stad met een talrijken en krachtigen middenstand, krijgt het leven gemak kelijk een te sterk materialistisch ka rakter. Dit nu wilde hij, voor wat Waalwijk betreft, voorkomen. Daar voor heeft hij, zooals de heer J. van Iersel, Voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur van de R.K. H.B.S. en H.H.S. het bij het koperen jubileum dezer school zoo kort en krachtig uit drukte: vanaf de oprichting zijn beste krachten zoo geheel belangeloos aan de school gegeven". Zeker, de schooi heeft ook een practisch doel, den leer ling een wapen in de hand te geven tegen den steeds moeilijkeren strijd om het bestaan. Doch de heer van Liempt was er altijd op tegen, het nuttigheidskarakter van het onder wijs te sterk op te voeren: hij pleitte voor goed letterkundeonderwijs, wenschte het teekenonderwijs op hoog peil te houden, ijverde voor het gods dienstig karakter van de school, was opgetogen over een stichtende leer lingen-retraite. Het was zijn vurige wensch, de school te maken tot hèt instituut voor Middelbaar onderwijs in de Lang straat, elke uitbreiding der school kon op zijn steun rekenen en daarom was hij voor ons, directeur en leera ren, een ideaal bestuurslid. Nog meer had hij willen doen; tijdens zijn ziekte verklaarde hij ons meermalen: „ik voel wel, als ik beter word, dat ik ver schillende functies vaarwel zal moe ten zeggen, maar ik hoop toch be stuurslid van uw school te kunnen blijven." Nog dit jaar controleerde hij, als gecommitteerde, de eindexa men-opgaven onzer school, en schreef er eenige opmerkingen bij, welke evenzeer van zijn warme genegenheid voor de candidaten als van een juist inzicht in de examenstof getuigden. De school heeft ontzaglijk veel aan hem verloren. Nog op een ander terrein werkte hij mede aan de geestelijke verhef fing van Waalwijk. Hij richtte een comité op, dat winteravondlezingen gaf over onderwerpen van letterkun digen en anderen aard. Door omstan digheden van verschillenden aard heeft dit comité, tegen den zin van den heer v. Liempt, een paar jaar ge leden, zijn werkzaamheden moeten staken. Wie denkt daarbij niet met genoegen terug aan de serie hoog staande letterkundige lezingen, door Dr. Moller gegeven. Zij verhieven on zen geest boven het alledaagsche, bo ven het stoffelijke van dit leven, ze spraken ons over een schoonheid, welke wij hier op aarde slechts ten deele kunnen genieten, maar welke wij, ongelimiteerd door aardsche ban den, eenmaal in alle eeuwigheid ho pen te aanschouwen. Het is de hoop op de Eeuwige Schoonheid, welke den heer v. Liempt den bewonderenswaardigen moed gaf, met volmaakte berusting zijn einde tegemoet te zien. Waar velen in on zen tijd reeds vrees voor het leven hebben, daar kende hij nog geen angst om te sterven. Met droefheid en weemoed hebben wij afscheid genomen van dezen ede len mensch, van hem, die nog op zijn sterfbed ons leerde, dat wij niet moe ten treuren, als zij die geen hoop heb ben. Toen de heer v. Liempt zijn kamer in het Bossche ziekenhuis verliet en in den tuin mocht wandelen, gevoelde hij zich, zooals hij zeide, als verplaatst in het Paradijs. Weer verlaat hij een ziekenhuis, nu voor goed. Mogen de Engelen hem thans het Eeuwige Para dijs binnenleiden, moge hij daar voor altijd de Hoogste Schoonheid aan schouwen, waarnaar zijn fijnbesnaar de ziel zoo vurig heeft verlangd. G. J. de Vries, Directeur R.K. H.B.S. en H.H.S. Waalwijk. TERMUNEN Vraagt reizigers bezoek. it Jubileum Dr. Sweens Zooals we reeds eerder aankondig, den. wordt 1 October a s. in onzi gemeente een zeer bijzonder jubileum herdacht, n 1. dat de heer P. j Sweens. Arts, zich voor 40 jaar Waalwijk vestiede als geneesheer. 1 October 1891 vestigde hij zich in onze gemeente en einde Decembi van dat jaar werd hi] tot gemeente, geneesheer door den Raad benoemd Wij hebben vroeger reeds heid gehad breedvoerig uiteen te zehen, welke zeer groote verdiensten de achte jubilaris voor onze gemeente voor hare inwoners in al z'n geledingen in die 40 jaren heeft gehad. Hoe hi dag en nacht klaar stond om zieken en lijdenden met raad en daad bijt staan en op de meest liefderijke wijze hulp te verleenen. Nooit washemieis te veel als het zijne patiënten gold, als het er om ging leniging en troost en hulp te brengen. Hij leefde mee vreugdevolle gebeurtenissen in huishoudens, maar ook droevige slagen lieten hem niet ongeroerd. Is het wonder, dat wij schreven.da! dokier Sweens in die groole van jaren, groote verdiensten heell voor onze gemeenschap. Heeft er zich wel eens rekenschap van geven, wat het zeggen wil, 40 jare: lang geneesheer te zijn ineendr# practijk, dag en nacht, jaar in jaaru z'n medische kennis in dienst te slt len der lijdende menschheid. Bij z'n 25 jarig jubileum is de achte geneesheer waardig gehuldigd en ook thans zal zulks namens Waal' wijk door een daartoe gevormd cornlié geschieden. Het zij ons ook thans vei gund hem onze hartelijke gelukwen schen aan te bieden en de hoop u te spreken, dat Dr. Sweens nog vt jaren in goede gezondheid, aangenaau en prettig, in onze gemeente mogt doorbrengen. Ook op charitatief gebied was Dr Sweens in onze gemeente verdienste' tijk werkzaam als ijverig lid en thans als Voorzitter der St Vlncentiusnei eeniging, terwijl ook het Kerkbeslm» van St. Jan van zijne capaciteiten patij trok als lid van dit Kerkbestuur. Ooi tal van gemeentelijke instellingen, vereenigingen en corporaties haddis zijne belangstelling en steun, zoodal wij den geachten jubilaris op dezen gedenkwaardigen dag gaarne den dart en de waardeering van zijn patiënten en gemeentenaren durven overbreng* j Donderdag 1 October zal voor Dr. Sweens zeker een dag worden vai groote voldoening, door de vele blijken van belangstelling en waan eeringdie hem alsdan zullen geworden. Den jubilaris heil ï.50 per w kleven or blad Te W t ivraagcf deren, e e vrijen t Weven oi Op Donderdag 1 October Ie elfes 12 uur zal het comilé ten huize den jubilaris huldigen en hem namens patiënten, oud-patienten en belang stellenden een geschenk aanbieden neau v, d Van 12 1'/2 uur zal er gelegenheid zijn den jubilaris te feliciteeren. Kath. Jeugd - vereeniging Naar wij vernemen bestaan er inde St. Antoniusparochie plannen om komen tot de oprichting van een deeling der K J V. organisatl Waarschijnlijk zal binnenkort een pagandaavond gehouden worden, Missienaaikrlng Antonius—parochlt De dames van den Missienaa'k der St. Antonius-parochie makt heden per autobus een tochtje nai Nijmegen, waar zij de IJ. Landslide, zullen bezoeken. Biljartclub. Op 23 Sepiember is in hel dl van den heer Th. Lommers, S'atloi straat alhier een tweede biljart®] opgericht onder den naam van -K» op Tijd" (K O.T A s. Vrijdag 2 October zal den vereeniging haar openingswedstn spelen tegen de eveneens in bo»ö genoemd café gevestigde biljartcluj .De Schepper" om 9 uur. Den biljartliefhebbers staat t mooie avond te wachten, daat opgerichte vereeniging bestaat uit jottj goede spelers Zoo we zien neemt biljartsport in Waalwijk steeds grooli afmetingen aan. We wenschen nieuwe club veel succes me' openingswedstrijd. (Zie vervolg Provinciaal Nieu1 derde blad). El mo Ha Kg n.b OP WEKELIJKSCHE or maanoel'jksche z-W-vaart 3 6 •S-HERTOCEM BOSCH

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6