PAN NET M me Bioscoop uiaaiuiijK GEÜEGIUL CttAEB. GEV1NGEKISLEED. M.ZONDERVAN II! H. de Bont-v. Huiten halve entrée-prijs. I HEEREN, DAMES KINDERKLEEDINC |r 79. Zaterdag 3 Oct. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. Waalwijk, 3 Oct. 1931. De toestand. De depreciatie van het Engelsche pond heeft zooals wij in ons vorig nummer breedvoerig mededeelden, zeer nadeelige ^gevolgen voor den expor van landbouw—artikelen en textiel goederen van ons land naar Engeland Maar ook voor onze beide indu— ilrieën de schoen- en lederindustrie gullen de nadeelen niet uitblijven, vooral nu Zweden, Noorwegen en De nemarken den weg van 't lage geld Er waren voor deze landen iJof de schoen- en lederindustrie be langrijke export-orders ioopende en steeds werden nieuwe relaties aange aangeknoopt. Thans zullen die ook Weer verloren gaan en ziet men dit resje van export-mogelijkheid weer vergaanDuitschland is geheel verloren, Engeland thans ook en nu tornen weer de Scandinavische landen, De toestand wordt wel ernstig, te neer daar alles zich ten slofte moet concentrceren op de Hollandsche markt, waarop een moordende con- currentie ontstaat en het buitenland in artikel ongeveer vrij kan werpen, zoodat de vreemde fabrikanten en ook onze markt voor een stuk inpalmen en wij overal «orden uitgesloten, floe lang nog Het 40-jarig jubileum van Dr. Sweens. Het jubileumfeest van Dr Sweens Is een waardige hulde geworden van faalwljks burgerij, voor het vele en werk dat de jubilaris in zijn 40-jarige practijk gedaan heeft. Dat teel Waalwijk het feest spontaan meevierde, bleek wel uit de talrijke vlaggen, die de Qrootestraat een feeste- k tintje gaven. Op de receptie die van 12 uur tot ili twee gehouden werd, verschenen i de eerste plaats de leden van het Udigingscomiié, dat zich voor deze gelegenheid speciaal uit patiënten van jubileerenden dokter had samen hield. Namens het Comité sprak de Voor. lier Mr. B. Timmermans den jubilaris rlsvolgt toe Hooggeachte Dr. Sweens. let is U bekend dat voor enkele jen ten Comité zich heeft gevormd in herdenking van den dag dat ge rat 40 jaren U als dokter in Waalwijk t^det. de samenstelling van dit comité geen ander regulatief voorgezeten den dat het zou worden gevormd door 'patiënten, dat het in zijn geheel weel mogelijk alle klassen van uwe patiënten zou vertegenwoordigen en U daarbij de verschillende buurt- schappen van Groot-Waalwijk zouden |n vertegenwoordigd. Uw collega Langemeijer mocht daarin .niet Mtbreken terwijl de Burgemeester toonen ons het genoegen deed als voorzitter zijne medewerking te wieenen. Ons Comité is thans hier tegenwoordig de heeren v. Schijndel, Her en v. Heijst hebben zich doen Museeren. Als Voorzitter van het Comité zij tl mij vergund een kort woord tot Ie richten namens Uwe patiënten, I-patiënten en vrienden en U namens lts een geschenk aan te bieden. Een kort woordwij kennen Uw H en Uwe bescheidenheid en zullen eerbiedigen; doch dat ontslaat niet van den plicht, versterkt dien licht veeleer, om U op dezen dag wot Uwe werkelijk groote verdiensten 'Prlchtens zoo-velen onder ons een «oord van hartelijken dank, van op- wlile hulde en van groote waardeering ui Ie spreken. Qedurende 40 jaren hebt ge Uw «e krachten gegeven aan Uw ambt ^[ongekende toewijding, met voor. e plichtsbetrachting, met groote Os hebt daarbij het noblle officium ™eds hoog gehouden,-en het „geld 'Het den arbeid" is op zeer vele Uwe werkzaamheden allerminst 'in toepassing. Wij vertrouwen dat e dankbaarheid[van Uwe patiënten en waardeering van ons allen U de foening mogen schenken waarop recht hebt. Hei is u Uit (jer aar(j njet onbekend 'e k êeschenk wij U heden aanbieden ft schilderen van Uw portret ging et zonder Uwe medewerkingwij wen u dit portret uit erkentelijk- id voor uw werk en uit waardeering °t uw persoon. Een lijst bevattende namen der schenkers van ca. 300 Wonen bieden wij U tevens aan. w werk, en Uw persoon, die niet scheiden zijn. Uw werk: uw sterk 8|el en uw taaie plichtsbetrachting 2nnH 1161 uitgehouden wel haast "der eenige tusschenpooze, jaar in uit op uw post te zijn fdag èn nacht-, woord „vacantie" is in uw levens- gram niet te vinden; en ge hebt gedaan zonder ophef, zonder entatie, alsof het de gewoonste zaak !n.0,Wereld, alsof het een vanzel- Cndheid wafe- Wij gedenken Hij degenen die U daarbij tot hulp «eun zijn geweest. D£rsopnWij meenen dat onze Waalwpsche kunstenaar van Delft er In geslaagd is in dit portret uw per soonlijkheid en uw karakter weer te geven uw persoonlijkheid en karakter welke zoozeer hun stempel hebben ge drukt op uw arbeid. Ernst, eenvoud, bescheidenheid, toe wijding, geduld en gevoel van verant woordelijkheid voor uwe voorname en vaak moeielijke taak, ziedaar enkele trekken die U kenmerken en opgrond waarvan de dankbaarheid en waar deering van zoo velen U vandaag worden betuigd. Wij mogen vertrouwen, dat dit portre voor U zij het symbool en teeken van die dankbaarheid en waardeering voor uw persoon en uw werk en dat hef tevens .zij een blijvende herinnering ook. later voor uw zoon en uwe familie aan uwen arbeid onder ons.j Doch ten slotteer is meer dan de man en zijn werk. Wij staan met U in de overtuiging die Goethe uitsprak met de woorden -.alles vergangliche 1st nur ein Gleichnis: Uw werk en uw leven zijn gericht door en op hooger doel en daardoor van hooger waarde dan het onmiddelijk tastbaar-resultaat, het onmiddelijk nut dat ge hebt ge sticht hoe groot dit ook zijUw werk is van dieper zin dan wat een opper vlakkig blijvend naturalistisch huma nisme daarin zou kunnen zien. Om die gerichtheid om die ideëele doelstelling passen hier de woorden van Schiller Von der Stirne heisz Rinnen soil der Schweisz Doch der Segen komt von Oben. Zoo zij hetl Dr. Sweens dankte getroffen voor de hartelijke woorden die door den Voorzitter tot hem gesproken waren Wanneer spr. nagaat wat er in die 40 jaren van zijn dokterspractjjk zooal is voorgevallen, dan is hij dankbaar gestemd voor de woorden hem hier toegesproken. Hij had nooit kunnen denken dat zijn jubilé op zulk een grootsche wijze zou worden herdacht, en brengt hiervoor het comité van harte dank, waarbij hij de verzekering geeft dat het geschonken portret een aangename herinnering voor hem zal blijven. Onder de talrijken die den jubilaris verder nog kwamen feliciteeren waren nog l Pastoor Buys, Pastoor Ver- hagen, de Geestelijkheid der parochie St. Jan, de Eerw. Broeders der Onbevl, Ontvangenis, de vice-voorzitier en secretaris van Waaiwyks Belang, het bestuur der St. Vincentius-vereeniging en vele particulieren. De vele prachtige bloemstukken die den jubilaris waren gezonden her schiepen de hall- en receptiezaal in een waren bioemenlusihof. Er waren er van het R.K. Kerkbestuur der Parochie St. jan, Waaiwyks Belang, Kaartclub der Sociëteit De Gezellig heid, Mij. Noord-Braband, het Wit- Gele Kruis, de St. Vincentius-vereeni ging, de Gezondheidscommissie alhier en vele particulieren. Bijzondere blijken van waardeering gaven de Eerw. Broeders der Onbevl Ontvangenis door het schenken eener schitterende oorkonde en de Eerw. Zusters van St. Theresia in den vorm van een fijn handwerk-kleedje. De stroom van belangstelling in den vorm van persoonlijke felicitaties, teie- grammen, kaartjes enz., bleef den ge- ieelen dag aanhouden. Te acht uur bracht de harmonie St. Crispijn" een serenade. Namens de R.K. Werkliedenvereniging werd de jubilaris gefeliciteerd door den Voorzitter, den heer F. Passier. De muzikanten werden daarna ten huize van Dr. Sweens ontvangen. Een en ander bracht natuurlijk een geweldige volksmassa op de been. Aan de Zusters en verpleegden van iet St. Theresia-gestichgd bezorgde Dr. Sweens ter gelegenheid van zijn jubi- eum een extra'ije. Des avonds bood de jubilaris ten zijnen Huize een diner aan, aan 't huldigings comité, waarbij tevens aanzaten eenige amilieleden en onze kunstschilder de heer Theo van Delft. Aan den maaltijd werden natuurlijk tal van lartelijke woorden gesproken en heerschte begrijpelijk een zeer prettige stemming. Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 436. BETERE HEERENKLEEDING Bezoekt Zaterdag en Zondag het schitterende Superwerk Gedeeltelijk gekleurd. Prachtige Muziek en Zang. Notaris Mr. /os. Bink. In den ouderdom van 65 jaren is ,1. Maandag te Druten, waar hij sedert een 30—tal jaren notaris was, plotse- ing overleden de heer Mr. Jos. Bink. De heer Bink is geboren Waalwijker, als oudste zoon van wijlen notaris A. Bink alhier. Hij studeerde te Rolduc en nadat hij 't examen voor candidaat- notaris had afgelegd, kwam hij bij z'n vader op 't kantoor. Zijn studieiust zette hem voorts tot de studie van Mr. in de rechten en van verschillende talen aan, terwjjl ook het reizen hem zeer boeide. Hij bezocht Zwitserland, Noorwegen, den Balkan, Turkije enz. Omstreeks 1900 verliet hij onze ge meente wegens benoeming tot notaris in Druten in opvolger van notaris Ch. A. v. d. Garde, waar hij zeer gezien was. Maandag 8 uur vertoonen wij 't meesterwerk van CECIL B. DE MILLE Spannend filmwerk in 12 acten. Dezen avond op alle rangen Rijksvakschool. Winteravondcursussen Rijksvakschooi voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waaiwjjk. October 1931—April 1932. Woensdagavond had* de indeeling over de verschillende cursussen plaats. De stand is nu in vergelijking met die van het vorige jaar als volgt: 1931/32 1930/31 1. Modelleeren Bovenwerk 15 17 2. Snijden Overleder 18 38 3. Stikkerjj Jongens 12 18 4. Stikkerjj Meisjes 9 30 5. Calculatie 4 8 6. Handzwikken 31 31 7. Machinaal Zwikken 28 30 8. Uitpoets 21 17 Totaal 138 189 Bij nadere beschouwing blijkt duide lijk, dat de onderwerk—cursussen even goed bezet zijn als het vorige jaar. Deze cursussen zijn dan ook tot het maximum belast. De afname van deel nemers schuilt hem vooral in de cur sussen, die meer door de jongere menschen bezocht plegen te worden en wel meer speciaal in de cursussen 2 en 3 voor de jongens en 4 voor de meisjes. De jongere menschen die moeilijker ais voorheen een bezoldigde betrekking vinden of minder geregeld loonend werk hebben, meenen zich blijkbaar ook aan het onderwijs te kunnen ont trekken. Mogelijk ook valt het vele ouders in dezen maiaiseiijd zwaar het lesgeld, alhoewel gering, op te brengen. Wij willen erop wjjzen, dat dit be zwaar niet behoeft te bestaan, omdat als gegronde redenen aanwezig zijn geheele of gedeeltelijke vrijstelling van "esgeld kan worden verleend. Voor geheele vrijstelling is een bewijs van onvermogen gewenscht en voldoende. In ieder geval handelt by zeer on verstandig die de geboden gelegenheid, om zich in zijn vak te bekwamen, versmaadt, ook en vooral met 't oog op de toekomst, Wjj doen dan ook een beroep op ouders en werkgevers, om 't cypderwjjs krachtig te steunen en hun kinderen en werknemers de school te doen bezoeken. Laat toch allen in vertrouwen op de oekomst zooveel kennis verzamelen als maar eenigszins mogelijk is, om de ïuidige, moeilijke tijden het hoofd te kunnen bieden en als betere tijden en mogelijkheden komen klaar te zijn, om daarvan gebruik te kunnen maken er handhaving en bevordering van onze schoenindustrie. Gemeentelijke Teekenschool. Donderdag is de cursus 1931/1932 aan de Gemeentelijke Teekenschool weer aangevangen met ruim 130 leer ingen, wat nog wel oploopt tot 150. Een respectabel getal weer, dat de vraag naar meer ruimte wederom op den voorgrond brengt. Vooral nu door de tljdsomstandig Heden van de stichting eener Avond— Ambachtschool en de daarvoor ge dachte verbouwing vooreerst wel niet veel zal komen, mag de uitbreiding der Teekenschool, een instituut van zooveel belang voor plaats en streek, wel onder het oog worden gezien. Wij gelooven dat na afbouw van 't nieuwe gemeentehuis met inspecteurs woning, daarvoor de oude woning van den inspecteur van politie een prachtige gelegenheid biedt en hebben reden te veronderstellen dat B. en W. hierop hun oog voor dit doei reeds zullen hebben laten vallen. Dat zou een goede oplossing zyn, die ook zou passen in het kader van eventueele verdere toekomstige plannen. „Ons Oranjehuls." Naar wy vernemen zal de vereeni- ging „Ons Oranje—huis" (centrum Waalwyk) eene ledenvergadering hou den op Maandag 12 October a.s. in de foyer van Musis Sacrum. Behalve 't financieel versiag, zal eene bestuursverkiezing plaats hebben, tot vaststelling van een definitief bestuur, terwyi nog andere belangryke zaken ter tafel zullen komen. Muziekschool. A.s. Dinsdag zullen de cursussen aan de Muziekschool aanvangen. Er is reeds een flink getal leerlin gen opgegeven, er is tot op den ope- ningsavond nog gelegenheid zich te laten inschrijven en ge- ,e' H. ,St dat velen van deze gelegenheid'zullen willen gebruik maken, waar de school een prachtige en niet-kostbare instel ling is om zoowel de theorie als de practijk der muziekleer machtig te worden. De cursussen voor de beginnelingen beginnen a.s. Dinsdag om 7 uur, die voor de gevorderden om 8 uur. Bekroning. De heer M. C, Pulles-Heesbeen alhier behaalde op den Nationalen Vakwedstrijd te Utrecht met zijn inzending Krentenbrood den len prijs, een prachtigen beker van 60 cM. hoogte. Met zijn inzending Speculaas op dezelfde tentoonstelling behaalde de heer Pulles een zilveren medaille. De prijzen zijn heden in de vitrine te bezichtigen. Als bijzonderheid kunnen wij ver. melden, dat dit reeds de 42ste be. kroning is, die de heer Pulles op ver schillende tentoonstellingen gehaald heeft, 'n cijfer, dat voor zichzelf spreekt. Uitvoeringen. Het seizoen der uitvoeringen breekt weer aan. A.s. Maandag 5 October opent Kees Pruis met z'n gezelschap, dat 't vorig jaar een uitbundig succes had, de rij, terwijl 26 October Bart Elfrink en de zijnen ons komen amu seeren. 8 en 9 November krijgen we TAVENU met de operette „Nelly", terwijl de liedertafel „Oefening en Vermaak" op 23 November haar eerste winterconcert geeft onder lei. ding van haren «i nieuwen directeur, den heer G. Gerritsen. Examen. Op het Donderdag te 's Bosch houden examen behaalde de heer van Daelen het politie-diploma Michaël". Sobriëtas-bloem. De verkoop der Sobriëtas-bloem ten bate der Drankbestrijding heeft in onze gemeente opgebracht de somma van f 90.—. Een prachtig magazijn. In de nieuwe „Gids van Waalwyk vindt men onder de piaafsbeschryving o.m. de volgende passage: „onze ge meente wordt meer en meer winkel stad met moderne winkels langs de wel—onderhouden straten en onze middenstanders biyken overtuigd dat ze met hun tyd mee moeten gaan." Wanneer voor deze zeer juiste opmerking een nieuw bewijs moest worden aangehaald, dan zou ze op nieuw een bevestiging vinden in het prachtige magazyn dat de heer j. C, Marks—Meeuwsen zoo smaakvol heeft uitgebreid en gemoderniseerd en dat a.s. Zaterdag wordt geopend. Dit magazyn heeft thans een lengte gekregen van pim. 20 M. over de volle breedte van het geheele pand en munt uit door keurige inrichting op elk gebied. De groote verscheidenheid van arttkelen, we noëmen glas— en aarde werk, serviezen in de schitterendste dessins, beelden, koperen garnituren, vazen, huishoudeiyke artikelen, galan terieën e. m. a. zyn geëtaleerd in uitstalkasten met glazen schuifdeuren, zoodat alles er even frisch en helder uitziet. Men is nu in de gelegenheid het publiek den ruimen voorraad, de groote variatie van goederen te laten zien, wat tot koopen aanlokt. Ook de beschildering en stoffaering is uitmuntend verzorgd, zoodat wy gerust mogen zeggen dat hier een schitterend magazyn wordt geopend dat veie steden ons kunnen benyden. En wanneer men een rondwandeling maakt, dan ziet men ook dat hier op dit gebied alles is te krygen, zoodat men niet naar elders behoeft, noch voor huishoudeiyk gebruik, noch voor aankieeding van z'n kamer, noch voor pryzen of cadeaux by tal van gelegen heden. Wij hopen dat velen, als alles Zaterdagavond in 't licht zal baden eens in- en uitwendig een kijkje nemen en dat de heer Marks alle succes zal hebben van z'n ondernemingsgeest. Dit magazijn is weer een groote aan winst voor Waalwyk, De heer A. van Huiten—Krol ver zorgde uitstekend de betimmering enz. Goochelmiddag. De bekende goochelaar Boitini heeft, daartoe in de gelegenheid gesteld door de vrygevigheid der ingezetenen, aan de schoolgaande jeugd van Waalwyk Woensdagmiddag een aarcjjge verpoo- zing bezorgd. In de groote zaal van den R.K. Werkliedenbond vertoonde hy voorde overtalrljke schare kinderen zyn aardige en behendige goocheltoeren, en wist zyn jeugdige toeschouwers hiermede keer op keer in volslagen bewondering te brengen. Er werd dan ook danig gelachen en uit het enthousiasme onder de schare meenen we te mogen op maken dat de kinderen zich best amu seerden. Nieuwe naamlooze vennootschappen. N. V. Schoenfabriek „Het Zuiden" te Tilburg. Oprichters: J. W. M. Schoenmakers, lederhandelaar te Tilburg, Bredascheweg 313 w. en J. N. v. d. Besselaar, zonder beroep te Riel. Doel: de fabricage van en de handel in schoenen en pantoffels. Kapitaal: 15.000, vehdleeld in 15 aandeelen aan toonder ad 1000, waarvan er 3 zijn geplaatst. Be stuur; één of meer directeuren, waar toe voor de eerste maal de oprichter Schoenmakers TERMUNEN Ê'J Vraagt reizigers bezoek. Noord-Brabanlsche Mij. v. Landbouw., De datum van de algemeene ver gadering der N.-Brabantsche Maat schappij van Landbouw te houden te Raamsdonksveer, die eerst was ge steld op 6 October is thans gesteld op 5 October, daar op genoemden datum de groote Fok- en Weidevee- tentoonstelling te 's-Hertogenbosch plaats heeft. De Brabantsche Mandenindustrie. Door de mandenfabrieken te Vlijmen is aan de werklieden ontslag aangezegd en wordt in de volgende week voor laatst gewerkt. De fabrieken liggen dan stil. Onder dit algemeene ontslag vallen ook de z.g. „thuiswerkers* te Vlijmen, Ammerzodenen Kerkdriel. Per luchtpost werden uit Engeland gisteren de orders van den laatsten tijd afbesteld. Inmiddels zijn er nog scheepsladin gen manden met bestemming naar Engeland onderweg. Hoe enorm de schade is welke voor de bedrijfshouders uit dezen crisis voortvloeit moge blijken uit het vol gende Aan de mandenfabriek van De Heer worden per dag drie scheepsladingen manden, iedere lading bevattende 15000 manden, afgezonden naar Enge land. In de laatste dagen bedroeg de schade tengevolgen van de crisis 50 cent per mand. Aan één fabriek werd daardoor in een aantal dagen een half millioen gulden schade geleden, vermits ook in Engeland de handel van het product stil staat. Behalve dat honderden gezinnen door dezen crisisslag plotseling broo deloos geraken, wordt ook door de fabrikanten ontzaglijke schade geleden en is de mandenindustrie in Brabant momenteel lam geslagen. Uit Vlijmen schrijft men ons, dat a.s. Zaterdag alle mandenfabrieken worden stopgezet, wat een slag is voor de gemeente. Prov. Crt. De nieuwe slag voor Oss. In verband met het stopzetten der Margarinefabricatie van de Hartog's fabrieken te Oss, zullen, volgens de Geld.", in den loop dezer week een 500-tal arbeiders ontslagen worden. Centrale van Nederlandsch Overhelds. personeel C.N.O.P. Gisteren kwamen in hotel Schillet te Amsterdam byeen de besturen der Centrales van Overheidspersoneel, die vertegenwoordigd zyn in de Centrale Commissie voor georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, ter bespreking van te nemen maatregelen, in verband met de in de Millioenennota 1932 aangekondigde korting op de salaris- sen van het Rykspersoneel en de Onderwyskrachien. De besturen waren eenstemmig van oordeel, dat deze korting niet te aan vaarden is. Men stelde zich op het standpunt, dat het onjuist is de aan vulling van een tekort op de Staats- begrooting in het byzonder te laten drukken op één categorie van Staats burgers, die toch al sober wordt be zoldigd en die bovendien nog gebukt gaat onder vroegere salarisverlagingen. Besloten werd een „Comité van Twaalf" te stichten, dat de leiding der actie op zich zal nemen. In dit Comité namen van elk der volgende Centrales twee leden zitting. Permanent Comité van Christelijke Organisaties van Personeel in Publie- ken Dienst Centrale van Hoogere Rijksambte naren Comité ter behartiging van de Al gemeene Belangen van Overheidsper soneel A. C. O. P. Roomsch Katholieke Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel Centrale van Vereentgingen van Personeel in 's Ryks dienst; Centrale van Nederlandsch Over- heidspersoneel (C. N. O. P.). Een kleine commissie zal zich met de voorbereiding belasten. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. Gem. alhier hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op té treden Ds. A. van Willigen uit Rysen. Gedurende de maand September werd in de Rykspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 7065 21 en 1 OP WEKEUJKSCHE OF MAANOEL'JKICHE w,-i -- ,w «C tt Z-^-VAART 36 '»-M?RToceriBoscH y"*"

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9