Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. M 1 i ?n. FEUILLETON r." Lieder- le en alien aak", Lleder oscoop oscoop r." oscoopj geheim oscoop Pruis 1931, lUMMER 80. WOENSDAG 7 OCTOBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25.i Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adreg: ECHO. Prjjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. WASPIK. (Vervolg.) Subsidie Wit—Gele Kruis. Het Wit—Gele Kruis verzocht om een extra subsidie van f 7000, daar men bij het samenstellen der begroo- llng enkele tegenvallers heeft gehad. Hoewel de vereeniging de grootst mo gelijke zuinigheid betracht, ziet zij hare Inkomsten voortdurend dalen en hare uitgaven stijgen; vooral in dezen tijd Is het ongewenscht om tot contribu- lleverhooging over te gaan, waarom liet bestuur ten laatste besloot bij de gemeente aan te kloppen. Het verzoek gaat vergezeld van een memorie van toelichting. De voorzitter acht de contributie die de vereeniging heft zeer gering, en hij vindt het ongemotiveerd een vereeni- ging op te richten die uitsluitend op subsidies van overheidsorganen moet <i,ven. De heer Brokx betreurt het dat B. sii W. in deze geen advies uitbrengen, Iels wat hij de laatsten tijd reeds meer gemerkt heeft. B. en W. hebben ge legenheid om de stukken rustig te bezien en te overwegen, doch de raad wordt ineens voor een fait accompli gesteld en het was daarom wel ge- wenscht dat hij hierin een leidraad bad. De voorzitter noemt het Wit—Gele Ms een zeer nuttige instelling, hij Mt het echter jammer dat de ge meentenaren er zoo weinig voor voelen m niet genegen zijn een hoogere con- lilbulie te betalen. Men moet beseffen dal men voor een dergelijke vereeni. ging wat geld over moet hebben als ile vereeniging niet meer zou bestaan tou men dit zeer betreuren. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). Maar de aanblik van de vernedering ï!ln haar echtgenoot, bande al haar Makheid. Denk niet aan mij, denk '"sen aan jezelf! drong zij aan, zijn janden grijpend en pogingen doende CIn op te laten staan. Je moet vluch ten! Vluchten? Neen, laat ze maar ko- en me gevangen nemen. Dan ben i'j tegelijk van me af, zei Denver. De Jri|k van haar teedere handen scheen 'eni te irriteeren. Hij schudde ze weer Meb maar geen medelijden met me, 'leP hij uit. Als er nog een sprankje le He voor me in je hart is, ruk het j,n uit. Ik ben de slechtste man, die op de wereld is gekomen, om er sechts onheil te stichten. li stond beweegloos, alsof ze wacht- e °P een ingeving. len;Hoe 'aat is het gebeurd? vroeg ze Me weet het niet; tegen twaalven, st»Vk. Sindsdien jjc ]angs (je i'a® gezworven om te trachten hem '1 ie raken en mezelf Nu, je moet hier niet blijven, Spr. heeft reeds gezegd dat de be grooting waarschijnlijk geen belasting- verhooging zal brengen, hetgeen een exceptie mag genoemd worden, temeer daar de steunregeling uit de gewone middelen betaald wordt, doch er kun nen natuurlijk niet veel nieuwe sub sidies meer af, De heer J. H. Smits vindt de con. tributie die het Wit—Gele Kruis heit zeer laag, en vergelijkt deze met die der Werkliedenvereeniging die 4 maal zoo hoog is. Bovendien mag men er ook wel rekening mee gaan houden, dat het volgend jaar de subsidie van het Burg. Armbestuur niet meer zoo hoog zal zijn. De heer Brokx vergelijkt de contri butie van de vereeniging met die in andere plaatsen, waar veel meer wordt betaald. De heer Verschure vestigt er de aan. dacht op dat vroeger reeds getracht is de contiibutie op ie voeren, doch dit is toen niet gelukt. De heer M. van Dongen zegt dat het Wit—Gele Kruis dit jaar enkele teleurstellingen heeft ondervonden, door de vermindering der subsidies van Burg, Armbestuur en Diaconie, daarom zou hij de vereeniging thans willen helpen. Indertijd heeft mej. de Roon aan de Diaconie f 8000 gelegateerd teneinde uit de revenuen een verpleegster aan te stellen. Men maakt nog steeds ge bruik van de verpleegster van het Wit—Gele Kruis, daarom acht spr. het billijk dat de Diaconie de reve nuen van dit legaat ook aan het Wit- Gele Kruis afstaat. Hij acht de sub sidie die de Diaconie geeft te laag. Het voorstel van dhr. van Dongen wordt aangenomen, en het bestuur der vereeniging zal worden in overweging gegeven de contributie te verhoogen, en verhooging der subsidie van de Diaconie aan te vragen, Vragen van dhr. Brokx. De heer Brokx heeft schriftelijk enkele vragen aan B. en W. gericht, waarvan de eerste 't ventverbod. De voorzitter zegt dat het venten in de politie—verordening wordt verbo den. B. en W. kunnen hiervoor echter vergunning verleenen, doch zij doen dit tegenwoordig slechts één dag per week. De heer Brokx vindt het jammer dat firma's als de Gruijter wel gele genheid krijgen hier hun waren te verkoopen, en daardoor den midden stand tegen te werken. Verleden week lag er weer een schip in de haven waar kolen werden verkocht. De voorzitter deelt in dit verband mede, dat de begrooting een bedrag van f 500 vermeldt voor aanschaffing van een tapijt voor de raadzaal. B. en W. hebben overwogen welke firma voor de levering hiervan in aanmer king zou komen. Zij vinden het 't best om de levering op te dragen aan Vroom Dreesman te 's Bosch, die dan een zekere provisie moet afstaan, die over de ingezetenen die in manu facturen handelen zal worden omge- dron '8 ze aan. Hier komen ze je natuur lijk in de eerste plaats-zoeken. Je gaat naar een van de groote spoorwegsta tions en neemt een kaartje voor een plaats ver uit de buurt, begrijp je? Je moet den schijn wekken, alsof je het land wilt verlaten. Maar aan liet eerste liet beste station stap je uit. Zoo maak je hun het spoor bijster. Met angstige oogen keek ze hem aan. Toen knielde ze neer op den divan, sloeg baar armen 0111 zijn hals en fluis terde: Zoo zul je 't toch doen, hè Will? Nu duwde hij haar niet van zich af. O, vrouwtje, zei hij, voor het eerst met eenige teederheid in zijn stem sinds hij de kamer was binnengetre den. Waarom haat je me niet? Waar om vervloek je me niet? Omdat je mijn liefde nooit zoo hebt noodig gehad ais juist nu. Maar j wij verknoeien onzen tijd. Hoeveel geld heb je? Denver voelde zijn zakken, den een na den andere. Maar hij vono niets anders dan zijn revolver. O, dat vervloekte ding, viel hij uit. Neem 't weg voor ik er nog een misdaad mee bega. Laten we daar nu niet aan den- ken. Ik zal wel zorgen, dat het weg- komt, als jij vertrokken bent, zei ze, het wapen op tafel neerlegende. Hoe veel geld heb je nog? Hij keek haar wanhopig aan: Geen shilling. En ik heb ook niets! - Je bent verloren en wij allemaal! HOOFDSTUK X. Neen, mevrouw, dat is niet zoo. Ik heb wat geld opgespaard, een ap peltje voor den dorst en Meneer Will kan er over beschikken, alsof 't van hem was. Man en vrouw wenden zich om naar de flinke, oude verschijning, die in de deuropening stond. O, Jaikes, riep Nelly uit, 't erg ste is gebeurd. Vraag niet wat! maar help ons Bij haar woorden en haar blik overtoog een doodelijke bleekheid 't gelaat van den ouden man en hij wankelde; maar hij wist zich te her stellen. U helpen? Och, dat doe ik maar al te graag, verklaarde hij, wat kan ik voor u doen? Vlug haal je geld. Hij wilde heengaan maar zij riep hem terug. Wacht! Mijnheer moet iets heb ben om zich te vermommen. Weet je daar niets voor? Jaikes bleef even staan en streek met bevende hand over zijn spaar zame hoofdhaar. Ik weet niets, mom pelde hij, maar wacht eens, ik heb de kleerén van mijn broer Frank, die hebben ze mij gestuurd, toen hij in 't liekenhuis is gestorven. Zou daarmee iets te beginnen zijn? ZeemanskleerenPrachtig. Haal ze gauw en doe ze in een tasch. En breng dan meneers hoed en jas. Maar haast je. Het is 'n kwestie van leven en dood. Denver luisterde stil toe, hoe zijn vrouw en de oude knecht overlegden om hem te redden. Toen Jaikes de kamer had verlaten, stond hij daar nog steeds zonder een woord te spre ken en met 'n hopelooze uitdrukking in zijn oogen, alsof hij nog niet met zich zelf eens was wat hij doen zou. slaan. De heer Brokx vindt het niet ge rechtvaardigd om !n dezen crisistijd zulke hooge uitgaven te doen voor aankoop van een tapijt, dat toch ais 'n zekere luxe kan worden beschouwd. De voorzitter kan hier instemmen, de tijd is te slecht om zich deze luxe te veroorloven. Hij kan mededeelen dat de herstellingen die zijn woonhuis dit jaar dringend noodig had, door hem op eigen kosten zijn geschied, het beloopt een bedrag van pl.m, f 600. De heer Brokx vindt het voorstel van B. en W. om het kleed te koopen bij V. en D. niet goed. Men haalt zoo doende deze firma in de gemeente binnen, en bovendien kunnen de in gezetenen het evengoed leveren. Besloten wordt voorloopig van den aankoop van het tapijt af te zien. De tweede vraag betreft de brand weer. Dhr. Brokx vraagt of het waar is dat een brandmeester met den brand in een kermis—auto de brandslangen niet wist te liggen, en of het niet be. ter was de oefeningen op verschillende plaatsen te houden. De voorzitter zegt dat de vrijwillige brandweer zeer goed is georganiseerd. De secretaris, oppeibrandmeester, heeft al het mogelijke gedaan om de zaak in orde te brengen. Nu is het echter toch nog voorgekomen dat zekere brandmeester die blijkbaar niet veel voor deze taak voelt, niets van zijn zaak afwist. Het mag natuurlijk niet voorkomen dat er dergelijke brand meesters zijn, en spr. verwacht dan ook dat er een ander zal benoemd worden. De Secretaris geeft nog een korte toelichting, elk jaar worden de mate. rialen nagezien, de betreffende kraan 's echter defect en zal hersteld wor den. De oefeningen worden niet altijd op dezelfde plaats gehouden, doch dit geschiedt door eik brandmeester in zijn rayon. Vroeger toen er slechts één Zij klemde zich ontstuimig aan hem vast en bezwoer hem: O, Will je moet gaan om mijnentwil! I Hij schudde 'het hoofd. Ik zal toch niet weg kunnen komen. Ze zullen me zoo te pakken hebben, Nell. O, neen, neen, neen! Je moet vluchten en je zult vluchten. Je moet je best doen terwille van mij, wil je? I En je zult wel een weg vinden om mij j ie laten weten, waar je bent, hè? Ja, stemde Denver toe. Ik zal gaan. I Hij keek haar met verwilderde oogen aan. i De kinderen, mompelde hij. Kleine Ned en Cissie, zou ik ze nog een kus durven geven voor ik ga? Ja, stil. Ze slapen nog. Neen, neen. Ik ben niet waard dat ik ze kus. O, Nelly, Nelly, war» i neer ze grooter worden en ze naar hun vader vragen, wat zal je hun dar. zeggen? I Denver was geheel gebroken en zijn snikken waren vreeselijk om aan te hooren. Nelly trachtte tevergeefs hem te kalmeeren en met een verlich ting hoorde ze Jaikes aankomen, want met een vertwijfelde poging be- heerschte Denver zich en keek hem aan. Alsjeblieft meneer Will, hijgde de oude man, hier is uw jas en hier is uw valies. De spullen van mijn broei Frank zitten er in, hij was zoowat van uw postuur. En dit is de beurs. Er is bijna veertig pond in. Ik kan jouw spaarduitjes niet aannemen, Jaikes, wierp Denver te gen, terwijl hij zijn jas aantrok. O, u moet ze niet als mijn eigen dom beschouwen, meneer Will, 't Is standpijp was, die onder 'i gemeente huis lag, was de oefening vanzelf altijd in deze buurt. De heer Verschure vindt het vreemd dat over deze zaak in de raadsverga. dering gesproken moet worden, men doet er de opperbrandmeester geen pleizier mee. Wanneer men een op merking te maken heeft kan men die beter rechtstreeks tot den Secretaris richten. De heer Brokx meent in het belang der gemeente deze zaak gerust naar voren te kunnen brengen. De laatste vraag luidtis het B. en W. bekend dat de district—veearts de slagers dwingt hun vee te slachten in de Centrale Slachtplaats K'veer? Is het genomen raadsbesluit in deze dan waardeloos De voorzitter weet dit; ofhetraads- besluit waardeloos is zal moeten wor den afgewacht." De gemeenteraad beeft indertijd aan het oude beginsel vast gehouden en de huisslachtingen laten voortbestaan. Onze verordening blijft nog geldig, maar veearts v. d. Wei ff wil hiertegen een vonnis uitlokken, waarom hij een proces-verbaal opmaakt. De veearts heeft het recht verbalen te maken, wanneer iets in strijd is met de vleesch- keuringswet, dit was hier het geval, daar op 1 September de slachtplaatsen niet aan de wettelijke eischen voldeden. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Dongen B. en W. om inzake de werk verschaffing zooveel mogelijk spoed te betrachten. De winter staat voor de deur en 't zal moeilijk zijn met f 8 50 een huisgezin te onderhouden. De Voorzitter zegt, dat alles zal worden gedaan om tot een spoedige oplossing te komen. Dhr. v. Dongen vraagt of er al een deskundige benoemd is. De Voorzitter wil hierover eerst het advies van ir. v. Dinteren afwachten. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. alletaiaal van uw gekomen en als de laatste druppel bloed uit mijn hart u kon redden, dan zoudt u die ook heb ben. Vlug, liefste, je moet het aanne men, smeekte Nelly. Vermoeid sloot Denver de oogen. Geef me dan maar een paar pond, ik zal verder wel voor me zelf zorgen. Hier Jaiks, houdt jij nu de rest voo haar.Je zult voor haar zor gen, nietwaar? Dat hoefde u me niet te vragen, snikte Jaikes. Denver greep zijn hand en keerde zich om naar Nelly om' haar voor 't laatst te omhelzen, toen er plotseling hard op de buitendeur werd geklopt. Ze komen me halen, zei hij. Kijk door het venster Jaikes en zie wie 't is. Een kerel met een bolhoed en een geruite broek, fluisterde Jaikes door het venster loerend. Dat moet de detectieve zijn. Denver zag zijn vrouw aan met een blik van een opgejaagd dier. Wat zal ik doen? vroeg hij op haar sterkte vei trou wend - Hierlangs, zei ze snel, door de achtertuin naar het steegje. Neem in de garage een taxi Dat zullen ze wel niet bewaken. Vlug! Ik zal trachten den man aan de deur aan den praat te houden. Dag, liefste! Vergeef me, ver geef me! snikte Denver opgewonden, en na een laatste omhelzing was hij verdwenen. Een tweede geduchte slag weei galmde doocr het huis. OSCOOp, OSCOOp it*. Waalwijfesclie en Langstraatsclie Coirant, - 1'. I, ^1- li ZiiverhoninD 1

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1