BUITENLAND. De strijd in China De strijd tusschen China en Japan blijft voortduren. Een rooverbende heeft de stad Nioetsjang geplunderd en in brand gestoken. Japansche troepen hebben de stad echter weer hernomen Japansche vliegers richtten ontzettende verwoes ingen aan, zij bekogelden een Chineesche troepen afdeeling, waarbij 200 dooden vielen. In Russische kringen verwacht men, dat de Japansche bezetting nog van langen duur zal zijn, er worden reeds maatregelen voor overwintering ge trcff-n. Vlamingen en Walen slaags. Zooals te vreezen was, is de Bel gische Dag die Zondag te Hasselt gehouden werd niet zonder incidenten afgeloopen. Vlaamsche boeren en arbeiders uit de streek waren samen gestroomd om den Walen een minder hartelijke ontvangst te bereiden, Op enkele plaatsen geraakten beide groepen slaags, tot zich een ware slag tusschen Vlamingen en Walen ont wikkelde. Sterke patrouille soldaten trachtten in de straten de menigte in bedwang te houden. Het aantal ge wonden moet ongeveer 100 bedragen. Er Is sprake van dat eenige Vlaamsche Ministers in verband met deze betooging zullen aftreden. Maura en üe actie tegen de kerk. Mau'a, de minister van binnen landsche zaken in Spanje, heeft ver klaard, dat ht} niet lang meer aan zou blijven, wanneer besloten werd om de kerkelijke orden uit Spanje te verdrijven. De toestand in Engeland. Het Lagerhuis heeft de begrootings- wet aangei omen, nadat S owden nog een van zijn scherpe redevoeringen had uitgesproken. Hij oefende crltlek uit op de houding door zijn vroegere pariijgenooten aangenomen tegenover de fi iancieele voorstellen der regeering. Snowden verklaarde, dat de vorige regeeriig, indien zij aan het bewind gebleven was dezelfde begrooting zou hebben ingediend. Hij besloot zijn redevoering met de woorden„de begrooting plaatst de interne hulp bronnen van het land op een gezonde financieele basis". Wellicht is dit de laatste rede ge weest van den minister van Financiën die een der steunpilaren der Labour party geweest is. Mac Donald Meld in zijn kiesdistrict Seaham voor 80 afgevaardigden der Labourpartij een rede. In zijn rede rechtvaardigde de pre mier zijn optreden en zeide: „Indien ik niet aldus had gehandeld, zouden de werkloozen en loontrekkenden nog veel meer geleden hebben. Ik heb van geen enkel mijner socialistische be ginselen afstand gedaan, maar ik werd gedwongen de getroffen maatregelen te nemen door de buitengewone om standigheden, waarin het land ver keerde.* De verklaring van Mac-Donald werd nu en dan met applaus begroet, dat zeer krachtig was toen hij zelde „Ik ben mijn geheele leven socialist geweest en zal het ook blijven," De vergadering besloot desondanks haar vroeger besluit om een anderen candidaat te stellen te handhaven. Financieele maatregelen in Oostenrijk. Ook Oostenrijk is tot een financieele saneeringswet overgegaan. In den Na- tionalen Raad stemden slechts 8 leden tegen. De ambtenaren moeten het ook daar ontgelden, met 4, 5 en 6 pet. gaan hun salarissen omlaag, hun corps wordt beperkt. Voor het leger wordt n een jaar geen recruten aangeworven. Wat betreft de belasttrgen. zal een speciale crisisbelasting worden gehe ven, die vooral drukt op deongehuw den en op het vermogen en voorts een verkeers- en een verhoogde ben. zinebelasting. Ook de provinciën, districten en gemeenten zullen salaris verlaging moeten toepassen. Dank zij de medewerking der sociaal democraten zijn de maatregelen aan genomen, deze hebben hiertegen enkele concessies gekregen op het gebied der werkloozen—ondersteuning. Afscheiding van SociaalDemocraten in Duitschland. Te Breslau hebben een aantal af gescheiden sociaaldemocraten een nieuwe partij gesticht: „de socialistische arbeiderspartij Duitschland"; op de vergadering waarop de nieuwe party werd opgericht ging het zeer rumoerig toe Aan de afscheiding is een interne partij kwestie voorafgegaan het bestuur der olficieele staatsparty duldde niet langer het weekblad „die Fackel" van de oppositie. De afgescheidenen beschouwen de economische inzinking als de laatste phase van de kapitalistische orde „Hoewel de nieuwe party niet naast de c immunistische partij zal staan, verlangt zij toch toenadering tot sowjet- Rusland, dat het proletariaat steeds nog nauwer aan het hart ligt dan welke kapitalistische staat ook", deze woorden die op de vergadering werden uitgesproken, spreken voor zichzelf; het bolsjewisme dringt in Duitschland steeds dieper door. Het toch reeds zoo zwaar getn ffen land k>ijgt steeds meer te strijden tegen den invretenden in vloed der Sowjets, deze massa—over» gang bewyst het opnieuw. ^eetn C" iti«* gex°ndi EEN APOSTOLISCH SCHRIJVEN. Zijne Heiligheid den Pans heeft 'n Apostolisch schrijven uitgevaardigd waarvan de „Osservatore Romano den Latijnschen en Italiaanschen tekst publiceert. Den Paus gewaagt in zijn schrijven van den nieuwen geesel, die de menschheid bedreigt. Vooral de kinderen, de zwakken en de volkomen onbemiddelde arbeiders en proletariërs, die reeds tot nu toe zooveel onder den crisis geleden heb ben, worden door de ellende getroi fen.. Het vaderhart van den Paus wordt samengesnoerd van weedom bij den aanblik van zooveel ellende. Wij aanschouwen, aldus de H. Va der, een groote massa eerlijke en ijve rige arbeiders, die slechts wenschen op eerlijke wijze hun dagelijksch brood te verdienen, doch die thans tot werkeloosheid zijn gedoemd en met hun gezinnen in grooten nood geraken. Er moet een ware kruistocht van christelijke liefde en hulpvaardigheid voor de hongerlijdende kinderen on dernomen worden. Maar niet alleen aan den lichame lijken honger moet gedacht worden, maar ook aan den honger der zielen. De H. Vader wijst er op, dat deze kruistocht het vuur van den haat en den hartstocht moet helpen dooven de vlammen van liefde en eensgezind heid moet doen oplaaien en tot den vrede en het welzijn der maatschappij en van het individu moet leiden. Vervolgens legt de Paus er na druk op, dat de oorzaak van vele kwalen van dezen tijd gelegen is ii den naijver tusschen de volken on derling. De geweldige sommen, die aan het algemeen verkeer zijn onttrokken, alsook de wedstrijd in de bewapening dragen veel schuld aan de tegenwoor dige crisis. FRANKRIJK EN RUSLAND. In verband met de officieele Fran- sche bekendmaking, dat geen credie- ten aan Rusland worden verstrekt, meldt de diplomatieke medewerker van de „Daily Tel.", dat Laval tijdens zijn bezoek aan Berlijn zijn groot wantrouwen tegenover Rusland heeft betuigd en de weigering van Frank rijk, om tot een eenigszins belang rijke vermindering van de bewape ning over te gaan, heeft verklaard door er op te wijzen, dat Frankrijk 't eenige bolwei'k in Europa tegen het bolsjewisme is. Rusland is voor credieten thans dus nog slechts aangewezen op de Amerikaansche financieele wereld, die echter alleen den Amerikaan- schen uitvoer naar Rusland wil fi nancieren. DE REIS VAN LAVAL NAAR AMERIKA. De Republique bevat een artikel over de reis van Laval naar de Ver. Staten. Hierin wordt o.a. medege deeld, dat president Hoover de Fran- sche regeering vermoedelijk een compromis-voorstel zal doen. Wan neer men goed is ingelicht, dan zou de president der Ver. St. een vermin dering van de uitgaven voor het leger van Frankrijk, Duitschland en Enge land met ongeveer 25 pet. voorstellen, om daartegenovr een vermindering der oorlogsschulden met 50 pet. in 't vooruitzicht te stellen. Gedurende de laatste dagen heeft de Fransche regeering gelegenheid gehad het Amerikaansche standpunt te leeren kennen. LINDBERGH'S TOESTEL VERONGELUKT. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw, die zooals men weet voor de Chinee sche regeering vluchten ondernemen boven het overstroomingsgebied in de Jangtse-vallei, zijn bij een tocht dien zij nabij Hankau maakten, bijna om het leven gekomen. Nadat zij wa ren opgestegen, zag de vlieger zich door een defect aan den motor ge noodzaakt een noodlanding te ver richten. De machine sloeg echter om en kwam in de Jangtse-rivier terecht, terwijl de beide inzittenden in het water werden geslingerd. Gedurende eenigen tijd verkeerden de vlieger en zijn vrouw volgens de mededeelingen van personen, die ge tuigen waren van het ongeluk, in ver drinkingsgevaar, doch spoedig was 't Britsche vliegtuigmoederschip Her mes ter plaatse en de bemanning slaagde er in beiden in veiligheid te brengen. Het bleek toen, dat zij bij den val in het water geen letsel had den bekomen. De machine is zwaar beschadigd. De tocht over den Stillen Oceaan geslaagd. Een telegram uit Seattle meldt, dat Pangborn en Herndon, de Ameri kaansche vliegers, by een dorpje aan de kust van den Staat Washington gelard zyn. Zy hadden den overtocht van Japan in 41 uur volbracht. Donderdag herdacht Dr. Sweens zyn 40 jarig arts jubileum De jubilaris met familie tusschen de bloemen. Op den achter grond het door Theo van Delft geschilderd portret. Dit is de eerste directe vlucht over den Stillen Oceaan en langs de gtheele Westkust heerschte een geweldige geestdrift. Waarscbijiiyk zullen de vliegers vandaag nog naar Chicago en dan naar New York en Washington verder vliegen. Kort na het opstygen te Samoshiro In Japan hebben de vliegers het lan dingsgestel van het toestel afgeworpen ten einde het gewicht te verminderen Zy moesten dus de landing zonder wielen volbrengen. Ten einde een ontploffing te voorkomen, hadden zy van te voren het overschot van hun benzine over boord geworpen. By de landing sloeg het toestel byna over den kop, draaide zich naar links en kwam eindeiyk in een reusachtigen stofwolk tot staan. De beide vliegers bleven ongedeerd. Zij hebben nu waarschijniyk den prijs van 25 000 dollar gewonnen, door het Japansche blad Asahi uitgeloofd voor een vlucht In eens van Japan naar de Vereenigde Staten. Dr. Curtiusjraagt ontslag. Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft Dr. Curtius de ryksminister voor bui- tenlandsche zaken, ontslag gevraagd uit deze functte. Verkiezingen in Engeland. Het staat thans vast dat het Engel- sche parlement zal worden ontbonden, de nieuwe verkiezingen zullen waar- schyniyk 27 October plaats vinden. Het postvliegtuig van de Bremen verongelukt Het postvliegtuig van de Bremen, dat Maandagnacht te Sydney op Nova Scotia benzine had byeevuld en daarna zyn vlucht naar New York had voort, gezet, is gisterochtend in de Cobequid baai gedwongen te dalen. De bewoners van Noel hoorden geroep en gingen met een boot uit, doch hebben geen spoor van de vliegers gevonden. Volgens Reuter heeft de vuurtoren- wachter van Burcoat een slag gehoord, gevolgd door een ontploffing. Ook dit bureau meldt, dat van de vliegers, noch van het vliegtuig een spoor gevonden is. BINNENLAND. De R K. Universiteit houdt de hand op. Niemand beter dan Henri Hermans, de man die zich zelf van werkman tot leider der Katholieke Werkliedenbe. weging heeft opgewerkt, heeft het volk weten te pakken met zijn pleitrede voor de Katholieke Universiteit, Geen gemakkelijke taak Universiteit is voor velen zoo'n lastig woord en zoo'n vreemd begrip. „Och, dat is immers niets voor onze kinderen", zegt het moedertje, dat door leden van het St. Radboud. Comité naar de bel is geroepen om iets te offeren voor de Katholieke Universiteit. „Dat offer vraagt de Bisschop van u". is het antwoord. En dat is een wondersleutel. Op een goeden dag komt uw dochter thuis. Ze heeft in een mode—magazijn een kleedingstuk gekocht, dat dien naam maar amper verdient. Een jaar geleden hebben de dames der groote wereld in Parijs of Weenen dat mode artikel ingevoerdnü dragen 't de volksmeisjes van het platteland. De mode gaat van hoog tot laag, als ge maar wat geduld hebt. Ge verbiedt uw dochter, die licht zinnige mode te volgen. Dat gaat nog. Maar op een anderen dag komt uw zoon thuis Op hoogen toon be weert hij, dat God niet bestaat, dat de mensch van den aap afstamt, dat de Jesuïeten moordenaars zijn en dat de Bijbel sprookjes van Moeder de Gans vertelt. Het slaat u met ontzetting. Ge tobt uw hersens at met de vraag wie die zielemoordenaar van uw kind is geweest De werkplaats Mis, de Universiteit! De Universiteit, niet van thans, maar van 25 jaar geleden. De stellingen, die de hoogleeraar eenmaal met een toonlooze stem aan de studenten dicteerde, die zijn het, welke uw kind thans als vloeken uit braakt. Wat eenmaal wetenschap of schijn- wetenschap was, wordt na verloop van jaren gemeengoed van de massa. De wetenschap werkt geleidelijk door van hoog tot laag, juist als de mode, maar ze werkt langzamer. En er is dit groote verschil, dat ge de duivelsche mode, die ge aan uw dochter verboodt te volgen, aan uw zoon niet kunt verbieden. De mode, die het lichaam betreft, kunt ge nog remmen, maar de mode van den geest gaat haar gang. En wilt ge dan nóg beweren, dat ge met de Universiteit niets te maken h bt? Ge weet'maar half, hoe ge ieder oogenblik met de Universiteit in aan raking komt. Ge vraagt toch een Katholieken dokter, die in kiesche vraagstukken van het gezinsleven denkt en voelt als gij zelf, d.i. Katholiek Ge wilt toch een Katholieken leeraar voor uw kinkeren Ge zijt buiten de deur gehouden, toen ge om een bescheiden baantje in Overheidsdienst bedelde. De Uni versiteiten hebben de posten door hun liberale leerlingen doen bezetten en hun kliekgeest liet u op de stoep staan. Ge merkt zoo weinig van de Uni versiteit Ge kunt nauwelijks een stap doen zonder de Universiteit tegen te komen En nu spreekt het toch vanzelf.dat het een Katholieke Universiteit is op de eerste plaats, die de Katholieken in staat zal stellen zich voor de ge wichtige ambten in den Staat te bekwamen, het tekort aan wetenschap pelijke krachten aan te vullen en den achterstand in te halen. „Wat heb ik er aan?" vraagt ge, als men u een aalmoes vraagt voor 2. zyn in bovengenoemde com missie benoemd a. tot lid en voorzitter mr. J. Wes- terman Holstijn, directeur van de Ne- deriannsche Bank, te Wassenaar; A. Spanjaard, te 's Gravenhage I F. de Beaufort, directeur van de Nederlandsche Bank, te Amsterdam, mr. R Mees, Hd van de firma r! Mees en Zonen, te Rotterdam; prof. mr. P. J. M Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te 's Gravenhage mr, j. Gerritsz, secretaris der Com missie van werkverruiming, te Amster dam mr. M. P. L. Steenberghe, directeur van de NV. Ttx iel fabriek H. van Puyenbroek, te Goirle; 3 is aan de commissie toegevoegd als secretaris mr. C W. Ritter, waar nemend anjunct—secretaris der Neder landsche Bank. (St.cl.) INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. De tegenwoordige minister van Fi nanciën zeide o.a. in zijn toelichting op de begrooting „We rijden thans in een nevel". Hieraan dacht ik toen ik in Uw blad het raadsverslag las, 1 waarboven vermeld stond, dat de ge meente een leening verstrekt aan een industrieel. Buitengewone tijden vra gen buitengewone maatregelen en uit dien hoofde laat zich deze daad dan ook wel verklaren. Toch vraagt men zich hierbij af: Waar gaan we heen? Van steun aan een bepaalde noodlij dende industrie in algemeenen zin kan niet gesproken wordèn. Het draagt een sterk individueel karak ter. Nu de raad thans deze klop op de deur aldus heeft meenen te moeten beantwoorden, rijst toch de vraag;j' Wie volgt? Toch mag dit niet als afkeuring gelezen worden. Als we zelf voor de beslissing gestaan hadden, zouden we mogelijk niet anders gehandeld heb ben. In dit systeem van geld-verstrek- king uit de publieke kas aan een be paalde fabriek, zonder dat daar me dezeggingschap tegenover staat, zit echter wel een onbevredigend element. Bij dit alles blijkt echter dat voor degenen die ook tot openbaar bestuur geroepen zijn, de tijden niet gemak kelijk zijn. De moeilijkheden overval len stormenderhand. Het is daarom dat wij thans in deze tijden hen, die de macht tot besluiten nemen is toe gewezen, wel hooffere wijsheid mogen toewenschen, want de beste speciali teiten op economisch terrein weten met de huidige problemen geen weg. Lezende het voornemen van het gemeentebestuur om broodnood\s,« wegenverbetering tot stand te gaan brengen, doet het toch goed dat wij deze absolute noodzakelijkheden voor den veel zorg vragenden toestand niet terughouden. Als men echter de gege ven cijfers voor de naaste toekomst beschouwt, zal het alles nog al loopen zoo er tenminste geen kink in de ka- Jxel komt. Alles wordt bijna op den ouden voet voortgezet. Slaan we echter den loop der gebeurtenissen om ons heen gade, dan kunnen we slecht aan den indruk ontkomen dat het alles ook hier wel niet zoo mooi en vlot van stapel zal loopen. Ook hier zal de oude waarheid betracht moeten wor den, die we in ons schoolboekje vroe ger al lazen: Zet de tering Naar de nering, Anders zinkt ge En verdrinkt ge. Laten we hopen dat de Raad, zop dit noodig blijkt, zich ook in deze oude wijsheid in welwillend overleg met het Dagelijksch Bestuur, zal wil len oefenen. U, Mijnheer de Redacteur, dank voor de opname. X. Het moedertje denkt: .Het zal wel ergens goed voor zijn, als de Bisschop de Universiteit. het vraagt" en tast getroost in haarDat zult ge nü niet meer vragen, portemonnaie. omdat ge weet, dat het uw welbe- Getroost, ja, maar ook overtuigd? grepen eigenbelang geldt. En toch moet in heel het volk Maar vooral het Rijk Gods op langzamerhand postvatten de overtui- aarde en het lot van zooveel onsterfe- ging, dat de Universiteit iets is van i lijke zielen. en voor het volk, in heel zijn omvang. „De Universiteit is tóch niet voor m'n kinderen." Meent ge dat Vooreerst gaat het zelfs in letterlij ken zin niet op. Wie werkelijk talent heeft, van wel ken stand hij ook zij, kan zich veel gemakkelijker dan vroeger ten weg banen naar de Universiteit. Maar toegegeven, de Universiteit staat niet voor iedereen zoo gemak kelijk open als de lagere school of ambachtsschool. Doch denkt ge daarmede van de Universiteit af te zijn? Ge dwaalt. Als men U over enkele weken een gift komt vragen voor de R.K. Uni versiteit, die geheel moet leven van de giften van Katholiek Nederland, geeft dan gul en gewillig, niet alleen uit eerbied voor het woord der Bis schoppen, maar vooral uit volle, heilige overtuiging. Centraal Comité der St. Radboudstichting. Rijkscommissie van advies voor Exportcredieigaranties. Bij beschikking van den minister van fi ianc ën 1. is ingesteld een Rijkscommissie van advies voor exportcrediet- garanties Geachte Redacteur. Uw raadsverslag en de mededeelin gen over de .begrooting in het num mer van Zaterdag waren wel belang rijk. Vooral het laatste deel van het verslag „de credietverleening" is be grijpelijk 'n onderwerp van veel bespre kingen geweest omdat het hier zeker iets heel nieuws geldt. Om een juist oordeel daarover te kunnen vellen, moet men de finesses kennen, de overwegingen, devoorwaarden die gesteld zijn en zoo al meer. Ik kan me voorstellen dat zooiets niet in her openbaar kan worden behandeld, maar iets meer had men er toch wel gaarne van geweten en dat zou trou wens aan veel praatjes ineens den mond gestopt hebben en 't publiek waarschijnlijk tot de overtuiging ge' bracht hebben dat hier een goede daad is gesteld waarvoor den burge meester, die zich naar ik hoor hier voor veel moeite gegeven heelt, en den raad zelfs een woord van hulde toekomt in deze benarde tijden. Is dit ook Uw meening niet, mijnheel de Redacteur? Nu ik toch schrijf over benarde tij den en de sombere voorspellingen W de inleiding der begrooting lees, be grijp ik niet goed waarom het noodig is nïet het oog op de onzekere toe komst, dat nu juist DIT jaar de ge" heele Besoijenschestraat moet wor- 'z'jn, dai liet besl 'ig is ge belemn „W.K.C daa; met har pig opk Pt bestm goede id ^rijd te

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2