Ij Gemeenteraad. i Kaatsheu vel-Loon- op Zand. Subsidie Wit-Gele—Kruis. Burgerlijk Armbestuur. Subsidie Vakonderwijs. Llchtweek 1931. dragen totaal 371U%, n.l. 25% van het rijk en 12*/a% van de provincie. De kosten van de werkverschaffing op den Westakker worden op 2200 geraamd, zoodat de gemeente zetf nog ongeveer 1400 zal moeien betalen. Hierin zal natuurlijk moeten worden voorzien door het aangaan eener geld- leening, momenteel is dit echter nog niet noodig, daar de kosten voorloopig kunnen worden bestreden uit de gewone middelen en uit de subsidie die nog van het rijk kan worden opgevorderd. Jammer genoeg zal dus voor de kost gangers nog niets gedaan kunnen wor den. Wanneer de toestand erger wordt, zal echter ook hierin moeten worden voorzien, daar het moeilijk is deze lui naar het Burg. Armbestuur te sturen. Weth. Dobbelsteen zou deze kostgan gers buiten de werkverschaffing om op een ander terrein van de gemeente laten werken. Dhr. v. Hemert wil in overweging ge ven de gemeente een toeslag te doen ge ven aan de boeren opdat deze dikwijls hoognoodige werkzaamheden kunnen laten verrichten, die zij anders wegens geldgebrek achterwege moeten laten. Dhr. v. Bokhoven vindt het moeilijk op deze manier werkloozen werk te geven, daar ze absoluut geen verstand van het boerenbedrijf hebben en men ze voor 50 cent per dag nog te duur heeft. Dhr. Winkel vindt een mooie werkge legenheid in de Bernsche Hoeven waar de slooten moeten worden opgeknapt, vooral het stuk van het zgn. „Eind" tot de „Steeg" is zeer slecht, en het zou voor de waterloozing van de Hoeven zeer gewenscht zijn indien hier verbe tering werd gebracht. Verder vestigt spr. de aandacht op den dijk bij ,,'t Sas" die ook moet wor den nagezien Dhr. v. d. Brandt doet een middel aan de hand waaraan alle werkloozen kun nen helpen, nl. de demping van de vaart achter den dijk. Weth. v. d. Water wil de kostgangers op hetzelfde terrein tewerk stellen als de kostwinnaars, doch dit blijkt in ver band met de rijksvoorschriften niet mogelijk. B. en W. zeggen toe ieder geval op zichzelf te zullen bekijken. Natuurlijk kan men hiervoor niet telkens 'n verga dering bijeen roepen, doch zoo noodig zal de commissie worden geraadpleegd. Het loon voor deze categorie wordt gesteld op 7.per week, voor drie of vier werkdagen Rondvraag Dhr. Winkel brengt in herinnering dat verleden jaar besloten is tot het plaatsen van nog enkele lichtpunten in Hedikhuizen. Tot nu toe is hiervoor nog niet gezorgd; spr. zou graag zien dat er thans, nu de donkere avonden gekomen zijn, de noodige aandacht aan geschon ken werd. De Voorzitter zegt dat een definitieve toezegging tot het plaatsen van deze lan taarns nog niet is gedaan. B. en W. heb ben het slechts in overweging genomen Het ligt in de bedoeling dat het Dag. Bestuur dezer dagen ter plaatse eens een kijkje komt nemen. Ofschoon ei reeds meer lantaarns geplaatst zijn dan in het contract met de PNEM zijn f~ noemd, zullen B. en W. gaarne een on derzoek instellen. De heer Winkel meent dat er by de Wed. Bruijsters zeker een geplaatst moet worden. De heer v. d. Heijden vraagt hoe het staat met de lantaarns die op ,,'t Zand" geplaatst zouden worden. De Voorzitter zegt dat daar de oude petroleumlampen geplaatst zullen wor den; er is echter nog niemand gevonden die bereid is deze tijdig uit- en aan te maken, tenzij hiervoor een vergoeding wordt gegevén. De heer Winkel acht dit laatste geen bezwaar. De heer van Hemert merkt nog op, dat de weg naar Hedikhuizen, die nu in goeden staat is, ook voldoende moet onderhouden worden; het wordt tijd om hier weer eens een schuit grint voor te laten komen. De Voorzitter heeft hiervoor reeds prijsopgaaf gevraagd, maar nog geen antwoord ontvangen. „U ziet dus dat we ook wel aan Hedikhuizen denken", aldus spreker. De vergadering wordt hierna gesloten Nl i —„■mn-nnn-n—i De raad dezer gemeente kfwam Zater dagmiddag 3 uur bijeen ten raadhuize te Kaatsheuvel. Voorzitter de Edelachtb. heer J. van Besouw, burgemeester. Loco-secretaris de heer v. Kemenade Afwezig de heer Wijdemans. De notulen worden goedgekeurd. Aan de orde: Aankoop schoolbanken 1. Voorstel tot aankoop van school banken ten behoeve van de openbare lagere school te Loonschendijk. De ban ken aan de openbare lagere school te Loonschendijk zijn versleten. Voor 52 zitplaatsen zullen de kosten van nieu we banken bedragen 670.B. en W stellen voor daartoe te besluiten. De Voorzitter zegt dat de openbare school al enkele jaren sukkelt met oude banken. De bijzondere scholen zijn thans zeer goed ingericht, zoodat B. en Vv meenen dat ook hier verbetering moet worden aangebracht. Ook de commis sie is van hetzelfde oordeel. Wordt toegestaan. Terreinverhuring. 2. Verhuring terrein achter het gemeentehuis. (Voor prae-advies zie vorig nummer) De heer Roestenberg vindt het alles zins billijk dat dit jaar een derde van het huurbedrag wordt terugbetaald minder juist vindt hy echter het voor stel om den huurder over het jaar 1930 kwijtschelding van huur te verleenen om de in het prae-advies genoemde re den. De huurder moet zelf voor zyn in ventaris zorgen. De voorzitter zegt dat de heer Tuer lings verschillende onkosten heeft moe ten maken, tengevolge van het besluit om een derde van zijn terrein terug te nemen, daarom meenden B. en W. dat hem hiervoor een vergoeding in dezen vorm gegeven moest worden. De heer Roestenberg vindt dat de ge maakte kosten voor rekening van den huurder moeten komen, het zijn immers onkosten tengevolge van het ophouden der huurovereenkomst. Dhr. Snoeren vraagt onder welke be dingen het land verhuurd is. De voorzitter zegt dat het terrein een voudig onderhands aan den heer T. ver huurd is, zonder dat er bijzondere bepa lingen bijgemaakt zijn of dat er een con tract is opgemaakt. Als stilzwijgende conditie werd echter aangenomen dat de gemeente het terrein kan terugvorde ren indien zij het noodig heeft. Dhr. Roestenberg zegt aan te nemen dat er den huurder tijdig kennis van ge geven is dat het terrein zou worden te ruggevorderd, indien dit niet het geval was, en de huurder het terrein dus over haast had moeten ontruimen zou dit een reden zijn om een vergoeding te geven. Dhr. Nijkamp merkt op dat deze kwestie van principieel standpunt moet worden bezien, en dus de grootte van 't bedrag buiten beschouwing moet blij ven. Dhr. C. Dingemans meent dat de huurder recht heeft op nog twee jaar gebruik wanneer het terrein mondeling verhuurd is. De voorzitter spreekt dit tegen. Weth. v. d. Horst merkt op dat wan neer men een stuk grond een flinke tijd in huur heeft, er een soort recht op ont staat. Strikt genomen heeft dhr. Roes tenberg echter gelijk. Spr. meent dat het terrein verhuurd is met de bepaling dat de gemeente het zou terugkrijgen als zij het noodig had. Spr. zou dhr. T. daarom een gedeelte der huur willen kwijtschel den. Dhr. M. Dingemans wil hetzelfde be drag laten betalen als dit jaar Dhr. Nijkamp is het niet met deze beide sprekers eens, men moet niet gaan marchandeeren maar de zaak principi eel beschouwen. Na nog eenige discussie brengt de voorzitter het voorstel in stemming, het wordt verworpen met 6-8 stemmen; voor stemden de beide wethouders en dhr. v. d. Hoven, Snaphaan, C. Dinge mans en Vrinten. Subsidie Wit-Gele Kruis. 3. Verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Kaatsheuvel om subsidie van 750 per jaar, ten behoeve van een door haar in het leven te roepen dienst voor kraamverpleging. De voorzitter brengt in herinnering dat het Wit-Gele Kruis aanvankelijk een subsidie vroeg van 1300.B. en W. hebben echter met het bestuur der ver- eeniging een onderhoud gehad waar de bezwaren zijn uiteengezet. Dit heeft tot gevolg gehad dat dit nieuwe request is ingediend. Dhr. M. Dingemans is voor het voor stel, het Wit-Gele Kruis vraagt slechts een klein bedrag, en spr. vindt de opzet der kraamverpleging voor een plaats als deze nogal sober. Dhr. Snoeren is niet tegen de subsidit- en vraagt hoeveel leden de vereeniging in Kaatsheuvel heeft. De voorzitter antwoordt dat 900 ge zinnen zijn aangesloten. Dhr. Snoeren meent dat de contribu tie in Kaatsheuvel beduidend lager is dan in Loon-op-Zand. Hij voelt wel voor een subsidie van de gemeente, maar de leden moeten zelf ook een offer weten te brengen. Bovendien maakt spr. er be zwaar tegen dat de subsidie wordt ver deeld over een verpleegster en twee ba kers, hy zou liever zien dat het bedrag niet gespecificeerd werd en eenvoudig 750.subsidie werd toegestaan, zulks in verband met eene eventueele subsi die-aanvrage door Loo,ta-op-Zand:. Ook deze spr. vindt de opzet voor een plaats als K'heuvel zeer bescheiden. Het gros der gezinnen is z.i. meer gebaat met 'n baker dan met een verpleegster, daarom was 't misschien beter geweest inplaats van de verpleegster enkele bakers meer te nemen. Dhr. Dingemans vindt het tijdstip om subsidie te verieenen niet gunstig; ook bet armbestuur komt weer om subsidie, terwijl de toestand der gemeente in acht genomen moet worden. Weth. v. d. Horst is het met dhr. Snoe ren eens, er wordt echter geen kraam verpleegster maar een verzorgster be noemd. Spr. vindt het noodzakelijk dai gediplomeerde bakers benoemd wor den, daar het bakerstelsel van tegen woordig niet in orde is en hier groote moeilijkheden aan vast zitten. Spr. acht het noodzakelijk dat er ook hulp in de huishouding komt, vooral bij de minder bedeelden en de gediplomeerde bakers kunnen dit zeer goed. Wat de andere opmerking van dhr. Snoeren betreft vindt spi\ het geen bezwaar dat de sub sidie gespecificeerd wordt. Deze speci ficatie is genomen naar maatstaf van 't salaris der personen, en spr. vindt het zeer goed dat de onderscheiding ge maakt is opdat in de toekomst zeker geen verwarring zou ontstaan. Dhr. Snoeren blijft bij zijn bezwaar; K'heuvels afdeeling telt 900 en L. op Z. 350, wanneer deze laatste dus om sub sidie zou komen zou deze per baker misschien hooger komen dan voor Kaatsheuvel, waartegen wellicht be zwaar zal worden gemaakt. Dhr. Roestenberg vindt juist dat de specificatie een richtlijn geeft; wanneer mocht blijken dat de afd. L. op Z. per baker meer noodig heeft, dan verwacht hij dat de raad dit welwillend zal be handelen. Dhr. Beerens zou wenschen dat de contributieregling der vereeniging werd herzien, zoodat de beter gesitueerden meer betalen. Spr. vindt de tarieven, die loopen van 2.5010.laag. De voorzitter vond de eerste aanvra ge zeer hoog, vooral met het oog op den financieelen toestand der gemeente. Daarom is met 't bestuur onderhandeld. Spr. is een zeer groot voorstander van het Wit-Gele Kruis,zeker van het werk dat thans wordt ondernomen. Yan den anderen kant voelt spr. ook voor wat dhr. Dingemans heeft naar voren ge bracht betreffende den toestand der ge meentekas. Ook in de bespreking met 't W. G. Kruis bestuur heeft spr. hierop ge wezen en gezegd dat wanneer Kaats heuvel subsidie krijgt ook Loon-op-Zand en Loonschen Dijk zullen komen. Men moet buitengewoon voorzichtig zijn, want men weet niet wat de financieele toekomst der gemeente zal zijn. Ook spr. voelt voor contributie-verhooging, maar 't is dikwijls gebleken dat de menschen liever geven als er een pleziertje aan verbonden is. In dit verband wijst spr. op de opening van het Berkdyksche pa rochiehuis die niet minder dan 1500. heeft opgebracht. Spr. heeft dan ook in overweging gegeven eerst eens op deze manier aan geld zien te komen. In Berk dijk is zeer veel gegeven en spr. ge looft dat men hier in Kaatsheuvel ook wel een duizend gulden zal ophalen. We staan op het oogenblik voor èen toe komst die niet te overzien is, wellicht zijn we nog maar aan het begin der cri sis; de belastingen dalen voortdurend, de laatste opgave van den Inspecteur doet het ergste vreezen, daarbij moet veel geld worden uitgegeven aan werk loozen. Waar moet dat naar toe? vraagt spr. zich af. Natuurlijk zal de gemeente niet om een bedrag van 750.den kuil ingaan, maar als het bedrag op een andere wijze gevonden zou kunnen wor den, zou dit zeer gewenscht zijn, daar om voelt spr. er veel voor een fancy-fair te doen houden; voor Loonopzand geldt dan natuurlijk hetzelfde. Dhr. Roestenberg zegt dat dit middel wel degelijk ter hand genomen zal moe ten worden. De toestand is allesbehalve rooskleurig, maar men moet niet uit het oog verliezen dat de ziekenzorg, vooral in dezen tijd, door de gemeente moet worden gesteund. Spr. vreest dat het voorstel van den Voorzitter niet zal meevallen, temeer daar de vereeniging direct baar geld moet hebben en niet zoo lang kan wachten tot een fancy-fair is op touw gezet. Weth. v. d. Horst is 't met den Voor zitter eens dat men moet trachten zich zelf te redden. Maar het ligt niet op den weg van den raad, maar op dien van het W.-G. Kruis, te beslissen of ze iets willen doen of niet. Zij zijn reeds van 1300.op 750.gedaald, het wil spr. dan ook voorkomen dat deze sub sidie moet gevoteerd worden. Dhr. Snoeren zegt dat in het bestuur van het W.-G. Kruis te Loonopzand reeds dikwijls over het aanvragen eener sub sidie is gesproken. Maar daarvoor is men nog teruggeschrokken, daar men wist dat de gemeentefinanciën zoodanig stonden, dat men geen subsidie durfde te vragen. Nu echter de afdeeling Kaats heuvel subsidie krijgt, laat het zich be grijpen dat ook Loonopzand een bijdrage zal vragen. De heer v. d. Hoven zal het niet wa gen tegen deze subsidie te stemmen, maar vindt dat op tal van andere uitga ven heel wat besnoeid zou kunnen wor den. Als het voorstel ten slotte wordt in stemming gebracht, wordt het met al- gemeene stemmen aangenomen. Vrijstelling Trottoirbelasting. 4. Verzoek van L. Verbaandert en J. H. van Gestel on% vrijstelling van de betaling der trottoir belasting. (Zie prae-advies vorig nummer). Dhr. Vrinten vraagt of de gemeente die tegels die er lagen, vroeger in be slag heeft genomen. Weth. v. d. Horst antwoordt ontken nend. Dhr. Roestenberg mist in het prae advies het oordeel van B. en W. Weth. v. d. Horst vindt dat de ge meente hier niet op kan ingaan; er zijn zooveel inwoners die in dezelfde positie verkeeren en er zouden dus nog wel 10 of 20 adressen kunnen volgen. De heer Maas vraagt of de tegels op gemeentegrond liggen, voor hem is dit het kardinale punt. De Voorzitter kan hierop geen ant woord geven. Dhr. Snaphaan merkt op dat de aan vragers zelf indertijd toestemming heb ben verleend tot het leggen der tegels. Weth. v. d. Horst zegt dat zij dit heb ben toegestaan. Dhr. Beerens spreekt zich uit tegen vrijstelling van belasting. Wordt afwijzend beschikt. Presentiegelden 5. Voorstel tot het toekennen van een presentiegeld aan door den Raad inge stelde commissies. (Prae-advies zie vorig nummer). De Voorzitter zegt dat hierover vroe ger wel meer gesproken is, maar vol gens de oude gemeentewet werd dil niet toegestaan. Nu de nieuwe wet het mogelijk maakt, vinden B. en W. het gewenscht dit voorstel te doen, daar de commissievergaderingen veelvuldig voorkomen. Wordt goedgevonden. Ontsmettingsdiens t. 6. Voorstel tot het aangaan eener overeenkomst met de gemeente Tilburg betreffende het in het leven roepen van een ontsmettingsdienst ingevolge de Besmettelijke Ziektewet. (Prae-advies zié vorig nummer). De Voorzitter zegt dat eenigen tijd geleden op initiatief der gezondheids commissie een kring van gemeenten ge vormd is. Toen is een vergadering ge houden in Tilburg. In andere plaatsen is deze regeling reeds goedgekeurd. In deze gemeente is er geen gelegenheid om lyders aan besmettelijke ziekten on der te brengen. Daarom is de eenige weg om bij dit complex van gemeenten aan te sluiten om zoodoende gebruik te kunnen maken van de Tilburgsche in richting. De heer Nijkamp'vindt het tarief van 35 cent per K.M. voor autovervoer nog al hoog, er zal echter weinig aan te ver anderen zijn. Wordt goedgevonden. Gratificaties 7. Voorstel tot toekenning van een gratificatie aan den monteur J. Boelen en de gasfitters Nou wens en Smeulders. ,'Prae-advies zie vorig nummer). De Voorzitter zegt dat de directeur in de lichtcommissie het voorstel heeft gedaan deze personen een tegemoetko ming te verleenen. Vorige vergadering is door den raad besloten voortaan geen vergoeding té geven voor overwerkuren teneinde daardoor het overwerk tegei te gaan. Dit betreft echter een ander geval, daar de werklieden er enkele Za terdagmiddagen aan hebben moeten op offeren om het net met zoo weinig mo gelijk stagnatie te kunnen verbeteren. Dhr. M. Dingemans zou de lichtcom missie zelf hierover laten beslissen; de raad stelt immers zijn volle vertrouwen in deze commissie. De heer Snoeren zegt dat de commis sie zelf deze bevoegdheid mist. Aangenomen. Burg. Armbestuur. 8. Reorganisatie Burgerlijk of Algemeen Arm bestuur. (Prae-advies zie vorig nummer). De Voorzitter merkt op dat het een groot bedrag betreft, 5000.—. Het Armbestuur heeft al eenige jaren met tekorten gewerkt, tot nu besloten is in eens schoon schip te maken. De accoun tant stelt nu voortaan geregeld drie maandelijks een onderzoek in. Spr. be twijfelt het of het Armbestuur volgend jaar wel met een subsidie van 10.000 zal toekomen; vermoedelyk zal ook het Armbestuur steeds hoogere uitgaven krygen. Dhr. Beerens meent dat er nog een va cature is in het Burg. Armbestuur; na het overlijden van den heer Wydemans is de heer Jansen als administrateur aangesteld, doch deze is niet tot lid be noemd. De heer C. Dingemans vindt het wen- schelijk dat ook een Berkdijkenaar in T bestuur gekozen wordt, daar er in deze wijk vele armen zitten. Nu het Armbe stuur toch aangevuld moet worden, is hiervoor een mooie gelegenheid. Weth. v. d. Horst vindt het moeilijk om op het oogenblik reeds het Armbe stuur aan te vullen. Hij vindt het beter in Januari het geheele college te herzien en dan met den wensch van den heer Dingemans rekening te houden. B. en W. kunnen dan eerst eens rondzien en met een voorstel komen. Spr. vindt het ook niet zoo het hoort dat de gemeente raad nooit inzage krijgt van de begroo tingen van het Burg. Armbestuur. Beerens: Dat helpt toch niet, het Arm bestuur doet toch wat het wil! Weth. v. d. Horst zou willen voorstel len om op het oogenblik de toe'stand bij t oude te laten en te wachten tot B. en W. een voorstel gemaakt hebben. Dhr. Roestenberg vindt dat de zaak rustig bekeken moet worden al is er haast bij. De Voorzitter zegt dat B. en W. eerst het plan hadden om met een voordracht te komen, zij hebben het echter beter geoordeeld tot Januari te wachten, daar men met deze kwestie voorzichtig moet zijn. Dhr. Beerens vindt het vreemd dat het Armbestuur zijn! bevoegdheid zoo ver te buiten is gegaan. Wanneer er te korten van duizenden guldens ontstaan, dient men hiervan toch tijdig kennis te geven. Spr. zou het van het grootste be lang achten indien er een radicale ver andering in gebracht werd. Weth. v. d. Horst vindt het jammer dat men al niet veel vroeger gewaar schuwd heeft dat er een groot tekort zou ontstaan, men heeft ineens de me- dedeeling gedaan dat er een tekort van 9000.was ontstaan. Men had dit vroeger moeten zeggen, dan hadden B. en W. niet zoo eensklaps voor het feit gestaan. Dhr. Vrinten vindt eveneens dat het beter geweest was indien de raad had kunnen zien aankomen voor welk tekort men zou komen te staan. De heer Beerens meent dat de uitgaven van het Armbestuur feitelijk moesten zijn teruggeloopen, nu de arbeiders zich overal tegen ziekte en ongevallen kun nen verzekeren, doch nu komt men met een tekort Dhr. Snoeren merkt op dat het Arm bestuur dikwijls voor feiten komt staan waar direct motet worden ingegrepen en dus niet langdurig over kan worden beraadslaagd. De Voorzitter merkt op dat er door het Armbestuur veel geld uitgegeven wordt aan zieken- en gasthuizen. Dhr. Vrinten vindt het vreemd dat deze inrichtingen geen verlaagd tarief voor armlastigen instellen. Hierna wordt tot stemming over di Loonopzandsche vacature overgegaan. Dhr. Beerens geeft in overweging den arbeiderscandidaat te kiezen, opdat ook de werkmansstand in het B. A. verte genwoordigd zal zijn. Dhr. Snoeren wordt gekozen met stemmen, dhr. v. d. Wildenberg verkreeg er 6, terwijl 1 stem van onwaarde was Woningbouwvereeniging. 9. Voorstel om den timmerman A. Zwaans in vasten dienst der gemeente te nemen. Dhr. Snoeren vraagt of het voor de Woningbouwvereen. uitgevoerde werk aan de gemeente wordt terugbetaald. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr. Grootzwagers vindt het wel ge wenscht dat de timmerman ook in het metselvak wordt opgeleid, opdat hij al le voorkomende werkzaamheden kan verrichten. Weth. v. d. Horst zegt dat besloten is dat de werkzaamheden door één werk man zullen verricht worden, daar het anders te duur zou uitkomen. Daar ech ter verschillende kelders nog onder wa ter stonden, is tijdelijk een metselaar aangesteld om deze voor den winter in orde te krijgen. Op het oogenblik ver keeren de woningen in een dragelijken toestand, doch reparaties komen natuur lijk altijd voor. Vanaf 1 Januari zal ech ter al het werk door een persoon wor den gedaan, tenzij natuurlijk grootert werkzaamheden moeten worden ver richt, waarvoor meer personeel noodig is. Dhr. Grootzwagers merkt op dat de tijdelijke metselaar slechts 55 cent per uur kreeg uitbetaald, hoewel de meente aan zijn patroon Kleingeld 70 ct uitbetaalde. Weth. v. d. Horst zegt dat dit gedaan is om te voorkomen dat de man zijn be trekking bij Kleingeld zou verliezen doordat hij tijdelijk voor de gemeentt werkte; zoodoende moest de patroon natuurlijk een toeslag ontvangen Grootzwagers: Als al het werk dat ge beurd is, door een werkman gedaan was dan had deze er zeker een jaar werk aan gehad. Tevens had men dan het voordeel dat alles door een vakman was gedaan, waar nu dikwijls een los werk man aan gewerkt heeft. Weth. v. d. Horst: Het werk moest vlug gedaan worden, daarom zijn tijdelyk menschen in dienst genomen om tijdig klaar te komen. Het was absoluut nood zakelijk dat het voegwerk gauw gebeur de. De bouwvereeniging heeft al het mo gelijke gedaan om de huizen, rioleerin gen en straten zoo goed mogelijk in orde te doen brengen. Grootzwagers: Ik vind dat niet altijd productief werk is verricht. Als men vorig jaar met de kelders en het voeg werk was begonnen, had men daar veel vlugger mee opgeschoten en dan was de tijd die het vorig jaar besteed is, veel nuttiger aangewend kunnen worden. Weth. v. d. Horst: Het was noodzake lijk dat eerst de rioleeringen werden in orde gebracht. Voortdurend kwamen de menschen met klachten omtrent het vuile water dat uit de rioleeringen in de huizen liep. Volgens den opzichter moesten hiertoe dt putten worden weg gebroken en volgens dit advies zijn wij te werk gegaan. Ik geef u de verzeke ring dat het groote werk wel degelijk zou achterwege gelaten zijn als de be woners zelf er niet om hadden gevraagd Grootzwagers: Ik meen dat de bewo ners indertijd een adres hebben opge steld om de regenputten te houden Weth. v. d. Horst: Er is geen adres tot den raad gericht, alleen hebben en kele huurders dat gevraagd, maar 't laat zich begrijpen dat niet met ieders be lang kan worden rekening gehouden Spr. zet vervolgens de nadeelen die aan de regenputten waren verbonden, uit een. Daar het water bovengronds stond, werd het zomers gauw vuil en onfrisch, de regenputten gingen meer op vuilnisbakken «jfjkggy^yy^ zijn opzand was het zeer urgent, dat ei ver betering werd gebracht in de rioleerin» Dhr. Roestenberg constateert dat werk gever Kleingeld een flinke vergoedin» heeft gehad voor het afstaan van rij. knecht. „En dan klaagt^ men er nog over dat de sociale lasten zoo zwaar op het bedrijf drukken", zegt spr. Den timmerman wordt tenslotte vaste aanstelling gegeven. Verlichting Dreefscheweg. 10. Verzoek van enkele inwoners van den Dreefschenweg (2e straatje) tot het plaatsen van enkele straatlantaarns. De Voorzitter zegt dat B. en W. «een advies hebbpn uitgebracht, alleen^ora de zaak geheel aan den raad over te la- ten. B. en W. zijn echter van meenins dat als er toe wordt overgegaan, van alle zijden verzoeken om verlichtun zullen komen. De heer C. Dingemans zegt, dat on dat punt 40 huizen staan; hetzelfde ge val had men indertijd in de Moer. Daar zijn toen 3 lantaarns geplaatst, die toch nog in voorraad waren. Spr. voelt er wel iets voor dat op dit punt verlich ting komt. De Voorzitter zegt dat er vele derge lijke punten zijn, waar evenmin verlich ting is. Het is volgens spr. trouwens al een heele verbetering dat de weg daar goed in orde is gebracht. Wordt afwijzend beschikt. 11. Voorstel tot aanwijzing van de takken van dienst, waarvoor overeen- komstig art. 252 der gewijzigde Gemeen tewet, naast de ontvangsten en uitgaven welke een gevolg zyn van de geldelijke verhouding tusschen deze takken en den algemeenen dienst der gemeente, in ds begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven, alleen worden opgenomen dt geraamde voor- of nadeelige saldo's. (Prae-advies zie vorig nummer). Woirdt goedgevonden. Vermakelijkheidsbelasting, 12. Wyziging verordening op de ver makelijkheidsbelasting. (Prae-advies zie vorig nummer-. Dhr. Roestenberg geeft toe dat dt zaak niet veel om 't lijf heeft, doch hij vindt het beter de zaak te laten zooals ze is. Ter secretarie moet men zoo wei nig mogelijk de financieele zaken ht- handelen, en het is beter dat het recht streeks via den gemeenteontvanger loopt Dhr. Beerens vraagt of het niet mo gelijk is den ontvanger ook Zaterdags zitting te laten houden. De Voorzitter zegt dat deze Zaterdags iedere maand zitting moet houden is Loonopzand. Wordt besloten de zaak bij het oude te laten. Subsidie Vakonderwijl, De Voorzitter leest nog enkele nage komen adressen voor van de Vakveree- niging voor avondcursussen te Kaats heuvel en te Loonopzand, die resp. 51 en 450 vragen; de adressen zijn os denzelfden leest geschoeid als verledei jaar. De Voorzitter zou het wel wensche- lijk vinden indien er te Kaatsheuvel wal meer belangstelling voor de cursussen was. De heer Roestenberg zegt dat de be langstelling veel verbeterd is en thans zeer goed is te noemen, er zyn thans 3! leerlingen. Uit Den Haag is mededeeling ontvangen dat een subsidie wordt toe gestaan. De school is echter op anderen leest geschoeid als die te LoonopraiuL hier wordt meer handwerk en in Loon opzand meer machinaal werk beoefend. Dhr. Snoeren zegt dat er in Looi thans 66 leerlingen zijn. De subsidiën worden toegestaan Lichtweek Van de commissie voor 't houden et- ner Lichtweek in 1931 is een adres in gekomen, waarin wordt medegedeeld dat van 26 Nov.3 Dec. weer een week zal worden gehouden. Adressal ten meenen dat in dezen slechten tjl voor den middenstand dubbele activiteit noodig is en verzoeken daarom mede werking van de gemeente door het ver lichten van het gemeentehuis en de krui sen op de torens der kerk en door vei laging van den stroomprijs boven b normale verbruik voor de winkeliers. Dhr. Roestenberg heeft niet den in druk dat de vorige lichtweek voor if winkeliers een groot succes is geweest en vindt dat een dergelijke post beter kan worden opgeschort tot betere tijde» Voor den winkeliersstand vindt spreker de lichtweek van weinig beteekenis, M. Dingemans: Als men tijdens derf rige lichtweek een rondwandeling raai' te, kreeg men den indruk dat het beis was voor de kasteleins dan voor winkeliers, daarom ben ik tegen adres. Dhr. Grootzwagers is hetzelfde toegedaan als dhr. Roestenberg. De i is er niet naar om de menschen gelegen- heid te geven een tweede kermis I' houden. Ook dhr. Snoeren kan zich niet het request vereenigen, daar hij het lang voor den middenstand er niet mee' van inziet. Beerens: Als het werd toegestaan,zou den ze er nog danspartijen bij organist» ren ook. Dhr. C. Dingemans heeft van son»# winkeliers gehoord dat de lichtweek de slechtste week was die ze heel M jaar gehad hadden. Weth. v. d. Horst kan zich niet de heeren vereenigen. In het belang'»' het vakonderwijs is zooeven wel st sidie verleend aan de arbeiders, was in het belang der gemeente. 0» deze aanvraag moet zoo bekeken den. Het adres is zeer sober gest» veel soberder dan verleden jaar en 1# uit blijkt dat wel degelijk met de tij® omstandigheden is rekening gehouder Men vraagt slechts verlichting van rtf huis, torenspitsen der kerk en veria?! van stroomprijs boven hetgeen an®1' verbruikt wordt. Daar men dus w eerst het gewone bedrag betaalt, is® voor de lichtbedrijven geen schade, meer daar de maximum belasting week wellicht wordt uitgeschakeld."® het algemeen is men het er roerend e® eens dat de vorige lichtweek de win1; liers en de plaats wel degelijk ten j*j is gekomen. Het is een groot plaatse» belang, wanneer vele menschen van®: ten naar hier komen. De uitwassen,® de week het vorig jaar gehad heeft, hoeven niet getolereerd te worden. den middenstand tegemoet te komen, spr. daarom de gevraagde medewen11' willen verleenen op deze voorwan'® dat de kasteleins schriftelijk verb»'® geen vermakelijkheden of i. d. op 'olf te zullen zetten. Spr. geeft graag stem aan hetgeen de middenstand vraV om te trachten tegen St. Nicolaas d omzet iets hooger op te voeren. De keiiers schynen toch zelf wel het van een dergelijke actie in te zin") ders u voor u Dhr. de ge" «een ge om de voeren- de win succes ben- W van de: gaven i niet me week. Dhr. lijking, met de subsidi' nis of vinden Spr. ki keuren er verl naai ff werd v met ve Weth winkeli gemoetl verhoog Ook ar doen ii Ie trekt stil zitt Grool van bui den, m: Weth die kor is en 't ning hc Beere lichtwe buiten als de ven ko< Ook op het vc verschi louw ze velen n vermak- werken hand, n Dhr. lichtwe- Weth In aam veel gr het vee Beere aan vas den uit ook \va Weth ral voo: Dhr. iet voc laan h- Dhr. ganiseei dertij d sidie ve daarom aiet op Beere danks h vermakt schrifte (l'eth nueerer schuive Persoor schelen denstan kant b( die ond tóen, c achting den pri. Groot gelegen café's 1 wordt dingen Dhr. bandtee teekenii houders Dhr. voor he De V hoofd e kan ve: societei Het Bing g daaraar kn, aa iegen s Beerens fn Snoi De he weging 'w, na toch ge Dhr. da wel 'ing aa: sie ges] ondersc en onge De V gorden zichzelf echter gelooft naar hc Dhr. gemeen neer de den mi 'egenov voor ,i, dat de daar ze gwgani Weth tin dei 'en dat sehaffit 4anvan Poeper Daarin toen d< gaan w "leenin gen. sp vast he v«sch£ tracht meente "iserde Dhr. zich in ®an ee goedke Het nonien,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2