Dienstbode. JOS. VAN DE VEN Bierlaagh-V. d. Heijden Biedt zich aan.' ..V* cCVrt ifi- BSÉB^uj Th, Löwenthal GOEDKOOP KWALITEIT. w - F RECHTZAKEN. 1ste klas werk. - Billijke prijzen. a a HUISMOEDERS!!! komstenbelasting en de Forensenbe lasting zijn werkzaamheden voortaan voor het grootste deel betrekking heb ben op het algemeen bestuur, hebben wij er geen bezwaar tegen het salaris voortaan uit te trekken op Hoofdstuk II, te beginnen met 1933, omdat dan de werkzaamheden voorgoed geëin digd zullen zijn. Hoofdstuk III, volgnr. 70. De vrije woning der politie-beambten vormt een deel van het salaris. Bij de vast stelling van een salarisregeling vooi deze groep is hiermede uiteraard re kening gehouden. Het moet van groot belang geacht worden, voor dit per soneel een ambtswoning te kunnen aanwijzen, zulks met het oog op hun ne stationneering in de verschillende deelen er gemeente. Voor de toeken ning van een vergoeding ad 100.— aan ongehuwde agenten geldt even eens het eerste deel van ons betoog Deze vergoeding blijft belangrijk be neden de huurwaarde van de vrije woningen van de gehuwde agenten, daar deze gemiddeld 175 bedraagt De ongehuwde agent wordt zoodoen de niep geheel gelijk gesteld met den gehuwde. Hoofdstuk VII, volgnr. 150. Hier omtrent zijn wij het met de Commis sie eens. Aan de btreffende huurders is dan ook bij de huuropzegging me degedeeld, dat de huur na 1 Juli 1932, indien de omstandigheden Zulks toe laten, desgewenscht door ons van maand tot maand kan worden ver lengd. Het ligt echter in de bedoe ling om, zoodra het gemeentehuis is gereed gekomen, de woningen te doen ontruimen. B. en W. Aanvullings-agenda voor de raadsvergadering van 30 Oct, 13. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. 14. Voorstel tot aankoop van den Zo- merdijkweg. Naar aanleiding van de vraag van dhr. Roxs in de vorige vergadering, hebben B. en W. met den eigenaar van den Zomerdijk, den heer J. van Uitho ven te Drimmelen, onderhandeld. Deze is bereid gevonden het eigendomsrecht op den weg voor 100.aan de ge meente af te staan. B. en W. stellen daarom voor de weg aan te koopen. 15. Voorstel van het raadslid C. N, van Haren tot wijziging van het regle ment van orde voor de vergaderingen van den raad. Belastingverhooging. Na het gereedkomen der ontwerp- begrooting voor 1932 is de economi sche toestand door de onzekere voor uitzichten zoodanig gewijzigd, dat wij de zekerheid hebben verkregen, dat het op die begrooting uitgetrokken bedrag voor een steunregeling of werk verschaffing onvoldoende zal zijn. Teneinde in staat te zijn, het op die begrooting voor dat doel uitge trokken bedrag alsnog met f 10.000 te kunnen veihoogen, stellen wij U nader voor, het aantal opcenten, te heffen op de gemeentefondsbelasting 1932.'33 te verhoogen met 20 en aldus van 45 te brengen op 65. Wanneer we aan- nemen, dat de gemeentefondsbelasting in hoofdsom f77 000 zal opbrengen, zooals in de toelichting op de be grooting ook is aangenomen, is de opbrengst van 20 opcenten op f 15.400 te stellen. Van deze opbrengst komt echter slechts 2/3 of rond f 10.200 ten goede aan het dienstjaar 1932, terwijl de rest of f 5.200 komt ten bate van het daarop volgende begrootingsjaar 1933. Door deze verhooging van het aantal opcenten komt dan in totaal voor ondersteuning van werkloozen beschikbaar een bedrag van rond f31.000. Wij stellen U voor, dienovereen komstig te besluiten. Van deze gelegenheid maken wij tevens gebruik, om twee onnauwkeu righeden, die in de ontwerp-begrooting voorkomen, te herstellen. Op de eerste plaats is bij post 150 van hoofdstuk VII abusievelijk niet geraamd de huur van het gymnastiek lokaal, in gebruik bij de RK. Hoogere Handelsschool sd f 1000 (raadsbesluit van 27 Maart 1931, goedgekeurd door de Gedeputeerde Sfaten bij besluit van 13 Mei 1931G nr. 48). Verder is onder b van post 324 van hoofdstuk XII uitgetrokken f802,05, dit moet zijn f802,50 en het totaal in de laatste kolom f 4627,50. De hierdoor verkregen meerdere ontvangst ftellen wij U voor te voe gen bij volgnummer 387, hoofdstuk XVI, waardoor voor onvoorziene uit gaven beschikbaar komt f8227,61 plus f 100.45 is f9228 06 Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Uit bovenstaande blijkt wel zeer hoe ernstig B. en W. de toekomst voor onze gemeente inzien en terecht. In de ontwerp begrooting werd voor gesteld de opcenten te brengen van 38 op 40 en nu weer op 65. Wij zouden met het oog daarop, met een inzender onlangs in ons blad, durven vragen Is het onder deze omstandigheden verantwoord, thans een uitgave van f 38.000 te doen als de geheele vernieuwing der Besoijen schestraat vraagt We weten dat het noodig is. maar 't is o i. toch niet zoo, dat hiermee nog niet een jaar gewacht kan worden. MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 26 October. Ter veemarkt waren hecen aangevoerd: 180 paarden, 4 veulens, 1709 magere runderen, 865 vette runderen, 188 vette kalveren. 585 nuchtere kalveren, 771 graskalveren, 552 schapen of lammeren, 128 biggen, 20 bokken of geiten, 2 overloopers. Prijzen per kilo: koeien 20—25 cent., 321-35 ct„ 374-40 ct., ossen 25 c., 32— 34 ct., 37—40 ct., stieren 24 ct., 3032 ct., 34—36 ct., kalveren 374—424 ct., 50-55 ct., 624-65 ct. Prijzen per stuk van mager veemelk koeien f195—300, kalkoeien f 190-295, stieren f 120—460, pinken f 140—190, gras kalveren f 40—85, vaarzen f 160—200, paar den f 200—310, slachtpaarden f 100—220, hitten f75—150, veulens f 50—90, fok nuch tere kalveren f 10—15, slacht nuchtere kal veren f 8—12 biggen f 8—13, biggen per week f 1.40—1.80. LAATSTE BERICHTEN. Nationale overwinning in Engeland. LONDEN, 27 Oct. De dag der ver kiezingen is voorbij. Hoewel alle uit slagen nog geenszins bekend zijn, staat thans reeds vast, dat de nationale partijen een flinke overwinning hebben behaald. De Federatie van Schoenfabrikanten vraagt een Schoenenwet/e. Door de Federatie van Nederland- sche SctioeniaDiikanitn is aan den minister van AiDcid, Handel en Nijver- neid een uitvoerig en mei cijlcts toe gtiichi actus gcuctii, waarin verzocht nrordi om Oeacneiming der schoen industrie in den vorm van 'ri Schoenen- wetje. De circulaire sluit als volgt: Met kiem veilangi onze Federatie van de Kcgeering uai zonder verder verwijl de invoer van buiienlandach achocisel binnen redelijke grenzen wordt teruggebiachi, zoodai aart de Ncderlanuscne scnoenindustrie hei (OotiDcaraart wordr mogelijk gemaakt. De ervaring, eenige jaicn geleden met de z&n. bchoencnwet opgedaan, neelf uitgewezen, dat langs aen weg «an een goed georganiseerde invoei- oclemmeiiiig noimaie toestanden voor de schoenindustrie ln Nederland ie Vcrkiijgen zijn. De huidige toesiana van o..s bedrijf mollveen ten volle, dat thans een zciide maatregel worai genomen. Het adres in extenso komt in ons volgend numm«r. Weikom l J. K. v. A., een boer uit Dussen, stond terecht wegens mishandeling Zijn vee liep in het land van een boer van de Hank en toen deze. verdachte kwam opzoeken in de schuur om zich over die brutale koeien te beklagen, werd hij ontvangen met een zuur gezicht en een fiksche mep in zijn nek, die van den slag aan 't zwellen geraakte Niks van aan, hield van A. vol, maar hij moest 't loodje leggen De eisch luidde f 15bonte; uit spraak conform, subs 15 dagen hech tenis. Voor den Politierechter had zich te verantwoorden H. v, B., 42 jaar, voerman ie Hedikhuizen, verdacht van mishandeling. En niet zoo mts Hij nad Karei van Bommei met den steel van een zeis zoodanig bewerkt dat Karei het noodig vond er aangifte van te doen. De aanval ontstond om een kwestie over het beheer van land dat verdachte in huur had en dat hij had afgepaald om het vee in de weide te kunnen houden. Van Bommel wilde er langs trekken en omdat hem dat niet gelukte begon hij het werk van den anderen af te oreken, waarop het recht van den sterkste werd toegepast met den houten steel. Verdachte ontkende. De eisch wegens mishandeling luidde tegen hem 115 boete subs. 15 dagen hechtenis. Uitspraak voigt nader. BINNENLAND. Nederland is het welsprekendst! Zaterdag heeft in Washington (V.S de jaarlijksche wedstrijd in welspre- kendheid plaats gehad, waaraan door jongelui van negentien landen werd deelgenomen. De eerste prijs viel ten deel aan den Nederlandschen scholier Harry van Hooi, oud 17 jaar en leerling van het R.K. Lyceum te Haarlem. Tegen invoer van brood. Van betrouwbare zijde verneemt het Corr. Bureau aat naar aanleiding van den toenemenden broodtnvoer besprekingen hebben plaats gehad. Ten einde dezen broodinvoer binnen nor male perken te houden zal een wette lijke voorziening noodig zijn. Er zijn reeds stappen in deze richting gedaan en aangenomen mag worden dat op de een of andere wijze binnen afzien, baren rijd de mogelijkheid zal bestaan dezen crisisinvoer het hoofd te bieden. De Tribune wordt grappig. De .Tribune" eindigt eene beschrij ving van het vertrek van de Neder- landsche arbeidersdelegatie naar Rus land als volgt: .Een groote politiemacht was aan wezig, om wanorde te veroorzaken. Hetgeen dit keer niet gelukte". Het roode orgaan geeft dus blijk zijn haat ook in den vorm van gezonden humor te kunnen uiten, we hooenr het zoo liever als op de ongenietbare toon waarop de redactie zich in den regel meent te moeten uitspreken. Steenkolenmijnenproductie in Limburg De productie over September 1.1. der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg 1.121.485.614 ton. Op de gezamenlijke steenkolenmij nen waren op 1 October 1.1. 26.940 ondergrondsche, 11.285 bovengrond- sche, totaal 38 225 arbeiders werkzaam. Gedurende de maand September 1.1. bedroeg het aantal werkdagen 26 dagen, met uitzondering bij de Domaniaie Mijn, waar 25 dagen en de mijn Laura, der mijnen Laura en Vereeniging, waar 24 dagen werd gewerkt. Eieren naar Engeland. De vorige week zijn 2 646.000 eieren naar Engeland uitgevoerd, tegen in dezelfde week van het vorige jaar 7.826.000 eieren. Inwisseling van guldens. We hebben destijds gemeld, dat het nog tot en met 31 December van dit jaar mogelijk zal zijn buiten omloop gestelde guldens dus meteen jaartal van vóór 1920 in te wisselen aan alle postkantoren, bij. en hulppostkan toren en poststations. Thans wordt dit bericht bevestigd door een mededeeling van den mi nister van Financiën in de Stct, van gisteren. De heer Hirschman treedt af. Naar wij vernemen heeft de heer C. A. W. Hirschman aan het bestuur van den K. N. V. B. bericht, dat hij ontslag neemt als bestuurslid van dien bond. Veer te Sleeuwijk. In verband met de openstelling van de brug bij het Keizersveer is besloten, dat 29 Oct. a.s., de ha fuur. dienst van het veer GorinchemSleeuwijk v.v. uitgebreid wordt tot en met de afvaarten van Gorinchem om 22. l5u. en van Sleeuwijk om 22.30 u. Hierdoor worden de volgende afvaarten inge voegd van Gorinchem: 19 45, 20.45 en 21.45., van Sleeuwijk: 20.—,21. en 22. Dienstregelingen zijn van 26 Oct. a.s. af gratis ter gemeentesecretarie van Gorinchem, afd. Financiën, enz,, ver krijgbaar. De Rijn.Scheldeverblnding. Naar het Dgbl. v. N. Br. meldt, heeft drs. Ant. van der Poel te Gin- neken, leeraar aan het Onze Lieve Vrouwe Lyceum te Breda en lid der Provinciale Staten van Noordbrabant, aan de Staten verlof gevraagd, eenige vragen te mogen stellen betreffende de door Ged. Staten aan te nemen houding bij het overleg dat, ingevolge loezegging van minister Beelaerts van Blokland in de zitting van de Eerste Kamer van 14 October, met den mi nister van buitenlandsche zaken zal worden gevoerd inzake de nieuwe Rijn-Scheldeverbinding. GEMENGD NIEUWS. De schooljeugd bij Sarrasani. „Het mooiste kijkspel van twee werelddeelen". zooals zich het Circus Sarrasani na zijn Zuid-Amerikaansche tournée met recht noemen kan, kondigt zijn komst naar Tilburg aan. Dit wil natuurlijk geheel wat anders zeggen als dat de mare gaat, dit of dat Circus komt zijn luchtige tenten in de siad Tilburg opslaan. De reeds sedert jaren in de analen der circusgeschiedenis opgenomen onderneming komt met exiratreinen meteen automobielbrigade bestaande uit 2Ü0 autotreinen, met allerlei technische gereedschappen en met toovenarijen uit vreemde landen, vreemde gebieden, omringd van het bedwelmende aroma van den indischen Dschungel, van de gras- en bloemrijke steppen van Azië, van de Amerikaan- sche Savannen en Pampas, met de prikkelende reuk der oneindelijke oce anen. Tusschen zijne eindelooze ten- tenrijen wandelen broederlijk en vreed- zaam de Indianen, Japaneezer, Chi- neezen.Singaleezen, Arabieren, Berbers, Tscherkessen, Mexikanen, Mestizen, Mulatten, Creolen, Argentijnen, Bra- silianen en het blanke volk der aarde, te zamen. In zijne stal-en menagerie tenten staan box aan box, waterbassin aan waterbassin, kooiwagen aan kooi- wagen met de zeldzaamste en schoonste exemplaren der Fauna aller vastelanden en zeeën, waaronder 22 olifanten, kudden van leeuwen, tijgers en ijsbe ren, karavanen van kamelen, drome darissen, zeebra s, zeeleeuwen en ook Bison, Gnu, Yak en Nijlpaard ontbre ken niet. Deze sprookjesachtige bonte wereld, dit fantastische droomland te voorschijn getooverd door de giens- looze wilskracht van iemand, die reeds als kind op de schoolbank daarvan droomde, eens de grootste en beroemd ste circusbezitter te zijn, die de laaiende en dankbare opgetogenheid, der voor alles wat mooi. moedig en avontuurlijk is, bijzonder toegankelijke jeugd van al de naties, tegemoet klinkt, zal ook de schoolkinder9 van de stad- en plattelandsscholen in de gelegenheid stellen tegen zeer billijke prijzen vanaf goede zitplaatsen de voorstellingen te kunnen gadeslaan. Binnenkort krijgen alle scholen van hier en de geheele omgeving een desbetreffende uitnoodi- ging van het Circus Sarrasani. Met hetzelfde jubileumsprogram, dat naar aanleiding van het dertigjarig bestaan van het Circus gedurende de lange wintermaanden onder opoffering van groote kosten samen werd gesteld en waarmee dit jaar ook Berlijn onder groot enthusiasme van de zijde van het publiek en die der pers werd bezocht, zal ook hier gespeeld worden. We maken nu reeds onze geachte lezers op deze eenige gelegenheid opmerkzaam, waarbij onze jeugd tegen billijke prijzen de rijke ethnografische, zoologische en kunstzinnige schatten van het Circus Sarrasani kan genieten. Door zigeuners vermoord. Onlangs werd in een bosch op den Rooden Berg bij Werningerode het lijk van een Berlijnsch student gevonden. Deze moord is thans op gehelderd. Een gendarme trof n.l. in een dorp een jongen zigeuner aan, die met een goud horloge speelde. Op de vraag, hoe hij daaraan kwam, verklaarde de jongen, dat zijn vader het horloge aan een vreemden man had ontno men. De gendarme nam daarop het horloge mede en overhandigde dit aan de politie, die vaststelde, dat op het deksel 't monogram van den ver- misten student gegraveerd was. Zoo kwam de politie op het spoor en arresteerde twee zigeuners, die onder den last van het bewijsmate riaal ook een bekentenis aflegden. De student had bij een bank te Duder- stedt een bedrag van 80 Mk. opge nomen. Onderweg had hij de zigeu ners naar den weg gevraagd. Dezen gaven hem geen antwoord, doch ver langden onder bedreiging, dat de student al het geld, dat hij bij zich had, aan hen zou geven. Toen de student dat niet deed, hebben zij hem met een bijl en een ijzeren staaf neergeveld, waarna ze den be- wustelooze naar het bosch hebben gesleept, waar zij hem met een hand- doek hebben opgehangen. Echtelijk drama te Leidschendam. Te Leidschendam heeft zich een drama afgespeeld. Terwijl J, B. op de eerste étage lag te slapen, is de vrouw, na een pan water aan de kook ge bracht te hebben, daarmee naar de eerste étage gagaan en heeft het ko kende water uitgestort op haar slapen- den echtgenoot. Zij is daarbij vermoedelijk geholpen door een commensaal Toen de man, die in de rug werd geraakt, zich oprichtte kreeg hij het restant over het hoofd. Kermend van pijn kwam hij naar beneden en vloog ongekleed de straat op. De ter hulp geroepen dr Reyerse. achtte directe overbrenging, naar St Antonius Hove te Voorburg noodza kelijk. De commensaal was inmiddels blootshoofds in den hem toebehooren den vrachtauto gevlucht, terwijl de vrouw zich direct daarop bij de po litie is gaan melden. Tijdens het voor- loopig verhoor wilde zij de redenen van de daad niet noemen; algemeen wordt echter aangenomen dat de vrouw een verhouding heeft gehad met den kostganger, waarvan zij de gevolgen vreesde en dat zij daarom getracht heeft haar echtgenoot uit den weg te ruimen. Kortgeleden had de vrouw een aanslag op haar schoonzoon gepleegd met een zak peper. Tragisch ongeluk. Een man, die in de Tulpstraat te R' dam woont, was gisteravond bezig zijn revolver, waarvan hij de con structie blijkbaar niet goed kende, schoon te maken. Hij wist niet A1 het wapen geladen was. Plotsèlil ging een schot af en de kogel trof zijn moeder, die juist bij hem 0p be zoek was en aan tafel zat, in den hals Zeer zwaar gewond werd de 72.jJr;' ge vrouw opgenomen en naar het Maria-paviljoen vervoerd. Haar toe stand is hopeloos. De kogel heeft het lichaam Weet verlaten en is later in de kamer te. ruggevonden. Zijn vrouw op de markt neergeschotm, Hedenmiddag even na 12 uur heelt de grondbezitter Eggert uit Topen bij Tapiau(in Oost Pruisen) zijn vrouw op het marktplein neergeschoten. Es gert leefde reeds ongeveer 8 dagen gescheiden van zijn vrouw. Toen hi per wagen in de stad kwam ontmoet, te hij daar zijn vrouw op de markt Hij stopte onmiddelijk en achtervolg, de de vluchtende vrouw, zette haar zijn geweer in den rug. en schoot. De vrouw was op slag dood. Eggert door de politie gearresteerd. ADVERTENTlëN. EEN NETTE DUITSCHE Voor dag en nacht. Brieven onder No. der advert. Bureau van dit blad. 47240 O „Zelf kun je er natuurlijk wel tegen je voelt je wel wat slapper, je bent gauw ver» kouden Maar de kin» deren, met' hun geringer weerstandsvermogen, die kun nen zoo slecht buiten de zon," Neemt een Philips „UltrasoF in huis. Dan is er volop zon voor het heele gezin. Dan is er altijd een zomerzonnetje in huis: 365 dagen in het jaar! Loopt U eens bij ons binnen om de Philipl „llltrasol" te bekijken. Wij genieten er dagelijks via' Beleefd aanbevelend, Muziek- en Radiohandel, Grootestraat 323 Waalwjjk, wordt niet alleen beheerscht door lagen prijs doch ook door Laat daarom Uw kleeding maken bij Stationsstraat 14 - Waalwijk. schitterende staien-collectle's zonder verplichting ter Inzage. c a a co H a <u -X o O Oh cn a ra ra WAALWIJK aan de Markt 261, Ijzerwaren, Gereedschappen, Huishoudelijke artikelen. Ploetert toch niet langer op waschdag totdat ge er bij neer valt. Een onverbeterlijke Electrlsche Waschmachlne koopt U thans voor ffl. 75.00 Deze machine heeft een gewicht van 130 pond, dus geen revolutiewerk. De extra zware machine Speed kost II. 110. Voor beide machines onbeperkte garantie. Wringmachines met 5 jaar garantie voor slechts 11. 12.— Verder alle soorten Verwartningskache's en Fonrnnizen. De allernieuwste en mooiste HAARDKACHEL in rood, groen en zwart emaille. Koopt steeds quallteltsartikelen, U bent er het beste mee. QJ Ui V "3 <0 4> J3 U

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 8