Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KAREL DE MOL. «M. Mol Voor. Gaat Mni en koopt bij MOL. FEUILLETON Winkelnieuws. DOOR. EÏ»&RIN6, ^PTEJ2 met, dat 'otselijj °êel trof 1 op be. et> hals. 72-jari, ïaar hei laar toe, ra weer amer te. tschoien, 'ur heeft 1 lopen n vrouw ten, Eg, VL'MMER 87. ZATERDAG 31 OCTOBER 1931. 54e .1 AARGANG. foen hj ontmoet, e markt, itervok :tte loot. De -ggert Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. EERSTE BLAD Wie bl| MOL koopt Koopt het nieuwste En zeer voordeellg Onder garantie van kwaliteit. MOL blijft goedkooper. digen keer ten gunste. Ook nu weer staan we voor het feest der gemeen schap der heiligen, dat ons er aan herinnert dat wij het strijdende deel zijn van het groote geheel. Dat velen dit vergeten zijn, maakt den strijd HET FEEST DER GEMEENSCHAP. Het vorig jaar werden we vlak voor het Allerheiligenfeest opgeschrikt door een ramp, die een geheele streek in diepen rouw zette en die een oogen- blik van neerslachtigheid, van nietig heidsbesef bracht over de menschel; die het oude Europa bewonen: het was de ramp in de mijngangen van Alsdorf, waar zooVelen in den gang van het dagelijksche leven hun einde hebben gevonden. Dit maakte het feest van Allerheiligen, waarop wij herdenken de gemeenschap van onze i voor hen nog des te zwaarder en daar- strijdende kerk met die welke reeds kan een diepe overdenking van haar loon geniet, tot een bijzondere de beteekenis van den feestdag die gebeurtenis. In de harten van velen, wij morgen vieren, verlichting bren- die moesten achterblijven en die hun gen, niet alleen in den strijd der gees ten naar de eeuwigheid, maar daar naast ook in het zwoegen om een tij delijk bestaan. Dat deze innerlijke beteekenis, die het feest van Allerheiligen, evenals Vlug, sneller lijkt het dan an- alle kerkelijke feesten in zich draagt, dere jaren, nu men zoo weinig aan 't onze zwaar getroffen menschheid het wtgaan van den tijd heeft kunnen besef moge geven dat ons leven hier Anken, nu millioenen iederen dag toch moet zÜn een strijd, die ons sinds maar weer opnieuw blij waren een Adam is opgelegd, stuk brood te vinden om hun honger Met Allerheiligen is de droevige Al- van vandaag te stillen, zonder er maar Terzielendag nauw verbonden. Zij aan te durven denken wat hen mor- vormen samen de herdenking van de gen tot onderhoud zal kunnen dienen, gemeenschap, waarvan immers ook Zoo zijn we weer aan het Heiligen- de zielen in het Vagevuur deel uit- feest gekomen. Nu op het oogen- .maken. Is aan den feestdag der hei- blik tenminste, want wie weet wat ,ügen een vreugdevolle tint eigen, om- morgen ons brengen zal zien we dat wij hierin de glorierijke bekroning wel geen plotseling aangrijpend feit, zien van strijd en lijden, op den twee maar wel zien we overal over de we- den gedenkdag bidden wij voor de reld armoede, gebrek en lijden. Dat zielen die den wereldschen strijd al alles verhevigd, verdubbeld of erger gestreden hebben, maar door hun misschien nog dan een kort jaar gele- 'Smart en lijden nog tot het eeuwige Jen, toen wij nog hoopten op een spoe- loon gelouterd moeten worden. vader, man of zoon zagen heengaan, moet dit gemeenschapsbesef wel de schrijnende wonde een oogenblik ver zacht hebben. Nu is er weer een jaar voorbijge- BUITENLAND. ENGELANDS' VERKIEZINGS STRIJD. Fantastische winst der Con servatieven, ten koste van Labour. De cijfers der Engelsche verkiezin gen worden nu bekend. De nationale regeering heeft een volslagen meer derheid behaald. Het leeuwenaandeel in de zetels van het Lagerhuis vei wierven de conservatieven, die van 263 tot 472 vooruitgingen. Deze winst ging vrijwel geheel ten koste der La- bour-oppositiepartij, die van 265 tot 50 zetels terugliep. De nationaal-libe- ralen behaalden een winst van 11 ze tels en komen daardoor op 64. Men dient echter bij het vergelijken dezer cijfers te bedenken dat hier het Britsche verkiezingsstelsel een rol speelt en dat de Labouraanhang in het land zoover is geslonken als hev aantal Lagerhuis-zetels. Men schat dat ongeveer 6.700.000 kiezers op de Labours gestemd hebben tegen 8.300.000 in 1929. De Labourpartij blijft dus het groote deel van haar aanhang behouden, als parlementaire oppositie is de partij echter uitge schakeld. Mac Donald, de leider van het nationale kabinet, werd in zijn kiesdistrict Seaham gekozen met een meerderheid van 5000 stemmen. Mac Donald, Snowden en Baldwin hebben verklaringen afgelegd omtrent den verkiezingsuitslag, waarin zij al len er op wezen dat deze overwinning geen partij-overwinning is, doch een verklaring van het volk ten gunste der nationale samenwerking, om dt welvaart in het land te herstellen. Henderson, de verslagen Lahour- leider, noemt de nieuwe constellatie uit nationaal oogpunt een gevaar. Protectie. Nu de conservatieven zulk een over- groote meerderheid verkregen heb ben, ligt het voor de hand dat binnen afzienbaren tijd tot het nemen van beschermende maatregelen ten koste der binnenlandsche industris zal wor den overgegaan. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen en kele weken de invoering van een noodtarief het ontwerp hiervan ligt reeds klaar te wachten zijn. Het buitenland, niet het minst ons land, heeft hiermede dus weer som bere vooruitzichten. Vooral de tex- tiel-induslrie heeft weer een zwaren slag te wachten. Dat dit noodtarief later nog zal wor den uitgebreid, is nauwelijks te be twijfelen, nu de conservatieven, die immers voorstanders zijn van een 100 procent-tarief, hun wil kunnen dooi voeren. Het is echter waarschijnlijk MOL schermt niet met prijzen, doch MOL schermt met kwal|telten- Voordeelige prijzen! gezellig winkelen; prettige vakkundige bediening Koppen Is bij ons een genoegen. lederen middag en avond; RaHIQ CONCERT van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 21. Had de tijd het met de Spin en zijn Je'de kameraden goed gemaakt, met ®n voormaligen klerk was het niet geval. Men zou in de ongelukkige, «vende verschijning, die daar nu s|°nd in de zitkamer van „de Beuken" wet den jeugdigen snoever, die 3 jaar gleden zijn geld verdiend had door "P Blue Ribbon te wedden, herkend ebben. Het kortgeknipte haar, de aard van twee of drie dagen, de Miile vlekken rond de oogen en den ®°nd, gaven Corkett's gezicht een si- wstere uitdrukking en een slecht-zit- end, slordig pak, hier en daar losge ld, maakte zijn schrale gestalte wekkend; had meer weg van vogelverschrikker dan van een ensch. Woede en wanhoop klonken n zt)n stem, toen hij zich tot Coombe wendde. p "*0Uw vriend, schreeuwde hij bij- Iekker hok waar jij je vrien- "en brengt. (ler~t^n ^ste jon8en' wierp de an- ^en' wat honden wij daar nou ltUllr 0en' had ieder van ons men overkomen. - Dat maak je mij niet wijs, Sin- I terklaas, antwoordde Corkett woe- dend. Jullie bleven ver genoeg uit de buurt, jullie drieen en mij liet je er in loopen. En die spin daar.Nou, meneer Spin, kan jij je mond niet open doen tegen 'n ouden kameraad? Skinner was in zijn fauteuil met zijn rug naar 't groepje toe gaan zitten en rookte zijn sigaret, onderwijl i in het vuur kijkend. Hij draaide zijn hoofd niet om, i maar toen Corkett op hem toekwam j zei hij: Zoo, ben je weer los? Ja, riep Corkett uit, ik heb net de twaalf maanden uitgezeten, die jij had dienen op te knappen. Mooi, poch er maar niet op, ant woordde Skinner scherp, want mis schien krijg je er dan weer twaalf- maanden bij. O, neen, dat zal niet gebeuren. Ik word weer eerlijk. Mooi, zei Skinner opnieuw, en nu verwaardigde hij hem met 'n blik door zijn oogglas. Dat is immers de laatste toevlucht voor menschen, die als boef mislukken. En jij bent een verduiveld slechte Corkett. Ik weet niet wat je er aan den anderen kant van terecht zult brengen, maar mijn persoonlijke meening is, dat je voor geen van beide zijden een aanwinst bent. Ik ben niet van plan om voor jouw nog langer de kastanjes uit het vuur te sleepen. Jij zit hier maar royaal omgeven door alle mogelijke luxe. Het resultaat van jarenlangen achtenswaardigen arbeid, interrum peerde Skinner. j Terwijl ik niet eens aan de cen ten voor 'n glas bier kan komen. Maar ik ga mijn leven veranderen, dat ver tel ik je. En denk eraan, Spin, ik kom terug, en dan zal ik 't voor jullie nog aardig heet maken. Een gemeene glans kwam er in Skinners oogen en Coombe kwam na derbij en trachtte den jongeman te kalmeeren. Kom, kom, je weet wie de Spin is. Je moet hem op de juiste manier weten aan te pakken. Nou hebben we juist een gewoonweg verrukkelijk plannetje, nietwaar Spin, en jij doet met ons mee. 1 Neen, ik denk er niet aan, riep Skinner uit. I De oude man kwam naar hem toe en praatte even vertrouwelijk met hem. Mijn beste jongen fluisterde hij, we moeten hem den mond snoeren, anders gaat hij klappen over die Hat- ton-Garden affaire. I De Spin knarste met de tanden en met moeite richtte hij zich op tot den gewezen klerk. Corket zei hij scherp maar op een minder smalenden toon dan tevo ren, kijk 'ns hier. Ik houd er niet van afgeblaft te worden maar als je je behoorlijk gedraagt, ben ik niet onge neigd, wat voor je te doen. Coombe grinnikte geluidloos, en legde als liefkoozend zijn hand op Cor kett's rug. De gelaatsuitdrukking van den jongen man veranderde en er kwam weer 'n trek in, die herinnerd* aan den ouden Corkett. In orde, ik ben je man, zei hij. Laten we dan om te beginnen eens 'n stukje eten. Ik heb honger als een paard. Hoe laat dineer je, Spin. Skinner drukte op den knop van 'n electrische bel. Om zeven uur, antwoordde hij, maar je hoeft niet op me te wachten. Uitstekend. Dan zal ik nu eerst wat gaan gebruiken en dan dineer ik straks met je. Wij zijn gewend ons voor het diner te kleeden, merkte de andei koeltjes op. Mijn vrouw staat daarop. Vreeselijk jammer, Spin, ouwe jongen, maar ik heb mijn beste spul len bij oome Jan achtergelaten Voor dit keer moet je dan maar genoegen nemen met wandeltoilet! Skinner keek het kamermeisje, dai binnen gekomen was aan en zei. Zet beneden wat eten klaar voor dezen .heer. En wat wijn, riep Corkett. Wat Bordeaux voor meneer. Loop naar de hel met je Bor deaux, schreeuwde Corkett, laten we champagne nemen. Wat champagne voor meneer, verbe- ierde Skinner, met een boosaardigen blik op Corkett, die achter 't kamer meisje aan de kamer verliet. Cripps had zich tot nu toe niet in 't gesprek gemengd. Zijn kin was op zijn vuile roode das gezakt, zijn oogen waren dichtgevallen en zijn pijp stoomde niet meer. Maar toen Corkett verdween, zat hij plotseling overeind. Ik geloof dat ik maar met hen meega, bromde hij opstaande. Ik heb al gegeten, maar ik heb een heei bijzonder soort maag, die past zich zeldzaam gemakkelijk aan. - Goed, zei Skinner, en 't was mis schien beter, dat jij ook ging Coombe, om dien jongen bruut in de gaten te houden. Als hij een slok wijn op heeft, stijgt hem dat misschien naar de plaats, waar zijn hersens dienden te zitten en dan kon hij zijn mond wel eens wat te ver opendoen. Om den mond van den ouden man verscheen weer een geluidlooze grijns. In orde, stemde hij toe. En hij volgde Cripps' onvaste schreden naar beneden. HOOFDSTUK XV. terwijl zijn gasten de kamer ver lieten, bleef Kapitein Skinner op hei haardkleedje staan, den rug naar het vuur en de oogen op den vloer ge richt. Op zijn voorhoofd waren diepe rimpels en een boosaardige uitdruk king verwrong zijn heele gezicht. De tegenstelling tusschen zijn warme om gering en de winterwereld buiten schonk hem geen schijn van troosi. Integendeel, het had er veel van of het laatste uur de buitenwereld ruw op hem .was komen losstormen. Eerst was Olive hem zoo waanzin nig komen herinneren aan dat onge- I lukje in Hatton Garden, jaren terug en toen was die vervloekte Corkett I weer teruggekomen met zijn dreige- I menten om een eerlijk mensch te worden en hem in den steek te laten. Hij zou hebben kunnen lachen om dien schurk, zoo handig als hij ove- i igens zijn plannen had helpen uit voeren, als er dat ellendige ongelukje maar niet tusschen zat de blunder in zijn heele loopbaan. Zou hij dan nooit over die kwestie van Hatton Garden heenkomen? Hij wou dat allen die er iets van wisten, dood waren Olive niet, maar zijn bende; die zalvende oude, schijnhei lige Coombe, die'smerige vuile Cripps, die stomme aap zonder hersens, die ze spottenderwijs den hertog van New- ork noemden. Zoo lang zij nog op aarde rondwandelden, bestond er wei nig kans op verwezenlijking van zijn droomen om de „Spin" vaarwel te zeggen, die een deel van zijn bestaan was geworden en zich ergens veilig te vestigen als een gezien landheer. (Wordt vervolgd). De Echo v Mwijfesclie en Langstraatsclie Conrant^ O steil eisciien aan «niaiimiï De Zilverkoning

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1