I federatie vaa MotnliiMn vraagt een Jcloeseiwelj!". in li Bij Ruwe Gesprongen Handen Kr. 87. Zaterdag 31 Oct. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. 'maanden Hieronder volgt het adres der Fed. van Nederiandsche Schoenfabrikanten aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin met liet oog op den huidigen toestand der schoenindustrie de totstandkoming op korten termijn van invoerbelemme- rende maatregelen wordt bepleit Tilburg, 27 Oct. 1931. Aan 1 Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, 's Gravemhage. Excellentie. Nadat het Dagelijksch Bestuur onzer Federatie op 9 Februari 1931 In een conferentie met den Secretaris-Generaal van Uw Departement en den Chef van de Afdeellng Handel en Nijverheid de moeilijkheden der schoenindustrie had besproken en in een uitvoerig schrijven van 16 Febiuari 1931 een aantal mid delen had aangegeven om de schoen Industrie in de door haar ondervonden moeilijkheden tegemoet te komen, is nadien de toestand onzer industrie dermate achteruit gegaan, dat wij niet kunnen nalaten onze ernstige teleur stelling te uiten over het feit, dat, hoewel sindsdien 8 maanden verloopen zijn, nog geen enkele maatregel is getroffen om onze industrie hulp te bieden. Reeds in Februari legden wij er den nadruk op, dat een steeds verdere achteruitgang van den export gepaard ging met een sterke toename van den import en gaven wij als onze verwach ling te kennen, dat dit proces zich verder zou toespitsen met de voor de band liggende nadeeilge gevolgen voor de Nederiandsche schoenindustrie, niet bet minst voor de arbeiders. üe beschikbare cijfers der Handels statistiek over de periode Januari Augustus 1931 bevestigen ten volle de juistheid dezer verwachting. De uitvoer van lederen schoenen, die in de periode januari t/m. Augustus 1928 nog 456.000 paar bedroeg, is over de essrstc 8 Baanden van 1931 gedaald tot 220.000 jut. Deze achteruitgang is voorname lijk het gevolg van de drastische ver hooging van invoerrechten in Duitsch- land naar welk land de export van 150.000 paar in de eerste 8 maanden van 1928 terugliep tot 13 500 paar in de eersie 8 maanden van 1931. De hooge invoerrechten, die vrijwel overal ter wereld gelden, maken het practisch vrijwel onmogelijk nieuwe exportgebieden te vinden. Teneinde dit te demonstreeren hebben wü de vrijwel aigemeen toegepaste specifieke rechten (rechten naar het gewicht of per paar), omgerekend naar de waarde en wel voor twee artikelen, nl heeren schoenen met een gewicht van 800 gr. per paar en een groothandelspiijs van f 5.—, en damesschoenen met een gewicht van 450 gr per paar en een grooihandelsprijs van f4. Wij krijgen dan hei volgende over zicht ïoi'A- Ons minimaal invoerrecht van 8°/, heeft daartegenover tengevolge, dat de invoer van buitenlandsch schoeisel hier telande de laatste jaren wederom geregeld toeneemt*terwijl deze toename gedurende 1931 beslist verontrustendis. Nemen wij wederom met het oog op de vergelijkbaarheid de maanden Januari t/m. Augustus, dan vinden wij alteen voor lederen schoenen voor 1928 een invoer van 827 000 paarvoor 1929 van 851 000 paarvoor 1930 "an 897.000 paar; voor 1931 van 1.119.000 paar. Bovendien werden in de eersie 8 maanden van 1931 hier telande nog ingevoerd 894 000 paar schoenen niet 1) Voorstel bij de Fransche Kamer inge diend om het invoerrecht te verhoogen tot 25 en verder om de waarderechten te veranderen in rechten naar het gewicht. 2) Volgens besluit van 26 september j.l. wordt een extra recht geheven van 15 van de waarde. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDEftREIS VAN KNIP EN KNAP. Wei was men, sinds hun vlucht, Heel ongerust geweest. En hadden de ouders thuis Het ergste soms gevreesd. eens had men gedacht, DJt zij verdronken waren, Din weer, dat met een boot, waren, uitgevaren. Maar toch bleef nog de hoop, 'n 't hart van de ouders leven, En waren zij terug, Men zou het hun vergeven. Maar och, de tijd verstreek. Needs werd vergeefs verwacht, totdat de lijding kwam, 111 1 midden van den nacht. j|e ouders wilden toen. 7u"nieman(i troost meer hooren, £4 dachten Knip en Knap, ^n zeker nu verloren. fri keeren nimmer meer, "oe groot was hun verdriet, et was er in dien nacht, Knip en Knap geschied si ^erden tn den storm, neds verder voort gedreven. 0n°r 5en ook was de hooP' UP redding opgegeven. Hun hulpgeschrei werd door, Den stormwind overstemd, Knip hield, zoo vaak hij kon, Met de armen Knap omklemd. Maar steeg de nood het hoogst, Toch zou er redding komen, Door hen werd plotseling, Een schor geluid vernomen. (Wordt vervolgd). HOE DE GOEDE FEE SI ENT JE HIELP Sientje was de dochter van een armen boer, dte bij andere menschen het land ging bebouwen, terwijl haar moeder uit werken ging Maar on danks dat haar ouders van den ocgtend tot den avond altijd ploeterden, konden zij ternauwernood voldoende eten ver dienen, zoodat er van nieuwe kleeren heelemaai niets kwam. Nu was de vader van Sienlje nog al handig en des winters, als hij niet op het land kon werken, maakte hij klompen. HQ maakte dan tevens voor zijn kinderen, zijn vrouw en hemzelf ook eenige paren, zoodat zij daar weer een jaar mee konden doen. Voor kou sen hadden zij heelemaai geen geld en als het nu erg koud was, dan stopte moeder wat hooi in de klom pen. De kinderen hadden dan ten minste nog wat beschutting. geheel of voor het grootste deel van le der vervaardigd en bovendien 1 500 000 paar schoenen geheel of voor bet grootste deel van rubber vervaardigd Een totale invoer dus van buiten landsch schoeisel in de eerste 8 maan den van 1931 van ruim 3'/a millioen paar schoenen, waartegenover wl slechts een exportcijfer kunnen stellen van in totaal 350 000 paar. Het invoer cijfer is derhalve 10 maal zoo groot als het uitvoercijfer. Deze uiterst moeilijke situatie wordt nog verscherpt doordat Denemarken, hetwelk momenteel het voornaamste buitenlandsche afzetgebied der Neder iandsche schoenindustrie is, door de depreciatie van den Deenschen Kroon voor geruimen tijd ais afzetgebied dreigt verloren te gaan, terwijl boven dien geruchten over verhooging van invoerrechten in Denemarken, ook op schoeisel, de ronde doen. Frank ijk, waar voor bepaalde soor- ten Nederiandsche schoenen nog, zij het moeilijk een debiet te vinden was, staat op het punt tot een drasiische faritisverhooging ie besluitende daartoe strekkende wetsvoorstellen zijn reeds aanhangig. Zwitserland, dat vooral in het betere genre niet onbelangrijke hoeveelheden schoenen op de Nederiandsche markt bracht, is reeds in onderhandeling ge treden met eenige Staten om de in zijn handelsverdragen prijs gegeven vrijheid om zijn invoerrechten op schoenen te verhoogen, wederom terug te krijgen. In Italië is onmiddellijk na de depre ciatie van het Engelsche pond het invoerrecht met 15°/0 ad valorem ver hoogd. In Litauen is vanaf 14 October voor schoenen een fariefsverhooging van 30°/0 tot 50°/o in werking gelreden. Engeland staat op het punt tot een radicale wijziging van de handels politiek fe besluiten. Zoo kunnen wij doorgaan met hei geven van voorbeelden, die toch niet langer behoeven te doen betwijfelen, dat langzamerhand elke export moge lijkheid voor onze schoenindustrie is uitgesloten. De feitelijke ioesfand is dan ook deze, dat de Nederiandsche schoen, industrie voor haar afzei is aangewezen op de Nederiandsche markt, doch dit afzetgebied wordt ook aan de Neder landsche schoenindusirie voor een groot deel ontnomen door den abnor malen invoer van buitenlandsch schoen werk, veelal legen prijzen, waartegen elke r^ëele concurrentie onmogelijk is De buitenlandsche schoenindustrie zelf door een krachtig tarief beschermd, werpt hare overproductie op de Neder iandsche markt met alle nadeeien daaraan voor de Nederiandsche schoen industrie verbonden. Geen enkele schoenfabriek kan dan ook practisch nog een normale werkgelegenheid aan haar personeel verstrekken o^er de Sienije was de oudste en was altijd tevreden. Zij zorgde zoo goed en kwaad als het ging voor haar broer tjes en zusjes als vader en moeder weg waren, kookte de aardappelen hield het hutje aan kant. Tegen hel najaar, als de boomen ijun bladeren lieten vallen en als hel dan eens had gestormd, zoodat hosch bezaaid lag met doode takken, ging Sientle hout sprokkelen en bracht groote bossen naar huis, die zij in het schuurtje op stapeide om zoodoende brandstof te hebben voor den komenden winter. Het gebeurde wel eens een enkele maai, dat er een jonge boom omge waaid was en dan ging vader met haar mee, zaagde den stam in kleine stukken, zoodat Sientje en hij samen de stukken mee naar huis konden ne men. Nu was het eens een erge koude herfst, zoo koud, dat Sientje al vroeg van de verzamelde takjes de kachel moest stoken. Dat was niet prettig, want nu hadden zij het vooruitzicht, dat zij misschien midden in den win ter zonder brandslof zouden zitten Sientje ging dus des middags steeds naar het bosch, bond de takken tot groote bossen bij elkaar en legde ze vast neer, zoodat zij ze later weg kon halen en misschien zou vader haardan we! helpen. Zoo kwam zij weer eens met een groote takkenbos op haar rug naar huis toen zij een oud vrouwtje tegenkwam, die Ifep te huilen. Sienije was erg medelijdend en vroeg haar wat er was. „Ach, lieve kind, ik heb het zoo koud en ik ben te oud om hout te sprokkelen", klaagde het vrouwtje. Sientje bood nu dadelijk aan om voor het vrouwtje wat takkenbossen te halen. Het vrouwtje was erg blij en vroeg of zij mee wilde gaan. Sienije volgde het vrouwtje, maar stel je haar verbazing voor, toen zij weer in het bosch kwamen op dezelfde plek waar Sienije haar takkenvoor- raad had neergelegd. Opeens verar- derde nu de oude vrouw in een mooie fee en sprak tot Sienije.Kijk, ik heb eens eerst geprobeerd of je een goed hart bezat en of je ondanks de koude geheele lijn is tot beperking van het aantal aibeidskiachten of tot inkrimping van het aantal weikuren of tot beide overgegaan. De feitelijke inkomens van de arbeiders, die nog werk hebben, zijn door het beperkt aantal werkuren gedaald tot een niveau, dat practisch niet veel boven de werkloozenuhkee- ring is gelegen De bedrljfsuiikomsten, reeds over 1930 zeer onbevredigend, zijn sindsdien nog dermate achter uitgegaan, dat voor het voortbestaan van verschillende, ook leidende onder nemingen, ernstig moet worden ge vreesd. Een sterke ontevredenheid open baart zich. zoowel onder de kringen der fabrikanten als der atbeioers over de houding der Rtgeering, die de inderdaad met den ondergang bedreig de schoenindusirie aan haar lot over laat. In ons adres van 16 Februari 1931 is een aantal wetttiijke maat- rtgelen opgesomd, wier verwezenlijking de schoenindustrie door deze moeilijke tijdsomstandigheden zou kunnen heen helpen. Met name werden in ons adfes van 16 Februari 1931 bepleit; üe verhooging van het invoerrecht op schoenen van 8 op 15°/0 een export—premieregeling stimuleering van den veikoop van binneniandsch schoeisel door een contingentenstelsel beperking van den invoer van min derwaardig schoeisel een juistere berekening van het in voerrecht op ingevoerde schoenen en tenslotte de verplichte merking van ingevoerd schoeisel met het land van herkomst Ten opzichte van al deze maatrege len bleef tot nu toe elk antwoord der Regeering uit. De schoenfabrikanten zelf hebben door het op vouw zetten eener kost bare advertentie—campagne en propa ganda—actie met behulp van de Nederiandsche dagbladpers het publiek voor de producten der Nederiandsche schoenindusirie trachten te interes seeren. Elke steun van Regeeringswege, om deze actie succes te doen hebben, bleef echter uit, zeifs de meest voor de hand liggende er, geenerlei uitgave eischende maatregel van een verpiichit merking van ingevoerd schoeisel mei het land van herkomst bleef achter wege. Onze Federatie ziet zich verplicht in het belang van de geheele Neder landsche schoenindustrie en van allen, die daarin hun brood moeten verdie nen, een krachtig protest tegen deze afzijdige houding der Regeering te doen hooren. Met klem verlangt onze Federatie van de Regeering, dat zonder verder verwijl de invoer van buitenlandsch schoeisel binnen redelijke grenzen wordt teruggebracht, zoodat aan de het oude vrouwije wilde helpen. Maar ik heb wet geweien, dat zij haar zou helpen. En nu zal ik jou helpen." Met haar tooverstalje raakte zij nu de takkenbossen aan, die opeens beentjes schenen te krijgen en voor Sienije uit naar huis ltepen. Een ein- deiooze rij bosch werd het en het schuurije was niet alleen dadelijk heelemaai geduld, maar ook naast en achter het schuurije stapeide zich de bossen op. Toen haar ouders thuis kwamen vertelde Sientje wat er ge. beurd was. Vader dacht eerst dat zijn dochtertje had gedroomd, maar toen hij de takkenbossen zag liggen, was hij erg blij. Hij besloot ze nu aan den bakker te verkoopen, die er graag voor wilde betalen. Maar heel vreemd was het, hoe meer vader er af nam, hoe hooger de stapel werd. Dat duurde zoo den heelen winter. Stemjc's ouders ver dienden nu veel geld en konden voor de kinderen wat me kleeren koopeu Zoo had de goede fee de arme mede lijdende menschen geholpen. DWERGBOOMPJES. De Japansche hoveniers verstaan de kunst om gewassen dwergachtig klein te houden. In 1826 werd aan het op perhoofd van de Nederiandsche factorij op het eilandje Decima een dooi1]' ruim 1 c.M. in middellijn en 3 c.M. hoog vertoond, wkarin groeideneen dennenboom, een bamboerietplanf en een pruimenboom, de laatste met bloesem. BIJ DE HAND. Tante probeerde haar nichtje over te halen vroeg naar bed te gaan. „Na e zes jaar bent", zei ze „moei je om 6 uur naar bed. Als je 7 wordt, mag e opblijven tot 7 uur en wanneer je i jaar zult zijn, tol 8 uur". Hel kind staarde in gedachten naar tante's grijze haren en merkte loen op„Dan behoeft u zeker nooit naar bed, hè tante Nederiandsche schoenindustrie het voortbestaan wordt mogelijk gemaakt. De ervaring, eenige jaren geleden met de zgn. Schoenenwet opgedaan, heeft uilgewezen, dat langs den weg van een goed georganiseerde invoer- bclemmertng normale toestanden voor ae schoenindustrie iu Nederland te verkiijgen zijn. De nutdige toestand van ons bedrijf motiveert ten volle, dat thans een zelfde maatregel wordt genomen. Met vertrouwen doet dan ook de Federatie een beroep op Uwe Excel lentie om zonder eenig verder uitstel de daartoe noodige wetsvoorstellen aan de Staten—Generaal te doen toe komen. De Federatie van Nederiandsche Schoeniabnkanten, (w. g.) |OS. DE PONT, Voorzitter. (w. g.).B. J. M. v. SPAENDONCK, Secretaris. BINNENLAND. Rotterdam in moeilijkheden. Naar de Tel. verneemt verkeert de gemeente Rotterdam, tengevolge der crisisomstandigheden, in ernstige finan- cieele moeilijkheden. Hel gemeentebe stuur heeft zich tot verschillende ban kiers gewend ter verkrijging van de noodige kasmiddelen, geen der banken, ook niet de Ned. Bank, was echter bereid de gemeente te helpen. Dergelijke moeilijkheden doen zich ook in andere gemeenten voor. In de regeeringskringen beschouwt men momenteel het probleem van de liquiditeit der gemeenten dan ook als van zeer urgenten aard Is het biad wet ingelicht, dan heeft dezer dagen een speciale kabinetszitting reeds aan. dacht aart dit vraagstuk gewijd. De zaak heeft thans een accuut karakter veik egen, doordien de burgemeester van Rotterdam, mr. P. Drooglever For- 'uyn, zich lot de regeering heeft ge wend, met de mededeeiing. dat Rotter dam per I November a.s niet meer aan zijn fiiantieeie verplichtingen zal kunr.en voldoen, tenzij voor dien datum raad wordt geschaft. De regeering overweegt momenteel, in welken vorm en onder welke voor waarden zulks zou kunnen geschieden. De Rotterdamsche correspondent van de „Telegraaf" had 'n onderhoud met den wethouder van financien, die den toestand ech er nog niet van dien aard achtte, dat er reden tot ongerust heid bestaat Oplossingen van de vorige week 1 Gewoonte is een tweede natuur. 2 k brr brand kranten otter een n FRANEKER Rolpens Afrika Neede Egel Kat En R Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 31 letters 7—2—3—6 jongensnaam 1-5-8- 9 tijdmaat 12 10 11 kleefmiddel 18-13-14—23 heeft ieder huis 26—27- 28 vrucht 16—17—22—4 leeft in den grond 9—24—25—20 gebiedende wijs van „eten" 23—30—31 ander woord voor schuur '9 1729 niet „knap" 26—3—15 verkorte meisjesnaam 2 V n links naar rechts en vanboven naar beneden kunt ge mij in de keu ken vinden. x medeklinker xxx lichaamsdeel xxxxx zoetwatervisch xxxxxxx getal xxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxx plaats in Limburg xxxxx niet „smal" xxx lidwoord x medeklinker 3 Vul de ontbrekende medeklinkers in; .oe ,e. e. .Ie .ie. o. L-, Heerenschoenen Damesschoenen Landen Gew. 800 Gr. p. p. üew. 450 Gr. p. p. waards f5.- waarde f4.— Nederland 8 0 8 Ned. Oost—Indië 12 12 Denemarken 13.8 plm.12 Frankrijk 1) 12-15 12-15 Ierland 15 15 Suriname 16 16 België (H. schoenen) 16.7 21 (L. schoenen) 16.1 p!m.20.1 Tsjecho— Slowakije 17.8 24%- Zwitserland 19.2 13.5 Ver. Stalen v. N.Am. 20 20- - Italië (L. schoenen) 20 25 - (H. schoenen 2) 25 31'A Zweden 21.1 149 Oostenrijk 24 36.6 Noorwegen 25.2 17.8- Britsch—Indië 25 25 - Brazilië (L. schoenen) 25 4 31.7 (H.schoenen) 555 69.4 Duitschland 26.9 28'/4 Zuid—Afrika 30 30 - Japan 33.1 23.3 Canada 35 35 Egypte 35 8 44.8 Polen 37.6 41.6 Letland 41 28.9 Argentinië 44.8 46'/»- Finland 46 32.4 - Litauen 47 41.2 1 urkije 46.1 48.6 Chili 48 60 - Griekenland 53.2 42.8 Hongarije 55.2 69.1 - Ausiraiië 60 60 Ecuador (invoer tijdelijk verboden) 75 62.5 Peru 120 112'/»- Mexico 144

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5