llfPiN HET ZUIDEN Ie ne Zondag en Maandag 8 en 9 November 1931 kt IP el P, IDE OPERETTEVEREENIGING „T.A.V.E.N.U.", WAALWIJK NA AFLOOP GROOT BAL H. de Bont-v. Huiten ie. im lien 87 Zaterdag 31 Oct. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. aat uw on- )ek 12. ill mMê sli mm if iSCtt .ATIE kCHT. n: ronen PEN TEN „NELLY". Opera in 3 acten. Muziek van Carel L. Bouwman. Tekst van M. van Zanten. I. Traditiegetrouw zuiien we ook dit aar wederom een korte uiteenzetting even van het werk dat de Operette- ereeniging T.A.V.E.N.U. op 8 en 9 jov. a s op zal voeren. Wij schrijven het jaar 1793. Te pldden der duinen aan de uiterste rens van het Zeeuwsche dorpje, zijn e visschers druk bezig hun netten in ireedheid te brengen voor de aan maande haringvangst. Hun vrooljjk arbeidslied klinkt ver heen over de indelooze zee en het dorp. De komst der vrouwen met brood en koffie is ichter een welkome afwisseling. Nu voelen ze de drukkende warmte, de stekende, felle stralen van de zon, m een natuurlijke loomheid komt over lien, Zelfs het verschijnen van hun baas noch diens aansporingen kunnen Iten weer flink aan 't werk zetten. De drukkende warmte, de lucht die allengs loodkleurig wordt, alles wijst erop dat ten storm op hand is. Uit het dorp inellen de vrouwen naar het strand, tm straks wanneer de storm losbreekt, den strijd der elementen gade te slaan m te speuren over de zee naar een jichlp dat misschien hulp noodig heeft. Voortdurend wordt de wind sterker. Plotseling een helle bliksemflits, een Hielende donderslag. Gierend jaagt nu ie storm over de zee en het duin, den gensch vervullend met ontvetting voor deze natuurkrachten, Een oud visscher plotseling hoe een driemaster met volle zeilen op de kust afvliegt en op ten der verraderlijke zandbanken voor ie Zeeuwsche kust strandt, la allerijl verlaten een aantal visschers de groep tn begeven zich naar de reddingsboot tin, indien mogelijk, nog te trachten tnkele ongelukkigen van het wrak te edden. En de achtergeblevenen zenden »n bede op tot den Allerhoogste om Itscherming af te smeeken voor hen ginds hun leven wagen. Vanuit het ioip nadert Anna Verhoef, de vrouw isn den eenigsten visscher die buiten- i. De oude visscher, die met narenden blik de boot in zee volgt, «merkt dat bomschuit No. 84, waarop 1 Verhoef bevindt, met groot gevaar kust nadert en dank zij de stuur manskunst van Verhoef, veilig binnen juichend trekken allen Verhoef lijemet, die spoeTiig ten tooneele verschijnt en vol vreugde zijn vrouw tn zijn zoontje Pioris omhelst. Hierna verhaalt hij hoe hij vlak onder de kust lel verongelukken van den driemaster gezien Hulp bieden was hem onmogelijk, maar plotseling had een ijner matrozen in zee een kind ont- iekt, dat aan een stuk hout was vast bonden. Dank zij het heldhaftige ledrag van het jongmaatje Geert mocht iel hem gelukken het kind te redden, lel meisje heeft het verschrikkelijke «ds vergeten. Ook sterke indrukken In by een kind snel uitgewischt l zit het met het zoontje van ferhoef met een scheepje te spelen n vol dankbaarheid aanvaardt het een appel dat Floris haar aanbiedt. Qeroerd door de snelie vriendschap te kinderen besluiten Verhoef en zijn "ouw het geredde meisje als hun eigen Hnd te beschouwen en het tegelijk net hun zoontje op te voeden en te terzorgen. Met een indrukwekkend ilotkoor, dat hooge eischen stelt aan hor en solisten, komt het einde van tó eerste bedrijf. peren i!- 2.25' rslaan. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Oct. '31. Benoemd. J al Met Ingang van 2 November is tot Idelljk leerares aan de O. L. School JMer benoemd Mej. J. Kluljtmans uit Tilburg. Examen. Mej. Antonia Leytens alhier, slaagde ter dagen voor het examen machlne- ichrljven systeem Pont met een snel- ™d van 118 regels per uur. Zij genoot hare opleiding bij de terw- Zusters van het St, Theresia— Plicht. R. K. Crisis—Comité. Men weet dat in de bespreking van l. Vrydag er op aan werd gedrongen Ja' ojk de St. Clemens-parochie, *aar men plan had een afzonderlijk Uisis-comlté te vormen, zou mede— wken tot stichting van een comité '°or de geheele gemeente. Naar wy vernemen zyn de pogingen aartoe geslaagd, en zal ook deze parochie toetreden tot het thans op- twichte algemeen comité. Toestand F. Brab. De toestand van den heer F. Brab, e verleden week Vrijdag van een zykoepels van de kerk viel, was I eadagavond 200 dat men hem de n!hi Sacramenten heeft toegediend, than i lrad cen,8e verbetering in, doch jasna 2^n toes,and weer achteru,J" Blinden—concert. Naar wy vernemen zal er binnen kort, vermoedeiyk Zondag 22 Nov. a s door het harmoniefen symphonie orkest van het blinden-instituut te Grave een concert worden gegeven in het Patronaatsgebouw, Min. Lotffstraat alhier. Wy hopen hierop t. z. t nog nader terug te komen. Militaire Zaken. Naar het Bureau voor Milit. Zaken ons mededeelt zal het aantal inge schrevenen v. d. dienstplicht lichting 193?, dus zy die geboren zijn in 1913, naar schatting 100 bedragen. Aan Belangstellenden In den Gregorlaan- schen zang en de Liturgie. L. S. Het Diocesaan Bestuur der St, Gregorius-vereeniging in het Bisdom 's Bosch heeft op verzoek van het bestuur van den Bond van R K Kerk koren in het dekenaat Tilburg, voor belangstellenden in den R.K. Kerkzang in Tilburg en omgeving, de gelegenheid geopend tot het volgen van een cursus in Gregoriaansch en Liturgie, speciaal bedoeld voor Koordirecteuren, Onder directeuren, Organisten en allen die op eenigeriei wyze aan een koor, nu of later leiding moeten geven, of een vooraanstaande plaats op een Kerkkoor innemen. Ook Heeren Geestelijken en Religieuzen kunnen natuuriyk aan dezen cursus deelnemen, terwijl wy het volgen ervan ten zeerste aanbevelenaan Heeren Onderwyzers, zoowel leeken ais reli gieuzen, die hierin een eenige gelegen heid kunnen vinden om de noodige kennis op te doen om met vrucht ook aan de schooljeugd het Gregoriaansch te leeren. De cursus is niet bedoeld voor eerstbeginnenden, dus veronderstelt een muzikale vooropleiding en grondslag. De te behandelen leerstof wordt in een examenprogramma aangeduid. Ophef eind van den cursus, die bestaat uit twintig lessen van twee uur, is er voor hen die zulks wenschen gelegenheid examen te doen ter verkrijging van het Directeuren-diploma voor Grego- Zendlngsfilm. Woensdagavond werd in de Neder- landsche Hervormde Kerk aan de Haven de Zendingsfilm „Melawan Gelap" vertoond. Er was zeer groote belangstelling, het Kerkgebouw was geheel gevuld. Nadat de byeenkomst met psalm gezang en gebed was geopend, gaf de heer Stok uit Dordrecht een korte in leiding tot de him, waarin hij weesop de groote moeilijkheden die de zending in de heidensche landen ondervindt, doch welke tegenkantingen niet in staat zijn het steeds verder doordringen van het evangelie te verhinderen. Uit de film en de explicaties van den heer Stok kregen de aanwezigen een goed idee van de moeilijkheden waarmede* het werk der Zendelingen gepaard gaat, van den volksaard en gebruiken en de overweldigend weel derige natuur in onze Oost. Maar vooral kwam duldeiyk uit de tegenstelling tusschen de jonge geker stende inlanders en hun vaders of grootvaders, die misschien nog tot de gevreesde koppensnellers behoorden. De film leidde ons allereerst naar het zendingsgebied onder de Bataks op het eiland Sumatra, dan naar Borneo het land der groote stroomen, naar de Dajaks, Midden-Celebes de streek der Toradja's en ten slotte naar Nieuw- Guinee het Papoea—land. In al deze streken werken de ver schillende zendingsgenootschappen, zooals Ned, Zendelingengenootschap, Rynsche Zending, Uirechisch Zende lingengenootschap, Basier Mission, niet alleen in godsdienstig opzicht, maar ook lichameiyk, u.m. door de ziekenverpleging en het bybrengen van ontwikkeling. De film werd door strijkmuziek begeleid, en heeft de talryke aan wezigen den heeien avond op aan gename en tevens zeer leerzame wijze geboeid. Er werden tevens boekjes verkocht, met schetsen uit het zen dingsgebied, die gretigkoopers vonden. De opbrengst van de filmavond werd ten bate der zending gesteld. Bisschoppen, om naast de Vakorgani satie ook aangesloten te zijn by de Standsorganisatie. Hy spoorde daarom alle aanwezigen aan zich by de Standsorganisatie aan te sluiten. Waar verder niemand het woord verlangde, sloot de Voorzitter onder dankzegging der opkomst de vergade ring. Waalwijksche IJsclub. Wij verwyzen naar de by dit nummer gevoegde circulaire der Waalwyksche IJsclub, waarbij een oproep wordt gedaan tot het lidmaatschap dezer vereeniging. Zooals uit het verslag d< r vergadering van Maandag ai wel gebleken is, zit by het bestuur de bedoeling voor om door een stabiel aantal leden te hebben, jaariyks op een vast bedrag aan con tributies te kunnen rekenen, teneinde de telkens terugkeerende seizoenon- kosten te kunnen bestryden. De prys van het lidmaatschap is zoo laag mogeiyk gesteld nl. op fl—zoodat ieder in de gelegenheid is zich als lid te laten inschoven. Men zy hiermee niet te laks. want wie na 1 December geen lidmaatschapskaart gekocht heeft zal voor een seizoenskaart f 2.50 moeten betalen. Wy vertrouwen dat de ysclub spoedig over een groot aantal leden zal be schikken. Men bezorge het biljet ten spoedigste bij een der bestuursleden, zoo niet, dan wordt het binnenkort opgehaald. Bal. Evenals vorige jaren heeft H.E.C. wederom voor hare leden en donateurs een bal georganiseerd, hetwelk gehou den zal worden in de zaal van Mej. Wed. J. v. Helvoirt, Putstraat alhier. Wy hopen, dat dit er toe zal bijdragen om de leden bij elkaar te houden om zoodoende onder elkander vermaak te zoeken. Dat het er plezierig naar toe zal gaan, weten we zeker. Voor prima muziek is zorg gedragen, terwyi er nog verscheidene attractie's aan verbonden zyn. Dus H E.C.ers Zaterdag avond allen naar van Helvoirt, opdat het eerste H.E.C -bal goed bezet zal met begeleiding van het Strijkorkest „CRESCENDO", 's-Hertogenbosch. AANVANG 72/2 UUR PRECIES. Enlrée per persoon le Rang 11.—, 2e Rang f0 50, plus rechten. GEHEEL NIEUWE DECORS. Schitterende soli, duo's en kwartetten. Machtige mannen- en gemengde koren. Uitstekende begeleiding wordt gegarandeerd door het beproefde Bossche Symphonie-orkest, Opera in 3 bedrijven van Carel L. Bouman bezetting 26 personen. OR1G1NEELE COSTUMES Enz. GrimeSCHIPPERS, 's-Bosch. Plaatsbespreking en voorverkoop in de Concertzaal Musis Sacrum: Woensdagavond 4 November 8 9'/a uur» Zaterdagmiddag 7 November 3—5 uur, Zondagmorgen 8 Nov. 12—1'/2 uur, a f 0 10 per plaats. riaansch en Liturgie vanwege de St. Gregorius-vereeniging. Op verzoek van de St. Gregorius- vereeniging zal als Cursusleider op. treden de heer Hoppenbrouwers, gediplomeerd Koordirigent te Tilburg' Het cursusgeld bedraagt fl. 15.Gezien de waardeering die de kerkeiyke muzikale actie der St. Gregorius-ver eeniging van het hooge Geesteiyke gezag in ons Bisdom mag ondervinden en het groote nut dat deze cursus voor de Kerkkoren heeft, mogen wy met reden verwachten dat de deelname zeer groot zai zyn. Waar de afstand naar Tilburg voor de Langstraat groot is en de cursus vermoedeiyk voor een zeer groot ge deelte in den winter zal gegeven worden, zyn door den R.K. Kerkkoren- bond „Waalwyk en Omgeving" pogin gen in hei werk gesteld om eenzelfde cursus ook in de Langstraat te krijgen. Reeds hebben zien enkele liefhebbers aangemeld. Zoo in Waalwyk en om geving liefhcbbery voor deelname mocht bestaan, dan kan ongetwyteid dit bereikt worden, dat wij een cursus krygen. Wij raden daarom alle belangstel lenden in deze zaak, speciaal religieu zen en leeken onderwijzers aan, zich onverwijld aan het adres van onder- geteekende J. Tuerltngs, Hoofdstraat 216 Kaatsheuvel vóór Donderdag 5 Nov. op te willen geven, of zy een eventueel in de Langstraat te geven cursus wenschen te volgen. Het Bestuur van den Korenbond voor Waalwyk en Omstreken spreekt den wensch uit, dat zeer velen, deze door de St. Gregorius geboden gele genheid zullen benutten, tot grooter bloei van het kerkeiyk—muzikaal leven van onze kerkkoren. Namens den Korenbond St. Gre gorius te Waalwyk en Omstreken, Pastoor VAN RlEL, Voorzitter Waalwijk. TEURLINGS, Secr. Kaatsheuvel. Namens de St. Greg. Ver. Dr. W. KERSSEMAKERS, Secretaris. Kaatsheuvel 29 Oct. 1931. A/d. Waalwijk Ned. R. K. Bond van Kantoor— Handels- en Winkelbedienden. Dinsdag 26 October hield de Afd. Waalwijk v. d. Ned R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fraclscus var. Assisië" haar Al- gemeene Vergadering in het Hotel Verwiel. De Voorzitter opende deze vergade ring met den Chr. groet en heette alle aanwezigen in het byzonder de nieuwe< leden hartelijk welkom. Dan sprak de Voorzitter over den groei der afdeeling en kon de verga dering mededeelen, dat vanaf Febr, 1931 het ledental met 25 was toege nomen. Vervolgens las de Secretaris de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Verder werden eenige Huishoudeiyke zaken besproken, waarna de pro- pagandaclub werd aangespoord om niet georganiseerde collega's nog eens te bezoeken, om zoodoende het leden tal onzer afdeeling steeds op te voeren. Onder de ingekomen stukken was een schryven van het Hoofdbestuur waarin alle leden werden aangespoord tot het lezen van de Volkscourant. Op advies van den Geestelijken Adviseur werden adressen genoteerd waar proefnummers gezonden zullen worden. Daar in de vorige vergadering geen enkele bestuursvacature aangevuld was werd thans de heer Brekelmans by acclamatie als 2e Secretaris gekozen, terwyi de andere vacatures eerst op de jaarvergadering In Febr. 1932 aange vuld zullen worden, Den Geesteiyken Adviseur werd gevraagd om dezen winter een inlei ding te houden over'de nieuwe Ency cliek „Quadragesimo Anno", waartoe hy zich gaarne bereid verklaarde. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door dhr. Muiier, die alle leden dank zei voor de belangstelling by zyn huweiyk ondervonden. Tot slot sprak de Geesteiyke Adviseur over het verlangen van de zijn. Het aanvangsuur is gesteld op 7 uur. In de Amertkaansche lederindustrie 374 000 arbeiders werkzaam. Volgens statistische gegevens vonden op 1 April 1930 in de gezamenlijke leder— en schoenindustrie der Vereen Staten 374 000 personen werk, waarvan 271.000 by de schoenfabricage en 103.000 by de andere takken der ledernijverheid. Het Moerdijksche Veer In afwyking van de reeds vastge stelde winterdienstregeling is de dienst van het Moerdyksche veer eenigszins uitgebreid. Gedurende den winterdienst van 5 October 1931 tot en met 24 Maart 1932, zal by gebleken behoefte en mits tydig aan den Hoofdingenieur van den Ryks- waterstaat in het arrondissement Breda Ir. Jhr, A. G. Beelaerts van Blokland, Baronielaan 10, Breda, aangevraagd een taaldienst kunnen worden Ingelegd, vertrekkende hetzy te 23 uur, hetzij te 23.30 uur van Moerdijk en te 23.15 uur of '23 45 uur van Willemsdorp. Aanvragen daartoe moeten genoem den Hoofdingenieur tenminste 36 uur tevoren hebben bereikt. Als regel zal zoodanige extra—vaart worden Inge legd, zoodra tenminste 4 aanvragen voor auto's zyn ingekomen. Reeds hebben verscheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken hun grooten dank ter kennis van de be- trokken autoriteiten gebracht voor deze zoo zeer en lang gewenschte verbete ring In de dienstregeling van het Moerdijksche veer. Handelsmogelijkheden De Directeur van het Bureau voor Handelsiniichtingen, Oudebrugsteeg 16 Amsterdam C. (opgericht in 1903) acht het van groot belang voor den Nederlandschen fabrikant en exporteur, te wyzen op het onverminderd aantal vragen naar Nederlandsche goederen, dat uit het Buitenland tot het Bureau gericht wordt, In dezen tijd, waarin men zich te spoedig laat verontrusten door alarmee- Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor de 436. BETERE HEERENKLEEDING rende berichten, beschouwt de Direc teur deze mededeeling geheel passend in het kader der werkzaamheden van het Bureau dat zich tot taak stelt onder alle omstandigheden den handel van Nederland met het buitenland te helpen bevorderen. Elke gewenschte Inlichting wordt gaarne door het Bureau verstrekt. De ojficleele opening van de brug te Keizersveer. Ter aanvulling van het Woensdag gepubliceerde programma der feeste- lijkheden ter gelegenheid van de offi- cieele opening van de brug over de Bergsche Maas te Keizersveer op Zater dag 31 October kan nog worden mede gedeeld, dat het gemeentebestuur van Raamsdonk den Minister van Water staat om half 12 ten raadhulze in die gemeente te Raamsdonksveer zal ont vangen. De gasten van den minister zyn uitgenoodigd daarby tegenwoordig te zijn. Omstreeks 12.15 uur vertrekt het gezelschap per boot vanaf c*en Thor— steiger te Geertruidenberg om te 12.45 uur aan te komen aan den steiger der papierfabriek „De Maasmond" te Keizersveer, waar zooals gemeld den burgemeester van Dussen den minister zal begroeten. Te half twee zal Z.Exc. de brug openstellen. Om twee uur vaart de boot af naar Den Bosch, waar men omstreeks kwart over vier aan de Industriehaven aan komt. In verband met de gereedkoming van de nieuwe brug bij het Keizers veer, is voor het personeel 'n anderen werkkring moeten worden gezocht. Thans is by ministe>ieele beschikking de tydeiyke stoker op de stoompont, Leendert Prins Lzn. tot stoker in tij— delijken dienst benoemd by't stoom gemaal te Nieuwendyk. De eerste gezagvoerende pontwachter P. A. den Dunnen wordt verplaatst naar het pontveer beoosten de Hem— brug (gemeente Zaandam), de tweede gezagvoerende pontwachter P. van Sintenmaartensdijk wordt verplaatst naar het pontveer te Buitenhuizen, de machinist—stokers D. Muller en L P ins Kzn. worden verplaatst naar het pontveer te Velzen en de pontwachter Visser Czn. wordt eveneens ver plaatst naar het pontveer te Velzen. Met de zorg voor de bediening en het onderhoud van het Zuider— en Overdiepsche gemaal wordt de ma chinist van het Noorderstoomgemaal belast, terwyi de machinist van het Waalwyksche Stoomgemaal tevens wordt belast met de zorg voor het onderhoud der machines van het Drongelsche en Capelsche veer. Provinciale begrooting van N. Brabant voor 1932. Naar van ambteiyke zyde wordt medegedeeld, zullen Ged. Staten eerst daags aan de Staten aanbieden de ontworpen begrooting der provincie voor het jaar 1932. Niettegenstaande by de samenstelling daarvan rekening gehouden moest worden met 'n aan— merkeiyke daling van de opbrengst der ryksbelastingen, kon die begroo ting toch sluitend worden gemaakt zonder verhooging van het aantal provinciale opcenten. Dit resultaat is mede verkregen doordat nog beschikt kon worden over een gedeelte van het batig slot der laatst vastgestelde pro vinciale rekening over 1929. De Kamers van koophandel van Noord Brabant en Limburg. De negen Kamers van Koophandel van Noord—Brabant en Limburg zullen op Donderdag 5 Nov. a.s., 's namid dags te 3 uur. in Hotel Du Commerce, Stationsplein Eindhoven, een openbare gecombineerde vergadering houden ter bespreking van den algemeenen toe stand van ny verheid en handel in deze Provinciën in verband met de crisis. De vergadering za! worden gepre sideerd door den heer Cl Schellens, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oosteiyk Noord- Brabant te Eindhoven. De Brabantsche lndustrleda?en. In een vergadering van het Dagel. Bestuur der Alg. R. K. Werkgevers vereeniging is het plan van 't comi'é der Brabantsche Industriedagen, om deze actie uit te breiden tot de geheele Nederlandsche Nijverheid, met volle instemming ontvangen. De voorzitter zal zitting nemen in het landeiyk comité van voorzitters der Centrale Werk geversorganisaties. Bij de Erfurter fabrieken Hoffmann Stenger (die misschien naar Amstadt verplaatst wordt), Eduaid Lingel A G en M L. Hesse A.G. zullen vele arbeiders ontslag krygen. naar men meent resp. 250. 160 en 300 Hess, die vroeger 3000 en nu 1000 werk lieden heeft, zal er dan maar 700 overhouden, zulks tengevolge van tegenslag met het destyds ingevoerde fabrieksfilialensysteem, dat o a. aan den schoenenvoorraad te zware eischen stelde en nu tot productiebeperking noopt. k M MEI

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9