Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mm I Voortzetting der Begrooting. MTOPDBPABATIL) I FEUILLETOil WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931, 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele ryk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adre»: ECHO. Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Zaterdagavond 7 uur kwam de gemeenteraad van Waalwijk wederom In openbare zitting bijeen om de be handeling der begrooting, den avond te voren wegens het vergevorderd uur onderbroken, voort te zetten Alleen de heer C. Pullens was afwezig. Alvorens met de gemeente-begrooting Ie beginner)(met de bedrijfsbegrootingen was men Vrijdags nog gereed gekomen) besloot de raad, op voorstel van B. en W., de z.g .goud—clausule" te schrap pen uit de akte inzake de hypotheek- verleening aan de Hollandia schoen fabriek, iets waarop den laatsten tijd van verschillende zijde aangedrongen wordt. Voor de gemeente is hieraan geen risico verbonden. Thans wordt overgegaan tot artikels gewijze behandeling der gemeente begrooting. Bij Art. 1. Batig slot van den gewonen dienst der laatst vastgestelde rekening, vraagt de heer van Haren of de be stemming die aan het batig saldo is gegeven reeds onherroepelijk vaststaat Gisteravond zegt spr. hebben we ge zocht naar posten waarop kon worden bezuinigd of werken die konden wor den uitgesteld teneinde den post voor steunverleening en werkverschaffing zoo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. Spr. heeft zich afgevraagd of ook op de gemeentehuishouding niet bezuinigd zou kunnen worden. Men dringt aan op bezuiniging overal, men doet een beroep op de fabrikanten, men stelt de uitkeeringen voor steun zoo laag mogelijk omdat de gelden door de belastingen van de andere mede— van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 22. Geërgerd keek hij op toen er op de deur geklopt werd. Kom maar binnen, hoorde hij 2ijn vrouw tegen iemand zeggen. Hier 's mijn man. Zeg het hem zelf maar. Wie is dat nu? riep Skinner woedend. Kom binnen en doe de deur ke. Wat is er aan de hand? Herbert, hier is die arme vrouw, die in dat oude krot bij het tuinmans huis woont, antwoordde Olive. Skinner richtte den blik op de Wouw, die met zijn vrouw verlegen en aarzelend was binnen gekomen. Van haar gebogen hoofd kon hij weinig onderscheiden, maar wel zag hij haar armelijke, zwarte kleeren; ze maakte een zieligen indruk. Ze was nog jong en ze had betere dagen gekend. Wat wou u, vroeg hij kortaf. Een droevige, zachte stem antwoord de hem, het geluid was meelijwek kend en er klonk wanhoop in. Heb medelijden, meneer, ik ben 200 arm en mijn kind is doodziek. burgers moeten worden opgebracht, maar wat doet de gemeente zelf. Moest die hierin geen voorbeeld geven Overal hoort men spreken over de luxe en weelde bij den nieuwen raad- huishouw. De vorige raad heeft een en ander zoo beslist, maar wij zitten nu met de gebakken peren. Geven de thans heerschende tijdsomstandigheden geen aanleiding om te bezuinigen waar het nog kan en om de uitgaven voor luxe en verfraaing nog wat uit te stellen? Eerst In uiterste noodzaak dient men een tekort te halen uit verhooging der belastingen zooals nu wordt voor gesteld, doch spr. acht die noodzaak nog niet aanwezig zoolang het nog mogelijk is uit bezuinigingen die f 10.000 te vinden. Door te bezuinigen op de inrichting van het raadhuis doet de raad thans geen afbreuk aan wat de vorige raad besloot, toen deze tijden nog niet te voorzien waren. Spr. zal niet nader aangeven hoe die bezuinigingen zijn te verkrijgen. Zijn voorstel, dat misschien een beetje naïef en simplistisch moge lijken, is dat de raad inplaats van f30 000 slechts f 20.000 van het batig saldo in het raadbuisfonds stort, dus f 10.000 van het beschikbare bedrag afneemt, het aan B. en W. overlatende hoe zij het best dit bedrag kunnen bezuinigen. Zij zullen dan de tering naar de nering hebben te zetten. De voorgestelde belastingverhooging kan dan achter wege blijven. De Voorzitter zet uiteen dat die zaak zoo eenvoudig niet is als door den heer van Haren wordt voorgesteld. Toen er besloten is tot den bouw van het raadhuis is daarbij een financiee- Skinner maakte een ongeduldige beweging. Vrouwtje, zei hij, je zoud|t veel beter af zijn in een werkhuis. Daai krijg je te eten en een dokter voor je kind. Maar dan zal het sterven. Het gaat dood, als ik het met zulk slecht weer vervoer. Och, heb toch medelijden, meneer, heb toch medelijden. De man wendde zich geprikkeld af. Maak nu alsjeblieft maar geen scène. Ik hen nu eenmaal van plan om dat krot tegen den grond te laten gooien. Daar kan nog geen hond in huizen. Laat u mij er dan maar in wonen met mijn kindereneen paar da> gen nog maar.... totdat mijn kind beter isof dood. Ja, daar gaat hèt nu juist over, merkte Skinner op. Je kind gaat mis schien dood en ik verkies niet dat het op mijn terrein sterft. Ik heb een af keer van den dood. Dat is een plaag en ik wensch daar niet aan herinnerd te worden. De arme vrouw stak haar hand naar hem uit. O meneer, het is de laatste kans voor mijn kind. Als u ons vandaag de deur uitzet, zal mijn jongen ster ven. Zij eindigde met een snik. Verontwaardigd kwam Olive naar voren. Herbert, riep zij uit, hoe kun je? Bedenk wat je doet! De vrouw wendde zich tot Olive. O, dank u, fluisterde zij. Vraag hem toch, of we mogen blijven. Ik heb geen invloed op mijn man antwoordde Olive en ze keek hem met ringsplan opgemaakt, waarvan Ged Staten hunne goedkeuring hadden afhankelijk gesteld. Bovendien is het gevaarlijk om inkomsten van den kapitaaldienst te benutten voor bestrij ding der werkloosheid. Als men zeker wist dat de crisis het volgend jaar voorbij zal zijn, dan zou zulks nog te doen zijn. Voor dit jaar heeft men reeds f 14.000 uit den kapitaaldienst genomen en als men er*nu nog f 10.000 bij gaat nemen heeft men reeds f 24.000 verteert die men een volgend jaar zeker moet missen. Wat moet er dan gebeuren als de crisis nog niet ten einde is? Dan moet het geld uit den gewonen dienst, dus uit belasting verhooging gehaald worden. Spr. acht het voorstel van den heer van Haren een middel dat erger is dan de kwaal. Men gaal dan dit jaar op een hoogeren voet leven dan mogelijk is. De heer van Haren is het niet met den Voorzitter eens waar deze spreekt van teren op den kapitaaldienst. Dit overschot immers is afkomstig van den gewonen dienst of liever te veel be taald belastinggeld. Wanneer men dat nu gaat gebruiken plö-43 is het eenvoudig een herstelling van de vroeger te hoog opgevoerde belas ting-heffing. Waar de Voorzitter spreekt van leven op een hoogeren voet als moge lijk is, daar wil spr. tegenover op merken, dat men zulks veeleer doet door de luxe en weelde In het nieuwe raadhuis welke niet strookt met den toestand onzer gemeente. De heer Smolders zegt dat de heer van Haren slechts zinspelingen maakt op luxe en weelde en meer van der gelijke algemeenheden naar voren brengt, doch geen enkel afgerond voorstel geeft waarop bezuinigd kan worden Hoe wil hij die f 10 000 be sparen? Er zal natuurlijk geen cent meer uitgegeven worden dan noodig is, maar om nu te zeggen we bezui nigen f 10,000, dat is ons zelf wat wijs maken. De Voorzitter zegt, dat op die 125.000 die voor inrichting van het raadhuis destijds zijn uitgetrokken zooveel mogelijk bespaard zal worden, doch het is onmogelijk thans reeds te zeggen, hoeveel dat zijn zal. B. en W. zijn reeds begonnen met een begrooiing op temaken. Alles zal zoo sober mogelijk worden opgezet Het is de bedoeling om wat nog uit het oude raadhuis in het nieuwe gebruikt kan worden daarin ook onder te brengen en om de nieuwe meubels, enz. zooveel mogelijk in deze gemeente te doen vervaardigen. v. Haren, Daar zijn allicht werkzaam heden die nog zoolang kunnen worden uitgesteld, bijv. tuinaanleg Voorzitter. Dat maakt op het bedrog niets uit, de kosten daarvan bedragen slechts f 200 Eibers. Laat dan eik raadslid een stuk voor het raadhuis cadeau geven dan kan er nog meer bezulningd worden. v. Haren. Met die praat schieten we niet op. De menschen vragen, wat doet de gemeente in dezen tijd om te bezuini gen f 25.000 voor meubilair lijkt mij een reuze-bedrag, v. d. Waerden. Ik kan mij met het vlammende oogen aan. Skinnei' tikte nerveus met den voet op den grond. Ik meen wat ik zeg'. En nu voor uit, vervolgde hij, toen zij voor hém neerknielde. Je hoeft voor mij niet op de knieën te vallen. Ja, ja, dat moet wel, isnikt'e de vrouw. U kunt en u zult me niet wei geren wat ik u vraag. Ik weet zeker dat u het niet zoo slecht meent. U wilt toch ook niet dat mijn kind mijn lieve aardige jongen sterft. O, ik zie dat u naar me luistert. Toe, heb medelijden. Ja, ja, u hebt mede lijden, dat weet ik zeker. De Spin was nog nooit in zoo'n moeilijke positie geweest. Met een wanhopig gebaar gaf hij de vrouw tt kennen dat ze moest heengaan. Nu, zeide hij, als je me dan ver der niet meer komt lastig vallen, kun je daar blijven tot je kind beter is. Haar dankbetuigingen weerde hij met een handbeweging af. Ja, ja, we weten er alles v^n. Ga nu maar en maak verder geen druk te. Olive, laat dat mensch nu in 's hemelsnaam uit. Olive's oogen vlamden nog, maar zij ging naar haar protégé toe zei vriendelijk Gaat u maar mee, moedertje. ik weet niet hoe u heet. Ik heet. Nelly, antwoordde de ander met een zachte stem, en zij begaf zich naar de deur. Toen zij de kamer verliet, draaide zij zich om en riep: Dank u duizendmaal meneer, u hebt het leven van mijn kind gered. Skinner rekte zich vermoeid uit, toen de deur gesloten was en wilde een nieuwe sigaret nemen, toen zij weer opnieuw openging en Coombe voor hem stond. Het gezicht van den ouden man stond opgewonden en zijn lichtblauwe oogen schitterden. Nu, wat is er aan de hand, vroeg Skinner. Die vrouw. Coombe hakkelde. De vrouw, die daar net weg gaat. Nu, wat is daarmee? Wat man keert jou, kerel? Ben je een geest tegen gekomen? Kan je je mond niet open doen? Ik herkende haar direct, ant woordde Coombe heesch. Dat is de weduwe van Denver. Skinner ontstelde en liet zijn mo nocle vallen. Onzin. Je moet je vergissen, zei hij. Hoe weet je, dat zij het is? I Ze hebben me haar aangewezen bij de beschouwing van het lijk van Ware. Ik zal haar niet iicht vergeten, j Hij staarde zijn chef aan, die op zijn lippen stond te bijten, nerveus de vuisten balde. Hij kon de gedachten van de Spin niet lezen, maar wel was j het hem duidelijk, dat de ontdekking die hij zoo juist gedaan had, hem diep had getroffen. Het duurde even vóór de Spin wat zei. j Coombe, zou je wat voor me wil len doen, vroeg hij eindelijk. Jawel. Wat dan? Die geschiedenis van Hatton Gar den speelt mijn vrouw maar steeds door het hoofd. Als zij te weten komt dat die vrouw de weduwe van Den ver is, heb ik geen leven meer en we betoog van den heer v. Haren volko men vereenigen. Als de raad zegt, dat er niet meer voor uitgegeven mag worden dan moeten B. en W. dat er wel af doen. Wat de heer Eibers op merkt om elk lid wat cadeau te laten geven, is kinderpraat. Eibers. Als men eerst mede gaat goedkeuren om f 25 000 voor de in richting uit te trekken en men gaat nu weer hierop terugkomen en zeggen, dat er f 1Ó 000 af moet is dat soms geen kinderpraa'? v, d. Waerden. Wat ik 4 jaar gele den reeds voorspeld heb, is we) uit- gekomen. Ik waarschuwde er voor de reserves op te maken, die waren ge kweekt uit te veel betaalde belastingen. B. en W. beweerden toen dat er geen belasting-verhooging uit voort zou vloeien, maar nu komt het tenslotte toch op belasting-verhooging neer. Toen die f25 000 voor de inrichting van het raadhuis zijn geschat waren de tijden anders dan nu. Thans is men verplicht de uiterste soberheid te betrachten. De Voorzitter zegt, dat het betoog van den heer v. d. Waerden langs de zaak heen gaat. Destijds is duidelijk aangetoond, dat de belastingen voor den raadhuisbouw niet behoefden te worden verhoogdzulks heeft thans een geheel andere oorzaak. Spr. zegt nogmaals toe zoo zuinig en sober mogelijk te zuilen zijn, doch acht het onmogelijk thans te bepalen hoeveel die bezuiniging bedragen zal. De heer Kiijberg kan zich met de toezegging van den voorzitter veree nigen. Zou later blijken dat deze be zuiniging f 10 000 bedroeg dan zal dat bedrag nog heel goed van pas komen, want de gemeente zai nog lang den druk van deze tijden blijven voelen, 't Is dus verstandig hierin reeds te voorzien door de verhooging der belastingen met 20 opcenten. f De heer Nuljten zou nog veel ver der willen gaan dan door de heeren v. Haren en v. d. Waerden is voor- gesteld. Hij zou die f 25 000 in zijn geheel willen vasthou en en dein- loopen kans, dat die affaire uitlekt. Wat moet er dan gebeuren, in formeerde Coombe. I Ze woont in dat bouwvallige krot van me, je weet wel. Nu, ze kan j me niet betalen en ik heb haar met veertien dagen opgezegd. Nu wilde ik, dat jij er met een paar lui naar toe ging en haar en haar boeltje van mijn terrein afzette. De mond van den ouden man werd breeder en hij knikte. Hij scheen plei- zier te hebben bij dat denkbeeld, j In orde, beste jongen, laat dat maar aan mij over. j Coombe kneep een van zijn blauwe oogen dicht. Komt voor elkaar, antwoordde hij. Hij haalde zijn breed gerande hoed uit zijn zak te voor schijn en drukte hem op het hoofd. Grinnekend trok hij de deur achter zich dicht. HOOFDSTUK XVI. Het huisje bij het tuinmanshuis op „De Beuken" te Bromley verdiende inderdaad niet veel meer dan de wei nig flatteuze beschrijving, die de ei genaar van het landgoed er van had gegeven: „Daar kan nog geen hond in huizen". Het bevatte weliswaar drie kamers, twee er van waren slecht verlichte vertrekken met lage zolde- ring op den beganen grond, die eigen lijk alleen behoorlijk geventileerd, werdien, doord|at dje deur slecht jn haar sponningen zat en doordat wind door de ruiten kon spelen? i (Wordt vervolgd) de IWaaUykstfce en Langstraatscke eenleraad Waalwijk ie ziiverkonino MaATSCtttrpy VAM VERZEKERING OP NET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1