stallatie van het raadhuis nog een jaar willen uitstellen. Spr. meent dat een particulier die een huis gebouwd heeft en door onvoorziene omstandigheden niet bij machte is de meubileering te bekostigen in zoo'n geval ook zou wachten met het huis te betrekken. De Voorzitter zal op zulk een betoog niet verder ingaan en vraagt of iemand dit voorstel van den heer Nuijten steunt. Niemand blijkt er iels voor te voelen. De heer v. d, Waerden twijfelt er niet aan of het voorstel is den heer Nuijten door een goede meentng in gegeven. doch hij zou het toch al te gek vinden als het raadhuis klaar is en de gemeente zou het niet kunnen betrekken. Dat gaat z.i. te ver, hij voelt meer voor het voorzichtige voor stel van den heer v. Haren. De heer v. Haren wil nog even terugkomen op het betoog van den heer Kifjberg die, omdat hij de mo gelijkheid inziet dat we het geld het volgende jaar noodig konden hebben, de menschen nu meer zou laten be- t len voor dat jaar. De belasting betalers hebben nu al verschillende jaren teveel moeten opbrengen en nu zou men in dit slechte jaar de belas- nog eens met 20 opcenten gaan ver. hoogen. Daar is spreker tegen. Als het zoover is kan men weer zien. De Voorzitter zegtdat dit laatste stand punt wel door een particulier kon worden ingenomen maar voor een gemeente zou dat een zeer verkeerd beleid zijn. Een gemeente moet wel degelijk vooruitzien om niet in moeilijkheden te komen. s De heer Spapens kan na de toezeg ging van den voorzitter om zoo zuinig mogelijk te zijn wel met het voorstel van B. en W meegaan. Het zou toch be spottelijk zijn als het raadhuis klaar was en men kon het niet betrekken Van den anderen kant wil hij er voor waarschuwen om de bezuiniging niet zoover door te voeren dat men een installatie krijgt die niet degelijk is en niet strookt met het gebouw zelf. Is het een of andere te duur laat men het dan liever uitstellen dan iets te koopen wat minderwaardig is. De voorzitter is het hiermede geheel eens. Hij wil, om alle partijen te be vredigen, de volgende oplossing aan de hand doen: Al is de installatie van het raadhuis eigenlijk een zaak die verder bij B. en W. thuis hoort, toch wil spr. het volgend jaar met'n totaal- begrooting komen en den raad zelf laten beslissen of hij met den opzet accoord kan gaan. Hiermede kunnen alle leden zich vereenigen. Bij punt 11, laarwedde van den ont vanger geeft de heer Nuijten een uit voerige uiteenzetting hoe de gemeente administratie naar zijn meening diende gereorganiseerd te worden om een groote bezuiniging ten behoeve der steunverleening te verkrijgen. Door de benoeming van den heer van Mierlo tot secretaris is de functie van hoofd ambtenaar vrij gekomen en zou daarvoor de heer Thijssen de eenige die daarvoor voldoende bevoegd heid heeft, in aanmerking komen. Diens salaris ad. 2700.— wordt dus uitge spaard. Verder is door het overlijden van den heer van Liempt een bedrag van f 400.— vrij gekomen dat deze als administrateur der bedrijven ont ving. Dit is te samen reeds f3100.—. Het ontvangerschap zou naar den chef-boekhouder der bedrijven, den heer Bakkers, kunnen worden overgebracht en diens salaris van f 2800 gebracht worden op f3500— f4500 dus direct f 700.— meer en later t 1000.— meer dan zijn tegenwoordige regeling. Door de meerdere werkzaamheden van dezen boekhouder zou hem dan een hulp kunnen worden toegewezen op een salaris van f 1100—f 1700. Met het oog op den leeftijd van den tegen- woordigen kassier is voor deze hulp een goede toekomst in het zicht. Resumeerende komt spr. tot een bezuiniging van f 4866 87 die hij naar den post voor steunverleening wil overbrengen. De voorzitter zegt dat B. en W. reeds lang aan reorganisatie hebben gedacht die ongeveer het zelfde is ais door den heer Nuijten wordt voorge steld, alleen is de geschatte bezuiniging van B. en W. ruim f 5000.—, Qewacht wordt op een advies van de Vereeniging van Nederl. gemeenten. Zoolang er nog geen besluiten in dien geest genomen zijn mag formeel het bedrag nog niet naar een anderen post worden overgebracht. Verder zegt spr. dat ook de heer Couwenberg met deze reorganisatie eene promotie maakt. De raad gaat na deze uiteenzetting met dezen post accoord. Bij art. 13 Presentiegeld der raads leden zegt de heer Nuijten dat men hedenavond voor de tweede maal over de begrooting vergadert. Zou men nu die 13 x f 3 f39 voor pre sentiegeld van hedenavond niet naar den post voor steunverleening kunnen overbrengen. Alleen DIT BLAD geeft het uitgebreidste nieuws uit Uw gemeente en de naaste Omgeving. De Voorzitter merkt op dat dit geen nieuwe vergadering is doch een voort zetting en er dus geen presentiegeld voor gegeven wordt. Bovendien gaat het hier over de begrooting 1932 en het presentie geld van thans be reft de begrooting 1931. Wethouder Smolders kan een derge lijk voorstel niet anders kwalihceeren als kinderachtig gedoe. Qeen der leden gaat verder hierop in. Bij volgnr. 48 .Pensioensbijdragen* merkt de heer Roxsopdat 1 18920.29 hiervoor een heel bedrag is dat alleen door de belastingbetalers moet worden opgebracht om de gemeente—ambte naren een rustigen ouden dag te be zorgen. Hij zou het billijk vinden ook de ambtenaren hierin 50 pCt. te aten bijdragen voor hun eigen pensioen en 50 pCt. voor weduwen en weezen. De Voorzitter geeft een uiteenzetting hoe het gekomen is dat de gemeente de pensioensbijdragen voor haar reke ning heeft genomen. In 1924 hebben B. en W. overwogen om de ambte naren hun pensioen-bijdragen zelf te laten betalen doch dat stuitte op be zwaren door de vereeniging van de gemeenten Baardwijk en Besoijen met Waalwijk waarbij de positie van de betrokken ambtenaren niet verslechterd mocht worden. Destijds heeft die kwestie heel wat voeten in de aarde gehad en ten slotte zijn de salarissen met 10 pCt. verlaagd en bleef de pensioensbijdrage voor de gemeente. De ambtenaren kwamen dus van den regen in den drop want die bijdrage bedraagt ten hoogste 8'/2 procent. Spr. herinnert nog aan het adres door den heer v. d. Qeld destijds tegen de salariskorting ingediend. Momenteel staan de rijksambtenaren tot de tanden gewapend om hun po sitie te handhaven tegenover het voorstel der regeering om een kleine korting op hun salarissen toe te passen. Laten we eerst eens afwachten hoe over dit voorstel in de Kamer beslist wordt, want daarbij komt ook ter sprake om de gemeente 3 fCt. te korten op de rijksbijdrage voor de salarissen der gemeente-ambtenaren. Is hieromtrent iets positiefs bekend dan zullen B. en W. nader met voor stellen komen op welke wijze deze korting op de ambtenaren kan worden verhaald. De heer v. d. Waerden kan, na de toelichting van den Voorzitter, waaruit blijkt dat de ambtenaren destijds reeds 10 pCt. werden veiminderd, met post 48 accoord gaan, anders was hij het met het voorstel van den heer Roxs eens geweest. Wat die 3 pCt. vermindering door het rijk betreft zegt spr. dat hiervoor bepalingen zijn gesteld. 0 a. dat de gemeente er niet in slaagt de begroo ting sluitend te maken met minder dan 40 opcenten op de fondsbelasting. Dat ts hier ook het geval. Als men nu zou besluiten 3 pCt. op de ambtenaren te verhalen, dan zouden deze in dezelfde positie verkeeren dan straks als ook de gemeente die 3 pCt. gekort werd, terwijl de mogelijkheid bestaat dat de gemeente onder deze omstandigheden niet gekort wordt, dus kan de gemeente hiermede een flink voordeel behalen en voor de ambtenaren blQft 't het zelfde. De Voorzitter vindt het voorbarig nu reeds besluiten hieromtrent te nemen nu nog niet eens vaststaat dat het voorstel door de Kamer wordt aangenomen. Als 't zoover is dan zullen B. en W. zoo spoedig mogelijk maat regelen nemen in het financieel belang der gemeente. Na nog eenige discussie wordt besloten vooriooplg af te wachten hoe de Kamer over de aanhangige regee- ringsvoorstellen zal beslissen. De heer Nuijten vraagt bij post 49 nadere inlichtingen over de z.g. .inkoop van pensioenen". Na uiteenzetting van den Voorzitter dat de gemeente onmogelijk aan deze betaling ontkomen kan, gaat hij hier mede accoord. No. 53. Bijdrage Hoofdstuk II Kapitaaldienst. De heer v. d. Waerden vraagt waarom het bedrag van f5298, dat dus niet meer noodig is voor het betalen van wachtgeld aan de bij de annexatie ontslagen ambtenaren, toch op de begrooting gehandhaafd blijft. Hierdoor wordt een reserve gemaakt, doch wan neer dit gedaan wordt kan het z i. beter openlijk gezegd worden. Spr. vraagt zich af welke redenen ertoe geleid hebben dezen post te handhaven en de begrooting met zulk een belang rijk bedrag te bezwaren. Spr. begrijpt ook niet waarom deze post in den loop der jaren zoo hoog gebleven is. De ambtenaren hebben toch allen reeds elders een andere betrekking gevonden. De Voorzitter antwoordt dat dit voortvloeit uit het fiuancieeringsplan voor het raadhuis. Dat is onder nor male omstandigheden opgezet en er is rekening mee gehouden dat voor de financieering de opcenten op de fondsbelasting niet zullen behoeven te worden verhoogd. Bij het plan is be paald dat die f 5298 naar den Kaplfa'al- dienst zullen worden overgebracht. Bleven ze op den gewonen dienst gehandhaafd dan zou er weer belasting voor geheven moeten worden. Het geldt trouwens maar voor een jaar. 58. Kosten van officieele ontvangsten. De heer Nuijten wenscht om de zuinigheid te betrachten in deze om standigheden op dezen post te be snoeien. De Voorzitter zegt dat deze post op de begrooting is gebracht opdat B. en W. niet telkens den raad behoeven te raadplegen. Het geld wordt natuurlijk niet uitgegeven wanneer 't niet noodig is. Wanneer er geen officieele ont vangsten zijn wordt natuurlijk niets uitgegeven. 63. Kosten van ambtswoningen van veldwachters. De heer van Haren merkt op dat de commissie er aanmerking op gemaakt heeft dat de kosten der woningen voor de politie worden vergoed. Spr. vindt dat hier een precedent wordt geschapen, temeer waar de gemeente in den vorm van toelagen aan ongehuwde agenten gelden disponibel stelt voor woningen die zij toch niet noodig hebben. Is 't beslist noodig dat de agenten meer krijgen, waarom dan niet eenvoudig het salaris veranderd. De Voorzitter zegt dat 't wenschelijk is dat de politie een speciale woning toelage ontvangt, daar de burgemeester hun een woning aanwijst waar dit voor de veiligheid het meest gewenscht is. De toelage van f 100 is een der essen- tieele onderdeelen van het salaris, De heer van Haren blijft van meening dat het salaris verhoogd moet worden als de agenten meer noodig hebben. Er is toch een speciaal tarief voor de politie vastgesteld. Als dit hoog genoeg is behoeft geen toelage meer gegeven te worden, In het andere geval moet het salaris verhoogd worden. De Voorzitter meent dat voorkomen moet worden dat de politie een woning betrekt in een buurt die minder ge schikt is. Wanneer echter de omstan digheden weer zoo gunstig worden dat tot een algeheele salarisherziening kan worden overgedaan kan nog verder worden gezien. De heer Nuijten meent dat deze toelagen een scheeve verhouding tus- schen de verschillende groepen van ambtenaren scheppen. Hij ziet niet in waarom de burgemeester de woningen der politie moet kunnen aanwijzen. De heer Spapens is in 't algemeen niet voor die emolumenten, zeker niet wanneer de betrokken personen er zelf niet aan participeeren, maar hij vindt dat dit niet over de geheele linie stroef moet worden doorgevoerd Er moet rekening gehouden worden met de menschen waarmede men te doen heeft. Spr. Is de meening toegedaan dat de politie een huisvesting moet kunnen worden aangewezen, opdat de agenten over de geheele gemeente verdeeld kunnen worden. De VoorzUter zegt nog dat het zoo sterk is dat dikwijls niet volstaan kan worden met een agent een buurt aan te wijzen, doch dat dikwijls zelfs de woning moet worden bepaald. Ook spr. is het er in beginsel mee eens dat zoo weinig mogelijk emolumenten moeten worden verleend, doch deze bestaan sinds jaren. De heer v. d.' Waerden komt terug op het geval dat Vrijdag door den heer Nuijten is genoemd. De chef- monteur en opzichter der gasfabriek kunnen die wonen waar ze willen? De Voorzitter zegt dat deze menschen vrij zijn. Het is echter wel gewenscht dat zfj dicht bij 't bedrijf wonen en daarom zijn indertijd deze huizen voor hen gebouwd en hiervoor een huur prijs bepaald die lager is dan de huurwaarden die de huizen bezitten. De heer v. d Waerden merkt op dat verschillende menschen vergoeding krfjgen voor een fiets. Zou het niet beter zijn dat de gemeente zelf een aantal fietsen beschikbaar stelt en het onderhoud hiervan jaarlijks aanbesteedt. De Voorzitter vindt dit zeer verkeerd. Als de lui hun eigen fiets gebruiken hebben zij hiervoor veel meer respect. De heer Nuijten vraagt of de in. specteur van politie de woning, die aan het nieuwe raadhuis gebouwd wordt, zai bewonen. De Voorzitter antwoordt dat deze woning oorspronkelijk bedoeld was voor den concierge, maar nu is ze voor den inspecteur bestemd, daar het wel wenschelijk is dat iemand van de po. iitie dicht bij het bureau woontdaar bij komt nog dat de huidige woning van den inspecteur zal moeten worden ontruimd, in verband met de plannen voor het nijvetheids—onderwijs. 91. Toelage Gezondheidscommissie. De heer Nuijten vraagt waarom een hooger bedrag dan verleden jaar is uitgetrokken. De Voorzitter zegt dat het bedrag is bepaald op grond der begrooting der Qezondheidscommissie. De heer v. d. Waerden herinnert eraan dat indertijd sprake is geweest over de kropbestrijding. Het advies is gevraagd van den inspecteur der volksgezondheid te Breda, terwijl B. en W. zich verder nog gewend heb- ben tot den Gezondheidsraad. Spr. acht spoedige maatregelen gewenscht daar krop in deze gemeente veel voor komt. Hij vraagt of het advies nog niet is ingekomen. Weth, Smolders zegt dat deze kwestie de volle aandacht heeft van B. en W.op de begrooting is reeds een bedrag uitgetrokken voor de aan. schaffing eener installatie, nog steeds is echter het rapport van den Gezond- heidsraad niet verschenen. De heer v. Haren vraagt of de com- missie nooit stappen heeft onderno. men tegen de firma die aan het Hoekeinde minder aangename geuren verspreidt. Spr. vindt dat de aandacht der commissie wel eens op deze kwestie mag gevestigd worden. Als de voorzitter het verloop dezer kwestie in zijn geheel wilde schetsen zou hij er dezen avond niet mee klaar komen, hij volstaat dan ook met te zeggen dat de zaak de volle aandacht heeft, de arbeidsinspectie houdt ge regeld toezichtde toestand is dan ook reeds veel verbeterd, ofschoon hij nog niet ideaal is. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Roxs wordt nog gespro ken over de verspreiding van onaan gename geuren door de met lijmvleesch beladen tractor derzelfde firma, De voorzitter zegde toe de kwestie onder het oog te zullen zien, hoewel hij van meening was dat niet veel succes verwacht kan worden, waar we leven in een industrieele gemeente en dus hiervan de vruchten plukken, we ook de onaangenaamheden die de Indu strie met zich brengt maar moeten dragen. Weth. Eibers merkt schertsend op dat het een gezond luch je is .anders zoudens de looiers er niet zoo goed uitzien. Doorgehamerd wordt dan tot 47. Onderhoud en plaatsing van urinoirs. De heer Roxs heeft indertijd een schrijven gericht aan B. en W. waarin hij wees op de noodzakelijkheid van de plaatsing van een urinoir in de St. Antonlusstraat, nabij de Kerk. Hem werd toen geantwoord dat bij het te bouwen transformatorhuisje tevens een urinoir geplaatst kon worden. Nu enkele grootafnemers daar echter zijn afgevallen zal van den bouw van het transformatorhuisje vooriooplg wel geen sprake meer zijn, daar reeds met een sectiekast volstaan is. Met dat al is er nog geen urinoir, en spr. vraagt daarom er een te plaatsen ais bij den overweg, de kosten hiervan zullen wel niet zeer hoog zijn. Spr. zou deze het liefst bi] de kerk hebben. Weth. Smolders zegt dat indertijd het kerkbestuur reeds geprotesteerd heeft tegen het bouwen van een uri. noir vlak bij de kerk. Als het trans formatorhuisje gebouwd was, zou een mooie oplossing gevonden zijn, nu is echter de vraagwaar moet 't urinoir geplaatst worden. De Voorzitter meent dat dit punt voor den heer Roxs een speciale attrac tie heeft. De heer Roxs daarentegen vindt het geen attractie maar een noodzakelijk iets. B. en W. nemen het voorstel van dhr. Roxs in overweging. De heer Kifjberg komt dan terug op no. 128 Onderhoud van markten, hui. zen en hallen. Spr. merkt op dat het bedrag is teruggebracht omdat niet verwacht kan worden, dat de veemarkt hersteld kan worden. Spr. is het met B en W. eens dat geen drukke markt kan ge schapen worden, doch in elk geval wordt veel publiek getrokken dat hier zijn inkoopen doet en ook voor de toekomst op Waalwijk georiënteerd wordt. Het is z.i. dus in het belang van den middenstand dat de markten op het tegenwoordig peil gehandhaafd blijven. Spr. zou het op prijs stellen indien de marktcommissie in de toe komst zal kunnen blijven beschikken over het bedrag dat vorig jaar is uit getrokken. De Voorzitter zegt, dat wei gebleken is, dat de boeren alleen komen om de premies te verdienendit was toch niet de bedoeling, de premies werden gegeven om de markt te doen ople ven, nu blijkt dat dit niet mogelijk is, vooral met een concurrent als den Bosch in de nabijheid, moet het bedrag worden gekort. Het kost de gemeente telkens veel geld. Weth. Eibers heeft over deze kwestie met de landbouwers onderhandeld, deze waren tevreden met enkel premies voor de najaarsmarkt. De heer Kifjberg trekt na deze toe. lichting zijn voorstel in. werkt als gorgelen 25,45 en 65 ets. ne' voorkomt verkoudheid, 256. Subsidie aan schouwburgenen muziekcorpsen. De heer v. Haren vindt het jammer, dat de subsidie aan de harmonie „St! Jan" niet is gelijk gebracht met die aan „St. Crispijn". Het is maar een bagatel, maar hiermede had toch een gevoels! kwestie kunnen worden uit den weg geruimd. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. zich op het standpunt gesteld hebben om door den slechten toestand geen nieuwe subsidies of verhoogingen te geven. Qeenerlei overwegingen ten opzichte der muziekcorpsen hebben hierbij gegolden, alleen de nood der tQden is de oorzaak geweest, dat alle nieuwe subsidies zijn afgewezen: was de toestand geweest als verleden jaar dan zou zeker tot gelijkstelling zijn overgegaan. 257. Kosten in 't belang der licha melijke opvoeding. De heer Nuijten vraagt wat er ge. daan wordt in het belang der opvoe ding. Weth. Smolders antwoordt, dat cursussen worden gegeven. Vroeger is hiervoor een rijkssubsidie verleend, die tot 1935 geldig blijft. Indertijd is een contributie-stelsel voor de jeugd ingevoerd, de kleuters betalen nu 7 cent per les. De gemeenie draagt f 300 bij natuurlijk in hoofdzaak om den cursusleider te kunnen betalen. Alles is zeer sober opgezet. De heer v. d. Waerden gaat terug tot no. 244. Subsidie aan huishoud scholen. H|j merkt op, dat de school ln Waalwijk f 575 krijgt, die in Besoijen maar f 375. Van de eerste school hebben rekening- begrooting ter inzage gelegen, van de tweede echter alleen de begrooting. Spr. mist de noodige gegevens om de school te kunnen beoordeelen, b.v. aantal uren dat les wordt gegeven, aantal leerlingen, aan tal cursussen enz. De Voorzitter weet slechls, dat de Waalwljksche school gevestigd is In een groote keuken in het St.Theresia- gesticht, de huur wordt aan het kerk bestuur betaald. Spr. acht dergelijke kookscholen van zeer groot belang daar het in veie arbeidersgezinnen nog voorkomt, dat bijna nooit middageten wordt gebruikt. De heer Roxs kan een toelichting geven betreffende de kookschool Ie Besoijen. Deze heeft groot succes, votig jaar waren er 40 leerlingen, er worden. 3 cursussen gegeven tegen vergoeding van 10 ct., 50 ct. en 1 gld. per week. Er worden zeer goede resultaten be reikt, dat weet hij bij ondervinding in zijn huishouden, wat den voorzitter de opmérking ontlokte, dat men zulks den heer Roxs goed kan aanzien. Ook de heer Nuijten is van het nul dezer school overtuigd, maar hij meeni, dat er nog veel meer gebruik van kan worden gemaakt. Velen schrikken terug voor de contributie. Spr. zou daarom de subsidie eenigszins verhuogen ten einde de leiders in de gelegenheid ie stellen de lessen gratis te geven. De heer van Driei voelt hiervoor niet veel, men waardeert iets veel meer wanneer er wat voor betaald is. De menschen die er werkelijk Iets voor voelen zien tegen deze kleine kosten niet op. De heer v. d. Waerden vraagt zich af, waarom Waalwijk een hoogere subsidie noodig heeft. De Voorzitter zegt, dat de keuken waarover men daar beschikt veel mo derner is ingericht; in Besoijen is hel veel eenvoudiger ingericht. Een verslag betreffende de belde scholen zal ter inzage worden gelegd. 272. Belooning van doctoren, heel meesters enz. De heer Nuijten was van oordeel, dat de subsidie slechts voor 1 jaar was verleend, nu blijkt echter, dat deze ook voor het komende jaar is. De subsidie aan den nieuwen dokter, die inmiddels reeds een practijk heeft overgenomen, acht spr. nu niet meer noodig, hij stelt daarom voor dezen post over te brengen naar werkver schaffing. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geen onnoodige uitgaven zullen doen. De subsidie aan Dr. Kolster is voor memorie uilgetrokken, doch wanneer deze tot armen-dokter wordt benoemd, zal het heelemaal niet noodig zijn, daar hij dan een vergoeding van f 1600 geniet. 277. Koslen van werkverschaffing. De heer Nuijten vraagt of reeds iet' omtrent de werkverschaffing kan wor den medegedeeld. De Voorzitter antwoordt, dat h't rapport van Ir. Krüger betreffende d' verbetering van den waterafvoer n den polder moet worden afgewacht; wanneer dit ontvangen is, zullen direct maatregelen genomen worden. Thans is er alleen de steunverleening, waar door de uitgetrokken werkloozen f H per week ontvangen plus een toeslag

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2