Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mmmmw W)A/ De Grootste Waarde KAREL DE MOL. Bil"! reKKIIO. Voor. l Winkelnieuws. Mol Gaat FEUILLETOI <YW&0\JL heeft onze Reclame It blad, if aan; oor dé laar z'n zomer. H meer emeen- en van breider Lang. Men ?ebied; buiten- richten, 's uit adsver- de prijs 'artaai; r week. kTlE. J:\i\fER 89. ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adreg: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE 3LAD Waar moet het heen? We komen zooais dezer dagen het ,Hgzn." schertsend of sarcastisch schreef in ons lieve landje wel in een eldorado. De boeren behoeven niet meer te verken en vee te mesten, want vieesch :omt er meer dan voldoende uit Dene marken binnen de bakkers komen er even makkelijk voor te staan, 't Brood oml in steeds ruimer mate uit België, t schoenfabrieken kunnen baar per. toneel laten rentenieren, want als maar door neemt de schoen—invoer oe: Alie scherts Ier zijde Door dien ongebreidelden invoer van ille artikelen, komen de menschen erecht op straat, maar wie en hoe lorgt men voor hun onderhoud Is 't niet ontzettend dat ze hun kapitaal d.w.z. lun werkkracht niet kunnen besteden, omdat er geen emplooi is, en dan te moeten zien dat vieesch, brood, schoe oen enz. enz. door hun buitenland- tellen collega worden geproduceerd to hier op de markt gesmeten 1 België heit hoogeren rechten op tach en boter. Denemarken komt iel invoerrecht op ons fruit en onze «toenen. Noorwegen gaat indezelfde «tiling, Frankrijk volgtzeker niet om ons te treffen, maar omdat de nood dwingt. Moeten wij dan het „het laat maar walen—systeem" niet laten varen en te weer stellen. In normale om- slandigheden kan vrijhandel voor een als 't onze het meest wensche- Ijke zijn, maar in de huidige om handigheden, nu dag in dag uit (oogere tariefmuren worden opgetrok- i, nu ons land dagelijks meer wordt iterstroomd met allerlei buitenland- icbe artikelen aan eiken prijs, moeten *1 ons te weer stellen, minstens met contlngenteering van de in te wen artikelen. Doen we zulks, dan bandelen wij nog een breeden weg Itgenover het buitenland. bepaling van het contingent w het gemiddelde jder laatste drie pren, is 't buitenland nog in 't voor. W, waar het verbruik hier met 20 Schitterende waar Voor weinig geld En van prima kwaliteit Niet te verbeteren. MOL blijft goedkooper. 30 pCt. is afgenomen. Maar het is noodig en directiaat men toch de regeering zooveel ver trouwen schenken en haar in de toe komst de macht geven, tehandelen naar omstandigheden en direct, opdat men, niet zooals thans bij aankondiging van maatregelen eenfge maanden te voren gelegenheid heeft de voorraden in ons land aan te vullen en op te slaan voor een jaar lang. Wat baten dan maatregelen Men spookt vooral met het duurder worden der artikelen. Wat heeft 't Schoenenwetje ons ge. leerd en wat zien we op 't oogenblik Dat de landen die hier 't meest im porteeren als België, Duitschland, TjechoSlowakije, de hoogste invoer rechten, lang niet den hoogsten levens* standaard hebben en met de goed koopste artikelen voor den dag kunnen komen. In elk geval, er mag geen dag, geen nacht gewacht worden en daarom be grijpen wij niet dat het ontwerp der regeling eerst de volgende week in de afdeelingen onderzocht zal worden, dan komt de Tweede Kamer, dan de Eerste Kamer en dan is het misschien te laat. Waar blijven de voorvechters onzer nationale Industrie, ook zij die ons gewest vertegenwoordigen ven aan zulke geesten, zoo vaag om schreven. Wij kennen den geest van het goede en die van het kwade, den geest Qods en den geest der menschen we weten wat er wordt verstaan onder den geest des levens en des doods, den geest der engelen waar we vaak zoo verre van af zijn en den geest des geloofs. Maar de geest des tijds, is dat nu eigenlijk niet een brokje bijgeloof, een soort spook, aan hetwelk we de schuld geven van alle onprettige dingen, een wezen, dat we onweer staanbaar achten, omdat we het ge makkelijk vinden niette vechten? Alles wat anders is dan we leerden, of anders dan we verwachtten, heetten we aldus. Kinderen beheerschen den wil der ouders, het is de geest des tijds. We laten vrijheid verworden tot los bandigheid, want het is de geest des tijds. Eerbied en gezag zien we onder mijnen, het is de geest des tijds. We dulden het, want dat is de geest des tijds Bescheidenheid is in strijd met de geest des tijds We zijn egoïsten geworden, trekken ons het lot van den naaste niet aan, wentelen onverantwoordelijkheden van ons af, we denderen het leven door om het leven alleen, in overeenstem ming met den geest des tijds. van „De Echo van het Zuiden" Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). DE GEEST DES TIJDS. Och ja, mensch, dat is de geest des tijds. Daar kunnen we nu eenmaal niets tegen doen. Ongetwijfeld heeft de lezer die uit drukking al meermalen gehoord en misschien ook wei gebezigd. Wat is dat toch voor een spook, die „geest des tijds"? Wij, als moderne menschen. behooren toch eigenlijk niet te geloo- De geest des tijds wordt ten onrechte zoo'n beetje aangemerkt ais een be zoeking, die op een kwaden dag uit den hemel over het aardsche mensch dom neerdaalde, maar in werkelijkheid is die geest een zeer reëel iets, van menschelijke makelij. De geest van onzen tijd is voorge komen uit duldzaamheid en gemis aan karakter, uit slapheid. We weten niet meer te staan voor wat we goed en dierbaar achten, maar laten ons opzij dringen door de aanstormende jeugd, wier hervormde idealen en begrippen niet getoetst zijn aan de practljk, niet gelouterd in de beproeving en niet gestaald in den strijd. De nieuwe idealen en begrippen hebben natuurlijk een goeden ondergrond, zooals de meeste Idealen. Ook wij hebben in onze jeugd het nieuwe uitgedragen, maar wij werden voorzichtig geleid op onze wegen, gewaarschuwd voor de gevaren, we werden tegengehouden, waar dat moest, waar de meerdere er- Prijs der Advsrtentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. varing van ouders en opvoeders het laten gelden van dezer wil noodzakelijk maakte. De huidige jeugd is niet anders dan vroeger, maar de ouders, de lei denden zijn anders geworden, toegeef lijker, willoozer, slapper, omdat ze het kampen hebben verleerd en het ge makkelijker vinden om in het leven te nemen, wat er geboden wordt en aan den geest des tijds te wijten, wat ze verkeerd achtenden geest des tijds dien ze zelf hebben geschapen. Wie dat mee inziet, keere terug. Niet in de eerste plaats omwille van zich zelf, maar omwille der kinderen, om de toekomst van kerk en maat schappij. De geest des tijds is geen onafwendbaar noodlot Wij, die dezen geest hebben gemaakt, kunnen hem ook hervormen, ais een beteren geest herboren doen worden. We moeten weer Ieeren vormen en strijden om aan de jeugd de voordeelen onzer over winning te verschaffen. En een betere toekomst aan de maatschappij. omdat zij steunt op feiten. De drukte die dan ook dagelijks bij ons heerscht bewijst, dat onze cliënten dit weten te waardeeren. Voordeelige prijzen! gezellig winkelen; prettige vakkundige bediening. Koopen is bfj ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. I 13, herder was er een zolderkamertje, ,let meer dan een vlierinkje. De t0°nkamer alleen al sprak van de "Moede van de bewoners van dit ''JL Een versleten karpet, een wankele stoelen, een ruw houten J1 e' en een oud kastje, waarvan de eilr gesloten moest worden gehouden ®et een wig je, vormden den geheelen "Notaris. Het verschoten behang in flarden langs de muren, waar- verder alleen een almanak en een gekleurde prenten ujjtj een of ei kerstnummer prijkten. In den hnnrd bevond, zich niets anders een kromme pook en een hoopje uwe asch, die al lang koud was. 01 kaal stuk sitsen gordijn voor tJr,rj'am^trachtte tevergeefs de koude sluit Decembernamiddag buiten te tenlT. eU 6611 Sproken ruit, wat bij- Iiet a 1 met een stuk bruin papier, )(jinu en dan een ijzigen luchtstroom asVn1 Van de kreuPele stoelen teicu y Denver gezeten, met het ncljt naar de halfopen deur van de L.1waar haar ziek kind 1 e wijnen bij gebrek aan behoor lijk voedsel. Er sprak wanhoop ud haar oogen. Haar wangen waren bleek en diepe rimpels van zorg doorgroefden haar voorhoofd. Alleen haar overvloedige gouden haren herinnerden aan de Nelly Denver van vroeger, voor den ramp kwam, die haar tot weduwe maakte en haar kinderen vaderloos I met nauwelijks een cent in de heele i wereld. j En nu had ze zelfs geen cent, noch een vriend. Die bittere gedachte speel de haar door het hoofd, terwijl zij zat te luisteren naar de moeilijke adem haling van het kind in de andere ka- mer.Maar neen, dat was toch niet heelemaal juist. Er was een vriend. Met een glimlach keek ze op, toen ze een .schuifelende stap aan de deur hoorde en een bevende hand aan den knop; haar oogen kregen een zachtere uitdrukking, toen ze bleven rusten op de zonderlinge, oude figuur, die de kamer binnentrad. Jaikes, zei zij vriendelijk. De oude man legde een klein zakje op tafel en sloeg de armen een paar maal kruiselings over elkaar om den bloedsomloop in zijn verstijfde vin gers te herstellen. Zijn oogen schitter den met een vroolijken glans, welke vreemd afstak bij zijn heele verschij ning. De armoede had hem niet hee- i femaal beroofd van zijn statige figuur er was iets in de wijze, waarop hij z'n kleeren droeg, dat gedachten aan den butler wakker riep. De jas was versleten, doch knap, en een grijzen wollen das nam de plaats in, waar eenmaal een helder wit boord met witten das gezeten had. Zijn wangen waren nog frisch, al had de armoede al .sinds lang haar sporen nagelaten op zijn goedig ge zicht. j Toch was er een onmiskenbare glinstering in zijn oogen, die Nelly's nieuwsgierigheid wel moest prikkelen. Wel, Jaikes, succes gehad, vroeg zij. Succes, mevrouw? En of, was het grinnekend antwoord, 't Begint er beter uit te zien. Wat denkt u? Ik heb vanmiddag een shilling verdiend. Een shilling, Jaikes? Ja, een heele shilling, alsjeblieft. In een paar uur verdiend. Hier i.s hij. En vol trots legde hij het geldstuk op tafel. O, Jaikes, wat een geluk! riep Nelly. Nu, ik heb me al afgevraagd of we vanavond nog wat te eten zouden hebben. Te eten! Maar mevrouw, we zul len een compleet feestmaal hebben. Jaikes wiegde vroolijk met zijn hoofd. Maar wat heeft meneer Skinner gezegd? vroeg hij met een j zweem van angst. I, Eerst was hij erg hard en wreed en hij zei, dat we vertrekken moesten. Maar ik ben voor hem op mijn knieën gevallen en ik heb net zoo lang ge- j smeekt tot hij beloofd heeft, dat we konden blijven totdat Ned beter is. Dat komt door uw lief, bleek gezicht, mevrouw. Hij had wel een hart van steen moeten hebben om te gen u „neen" te kunnen zeggen. Zijn stem klonk schor en om zijn aandoening te verbergen, nam hij zijn zak van de tafel op en ging naar den haard. Zoo zie je du.s Jaikes, dat we er niet uit hoeven, zei Nelly. Maar wat. heb je hout en kolen meege- bracht Ja, zei Jaikes, die nu op zijn knieën voor de stookplaats lag, het wordt zoo tegen den avond wat koud en ik dacht dat een vuurtje wel lek ker zou zijn. Maar waar heb je die brandstof vandaan? Van Badgers, den bakker. Badgers, de bakkerdie vree- gelijke, hardvochtige man? O, Badgers is een heele goede man, als je hem maar goed aanpakt. Ofschoon, te oordeelen naar zijn schele oogen, zou je denken, dat hij tot alles in staat is, antwoordde Jaikes met een ingehouden lach en onderwijl keek hij zijn meesteres eens aan. Ik ben werkelijk geslepen te werk gegaan. Weet u, de vrouw van Badgers is compleet een helleveeg. Is ze werkelijk zoo slecht? vroeg Nelly geamuseerd. O ja, Badgers heeft een ver schrikkelijk leven, 't Is geen wonder dat hij scheel kijkt, met zoo'n vrouw. Enfin, ik was dan zoo bij de bakkerij en ista daar wat te praten met Badgers en vertel alle mogelijke dingen over de vrouwen, die ik maar kon uitden ken. Nou, ik legde het er flink dik op. Nelly glimlachte. Maar dat meen de je toch allemaal niet, Jaikes? De oude man streek een lucifer aan en hield die bij het hout. Dat kunt u net denken, me vrouw, antwoordde hij en kwam met moeite overeind. Mijn persoonlijke meening over de vrouwen is, dat zij engelen zijn.... en u in het bijzon der, mevrouw. Nou, ik bleef Badgers dan wat helpen en met hem praten en tenslotte zei hij Ik hoor, dat jij er achter bent, ouwe vagebond! Noemde hij jou een oude vage bond, riep Nelly uit. Hoe durft hij het? Maar trek je er maar niets van aan. Laat hem maar praten, hoor. Ja, antwoordde de oude man ge streeld, natuurlijk. Je hebt geen werk hé, oude vogelverschrikker, zei hij. Nou, schiet maar op. Hier, omdat ik je toch niet gebruiken kan, zei hij en hij haalde een shilling uit de lade en wierp me die toe. Ik raapte hem op en zeiIk zal hem meenemen meneer Badgers, om u te toonen, dat ik eer bied voor u gekregen heb en omdat ik weet, dat ik u zou beleedigen als ii* hem niet aannam. Nelly lachte hem nogmaals toe. Dat was handig van je, Jaikes, om op die manier een shilling te verdienen. 't Was slim hé, lachte hij. En nu, mevrouw, wat zullen we er mee doen? Ja, Jaikes, kijk eens hier, 't is jouw geld. Neen, neen, mevrouw, protes teerde de oude man. Ik heb het alleen maar verdiend voor u en voor de lieve kleine jongens. Nu dan, wat vindt je dat we er mee moeten doen? Jaikes dacht na. Sprot is goedkoop en lekker, veronderstelde hij. Nelly trok een bedenkelijk gezicht. Ik geloof niet dat ze daar van hou den. Neen? Nou, wat zoudt u dan den ken van een paar fijne bokkingen? Ja, bokking is lekker, maar zou den de kinderen daar hun maag mee kunnen vullen? Wordt vervolgd. faalwpsclie en Langstraatsclie Courant» MAATSCHAPPY VAM VERZEKERING OP MET LEVEN i Ziiverkonliifl Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar- na ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1