Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Logische gevoiiiig. r KAREL DE MOL. J Mol Voor. I W&5Ï& VREEMD Winkelnieuws. Gaat FEUILLETON Is hef vreemd WT Volstrekt niet De kwaliteit zegeviert! tuier m. i:3S.TI ZATERDAG 14 NOVEMBER 1931. 84e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. DUSSEN. Dinsdagmiddag vergaderde de raad en gemeentehuize, onder voorzitter- ichap van den Edelachtb. heer Snijders. Afwezigj dhr. v. Balkom. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Van de gemeente Gorcum, mededee ling betreffende de barakken voor be- imettelijke ziekten; deze mededeeling is van geen belang meer, daar de ge meente intusschen reeds bij 's Bosch is aangesloten. V an de Gezondheidscommissie te Waalwijk, mededeeling van de benoe ming van den heer J. A. Prins te Kaatsheuvel tot lid dier commissie. Van Ged. Staten goedkeuring van 't raadsbesluit tot verhuren eener wo- mig aan veldwachter Ramakers, en iededeeling der verdaging der goed- leuring van de verordening op den rechtstoestand in deze gemeente. Van den Warenkeuringsdienst te Breda, balans en verlies- en winstreke ning over 1930, en verslag betreffende den dienst over de maanden April, Mei en Juni van dit jaar. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Verslag der Commissie voor school onderzoek; deze commissie heeft alles in behoorlijke orde bevonden, alleen ie muren van de openbare school in Wijk C waren verwaarloosd, terwijl de openbare school in Wijk A een verfje noodig heeft en tevens een opknapping van ramen en dakgoten. Het aantal Naam klein Daden groot Alom bekend Overal gewild. MOL blijft goedkooper. leerlingen der scholen bedraagt thans totaal 620. Een rekening van A. v. Drunen, in gevolge art. 132 L.O. wet, ten bedrage van 70.i voor schoolbezoek te Alm- kerk, wordt toegekend. Het gemeentebestuur van Woudri- chem heeft pogingen gedaan tot 't ver krijgen van waterleiding in het land i van Heusden en Altena en vraagt om adhaesie-betuiging. I Op voorstel van B. en W. wordt hier- toe besloten. Een verzoek om adhaesie-betuiging aan een adres der gemeente Aarle-Rix- tel, betreffende het houden van snel heidswedstrijden op openbare wegen, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar er hier nog geen ongelukken bij dergelijke wedstrijden hebben plaats gehad. Dhr. Leeggangers merkt op dat men beter kon verzoeken alle verkeer stop te zetten, daar men meer gevaar te duchten heeft van auto's dan van fiet sen. i De R. K. Reclasseeringsvereeniging heeft een schrijven gezonden naar aan leiding der afwijzing van haar subsi die-verzoek. De voorzitter heeft met den presi dent dezer vereeniging over de zaak ge sproken en stelt nu voor het besluit der vorige vergadering terug te nemen en de vereeniging, die geheel belange loos een zeer goed werk verricht, een kleine subsidie van 10.toe te staan. Van de S.D.A.P. en van den Ned. Bond van Arbeiders in landbouw- en zuivelbedrijven, zijn brieven ingekomen betreffende de werkloozenzorg. De voorzitter merkt op dat de ge meente in zulke gelukkige omstandig heden verkeert, dat geen ,steun behoeft te worden uitgekeerd en overal nog vol doende werk is. De stukken worden gesteld in handen der begrootings-commissie, die hier- j over in de volgende vergadering advies zal uitbrengen. Begrooting 1932. 2. Vaststelling gemeentebegrooting 1932. j De begrootings-commissie heeft een rapport uitgebracht waarin gewezen wordt op de moeilijkheid de begrooting sluitend te maken, daar de uitgaven beloopen 84633,18, terwijl de inkom sten, zonder opcenten op de fondsbe lasting 75791.30 bedragen. Er moet van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). 25) Cissy keek haar vriendinnetje dankbaar aan en nam 't stuk cake met snik in ontvangst. Het andere meisje zoende haar stevig op haar behuild gezichtje en liep toen hard Weg, alsof zij bang was dat haar vrien dinnetjes haar gezien hadden. De groote man in zijn zware, met b°nt gevoerde overjas, was bij het schoolhek blijven staan en had met verwondering naar het tooneeltje ge- heken. Waarom huil je toch, kleintje? vr°eg hij. De meisjes willen niet met mij spelen, antwoordde Cissy, luidei snikkend, ze willen niet eens met ®ij praten. Hoe komt dat nu? vroeg de vreemdeling, waarom zijn ze zoo on aardig tegen je, toe, vertel mij maar '"es. je bent toch niet bang voor mij? Cissy zag verlegen naar hem op, door "aar tranen heen kon zij zien, dat hij j-en vriendelijk gezicht had en dat zijn haren wit waren. Neen sprak zij zacht, ik ben niet voor u, ik vind u wel aardig. Goed zoo, hernam de vreemde- lnS>> ik dacht wel dat wij 't met elkaar dus een bedrag van 8842.28 worden gevonden uit opcenten op de fondsbe lasting. De thans geheven 30 opcenten brengen op 2 a 3000 gulden, de com missie is van meening dat op een an dere wijze in 't tekort moet worden voorzien, n.l. door bezuiniging op een aantal posten. Deze bezuiniging kan in totaal beloopen 3060, het resteerende bedrag zou dan gevonden moeten wor den uit een progressieve heffing van opcenten, op de fondsbelasting. De commissie adviseert o.a. de kos ten van verpleging van arme krankzin nigen zooveel mogelijk te verhalen. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. In hun antwoord kunnen B. en W. in hoofdzaak met de commissie meegaan. Zij verzetten zich echter tegen schrap ping van den post controle op gemeen- te-financiën 200.welke post door de uitbreiding der administratie noodzakelijk is. De verhaling der ver- pleegkosten van arme krankzinnigen is in onderzoek. Van de papierfabriek „de Maas mond" is mededeeling ontvangen, dat de fabriek tijdens den winter gewoon zal doorwerken, waardoor geen werk loosheid te verwachten is en de post voor ondersteuning van werkloozen met 400.kan worden verlaagd. Als de fabriek kan blijven doorwerken, kan met een bedrag van 100.voor steun volstaan worden. Dhr. v. d. Zouwen merkt op dat er niet alleen crisiswerkloosheid heerscht onder arbeiders, maar ook onder de boeren. Spr. twijfelt of de rietsnijders wel werk zullen vinden. Wanneer men moet gaan uitkeeren is een bedrag van 100.gauw op. De voorzitter merkt op dat dit de eerste maal is dat een dergelijke post zouden kunnen vinden. Maar vertel me nu eens, waarom je zoo'n verdriet hebt. Waarom willen ze niet met je spelen. Cissy keek angstig om zich heen. U zult het toch aan niemana vertellen, vroeg ze, terwijl ze hem weer aankeek. En toen, door zijn blik gerustgesteld, vervolgde ze: Ze zeg gen dat mijn vader iemand vermoord heeft. De man schrok hevig, en wendde 'l hoofd af. Haar bleek gezichtje betrok. O, nu wilt u ook al niets van mij weten, stamelde ze. Heusch, wel, hoor, ik vind je een heel lief meisje, antwoordde hij met een vreemde gesmoorde stem. Maar vertel eens, hoe heet je j Cissy Denver, antwoordde ze en tot haar groote verbazing zag ze, dat j hij opeens zijn gezicht met de handen bedekte en dat zijn schouders schok ten. Jong als zij was, kon zij wel be grijpen, dat iemand erg veel verdriet kon hebben. Waarom huilt u, riep ze, zegt u me toch wat u scheelt. Laat maar kindje, 't is niets, antwoordde hij met gesmoorde stem. Waar woon je? Iets verderop, de straat in, in dat huisje daar. In dat huisje aan den overkant? Ja meneer, wilt u 't eens zien? Zij reikte hem vertrouwelijk de hand. De vreemdeling nam haar handje in de zijne en ze liepen samen lang zaam verder. Wilfred Denver's hart klopte hevig, toen hij het armoedige hutje met zijn dochtertje binnentrad zijn kleine Cis sy die hij als een dreumes, die nauwe lijks loopen kon, verlaten had. Hij voelde dat het in onze zaak altijd even druk is, terwijl andere zaken steen en been klagen. Voordeelige prijzen gezellig winkelen prettige vakkundige bediening. Koopen Is btf ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. hoe bitter hard het was, haar thans aan te treffen in de grootste armoede, hon gerig en armzalig, met haar onschuldige leventje, boetend voor zijn misdaad! Met moeite onderdrukte hij een jammer kreet. Maar Cissy was blij, omdat die vreemde meneer zoo lief en vriendelijk j was. In het huisje gekomen, liep zij ver- j tbaasd naar den brandenden haard en warmde haar handjes. O, kijk eens, wat een prachtig vuur, riep ze. We hebben in zoo'n tijd geen vuur in den haard gehad. De tranen schoten Denver in de oogen toen hij het armzalige vertrekje rond keek. Wie woont er nog meer bij je, Cis- sf? vroeg hij en zijn stem beefde. j Moeder, Ned en onze oude Jaikes, antwoordde zij, terwijl zij haar heldert kijkers op hem richtte. Onze oude Jaikes is toch zoo'n lieve man. Zoo, zoo, riep Denver. En waar zijn de anderen nu, Cissy? Ik geloof dat Jaikes er op uit is om werk te zoeken en moeder zal wel in de kamer hiernaast zijn om Ned te helpen. Ik zal haar even gaan zeggen dat u er bent en ze liep vlug naar de slaap kamer en keek naar binnen. Neen, moeder is niet thuis. O, nu weet ik al waar zij is. We konden onze huishuur niet betalen en nu is ze naar den huisbaas toe om hem te vragen of we nog een paar dagen mogen blijven. i Denver's gebaar van wanhoop niet be- grijpende, legde ze haar vinger op de j lippen en zei glimlachend: Ssst, Ned ligt te slapen, u moet hem niet wakker maken, want hij is erg ziek. Ziek, stamelde hü, is je broertje ziek? Is hij erg ziek? Ja, maar gelukkig wordt hij nu wat beter. Wat heeft hem gescheeld? Gaat u toch even bij den haard zit ten, we hebben maar één stoel in huis en die mag u hebben. Denver moest onwillekeurig glimla chen om de „groote-mensch"-achtige be leefdheid van zijn dochtertje; hij ging zitten en met een uitnoodigend gebaar trok hij Cissy op zijn knie. De dokter zegt dat Ned niet genoeg te eten heeft gekregen. We zijn zoo arm, sommige dagen eten we wel eens heele- maal niet. Moeder heeft vroeger lessen gegeven, maar toen de meenschen hoor den wie mijn vader was, wilden ze niets meer van moeder weten. Had je moeder dan geen vrienden, hebben die haar niet geholpen, vroeg hij met iets angstig-smeekends in zijn stem. Neen, zij had geen vrienden meer, wie zou haar helpen? Zijn gezicht was smartelijk vertrok ken. Dus zij had het geld dat hij haar gestuurd had, nooit ontvangen. En zegt de dokter dat je broertje beter zal worden? vroeg hij met een door tranen verstikte stem. Het kind keek hem angstig vragend aan. Ja, als hij veel eieren en melk kon krijgen, dan wel. Dat zal hij, zei Denver met vuur. Al les, alles wat geld kan koopen, zal hij krijgen. Cissy werd zacht door den vreemde ling op den grond gezet en toen zag zij hoe hij een beurs uit zijn zak haalde en een heeleboel goudstukken op de tafel uitstortte. Toen stak hij de hand in een anderen zak en haalde een handvol zilvergeld te voorschijn. Daarna deed hij al het goud en zilvergeld weer in de beurs en gaf deze aan het meisje. Neem dit, kindje, je zult er genoeg geld in vinden. Is dit voor moeder? O, wat bent u lief, maar hebt u nu wel genoeg over': Ik heb thuis nog een heeleboel geld hoor kleine meid, antwoordde hij. En nu zou ik je wel eens willen vragen, ot je me wel een kus zou willen geven. Natuurlijk wel, zei ze en ze hief haar gezichtje naar hem op. Denver bukte zich en zoende 't meisje teeder. Hoe verlangde hü er naar haar te kunnen zeggen, wie hij was. Maar dat was onmogelijk. Let maar niet op me, kleine meid, zei hij, en wees niet boos dat ik je ge zoend heb; ik heb vroeger ook een lief, klein dochtertje gehad en als ik jou een kus geef, is het net of jij myn dochtertje bent. Is uw kleine dochtertje dan dood? vroeg Cissy medelijdend. Ja, ze is dood, tenminste voor mij. Zjjn stem begaf hem. Stel je eens voor Cissy, dat jij mijn dochtertje.... en dat ik je vader was geweest? Ik weet zeker dat ik dan heel veel van u gehouden zou hebben, zei ze zon der aarzelen. Weer boog hij zich over haar heen en zoende haar innig. God zegene je, mijn lieveling, trek je er maar niets van aan als je schoolvriendinnetjes onaardig spreken over je lieve papa. Neen, zeide ze met vuur, en ik ge loof ook niet dat hij een slechte man is geweest, anders zouden moeder en Jai kes niet zooveel van hem hebben ge houden. Je bent een lieve kleine meid, maar ga nu vlug je moeder opzoeken en geet haar de portemonnaie. Hy had haar graag wat langer bij zich gehouden, maar hij voelde dat hfc. zijn gevoelens niet langer zou kunnen onderdrukken. Wordt vervolgd. aalwybsche straatsclie Coorant* ie ziiverkoning MW5CHAPPY VAM VERZEKER) tiGOP HET LEVED

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1