in deze door B en W. al het moge- met hetzelfde bedrag als de georgani- Ujke is gedaan en hl] hoopt, dat spoedig de beslissing zal volgen. De verordening wordt vastgesteld. 13. O itwerp-bcsluit tot regeling der Steunverleening werklooze arbeiders. üe Voorzitter doet mededeeling van een ministerieel schrijven, waaruit blijkt dat de gemeente streng gebon den ts aan de rijksvoorschriften B. en W. stellen voor de volger.de tarieven in te voeren: voor kosiwtnners f7,50 en 50 ct. voor elk kind, lot een maxi mum van t 12 50; voor kostgangers f5 voor ongeorganiseerden de bedragen met f 1.te verminderen. üe heer van Seters acht het niet mogelijk in den breede over de eco nomische toestanden en de ingrijpende maairegelen die genomen moeten wor den uit te weiden. Op een punt wil spr. de aandacht vestigen nl. dat on m d Jellijk maatiegeien moeten getn hen worden voor die werkioozen die geheel van inkomsten verstoken zi]n. Spr gelooft, dat niet voldoende wordt ge zorgd voor de werkioozen ten plane- lande. De bedragen lijken spr. eenigs- zins aan den lagen kant. Wel is de gemeente aan het rijk gebonden, doch spr. wijst erop, dat de koopkracht der groote massa van het volk zooveel mogelijk moet worden instand gehou den. Ook wenscht hij een grooter verschil in de uitkterlngen aan geor ganiseerden en ongeorganiseerden. De ulikeeringen zijn nu bijna gelijk en spr. vreest, dat de menschen die uit getrokken zullen zijn den moed zullen laten zakken en de organisatie zullen seerden worden verhoogd Naar spr meent zal dit de organisatie geen schade doen, terwijl toch ook die menschen geholpen moeien worden. De heer Netten onderschrijft dit. De heer van Seters daarentegen wijst erop dat diegenen die bulten de organisatie bleven, toch altijd de voor. eelen hiervan hebben getrokken zon der er offers voor te moeten brengen. De heer de jong is het met den heer van Seters eens. De heer van Woerden merkt opdat de steunregeling wordt in het leven geroepen voor den nood der gezinnen, doch niet voor de bevordering der organisatie. Spr. voelt het voordeel der organisatie wel aan, doch nu staat men voor het feit en daarom vindt hij het onderscheid van f 1 groot genoeg. Het voorstel—van Woerden, gesteund door de heeren Netten en Lankhuijzen, wordt dan in stemming gebracht De stemmen staken 6—6. zoodat de be slissing wordt aangehouden tot de volgende vergaderirg. Voor stemden de heeren de Bruljn. Elemans, Netten, Lankhuijzen, van Woerden en Simonis. Tegen stemden de heeren Weth Schoenmakers, Kanters, de Bont, van Seters, de Jong en Weth Mr Heere. Het voorstel—van Seters wordt daarna in omvraag gebracht en met 10—2 stemmen aangenomen. Tegen siemden de heeren Elemans en Lankhuijzen. De heer van Seters vraagt of in afwachting der ministerieele goedkeu verlaten omdat zij er het nut niet meer ring op dit besluit niets kan gebeuren van inzien, Spr. meent, dat de orga nisatie gesteund moet worden. Wat zou er van de gemeente geworden zijn als niet 500 menschen tn de organi satie waren Spr. stelt voor de bedragen resp.te brengen op f 8.50, i 7.—, f 6.en f 4 50. De heer Kanters sluit zich aan bQ het voorstel—van Seters en voegt hieraan nog toe, dat de steun huoger moet zljna dan verleden jaar. De meeste menschen hebben reeds een zeer slechten zomer doorgemaakt en hebben nu reeds tekort inplaats van nog een kleinen voorraad; de menschen zijn nu veel gauwer uiigtput dan het vorig jaar. De heer de Jong sluit zich bi) deze twee sprekers aan. De toestand wordt steeds erger en er moet gezorgd wor den, dat de menschen zulk een in komen hebben, dat zij hun verplich tingen kunnen nakomen. De weikloo zen worden nu gesteund door den handeldrijvenden middenstand, die hen op credlet moet leveren, doch ook deze menschen zijn niet onuitputtelijk. Ook de opmerking van den heer van Seters betrtff;ride hit verschil tusschen georganiseerden en ongeorganiseerden onderstreept spr. De heer Simonis vraagt ofbljwerk- verschatfing het loon wordt vastgesteld door den gemeenteraad of dat dit willekeurig geschiedt. De Voorzitter zegt dat bij werkver schaffing de minister zelf't loon regelt dit is een van de voorwaarden die aan de subsidie verbonden zijn. Op het oogenblik is de toestand niet alleen slecht voor de arbeiders, maar ook voor de middenstanders en de bezitters. Het geld dat wordt uit gekeerd moet worden opgebracht door inwoners der gemeente. Als de ui', keering te hoog wordt gesteld beriaat het gevaar dat de gemeentekas raakt uitgeput en de menschen met niets naar huis gestuurd moeten woiden. Bovendien moet gezorgd worden, dat de uitkeering niet in co< fl ct komt met den bestaanden loonstandaard, de landarbeiders werken nl. reeds tegen f 13—Als de steun hooger wordt gesieid dan het loon dat in de be drijven verdiend wordt, wordt de arbeidsschuwheid in de hand gewerkt De heer van Seters wist niet, dat tegen zulke loonen gewerkt werd, doch in dat geval is het toch zeker nood gedwongen. Spr. is ervan overtuigd, dat de menschen graag zouden werken als ze maar gelegenheid hadden. De crisis is ontstaan door dat er allerwege overproductie is, dus moet de con sumptie bevorderd worden. Spr. gelooft daarom, dat het een economisch belang is de bedragen iets hooger op te voeren, temeer daar de middenstand in hoofdzaak van de arbeiders moet bestaan. De Voorzitter wil de oogen open houden voor den toestand. Het is een feit dat in vele bedrijven geen hooger De Voorzitter zegt dat deze beslissing niet lang op zich zal laten wachten. B. en W. doen al het mogelijke om zoo spoedig mogelQk met de uitkeering te kunnen beginnen. 14. Ontwerp—besluit tot wijziging der gemeente—begrooting dienst 1931. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag merkt de heer van Seters op dat in de Groenstraat geen vuil wordt opgehaald. De Voorzitter zegt toe dat dit voortaan zal gebeuren. Hierna gaat de raad in geheime vergadering over. BINNENLAND. Maandag beslissing over het Ned. Pavijoen Wat het Nederlandsche paviljoen Ie Vincennes betreft, zijn, ra de weige. ring van Den Haag en Arnhem, thans nog twee particuliere t ffertes in be. ïandeilng. Maandag a.s. zal hetcombé aan de hand der ontvangen aanbie dingen een beslissing nemen. Tijdelijk heffing van opcenten op de invoerrechten in Ned—Indië Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend in Nederlandsch— ndië Men zie de rubritk Stalen— Generaal. Conversie 6°/e staatsleeningen 1922. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming aargenomen het ontwerp van wet, waarbij de minister van fioanc ëi wordt gemachtigd over te gaan tot het uitgeven van een of meer leeningen tot een bedrag van ten hoogste 300 millioen gulden, ter conversie van de 6 pet. staatslee ningen 1922 A en B in een of meer leeningen met lageren rentevoet. Tweede Kamer. Motie—Marchant verworpen met 57—34 stemmen. Het algemeen begrootingsdebat in de Tweede Kamer is gisteren ten einde gebracht met een tweetal belangrijke beslissingen. Minister De Geer heeft nl, toegezegd, dat de korting op de sala- rissen zal uitgesteld worden tot 1 Maart. De motie van mr Marchant, waarin de Kamer uitspreekt, dat de salariskorting onder de gegeven om standigheden niet is te rechtvaardigen, mocht evenwel geen meerderheid ver werven. De motie Albarda om 25°/0 van de defensie begrooting te schrappen wordt verworpen met 55—35 stemmen. Minister de Geer kwam met de verblijdende mededeeling, dat in plaats van vijf millioen reeds ruim zes mil- hoen op den Staatsdienst bezuinigd kunnen worden, zoodat h t tekort op de begrooting thans zeven millioen bedraagt. Uit de textielnijverheid. De afd Enschede van den tex'iel- arbeidersbond Unitas heeft in haar gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering het bemiddelingsvoorstel van den rtjksbemtddelaar Inzake de 5 pet. loonsverlaging met 203 tegen 193 stemmen aangenomen. BUITENLAND. Woerden zegt de Voorzitter dat onder kostgangers alleen die ongehuwde personen verstaan worden die voor zichzelf te zorgen hebben. Als de Voorzitter het voorstel— van Seters wil in stemming brengen, vraagt de heer van Woerden het woord om een amendement hierop in te dienen, zoodat de ongeorganiseerden hem er mijn verwondering over Inzender X. in Uw laatste blad sluit zich gaarne aan bij de lofuiting doof een raad>lld gewijd aan 't Dagelijksch Bestuur in de laatste vergadering, en wel omdat de begrooting zoo mooi in dicksdr zat. Als ik eerlijk wil blijven kan ik dergelijke compllmenteerderij niet hooger aanslaan dan p rlitieke nonsens. Hier zit ook nog het gevaar in dal men elkaar in slaap tracht te wiegen inplaats van door eerlijk zakelijk debat elkander van den ernst der tijden te doordringen. Dat bij alle verschil van meerling voorop moet staar, geloof in elkanders eerlijke overtuiging om de algemeene zaak te dienen, spreekt natuurlijk van zelf. Aan alle botsingen van politieke of confessioneele principes moet de begeerte ten slotte ten grondslag liggeJ om de waarheid, die in alles vaak verborgen ligt, er tot elkanders welzijn uit te stooten. Als ik nu de laatste Troonrede, Mijnheer de Redacieur, door onze Koningin voorgelezen en die door den staatsman Ruisch de Beerenbrouckwtl «oor een heel groot gedeelte in de pen gegeven zal zijn, mij in herinnering breng, kan de werking hier ter plaatse van het in 't leven geroepen crisis— comité mij maar heel matig bekooren- In de Troonrede werd uitgesproken dat de saamhoorigheid van het Neder- landsche volk hoop gaf om dez moeilijke tijden door te komen. Deze week sprak ik een hetle goea kennis van me en drukte ik tegenop uit dal men hier ter plaatse deze algemeen crisis separatief confessioneel wil ga keeren. Hij was wel van meeningt(,n het een algemeene zaak was. maar K er toch ook wel inkomen dat WaaW hier vooraan, thans op zichzelf h e want het kapitaal was daar ook allee Het gouden echtpaar H. Massuger-Spoor te Waalwijk, dat 21 November a.s. zijn gouden huwelijksfeest hoopt te herdenken. HEUSDEN. Vergadering van den raad dezer ge meente op 9 November. Afwezig waren met kennisgeving wet houder De Haan wegens uitstedigheid en het lid Metselaar wegens sterfgeval. 1. De notulen werden onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Medegedeeld werd een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het besluit, genomen in de vorige ver gadering, om het vleeschkeuringsbedrijf tend te maken. schaffing kwam het lid Maasen met en kele bezwaren voor den dag. Volgens de regeling van den Minister moet er in accoord gewerkt worden tegen 3 cent per M2., waardoor velen niet genoeg kunnen verdienen. Dan mogen alleen- loopende personen niet te werk worden gesteld. Ook dit keurde de commissie niet goed. Verder hadden de werklui, die met de tram worden vervoerd, nog al wat tijdverlies, etc. De Voorzitter gaf de commissie in Verhoeven steunde voorstellen die in gediend waren, dat was het wat den schijn gaf dat zulks gebeurde. De Voorzitter zegt dat hij toen niets heeft besproken met wehouder v. Bok hoven en houdt vol dat wat v. Herpt ge zegd heeft, een insinuatie is. Het lid v. Herpt is blij dat door het gezegde van den Voorzitter dien schijn wordt weggenomen, doch daar de toen voorgestelde wijzigingen niet behandeld zijn in een vergadering van B. en W., overweging de bezwaren op papier te stelt hij in uitzicht dat hij daarom in de zetten dat de Minister gewezen zou eerstvolgende vergadering met wijzigin- worden op de bezwaren, die in de prac- ljjk reeds gebleken zijn, doch wist niet gen daaromtrent zal komen. Hierop wordt de begrooting vastge- of de Minister bijv. af te brengen zou steld zonder eenige verdere discussie zijn van het accoordwerk, daar deze met aan inkomsten en uitgaven een be- bepaling gemaakt is op advies van de drag van 17.047.94. Ned. Heide-Mjj. Ingekomen een schrijven van Ged, Ook deelde het lid Maasen nog mede, Staten, waarbij bepaald wordt dat de dat de commissie eerstdaags ten stad- secretaris iederen dag zitting houdt van huize alhier een onderhoud zal hebben met een lid der inspectie voor de werk verschaffing en dat hij daarbij op resul taat hoopte. Daar niemand iets meer had mede te deelen, sloot de Voorzitter de vergade ring. HERPT c.a. De Voorzitter opent en doet voorle zing der notulen, die onveranderd wor den vastgesteld. 1. Voorstel van B. en W. tot heffing van 50 opcenten op de personeele be lasting en 40 opcenten op de gemeente fondsbelasting. De Voorzitter zegt dat deze belastin gen noodig zijn om de begrooting slui- voortaan als een tak van dienst te be schouwen en een schrijven van B. en W. van Woudrichem, om instemming te be tuigen met de spoedige totstandkoming van een waterleidingbedrijf in het Land van Heusden en Altena. Besloten werd adhaesie te betuigen. 3. Voorstellen van B. en W. tot hef fing van: a. 80 opcenten op de hoofd- De heeren v. Herpt en v. d. Broek be treuren het dat nu hiertoe moet worden overgegaan, maar leggen zich er gaarne bü neer. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 2. Behandeling gemeentebegrooting voor 1932. Het lid van Herpt houdt een uitvoerig som der grondbelasting op de gebouwde pleidooi over de manier waarop men eigendommen (thans 40); b. 20 opcenten het best het gezag in de gemeente kan op de hoofdsom der grondbelasting op handhaven. Hij gaat hierbij na de raads- de ongebouwde eigendommen (thans verkiezingen van dezen zomer, waarbij 10); c. 100 opcenten op de hoofdsom naar zijn inzien door het optreden van der personeele belasting (thans 55); d. 50 den burgemeester als het ware een opcenten op de hoofdsom der vermo- j stemming is geforceerd, gensbelasting (thans 20); e. 80 opcenten j Spreker ziet gaarne de bemiddelende op de hoofdsom der gem.fondsbelasting pogingen van den burgemeester, doch (thans 40). dan zoodanig dat orde en rust er mede van n, voor de voorwerkers 12 De Voorzitter gaf de volgende toelich- bestendigd worden. Het gebeurde van Hierna sluiting, ting. Op de begrooting 1932 komen als dezen zomer achtte hij niet in het be- nieuwe posten 3800 voor onderhout lang van de gemeente en hij veronder en verpleging van krankzinnigen en stelt dat iedereen in de gemeente dezen 3000 voor werkverschaffing. Dan stond toestand noode zag. op de begrooting van 1931 een batig Spr. vraagt zich af of er in het col- slot van 2000, dat ontbreekt op die lege van B. en W. wel die saamhoorig- 35 en Zaterdags van half 4 tot half 5. Van het Ministerie van Waterstaat, dat er geen termen aanwezig zijn om een oprit te maken, evenwel zijn zij wel ge negen dit te doen, zoo de gemeente de kosten, 1000.— betaalt. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Het lid van Herpt vraagt om over het een en ander nog eens te correspondee- ren, daar het maar een eenvoudige oprit behoeft te zijn, die wel voor 100.te leggen is. Weth. v. Bokhoven begrijpt niet waar om deze stoep gelegd moet worden voor enkele perceelen. Wordt voor kennisgeving aangenomen Brief van de PNEM inzake straatver lichting, waarbij een lantaarn komt op 17 en een met paal op 54 Het lid v. d. Broek bepleit nog een lichtpunt en verplaatsing van een licht punt in den Hoek en wordt hierin ge steund door het lid v. Herpt. Een en ander wordt aangenomen. Rekening 1930 en begrooting 1932 Burg. Armbestuur wordt gesteld in han den van een commissie. Als lid van 't Burg. Armbestuur wordt herkozen Jac. de Wilt. Inzake Woningwet wordt wat betreft de wijze van in beroep gaan, een veror dening vastgesteld. Inzake werkverschaffing worden B. en W. gemachtigd. Het dagloon wordt be paald op 1.50 per dag plus 10 ct. kin dertoeslag tot een maximum weekloon Russen en Koreaöen bestaande strijd macht, die van het „Internationale com munistische leger" deel uitmaakt, naar Tsitsihar onderweg zijn. Volgens offici- eele telegrammen schijnen deze geruch ten weinig gegrond te zijn, ofschoon het Ministerie van Oorlog verklaart uit be. trouwbare bron en van verschillende zijden inlichtingen te hebben ontvangen dat tusschen 6 en 12 dezer vijftien vrachtauto's met wapens en munitie uit Rusland te Angantsji zijn aangekomen, waar zij hun lading aan generaal Ma Tsjang-sjen moeten hebben afgeleverd. Be Britsch-Indische conferentie. Gandhi heeft zich tegen een Ameri- kaanschen journalist uiterst zwartgallig van 1932, terwijl ook de post van 5400 heid bestaat, die gewenscht is; hij heeft uitgelaten over de Britsch-Indische con uit de gem. inkomstenbelasting vervalt, het idee dat er bestuurd wordt door den ferentie, die volgens hem tot mislukking alles tesamen dus een minder inkomen burgemeester met één wethouder. Dit gedoemd is, wat een nieuwe uitbarsting van 13300. Voorts is de nieuwe be- trachtte spr. te bewijzen door de wijze van burgerlijke ongehoorzaamheid en grooting zoo zuinig mogelijk in elkaar waarop het ambtenarenreglement in den van het boycotten van Engelsche goede- gezet, de uitgaven zijn zooveel mogelijk raad behandeld was. ren ten gevolge zal hebben, besnoeid en de inkomsten zoo hoog mo- Ook zag het lid v. Herpt gaarne een Volgens Gandhi stond het van den gelijk opgevoerd. reglement van orde. beginne vast, dat de conferentie misluk- De Voorzitter zegt in 't algemeen den m0est, daar deze volgestopt was heer v. Herpt graag de gelegenheid te met afgevaardigden, die, gelijk de En- geven en het genoegen te verschaffen gelsche regeering wist, moesten gaan om zijn mooie speech in de couranten twisten. Het eenige alternatief is thans 4. Vaststelling der gem.begrooting en te zien, hij wil slechts één punt aanha- het toepassen van het volledige program van die van het vleeschkeuringsbedrijf, len en dat is waar hij het niet eens is mei ma van het congres of terugkeer tot de beide voor 1932. het beleid van den burgemeester, daar militaire autocratie. Ten slotte verklaar- Namens de commissie van onderzoek: heeft hij geïnsinueerd en gezegd dat de de Gandhi zich nog overtuigd, dat hij de Hierna vroeg de Voorzitter of iemand bezwaar had tegen het voorstel en waar dit niet het geval was, werd het aange nomen Maasen, van Riet en de Mol bracht de Voorzitter de zaken behandelt met wet- "'5 ZT-;'«"tag uit en verklaarde dat n. houder van Bokhoven, en dat moet hii dtot eerst ovemógèn worden O -'«mand op- ot maar eens beween. Pd fikste Iling der s?eunuitkeerine met 1 aanmerkingenhad, waarna de begroo- Het lid van Herpt zegt dat hy zyn dit bedrag wel in het belang der tin8en worden vastgesteld. speech niet gehouden heeft voor de cou- oemeente is Volgens den Voorzitter sluit de eerste ranten, maar om het gemeentebelang te Op een vraag van den heer van I met 64940.49 en de laatste met 5933 dienen Hii heeft alleen gesproken ove. -- - aan inkomsten en uitgaven. den schijn die het optreden van den 5. Vaststelling verordening betreffen- Voorzitter gaf, hoe dat de leden hunne de het beroep ingevolge art. 7 en 9 der eventueele aanmerkingen op het ambte- Woningwet. narenreglement moesten klaar hebben en De Voorzitter deed hiervan voprle- hoe daags daarna de burgemeester met zing en gaf een toelichting, waarna de wethouder v. Bokhoven op de secreta- verordening werd vastgesteld. i rie was. Rondvraag. Weth. v. Bokhoven was het in alles Namens de commissie van werkver- met den Voorzitter eens en wethouder nieuwe burgerlijke ongehoorzaamheid vrij van geweld zou kunnen houden. Hevig gevecht in Mandsjoerije. Gisteravond heeft in de nabijheid van Koengtsjoeling ten Noorden van Moek- den, een hevig gevecht tusschen Japan- sche troepen en bandieten plaats gehad, van wie er 50 werden gedood. Voorts vielen den Japanners 300 gewonde ban dieten in handen. De alarmeerende geruchten, dat de troepen van generaal Ma Tsjang-sjen door Rusland zouden worden gesteund, blijven hier de ronde doen. Volgens deze geruchten moet een uit 3000 Chineezen, INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red,). Mq-heer üe Redacteur.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6