PENSION Koopt Voor de St. Mkolaas EEN GESCHENK van blijvende waarde. H. STASSAR-SMITS FIETSJONGEN Notaris Middelkoop Notaris Middelkoop DAGMEISJE Klokken, Pendules, Horloges. Zilveren- en Qero-artikelen. Trouw- en Verlovingsringen. Poets haard, fornuis en kachel met melden bij Q W. van Oorschot, Elf huizen no. 2 alhier. De biljartclub „Qeertruidenberg" behaalde op het jl. gehouden biljart, concours te Oosteihout bij C. v. Riel met een 5-tal tei 2e; Jprljs. Woensdagmiddag jl. brachten de leerlingen van de Openbare Lagere Schooi uit deze gemeente met de groote bus van Bruijns uil Oosterhout een bezoek aan het circus Sarassant te Bieda. Hoogst voldaan keerden zij om«tr*eks half zeven huiswaarts. GENDEREN. Daartoe uitgenoodigd door de Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging „Eere zy God" alhier, hoopt op Maaudag 23 November des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk op te treden Mr. G. v. d. Horst, Em. predikant te Bussum met het onderwerp„Saules, de Jood van Tarsen". SPRANG—CAPELLE (voorm. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. - In de Geref. Kerk alhier zal a.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags half 3 leesdienst worden ge houden. By de j.l. Donderdagavond gehou den verkiezing van één ouderling en één diaken bij de Geref. Kerk alhier, wegens periodieke aftreding van de hee- ren W. v. Drongelen en J. Klaassen wer den gekozen) vofor oudterling d|e heer) W. M. Dalmaijer en voor diaken de heer J. van Drongelen. J.l. Woensdagavond kwam de Chr. Gem. Zangvereen. „Looft den Heer", al hier in de zaal van den Chr. Volksbond in feestelijke jaarvergadering bijeen. Na afhandeling van verschillende huishou delijke zaken, o.a. jaarverslagen van se cretaris en penningmeester, werd de avond verder doorgebracht met zang, muziek en voordrachten. SPORT. W A A L W IJ K. W. S. G. GeldropW.S.C. W.S.C.'s eerste elftal speelt morgen weer uit en gaat zooals aangekondigd, naar Geldrop. Het is weer een wedstrijd, waarvan tevoren weinig te zeggen valt, daar de tegenstander voor ons geheel onbekend is. Het eenige wat wij van Geldrop weten is, dat zij tot nog toe slechts 2 verliespunten boekte en mei recht mogen we deze club dan ook als een der sterksten uit de afdeeling be schouwen. Het wordt dus voor het eerste elftal weer een zeer zware taak en slechts wanneer de spelers zich tot het uiterste geven, kunnen we een gunstig resultaat verwachten. In elk geval kunnen dt W.S.C.'ers er op rekenen, dat zij morgen een der lastigste uitwedstrijden te spe len krijgen. De reis wordt per bus ge maakt, vertrek om 11 uur bij „De Twee Kolommen". W.S.C. 2Longa 2. Het tweedeelftal speelt ook morgen weer een thuiswedstrijd en wij vreezen dat zij tegen het sterke Longa 2, de as pirant-kampioenen dezer afdeeling, een slechte kans zullen hebben. We zullen maar afwachten, misschien dat eindelijk toch eens een keer ten goede zal komen. Deze wedstrijd vangt om 12 uur aan. Het derde elftal is vrij, terwijl het vierde naar 's Bosch gaat en daar speelt tegen Bossche Boys 2. Misschien wordi dit het. eerste succes voor de juniores. R. W. B. 7Ï. W. B.—H. E. C. Deze plaatselijke ontmoeting wordt voor de geheele beide vereenigingen een krachtmeeting, doordat met 3 elftallen (dus 3 wedstrijden) gespeeld wordt. Hier bij komt dat de wedstrijd voor 't le elftal van R.W.B. en de wedstrijd van de 2e elftallen belangrijk zijn. R.W.B. 1 heeft ondanks het elftal lang niet slecht speelt maar weinig succes geboekt en bezet momenteel de laatste plaats. A.s. Zondag wordt met een gewijzigde voorhoede gespeeld, wat naar wij hopen een gun stige uitwerking zal hebben. De wed strijd, destijds op het H.E.C.-terrein ge speeld, bracht voor R.W.B. een onver diende nederlaag, zoodat alle factoren aanwezig zijn om een mooien spannen- den wedstrijd te verwachten, temeer nog daar beide ploegen beter spelen dan de resp. plaatsen op de ranglijst aan duiden. Aanvang 2 uur, dus niet om half 2, ter rein R.W.B. Vooraf aan deze wedstrijden wordt om 12 uur eveneens op het R.W.B.-ter- rein gespeeld: R.W.B. 2H.E.C. 2, bei den met een goede kans op de eerste plaats Onze reserve's zijn 2 punten kwijt, H.E.C. 2 is er 4 kwijt, zoodat tot heden de papieren van R.W.B. 2 wel iets beter zijn, zoodat ook deze wed strijd uiterst spannend belooft te wor den. Een en ander zal een belangrijke sportdag kunnen worden, welke zeker veel belangstelling zal trekken. R.W.B. 3 gaat op bezoek by H.E.C. 3. Ten slotte spelen de jongste R.W.B.'ers in Kaatsheuvel tegen D.E.S. 2 om 12 uur. JULIANA. Zondag a.s. moet het le elftal een uit wedstrijd gaan spelen in Zaltbommel. Op .eigen terrein is Zaltbommel vooral een gevaarlijke tegenstander en belooft dit voor Juliana weer een heel zware wed strijd te worden. Wij vertrouwen dat de Juliana-spelers in dezen zeer belangrij ken wedstrijd vanaf het begin flink zul len aanpakken en na het minder goede resultaat van Zondag j.l., zich met hel enthousiasme van de vorige wedstrijden in den strijd zullen werpen, daar elke nog te spelen wedstrijd van steeds groo- ter belang wordt. Zoodoende is er mo gelijk ook in Zaltbommel kans om met succes uit den stryd te komen. Met groole belangstelling zien de talrijke supporters den uitslag van dezen wed strijd tegemoet. Juliana 2 speelt een thuiswedstrijd te gen B.V.V. 5 uit 's-Bosch. Aanvang 2 uur. SPRANG-CAPELLE. Jl. Zaterdagmiddag speelde NEO 1 alhier een competitie voor den Brab. V.B. tegen Neerlandia op 't terrein van laatstgenoemde. NEO won den wedstrijd met 2—0. SDO speelde een comp.- wedstrijd te gen Sparta, op het terrein van laatstge noemde vereeniging te Vrijh.-Capelle. S.D.O. wist met 21 te winnen. WIELRENNEN. T. W. G. VITESSE. Bovengenoemde wielerclub hield Zon dag haar tweede trainingsrit der wintel competitie over het traject Tilburg— Kaatsheuvel Waalwijk Geertruiden bergOosterhoutTilburg, een afstand van 54.9 K.M. De uitslag luidt: Klasse Az 1. P. Vermaire in 1 uur 37 min. 5 sec., 2. F. Slaats, 3. A. van Oirschot, 4. W". Vriens, 5. J. van Munster. Klasse B.: 1. J. van der Enden in 1 uur 35 min. 42 sec., 2. J. Henssen, 3. H. van Gestel, 4. L. Slaats, 5. H. Van Beurden, 6. A. Broeks, 7. L. Schuurkes, 8. Jacque.i Klaassen, 9. H. Sweep, 10. C. van Beur den, 11. A. Snels. Adspiranten: 1. B. van Santvoort ir 46 min., 2. J. Maas, 3. A. Aarts. De junioresrit liep over het tra ject Tilburg-WaalwijkTilburg. De vliegende mail naar Jan Oost. III. Revue der pioniers.' Een overzicht, zij het kort, van de ontwikkeling der Indië-route, is hier wel op zijn plaats. Wij noemden reeds dén tocht van Van der Hoop, welke I October 1924 werd begonnen. Dan is er een stilstand van bijna drie ja ren, tot op 1 Juni 1927 de F Vila met Geysendorffer en Van Leat Black van Schiphol start. Dit vliegtuig is een veredeling van de F VII van Van der Hoop, het heeft een krachtiger motor, die luchtgekoeld is, veel bete re vliegeigenschappen en biedt al in zijn kajuit een behoorlijk gerief aan de „opvarenden", terwijl Van der Hoop nog moest vliegen met een toe- stel, waaruit elk overbodig spijkertje en elk overtollig latje gesloopt was Dat was ook noodig, want Van der Hoop ging met alle reservedeelen aan boord, tot schroeven, wielen en luchtbanden toe. De F Vila van Geyssendorffer, drie jaren later, had reeds een metalen schroef, een motor, die veel minder onderdeden ver- eischte en daar de route reeds eenige verbetering toonde en er meer ver trouwen in de terreinen bestond, liet men andere onderdeelen thuis. De „Postduif" kiest hel luchtruim. Hetzelfde jaar, op I October, ver trekken Koppen, Frijns en Elleman met het eerste driemotorige vliegtuig de „Postduif." Zij maken reeds den mooien tijd van 10 heen en 10 dagen terug, maar de nuttige lading was ui terst gering. Deze vlucht, evenals die van Van der Hoop, werden uitgevoerd voor het Comité Vliegtocht Neder land—Indië. De eerste postvlucht Nauwelijks drie jaar geleden. Dan het volgend jaar ontstaat het plan om de vier driemotorige vlieg tuigen, bedoeld voor den dienst van de K. N I. L. M. in Nederlandsch- Indië langs den luchtweg naar hun plaats van bestemming te brengen en, te beginnen op 13 September, ver trekken om de week deze vier vlieg, tuigen en als het laatste op 4 Octo ber de reis aanvaard heeft, legt de K. L. M. de laatste hand aan haar feitelijk eerste postvlucht naar Indië, die op tl October 1928, door Smir- noff, Aler en Veenendaal wordt uitge voerd en bedoeld is als de eerste van een reeks maandelijksche postvluch- ten, waarvoor de K. L. M. met pos terijen heeft gecontracteerd. Oorspron kelijk lag het in het voornemen de ze 12 maandelijksche vluchten in 1929 te houden, maar het vertrek der vier vliegtuigen van de K. N. I. L. M. was aanleiding om twee vluchten reeds in 1928 te laten plaats hebben, n. 1. de reeds genoemde van 11 October en de daaropvoldende op 11 Decem ber, Bezwaren die overwonnen werden Bezwaren van Britsche zijde tegen deze proefvluchten g uit, met name het feit, dat de vliegvelden in Irak door de aldaar heerschende troebelen niet voor burger verkeer konden worden opengesteld, veroorzaakten een rust- periode van 9 maanden en pas op 12 September 1929 werd de reeks proefvluchten hervat, ditmaal in den vorm van een veertiendaagschen dienst. Maar ook van deze vluchten hadden er slechts 8 plaats en wederom ont stond er een bezwaar, nl dat de vliegvelden in Britsch-Indië niet voor geregeld gebruik beschikbaar waren. Eenzelfde rusiperiode van 9 maanden volgde, maar reeds in 1929 was de geheele organisatie der route, de be. noeming van agenten, de opstelling der instructies, de neerlegging der on derdeelen, gereed gekomen en toen eindelijk alle bezwaren opgeheven schenen en niets meer aan de ope ning van een regelmatigen veertien daagschen dienst in den weg stond, werd besloten de route nog eenmaal grondig te inspecteeren en dan op 25 September 1930 met een regelma tigen veertiendaagschen dienst een be gin te maken. MENGELWERK. DE COMPROMITTEERENDE BRIEF. Een jaar was ze nu getrouwd, het jonge mevrouwtje ten Hove. een jaar van waar en hoog geluk had ze achter zich en thans zat ze haar diepe leed uit te schreien bij moeder 't Was, alsof da bliksem ware inge slagen in da kleine woning, waar het jeugdige ecntpaar zich het liefdesnesse had gebouwd en daar In gruizelen had geslagen, wat mooi was en goed en onverwoestbaar scheen in der eeuwigheid, de liefde en trouw n 1 welke twee hooggestemde zielen eens hadden vereenigd Het jonge mevrouwtje was naar haar moeder gegaan met het voornemen om nimmer meer in de echtelijke wo ning terug te keeren. Maar de levens wijze moeder kalmeerde haar kind met veie verstandige woorden. „Kind, zei ze", voor je geluk en het behoud er van moet je weten te vechteneen overwinning verhoogt de vreugde en staalt den wil. Laat niets merken van wat je weet, blijf lief voor Karei, maar geel je ooren en oogen te kost, zie te weten te komen, wie het is, die je ge luk bedreigt, dan praten we verder met elkaar." Want het was een mededingster, die zoo'n sombere schaduw had ge. trokken over de tot heden zoo innige harmonie ten Hove's - vermoedelijk een vrouwelijk medelid uit de diliet- tanten—tooreelciub, waarvan ten Hove ook na zijn huwelijk deel was blijven uitmaken. Mevrouwtje had haar man dit kleine genoegen van den wekeiijk- schen repetitie—avond niet willen ontzeggen hij was daar blijkbaar erg op gesteld. En rimmer had ze eenig wantrouwen gekoesterd, tot dezen mor gen, t en ze zijn colberije uitklopte een brief uit den zak was gegleden, dien ze natuurlijk met haar normaal vrouw lljke nieuwsgierigheid had In gezien. Liefste Wllly. Ik kan niet meer zonder je leven. Je vertegenwoordigt voor mij het eenlgst denkbaar geluk op deze aarde. Ik ben bereid om ailes te verzaken, als ik daarmee jou kan winnen, dagelijks aan je voeten zal mogen neerknielen, je handen mag kussen In dien toon was de brief nog twee volle bladzijden doorgegaan, steeds den nonsens herhalende, die verliefde menschen niet moe worden op het papier uit te storten En met dien brief nog In haar sidderende handen, zat mevrouw ten Ho.e nu bij haar levenswijze moeder. Ze deed op haar moeder 's raad al haar best om haar man niets te laten merken van wat ze wist, den brief had ze weer in zijn zak gestoken. Telkens als ze meende, dat het te pas kwam, bracht ze het gesprek op de toneelclub, - niet té vaak overigens, want dat zou argwaan wekken Maar hoe ze ook trachtte hem uit te hooren, Karei liet niets los. Deze had wel bemerkt, dat de stemming den laatsten tijd eenigzins in minenr was, maar als hij naar de reden daarvan vroeg, dan kreeg hij steeds met een geforceerd-oprecht ge zicht ten antwoord, dat het keusch verbeelding van hem was. Nu alle pogingen om iets meer van de „verhouding" te weten te komen, hadden gefaald, vestigden moeder en dochter al haar hoop op de komende uitvoering van de club. Ze besloten Hier begint het er samen heen te gaan, wat ze trou wens ook eerder reeds deden, en haar oogen goed den kost te geven. Min- nenden, zoo oreerde moeder, verra- den altijd hun liefde, als ze in elkaar's nabijheid zijn,al was het slechts door gebaar, een blik, een oogopslag. ,,Minnenden"! De jonge mevrouw ten Hove kromp* ineen van zielepijn, telkens als ze het woord hoorde. Zou dan toch die Mina van Bever, die altijd zoo heel lief tegen haar deed Mina.Wilhelmina-Wiliy Het kan haast niet anders Maar van den anderen kant - ze kon het toch ook weer niet aannemen van Mientje. De groote avond was daar, Een zaal vol menschen, waaronder veel vrienden van de ten Hove 's.- veel begroetingen, handjes geven, compli mentjes, vroolijkheid,- en ondertus- schen moest mevrouw de duizend angsten van een gemartelde ziel tel kens onderdrukken. Eindelijk, daar ging het doek vaneen. Dra was het nu muisstil in de zaal, want het stuk en het spel boeiden de aanwezigen in ongekende mate. Zelfs mevrouw ten Hove en haar moeder moesten zich nu en dan ge weld aandoen om zich te herinneren, met welk doel ze hier dien avond waren gekomen; haar geest moesten ze ontrukken aan den tragischen in houd van het gegeven. Karei speelde anders weer voor treffelijk. Hij had de hoofdrol en zijn tegenspeelster was Mina van Be ver. Natuurlijk ging het hier óók weer om de liefde en o, ze kon het niet aanzien, hoe die meid Nu ze wist immers, wist Toen het doek vaneen ging voor het derde bedrijf, was Karei alléén op het toneel. Hij zat aan een tafel en schreef, - deed althans alsóf. Het publiek wachtte in spanning op de dingen, die komen gingen. Eindelijk stond Karei op. „Zóó is het goed! riep hij uit. Nóg eens keek hij het papier over en toen las hij: Liefste Willy, Ik kan diet meer zonder je leven. Je vertegenwoordigt voor mij het eenigst dankbaar geluk op deze aarde In de zaal klonk een gil, bie even tot een incident leidde. Mevrouw ten Hove was van haar stoel gegleden. Sssst! Sssst! klonk het van alle kanten. Omzittenden droegen Eau de Cologne aan en en spoedig was het leed ge leden. Die warmte ook in zoo'n zaal Het spel was slechts voor enkele seconden onderbroken en ging nu weer vlot voort. Karei had in de don- kere zaal niet kunnen onderscheiden, wat was gebeurd. 's Avonds vertelde zijn vrouw hem van de warmte, die haar een oogen. blik had bevangen. Kindje, zei hij, kan jij dan niet tegen de warmte die toch altijd zoo heerlijk straalt uit je oogen, - vooral vanavond weer? - En hij kuste haar. Mina van Bever speelde óók heel goed, zei ze. Je moet ze toch eens vragen, of ze nog eens gauw op de thee komt. ADVERTENTIëN. Net persoon, R.K. ZOEKT per i Dec. a.s burgerlijk voor 5 dagen per week. Vrij zit- slaapkamer. Wasch en verstel niet inbegrepen, Brieven met opgave prijs pen- sion per maand onder No. der adv., bureau v. d. blad. 47369 NETTE GEVRAAGD. 14 16 jaar. Waar zegt de Uitgever. Heeft er in Uw gemeente een GEBEURTENIS plaats, dan vindt U hierover toch altijd het uitvoerigste nieuws in de Echo? te Capeile bericht, dat het huis met tuin le CapHIe, geveild voor den heer P QUIR1JNS, is ingezet op f 6000. TOESLAG op WOENSDAG 25 NOVEMBER as. des avonds om 6 uur in het Stationskolfie- huis van L F. VAN DONOEN te Capeile. te Capeile bericht, dat de goederen, geveild voor den heer A. VAN ZELST te Vrijh.—Capeile, in bod slaan als volgt KOOP 1 op f 900 KOOP 2 op f 3000 KOOP 3 op f 150 KOOP 4 op 1 150 TOESLAQ op DINSDAG 2h NOVEMBER a.s. des avonds om 6 uur ten Kolfiehuize van J, TREFFERS te Vrijh.-Capelle. Wij behoeven er niet meer op te wijzen dat dit blad de berichten en verslagen van alle belangrijke feiten, die er in zijn gebied voorvallen, het UITVOERIGST geeft. GEVRAAGD per 1 Decemberliefst PO 's Zondags vrij. Waar zegt de Uitgever. STATIONSSTRAAT 88 HORLOGER. fOPTIEK. Wij hebben een schitterende sorteering in ALLES TEGEN VASTE PRIJZEN. voor warme en koude kachels. Zorg toch dat ge de echte OVALINE krijgt. Vraag Uw win kelier een doosje OVALINEeen DOOSjE Ovaline bevat den dub belen inhoud van een tube kachel glans en is dus veel voordeeliger. bestand tegen 't felste vuur. DOOSJES OVALINE VoorkomGorgeJ^ droog met

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10