\I Uw zenuwen Benoeming Gemeente-Ontvanger Wijziging Reglement van orde Werkloozen steunregeling ioidM Tislen. IPS Qisterenavond kwam de raad onzer gemeente in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den Edel Achtb. Heer Burgemeester Moonen. Afwezig de heeren Spapens en van der Geld, de laatste met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering geven aanleiding tot enkele opmer kingen. De heer van Haren heelt gezien dat in het antwoord van den voorzitter op de algemeene beschouwingen spra ke is van een .plan" der begrooüngs- commissie inzake de verbinding van de Haven met de Bergsche Maas. Spr. betoogt dat de commissie geen oogenblik er aan gedacht heeft een .plan" hiervoor op te maken, evenm'n was de betrtffjnde passage in haar rapport bedoeld is als 'n voorstel. De commissie bedoelde slechts de aan dacht te vestigen op dit obj ct voor werkversch; ff ng. Vooral waar reeds eerder dit onderdeel van het rapport der commissie in het belachelijke ge trokken is, wil spr. het woord .plan" dat in dit licht een hatelijke, belache lijke beteekenls krijgt, gewijzigd zien In .obj-ct". Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. Ook de heer v. d. Waerden heeft enkele opmerkingen op de notulen, die naar aanleiding daarvan op de bairtff.'nde punten eer.igszins gewijzigd woeden. O »k naar aanleiding van een op merking van den heer Nuijten wordt in de notulen een kleine rectificatie aangebracht, waarna ze worden goed gekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van J. A. Thijssen, alhier. Mededeeiing aanneming zijner be noeming tot Üd der commissie tot wering van schoolverzuim. b. Van den Minister van Arb. Handel en Nijverheid. Toezending afschrift Koninkliik Besluit van 17 Oct. 1931, nr. 37, tot goedkeuring van hei bij raads besluit van 29 Md 1931 vastge stelde onteigenir gsplan in 'tbelang der volkshuisvesting. c. Van de Gedeputeerde Staten, 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 October 1931 tot aankoop van den Zomerdijkweg. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 31 Oct. 1931 tot wijziging «an het raadsbesluit van 2 Oct. 1931 tot het verleenen van een hypothecaire leening aan de N.V. „Hollandla" alhier. d. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, 's Gravenhage 1. Rapport betriffende gehouden kasopneming en conti6e bij den gemeente—ontvanger over het 4e kwartaal 1931. 2. Alsvoor betreffende de admini straties der Ljcht- en Waterleiding bedrijven, het Woningbedrijf en de Gemeentewerken. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Van het Gemeentebestuur van Aarle—R x'el. Verzoek om instemming te betu'- gen met het door den raad dier gemeente aan de Tweede Kamer gerichte adres omtrent het gevaar van snelheidswedstrijden op open bare wegen Door B. en W. wordt geadviseerd om aan dit verzoek gevolg te geven. De heer Spijkerman meent dat hier wielerwedstrijden bedoeld worden en dat men deze op die manier onmogelijk wil maken met het oog op het gevaar. Dit gevaar acht spr. zeer denkbeeldig en hij meent dat een meer vooruit strevende plaats dan Aarle-Rlx'el niet met zoo'n adres gekomen zou zijn. Geen enkele sport kan nu eenmaal buiien het wedsirijdwezen en daarom zou de mooie wielersport er zeer door benadeeld worden. Spr. hoopt d3t de raad dit adres niet ondersteunen zal. Als de politie, die gewoonlijk tijdig van den dag en de route van eventueele wedstrijden op de hoogte wordt gesteld, enkele ver keersmaatregelen treft, brengen deze geen gevaar mede en hebben vele ingezetenen die van deze sport genieten een gratis.vertooning. De voorzitter zegt dat geen der leden van het Dag. Bestuur sportief is aangelegd en daarom hebben B. en W. zich laten leiden door de overweging dat er voor onze gemeente ook gevaar aan dergelljkewedstrijden is verbonden. Maar er kunnen natuurlijk veiligheids maatregelen getroffen worden door de politie. De heer van Haren vindt over het algemeen het gevaar voor wielerwed strijden niet groot als men onder deze wegwedstrijden maar niet tevens auto s gaat betrekken, want daar heeft hij zeer gevaarlijke manoeuvres van gezien. De heeren Nuijten, Rox, Klijbersv en .Passier geven nog te kennen dat zij het bezwaar tegen wegwedstrijden niet zoo groot achten mits de politie tijdig maatregelen kan nemen en het alleen wielerwedstrijd;n betreft. De heer v. d. Waerden daarentegeu kan zich met het voorstel van B. en W. zeer goed vereenigen. Het mo derne verkeer brengt reeds zoovele en zoo groote gevaren voor voetgangers en rustige fietsers met zich mee da' men die onveiligheid van den weg piet nog grooter most gaan maken door wegwedstrijden toa te staan. Het voorstel van den heer Spijkerman oui het adres van Aarle-Rix el voor kennisgeving aan te nemen wordt hierna tn stemming gebracht en aari genomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Waerden, van Driei, Smolders en Eibers. f. Van de Provinciale Commissie voor Zwakzinnigenzorg Udenhout Verzoek om een bijdrage in de kosten van een onderzoek naar het vóó komen van zwakzinnig heid in Noord—Brabant. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is in enkele plaatsen, waartot ook Waalwijk behoort, een onderzoek in te stellen naar de mate waarin zwakzinnigheid voorkomt. Gezien het belang hiervan steller B en W. voor de gevraagde bijdrage van f200.— toe te staan, waartoe na eenige discussie met algemeene stem men wordt hestoien üiijnhardt's Zenuwtabletten. De Voorzitter merkt den heer v. d, Waerden op dat, waar deze spreekt van veel onaangenaamheden, die uit afsch-rff ng van de rondvraag zijn voortgevloeid, hem deze niet bekend zijn. Maar zouden de onaangenaam heden bij de vroegere regeling niet nog grooter geweest zijn Hoe dhr. v. d. Waerden kan spreken van dic tatoriale beperkingen is spr. een raadsel, waar toch de raad zelf met opeen na algemeene stemmen destijds 't regle ment van orde zoo gewijzigd heeft. Nogmaals zet spr. de betwaren uiteen die B. en W. hebben tegen de door den heer v. Haren voorgestelde wijzigingen. fjummer 96. Zaterdag 28 November 1931. 54e Jaargang. De Echo van het Zniden. VIJFDE BLAD Gemeenteraad Waalwiih Van het bestuur der R.K. Hoogert Handelsschool is nog een veroek inge komen om bij het nieuwe gymnastieklo kaal, dat, gezien het groote hygiënische belang, beschikbaar is gesteld voor de pas opgerichte dames-gymnastiekcursus- sen, een W. C. te doen bouwen, waarvoor een crediet van ten hoogste 100. wordt gevraagd. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen dit verzoek toegt staan. De Voorzitter zegt dat er nog een schrijven is ingekomen van Ged. Staten, dat wel aan het gemeentebestuur is ge richt, doch waarvan spr. de raad even wil in kennis stellen, opdat die weet wat ons boven het hoofd hangt. Het is een minder aangename tijding, zegt spr. Ged. Staten hebben n.l. hun goedkeuring ge weigerd aan het besluit van den raad om de geheele gemeente, ook voor 1932 in de 5e klasse der personeele belasting te rangschikken, omdat dit besluit te laat is ingediend. Spr. vindt deze straf voor te laat indienen nogal zwaar en zal daarom trachten bij het rijk alsnog goedkeuring van het besluit te krijgen, doch lukt het niet, dan zal vanzelf de vroegere regeling, n.l. Waalwijk in de 6e en v.m. Baardwijk en Besoijen in de 7e klasse weer ingevoerd moeten worden De raad kan in deze slechts een af wachtende houding aannemen. 2. Vaststelling van het bedrag der door den nieuw te benoemen gemeente-ont vanger te stellen zekerheid. Volgens voorstel van B. en W. (zie hun prae-advies in ons nummer van Woens dag j.l.) wordt het bedrag der te stellen zekerheid bepaald op 17.500. 3. Benoeming van een gemeente-ont vanger. (In het prae-advies van B. en W., in ons blad van j.l. Woensdag afgedrukt heeft men kunnen lezen hoe B. en W, zich een reorganisatie in het adminis tratief- en kasbeheer der gemeente had den voorgesteld, het salaris van de combineerde betrekking van gemeente ontvanger en chef-boekhouder hadden voorgesteld op 33004500 en een crediet van 1200 hadden gevraagd voor een adjunct-boekhouder). De heer Pullens meent dat deze ver schillende voorstellen met de benoeming van den gemeente-ontvanger verband houden en daarom wil hij gaarne over het salaris van den te benoemen adjunct boekhouder iets in het midden brengen In het prae-advies van B. en W. wordt gezegd dat deze ambtenaar een zeker onderdeel der boekhouding zelfstandig moet kunnen verrichten en den chef boekhouder en kassier bij afwezigheid of ziekte moet kunnen vervangen. Spr, meent dat dit hooge eischen zijn, waar mede het salaris van 1200 niet in over eenstemming is. Beter zou het z. i. zijn bij afwezigheid den chef-boekhouder door den kassier te laten vrevangen en den kassier door den adjunct-boekhou der. De Voorzitter zegt dat B. en W., gezien deze eischen, reeds hadden voorgesteld inplaats van 900 (wat eigenlijk het be ginsalaris is) iemand direct op 1200 aan te stellen, omdat zij meenen daar voor wel een geschikt persoon te kunnen vinden. Vervanging van den adjunct-boek houder door den kassier is volgens spr. zeker niet aan te bevelen, daar de kas sier uiteraard geheel buiten de boek houding staat en een adjunct-boekhou der hiermede vanzelf beter op de hoog te is. Ook de heer v. d. Waerden zou de door den heer Pullens voorgestelde ver vanging ten sterkste ontraden. Verder acht hij een begin-salaris van 1200 wel voldoende. De heer Smolders acht het thans al lerminst de tijd om hooger te gaan dan de vastgestelde salaris-schaal. Men moet die vervanging niet al te hoog aan slaan. De adjunct-boekhouder behoeft alleen bij voorkomende gelegenheid de zaak loopende te kunnen houden. Ook de heer Eibers meent dat men zich over de vervanging niet zooveel zorg behoeft te maken. Als nu de chef- boekhouder afwezig is, moeten ook wel maatregelen genomen worden. De nieuwe kracht kan zich op den duur goed in de boekhouding inwerken. Men moet het toch voor de gemeente zoo zuinig mogelijk bekijken en voor iemand bijv. die van de Handelsschool komt is het voorgestelde salaris toch zeer mooi; 't is maar een hulp-kracht. De heer Nuyten is met den heer Pul lens voor een betere bezoldiging van deze betrekking en zou direct bij aan vaarding het voorgestelde maximum van 1400 willen geven. De heer v. d. Waerden wenscht, al vorens tot benoeming van den gemeen te-ontvanger wordt overgegaan, eerst over diens salaris iets in het midden te brengen. De chefboekhouder zou nu met 1 Jan. op 2800 komen; B. en W. stellen voor bij combinatie van het ontvangerschap met deze functie het salaris te brengen op 3300 met 12 jaarlijksche verhoo gingen van 100 is 4500 maximum. De functie van gemeente-ontvanser is den laatsten tijd sterk in belangrijk heid achteruit gegaan, maar toch lijkt spr. de verhooging van het salaris met 500 voor het belasten met deze be trekking veel te gering. Er staat voor gemeente-ontvanger eigenlijk een sala ris van 2200—2600. Daarvan krijgt de heer Bakkers er slechts 500 bij, niettegenstaande men vroeger den len ambtenaar een veel grootere verhooging gaf toen men diens betrekking met het ontvangerschap combineerde. Die kreeg het voor beide betrekkingen gel dende salaris min een zeker percentage (spr. meent 20 pet.). Spr. zou inplaats van 3300 direct 3500 willen geven en ook het maxi mum met 200 verhoogen tot 4700. De voorzitter zegt zich over 't betoog van den heer v. d. Waerden ten zeerste te verwonderen. Aanvankelijk dacht spr. dat de heer v. d. Waerden het voorgestelde salaris te hoog zou vinden, maar nu blijkt dat deze er nog wat bij wil doen.; De zaak is eenvoudig deze, dat met den heer Bakkers overlegd is en deze er genoe gen mee genomen heeft dat zijn sala ris direct met 500 omhoog gaat en het maximum 1000 hoven zijn bestaande salarisregeling uitkomt. Spr. meent dat dit salaris voor zulk een jeugdig persoon als de betrokkene zeer mooi is en ziet niet in waarom door een verhooging van 200 het be zwaar van den heer v. d. Waerden on dervangen kan worden en eerst dan van een behoorlijk salaris gesproken kan worden. De heer Nuyten is het met den heer v. d. Waerden eens en acht een ver hooging van 500, dus een aanvang- alaris van 3300 te laag. Ook hij wil bij combinatie der betrekkingen den heer Bakkers 3500 aanvangsalaris geven. De heer v. d. Waerden wijst er nog op dat hij de gecombineerde betrek king van ontvanger-chef boekhouder zeker z-oo belangrijk vindt, als die van gemeente-secretaris en dat hij het ver schil in beider salarissen daarom te groot vindt. Het voorstel van B. en W. wordt hier na in omvraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Alleen de heeren v. d. Waerden en Nuyten stemden tegen. Bij de hierna volgende benoeming van een gemeente-ontvanger wordt de heer Th. Bakkers met algemeene stem men als zoodanig gekozen. De heer Bakkers wordt hierna in de vergadering ontboden en legt in han den van den voorzitter de wettelijk voorgeschreven eeden af. De voorzitter wenscht hem geluk met het vertrouwen dat het college van B. en W. en den raad in hem heeft ge steld blijkens de voordracht en de be noeming met algemeene stemmen. Spr verheugt zich ook persoonlijk over deze benoeming en spreekt de hoop uit dat de heer Bakkers nog vele jaren met genoegen deze functie moge vervullen en het gemeentebestuur met hulp en voorlichting van dienst zal zijn. De voorgestelde aanvulling der in structie voor den gemeente-ontvanger wordt hierna goedgekeurd. 4. Benoeming van een lid van het bur gerlijk armbestuur van Waalwijk (vaca ture M. A. J. van Liempt). Voorgedragen werden de heeren B. van Mil en G. van Loon-Sara. Bij stemming verkreeg de heer R. van Mil 6 en de heer G. v. Loon 5 stemmep, zoodat de heer R. van Mil gekozen is. 5. Alsvoor van een lid van het bur gerlijk armbestuur v<m. Baardwijk (va cature P. Loeff). Voorgedragen worden de heeren Jos. Loeff en W. v. d. Mee. De heer Pullens meent dat het in het algemeen belang zou kunnen zijn indien, alvorens tot stemming over te gaan, in geheime vergadering iets over deze aan gelegenheid werd besproken en stelt daarom voor dit punt aan te houden tot bet laatste agendapunt. De raad gaat hiermede accoord. 6.Benoeming van een gemeente-genees heer en een tijdelijk schoolarts. De Voorzitter zegt dat aangaande deze kwestie besprekingen zijn gevoerd met de beide plaatselijke doktoren, Lange- meijer en Roister en dat daarbij over de toewijzing en de bezoldiging der func ties overeenstemming is bereikt, waai- op B. en W. dan ook hun advies hebben gebaseerd. Allereerst moet een school arts worden benoemd, welke benoeming in verband met eventueele oprichting eener provinciale schoolartsendienst slechts tijdelijk geschiedt. De bezoldiging bedroeg tot heden 150,doch gezien de gemeente tegenwoordig 40 school klassen telt en de arts elk jaar 1500 kin deren de revue moet laten passeeren en iedere maand zich naar de scholen moet begeven om met de onderwijzers te con- fereeren, wordt deze bezoltiging te ge ring geacht en voorgesteld op 400. te brengen of 10.per klas. Voor die betrekking wordt, in overeenstemming met de beide geneesheeren, Dr. Bolster aanbevolen. Met algemeene stemmen wordt Dr. Kolsier tot schoolarts benoemd op een salaris van f400- Verder wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen Dr. Kol sier tot gemeente-arts benoemd op een salaris van f650, en de beide doctoren Langemeijer en Kolster zullen geza menlijk met de armenpractijk belast worden, waarvoor zij tesamen f600 per jaar genieten, te verdeelen naar verhouding en de door elk behan delde gevallen. Met de armlastige verloskundige practijk is belast Mej- v- d- Linden. 7 Voorsiel tot het aangaan van rekeningcourantovereenk' msten. Dit punt wordt op voorstel van den Voorzitter tot het laatste agendapunt aangehouden, teneinde eerst in ge heime vergadering mededeelingen hieromtrent te doen. 8. Voorstel omirent verpachting van gemeente— landerijen. Nadat de heer van Driei hierover enkele inlichtingen heeft ingewonnen wordt het voorstel van B- en W- (zie ons blad van Woensdag) aangenomen 9. Voorstel tot veixoop van een perceel bouwterrein aan de Baard wijksche S raat. Dit betreft een aanvraag van den heer Ger, Veitman, die een stuk van 101 2 M. heeft aangevraagd voor den bouw van een woning op de nog open liggende ruimte tusschen de boerderij van Klerks en de eerste daar gebouwde woningen. Met algemeene stemmen wordt deze aanvraag ingewilligd- 10 Voorstel tot wijziging der hypo- theekbankverordening (Zie prae-advies B- en W' in ons blad van Woensdag). Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 11. Vooistel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergade ringen van den raad, (naar aanleiding van het voorstel—van Haren). (Zie voorstel van Haren en prae- advies van B- en W- in ons blad van Woensdag j.l-)- De heer v- Haren zegt dat het ant- woord van B- en W- hem zeer ver. wonderd heeft en hij de indruk heeft gekregen dat B- en W- heel kwaad moeten zijn geweest. In den vorm van hun antwoord zijn uitlatingen geslopen die spr. niet ver wacht had en waarop hij, om scherpe gezegden achterwege te laten, maar niet verder zal ingaan. De Voorzitter zou het toch wel op prijs stellen dat de heer van Haren nader aanwees, welke uitlatingen hij bedoelde want spr. geeft de verzeke ring, dat B- en W. er zich heelemaal niet boos over gemaakt hebben- De heer van Haren citeert dan enkele deelen uit de beantwoording van B. en W- waarmede hij wil aan- toonen dat B. en W- eerst toegeven, dat initiatief-voorstellen het algemeen belang kunnen dienen om even later te vertellen, d*t men in dat opzicht niet veel goeds te verwachten heeft ^!De Voorzitter merkt op, dat de heer van Haren de zinnen uit hun verband rukt als hij hier en daar wat gaat citeeren. Spr. geeft op zijn beurt een geheel andere uitlegging aan de re dactie van het antwoord en conclu deert dat, als men ieder zijner woor den zoo op een goudschaaltje gaat wegen, men wel in het oneindige kan blijven doorpraten. De heer v. d. Waerden houdt hier na ook een vrij uitvoerige algemeene beschouwing over de voorstellen van den heer van Haren waarmede hij ten volle instemt. Spr. heeft altijd beweerd dat men zich door de af schaffing van de rondvraag veel on aangenaamheden op den hals zou halen en hij heeft nooit kunnen be. komen tot rust j slaap, kalmte, zelfbeheer- sching, arbeidslust en levensvreugde keeren weer door het gebruik van grijpen dat de raad toen 'n dergelijk besluit heeft kunnen nemen. Het ver heugt hem daarom dat een der jongere leden met een voorstel komt waardoor men weer vrijelijk over publieke zaken in het publiek mag spreken en 'n einde wordt gemaakt aan de z.i. dictatoriale beperkingen die den raad zijn op gelegd. Spr. betoogt ten slotte dat schriftelijke vragen en antwoorden nooit de mondelinge uiteenzettingen kunnen vervangen. De heer van Haren wijst er daar- tegenover op dat de Voorzitter de bedoeling van zijn voorstellen niet goed begrijpt en uit de nadere toe- lichting die hierop volgt blijkt dat ook inderdaad het geval te zijn en blijken de Voorzitter en den heer van Haren in hun bedoelingen zeer weinig te verschillen. De voorzitter geeft dan ook toe de voorstellen van den heer van Haren te juist naar de letter beoordeeld te hebben. Hij heeft ze heel critisch bekeken, omdat hij den indruk had dat de heer van Haren als jong raads lid naar de pen gegrepen had om „dat zaakjes eens eventje op 'e knappen". Tot zijn genoegen bemerkt hij dat de heer v. Haren niet zoo radicaal is aan gelegd en hij wil dan ook gaarne een betere redactie van de art. 11, 17 en 18 volgens de bedoeling van den heer v. d. Waerden opstellen en in de volgende vergadering aan de orde stellen. Over art. 20 van het reglement, dat de eigenlijke rondvraag betreft, blijven de meeningen echter uiteenloopen. De heer v. Haren meent aan de rond vraag zooveel beperkende voorwaarden te hebben verbonden, dat men niet bang behoeft te zijn dat men met alle moge lijke praatjs zal komen aandragen. De Voorzitter daarentegen acht het ondoenlijk precies te omschrijven wat er wel en wat niet in den raad thuis hoort. Als men schriftelijk zijn vragen moet in dienen, dan zal men vaak tot dë ontdek king komen dat ze te weinig om het lijf hebben en dat men met een mondelinge vraag aan spr. de verlangde inlichtin gen evengoed kan bekomen, voor of tegen van de rondvraag hadden voor of tegen van de omvraag hadden betoogd, brengt de Voorzitter tenslotte het voorstel van den heer v. Haren tol invoering der rondvraag, zij het ook onder zekere beperkingen, in omvraag. Het wordt met 7 tegen 4 stemmen ver worpen. Voor stemden alleen de heeren v. d. Waerden, Pullens, Nuijten en v. Haren 12. Goedkeuring rekening R.B. Burgei tijk Gasthuis over 1930. Wordt zonder opmerkingen, goedge keurd. 13. Vaststelling steunregeling voor werkloozen en benoeming van leden der commissie voor uitvoering dezer rege ling. De Voorzitter wil, alvorens de heeren overgaan tot het houden van beschou wingen of het voorstellen van wijzigin gen, er de aandacht op vestigen dat deze regeling door den Minister aldus wordt voorgeschreven en deze geen wijzigin gen daarvan goedkeurt, zoodat een en ander niets zal helpen. Niettegenstaande deze opmerking van den Voorzitter moet de heer Nuijten vei klaren dat hij zijn stem aan zoo'n regt ling niet kan geven, daar deze kant noch wal raakt. Spr. somt verschillende be zwaren op. O.a. vraagt hij zich af hoe men er toe komt de menschen naar hun tegoed op de spaarbank te vragen, wat toch een geheim is. En als men men schen die vroeger iets hebben overge spaard met hard werken en zuinig leven thans van steun gaaf uitsluiten, dan zou men daaruit de conclusie moeten trek ken dat men beter er maar op los kan leven en alles opmaken, omdat men dan wel om steun kan komen. Daartegen moet spr. protesteeren. Dat kostgangers alleen na speciaal onderzoek vanwege den minister uitkeering kunnen krijgen, acht spr. ook een onmogelijke regeling. Bij de categorie gehuwden en kost winners zou spr. willen toevoegen „kost- winsters". De bedragen van steunverlee- ning zijn tenslotte naar spr.'s meening veel te gering. Met voorbeelden toont hij aan hoe sommige kostgangers nog meer krijgen dan gehuwden. Dat men van de verdiensten van andere huisge- nooten 2/3 kort, acht spr. eveneens een groote onbillijkheid, hetgeen hij met een voorbeeld van een uit 8 personen be staand gezin demonstreert. Dat menschen van 60 jaar, alsmede menschen die geacht worden dat ze niet meer in hun vroeger beroep zullen te- Wil

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 15