Ie hoop Dl te hur aaipMei sen ruim J. ELEKAN i BELASTINGEN. Rheum atiek De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met KLOOSTERBALSEM ZGeen goad zoo goed" rugkeeren, buiten de regeling vallen, kan evenmin zijn goedkeuring wegdra gen. Tenslotte vindt hij dat de bepaling dat diegenen die na 1 Jan. 1931 gehuwd zijn, ook niet voor steun in aanmerking komen, heelemaal niet door den beugel kan. In al deze gevallen wenscht spr. verandering te zien aangebracht. De heer Passier gelooft niet dat het noodig is de regeling artikelsgewijs te behandelen, daar het geheel een ont zettend misbaksel is en niet accep tabel. Maar spr. meent dat de raad voor een fait accompli gesteld is- Hij zou zijn steun liever niet aan de rege ling geven, doch vraagt zich af welke consequenties aan de verwerping ver bonden zijn- Spr-wil van twee kwaden het minst slechte kiezen- Wanneer de minister de bedoeling had om de menschen een langzamen hongerdood te laten sterven, had hij het niet beter kunnen doen, meent spr- Had de minister dan maar liever gezegd ze krijgen niets, dan was de lijdenskelk veel vlugger gedronken. Spr. wil B-en W. verzoeken er bij den minister op aan te dringen de noodige wijziging in de regeling te brengen, anders vindt hij het nog beter de regeling geheel te verwerpen en de zaak zelf op te knappen. 'Je heer van Driel meent dat naar aanleiding van het bezwaar tegen art. 17 reeds maatregelen genomen zijn in deze gemeente. Spr. zou het op prijs stellen als dergelijke maatregelen als het opvragen der spaarbankboekjes voortaan achterwege bleven, omdat de postspaarbank totaal geheim is en omdat hij het sparen zooveel mogelijk wil bevorderen en niet tegenwerken- De heer van Haren onderschrijft de opmerking van den heer Passier dat men voor een fait accompli st?at, doch hij wil een scherp onderscheid maken tusschen die maatregelen waar aan de gemeente zich slechts te hou den heeft, en dezulken die door den raad naar eigen inzicht geregeld kun nen worden. Spr- vraagt B. en W. deze laatste bepalingen zoo soepel mogelijk te maken, vooral ook bij het rekening houden met de spaarcenten der werkioozen. Hij vindt het hard dat men eerst zijn spaarcenten moet opmaken wil men voor steunuitkee- ring in aanmerking komen. De voorzitter merkt op dat de meeste heeren draaien om die spaar bankgeschiedenis. Hij wijst erop dat dit alleen menschen betreft die niet georganiseerd zijn, en die niet elke week het offer van de contributie aan den vakbond hebben gebracht. B. en W. zijn niet zoo krenterig dat zij geen steun zullen geven aan iemand die f 100 op zijn boekje heelt, maar er doen zich gevallen voor dat onge huwde en ongeorganiseerde werkioo zen f 400 hebben gespaard. Zoo iemand kan best een tijd worden uit geschakeld, hij had best georganiseerd kunnen zijn. Ook B. en W. zijn 't volgens spr. niet geheel met alle bepalingen eens. Dat een 60-jarig man naar het Arm bestuur moet worden verwezen lijkt spr. verkeerd, doch daartegen zijn dan ook reeds maatregelen genomen. Dat iemand die na 3l Jan gehuwd is geen steun trekt is z i. een bepa ling die wel dienstig kan zijn voor groote steden, maar niet past voor onze schoenindustrie, waar men zulk een inzinking niet tevoren heeft kun nen vermoeden. Maar deze kwesties kunnen alle nog nader worden gere geld en spr- vindt dit geen reden om op een dergelijke manier tegen de regeling te fulmineeren. De scherpe bepalingen die de mi nister voorschrijft doen wel angstig aan, maar men moet niet vergeten dat men werkt met menschen die liefst zooveel mogelijk hebben- Dat de minister streng is in z'n voor schriften lijkt spr. daarom verklaar baar, maar door het gemeentebestuur kunnen deze bepalingen soepel wor den toegepast. Welk pCt. steun van het Rijk verkregen wordt weet spr. nog niet, dit varieert tusschen 25 en 75 pCt. Als de regeling echter wordt afgewezen wordt in het geheel geen steun gegeven door het rijk en blijft de gemeente op zichzelf aangewezen. Spr. vindt het niet in het belang der werkioozen indien zoo wordt gewerkt dat na eenigen tijd in 't geheel niets meer kan worden uitgekeerd- Datde regeling niet Ideaal Is. daarvan 18 spr. overtuigd en hl| is dan ook gaarne bereid om de meest schrijnende bepalingen weg te nemen. Spr. geeft daarom In overweging de regeling in beginsel le aanvaarden en over eenige door den raad naar voren gebrachte bezwaren met den minister in corres. pondentie te treden, zulks In samen werking met de In 't leven te roepen commissie. Eenzijdig kan de gemeente niets beginnen, er moet met den minister worden samengewerkt. Spr. wijst hier op het voorbeeld dat de gemeente Almelo in deze gegeven heeft, ook die wilde op eigen beenen staan, doch heeft zich tenslotte toch weer tot den minister moeten wenden Spr. raadt aan geen gek figuur te slaan en kalm te frach'en wal voor de werkioozen te bereiken is. Dhr. v. d. Waerden vindl dat de regeling niet voor een regeling kan doorgaan. De geopperde bezwaren onderschrijft spr,, vooral ook de spaarbankkwestie. De inlagen zijn immers geheim en spr. kan het niet goedkeuren dat, waar de wet geheim houding oplegt, men langs een omweg tracht te weten te komen hoeveel de menschen gespaard hebben. Zelfs bij belastingkwesties krijgt de overheid geen inzage van de op de spaarbank gestorte bedragen en dat geval zou toch veel logischer zijn dan thans. Spr. vindt het treurig dat men de menschen in hun onnoozelheld iaat vertellen tfrat ze op de spaarbank hebben en ze daardoor van sieun uitsluit De opmerking van dhr. Nuijten omtrent de lage ullkeerlrgen onder schrijft spr. Vooral vindt hij 't onbillijk dat menschen bo^en 60 jaar, dte misschien reeds 46 jaar de gemeen, schap naar best vermogen hebben gediend, worden uitgesloten. Die men schen vinden het verschrikkelijk naar de bedeeling te worden ges'uurd en zij willen niet als minderwaard'# beschouwd worden. Die man valt niet onder de steunregeling waar iedereen onder valt, maar spr. vraagt of er dan geen mogelijkheid is om die grens tot 65 jaar te nemen, dan vallen die menschen onder de ouderdomswet. Voorzitter. Dan trekken ze f 3 per week en moeten ze toch nog naar de bedeeling. Spr. meenl dat de leeftijdsgrens niets terzake doet De heer v. d. Waerden acht ook de ouderdomsrente veel te laag. Maar de onaangenaamheid, dat zij worden uitgeschakeld kan voor die menschen dan toch 5 jaar worden weggenomen. Als men dan ouderdomsrente trekt is men niet geheel uitgeschakeld, wat nu wel het geval is. Ook diegenen die geen werk meer zullen vinden worden uitgeschakeld, maar wie zal dat uitmaken, het is best mogelijk, dat zoo iemand met ge meentesteun voor 'n ander vak kan worden bekwaam gemaakt Van de kwestie dei na 1 Jan. ge huwden begrijpt spr. in t geheel niets Dat is er eenvoudig met de pet naar gooien, dat is nonsens. Zulk een losse datum beteekent niets. Trouwens de heele regeling zit vol van zulke fouten en onbillijkheden De regeling is veel ongunstiger als die van den Bosch, waar is dat voor noodig? vraagt spr. zich af. Spr. doet een reeks betere middelen aan de hand: algeheele vrijdom van schoolgeld voor kinderen van werk ioozen bij ziekte viije geneeskundige behandeling en medicijnen toeslag op brandstof, vrij verbruik van gas en electriciteit, steun voor schoolkleeding en voeding van kinderen. Dat zijn toch maatregelen waarin de gemeente vrijheid heeft en die zij naar eigen inzicht kan regelen- Hij wil de rege ling van de minister aanvaarden daar het niet anders kan, maar deze zoo- veel mogelijk aanvullen met de door hem genoemde punten. Was het niet om de rijkssubsidie dan zou spr- de regeling verwerpen. De heer Klijberg is het eens met de heeren, die aanvoelen dat de el lende waarin de arbeiders gebracht zijn buitengewoon onaangenaam is en hen hierin zoöveel mogelijk moet worden tegemoet gekomen- Hij onder, schrijft ten deele, dat er aan de rege ling veel ongewenscht is, doch hij vindt het jammer dat van deze rege ling wordt gebruik gemaakt om van verschillende dingen een verkeerde voorstelling te geven. Spr. is het niet j eens met de scheeve voorstelling van zaken die bij verschillende punten gegeven wordt en die de zaak alleen kan verergeren. Spr. vindt het jammer dat niet ge dacht wordt aan het misbruik van 'n dergelijke regeling steeds gemaakt wordt. Van de werkioozen is een zeker percentage regelmatig zonder werk en dat gaat juist misbruik van de regeling maken. Daarom vindt spr. het in het belang der goedwilltnden dat in de regeling bepalingen zijn opgenomen die misbruiken kunnen voorkomen. Betreffende artikel 6 heeft de heer Nuijten een glad verkeerde conclusie genomen. Dat korting wordt gegegeven voor het salaris van een zoon vindt spr. juist, maar daarnaast stelt hij nog een huisgezin met vele verdienende kinderen het zou toch zeer onbillijk zijn als in zulk een geval geen kor. ting verhaald kon worden. Er moei ook gezorgd worden dat geen steun wordt gegeven waar dat niet noodig is. Over art. 10 is veel geschermd; alleen de voorzitter heeft, naar spr. meent, de juiste opmerking gegeven. Er zijn vele bepalingen gemaakt om misbruiken, waarmede reeds vroeger is kennis gemaakt, te voorkomen Voor goedwillenden moet alles worden ge daan, maar gezorgd moet worden dat .werkioozen vnn beroep" geen mis. bruik van de regeling kunnen maken. Dhr Nuijten had gedacht dat de minister eenige leiding aan B. en W. had willen geven, doch uit de corres pondentie bleek hem dat de minister zelf de te steunen kostgangers moet aanwijzen Voor gehuwden bestaat deze bepaling niet, spr begrijpt deze regeling dan ook niet goed. Zijn opmerking over art. 6 betrof een gezin van 8 personen. Spr. vindt dat men daar het weekgeld van den j eenigen verdienenden zoon best k n gebruiken bij den steun. Spr. vindt de bedragen door den minister ge I steld schandelijk laag, de regeling is niet goed, daarom neemt hij niet de verantwoording op zich om voor te stemmen- De voorzitter meent dat de regeling hiermede voldoende is toegelicht en geeft in overweging in beginsel te be sluiten de regeling aan te nemen, met opdracht aan B. en W. om in samen werking met de commissie bij den mi nister stappen te doen om de schrij nendste artikeleni te schrappen. Dhr. Pullens komt nog eens terug op de spaarbankboekjes. Hij heeft den in druk gekregen dat dit controleeren een vrij groote omvang heeft aangenomen. Er zijn hem ook gevallen bekend. Hij vraagt echter welk standpunt hier in genomen zal worden en of de gedupeer den naar aanleiding hiervan geen uit- keering zullen krijgen. Hem is een ge val bekend dat iemand met Januari, als zijn spaarcenten op zijn, om steun kan komen. De voorzitter zegt dat dhr. Pullens zich in deze vergist. B. en W. kunnen zich heel goed verantwoorden. Dhr. Pullens noemt nog een ander geval: iemand die z'n boekje niet wilde toonen kreeg geen steun. De voorzitter meent dat iemand die nooit georganiseerd was en dus nooit geen contributie betaald heeft, nu best wat van z'n spaarcenten mag missen. Om de menschen in 't gevlij te komen, komt U daartegen op, maar daar zitten wij niet voorwij moeten het waarach tig gemeentebelang dienen, en niet al les afbreken wat de overheid doet, daarmee is niets te bereiken. Dhr. Pullens vindt het door B. en W. ingenomen standpunt niet juist. De voorzitter meent hiertoe het vol ste recht te hebben. Hij vindt het in strijd met de waardigheid van den raad dat steeds maar getracht wordt de menschen in 't gevlij te komen. Weth. Smolders beaamt dat men voor een fait accompli staat. Hij be hoort niet tot diegenen die de regeling verdedigen. Toch moet men voor ver schillende artikelen de oogen niet slui ten al zijn er schrijnende kanten aan. Dhr. Nuyten komt pas kijken, en als hij de regelingen van 1920 had meege maakt, zou hij anders praten. Ook toen zijn misbruiken voorgekomen. Spr. meent dat de regeling zoo soepel mo gelijk moet worden toegepast, maar men moet daarbij de oogen open hou den voor de werkelijkheid en er moe ten wel degelijk eenige remmende be palingen voorkomen. De regeering en de kerkelijke overheid zijn reeds met crisis-comité's voorgegaan, doch deze kunnen alleen aanvullen waar zulks hard noodig is. Dhr. v. d. Waerden sprak over wettelijk recht, maar in de regeling staat uitdrukkelijk dat nie mand hieraan eenig wettelijk recht kan ontleenen. Hij meent dan ook dat B. en W. van 't betreffend artikel best ge bruik kunnen maken. Dhr. Nuyten vraagt nog 't woord, doch dit wordt hem door den voorzit- ter onthouden, daar hij reeds 2 maal j over dit onderwerp gesproken heeft. 1 De voorzitter merkt op dat de heeren v. d. Waerden en Nuyten de hinderlijke gewoonte hebben gedurende het spre ken te gaan zitten brommen en verzoekt hen dit te laten. Dhr. v. d. Waerden. Als het U hin dert moet U er niet naar luisteren. Dhr. Roxs wil zich bij de regeling neerleggen, hoewel hij vreest dat het een hongerperiode zal worden en hij meent dat de gevangenen het nog be ter hebben dan de werkioozen. Hij stelt echter zijn vertrouwen in B. en W., die naar hij meent wel stappen zullen doen om de noodzakelijke wijzigingen te krijgen. Het voorstel-B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met 10—1 stem aangenomen; tegen dhr. Nuyten. Hierna wordt overgegaan tot benoe ming der commissie, waarin een werk gever, een werknemer en een onzijdig raadslid moeten zitting hebben. De heer Nuijten vraagt wat de taak dezer commissie zal zijn. De Voorzitter zegt dat de commissie eens per week zal zitting houden om de menschen te hooren die klachten heb ben. Der commissie wordt een secretaris toegewezen, die de besluiten op de kaai- ten aanteekent. Principieele besluiten der commissie worden aan B. en W. voorgelegd, andere besluiten zullen di rect worden uitgevoerd. De heer Nuijten vraagt of de commis sie ook van kracht is inzake werkver schaffing. Voorzitter. Daarover is reeds verga derd. Als de commissie er is, zullen B. en W. hiermee samenwerken. Nuijten. Dat staat dus nog niet vast. Voorziter. Dat staat wel vast. De com missie is er voor de steunregeling en 1 voor de werkverschaffing. De heer v. d. Waerden meent dat dit niet in overeenstemming is met den wensch der begrootingscommissie, die een commissie voor publieke werken wilde. De Voorzitter herinnert er aan dat dit voorstel al lang verworpen is. Het wordt een commissie van advies, doch B. en W. stellen hierin zooveel vertrouwen, dat haar macht practisch uitvoerend is. Hierna wordt tot stemming overge gaan. In de vac. werkgever wordt aldus ge stemd: Klijberg 2, v. Haren 4, Spijker- man 2 en Spapens 2. Herstemming moest dus plaats hebben tusschen de heeren v. Haren en Spapens; de eerste geeft te kennen dat hij de benoeming niet kan aannemen, zulks had tevoren ook de heer Klijberg gedaan. Benoemd wordt bij tweede stemming de heer Spapens met 8 stemmen tegen 2 op van Haren. In de vac. werknemer wordt bij eer ste stemming gekozen de heer Passier met 7 stemmen tegen 1 op v. d. Waerden, 2 op Pullens en 1 blanco. De eerste stemming in de derde vac. valt aldus uit: Spijkerman 4, Roxs 3, v. d. Waerden 2, v. Driel 1 en blanco 1. Bij herstemming wordt de heer Spij kerman gekozen met 6 stemmen tegen Roxs 2 en blanco 1. De Voorzitter schorst hierop de open bare vergadering en de raad vergadert ongeveer een half uur met gesloten deu ren. Als de vergadering heropend wordt, stelt de Voorzitter aan de orde Benoeming lid Buhg. Armh'est. v.m. Baardwijk in de vac. P. Loeff. De voor dracht luidt: 1. J. Loeff, 2. M. v. d. Mee De heer Loeff wordt met 8 stemmen gekozen tegen 3 op den heer v. d. Mee. Het voorstel tot het aangaan van reke ning-courantovereenkomsten wordt zon der stemming goedgekeurd. Hierna, te kwart voor twaalf, wordt de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd). VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. De nieuwe Gemeente-Ontvanger. Zooals blijkt uit het raadsverslag in dit nummer, heeft de gemeenteraad gis teravond met algemeene stemmen be noemd tot gemeente-ontvanger alhier de heer Th. Bakkers, chef-boekhouder der bedrijven der gemeente Waalwijk. De heer Bakkers werd geboren 3 Juli 1901 te Nieuwkuik en 11 Mei 1918 be noemd tot ambtenaar bij het distribu tiebedrijf van deze gemeente, uit welke functie hij 8 Februari 1919 eervol ont slag kreeg, toen hij aangesteld werd tot ambtenaar ter secretarie 3e klasse. 1 Juni 1921 werd hij ambtenaar ter secretarie 2e klasse. Hij behaalde sinds dien het diploma gemeente-secretaris en idem van gemeente-financiën. Op 1 Februari 1925 werd hij be noemd tot commies ter secretarie en 1 1 Januari 1929 volgde de zeer belang rijke functie van chef-boekhouder der gemeente-bedrijven, waarbij thans bij raadsbesluit van 27 November 1931 hem het ontvangerschap dezer gemeente wordt opgedragen. Deze eervolle benoeming, de snelle en belangrijke promoties, spreken vol doende voor zichzelf en van 't groot vertrouwen dat de raad terecht in hem stelt. Wij behoeven hieraan niet veel meer toe te voegen, maar willen den nieuwen ontvanger alleen onze hartelijkste fe licitaties aanbieden. Ongevallen. Toen de auto van den heer Sp. al hier gisterenavond door v.m. Besoijen reed, stak een meisje per fiets plotse ling de straat, over, zonder eenige aan wijzing te geven, vlak voor de auto. De chauffeur begreep onmiddellijk de situatie, remde uit alle macht, gooi de het stuur om en kon zoodoende een aanrijding voorkomen, maar niet ver hinderen dat de auto tegen een boom vloog, die radicaal afknapte, terwijl de wagen ernstig werd beschadigd. Waar de motor niet meer functioneerde, werd hij door een kraanwagen der Waveem opgehaald. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden, de heer en mevrouw Sp. en. de chauffeur, met den schrik vrij. De heer A. V. had gisterenmiddag te Breda het ongeluk te vallen, toen hij eenige treden misstapte. Zijn voet werd ernstig bezeerd. Per auto huiswaarts gekomen, kon Dr. K. niet direct con- stateeren of hij sebroken of ernstig ge kneusd was; dit zou heden door een Röntgen-foto nader worden onderzocht. Toen de landbouwer L. alhier met een groote melkkan op den stang van de fiets naar een zi'ner cliënten reed, geraakte het voorwiel in de tramrails. Hij. kwam te vallen en de geheele kost bare inhoud liep over straat. St. Cecilia-feest. i Het Zangkoor der parochie St. Jan heeft Woensdag haar jaarlijksch Cecilia- feest gevierd. Den middag brachten de koristen door in 't hotel de Twee Kolommen, terwijl voor den avond het feest ge regeld was door een commissie, be staande uit de heeren K. de Mol, voorzitter, Duivelaar, J. de Bont, J. v. d. Griendt en C de Bont. Deze heeren hebben zich op uitstekende wijze van hun taak gekweten en den heelen avond wtrd in prettige stem- Hier werkt ming doorgebracht. De verschillende attracties zorgden voor de noodige afwisseling. Door den ZeerEerw. heer pastoor van Riel werd een diner aan- geboden, dat de gerenomeerde keuken van Hotel Verwiel alle eer aandeed. Aan het slot van den avond sprak de vice-president van het koor, de heer Th Festen, een dankwoord tol den pastoor en de kapelaans voor hunne aanwezigheid, en in 't bijzonder tot den pastoor en het kerkbestuur voor het aangeboden feestmaal. Ook de Z Eerw. heer pastoor van Riel sprak nog een dankwoord tot 't koor voor hetgeen in het afgeloopen jaar weer gepresteerd was Sptciaal dankte Z.Eerw. de feestcommissie die het feest zoo schitterend had georga niseerd. Ongewensehle gast. Dezer dagen meldde zich aan het St. Theresia—gesticht alhier een land- looper die om een boterham vroeg. Deze werd hem gegeven en daarna vertrok de gast, althans de zuster— portier meende zulks. Toen 's avond echter een der ver pleegden kolen wilde gaan scheppen bemerkte hij tot zijn niet geringe ver bazing dat iemand in het kolenhok rustig lag te slapen. De deur werd gesloten en de politie gewaarschuwd. Deze wekle de man uit zijn droom en toen bleek het dezelfde te zijn die 's middags een boterham gekregen nad. De man bleek met geen slechte bedoelingen bezield te zijn, hij zocht slechts onderdak voor den nacht, en de potitie verschafte hem dan ook een achtere slaapplaats. R K. WerkliedenvereenigingSi. Clemens. Maandagavond om half acht leden vergadering in het Patronaaisgebouw van de R K. Werkliedenvereniging. De agenda luidt o.m. 1. Beeprek'ng Blinden—concert. 2 Mededeeltngen. 3 Een en ander over de „Banliene" de bekende roode buitenwijk van Parijs en over de successen die het katholicisme daar behaald. D E. Heerenbaai in een fraaie Oud- ztlveren 7 abakstrommet. Men begint ons nu werkelijk te verwennen. Na een doos fijne bi scuits, komt de bekende Douwe Egberis Tabaksfabriek ons ver assen met een hall pond Douwe Egberts Echte Fdesctie Heeren—Baal, verpakt unit. oudzil-eren Tabakstrommel. De iraaie trommel, welke een hall pond tabak kan bevatten, heeft een goed geslaagde relletversiering en zal ongetwijfeld voor lederen rooker een gewaardeerd bezit vormen. De tabak van deze, meer dan 175 jaar bestaande, fabrieken, is te bekend, dan dat wij er hier nog over zouden oeboeven te schrijven. De trommels met Inhoud worden in Jen Si. Nicolaas— en Kersttijd ver krijgbaar gesteld tegen den prijs, welke men am ers voor een half pond Jouwe Egberts Echte Frietche Heeren- riaai betaalt. De Imti. Ond—Zilveren Trommel, waarin het half pond tabak is verpakt krijgt men dus graiiS. Ongetwijfeld zullen in deze dagen te trommels met hun geurigen inhoud een grooten aftrek vinden. Zijvoimen een nuttig en wat er zelden mee ramengaat een goedkoop geschenk. Voor een afbeelding van de tabaks- rommel verwijzen we naar de betref- tende advertentie in dit blad. DRAlSItlA-vANVALKEMBURQ'S- e- A ••iLEVERTRy LEEUWARDEN ADV ERTENTIëN. aan de Qrootestraat te Waalwijk, nabij de Markt, Te bevracen bil het Arch'tpc'er. bureau *AN REE BOSSAERTS, e Waalwijk 47405 Indien gij vermeent te hoog aangeslagen te zijn in de BELASTINQ, wendt U dan in vertrouwen tot het meer dan 30 jaar bestaande RECHTSBUREAU van Rechtskundig Adviseur HAVENSTRAAT 5 (nabij het Station) 's-HERTOGENBOSCH AKKtK i> verzacht verrassend^ snel. het geeft meer weerstand tegen kouvatten Doozen a 25, 45 en 65 ets.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 16