ECHO VAN HET ZUIDEN DE I HEERENBAAI KS verschaft tl wolkat van ymot. Ho 95. Zaterdag 28 Nov. '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. ONS WEEKPRAATJE. - Misschien zoo zei Sinterklaas ons bij het jongste bezoek ten zijnent - misschien herinnert ge u nog, hoe 1 jn den jare 325 de vier arme doch- leren van Myra van de zonde redde. Dat is wel een beetje lang geleden, interklaas, en er is intusschen zoovéél gebeurd, wat we te onthouden hadden Het buskruit werd in dien tijd b.v. gjlgevonden en de Dikke Bertha I - Was dat ook...? - ja, Sinterklaas, een gevallen dochter van het Duitsche imperialisme. - Niet meer te redden - Hittler is er mee bezig, Sinter klaas. - Wie is dat - Een Duitsche Sinterklaas, maar zonder baard. En zijn surprises zijn ook van anderen aard. Zijn grootste verrassing is op een putsch gericht (n zijn pepernooten zijn .granaten. Maar zijn geest gaat óók terug tot Wodan. - Dan is hij een valsche Sinterklaas, want de goede geest gaat van Wodan af. Van het brute, wreede en domme, lot begrijpende liefdede liefde, die verscholen ligt in de waardeering van liet geringe. - O, zooals minister de Qeer bij ons met zijn 5 procentjes van de ambtenaren, 4'/2 centje van de benzine, 2 procentjes van den invoer. - Dat is politiek en daar laat ik me niet in vangen. U moet zich ove rigens niet te hard beklagen over dien minister. Hij moet een zwaar zieke maatschappij in het leven zien te hou den en als zijn drankjes dan bitter amaken, dan moet ge bedenken, dat er misschien nog wel andere krulden zijn gewassen waaruit een genees middel is te brouwen, maar ze smaken toch alle bitter. Het helpt niet of de patiënt al een leelflk gezicht trekt als hij de lepel voor zijn mond krijgt. Mééwerken moeten de menschen aan bun herstel. Ze moeten niet denken aan het bittere van het drankje, maar aan het heilzame. En zich dan maar weer suggereeren dat het blijkbaar goed helpt. Op z'n Cou—eesch dus. Denk er om, dat ik op den 5en Dec. slechts opgeruimde gezichten wil zien van menschen, die zich beter voelen in met vertrouwen in de toekomst blikken. - Zal niet gaan, Sinterklaas, de menschen voelen zich allemaal even belabberd, niet het minst juist om die feestdagen welke we tegemoet gaan. Het valt ook niet mee om kinderen en andere verwanten te moeten teleur stellen, ze niet te kunnen onthalen en verrassen op de manier waarop men dat gewoon was. Er is geen kwaad zoo erg, of er zit altijd nog een goede zijde aan. Ik acht het een zegen als de zorgen van dezen tijd de viering van mijn naam» dag en straks van het Kerstfeest tot de meer eenvoudige proporties terug voert van vroeger, toen de verrassingen welke men elkaar bereidde van heel wat bescheidener aard waren en weinig kostbaar. De intimiteit van het feest was er des te inniger om. De meisjes en jongens hielden zich toen nog onledig met het beplakken van Sinter klaaskoeken en de cadeaux bestonden uit een paar eigenhandig geborduurde pantoffels of een paar oersterke eigen- gebreide sokken of wanten. Dat breien en borduren heeft men verleerd en och, de techniek verzorgt een zoodanig goedkoop product dat daar geen hand werk meer tegen op kan. Maar er zijn toch ook voor dezen tijd nog wel eenvoudige genoegens te bedenken. De menschen hebben hun levenswijze in de laatste jaren te hoog opgevoerd Men jaagt elkaar op kosten door het schenken van steeds duurdere cadeaux en de kinderen heeft men omgeven met een heele sorteering van 't kost baarste speelgoed. Men heeft ze er niet tevreden mee gemaakt, alleen maar verwend. Ze kijken hun cadeaux nauwelijks een dag aan en hangen dan weer naar iets anders. Ook de feestdagen zijn ontaard door een veel te kostbare viering. Ais ik in vroeger jaren achter een deur stond te bonzen en met onzichtbare hand pepernooten door een kier wierp, dan was er veel meer levendigheid en voldoening onder de juichende en grabbelende kinderen dan wanneer ik tegenwoordig in vol ornaat en met mijn zwart gevolg, dat volbepakte manden achter zich aan sleept, de huiskamer binnen schrijdt, waar de jongeheer geen oog blijkt te hebben voor de blokkendoos die ik hem toereik, met een onverschillig gebaar zijn spoortrein op tafel zet, ontevreden knort over het chocoladen hart en de speculaas—poppen, maar telkens drenzend vraagt wanneer zijn trap—auto nu komt of een ander ééndagsveriangen wordt vervuld. Dus U meent Ik meen, dat er op den Sen Dec. van dit jaar weer feest kan zijn voor ieder, in welke omstandigheid hij ook verkeert, maar dat mijn naamdag meer met ouderwetschen eenvoud moet worden herdacht, in overeenstemming met den algemeen vereenvoudigden levensstandaard dien we ons moeten gaan aanpassen. Natuurlijk moet er Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. En nauwelijks was het luik Gesloten, of het schip. Zonk in de diepte weg, Tot schrik van Knap en Knip. Hoe vreemd was alles, wat Zij in de duikboot zagen. En Knap sprak tot zijn vriend .Ik moet eens even vragen, Hoe lang het duren zal, Voor wij weer boven komen." .Wie weet", sprak Knip, .waarheen, Wij worden meegenomen." Maar wat Knap vragen mocht, Geen antwoord zou hij krijgen. Hem werd alleen verzocht, Voorloopig maar te zwijgen. Zij wachtten dus maar af, Wa| er geschieden zou, Misschien viel het wel mee, En kwam de boot heel gauw, Weer uit de diepte omhoog. Waar zij het zoo angstig vonden, Vanwaar onmogelijk zij, Ge boot ontsnappen konden. Zij voeren heel den dag, Hog onder water voort, Niets dan een kort bevel, Werd af en toe gehoord. En van vermoeidheid viel, In slaap, eerst Knap, toen Knip. Zij droomden van hun thuis, En van een heel groot schip, Waarmede samen zij, De reis naar huis nu maakten, En toen gebeurde er iets, Waar beiden door ontwaakten. Een vreeselijke schok, Die kraken deed het schip, Toen het gegil weerklonk: We stooten op een klip 1 (Wordt vervolgd). HET PAARDJE. DAT BANG VOOR KINDEREN WAS. Een St. Nicolaas—vertelling. Langzaam en statig gleed een stoom boot over de zee. Het was de boot uit Spanje, die St. Nicolaas en zijn knecht naar Nederland bracht. St. Nicolaas was erg bleek, en Piet's gezicht was nog zwarter dan anders. Dit kwam omdat zij beiden heel erg moe waren. Het was ook een groote zorg geweest, vóór ze met al hun pakken en manden, hun kisten en zakken, goed en wel aan boord waren. Doch nu stond alles veilig in het ruim. Daarom zei dan ook St. Ni. colaas tegen Piet.Pieter, als we in Nederland aankomen, begint voor ons de grootste drukte. Ik kruip daarom vlug in mijn kooi. Doe jij dat dus gekocht worden. Laat de winkelbel vaak overgaan, maar dat de menschen zich toch tevreden stellen met kleine versnaperingen en verrassingen. Nog eens: de intimiteit van het feest zal er door winnen als de menschen weer hebben geleerd wat Nic. Beets ze in zijn Camera Obscura voorhield, n.l. dat kleine genoegens óók genoegens zijn. De vliegende mail naar Jan Oost IV. Alle vleegtuigen met radio De proeven met de radio zijn voor de eerste maal genomen met het vliegtuig, dat 13 November 1930 ver trok en sinds 5 Maart 1931 zijn alle vliegtuigen met radio uitgerust. Dertig keer den aardbol rondl In het geheel zijn van 1 October 1929 af op de Indië-route 1.113.000 K.M. afgelegd, hetgeen omstreeks overeenkomt met 30 maal den omtrek van de aarde. Van diezelfde vlucht af tot heden zijn ruim 16,000 K.G. post vervoerd. Bij den veertiendaag- schen dienst zijn omstreeks 18.000 poststukken per vlucht gemiddeld uit Indië aangebracht en gemiddeld om- streeks 20.000 naar Indië. Totaal zijn tot heden met den veertiendaagschen dienst ruim 600.000 poststukken door de lucht van en naar Batavia vervoerd. He taantal goederen bedroeg omstreeks 1100 K.G. het aantal passagiers, twee dienstpassagiers, de Directeur en de Secretaris der Maatschappij in begrepen 14 over het geheele tra ject en 20 passagiers op gedeeltelijke trajecten, zooals Calcutta - Amsterdam v.v„ Amsterdam Bagdad enz. De veertiendaagsche dienst, die thans een jaar bestaat, toont een gemiddelde van 11 '/2 dag per vlucht, waarbij re kening moet worden gehouden, dat dit gemiddelde ongunstig wordt beïn vloed doordat het eerste vliegtuig, dat zijn weg over Athene Cairo moest kiezen, 6 dagen in Sofia heeft moeten wachten, alvorens de nieuwe route vrijgegeven werd. De Nederlandsche vliegdlenst op Indië bewijst een dienst aan de heele wereld door mailvervoer tusschen Oosten West. Het postvervoer op de lijn breidt zich gelijdelijk uit, met name het ver voer met bestemmingen voor en af komstig van tusschenstations. De K.L M, heeft te dien einde een uit voerige propaganda op touw gezet in Midden-Europa, in de landen langs de route en is thans weer bezig deze in Amerika, Australië de Philippijnen enz. te ontwikkelen. Een nauwe sa menwerking is verkregen met de Fran- Ook voor U is deze fraaie lmit. Oud-zilveren Tabakstrommel gratis beschikbaar! ECHIt rKltbCnc 20-50CT.PER0NS sche maarschappij Air-Orient, welke het traject Marseille-Saigon vliegt en zich bij de organisatie daarvan geheel heeft gesteund op het voorbeeld der K.L.M. Daar de Fransche maatschap pij het traject Marseille-Bagdad en Bangkok-Saigon wekelijks vliegt en het tusschentraject Bagdad-Bangkok veertiendaags, doch in beide laatstge noemde punten aansluiting met de wekelijks gevlogen trajecten op den dienst der K.L.M. geeft, is dank zij deze aansluiting, een wekelijksche dienst ontstaan tusschen Marseille en Saigon. Belangrijke hoeveelheden post staan tegenwoordig in Alor Star en Bangkok op onze machines te wach ten. Ook het vervoer uit Athene in Oostwaartsche richting neemt toe Wat het goederenvervoer betreft, ook dit is stijgend en wat het passa- ook, en slaap eens fijn uit. .Nacht Pieter I" .Nacht Sinterklaas", sprak Piet, en hij ging naar zijn hut, kroop in zijn kooi. en sliep weldra zóó best, dat hij niet hoorde hoe het begon te stormen, en niet voelde dat de boot zóó stampte en schommelde dat alles, wat niet vast stond, rolde en tolde van links naar rechts. Nu was onder alles, wat zoo rolde en tolde een groote zak, waarin pop pen waren, die konden pratenkoeien die boe, boe loeidenhondjes die konden blaffen katjes die miauwden ja, er waren zelfs kikkers, die kwak, kwak riepen, en teddy—beren, die bromden. En omdat het nacht was, en de menschen sliepen, was het speelgoed wakker, en dat vertelde elkander van hun leven. Juist had een clown, die trommelen kon, het hoogste woord. .Als ik wil, dan trommel ik jullie allemaal doof 1" pochte hij. .Als jij dat durft te doen, bijt ik je", bromde een teddy—beer. .En ik krab je" miauwde een wollen poes. .En ik stoot je met mijn horens" loeide een houtenkoe„Achvrienden", begon een zwart haren paardje, .kibbelt toch niet zoo. Over acht dagen zijn wij allemaal dood...." ,Hoe wee! je dat?" loeide de koe. .Ach," zuchtte het paardje weer, .eerst vinden de kinderen ons prachtig; maar ze hebben ons geen twee dagen, of... daar gaan onze vier poolen... Dan krijgt onze staart een beurt.... Daarna gaan onze ooren er aan. O, en dan... onze kop,... neen, neen, langer dan acht dagen leven wij niet..." .Hè, praat toch niet zoo ake lig". zei een nuftig popje. „Ik hoorde juist, dat kinderen heel liefzQn". .Mij kunnen de kinderen niet kapot maken, bromde de Teddy—beer. „Een kin derhandje kan alles", zuchtte het paardje. En omdat hei andere speel goed geloofde, wat het paardje vertelde, zwegen allen in den grooten zak. En zQ bleven stil tot de nieuwe dag aanbrak, en de menschen ontwaakten, en met elkander spraken. „Piet" begon toen weer St. Nico laas, „gooi niet te hard met den lin nen zak. Daarin zit het speelgoed dat praten kan en dat is heel breekbaar. Wij zijn nu bijna in Nederland. Kijk, de loopplank ligt al klaar I Haal jij nu gauw mijn schimmeltje van het vóór- dek. dan zullen wij daar dien zak vast opladen. En op jouw ezeltje..." Toen St. Nicolaas van het schimmeltje sprak, keek Piet hem verschrikt aan. „Ach. Sinterklaas" riep hij, „we hebben het schimmeltje vergeten mee te nemen 1 Het staat nog in Spanje op de kade en mijn ezeltje ook „Hoe kun je toch zóó dom zijn, Piet" bromde St. Nicolaas. „Hoe kun je de dieren ver geten, die wij toch zóó noodig heb ben? Nu moeten wij natuurlijk een auto nemen..." „O, een autol" riep Piet angstig uit. „Neen hoor Sinter klaas, ik durf niet in zoo'n benzine— dirg". „En je durft wel op de daken 1" zei St. Nicolaas. Dat ben ik van jongs- af gewend", was het antwoord. .Maar giersvervoer aangaat, zijn vele passa giers geweigerd. De weekdienst zal worden uit* gevoerd met de Fokker F Vilb met drie Titan motoren van 240 P.K. en de Fokker F XII met drie Wasp motoren van 420 P.K., waardoor dus feitelijk twee veertiendaagsche dien- sten ontstaan, elk met een afzonder lijk type van vliegtuig, welke beide diensten in elkaar grijpen en samen een weekdienst vormen. De Indië-vloot bestaat dan uit 10 vliegtuigen, te weten 5 F Vllb 's en 5 F XII's. Comfortable Inrichting der vliegtuigen. De kleine vliegtuigen zijn reeds tijdens de exploitatie zoodanig gewij zigd, dat den passagier een behoor lijk gerief kan worden geboden. De zoo'n auto gaat zóó hard, dat er geen stuk heel blijft. O, u zult zien, Sinter klaas, dat, als wij in de stad aanko men, dat alles kort en klein is, en wQ zelf komen er ook niet heelhuids af." „We zullen alles stevig vastbln- den Piet" beloofde St. Nicolaas. .Jou soms ook, Pieter?" „Heel graag", wilde Pieter zeggen, maar daarvoor schaamde hij zich wel wat. Maar toen hij een poosje later in de auto, naast den chauffeur zat, hield hij zich toch stevig aan diens jas vast. En achter in de auto zat St. Nicolaas tusschen heel veel pakken en doozen, terwijl de zak met het speelgoed, dat spreken kon, stevig achter de auto was vast gebonden. Piet rilde van angst, toen de chauf feur den motor aanzette en onder het rijden kermde hij telkens: „Er blijft geen stuk heel en wjj zelf ook niet Ook het speelgoed in den zak ging te keer. „Er blijft geen stuk van ons heel", loeide droef de koe. „O, daar gaan we all" riep een pop. „O, de zak is open! Ik val er uit 1" bromde een teddy—beer. „Ach, daar ga ik 1" zuchtte het paardje. „Ach, mijn pootjes, mijn ooren en rnjjjn staartje en het lag op den weg naast de koe, de pop en den Teddy—beer. „O, ik zie kinderen!" loeide opeens de koe. En ze had goed gezien, want er kwa men twee kinderen aan. Het waren broertje en zusje, beiden gekleed in dunne, versleten kleeren. Het Zusje liep op oude pantoffelshet broertje op gebarsten klompen. .Kinderen", had moeder dien middag na schooltijd, want het was Zaterdag, tot hen gezegd, „jullie moeten uitgaan, om wat houten knijpertjes te verkoopen, want er moet brood zijn voor morgen". Met de laatste boterham die moeder in huis had, waren zij toen op weg gegaan. Wel twee uur hadden zij reeds geloo- pen, maar nog geen knijpertje hadden ze verkocht. Daarom durfden zij nog niet naar huis te gaan. En toch waren z]j zoo vreeselljk koud, dat hun hand jes beefden en hun tandjes klapperden en ze huilden dikke tranen, omdat hun voetjes zoo'n pijn deden. Daar reed vlug een auto voorbijEven waren zij verschrikt opzij gesprongen en daarna, toen de auto reeds lang voorbij was, U ontvangt haar bij aanVoop van een half-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai vanaf 65 ct. per Yï pond. Vraag nog heden Uw Winkelier een half-pond DE Echte Friesche Heeren-Baai in deze fraaie trommel f 4w B53

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5