wascht men met voor wol onmisbaar GEMEENTERAAD. ontsluierd en als dader9 de... leden der rijkspolitie ter plaatse noemde. Het was n.i. wel een roofoverval geweest, maar een officieele, dus geoorloofde. De rijkspolitie had omtrent het winke- liersloterijtje ter gelegenheid va de Winkelweek, alle mogelijke wetboeken geraadpleegd en daarin tenslotte een paragraaf ontdekt, waaruit bleek, dat de toestemming voor de onderneming niet olhcieel genoeg was geweest, zoo dat de Haarlemmermeersche gokkerij toch onzedel.ijk moest worden geacht Wat een geluk, dat er nog voor ge- waakt wordt, dat de middenstand, die in de crtsisgolven ligt.te worstelen om het behoud, niet gered zal worden met den eersten den besten, misschien we ongepolijsten, toegestoken stok, maar die de redding slechts zal grdogen, als zoo'n stok keurig in het rood wit en blauw is geschilderd door onze ijverige beambten van Justitie. Wat er ook gebeure, Nederland za niet vergaan in een poel van niet goed gekeurde loterij -onzedelijkheid. Van één ding staan we paf. We beleven an.stige, maar toch ook groo'e tijden. De wereld schokt en beeft, véél wordt omveigeworpen. Moedig grijpt de menschheid echter de brokstukken en tracht de maatschappij weer te herstellen, de maatschappij, die er over eenige jaren m sschien wel anders zal uitzien, dan heden, maar er toch nog zijn zal. In de verwarring van vallend puin en in de drift tot herbouw, slaan duistere elementen hun slag. Hier val len slachtoffers door moordenaarshand dddr rooft weer gespuis de spaarcentjes van oude menschen ginds wordt het volk, dat aan den herbouw werkt in stilte of ope Ink opgeruid door lieden die belang hebben bij den chaos. Het is een tijd, waarin de mannen, die de „orde" voor zoover nog aanwezig moeten bewaken, de handen vol, ja over vol hebben. En dat ze dan tóch nog tijd vinden voor officialiteitsgepeuter aan winke liersreclametjes, opdat ons volk niet tot de zonde van het gokken zal verval len Het vervult ons met bewondering DUSSEN. De raad der gemeente Dussen kwam Woensdag 9 Dec. des nam. 4 uur in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter de Edelachtb. heer J Snijders. De notulen worden tot de volgende vergaderirg aangehouden. De Voorzitter doet nog mededeeling van een ingekomen nota van aanmer kingen op de gemeente—rekening. De aanmerkingen die Ged. Staten maken zijn allen van administratieven aa-d, waarom het stuk ter afdoening in handen van B en W. wordt gesteld De Voorzitter schorst hierop de openbare vergadering, daar hfl eerst een vertrouwelijke bespreking wenscht. Na ongeveer een uur wordt de ver gadering heropend en stelt de Voor zitter aan de orde 2. Huur en verhuur woonhuis. B. en W. stellen voor met het Kroon domein een huurcontract aan te gaan voor het huis aan de N «orderhaven te Keizersveer. dat voor f96 perfaarkan worden gehuurd. De gemeente zal dan het huls weer onderverhuren aan den heer v Tilborg voor 12.50 per week. Dit voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Werkloozensteun. 3. Wijziging Steunregeling. De Voorzitter deelt mede dat hij een bespreking heeft gehad met de ver tegenwoordigers der arbeidersbonden. Op verzoek dezer vertegenwoordigers stellen B. en W voor enkele wijzigingen in het reglement te brengen. B en W. vinden het onb llljk dal aan gezinnen die reeds een tl kinko men hebben uit anderen hoofde, nog steun verleend wordt. Daarom stellen zij voor te bepalengeen steun wordt verleend wanneer het inkomen van hel gezin meer dan f 15 bedraagt. Voorts stellen zij voor artikel 6 te wijzigen als volgt: het recht ops«eun gaat eerst in nadat de werklooze 6 werklooze dagen h»*eft doorgemaakt Vroeger stond hier 8 dagen, maar het is beter de regeling in overeenstemming te brengen met de regeling der steun kassen der organisaties, waar een ter mijn van 6 dagen genoemd wordt. O 'k hadden de bondsvertegenwoor- digers bezwaren tegen de kindertoeslag regeling. Inplaats van f 1.— per kind beneden 14 jaar. te beginnen bij hel derde, zagen zif Wever een toeslag voor elk kind van 10 50. B. en W zijn echter van meening dat zij hierop niet mogen ingaan en stellen dan ook voor het besluit te handhaven. De heer Smink kan er zich niet mee vereenigen dat aan gezinnen die f 15 inkomen hebben geen steun verleend wordt. Ais vader en zoon beiden ge organlseerd zijn krijgen ze juist f 15 Voor deze ultkeering h-bben ze het geheele jaar door betaald Daarom vindt spr, het billijk dat hen nog een toeslag wordt gegeven Hij stelt daarom voor in zulke gevallen den steun van het gezinshoofd niet als gezinsinkomen te beschouwen. De Voorzitter vindt dat het beter Is de regeling van B en W. te handhaven. Men zou anders wel eens te nytal kunnen worden en b v. een gezin inet twee steuntrekkende zoons, dat een fO inkomen van f23 kan hebben, nog een De Voorzitter zegt nogmaals dat deze t°t dusverre al 800.te bezuinigen, ultkeering verstrekken. De regeling moet kwestie aan B. en W. is overgelaten. De heer v. Sprang heeft tot slot nog zoo eerlijK en streng mogelijk gemaakt Hij zal Tekening houden met hetgeen een belangrijke mededeeling. Hij neemt worden en spr. vindt net niet billijk is naar voren gebracht. n.l. ontslag als lid van den gemeenteraad wanneer aan dergelijke gezmnen nog De heer v. d. Zouwen vindt den prijs en tevens van de verschillende commis- steun verleend wordt. die voor het gebruik der lijkkoets be- sies waarin hfj zitting heeft. De heer Smink gelooft niet dat dit laald wordt zeer hoog en vraagt een j De Voorzitter zegt dat het hem spijt geval zien zal voordoen. (nieuwe verordening hiervoor te maken, deze mededeeling te moeten hooren. in Het voorstel—Smink wordt met op De Voorzitter zegt dat wordt betaald verschillende opzichten was de heer v een na algemeene stemmen aangeno- in verhouding tot de kosten van den Sprang een zeer voortvarend raadslid mentegen stemde dhr. Jongoloets De heer Smink stelt nog voor de khdertoesl gregeling te wijzigen in den geest als door de bondsufgevaar- dtgden gewenscht. Uit voorstel wordt echter niet ge steund. De heer Herman vraagt wat er moet gebeuren met diegenen die boven de 65 jaren zijn. Die komen niet meer voor steun In aanmerking, maar ze kunnen toch met het pensioen niet toekomen. De Voorzitter merkt op dat de rege ling gemaakt is voor werklooze arcei- ders, echter niet voor diegenen die wegens ouderdom niet m er kunnen werken. Deze menschen zijn volgens spr. aangewezen op het Armbestuur. Spr. verzoekt er rtkening mee te hou den, dat alles wat aan de werkloozen wordt gegeven, aan de ingezetenen moet worden onttrokken. De neer Herman vindt het voor veie menschen moeilijk om bij 't Armbestuur aan te kloppen. Velen vinden zich hiervoor te fatsoenlijk. De Voorzitter kan niet met deze redeneering meegaan. Hij deelt nog mede dat gisteren een crisis—comi is opgericht, dat ook geiden zal in zamelen. Spr. kon de verheugende mededeeling doen dat de papierfabriek de mooie geste deed om een inschrij ving te houden onder de arbeiders der fabriek, terwijl ook de fabriek zelf een percentage in de kas stortte Hetcomné zorgt niet alleen voor geidcltjken steun, maar zal ook aan werkloozen, die daarmede Werk in de polders zullen kunnen krijgen, laarzen verschaffen. Spr. brengt een woord van buide aan de fabiiek en aan de polder besturen voor de medewerking die zty verkenen. De overige door B. en W. voor gestelde wijzigingen worden goed gevonden. De Voorzitter deelt mede dat reeds a s Ziterdag de eerste uiiketring zal plaats hebben, Opheffing School. 4. Opheffhg school Wijk A. üe Voorzitter zegt dat de school nog 33 leerlingen telt. Het is niet de bedoeling direct een definitief besluit tot ophetfi ig te nemen. Het voorstel Is op de agenda gezet omdat iemand van het departement tegen het voort bestaan der school bezwaar heeft ge- maak'. Ais de raad in princiep tot opheifi ig besluit, zullen B. en W. de verder noodige maatregelen trtff-nom in de toekomst de school op te htffen. Er moet natuurlijk overlegd worden met de gemeente Ee> hen om de kinderen in Meeuwen naar school te sturen De heer v. d. Zouwen is een voor stander van bijzonder onderwijs, m.a.w. vrijheid van onderwijs De school is toch nog niet aan het minimum om voor opheifi g in aanmerking te komen. Spr. vindt het moeilijk de kinderen naar Meeuwen te sturen, dit zou de gemeente misschien nog meer kosten dan het voortbestaan der school Zoo- ang de Minister geen verplichting oplegt wil spr. een afwachtende hou ding aannemen. Ook de heer Leegganger wil de zaak bij het oude laten daar het aantal kinderen nog boven 't minimum is. Hij vindt het ook een bezwaar dat de kinderen naar Meeuwen zullen moeten. De heer Jongbloets vreest dat er bQ dienst. Men kan de koets wel voor niets geven, maar dan moeten de k «sten toen uit de belasting worden betaald, Spr. wil de kwestie wel onder 't oog zten, doch htj b.ijft van meening dat menschen die van de koets gebruik maken hiervoor een vergoeding moeten betalen. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de Voorzitter sluit de vergadering. VLIJMEN. De raad der gemeente Vlijmen kwam Donderdagavond in openbare vergade ring bfjeen. Afwezig de beeren A. v. Helvoirt, v. Wagenberg en v. d. Udenhout. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Besluit van Ged. Staten, waarbij me dewerking aan de verbouwing der meis jesschool te Haarsteeg wordt geweigerd. en aan zijn betoogen werd steeds veel I aandacht geschonken. De redenen, die de beer v. Sprang tot dit besluit hebben bewogen, moet spr. natuurlijk billijken. De beer v. Sprang dankt B. en W. en SPORT. W. S. c. Op het WSC-terrein zien we morgen weer het tweede elftal aan het werk. Thans is het sterke NOAD 4 uit Tilburg de gast. Of het den reserves gelukken zal eindelijk weer eens een succes te beha len is nog een open vraag. We hopen hen te zien spelen met dezelfde geest drift als enkele weken terug tegen Longa 2. In dat geval maken zij nog een goede kans. WSC 1 speelt uit te Oisterwijk. Dit is reeds de voorlaatste uitwedstrijd en daar den Raad voor de samenwerking die hij WSG t nog sIechts 5 wedstriiden te spe- steeds ondervonden beeft. Bijzonder - dankt bij de commissieleden en speci aal dhr. v. Heesbeen, met wien hij in de commissie tot onderzoek der begroo ting 12 jaar heeft samengewerkt. De vergadering wordt hierna gesloten. BUITENLAND. Hitler's opmarsch. Twee berichten uit Duttschland die wij tn ons voitg nummer publiceerden, geven n beeld over den onnuudbaren suesiand in dit land de nieuwe nood verordening en de laatste weikioozen- opgave. Udl de regeering—tt.ü <tng Sivcds zwakker wordt zien bujuoaai ook de utteisie elementen ln en Hnier Verschillende goedkeuringen van ge- zijn mannen maken krachtig pro nomen raadsbesluiten. 2. Beëediging van den nieuw benoem den gemeente-ontvanger. Na de eedsaflegging feliciteert de Voorzitter d^ heer M. van Wagenberg met zijn benoeming. 3. Hernieuwde vaststelling van de ver ordening ex art. 208 der Gemeentewet. Er worden enkele wijzigingen in de verordening gebracht, waarna deze wordt goedgekeurd. 4. Wijziging verordening opcenten fondsbelasting. Op verzoek van Ged. Staten wordt de verordening, waarbij 19 opcenten wor den geheven op deze belasting, ook gel dig verklaard voor de jaren van de dienstjaren 1931 en 1932, 5. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een geldleening ten behoeve der ontginning. Dit jaar is nog 2800.— over. B. en W. stellen voor om ineens een bedrag van 10.000 op te nemen om te voorkomen, telkens kleine leeningen te moeten aangaan. Deze leening kan worden gesloten pari tegen 5 aflos baar in 10 jaren. Wordt goedgevonden. De heer v. Heesbeen vraagt of er nog geen vooruitzicht op een beteren toe- Stand is, in dit geval vindt hij het bedrag nogal hoog. De Voorzitter zegt dat dit jaar nog 2500.noodig is. Het hangt natuurlijk af van den toestand in de mandenindu strie. Wanneer het pond niet gestabili seerd wordt, blijft de handel op Enge land moeilijk. Op het oogenblik zijn er 60 menschen in de werkverschaffing, nog vandaag zijn er 12 bijgekomen. Met Nieuwjaar zal het aantal met 75 pCt. verminderd worden. De heer v. Heesbeen vraagt wat er nog zal overblijven als in Maart de werk verschaffing wordt stopgezet. De Voorzitter merkt op dat er na Nieuwjaar nog een 25-tal zullen blijven. Is de industrie in Maart echter nog niet op gang; dan komen er nog vele bij. Spr. hoopt dat de partijen tot overeenstem ming zullen geraken over het contract, dat in Februari afloopt. In elk geval wordt het geld uitsluitend besteed voor werkverschaffing en blijft het eventueel restant in den kapitaaldienst. 6. B.enoeming 3e ambtenaar Burger lijke Stand. Per 1 Januari heeft de heer A. de opheifi Ïg dezer school direct stemmen Vaan, oud-wethouder, ontslag genomen, zullen Opgaan tot oprichting eener B. en W. stellen voor in deze vacature bijzondere school. Besloten wordt de school te laten voortbestaan. Bij de Rondvraag vraagt de heer Leegganger voor de werkloozen uit den Polder een regeling te tri ff en, zoo dat zt] niet eiken dag naar Dussen behoeven te komen om te teekenen. De Voorzitter merkt op dat deze zaak nu is afgehandeld Het betreft verder slechts een kwestie van ultvoe ring, die aan B. en W. is overgelaten. Spr vindt het geen bezwaar dat die menschen die niets te doen hebben deze wandeling maken. De heer Herman meent dat de men schen in Dussen hierdoor bevoordeeld zijn boven die in Hark. Hij is van meening dat iemand van de Werk iiedenvereei.lging zich gaarne met dit werk zal belasten. weer de oudste wethouder, de heer J. van Helvoirt, te benoemen. Weth. v. Helvoirt zou de betrekking in verband met zijn leeftijd liever aan zijn collega overlaten. Hij wordt echter met bijna algemeene stemmen gekozen. 7. Bespreking verpachting landerijen Ven. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit punt verwezen naar de landerijen- commissie, bestaande uit de heeren v. Buul, v. Heesbeen, v. Sprang en Boom. De heer v. Sprang bedankt als lid de zer commissie. 8. Wijziging begrooting 1931 en 1932. De administratieve wijzigingen wor den goedgevonden. O.a. is aan Sr. Rogine bij haar jubi leum een bloemstuk gezonden. De Voorzitter deelt nog mede dat het hem gelukt is op de loopende begrooting paganda en houden er rekening mee dn z(j het heft ln handen zullen krij gen. Vooral tegenover het buitenland begint Hitier thans tal van verklaringen af te leggen; vriendschapsverklaringen tegenover de meeste landen maar Uitingen van haat tegen Frankrijk. Aan duidelijkheid laat de taai der natio naal socialistische leiders niets ie wen- schen over, zelfs ging een hunner zoover te verklaren dat met Frankiijk geen goede verstandhouding mogelijk is, doch dat daarmee alleen sprake van oorlog kan zijn. üe regcertng heeft tot nu toe nog steeds tegenover het buitenland al» geruststelling kunnen aanvoeren dat net nooit zoover zal komen dat H.tler werkelijk aan hel roer komt, doch de vraag rijst ot Fiankr^k hiermee ook genoegen kan blijven nemen en ot de talrijke eclatante successen die de Nazi's sinds verleden jaar hebben be haald niet veel sterker spreken. Tegen deze tenen valt weinig in te brengen. Echter voelt het regeenngsblok zien biqkbaar nog stetk genoeg, tenminste te ouidetlcn naar ae beschouwlngtn in de Diaden o/er Hitters laatste pers. gesprek, Sieeds grooter schare volgen Hitler's „Hakei.kieuz", zt) zijn voor 't buitenland, Fiankiljk alleieerst een angstig teeken, dat 't vredeswerk niet tn de hand zal werken. President Aha/a van Spanje. Alca Zamora is gisteren met 362 van de 4i0 tn de Cortes uitgebrachte stemmen tot eersten president van de Spaansche Republiek gekozen. De werken aan het Albertkanaal tn Betg stop Onze correspondent te Brussel meldt ons Verzekerd wordt dat de minister van financ 6<i, baron Houiart, zich in de jongste bijeenkomst van het kabinet Renkin in een zeer pessimistischen zin heeft uitgelaten over de mogelijkheid de werken van het Albertkanaal, volgens het oorspronkelijke plan, voort te zetten. Houtart vreest, dat bij gebrek aan voldoende geldmiddelen, tot stop zetting zal moeten worden besloten, indien van het tracé over Engeiachen niet wordt afgezien. Aan den minister van openbare werken vroeg hij of het niet mogelijk zoh zijn dit tracé naar het Noorden om te buigen, wat het kanaal wel 8 K.M langer zou maken, maar de kosten met ruim 100 millioen francs zou verminderen. De meerder heid van den ministerraad bleek het met baron Houtart te houden. Het is als gevolg daarvan dat besloten werd de zaak voor advies nogmaals naar de commissie voor de groote werken te verzenden. In principe was men het er over eens dat aan de uitvoering van het directe kanaalplan niet mag worden verzaakt. Tevens werd echter aan vaard dat, in de allereerste plaats, aan het vak Briegden—Neerhaven moet worden gedacht, ten einde aldus tegen 1935 datum der opening van hel jultanakanaal een betere verbin ding tusschen Luik en Antwerpen, via de Zuid—Willemsvaart, te zien tot stand komen. len heeft, is elke wedstrijd voor haar van het grootste belang. Om de mooie kans op het kampioenschap te behouden en te versterken, moet morgen ook de tiende wedstrijd gewonnen worden, Om 12 uur speelt het vierde elftal thuis tegen Vlijmensche Boys 2. Als de juniores er even goed in zijn als vorigen Zondag, kan dit een aardige wedstrijd worden. H. E. C. Morgen moeten al de elftallen van HEC weder voor de competitie spelen. Het eerste elftal moet naar Kaatsheuvel om aldaar den strijd aan te binden tegen DES. Dit zal voor HEC een zeer zware strijd worden, daar DES een niet te on derschatten tegenstander is. In het begin der competitie werd weliswaar op eigen terrein met 70 gewonnen, doch sedert dien is DES zeer in kracht toegenomen en zullen de HEC'ers dan ook hun uiter ste kracht moeten inspannen, willen zjj met een bevredigend resultaat uit den strijd te voorschijn komen. Indien er evenwel gespeeld wordt als j.l. Zondag, zien wij den uitslag vol vertrouwen te gemoet. HEG 2 speelt om 2 uur thuis tegen Capelle 1. Dit wordt voor onze reserves ook een zware strijd, daar ook Capelle een ernstige candidaat is voor de bo venste plaats. Weten de HEC'ers dezen wedstrijd te winnen, dan stijgt hun kans weer danig, maar dan zullen zij zich ge heel moeten geven, daar Capelle over een goed elftal beschikt. Wij kunnen een ieder gerust aanraden dezen wedstrijd te gaan bijwonen, daar het aan spanning niet zal ontbreken. HEC 3 moet naar Kaatsheuvel om al daar Kaatsheuvelsche Boys 2 te gaan be kampen. Dit zal voor onze juniores wel een nederlaag worden, daar de tegen partij voor hen te sterk is. Maar mis schien zorgen ze wel voor een verras sing. Deze wedstrijd vangt ook aan om 2 uur, R. W. B. RWB 1 en 2 gaan a.s. Zondag beiden uitwedstrijden spelen tegen Baardwyk 1 en 2. RWB 3 krijgt bezoek van DES 2. Wil RWB 3 een kleine kans op de eerste plaats behouden, dan mag deze wed strijd niet verloren worden. Aanvang 2 uur terrein RWB. De jongste RWB'ers blijven, ondanks zij moreel niet mee kunnen, toch met animo verder spelen en. zullen a.s. Zon dag tegen Capelle 2 hun uiterste best doen om de nederlaag zoo klein mogelijk te maken. Aanvang 12 uur terrein RWB, JULIANA. JulianaJ?. W. B. Bovenstaande belangrijke competitie wedstrijd wordt Zondag a.s. op het Ju- liana-terrein gespeeld en is voor Juliana van heel groot belang met het oog op de bovenste plaats, welke onze geel-zwarten innemen. Elke nog te spelen wedstrijd wordt van steeds grooter belang en wij vertrouwen dat de Juliana-spelers hier mede terdege rekening zullen houden en zich van het begin af met volle geestdrift in den strijd zullen werpen. De eerste ontmoeting in het begin van de compe titie op het RWB-terrein eindigde met een 31 overwinning voor Juliana. RWB komt natuurlijk om te trachten re vanche te nemen en daarom belooft het een spannende wedstrijd te worden. Het is heel moeilijk een voorspelling te wa gen omtrent den uitslag, vooral bij een plaatselijke ontmoeting en wachten we met spanning den uitslag af. Het publiek staat dus weer een spannende wedstrijd te wachten, want dat er voor deze plaat selijke ontmoeting groote belangstelling bestaat, is te begrijpen, daar elk sport liefhebber uit Waalwijk en omgeving op het Juliana-terrein aanwezig zal zijn, te meer daar dit de eenige 3e klas NVB- wedstrijd is, welke Zondag in Waalwijk wordt gespeeld. Aanvang 2 uur. Scheidsrechter is de heer Th, v. Mook uit Oosterhout. Om 12 uur speelt Juliana 2 een com petitiewedstrijd tegen RWB 2. Ook dit Normaalondergoed, kousen, handschoenen enz. enz., wascht men in lauwwarm Persilsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen in lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wascht men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. «-»-- »Viw uvwn kc wti [ERmg^lropofteur E. Ostermann Co'8 Handel Mij.. Amsterdam FabrikanteHenkei Cie. A. G., Düssffldorf

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6